Joop Brand onduidelijk blonken uit Blessure Lévitan: Geleerd van fouten uit verleden toegelaten Newcombe STONES: CONFLICT MET DE BELASTING Drie spelers rechtstreeks Metgod en Jan Peters Ongelukkige rentree van Mexico tegen West-Duitsland gaat toch door te K Wielart sl tl Jfc htW I JU ik „Ik laat mij niet slachtofferen” J F F* n f 1 Zelfstandig Werkkapitaal ■r/ i v ff' 1# i DINSDAG 1 4 JUNI 19 7 7 19 SPORT 18 F - I - E J I I r I I - 1 V i Iff i T aBj ■F ?r ■w PROBLEMEN VOLENDAM 3 na 9 9 9 9 Ronde van de Toekomst krijgt een andere opzet Wielart: Voetblessure (Van onze sportredactie) PIET BRAND Okker niet geplaatst voor John Newcombe: Ongelukkige rentree Bij de dames komt Betty Stöve wel voor op de X i Wimbledon t - 023- De plaatsingslijsten voor het Wlmbledontoemooi 1977 zien er als volgt uit (tussen haakjes de plaatsin gen van 1976): In de tweede helft kreeg men aanvanke lijk hetzelfde spelbeeld. De Bulgaren trachtten de Nederlandse druk te vermin deren door hard ingrijpen. Hoewel zij ook met enkele tegenacties voor gevaar zorg den in het Nederlandse strafschopgebied. Een blessure van Dontsjev was te veel voor de Bulgaren. Zij grepen soms over dreven hard in en nadat de scheidsrechter tweemaal een gele kaart had getrokken moest hij na een uur Lazarov na een grove overtreding uit het veld sturen. Nederland leek het daarna gemakkelijker te krijgen maar niets bleek minder waar. Bulgarije verhoogde het tempo en Nederland moest terug. Het kwam zelfs onder druk te staan en kprt na het wegsturen van Lazarov zorgde Atanazov voor de gelijkmaker: 1-1. Jong Oranje was meteen van slag en de Bulgaren scoorden zelfs nog een keer maar dat doelpunt werd wegens buiten spel afgekeurd. Uiteindelijk mocht Jong Oranje nog blij zijn dat het de stand van 1- 1 kon vasthouden. HAARLEM. Nederland zal tijdens de lawntenniskampioenschappen van Wim bledon, die van 20 juni t/m 3 juli zullen worden gehouden, worden vertegenwoor digd door Tom Okker, Betty Stöve, Louk Sanders, Rolf Thung en Elly Vessies. Van dit vijftal zijn Okker, Stöve en Vessies rechtstreeks toegelaten tot het hoofdtoer nooi. Sanders en Thung zullen kwalifica tiewedstrijden moeten spelen. Inge Kor sten en Marc Albert zijn door de Neder landse bond ingeschreven voor het jeugd- Wimbledon, dat eind juni begin juli wordt afgewerkt. (Van onze sportredactie) METZ. De Tour de I’Avenir krijgt dit jaar een nieuwe dimensie. De Toekomst- ronde is ditmaal (en waarschijnlijk ook de komende jaren) geheel geprojecteerd in het noordoosten van Frankrijk (Elzas onder andere) en bovendien op Belgisch en Westduits territoir. De organisatoren van de Tour de France besloten, meer dan tot nu toe het geval is geweest, hun gehele organisatie-apparaat ten dienste te stel len van de „satelliet-koers” van de Ronde van Frankrijk. „Wij hebben geleerd van de fouten en van de lessen in het verle den”, bekende Tour-directeur Félix Lévi tan. „Verleden jaar waren de eerste etap pes in de Alpen absoluut te zwaar. Het parcours van de Tour de I’Avenir 1977 opent tal van mogelijkheden op het spor tieve vlak; het is selectief, zonder over dreven zwaar te zijn.” plaatsingslijst en wel op de zevende plaats. Hier wordt de ranglijst aangevoerd door titelhoudster Chris Evert, voor Martina Navratilova en de Britse Virginia Wade. Het vertrouwen dat de organisatoren in Betty Stöve stellen kan overigens niet op. Zowel in het damesdubbelspel met Martina Navratilova als in de mixed met Frew McMillan voert Betty Stöve de ranglijst aan. In 1976 was Stöve in het damesdub belspel verliezend finaliste met Billie Jean-King, tegen Chris Evert en Martina Navratilova. Brian Gottfried en Raul Ramirez, de onttroonde wereldkampioenen in het dubbelspel, zijn hier als eerste geplaatst. Zij wonnen vorig jaar dan ook de Wimbledontitel. Het befaamde dubbel Hewitt/McMillan, in 1967 en 1972 Wibledonkampioen maar in 1976 al in de eerste ronde uitgeschakeld door de Indische broers Amritraj, staat tweede op de plaatsingslijst. Het klimwerk is in de staart van de Tour de I’Avenir verscholen. In de negende etappe (Selestat-Thann) staan onder meer de beklimmingen van de Collet du Linge (11 km lang), de Platzerwasel (12 km) en de Grand Ballon (7,5 km) op het programma; km); 25 sept.: twaalfde etappe Luxeuil-les Bains-Nancy (147 km). Herenenkelspel: 1. (2) Jimmy Connors (Vst), 2. (4) Bjorn Borg (Zwe), 3. (6) Guillermo Vilas (Arg), 4. (7) Roscoe Tanner (Vst), 5. (14) Brian Gottfried (Vst), 6. (3) Hie Nastase (Roe), 7. (8) Raul Ramirez (Mex), 8. (-) Vitas Gerulaitis (Vst), 9. (-) Dick Stockton (Vst), 10. (5) Adriano Panatta (Ita), 11. (6) Stan Smith (Vst), 12. (-) Wojtek Fibak (Pol.), 13. (-) Phil Dent (Aus), 14. (-) Mark Cox (Eng), 15. (-) Bob Lutz (Vst), 16. (-) Harold Solomon (Vst). Terwijl duizenden feestvierden in lokali teiten en op de straat, hield het bestuur van de nieuwbakken eredivisieclub Volen dam zondagavond een geslaagde en druk bezochte instuif in het Sint Jozefgebouw. Perschef Pé Mühren voerde als enige het woord en dankte de spelers en begeleiding voor de geweldige verrichtingen in de na- competitie en de „mensen op de achter grond” voor de organisatie rond de intocht in het IJsselmeerdorp. Uiteraard is er afgelopen weken door het bestuur het nodige voorbereidende werk verricht. Maar de promotie naar de eredivisie heeft ook deze commissie flink verrast. Een aantal vergaderingen, waar van gisteravond al de eerste was, is nodig om de zaken te regelen. Naast de stichting moet er een BV komen om de voetbalza ken in en rondom Volendam te financie ren. Er dienen sponsors te worden aange- Toch krijgt iedereen reiskostenvergoe ding. Topmensen in andere takken van sport ontvangen jaarlijks bedragen die een kwart miljoen dollar kunnen belo pen. Wat kan men mij dan in feite verwijten?” Het afgelopen najaar schorste de in ternationale amateur atletiek federatie (IAAF) de Franse olympische kampi oen en wereldrecordhouder op de 110 meter horden, Guy Drut, voor het leven omdat hij openlijk had toegegeven geld ontvangen te hebben voor het deelne men aan atletiekwedstrijden. (6) Rosemary Casals (Vst), 7. (-) Betty Stöve (Ned), 8. (8) Kerry Reid (Aus). Mixed: 1. McMillan/Stöve (Zaf/Ned), 2. Dent/King (Aus/Vst), 3. Riessen/Dürr (Vst/Fra), 4. Ralston/Navra- tilova (Vst). Geheel duidelijk was Joop Brand die zondagavond zo direct na de feestelijke afloop van Excelsior-Volendam in Rotter dam inderdaad niet. Mogelijk leiden die uitspraken tot verwarring. Een feit is, dat Joop Brand maandagavond al weer aan het vergaderen was in Volendam om de verdere puntjes op de i te zetten. De Haarlemmer verlangt wel dat er werkka pitaal op tafel komt om verder te werken in Volendam. Voorts hoopt hij dat trainer Leo Steegman, die vorige maand een con tract tekende bij amateurclub Zilver meeuwen in Zaandam, en bestuurscoördi- nator Jan van der Lingen aanblijven. De structuurwijziging, die eerder door de ledenvergadering van Volendam goed werd bevonden houdt ook in dat de ama- teurafdeling een zelfstandig leven gaat lei den in Volendam. Het derde elftal wordt nu Volendam 1, dat straks zal uitkomen in de vierde klasse KNVB amateurvoetbal. „De licentie om een voetbalstichting te worden, moet nog worden verkregen van de KNVB. De voetbalbond verlangt van ons, dat alles op korte termijn in orde komt. Een zeer moeilijke taak, ook al om dat vele mensen met vakantie zijn”, venti leert perschef Pé Mühren verder. trokken en uiteraard hoopt Volendam, dat de gemeente nu met meer dan de toegezeg de 100.000 gulden voor de dag zal komen. Joop Brand: Positie onduidelijk promotie De 22-jarige Hoofddorper keerde gis teren terug uit een trainingscentrum in Zuid-Spanje. „In mijn voet zei er iets krak toen ik op een hard stukje gras terecht kwam. Ik heb me in Spanje laten controleren, maar behandelen ge beurt hier. Vermoedelijk moet ik met mijn voet in een of ander goedje om de blessure te laten genezen. Ik denk dat dat wel twee weken zal duren”. LOS ANGELES (Reuter). Dwight Stones, de Amerikaanse wereldrecord houder hoogspringen met 2,32 meter, is in conflict met de belastingdienst van zijn land. Stones vertelde bij de Ameri kaanse atletiekkampioenschappen in Westwood bij Los Angeles: „De belas tingdienst zit al vier maanden achter mij aan. Men heeft mij nergens op kunnen betrappen. Ik ben niet van plan een martelaar te worden. Als ik er aan ga dan trek ik alle amateur-spor- ters mee.” in de elfde etappe (Kingersheim-Belfort) de beklimming van de Ballon d’Alsace (9 km). Precies zoals in de grote dienen ook in de kleine Tour de France renners zich per bus van de ene aankomst naar de volgende vertrekplaats te begeven. Er staan vier van dergelijke bustochten op het programma; de langste op 18 september van Saarbrü- cken naar Kehl (140 km). (Van onze sportredactie) HOOFDDORP. Hoogspringer Ruud Wielart neemt woensdagavond niet deel aan de atletiekwedstrijden onder de naam Papendal Games die op het nationale sportcentrum worden gehouden. Wielart, die negen dagen geleden een recordhoogte van 2.26 m overbrugde, heeft een scheurtje opge lopen in een botje in de linkervoet. TOULON (AFP). Jong-Oranje heeft in het internationale voetbaltoernooi in Toulon zijn eerste wedstrijd gelijkge speeld, met 1-1, tegen Bulgarije. De wed strijd werd gespeeld in het Mayol-stadion. Nederland speelt in de groep verder nog tegen Italië (woensdag) en België (vrij dag). De finale is zondagavond. Jong Oranje heeft ondanks het feit dat het de wedstrijd tegen Bulgarije in de eerste helft volkomen in de hand had, toch nog de grootste moeite ondervonden om het gelijke spel vast te houden. Het was een bijzonder hard duel vooral van de zijde van de Bulgaren. Er werden aan de Bul gaarse ploeg twee gele kaarten getoond en een speler, Lazarov, werd na precies een uur spelen uit het veld gestuurd. Juist in de fase dat de Bulgaren met tien man verder moesten, werd Jong Oranje ge dwongen de voorsprong van 1-0, die het in de 35e minuut genomen had, los te laten. MEXICO-STAD (ANP) De vierde wedstrijd van West-Duitsland tijdens de tournee door Zuid-Amerika gaat door. De problemen, die er rond deze wedstrijd waren gerezen zijn opgelost. De Mexica nen wilden aanvankelijk niet de afgespro ken vergoeding aan de Westduitsers beta len. Voorts eisten zij bij aankomst extra belasting en een cholera-injectie. De wed strijd Mexico-West-Duitsland wordt in de nacht van dinsdag op woensdag gespeeld. e La- ïrtem- ‘ÏS* LONDEN (Reuter). Tom Okker is niet geplaatst voor het herenenkelspel van de Wimbledonkampi- oenschappen, die maandag 20 juni in Londen begin nen. De enige echte Nederlandse tennisprof bij de heren, die in 1976 in de derde ronde werd uitgescha keld door de Australiër Phil Dent maar toen wel als negende was geplaatst, zal in de derde ronde waar schijnlijk al een geplaatste speler ontmoeten. Bij de heren is Jimmy Connors als eerste geplaatst, voor de Zweedse titelhouder van Wimbledon Björn Borg hij versloeg in 1976 in de finale Ilie Nastase in drie sets en de Argentijn Guillermo Vilas. Arthur Ashe, de winnaar van 1975 en in 1976 als eerste geplaatst, zal in verband met een slepende blessure niet deel nemen. Er moet dus nog ontzettend veel gebeu ren voordat Volendam straks zonder zor gen in de eredivisie stapt. Met vele spelers moeten deze en volgende maand nog de contracten worden geregeld. Daarbij rijst de vraag of Volendam financieel in staat is zijn gelederen te versterken door de aan koop van enkele goede voetballers. Talent volle oudere Volendamse voetballers als Billy Bond en Dick Bond hebben laten doorschemeren, dat zij terug willen naar recreatievoetbal op zaterdag. Volendam kan hen echter niet missen. Evenmin ver dediger Hans Mol (ex-AZ), die door druk ke werkzaamheden weinig tijd heeft om te trainen. Maar met de Castricummer zal men ’n speciale regeling treffen. Kortom, vraagtekens te over. Desondanks denkt Pé Mühren nog aan een receptie ter gelegen heid van de promotie naar de eredivisie en het feit, dat het zaterdagelftal van Volen dam onlangs de KNVB-beker veroverde. Herendubbelspel: 1. Gottfried/Ramlrez (Vst/Mex), 2. Hewitt/McMillan (Zaf), 3. Lutz/Smith (Vst), 4. McNair- /Stewart (Vst), 5. Fibak/Stockton (Pol/Vst), 6. Riessen/ Tanner (Vst), 7. Case/Masters (Aus), 8. Pasarell/Van Dillen (Vst). UM I De belangrijkste uitslagen uit de eer ste ronde zijn: Stewart (VS)Newcom be (Aus) 6-4, 7-9, 8-6. Dent (Aus)—Pa- run (Nwz) 8-9, 6-1, 6-2. Panatta (ita) Mitton (Zaf) 6-4, 6-2, Gottfried (VS)Anand Amritraj (Ind) 6-4, 6-2. Smith (VS)—Mayer (VS) 6-1, 6-2. Stones zegt dat men hem speciaal heeft uitgezocht om te controleren hoe veel geld Amerikaanse atleten krijgen voor het deelnemen aan wedstrijden. „De Amerikaanse sportmensen zijn zeer bezorgd over wat er zich nu rond mij afspeelt. De sportmensen weten dat ik mij niet zal laten slachtofferen. Het grote probleem is de amateurregel. De ideale definitie daarvan is dat dat je als amateur buiten vergoeding van onkos ten niets mag accepteren. In absolute zin gesproken is niemand meer ama teur. Men moet toch begrijpen dat je in Europa geen strijd meer kunt leveren met je tegenstanders als je niet op één of andere manier steun krijgt. Of dat nu legaal of illegaal is, doet er niet toe.” Stones gaf toe dat hij onkostenver goedingen heeft ontvangen van wed- strijdorganistoren in Europa. „Volgens de regels van de Amerikaanse bond mogen wij geen reiskostenvergoedin gen aannemen. Dat weet iedereen. Deze wedstrijd wordt vanaf 4.40 uur woensdagmorgen (Nederlandse tijd) door de Westduitse televisie uitgezonden. De Toekomstronde van dit jaar beslaat welgeteld 14 dagen (12 tot en met 25 sep tember). Tussen start en finish liggen 1598 kilometer, het geraamte van de koers be staat uit een proloog, 12 etappes en een rustdag. Acht ritten worden, in weerwil van het geaccidenteerde terrein waarop ze geprojecteerd zijn, als vlakke etappes be schouwd. De start vindt acht dagen na het wereldkampioenschap op de weg in San Cristobal (Venezuela) plaats. Vijftien ploe gen van zeven renners zullen aan de kleine Tour de France deelnemen. Een dezer dagen gaan de officiële invitaties aan de nationale wielersportbonden van Neder land, Denemarken, Engeland, Noorwegen, Zweden, West-Duitsland, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, België, Turkije, Span je, Luxemburg en Rusland de deur uit. Lévitan: „Ik reken erop dat uiteindelijk tien buitenlandse bonden de uitnodiging zullen honoreren. De rest van het deelne mersveld zal worden aangevuld met Fran se regionale equipes.” Het etappeschema: 12 september: pro loog in Metz (individuele tijdrit over 1700 meter); 13 sept.: eerste etappe Metz-Metz (128 km); 14 sept.: tweede etappe Thion- ville-Han sur Lesse (België, 170 km); 15 sept.: derde etappe Herbeumont (België)- Vitry le Francois (168 km); 16 sept.: vierde etappe Vitry le Francois-Hayange (159 km); 17 sept.: vijfde etappe Hayange-Saar- brucken (West-Duitsland; 135 km); 18 sept.: zesde etappe Kehl-Kehl (West-Duits land, individuele tijdrit over 29 km); 19 sept.: rustdag in Kehl; 20 sept: zevende etappe Kehl-Schiltigheim (161 km); 21 sept.: achtste etappe Schiltigheim-Selestat (125 km); 22 sept.: negende etappe Selestat- Thann (127 km); 23 sept.: tiende etappe Thann-Kingersheim (108 km); 24 sept.: elfde etappe Kingersheim-Belfort (139 LONDEN (Reuter). John Newcom be, drievoudig Wimbledonwinnaar uit Australië, heeft maandag op de Queens club in Londen een ongelukkige ren tree gemaakt in het toptennis. New combe, die sinds een enkelbreuk in maart van dit jaar geen toernooien had gespeeld, verloor in de eerste ronde met 4-6, 9-7, 6-8 van de Amerikaan Sher wood Stewart. De uit Texas afkomstige Stewart overleefde daarbij echter wel twee wedstrijdpunten. Voor het overige deden zich in de eerste ronde van het toernooi in Londen, dat voorafgaat aan de Wimbledonkampioenschappen, geen noemenswaardige verrassingen voor. 7' Felix Lévitan: „Verleden jaar waren de eerste etappes in de Alpen beslist te zwaar" Geïnspireerd door Jan Peters en Johnny Metgod had Nederland in de eerste helft het spel volledig in handen. Jong Oranje combineerde vlot en in hoog tempo. De Bulgaren werden veelvuldig teruggedron gen en dat veroorzaakte vaak hard ingrij pen van de Oosteuropeanen. In de 35e minuut nam Jong Oranje de leiding. De ver opgerukte Hendriks (NEC) bediende Vermeulen (Roda JC) op maat en de Lim burger maakte geen fout: 1-0. Op dat mo ment had Nederland de wedstrijd defini tief in zijn voordeel kunnen beslissen. Er ontstonden wel kansen maar treffers vielen er niet meer. Damesenkelspel: 1. (1) Chris Evert (Vst), 2. (4) Marti na Navratilova (Vst), 3. (3) Virginia Wade (Gbr), 4. (7) Sue Barker (Gbr) 5. (-) Billie Jean-King (Vst), 6. (Van onze sportredactie) VOLENDAM. De feestroes is voorbij. Volendam, dat in de nacht van zondag op maandag de bloemetjes buiten zette om de verrassende promotie naar de eredivisie te vieren, heeft weer zijn normale gezicht gekregen. Met dikke ogen van de slaap en het lichaam nog vol drank toog ’n flink deel van de Volendammer gemeenschap maandag morgen weer aan het werk. Na de rondrit van de opgepoetste botter Heen en Weer, 5, hadden zij zich verspreid in de vele bars en cafés, die Volendam rijk is. Er zijn ettelijke duizenden liters sterke drank soldaat gemaakt. Damesdubbelspel: 1. Navratilova/Stöve (Vst/Ned), 2. Casals/Evert (Vst), 3. Boshoff/ Kloss (Zaf), 4 Dürr/Wa- de (Fra/Gbr). Diep in zijn hart is Mühren ervan over tuigd dat Volendam hiermee nooit op tijd klaar zal zijn. „Ik ben bang, dat we voorlo pig op de oude voet verder moeten gaan. Daarbij komt, dat Volendam per 1 juli een nieuw bestuur moet krijgen. Maar waar haal je die mensen vandaan? Zijn ze wel capabel? Het beste lijkt me dat het huidige bestuur gewoon uitbreiding krijgt van mensen, die door financiering en dergelij ke een vinger in de Volendamse voetbal- pap krijgen”, zegt de heer Mühren met nadruk. De uitspraken van Joop Brand, dat diens taak er nu opzit, heeft de mar kante Volendammer verbaasd. „Joop heeft goed werk verricht. Dat is een feit, maar zijn taak is nog lang niet ten einde. Volgens de afspraken gaat Joop Brand nog een jaar door”, aldus de heer Mühren. zwart i, ge- 14334 i. t B J WMF Dwight Stones: „Ik ben niet van plan om een soort martelaar te worden” Tom Okker: Niet geplaatst ff.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19