Zuidmolukkers en militairen strop voor midden- en kleinbedrijf Weer branden in Alkmaar Spoorlijn Groningen-Hoogezand vanmorgen uitgekamd Verklaring van regering over actie mariniers Prijscompensatie sportief Moordenaar van Ds. King na ontsnapping opgepakt op de vuist „Kareol” staat op definitieve monumentenlijst Fr het woord ïs'aan. aantal pagina's vandaag: 22 Oorlogstoestand Informatiekantoren Europees parlement in Parijs bezet WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR s JMUiDEN Geen kerncentrale ZOMERS Voor meer nieuws over de bliksemactie zie verder pagina 2, 3 en 4 M Strandverwachting Van Doom hakt knoop door agenda pagina '"***W': 2 1 ANTIEK ZILVER 8 13,14,15,16,17,19 AUSTIN PARTS TOT -40% FIAT PARTS TOT -50% Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Plaatselijk nieuws..5,6,7,9 Kunst11 Radio en televisie/Strips 10 Beurs Sport Uit het medisch en het laboratoriumonderzoek zal moeten blijken door wat voor kogels en uit welke wapens afgevuurd, de twee slachtoffers dodelijk zijn getroffen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG. Het onderzoek naar de doodsoorzaak van de twee omgekomen treinpassagiers, de 19-jarige mej. M. Monsjou uit Gronin gen en de 40-jarige heer M. van Baarsel uit Eist zal nog enige dagen vergen. Dit heeft justitievoorlichter, mr. W. van Leeuwen, vanmorgen desgevraagd meegedeeld. IJmuider Courant l' bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,—p. jaar f 154,70 p. post f 200,— LosSe nummers 70 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement Onderzoek van omgekomen gijzelaars vergt dagen iiHHimHiiiiiiimiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitmiiiiiiiiiii (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) In de Zuidmolukse gemeenschap is ver schillend gereageerd op de bevrijdingsac ties van de mariniers. Algemeen is het gevoel van verslagenheid. Molukse leiders als president Manusama van de RMS, bil lijkten direct na de acties het optreden van de overheid. Dat heeft onder een aantal Zuidmolukse jongeren grote verontwaar diging gewekt. „Dat is toch wel het bewijs dat de leiders niet weten wat er onder ons, jongeren, leeft”, aldus een verklaring van Molukse jongeren uit Lunteren en Ede, die lieten weten „tot het laatste bloed” te zullen strijden. En jongeren in Assen gaven za terdag een persconferentie waarbij zij on der meer zeiden: „Misschien moeten we zelf ook de weg bewandelen die onze vrienden gegaan zijn”. Een van de vrijgelaten gijzelaars wuift blij wanneer zij met haar echtgenoot naar huis rijdt. De vief onderwijzers die uit de school werden bevrijd, waren zondagavond nog in het Wilhelmina-ziekenhuis in Assen. Daar hebben zij een persconferentie gege ven, waarin ze zeiden het gevoel te hebben goed uit het bange avontuur te zijn geko men. Een van hen heeft lichte verwondin gen opgelopen. De regering besloot vrijdagavond tussen acht en tien uur tot de gewapende actie nadat een nieuwe bemiddelingspoging van mevrouw Soumokil en dr. Tan op hele maal niets was uitgelopen. In het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen verblijven momenteel nog negen gewonden. Twee van hen zijn ernstig ge wond. Degene die er het ernstigst aan toe is, is een van de Zuidmolukse kapers. Zondagavond laat was hij nog steeds niet buiten levensgevaar. Ray werd gepakt op nog geen 16 kilome ter van de gevangenis van Brushy Moun tain waaruit hij vrijdag met zes anderen ontsnapte. Eerder al waren vier mede- PETROS (Reuter, UPI). James Earl Ray, de vrijdag ontsnapte moordenaar van de Amerikaanse negerleider Martin Luther King, is vandaag in Petros in de Amerikaanse staat Tennessee gearres teerd door de politie. De spelers van Volendam lopen juichend het veld af, nadat bekend werd, dat zij tot de ere-divisie waren doorgedrongen. vluchtelingen van Ray door de politie in de kraag gegrepen. Later trok Ray zijn bekentenis in en zei hij slechts het wapen te hebben verschaft waar de werkelijke moordenaar King mee had doodgeschoten. Ray verklaarde niet meer te zijn geweest dan een pion in een dodelijk spel vol manipulaties. 10 Haarlem Tel. 023-320274 Inkoop Verkoop Castrol GTX p. Itr. 2.99 Alle auto uitlaten tót -30% Auto Europa Jansweg hoek Parklaan (023-320232) De politie van Haren en van Hoogezand en de spoorwegpolitie hebben vanochtend van half één tot half zeven het traject langs de 15 kilometer lange spoorlijn Groningen Hoogezand uitgekamd na een tip dat er Zuidmolukkers zouden rondlopen. Zonder iets verdachts te vinden overigens. Omdat men ook het daglicht wilde afwachten vielen de eerste twee treinen van Gronin gen naar Winschoten en een trein in omge keerde richting uit. De reizigers zijn met bussen vervoerd. ALKMAAR (ANP). In de nacht van zaterdag op zondag heeft in Alkmaar op twee plaatsen brand gewoed. Het houten gebouw van de personeelsvereniging van de NS liep zware schade op en kort daarop woedde een kleine brand in een meubel- handel. De politie acht de waarschijnlijk heid van brandstichting aeer groot ZEIST. (ANP) Per 1 juli moet het bedrijfsleven een prijscompensatie in de lonen vergoeden, die bijna één pet. hoger ligt dan het officiële cijfer waarop enige maanden geleden het „Haags akkoord” werd afgesloten. Dit betekent voor het midden- en kleinbedrijf een strop van zeker 120 miljoen gulden onvoorzienbare extra loonkosten. Dit heeft voorzitter D. Zuidhof van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) vandaag gezegd op de verbondsraadsvergadering van het NCOV in Zeist. DEN HAAG (ANP).—De regering heeft de voorzitter van de Tweede Kamer laten weten dat zij morgen bij het begin van de vergadering van de Kamer een korte ver klaring zal afleggen over de door haar genomen beslissingen met betrekking tot de gijzelingen in De Punt en Boven- smilde. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft dit vanochtend meegedeeld. De ver klaring zal worden gevolgd door een schriftelijke uiteenzetting van het geyoer- de beleid in de ruimst mogelijke zin. Deze uiteenzetting zal de Kamer uiterlijk vol gende week woensdag bereiken, zodat er desgewenst nog dezelfde week met de re- gewisseld. Ofschoon nog lang niet alle gegevens en inlichtingen over het verloop van de be vrijdingsacties bij trein en school beschik baar zijn, die een gefundeerd oordeel over de totaliteit van het gebeurde mogelijk maken, kan als voorlopige conclusie zeker gelden dat het besluit van de regering om met „beheerst geweld” een einde aan de gevangenhouding te maken, algemeen wordt goedgekeurd en toegejuicht. Men is ervan overtuigd dat niet langer kon worden gewacht en dat de risico’s van nog langer aarzelen groter zouden zijn geweest dan die, welke aan het ingrijpen verbonden waren. Zeker moet ook worden vastgesteld dat de afloop, ondanks de zeer droevige gevol gen voor enkelen, uiterst gunstig is ge weest. Daarbij is echter wel de indruk, dat een grote dosis geluk is opgetreden, onver mijdelijk. De vraag of de gevolgde strate gie de meest doeltreffende is geweest, kan moeilijk met een volmondig „ja” worden beantwoord. Het was de strategie van de intimidatie, waarbij gespeculeerd werd op de verwachting dat de kapers van trein en school geen ogenblikkelijk geweld met schietwapens of explosieven tegen de ge gijzelden zouden gebruiken. Of de andere strategie, die van geluidloze overrompe ling door een zo verrassend mogelijk bin nendringen van specialisten vóór de eigen lijke overval, uitvoerbaar was geweest kan alleen door deskundigen worden beoor deeld. Dat de kapers nu een, zij het kort stondige, mogelijkheid hebben gehad hun wraak op de gevangenen te koelen, is wel duidelijk. Waarom zij daarvan geen ge bruik hebben gemaakt kan wellicht later nog aan het daglicht komen. Voorlopig overheerst de indruk dat de gekozen stra tegie der intimidatie de beoogde uitwer king heeft gehad, al wekt vooral de overval op de school toch de enigszins sceptische impressie dat daar met wat minder risico voor de gevangenen het geweld van de overval met wat minder groot materieel en wat handiger infiltratie kleiner zou heb ben kunnen zijn. Uiteraard heeft de regering na haar be sluitvorming de uitwerking van de overval aan militaire strategen moeten o verlaten. Zij zal ook in de komende weken de uitvoe ring van nadere besluiten tot ontwapening van en controle op de militante Zuid-Mo- lukkers moeten overlaten aan de militaire en politiële leiding. Tactische zin en strate gische handigheid kunnen dan een ver scherping van de verhoudingen, die onge twijfeld zou ontstaan door het gebruik van bruut geweld, voorkomen. Men kan gerust aannemen dat de verbit tering in de relatie tussen Zuid-Molukkers en de meerderheid van de Nederlandse bevolking op dit moment op een hoogte punt is. Er heerst nog een soort oorlogstoe stand, waarvan de geleidelijke opheffing veel tijd zal vragen. Van Zuidmoluks standpunt uit redenerend, is iedere verde re actie die op aandachtvragen is gericht, zinloos. De aandacht is maximaal, tot ver over onze grenzen. Alleen de wraak zou kunnen overblijven als motief voor verde re criminaliteiten. Als die zouden voorko men, zou de rechtstaat daartegenover al leen maar weer opnieuw geweld kunnen stellen. Helaas is deze ontwikkeling op dit moment geenszins uitgesloten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHiiiiHiiiiiii (ADVERTENTIE) Nadat een gedeelte van het meubilair en de ruiten van de bar stuk waren geslagen, konden de vechtenden naar buiten worden gewerkt waar de schermutseling werd voortgezet. Ook de ruiten van het pand tegenover de bar sneuvelden. Uiteindelijk gingen de Zuidmolukkers er vandoor. De Groningse rijkspolitie heeft in deze zaak nog geen arrestaties verricht. Het onder- zoek wordt voortgezet. De laatste sporen van de bijna drie we ken durende gijzelingen zijn al weer vrij wel verwijderd. De gekaapte trein bij Glimmen werd, doorzeefd met kogels, za terdagmiddag al weggesleept naar een rangeerterrein in het Groningse Onnen. De school in Bovensmilde is zondagmid dag van de grootste ravage gekuisd. digd, al maatregelen genomen om eventue le onrust in de Molukse wijken te Boven smilde en Assen in te dammen. Ook de agenten Bovensmilde blijven bewaken Het stoffelijk overschot van de bij de bliksemactie op de gekaapte intercity bij De Punt omgekomen gijzelaar M. van Baarsel uit-Eist, zal woensdagmiddag wor den gecremeerd in Arnhem. De burge meester van Eist heeft dit vanochtend meegedeeld. --- De autoriteiten hadden direct nadat de gijzelingen in trein en school waren beëin- De dorpelingen van Monteverde Irpino bij Napels wilden een kern centrale binnen hun gemeente, maar zij krijgen hem niet. Hun advertentie in de dagbladen waar in zij het terrein gratis aanboden, werd ook gelezen door milieube schermers, die erop wezen dat het dorp in een gebied ligt waar zich aardschokken voordoen. GRONINGEN. Gisteravond heeft zich in de Brokopondo-bar in het Groningse Appingedam een vechtpartij voorgedaan tussen Zuidmolukkers en andere bezoe kers van de bar. Drie personen raakten licht gewond. In de bar heerste een ge spannen sfeer tussen beide groepen, waar- bij over en weer gescholden werd. De stemming ontlaadde zich, volgens de poli tie bij binnenkomst van een aantal Neder landse militairen. De Zuidmolukkers ver weten hen hun kameraden te hebben doogeschoten. Er ontstond een vechtpartij met de militairen, waarin zich ook overige barbezoekers mengden. De 1300 dorpelingen hadden ge hoopt dat een kerncentrale hun dorp uit zijn armoede zou ophef fen, waardoor de leegstroming (2000 dorpsgenoten moesten in de voorbije jaren naar elders trekken om daar een nieuw bestaan op te bouwen) tot staan zou kunnen ko men. De gemeenteraad heeft zijn aanbod nu ingetrokken, maar ver langt wel een verbetering van de voorzieningen in het dorp. doodsoorzaak Zonnig, warm en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, in de middag vrij krachtige, oostelijke wind. Minima ongeveer 15 graden, maxima van 25 tot 30 graden, maar aan het strand enkele graden lager. Boven Noordwest-Frankrijk ligt een storing met onweer. Morgen een onweerskansje maar ook peri oden met zon. Matige zuidoostelij ke wind. Temperatuur 22 tot 25 graden, zeewater 14 graden. Voor uitzichten: tijdelijk buienkans maar de komende dagen overwe- ir.i-r weer met zon. i« Politie in gesprek met bewoners van de Zuidmolukse wijk in Bovensmil de: er heerste een gespannen sfeer tengevolge van de zwermen toeristen BK Ray werd in 1968 veroordeeld tot 99 jaar gevangenisstraf nadat hij had toege geven de negerleider Martin Luther King op 4 april van dat jaar te hebben doodge schoten in Memphis (Tennessee). MAANDAG 13 JUNI 1977 67e jaargang no 187 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, iJtnuiden Postgiro: 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel.redactie: 15389, na kantoortijd: 02208-3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Jacob Israel de Haan: Een vrouw is een altijd belang wekkende verzameling tegenstrij digheden. (Van een onzer verslaggevers) AERDENHOUT. Kareol, het omstre den landgoed aan de Van Lennepweg in Aerdenhout, staat op de definitieve mo numentenlijst. Minister Van Doorn van CRM heeft besloten de bescherming van het landhuis en het bijbehorende park met beukenbos te continuëren op voor waarde dat op korte termijn een passende bestemming wordt gevonden. De Stich ting Kareol gaat zich nu concentreren op plannen om van Kareol een kunsthuis te maken. Ook ligt het in de bedoeling in Kareol een landelijk ontwikkelingsinsti- tuut te vestigen voor muziekschooldocen- ten en vakleerkrachten van conserva toria. De Stichting hoopt, dat ter realisering van de plannen subsidie loskomt van het ministerie van onderwijs. De eigenaren van Kareol, de beleggingsadviseur A. K. J. Muller uit Heemskerk en bouwonderne mer A. Buijert uit Haarlem, zien de plan nen van de stichting helemaal niet zitten. Desgevraagd deelde de heer Buijert van morgen mee, dat zijn compagnon en hij bij de Kroon in beroep zullen gaan tegen de beslissing van minister Van Doorn. „Wij wachten de plannen rustig af, maar voor ons is het een onmogelijke zaak”, aldus de heer Buijert. De heren Muller en Buijert blijven voornemens Kareol te slopen en te vervangen door luxe appartementen. PARIJS. Een groep van 15 personen heeft vanmiddag de Paryse informatie kantoren bezet van het Europees parle ment om „vreedzaam te protesteren tegen de staat, waarin het Europese parlement zich bevindt” en tegen de algemene ver kiezingen voor dit parlement. De groep zegt aanhanger te zijn van de „royalis tische beweging voor de onafhankelijk heid van Frankrijk” Pagina 2: Club Brugge: na kampioen schap ook de beker. Pagina 3: Bondscoach Van Heumen heeft problemen met de bezetting van de ausputzersplaats. Goede verrichtingen in ade- tiekinterland van de jeugd. Pagina 4: Rood en Wit in beginfase over rompeld. Pagina Drie koplopers in hoofdktasse honkbal wonnen beide duels. Pagina 6: Haarlems kano-duo Van der Doe/Rutte mogelijk als enige Ne derlandse ploeg naar WK. Pagina 1: Volendamtrainer Leo Steeg- man: „Deze promotie maakt het hele seizoen voor ons goed". Blanchflower: „Droom Noord-Ierland voorbij”. L, F is 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1