Minister Lubbers wil ook energieprijzen buiten index houden 5 BIB: Nieuwe studie voor regeling tarieven in gezondheidszorg dollar extra kosten Open dag bij Verdugt Personeel Gusto vindt Italië verlaagt bankdisconto EEG 700 miljoen plannen voor sluiting werf onaanvaardbaar Hogere olieprijs zou Industrie draait op volle toeren om marktevenwicht te herstellen „Winstverbetering moet blijvend zijn” „Geschoond prijsindexcijfer moet verder worden gezuiverd” [buitenlands qdclj dinsdag Advies van raad: Herstel Geen medicijnen 17 ECONOMIE 1977 JUNI 1 4 I BAZEL. Vertrouwen dat de economie haar groei zal hervatten F D (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Het voltallige personeel van de werf Gusto in Schiedam heeft gistermiddag een motie aangenomen waarin men zegt dat de plannen om deze werf te sluiten „onaanvaardbaar” zijn. De motie is gericht aan de beleids commissie Scheepsbouw. De raad van bestuur van IHC (waarvan Gusto een onderdeel is) stoelt het plan tot sluiting van de werf on der andere op het rapport dat de beleidscommissie een paar maan den geleden heeft uitgebracht. ARNHEM (ANP). De baksteenfabrikanten de len hun afleveringen zo in, dat stagnatie van lopende werken kan worden voor komen, nu voor bepaalde soorten metselbaksteen een levertijd van enige maanden geldt. Aldus de vereniging „De Neder landse Baksteenindustrie” in Arnhem naar aanlei ding van berichten als zou er schaarste aan baksteen zijn. Voor bepaalde soor ten geldt een levertijd van enige maanden, maar van een algemene schaarste kan niet worden ge sproken. Dat schrijft de Bank voor Internationale Betalingen (BIB) in haar verslag over het op 31 maart geëindigde boekjaar. Dr. Jelle Zijlstra, de president van De Nederlandsche Bank, is president van de BIB, een ‘«wo internationaal samenwerkingsorgaan van centrale banken. r.:: 89,00 63,70 33,60 113,00 zonder herleving van de inflatie, is wat het bedrijfsleven nodig heeft. LELIESHOW+KONSUMENTENBEURS Over de zogenaamde geschoonde index als basis (ADVERTENTIE) I in economie broodnodig ex- an- i and I I AMSTERDAM (ANP). Het geschoonde prijsin dexcijfer moet verder worden gezuiverd, aldus de demissionaire minister van Economische Zaken, drs. R. F. M. Lubbers, gisteren in een rede voor het internationale congres van het Wereldverbond van Vrouwelijke Bedrijfshoofden in Amsterdam. Mi nister Lubbers vindt, dat ook de stijging van de energieprijzen buiten het geschoonde prijsindex cijfer dient te worden gehouden. In haar jaarverslag schrijft de BIB dat na een onverwachte onderbreking gedu rende de zomer en in het begin van het najaar de industriële groei in 1976 in een aantal vooraanstaande landen weer ster- Minister Lubbers zei, dat het systeem van de automatische prijscompensatie haar gebreken be gint te vertonen. Ook al heeft dit systeem voordelen doordat bij de opstelling van de loonccntracten lijk de indruk van schaarste ver sterkt, aldus de industrie. De industrie streeft er nu naar DEN HAAG (ANP). De centrale raad voor de volksgezondheid heeft staatsse cretaris Hendriks gisteren geadviseerd het stelsel voor de regeling van tarieven en honoraria in de gezondheidszorg op nieuw in studie te nemen „in goed overleg met de betrokken groeperingen”. Het advies betreft het wetsontwerp-ta- rieven gezondheidszorg, dat de raad eigen lijk zij het niet met zoveel woorden afwijst. De raad zegt wel, dat een ingrij pende regeling waarin de meest betrokken groeperingen (onder meer de organisaties van beroeps-beoefenaren en de ziekenhui zen) zich niet kunnen vinden, „een onaan trekkelijke situatie zou scheppen”. Het ontbreken van een maatschappelijke over eenstemming zou een ongunstig klimaat doen ontstaan voor het doelmatig functio neren van de gezondheidszorg. Het chemisch bedrijf Verdugt in Tiel hield gisteren een open dag in de „gifloods”, waar vorig jaar door de uitstoot van gif zoveel deining over is geweest. De gemeente Tiel heeft een hinderwetvergunning afgegeven en de bewoners uit de naaste omgeving van het bedrijf kregen een uitleg over de werking en de veiligheidsmaatregelen van de in dat kader aangebrachte installatie. bij de loonkosten in alle bedrijfstakken zich vanwe ge de drang naar uniforme loonvorming voegen naar de arbeidsproduktiviteit in de sterkste secto ren, zodat per saldo de gemiddelde loonkosten sterker toenemen dan de gemiddelde arbeidspro duktiviteit. De heer Lubbers sprak in zijn rede verder de mening uit, dat de Nederlandse inspanning op het gebied van de ontwiklfelingssamenwerking nog verder zal moeten toenemen. Nederland zal met name zijn overschotten op de betalingsbalans moe- In Europese kring in Brussel werd sterk betwijfeld of de energieministers van de negen (Nederland is vertegenwoordigd door minister Lubbers van Economische Zaken) werkelijk spijkers met koppen zullen slaan. lie 11- >e si te AMSTERDAM (ANP). Advieskoer- sen voor buitenlands bankpapier: US dlrs 2.42-2.52 Pnd Sterling 4.14-4.44 B.fr 6.71-701 DM 103.50-106.50 Lire 26.75-29.75 Escudo 5.70-7.20 Can. dlrs 2.32-2.42 Fr franc 48.75-51.75 Zw. franc 97.75-100.75 Zw. kroon 54.50-57.50 Noorse kroon 45.50-48.50 Deense kroon 39.75-42.75 Schilling 14.61-14.91 Peseta 3.37-3.67 Drachme 6.20-7.45 Fin. mark 59.00-62.00 Joeg, dinar 12.75-15.00 sen 2,91 3,05 8,65 5,77 7,95 3,32 6.01 Brunner herinnerde er aan dat in de Noord-Zuid-dialoog in Parijs, wat ener- giezaken betreft, geen resultaten behaald zijn. De secretaris-generaal van de VN heeft nu de vorming van een „wereld- energie-instituut” voorgesteld, waarin het overleg tussen energieproducenten en - consumenten ondergebracht zou moeten worden. Als de EEG ooit de kans heeft gehad een beslissende rol te spelen in een wereldomvattende energiestrategie, dan is het nu. Maar dan moet Europa eerst en zeer snel aantonen dat het ernst is met een eigen energiebeleid, aldus Brunner in Brussel. rd 1,39 190,00e 6,54 11,30 BRUSSEL (ANP). Als Saoedi-Arabië er toe zou overgaan (waarvan sprake is) de olieprijs met vijf procent te verhogen, dan kost dat de EEG per jaar 700 miljoen dollar extra. Dat heeft Europees commis saris Guido Brunner (Energiezaken) giste ren gezegd op een persconferentie in Brussel. Vandaag vergaderen de EEG-ministers Alle ruim duizend personeelsleden leg den tegen half drie het werk neer om aan de vergadering, die door de onderne mingsraad was uitgeschreven, deel te ne men. Voorzitter D. L. H. Smit van de raad van bestuur van IHC, die was gevraagd om tekst en uitleg te komen geven, wenste niet voor de vergadering te verschij nen. ’s Morgens was er wel een vergade ring met de ondernemingsraad geweest, die door emotionele personeelsleden dreigde te worden verstoord. Ook de industriebonden waren niet via hun bestuurders op de vergadering verte genwoordigd. Dit omdat men zich als deel nemers in het overleg van de beleidscom missie Scheepsbouw gebonden acht aan de uitkomsten hiervan De direct betrok ken bestuurders hopen nu, dat de leden bij Gusto op korte termijn een uitspraak doen. Daardoor kunnen zij de gebonden heid met de resultaten van het overleg in de beleidscommissie naar de achtergrond schuiven. De vergadering besloot om in ieder geval de vakbondsvertegenwoordigers uit de be leidscommissie apart per telegram van de vergadering op de hoogte te stellen. Ver der zal men brieven gaan schrijven aan de Tweede Kamer, de minister van economi sche zaken en de Rijnmondraad. Men vindt, dat Gusto door de natuurlijke af vloeiing van zo’n duizend personeelsleden in de afgelopen paar jaar allang zijn bij drage aan de afslanking van de capaciteit van de Nederlandse scheepsbouw heeft geleverd. In de vergadering werd nog een voorstel voor de berekening van de prijscompensaties is verleden jaar overeenstemming bereikt tussen de sociale partners. In deze index worden prijsstijgin gen ten gevolge van onder andere verhogingen van de indirecte belastingen niet meegenomen, omdat anders sprake zou zijn van een afwenteling van de collectieve lasten. Snel werkende medicijnen waarmee de economie kan genezen van de ziekten werkloosheid en inflatie, zijn niet voorhan den. Vertrouwen van het bedrijfsleven in landelijke voorraad terugliep tot minder dan de helft en onder de 200 miljoen stuks kwam. Van de anders gebruikelijke seizoensstij- ging van de voorraad kwam ver der de afgelopen winter bijna niets; de weersomstandigheden maakten het mogelijk, dat heel wat afnemers de pas later beno digde stenen alvast op de bouw plaatsen of opslagterreinen van de handel lieten neerzetten. Deze verschuiving van een deel van de fabrieksvoorraden heeft natuur- lopen bouwactiviteit. Algemeen werd verwacht, dat de afzet nu jaren achtereen op het teruggelo pen peil zou blijven. Daarom ker is geworden. De inflatie is verder te ruggedrongen in Duitsland, Zwitserland, Canada, België, Denemarken, Frankrijk en Nederland. De wereldhandel heeft zijn herstel voortgezet, de verdeling van de ongelijkheid op de betalingsbalansen tus sen de olie-importlanden is beter gewor den en internationale financiering ver loopt over het algemeen soepel. Toch heb ben de makers van het beleid nog steeds 1 met veel moeilijke problemen te kampen. zo vlug mogelijk tot een herstel van het marktevenwicht te ko men door een maximale bezet ting van het bestaande pro- duktie-apparaat. Dit is mogelijk doordat op veel bedrijven de produktie de laatste jaren werd „teruggehouden” on der de toen heersende voorraad- druk. De moeilijkheden waren ontstaan door de drastische da ling van de afzet in de jaren 1973 en 1974 als gevolg van de terugge- gedaan om tot onmiddellijke bezetting van het werfterrein over te gaan. Maar vanuit de ondernemingsraad was men hier tegen gekant onder meer omdat de vakantietijd voor de deur staat zodat van een doeltref fende actie dan wellicht weinig terecht komt. De voorstanders, die uiteindelijk een minderheid bleken te vormen, vonden een goede reden voor onmiddellijke actie de aanwezigheid van een vrijwel afge bouwde hopperzuiger, die binnenkort moet worden afgeleverd aan de klant. Het bericht dat de IHG-werf in Schiedam toch moet sluiten, is vrij onver wacht gekomen nadat juist nog begin dit jaar de indruk was gewekt dat de werf voldoende bestaansrecht had. In een vori ge week gepubliceerde analyse van de raad van bestuur wordt dit standpunt niet gehandhaafd. Bijna tegelijkertijd is ook gebleken dat het onderzoek naar mogelij ke concentratie in de Nederlandse offsho- re-industrie (waarbij Rijn-Schelde-Verol- me, IHC en De Groot Zwijndrecht waren betrokken) geen perspectieven biedt. Al leen RSV en de Groot Zwijndrecht zouden de vorming van een gezamenlijke locatie (20 hectare) voor speciale projecten op de Maasvlakte in gedachten hebben. werd niet alleen een tijdelijke produktiebeperkingsregeling toegepast, maar ook met een nieuwe sanering begonnen, die lang niet in de beoogde omvang tot uitvoering is gekomen. Dit is achteraf gezien alleen maar ge lukkig. De gesignaleerde afzetstijging in 1976 was dus niet te voorzien en in afwijking van alle bekende prognoses. Verschillende facto ren hebben hiertoe geleid, onder meer een toeneming van de toe passing van baksteen in de wo ningbouw en ook andere sec toren. (ADVERTENTIE) voor Energievoorziening in Luxemburg. Aan de vooravond van die bijeenkomst onderstreepte Brunner nog eens de nood zaak van een gemeenschappelijke ener- giepolitiek, bij gebreke waarvan de negen EEG-landen tot dusverre erg wanordelijk op elke olieprijsverhoging hebben gerea geerd. De Europese Commissie („dagelijks be stuur” Van de EEG) heeft voor de minis- tersbijeenkomst een pakket voorstellen gereed gemaakt, in een poging om nu eindelijk een (sinds de oliecrisis uitgeble ven) gemeenschappelijke energiepolitiek van de grond te krijgen. Die voorstellen omvatten maatregelen om het energiever bruik (bij verwarming, vervoer etc.) te beperken, om nieuwe technieken (steen- koolvergassing, geothermische energie) te ontwikkelen, om het gebruik van steen kool bij elektriciteitsproduktie te bevorde ren, om de raffinagecapaciteit in de EEG aan reëler behoeften aan te passen en om investeringen in de ontwikkeling van nieuwe energiebronnen te beschermen. Een diepe, langdurige inzinking, grote en een taai leidende overschotten aan produktiecapaciteit, krachtige en on voorziene veranderingen in de prijzensa- menhang en allerlei onzekerheid hebben het vertrouwen ernstig geschokt. De in vesteringen zullen alleen toenemen als het bedrijfsleven ervan overtuigd raakt dat de verbetering van de winsten blij vend zal zijn en dat het kan rekenen op een redelijk stabiele toeneming van de vraag. De BIB komt tot de conclusie dat, aange zien voor uitbreiding van de werkgelegen heid blijvend herstel van de economie noodzakelijk is en aangezien een dergelijk herstel gebaseerd dient te zijn op vergro ting van de kapitaalsuitgaven, regeringen de werkloosheid alleen zullen kunnen te rugdringen als zij een klimaat scheppen dat het vertrouwen van het bedrijfsleven in een evenwichtige groei op lange termijn voedt. Het dringendste is de interne economie van de westerse geïndustrialiseerde we reld, waarbij in het bijzonder het samen gaan van grote werkloosheid en inflatie dient te worden genoemd. Met de bestrij ding van de inflatie heeft men wisselend succes geboekt, maar de vooruitzichten op korte termijn beloven niet veel. Tegelijker tijd verloopt het economisch herstel vol gens de BIB in de meeste gevallen aarze lend. Zelfs in landen waar het een brede basis lijkt te hebben en betrekkelijk snel lijkt te verlopen - zoals in de Verenigde Staten - zal het waarschijnlijk niet leiden tot een snelle vermindering van de werk loosheid. Om het herstel op een tempo te houden dat voldoende is voor verkleining van de werkloosheid, is in hoofdzaak een strate gie nodig die aanstuurt op herleving van de investeringen over een breed front. De strijd tegen de inflatie vereist naar het oordeel van de Bank voor Internationale Betalingen een aanhoudende matiging van loonsverhogingen. Een krachtige algemene bevordering van de economische groei door middel van overheidsbestedingen is op dit moment duidelijk ongewenst. De BIB ziet geen redenen om te veron derstellen dat de thans beschikbare instru menten niet voldoende zouden zijn om het hoofd te bieden aan de problemen van financiering van tekorten op betalingsba lansen, zelfs nu de totalen nog indrukwek kend hoog blijven. Op langere termijn gezien zal het handhaven van internatio nale orde in de handel, het geld en de financiering echter afhangen van het ver mogen van de afzonderlijke landen om iets te doen aan de in wezen interne vraagstuk ken van onvoldoende economische groei, buitensporige werkloosheid en hoge in flatie. Het stelsel van Bretton Woods (de plaats in de VS waar aan het eind van de tweede wereldoorlog afspraken werden gemaakt voor regeling van de monetaire wereldza ken en waar het Internationale Monetaire Fonds werd gesticht) kan voor de afgelo pen jaren voor een deel de schuld worden gegeven van de uitspattingen van de we reldeconomie in het begin van de jaren zeventig en de daarop volgende diepe in zinking, maar nu rust de verantwoorde lijkheid volgens de BIB weer geheel en al op de schouders van de opstellers van het binnenlandse beleid. Landen met een tekort op hun betalings balans zijn door schade en schande wijs geworden en zijn erachter gekomen dat het laten dalen van de koers van hun geldeenheid geen waarborg biedt tegen werkloosheid en dat het daarentegen moeilijker wordt de inflatie aan banden te leggen. Tegelijkertijd zijn de landen met een overschot, ofschoon zij meer succes heb ben gehad met het bestrijden van inflatie dan hun tegenhangers met het verkleinen van de werkloosheid, er niet in geslaagd de inflatie geheel uit te bannen en evenzeer hebben zij te maken met het vraagstuk van de werkloosheid. De noodzaak van verbe tering van de nog immer zeer onvolmaakte internationale monetaire regelingen mag volgens de Bank geen excuus zijn om de problemen van werkloosheid en inflatie niet bij de wortel aan te pakken, namelijk in de eigen binnenlandse economie. ten vertalen in kapitaalexporten gekoppeld aan leveranties van kapitaalgoederèn. „Wij moeten ons vermogen te werken ook inzetten voor hun wel vaart.” Lubbers zei tenslotte te hopen, dat het door het kabinet uitgestippelde beleid, gericht op terughou dendheid in de collectieve sector, op verdere infla- tie-indamming, op meer lucht voor de ondernemin gen, op stimulering van de investeringen en op verdergaande vermaatschappelijking en democra tisering van de ondernemingen, het vertrouwen van de ondernemers heeft gewonnen. De verlaging maakt deel uit van het regeringsbeleid tot verbetering van de om standigheden voor de financiering van in vesteringen en zij is mpgelijk geworden door afneming van de inflatie en de posi tieve ontwikkeling van de betalingsbalans gedurende de afgelopen twee maanden. Verder maakte de minister de uitgifte bekend van tweejarige 14,49 percent schat- kistschuldbrieven tot een totaal van een biljoen lire (ongeveer drie miljard gulden), waarmee een deel van het begrotingste kort moet worden gedekt. Bovendien wor den schatkistbiljetten met looptijden van drie, zes en twaalf maanden uitgegeven voor in totaal 4,5 biljoen lire (dertien mil jard gulden). ROME (Reuter). Italië heeft rijn bankdisconto gisteren met onmiddellijke ingang verlaagd van vijftien tot dertien percent. Dat heeft de minister van Finan ciën, Gaetano Stammati, meegedeeld. winstgevendheid en evenwichtige groei noch algemeen vertrouwen in een terug- 1 keer naar prijsstabiliteit kan worden be reikt als er geen geduldig op de middellan ge tot de lange termijn gericht beleid wordt gevoerd. Inflatie en werkloosheid hangen nauw met elkaar samen. De verwachting van inflatie heeft een sterk remmende werking op investeringen omdat inflatie zelf een bron van onzekerheid is. Doeltreffende bestrijding van de inflatie vereist matiging van de stijging der arbeidskosten, maar om het risico van stagnatie van de vraag te vermijden, zullen de investeringen vol doende moeten worden uitgebreid om werkgelegenheid en inkomen (winst) voort te brengen. Dat dient dan rechtstreeks te geschieden door vergroting van de vraag naar kapitaalgoederen en indirect door bevordering van de bestedingen voor ver- bruiksgoederen en diensten. Baksteenschaarste niet algemeen Wel was ruim een jaar geleden de marktsituatie nog totaal an ders; toen kon er uit grote voor raad worden geput en bestelden de afnemers de stenen pas kort, voordat ze verwerkt; moesten worden. In de loop van 1976 nam de afzet echter zo snel toe, dat de niet- meerjarige contracten ondanks de onzeker heid van de inflatie mogelijk worden, toch werken enkele elementen frustrerend, met name bij een afnemende inflatievoet en een zeer geringe reële loonruimte. Met het fenomeen van de „wage leaders” is de automatische prijscompensatie een belangrijke oorzaak geweest van de sterk scheefgetrokken kos- tenverhoudingen in ons land, die hebben geleid en leiden tot uitstoot van arbeidskrachten. Het feno meen van de „Wage leaders” doet zich in veel westerse landen voor; het is het verschijnsel, waar- i- Herstel van vertrouwen 85,00 49,500 122,00 78,00 138,80 1,70 155,00 41,10 6,70 115,30 43,00 68,30 139,50 62,90 73,30 55,50 50,50 46.40 88,00 150,50 126,80 1 138,00 29,40 139,70 84,00 171,50 70,10d 65,50 50,10 58,00 67.00 46,00 650,00 50,50 66,20 86,50 68,00 34,70 31,50 137,00 31,80 59,70 88,80 77,70 68,90 2,00b 185,00 138,80 146,10 77,40 196,50 77,00 71,10 168,00 148,00 30,50 172,00 108,50 57,50 68,60 225,50 33,70e 126,50 139,50 150,50 68,60 51,40 54,00 I 220,00 150,50 96,00 441,00 146,10 15,16 JUNI IN AKERSLOOT N.H O i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17