Tussen roken en longkanker: ONDERZOEK OP HAARWORTELS ZOU MOGELIJK VERBAND KUNNEN TONEN VVV’s hebben vee! moeite de I Inbraakbeveiliging begint niet bij vernuft eindjes aan elkaar te knopen I i I I rrsi dinsdag LEGER IN PERU: EERST STABIELE ECONOMIE, DAN TERUG NAAR KAZERNES Automatisch BOUWCENTRUM: Crisis „GOED HANG- EN SLUITWERK EERSTE VEREISTE” JUNI 19 7 7 1 4 15 BI - Simpelheid LIMA (Reuter). In Peru bestaan politieke partijen, hetgeen in Latijns-Amerika een luxe mag worden genoemd. Negen jaar lang zijn zij ook in dit land verboden geweest, maar de militaire leiders hebben te kennen gegeven dat zij terug willen naar een burgerlijke democratie. De politieke partijen zijn uiteraard niet ontevreden over dit gebaar, maar zij stellen zich toch enigszins huiverig op over de manier waarop de democratie volgens de militaire leiders tot stand moet komen. Politieke partijen nog huiverig over democratiseringsprocedure Timgen dres in Ondersteunende activiteiten, die recht- tart. i kantte. te Perl i.V. (Van onze correspondent) 3 Sinds generaal Juan Velasco Alvarado en een aantal linkse officieren in oktober 1068 een greep naar de macht deden heb ben de traditionele partijen in een vacuum geopereerd. De militairen dreven sociale hervormingen door in het veertien miljoen inwoners tellende land. President Morales Bermudez, die in augustus 1975 generaal Velasco beentje lichtte om een verdere zwaai naar links in de militaire regering te voorkomen, wil algemene verkiezingen or ganiseren en de macht in 1980 overdragen De 56-jarige generaal heeft een begin gemaakt met een serie bijeenkomsten met leiders van de belangrijkste politieke par tijen, in een poging een vreedzame over dracht van de macht aan een burgerrege ring te bewerkstelligen. Hij heeft al de suggesties van zes partijen aangehoord, maar hij zei daarvan niet veel meer dan dat de besprekingen heel nuttig waren geweest. Wel stond hij de kranten toe uit voerige verklaringen van de partijleiders af te drukken. Enkele politici zeiden dat de sfeer hartelijk was en dat de president goed kon luisteren. Zij verklaarden echter ook dat er momenten van spanningen waren. President Morales, een lange, norse en streng-religieuze man met een reputatie van eerlijkheid in een land waar zoveel corruptie heerst in de hqogste kringen, heeft met zijn regering in februari van dit jaar een driejarenplan opgesteld. Er zul len gemeenteraads-, algemene- en presi dentsverkiezingen worden gehouden. Verwacht wordt dat eind juli hiervoor data vastgesteld zullen worden. Het plan, „Tupac Amaru”, genoemd naar de eerste Peruviaanse krijgsman die vocht tegen de Spaanse kolonisten, bevat ook de opstel ling van een nieuwe grondwet. Sommige van de meest opmerkelijke sociale veran deringen, die het leger heeft aangebracht zouden daarmee onaangetast blijven. Het gaat met name om de landhervormingen, waarvan miljoenen Indiaanse arme boe- weest, maar dat er desondanks toch wei nig reden is voor tevredenheid en opti misme. ren de vruchten hebben kunnen plukken en de werknemersparticipatie in de indus trie. De regering wil breken met de traditi onele verkiezingen, die gekenmerkt wer den door knoeierijen. Maar het „Tupac Amaru”-plan is vaag wat betreft de demo cratische formule die de Peruvianen een werkelijke invloed moet geven. De partijen hebben niet geaarzeld een aantal tekortkomingen aan generaal Mo rales voor te leggen. Zij hebben hem ook gevraagd enig licht te werpen op de vraag hoe en door wie de grondwet zal worden opgesteld. Ook zijn zij ongeduldig wat betreft het tijdsbestek waarin de ver kiezingen moeten worden gehouden. En kele partijen vragen zich af waarom er niet meteen verkiezingen kunnen worden uitgeschreven. Met name de „Accion Popular” (Volks- actie) van de voormalige president Fer nando Belaunde Terry, Peru’s laatste de mocratisch gekozen staatsleider, dringt aan op snelle verkiezingen. De communis tische partij heeft zich slechts schoorvoe tend achter het principe van verkiezingen gesteld, omdat door de daarmee gepaard gaande knoeierijein altijd de armen wer den benadeeld. De meeste andere groepe ringen, waartoe de grootste partij van Pe ru, de „Popular American Revolutionairy Zelf zei hij dat hij met enige tegenzin is gebleven, maar politieke waarnemers me nen eerder dat hij zich in 1980 kandidaat wil laten stellen voor het presidentschap, mochten de politieke partijen er niet in slagen een gezamenlijke, nieuwe kandi daat te vinden. Slechts één politicus heeft verklaard bereid te^zijn zich kandidaat te stellen, als hem dat gevraagd wordt. Het is de 51-jarige Luis Bedova Reyes, voormalig burgemeester van de hoofdstad Lima. Pre sident Morales zou liever een jonge, gema tigd linkse politicus zien. Maar de Peruvi aanse politiek wordt nog altijd gedomi neerd door de 81-jarige volksleider Haya de la Torre en de vroegere president, de 64- jarige Belaunde, twee figuren die vóór de staatsgreep van 1968 de dienst uitmaak ten in het politieke leven in Peru. Alliance” (APRA) van de oude leider Vic tor Raul Haya de la Torre, lijkt de periode van drie jaar te accepteren. res. Sór uw ant. uilendé woning /Veet u □men? ROTTERDAM. Inbraakbeveiliging begint bij feed hang- en sluitwerk en niet, zoals veel mensen denken, met de aanschaf van een vernuftig doch ingewikkeld elektronisch alarmsysteem. Zo’n instal latie is volgens het Bouwcentrum in Rotterdam, dat o.a. met het oog op de naderende vakantietijd over dit onderwerp een brochure heeft samengesteld, zelfs „nutteloos als de deuren gammel zijn en het hang- en sluitwerk niet deugt”. (Van onze correspondent) APELDOORN.Wellicht kan door middel van een eenvoudig onderzoek op haarwortels het verband tussen roken en longkanker worden aangetoona. Daar mee kan dan worden bewezen dat be paalde mensen extra risico lopen long kanker te krijgen. Als deze methode kan worden toegepast lijkt het niet onwaar schijnlijk dat deze mensen wel bereid zouden zijn het roken te staken. Boven dien kan bij die risicogroep het opsporen van kanker in een veel vroeger stadium beginnen. Dit kwam naar voren in een lezing, die mevrouw prof. dr. H. A. Peperzeel, voor zitter van de Wetenschappelijke Raad voor de Kankerbestrijding, onlangs hield tijdens de ledenvergadering van de vere niging Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding (KWF). Zij gaf een aantal voorbeelden van wetenschappelij ke onderzoekingen, die het KWF steunt en die mogelijk tot belangrijke vordering in het kankeronderzoek kunnen leiden. MORALES BERMUDEZ tracht men door onderzoek aan eiwitten van menselijke cellen dit verband con creet aan te tonen. Het is gebleken dat een bepaald enzym (eiwit) schadelijke afvalstoffen helpt vormen, die kanker verwekkend kunnen zijn. Als nu cellen in contact komen met sigarettenrook wordt veel van dit eiwit gevormd. Bij ongeveer de helft van alle mensen ontstaat onder invloed van rook veel eiwit, bij de rest maar weinig. Men heeft dit aangetoond door van de patiënten enkele haren met haarwortels te onder zoeken en de cellen van de haarwortels te kweken. Van patiënten met longkanker bleken er velen te zijn bij wie de haar- wortelcellen na contact met sigaretten- doelmatiger mechanische preventiemiddelen (hang en sluitwerk)”. Eigenlijk begint de preventie al bij het bouwkundig ontwerp van een huis. Typisch „uitriodigende” situa ties (bijvoorbeeld een makkelijk opklimbaar balkon of dak) moeten worden voorkomen. Het hang- en sluitwerk is al genoemd en dan komen de elektronica: mechanische contacten, werkend op gewicht of druk, detectors, die op trillingen reageren, op geluid, warm te of licht, zelfs infrarood licht of ultrasoon geluid. Het lijkt allemaal wel „het einde”, maar de problemen zijn toch vaak groter dan men denkt. Zo’n hypersonisch systeem registreert bijna alles. De staart van de kat, een blad dat van een plant valt. Het boekje: „In het algemeen geldt dat hoe gevoeliger of hoe gecompliceerder de beveiliging is, des te meer kans is er op storingen of loos alarm. Komt dat laatste nu herhaaldelijk voor, dan heeft de beveiliging een averechtse uitwerking: het systeem gaat irriteren en wordt afgezet of men gaat het alarmsignaal negeren: het is vast weer loos alarm. Een alarmsysteem is derhalve zo goed als de reactie die erop volgt”. rook een grote hoeveelheid enzym produ ceerden. Om degenen op te sporen die risico lopen longkanker te krijgen moeten, al dus prof. Van Peperzeel, slechts enkele haren worden verwijderd, een onderzoek waarvoor niemand bevreesd zal zijn. Be halve de haarwortel kan ook de huid worden onderzocht met het oog op het voorkomen van huidkanker door aanwe zigheid van eiwitten. Voordat dit op grote schaal kan worden gedaan moet nog veel laboratoriumwerk worden verzet. Een en ander lijkt van groot belang voor de gehele bevolking, omdat longkanker de meest voorkomende vorm is en de gene- zingskansen nog niet gunstig zijn. uitgebreid in op maatregelen rondom het hang- en sluitwerk. Een van de bekendste zwakke schakels in de benedenwoning is bijvoorbeeld de achterdeur. Het slot hiervan is vaak van een ontwapenende simpelheid. Bekende „binnenlaters” zijn ook bovenlichten en andere soorten kleine raampjes (brievenbussen), waarlangs een trefzekere hand gemakkelijk bij hef boom of beugel van de sluiting kan. Bekend is natuur lijk het ijzerdraadje via de brievenbus, minder be kend is de mattenklopper, die via een bovenlicht een prima instrument is om de spanjoletsluiting van bij voorbeeld de openslaande deuren te openen. Allerlei eenvoudige maatregelen kunnen dit soort zwakke plekken in huis elimineren. Maar ook voor deze activi teit is een beetje doordacht plan nuttig, want de zwakste schakel blijft ook hier de kracht van de ketting bepalen. Kanker is een verzameling van vele ziekten, waarvan het kenmerk is dat cel len gaan woekeren, zodat een kwaadaar dig gezwel ontstaat. Er zijn tal van ver schillende oorzaken, zodat het volgens prof. Van Peperzeel niet te verwachten is dat op korte termijn een behandelings wijze zal worden ontwikkeld om alle vor men van kanker te genezen. Het ligt meer voor de hand dat van de verschillende vormen de verschillende oorzaken wor den opgespoord, zodat aangepaste be strijdingsmiddelen worden gevonden. In dit verband wees mevrouw Van Peperzeel erop dat uit onderzoekingen op dieren bewijzen is dat kwaadaardige gezwellen door een virus zijn veroor- De voorzitter van de Algemene Neder landse Vereniging van VVV’s, jhr. mr. H. van Holthe tot Echten, heeft dit op de algemene vergadering van de vereniging in Den Haag verklaard. Hij had eerst geconstateerd dat het afgelopen jaar toe ristisch gezien geen ongunstig jaar is ge- „Logisch dat de doorsnee-inbreker bij voorkeur eenvoudige mogelijkheden uitzoekt (een insluiping). Maar bedenk vooral ook dat slim en intelligent zijn niets te maken hoeft te hebben met een hogere oplei ding of zo! Er worden soms dingen bedacht en situa ties benut die qua originaliteit bewondering afdwin gen. Wie dus lichtvaardig denkt, kan wel eens bestolen uitkomen”. Bij de beoordeling van de inbraakveiligheid van een woning (er wordt anno 1977 om de vijf minuten ergens ingebroken) moet men dan ook uitgaan van een aantal basisregels. Die zijn o.a. dat antiek en kunstvoorwer pen de grootste belangstelling genieten en dat het dus onverstandig is om dit soort voorwerpen erg onbe scheiden te kijk te zetten. En ook op andere wijze dient het gelegenheid geven te worden vermeden: deuren die open staan, briefjes op de deur met „ik ben even weg”, het touwtje uit de brievenbus dat zo gemakkelijk is voor de kinderen, de sleutel onder de zaakt. Het gaat om virussen die in de cel worden gevormd en aanzetten tot celde ling. Onderzocht wordt nu of ook menselij ke gezwellen deze virusdeeltjes bevatten en of kan worden afgeleid dat deze tumo ren veroorzaken. Onder andere in Lei den (Academisch Ziekenhuis) en bij TNO - gezondheidsorganisatie wordt ge tracht dit verband aan te tonen. De voorzitter verklaarde verder dat de VVV’s zeer arbeidsintensieve instellingen zijn, die een deel van loonkostenstijgingen zullen moeten opvangen door grotere pro- duktiviteit en doelmatigheid. Anders zul len de financiële mogelijkheden door de VVV’s verminderen met als gevolg minder dienstbetoon en inkrimping van de voor lichting en het voorlichtingsmateriaal. Een belangrijk deel van de vooruit gang die bij de behandeling van kanker de laatste jaren werd gemaakt is mede veroorzaakt door het intensieve funda mentele onderzoek in de laboratoria. Misschien wel het belangrijkst is, aldus prof. Van Peperzeel, dat dit onderzoek heeft geleid tot een beter begrip van de aard van diverse kwaadaardige tumoren en een beter inzicht van wat in de tumor gebeurt bij de behandeling. De Utrechtse hoogleraar legde er de nadruk op dat de gevolgen van gevonden behandelingen en geneesmiddelen pas na jaren merkbaar wordéh. Zij waar schuwde tegen te snelle en te optimisti sche geluiden over nog niet afgesloten onderzoekingen, waardoor onrust en be roering bij kankerpatiënten kan ont staan. Bovendien moet soms na lange observatietijd alsnog een teleurstellend resultaat worden bekendgemaakt. Gedacht wordt aan zaken als een uni form rekenschema, de mogelijkheid tot geautomatiseerde verwerking van admini stratieve gegevens en salarissen en de ver beterde verwerking bij de centrale docu mentatie. Verder gewaagde de voorzitter van con centratie van ondersteunende activiteiten, volgens hem niet alleen een goede, maar ook een noodzakelijke zaak, in een tijd waarin de personeelskosten de pan uit vliegen. streeks op de doelmatigheid kunnen in werken, zoals administratievoering en op leiding zullen een belangrijke rol spelen bij de verwezenlijking van een heviger streven naar doelmatigheid. Het is volgens hem mogelijk de verant woordelijkheid voor en de uitvoering van bijvoorbeeld schriftelijke informatie te concentreren op streek- en soms zelfs op provinciaal niveau. Hij bepleitte de noodzaak nieuwe activi teiten op het gebied van de informatie te ontplooien. Tenslotte zei hij nog dat de samenwerking binnen het VW-wezen bij gebrek aan een centraal uitvoerend appa raat, speciale zorg vraagt. Het lijkt een aanvaardbare oplossing de uitvoering van de landelijke uniforme functie vanuit de ANW (Algemene Nederlandse Vereni ging van VVV’s) te laten bewaken. Uitbrei ding van de staf van het ANW-secretari- aat is daartoe noodzakelijk en zal mede in overleg met het ministerie van Economi sche Zaken moeten worden geregeld. Wil echter een dergelijke structuur in de prak tijk werkbaar blijven, dan vereist dit een strakkere organisatie dan nu het geval is, aldus de voorzitter. torko- HSCH Uiteraard gaat de brochure (te bestellen bij Bouw centrum Rotterdam, postbus 299 of tel. 010-116181) DEN HAAG (ANP). De Nederlandse VVV’s hebben als gevolg van het ver slechterd economisch klimaat moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Zij zullen dan ook op korte termijn maatregelen moeten nemen om hieraan een einde te maken. De brochure geeft ten slotte de wijze raad, dat „niets onneembaar is te maken” en dat iedere zet zijn tegenzet kent. Ook onderschatting is uit den boze: „De inbreker heeft altijd haast, hij moet zijn karwei liefst zo snel en zo geruisloos mogelijk verrichten. Daarbij heeft hij altijd die psychologische druk van de kans op ontdekking en arrestatie.” Peru beleeft momenteel een van de ern stigste financiële en economische crises en het leger wil het land stevig op de been krijgen voordat het terugkeert naar de kazernes. President Morales Bermudez is ook voor de komende drie jaar aangesteld als staatshoofd, hoewel hij eigenlijk in januari zou moeten aftreden. I Daarnaast verhoging van doelmatigheid zou gestreefd moeten worden naar vergro ting van inkomsten. Bestaande winstge vende activiteiten zouden kunnen worden uitgebreid om verliesgevende te compen seren, maar het blijft echter de vraag of een dergelijke actie alleen voldoende zal zijn om de balans in evenwicht te houden. Ook noemde mevrouv Van Peperzeel als voorbeeld het pogen om door middel van automatisering het bestuderen van de zogenaamde uitstrijkjes van het on derzoek naar baarmoederhalskanker te versnellen. De computer speelt hierbij Het Bouwcentrum waarschuwt ook voor een te groot „doe-het-zelf-enthousiasme” op het terrein van elektronische en elektrischwerkende beveiliging. Vooral omdat het hier om een aanvullende maatregel gaat, die bovendien technisch perfect moet zijn ge monteerd omdat het anders nog geen zin heeft. Men adviseert dan ook om te allen tijde eerst contact op te nemen met het Technisch Bureau ter Bevordering van Schadepreventie in Baarn. „Natuurlijk”, aldus het boekje, „zijn er in de winkel wel mooie alarmsystemen te koop. Met „mooi” doelen we op mooi verpakt, in zo’n doorzichtdoos. Aanlokke lijk om dat „even” mee te nemen en op zaterdagmid- I dag te monteren. Wel, dat mag gerust, maar zie het als I een leuk tijdverdrijf en ontspanning. Het geld had u in .de meeste gevallen nuttiger kunnen uitgeven aan WHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ een grote rol, met behulp daarvan is men in Nijmegen en Leiden bezig celherkenn- ningsapparatuur te ontwikkelen. De vraag is zelfs of dit soort bevolkingson derzoek een grote vlucht zal nemen als dergelijke hulpmiddelen niet worden benut. Veelal draait de deur ook naar buiten open, wat betekent dat de scharnieren aan de buitenkant zitten, waardoor de deur eenvoudig is te demonteren. Daar kan iets aan worden gedaan met dievenklauwen op de scharnieren en vooral ook een beter slot. Een cilinder- slot wordt aanbevolen, waarbij tegelijk ook tot een vloermat of op het richeltje boven de deur, éénsleutel-systeem kan worden overgegaan (zelfde slot op de voordeur of andere ingangen, bijvoorbeeld via een garage). Volgens prof. Van Peperzeel is het vrij wel zeker dat een relatie bestaat tussen roken en longkanker. In de afdeling bio chemie van de Nijmeegse universiteit iiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimmiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim rdente-1 Als alle Latijnsamerikaanse landen kent Peru een roerige historie. Op deze archieffoto beelden van het onderdrukken van een staking door het leger. aan een democratisch gekozen president. Ss

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15