Peter Blankert bleef drie weken onderweg LUBBERS: Rouwen om dode kameraden Onderzoek naar falen Socialisten IJmond wil op twee locaties Opschorting gesprek Van Agt-Den Uyl gaan Spaanse verkiezingen winnen Zdenek Mlynar in ballingschap bouwen inlichtingendiensten Menten wil tien miljoen gulden „Hembrug wil 45 ontslagen „GEEN STEUN VOOR WERKGEVERS” smartegeld van Hans Knoop het woord i5 aan... aantal pagina's vandaag: 22 Heemskerker in gekaapte trein Minister De Gaay Fortman: Carters uitdaging Weer meisje dood gevonden Plaatselijk een bui agenda pagina 2' I VERKIEZINGSENQUETE: Teleffoonbeantwoorders Zonne-telefoon 2 Strandverwachting nijman haarlem houtmarkt 21 023-319309 perspex lichtbakken neon lichtreklames VONNIS ZOU IN HEEL NEDERLAND MOETEN WORDEN OPGEHANGEN krijgt van de overheid geen loon kostensubsidie, zoals zij had ge vraagd. Weerrapporten Binnen- en buitenland2,3,4,15 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 8, 9 Kunst11 Radio en televisie/S trips 13 Economie17 Beurs16 Sport19,21 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De ontwikke ling van werkloosheid en prijzen zal dit jaar tegenvallen. Geleide lijk zal de werkloosheid weer stij gen, ook al omdat de inflatie toe neemt. Voor 1977 wordt de totale prijsstijging nu geschat op 6,5 a 7 procent. Koffie is een belangrijk tegenvallende post. In het alge meen mag het bedrijfsleven de opgedreven extra prijsstijging doorberekenen, maar de industrie Umuider Courant LosSe nummers 70 ct. dit jaar tegen (Zie verder de plaatselijke pagina) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) eigen ontwerpstudie voor Toch is de praktijk hem blijkbaar nog tegengevallen. Anders zou hij niet openlijk zijn misnoegen hebben geuit over het ver schijnsel dat in het Congres „soms andere belangen worden gediend dan het algeme ne Amerikaanse”. Zijn verontwaardiging sloeg met name op de ontkrachting van zijn energieprogramma, dat volgens Car ter door oliemaatschappijen en autofa- brieken wordt geboycot. Zijn voorstellen tot bezuiniging op energie-brandstof zijn in het Congres op ernstige tegenstand ge- stuit, een tegenstand die alleen verklaar baar is als men aanneemt da. ’rote con- cems op een of andere wijze beschikken over handlangers in het politieke appa raat. Misschien ziet Carter in een openlijk brandmerken van deze'onrechtmatige in vloed een goede methode om aan dergelij ke onmaatschappelijke en met de demo cratie spottende situaties een einde te maken. De conclusie van dit alles is duidelijk: het was stom toeval, dat Peter Blankert betrokken raakte bij het gijzelingsdra ma nabij De Punt. In plaats van een paar uur, bleef hij daardoor drie weken onderweg. Weken, waarin hij volgens zijn vader genoeg voor een heel leven heeft meegemaakt. Weken ook, waarin hij als de in het donker geklede gijze laar die door de Zuid-Molukse kapers met een strop om de nek buiten de trein werd gezet, de wereldpers haalde. Wel vond hij, dat een Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) niet elke terroristi sche actie kan voorkomen. De BVD houdt enkel mensen in de gaten, die een gevaar vormen voor de democratie en voor de staat. Opsporingsbevoegdheid heeft de dienst niet en de bewindsman zou die een veiligheidsdienst ook niet graag geven. Volgens hem moet een democratie met terrorisme leren leven. De bewindsman voorziet, dat de laatste gijzelingsacties de ontwapening van de Zuidmolukse ordediensten versnelt. In de Storingsfront met een versprei de onweersbui is morgen ons land gepasseerd. Morgen een kleine buienkans, zonnige perioden, ma tige zuidwesten-wind en koeler. In de middag rond 20 graden, zeewa ter 15 graden. Vooruitzichten: wel minder warm maar toch vrij goed strandweer. Gezien het grote succes van dit experiment denken de Britse pos terijen er hard over om voor soort gelijke gevallen op grote schaal gebruik te gaan maken van zonne- energie. De kans is groot dat afgelegen wonende Britten binnenkort zul len kunnen telefoneren met be hulp van zonne-energie. Verder wil de heer Menten dat de recht bank in Amsterdam verklaart dat Knoops publikaties beledigend zijn en dat Knoop gemengde Nederlands-Zuidmolukse com missie Köbben-Mantouw is daarover in middels overeenstemming bereikt, aldus De Gaay Fortman. Jonge Zuidmolukkers hebben gister avond de toegangswegen tot de Zuidmo lukse wijk in Assen afgegrendeld nadat de stoffelijke overschotten van de zes dood geschoten treinkapers aankwamen bij de Zuidmolukse evangelische kerk. De omge komen Molukkers worden vandaag be graven. Hij is voorstander van een ambtelijke commissie, die in de periode tussen gijze lingen op haar quivive is. Die zou onder leiding kunnen staan van één procureur- generaal. Op het ogenblik houden de cri minele recherche informatiedienst van het ministerie van Justitie, de BVD van het ministerie van Binnenlandse Zaken en het terroristenteam van gemeente- en rijkspo litie zich daarmee bezig. Wel hebben die drie onderling contact, aldus de minister. Dit heeft minister Lubbers (Economi sche Zaken) gisteren gezegd nadat hij met werkgevers, werknemers en consumen tenorganisaties overleg had gevoerd over wijzigingen in zijn prijsbeleid per 1 juli. Menten heeft 33 passages uit nummers van Accent vermeld waarvan hij beweet dat ze onwaar en beledigend zijn. Hij zegt schade te hebben geleden door de publika ties en doordat Knoop „argeloze jonge lieden heeft opgezet om door provoceren de demonstraties voor het veilinggebouw eisers kunstveiling niet te laten doorgaan”. De Blaricumer beweert miljoenen gul dens schade te hebben geleden door het niet doorgaan van de veiling en doordat hij in verband met zijn detentie zijn aandelen portefeuille niet goed heeft kunnen behe ren. Ook heeft volgens de dagvaarding De tegenvallende prijsontwikkeling tus sen oktober 1976 en april van dit jaar heeft Het kabinet heeft besloten dat er dit jaar geen verdere lastenverlichting voor de werkgevers zal worden gegeven. De nade len zijn te groot voor het overheidsbeleid, dat extra uitgaven van ongeveer 350 mil joen zou moeten inpassen. Mlynar was in januari ontslagen als ety moloog aan het nationaal museum in Praag, nadat hij het manifest over de rechten van de mens (Handvest 77) had ondertekend. De CDA-voorman moest vandaag eerst overleg plegen met zijn achterban. Na af loop van het gesprek zei hij niet te hebben verwacht dat hij en Den Uyl er niet zouden uitkomen. In het gesprek met Den Uyl van dinsdagmorgen is Van Agt het met de kabinetsformateur wel eens kunnen wor den over twee andere strijdpunten: de naamgeving van het kabinet en de proce dure rond de formatie. Mentens gezondheid „onherstelbaar gele den”, evenals zijn eer en goede naam. Vanmiddag is van Schiphol een Amster damse justitiedelegatie naar Rusland ver trokken om aanwezig te zijn bij de opening door de Russische autoriteiten van een uit de stukken in de Menten-zaak bekend massagraf in het nu op Russisch gebied liggende vroegere Poolse dorp Urycz. MADRID (UPI). De socialisten zul len als de grote overwinnaars tevoor schijn komen uit de algemene verkiezin gen die morgen in Spanje worden gehou den, zo blijkt uit een opiniepeiling die zondag is verricht. De uitslag van het onderzoek werd van daag gepubliceerd in het conservatieve Spaanse dagblad Ya. Volgens de peiling zal de Spaanse Socialistische Arbeiders partij (PSOE) van Felipe Gonzalez 28,9 percent van de stemmen behalen. Eerder was de overwinning toegeschreven aan de Democratische Centrum-Unie van de hui dige Spaanse premier, Adolfo Suarez. De ze kieslijst zal naar het er nu naar uitziet, echter niet meer dan 25,6 percent van de stemmen behalen. De communisten maken kans op 5,8 percent en de rechtse Volksalliantie op 5,7 percent van de stemmen, aldus het onder zoek dat werd verricht door de Spaanse dochter van de Amerikaanse Gallup-orga- nisatie. Cüanning Pollock: Een criticus is iemand zonder be nen, die les geeft in hardlopen. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 De gemeentepolitie van Assen verwacht te dat er wel een paar duizend Zuidmoluk kers naar de Drentse hoofdstad zouden komen om de gezamenlijke begrafenis bij te wonen van de zes Zuidmolukkers. DEN HAAG. Ook tijdens het tweede gesprek tussen kabinetsformateur Den Uyl en CDA-fractievoorzitter Van Agt is onenigheid blijven bestaan over de rol van D’66 in de formatie. Het gesprek is onver wacht op verzoek van Van Agt opgeschort tot morgenmiddag 12 uur. De energiecrisis ziet Carter als de be langrijkste uitdaging van zijn president schap. Hij komt nu tot de conclusie dat die nooit zal kunnen worden, opgelost als de Amerikaanse politieke macht zich niet uit de greep van profiteurs zal kunnen bevrij den. Dat is een nog grotere uitdaging, die misschien Carters krachten verre te boven zal blijken te gaan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Een en ander is gevolg van een door een extern adviesbureau ingesteld onderzoek, waarbij naar voren kwam, dat versterking van het verkoopapparaat en de ontwikke- lingsstaf van het bedrijf noodzakelijk is. Anderzijds blijkt vermindering van het personeelsbestand door herstructurering onvermijdelijk. Besprekingen zijn gaande om aan een deel van af te vloeien perso neel vervangende werkgelegenheid in de regio aan te bieden. Het overleg met onder nemingsraad en vakbondsbestuurders is gaande. NEU-HAGELBERG (Reuter, UPI). Zdenek Mlynar, een van de openhartigste critici van het Tsjechoslowaakse bewind en topadviseur van de vroegere partijlei der Alexander Dubcek, is gisteren aange komen in Oostenrijk. IJMOND. De colleges van Beverwijk, Heemskerk en Velsen gaan akkoord met de nieuwe bouwlokatie in het groene ge bied tussen Heemskerk en Uitgeest, maar koppelen daar tevens de bebouwing aan de Velserbroekpolder aan vast. In een onlangs gepubliceerde nota over de toekomstige ruimtelijke ontwikkelin gen in Noord-Holland wezen Gedeputeer de Staten het gebied Heemskerk/Uitgeest als een bouwplaats voor de IJmond aan. De Velserbroekpolder haalde het in de ogen van G.S. niet. De IJmond wil bouwen op twee locaties: Heemskerk/Uitgeest en Velserbroek. Wij zen Provinciale Staten één van de locaties af, dan verwacht de IJmond, dat men alsnog een nieuwe bouwlocatie zal aanwij zen. De drie gemeenten kijken dan in de richting van het weiland ten oosten van Rijksweg 9, de groene bufferzone tussen Zaanstad en IJmond. De reactie van de drie gemeentebesturen op de beleidsnota van G.S. is in een geza- melijke notitie gevat. (zie verder de plaatselijke pagina WANSSUM (ANP). Voorbijgangers hebben vandaag in het Limburgse Wans- sum het stoffelijk overschot van de 18- jarige Gerda Francken uit die plaats ge vonden. De politie vermoedt een misdrijf. Zelfs wordt gedacht aan samenhang met het maandag gevonden stoffelijk over schot van de 17-jarige mej. Bartels op de vuilstortplaats in het Noordbrabantse Wanroy. Beide slachtoffers waren ont kleed. en zijn uitgever zich verder moeten ont houden van dergelijke verhalen. Het von nis zou moeten worden aangeplakt op alle openbare aanplakplaatsen in Nederland. Als de hoofdredacteur en de uitgever in gebreke blijven, wil Menten een dwang som van 200.000 per dag opgelegd zien. De heer Knoop vertelde het ANP van morgen dat hij „zeer hartelijk heeft gela chen” om de dagvaarding. Hij herinnerde eraan dat de heer Menten een tegen hem aangespannen kort geding heeft verloren (waarmee Menten de verspreiding van een boek en verdere publikaties over de zaak- Menten wilde voorkomen). (Van een onzer vérslaggeefsters) HEEMSKERK. Eén maal per veertien dagen slechts reist de 19-jarige Peter Blankert per openbaar vervoer vanuit zijn woonplaats Heemskerk naar Delfzijl, waar hij deel uitmaakt van de bemanning van een baggerschip dat bezig is de Dollard uit te diepen. De rest van de tijd rijdt hij met de auto van een collega mee. dagmorgen 23 mei zou het tevens de laatste keer zijn dat hij met zijn koffer tje in de hand in de trein naar Gronin gen stapte. De week daarop zou hij namelijk worden overgeplaatst en daarmee was het gereis meteen van de baan. Onlangs is namelijk een succes vol experiment afgesloten waarbij de wachtruimte van een boswach ter in een vogelreservaat was voor zien van zonnepanelen. Deze lever den voldoende energie om een draadloze telefoonverbinding te onderhouden met een telefooncen trale in dat gebied. De Amerikaanse president Carter heeft in zijn nog prille ambtsperiode al enkele malen bittere nederlagen moeten slikken, doordat het Congres hem weigerde te vol gen in de doorvoering van maatregelen of besluiten die diep zouden ingrijpen in de Amerikaanse levensgewoonten, danwel in de gevestigde macht van onzichtbare dic taturen achter de schermen van het poli tieke apparaat. ZZANDAM. Gereedschapswerktuige nindustrie Hembrug N.V. wil 45 van haar 250 werknemers ontslaan. Dit is vanmid dag aan het personeel meegedeeld. Een positief geluid kon algemeen direc teur ir. R. van Maaren laten horen ten aanzien van de verder toekomstkansen van het bedrijf. De overheid heeft zich namelijk bereid berklaard tot het ver strekken van een krediet om het produk- tiepakjeet te verbreden. Kun je Peter op grond daarvan moei lijk een intensief gebruiker van het openbaar vervoersnet noemen, maan- In Assen begeleiden rouwende Zuidmo lukse jongeren de vrijgegeven stoffelijke overschotten van de omgekomen kamera den. Bij het woonhuis van een van de overleden kapers werd de kist onder grote belangstelling naar binnen gedragen. Van huis uit worden de zes Zuidmoluk kers vandaag begraven. HILVERSUM. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken wil weten hoe het komt, dat de inlichtingendiensten niet op de hoogte waren van de gijzelingsacties in Drente, terwijl in Zuidmolukse kring al lang bekend was „dat die bepaalde maandag iets zou gebeuren”. De bewindsman heeft dat gisteravond gezegd op de televisie. Zonnige perioden, maar ook plaatselijk een bui. Meest matige zuidwestelijke wind. Minima om streeks 12 graden. Maxima van 17 graden aan zee tot 22 graden in het oosten van het land. ertoe geleid dat de prijscompensatie op de lonen per 1 juli 3,3 procent zal bedragen. De werkgevers hadden de regering ge vraagd om lastenverlichtingen ter grootte van 1 procent. Daarbij gingen zij uit van de aanvankelijke prijscompensatieraming uit het najaar ’76: 2 a 2,5 procent per 1 juli 1977. De regering ziet onvoldoende aanlei ding op dit verzoek in te gaan. De calamiteit is, aldus minister Lubbers, niet groot genoeg om het financiële pa troon te doorbreken. Bovendien bevat het zogenaamde Haagse protocol, de overeen komst tussen vakbeweging en werkgevers op basis waarvan het februariconflict om de lonen werd beëindigd, geen afspraken over extra maatregelen dit jaar. Wel staat in dat stuk dat „tegenvallers” moeten wor den betrokken in de afspraken voor 1978. (Zie verder pagina 2). Opnieuw heeft Carter nu ondervonden, hoe zwak eigenlijk een Amerikaanse presi dent is als het erom gaat dingen te veran deren die „altijd zo geweest zijn” maar die door een idealistisch hervormer als hij is worden ervaren als onmaatschappelijk of ondemocratisch. Carter wordt door zijn omgeving beschouwd als een oprecht en i bezield man, die na de donkere periode i van Johnson en Nixon en de compromis president Ford de roeping voelt het mes te zetten in toestanden die iedere Ameri kaanse president, van welke partij ook, dwingen soms een marionettenrol te spelen. DINSDAG 14 JUNI 1977 67e jaargang no 188 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Itftnuiden Postgiro: 273107, Postbus 18, IJmuiden TeLredactie: 15389, na kantoortijd: 02208-3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 c i 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Het afluisteren van telefoons bijvoor beeld, is in Nederland een ingewikkelde zaak, aldus de bewindsman. Daarvoor is de toestemming nodig van vier bewinds lieden: de minister-president, de minister van Justitie, van Binnenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat, waaronder de PTT valt. Wat Peter intussen aan zijn hachelijk avontuur heeft overgehouden, is angst. Angst en een enorme portie nervositeit. Na 'eerst bij zijn broer in Lelystad wat op verhaal te zijn gekomen, is hij nu weer thuis. Bloementuiltjes en bordjes met „welkom” versieren de voordeur. Buiten schijnt de zon en binnen toont de atmosfeer zich gespannen, maar vredig. Het gijzeldrama lijkt ver weg, maar is nog lang niet vergeten. Om alles te verwerken hebben Peter en zijn familie méér dan drie weken nodig: wat hen betreft is de reis voorlopig dan ook nog niet ten einde. Daar zou Menten volgens de dagvaarding op 27 augustus 1941 betrokken zijn ge weest bij de executie van 175 a 200 Poolse mannen, vrouwen en kinderen. De dirigerende machten achter de „troon” hebben echter ook hun uitlopers in de volksvertegenwoordiging, het Huis 1 van Afgevaardigden en de Senaat, en niet alleen via de republikeinse partij die nu in de oppositie is. Ook figuren uit Carters eigen partij, de Democraten, zitten vast aan touwtjes van belangengroepen die of ficieel behoren te zijn uitgesloten van poli tieke macht en invloed. Economische, mili taire, zelfs criminele „lobbies” proberen zich via politieke kanalen en door soms zeer onfraaie praktijken een onzichtbare machtspositie te verwerven. Het is on denkbaar dat een man als Carter, die in zijn loopbaan naar het Witte Huis met alle aspecten van de Amerikaanse politiek kennis heeft gemaakt, onkundig zou zijn van het feit dat sommige van zijn denk beelden zeer onwelgevallig zouden zijn aan deze of gene belangengroep en met misbruik van de democratische structuur zouden worden bestreden. llooldredactie: Jos 1.. Lodewijks. E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II- C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling I 13,65 p. mnd.. i 39.35 p. kwartaal P- post I 52,-). p. jaar i l~>4.70 p. post f 200.-). Werkloosheid en prijzen vallen AMSTERDAM (ANP). De van oor logsmisdaden verdachte P. N. Men ten uit Blaricum heeft een proces aangespannen tegen hoofdrecteur Hans Knoop en uitge verij De Lage Landen BV van het week blad Accent, waarin hij onder meer tien miljoen gulden schadevergoeding en smartegeld eist voor een reeks publica ties, waarin hij als een oorlogsmisdadiger is afgeschilderd.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1