LEERZAAM VOOR SOFTBALTEAM OOK TWEEDE TEAM SUCCESVOL team Kennemerhof Precies! Philips Precisieklokken en-wekkers i Naast trainingen speelt nationaal negental twintig wedstrijden TRAININGSKAMP IN AMERIKA Periodetitel voor Europese juniorentijd atlete Elly van Hulst Van der Kuyl won Heeswijk bokaal 1977 Westerhout gepromoveerd 99,99981% nauwkeurig. Dat is kwarts! Van Philips! De andere precisieklokken en-wekkers van Philips. dinsdag Formaliteiten Snelheid Sober MONSTERNEDERLAGEN VOOR UVO Blessure PHILIPS 10:09] Ij Verlegen 21 19 7 7 JUNI SPORT 20 BAR BODEGA Ged. Oude Gracht 34 HAARLEM I The Coach House inn Vijf voorbeelden van de 28 stipte klokken en wekkers, die Philips voor u heeft. Stille netspannings-wekker. Met 12-uurs weksysteem. HR 5284. Bruto adviesprijs f42.50 Philips kwarts - wekker. Klein, robuust en matzwart. Met repeteer weksysteem. HR 5590. Bruto adviesprijs f99.50. 1 Vochtbestendige keukenklok. Doet ’t een jaar op een 1,5 V batterijtje. Oranje of wit. HR 5470. Bruto adviesprijs f47,50. "WÉ 1 Philips kwarts-wandklok. In bruin, zwart of wit. Ook met datum verkrijgbaar. HR 5574/75/76. Bruto advies prijs f 109,-/f 119,-. Digitale sluimerwekker. \Wekt een uur lang om de 10 =2=2^ minuten. Geel, beige-wit en rood. HR 5272. Bruto adviesprijs f75,— DRIES DE ZWAAN 8. (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE BB. aar- ADVERTENTIE PHIllPSj n i (Van onze sportredactie) BEVERWIJK. De tennisvereniging BLTC Westerhout heeft haar doel bereikt. Door een 7-2 overwinning op ’t Stort uit Amersfoort promoveerde de Beverwijkse vereniging naar de overgangsklasse A. Ook het tweede team boekte een goed resultaat. Een zwaarbevochten 5-3 over- IJMUIDEN. In het voetbaltoernooi om de strandtrofee ’77 is de ploeg van Kennemerhof er, ondanks een 1-0 neder laag tegen de IJmuidense Reddings Bri gade, in geslaagd om het periodekampi- oenschap voor zich op te eisen. Lange Nieuw haalde vernietigend uit tegen UVO, dat in de afgelopen weken al meerdere keren op grote achterstand werd gezet. Enkele wedstrijden moesten vanwe ge de weersomstandigheden worden uitge steld. Programma, di. 14-6: Zuidpier-FC Bas cule, V&D-Lange Nieuw Jesa. Do, 16-6: Halve Zool-Bie Boys, IJRB-Vomar. Vrij, 17-6: Smul Snacks-Dolfijn, UVO-’t Swaen- tje. Ma, 20-6: V&D-IJRB, Zuidpier-Lange Nieuw Jesa. zo optimaal mogelijk voor te bereiden. Vaak waren het echter de weergoden die een spaak in het wiel staken. Wil Dekker over deze handicap: „Onder gunstiger weersomstandigheden zou het rendement van alle trainings-arbeid ongetwijfeld gro ter zijn geweest. Het is echter een gegeven waar we nauwelijks enige invloed op uit kunnen oefenen.” „Het internationaal softbal zal dan moeten wijken voor de studie,” aldus de EDO- speelster. Als geen ander heeft Marian van Ginhoven al het mogelijke gedaan om zich de geheimen van de pitching eigen te ma ken. „Dankzij een goede controle en veel variatie (als één van de weinigen in Neder land beschikt zij over een goede curve-bal) heb ik dit niveau weten te bereiken. Van nature mis ik de kracht om grotere snel heid te ontwikkelen. Alleen een gerichte krachttraining mits goed begeleid zou hier misschien nog iets aan kunnen veranderen. Een grote handicap voor de Nederlandse werpsters blijft echter ons klimaat. De scherpte verdwijnt tengevolge van de kou en de vochtigheid vaak uit je worpen.” Dat er ten opzichte van het Amerikaanse topsoftbal altijd een achterstand zal blij ven bestaan lijdt voor Marian van Ginho ven geen twijfel. „Ook moeten we ons in Japan goed realiseren dat wij een belang rijk voordeel kwijt zijn. In Stratford wer den we beschouwd als die boerenmeiden op klompen, die kwamen softballen. Een volgende keer zal de instelling van onze tegenstanders ongetwijfeld beter zijn. Een voordeel van een wereldkampioenschap is echter dat men meestal je zwakke kanten niet direct kent.” Vrijwel nog onervaren is Christian Ou dendijk, die in de Terrasvogels-jeugd ooit als tweede honkvrouwe en verreveldster met softballen begon. De schijnbaar onbe wogen opererende Santpoortse werpster (maar ook hier bedriegt de schijn) ziet voor iedere werpster in een team een grote taak weggelegd. „Het is de steunpi laar waar het team om draait.” Veel heeft zij in de afgelopen jaren geleerd van Bram van der Werf die haar bij Terrasvo gels de weg naar de „werpheuvel” wees. Tot op heden gaat het spelen in het Neder lands team haar gemakkelijk af. Christi an Oudendijk, die tot op heden in haar die met de discus uiteraard heel ver kan reiken. Ja, atletiekend Friesland is in opmars. „Omdat ik in Theo Kersten een heel goede trainer heb, ben ik overigens niet zo erg betrokken bij die regionale trainingen. Wel is het zo dat ik in de afgelopen winter maanden heb kunnen profiteren van de maandelijkse keuringen hier in Noord. El ke keer op de fietsergometer, het opnemen van de bloeddruk, bepalen van het vetge halte en van de zuurstofopname enzo voort. Aan de hand van die maandelijkse gegevens kunnen de clubtrainers dan zien of de training goed is. Ze kunnen dan ook het schema aanpassen, als dat nodig is”, vertelt Elly van Hulst, die over begeleiding dus niet te klagen heeft. Dat is wel eens anders in atletiekend Nederland. „Daarbij komt, dat ik deel uitmaak van de voorlopi ge selectie voor de Europese jeugdkampi oenschappen. In de persoon van dokter Van Bakel is daar ook een vorm van medische begeleiding”. Rusland, ze wil er dolgraag heen, maar is nuchter genoeg om te beseffen dat ze ondanks haar scherpe tijd niet meer is dan één van de kanshebsters op een moge lijke medaille. In de atletiek is het vrijwel onmogelijk om je aan prognoses te wagen. Enkele dagen voor haar 2.04,19 zei ze na veel aandringen nog, dat ze wellicht dit seizoen nog tegen de 2.05,0 zou lopen. Kort daarna toonde ze zich al een volle seconde sneller, na dit seizoen al tot 2.07,6 te zijn gekomen. Overigens wéér twee seconden sneller dan vorig jaar. Daarmee zijn we eigenlijk terug bij de carrière van Olga Commandeur, die zelfs tot 2.01,6 kwam. We vragen Elly maar niet of die jeugdwe- reldrecordtijd er ook voor haar in zit, want, nogmaals, prognoses doen, is een uiterst riskante zaak. Eind vorig jaar voerde de Oostduitse Huldegard Ullricht met 2.04,7 die Europe se jeugdranglijst aan. Een halve seconde minder snel dan Elly, maar in één seizoen kan veel veranderen. Elly ondervond dat zelf al deze weken. In het buitenland kan dat ook gebeuren. Voor haar hoeven al die enthousiaste en ook goed gemeende voor spellingen die richting Europese jeugdtitel gaan, niet zo erg. Natuurlijk is ze ermee bezig, maar bovenal wil ze plezier in haar sport houden. Datzelfde zei twee jaar gele den ook Olga Commandeur. Conclusie: plezier in de sport en in de training kunnen ook zonder een stringente wetenschap pelijke begeleiding leiden tot grote suc cessen. Olga Commandeur bewees dat twee jaar geleden; Elly van Hulst wil dat dit jaar graag wéér aantonen. >20- alef. Voor vrijwel iedereen in de softbalselec- tie geldt, dat softbal in Nederland niet die aandacht krijgt, die het verdient. Marian van Ginhoven: „In feite is softbal aantrek kelijker dan honkbal.” Ook coach Nol Houtkamp ziet het softbal binnen de KNBSB naar het tweede plan geschoven. „We hebben in Nederland geweldig veel talent, maar de begeleiding ontbreekt ten enen male. Het onlangs in Zeist gehouden jeugdkamp heeft weer geleerd, dat ook buiten het softbalwerk van Haarlem veel getalenteerde jeugdspeelsters rond lopen. Voor het aanleren van de basistechnieken ontbreekt echter voldoende geschoold ka der. Wellicht is de tijd in Nederland rijp voor de aanstelling van één technische man, die zich met het totale softbalgebeu- ren gaat bezighouden. Dat dit bepaald niet een Amerikaan behoeft te zijn, onderstre pen de woorden van Marian van Ginho ven. „In het land van Uncle Sam leert iedere softbalster de basistechnieken net zo gemakkelijk als het Nederlandse voet ballertje, dat Johan Cruijff tot voorbeeld heeft. In Nederland daarentegen zou een Amerikaan van de grond af aan moeten beginnen. En juist dat is voor een Ameri kaan een moeilijke, zo niet een ónmogelij ke taak.” isti- van Li- !5,-. 3E- ~eg de ost- Keuken open tot 2 uur 's nachts. Zondags open vanaf 15.00 uur. Tel. 312760 123- «7 lD O) O CM CD WAALWIJK. De Haarlemmer Ron v.d. Kuyl van de Jeugdbiljart-vereniging Haarlem-Noord heeft in het Jeugdbiljart- centrum „Waalwijk” de Wethouder van Heeswijk-bokaal 1977 gewonnen. Met de ze prestatie plaatste hij zich naast Christ v.d. Smissen, die zich in 1971 winnaar mocht noemen. Andere prominente win naars waren: Jos Bongers, Nico Tuyn, Henk de Jong, Pieter Adrichem en Jan Amauts. Reeds in de eerste ronde wist hij zich door een overwinning op Leo v.d. Sanden aan de kop te nestelen. Ook Raymond Burgman wist zijn partij met winst te beëindigen. Deze twee spelers zouden ook de rest van dit toernooi domineren, wat als resultaat had dat zij elkaar in de finale zouden ontmoeten. Beide spelers startten traag, maar in de derde beurt demareerde Burgman met een serie van 82 carambo les en was de stand 98-4 in zijn voordeel. Donkere wolken pakten zich voor de Haar lemmer samen, maar ineens in de vierde beurt was daar het ritme: uitermate be heerst stuurde hij het super aramit naar de band, en puntgaaf scoorde hij 235 ca ramboles. Burgman verstarde en liep vol komen vast. V. d. Kuyl ging hard door en drie beurten later beëindigde hij de partij in zijn voordeel met het ongelooflijke moy enne van 50.00 en kon hij de felicitaties van zijn trainer en vader G. v.d. Kuyl in ont vangst nemen. Eindstand: Punten, moyenne, serie. 1. R. v.d. Kuyl 12, 18.97, 235; 2. R. Burgman 10, 16.40, 198; 3. H. v.d. Ven 10, 23.65, 238; 4. H. Boom 10, 12.90, 257; 5. A. Klijn 8, 16.76, 363; 6. W. Smolders 4, 10.64, 205; 7. L. v.d. Sanden 2, 9.01, 172; 8. H. Adriaanse 0, 8.53, 109. ploeg de concurrentie op de werpplaat nog mist, is altijd extra geïnspireerd als het publiek in groten getale naar de soft- balvelden komt. Afgemeten aan de tijd, die zij bij haar vereniging en in de selectie aan softbal besteedt, wil ze best kwijt dat deze vorm van softbal voor haar een vorm van topsport is. Evenals Marian van Ginhoven moet Christian Oudendijk het niet van pure snelheid hebben. „Variatie moet mijn sterkste wapen worden”. kunnen zijn. De vraag is echter enerzijds of de financiële middeleij aanwezig zijn en of anderzijds Stratton beschikbaar is. Ook Marian van Ginhoven één van de oude getrouwen onder de werpsters en Christien Oudendijk, die het nog helemaal moet gaan maken, juichen een dergelijk initiatief toe. Voor Marian van Ginhoven, die op be trekkelijk late leeftijdnegentien jaar met softballen bij SEC Flyers in Soest begon, moet Japan het hoogtepunt in haar carrière worden. Via UW en HHC hielp zij haar huidige vereniging BMZ EDO weer aan een plaats in de hoofdklasse. Deze lerares Engels, die haar sport zeer serieus beoefent, zal na Japan een streep onder haar internationale loopbaan zetten. Haar nuchtere benaderingswijze van de atletiek is een meer reële. Een finaleplaats is voor een kleine atletieknatie als Neder land al mooi. Alles wat er meer uitkomt, is natuurlijk meegenomen. Daarbij komt dat op dit moment nog weinig bekend is over de verrichtingen van de jonge buitenland se concurrentie, al ligt er wel de „weten schap” dat vorig jaar niemand van de eventuele Donetzk-kandidaten sneller was dan Elly nu. Dat doet Elly van Hulst deugd. Ze geeft toe wat verlegen te worden nu de publici teitsmedia haar hebben gevonden. „Voor mezelf hoeft het allemaal niet zo nodig, maar door die interviews krijgt de atletiek meer bekendheid. Dat is belangrijk. Op school heb ik al een paar meisjes naar mijn vereniging, Leonidas, gehaald. Dat is erg leuk”, vindt ze. Overigens is het niet zo heel vreemd dat de noordelijke atletiek in de lift zit. Elly: „Het heeft natuurlijk te maken met het trainingsplan dat we hier in „Noord” hebben”, waarmee ze doelt op een vooruitstrevende aanpak van de noordelijke bestuurderen, juist in een peri ode waarin de KNAU zonder bondstrai- ners en dus zonder centrale trainingen zat. Aan het woord de 18-jarige Elly van Hulst. De van geboorte Gelderse„Dat was in Culemborg” die via veel omzwervingen richting Enschede, II den en Maastricht enkele jaren geleden neerstreek in l^euwarden. Dit om er zo bleek voorat In de afgelopen weken toe bij te dragen de bepaald niet zo hoog aangeslagen Friese atletiekprestaties nationale allure te geven. Coach Nol Houtkamp en zijn assistent Wil Dekker hopen in Amerika met de steun van Thelma Keith de trainer coach van de Saints drie weken inten sief te werken aan de zwakke punten van het vaderlandse softbal. Houtkamp: „Naast trainingen zal de ploeg nog in een twintigtal wedstrijden in actie komen. Niet alleen voor de pitching kan deze trip van onschatbare waarde zijn, maar ook het spelen onder druk zal een ervaring zijn, die ons in 1978 in Japan goed van pas zal komen.” Ook al staat het winnen van wed strijden niet direct voorop, op de trainin gen van de selectie die al vanaf begin april buiten plaatsvinden, hebben de beide trai ners niets onbeproefd gelaten om de ploeg Voor Nol Houtkamp was het bepaald niet eenvoudig zijn selectie samen te stel len. Nauwelijks veertien dagen na de start van de competitie moest de ploeg in verband met allerlei formaliteiten aange wezen worden. De kritiek, die hier en daar de kop op stak, weet Houtkamp gemakkelijk te pareren. „Ook ik heb wel gezien dat nog niet alle speelsters in vorm zijn, voor mij is dat echter nog geen reden om tot drastische wijzigingen over te gaan. Ieder moet een eerlijke kans heb ben. Bovendien zijn de speelsters, die nu nog niet hun oude vorm bereikt hebben, juist in de afgelopen jaren de steunpila ren van het nationale team geweest. Het spelen voor Oranje heeft tot op heden op deze speelsters altijd inspirerend ge werkt.” Overigens beseft Houtkamp wel, dat er de laatste jaren veel talent naar voren gekomen is. In korte tijd braken achtereenvolgens Hilde Foks, Gerda Treuren, Christian Oudendijk en Fredy van Offeren door. Houtkamp: „Een be langrijk punt missen deze speelsters ech ter allen. Gebrek aan routine is een niet weg te cijferen factor. In belangrijke ma te is softbal een routinesport. Via een mogelijke stelselmatige verjonging rond om een geroutineerde kern moet het mo gelijk zijn om in 1978 een optimaal voor bereid team aan de start te krijgen.” Naast het bouwen aan een evenwichtige ploeg hopen Houtkamp en Dekker vooral de werpsters aan kwaliteit te doen winnen. Houtkamp: „Snelle pitching is niet meer voldoende. Veel belangrijker is de variatie waarover onze werpsters moeten kunnen beschikken. Een ijzeren controle en varia tie kan het ons tegen zwakkere landen heel wat gemakkelijker maken dan wij het in 1974 in Stratford hebben gehad.” Met dit belangrijke gegeven voor ogen is Wil Dek ker dan ook een vurig voorstander van een centrale pitcherstraining. Een belangrijke bijdrage kan in dit opzicht wellicht ook John Stratton de grote man van de Raybestos Brakettes leveren. Een keer eerder bezocht deze Amerikaan reeds Ne- .derland om in een tijdsbestek van enkele weken een positieve bijdrage aan de Ne derlandse pitching te leveren. In het kader van de Nederlandse opbouw zouden trai ningsstages in november en februari met het oog op Japan van grote betekenis Uitslagen: Dolfijn-T Swaentje 3-2, Aste- rix-Halve Zool 2-2, Lange Nieuw-UVO 12-1, Bie Boys-V&D afg., Kennemerhof- IJRB Beach In 0-1, Bie Boys-Zuidpier 2-1, Dolfijn-V&D 1-3, FC Bascule-Smul Snacks 7-0, Vomar-Zuidpier afg. (Van onze sportredactie) ARNHEM. „Ik vind het wel een beetje logisch dat ze me met Olga Commandeur vergelijken. Ook bij haar ging het allemaal erg snel. Bovendien kan Olga op het laatste stuk ook hard sprinten. Toch voel ik me eigenlijk veel meer Elly de Eerste dan Olga de Tweede”. (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM/SANTPOORT. Voor de nationale softbalploeg is de voorberei ding op het wereldkampioenschap in 1978 vanmiddag pas goed van start ge gaan met het vertrek van de selectie naar een drie weken durend trainingskamp in Arizona, waar de formatie de gast zal zijn van de Sun City Saints, die vorig jaar Nederland bezochten. Een trip, die aan het begin van dit jaar nog van het pro gramma werd afgevoerd omdat de KNBSB niet over de noodzakelijke finan ciële middelen bleek te beschikken, die een dergelijk trainingskamp nu eenmaal vergen. Dankzij de inspanningen van en kele softbal-enthousiasten bleek het ten slotte binnen een week toch nog mogelijk om sponsors voor het wel en wee van de softbalploeg te interesseren. Voorlopig richt alle aandacht zich echter op de Arizona-trip. Gedurende vierentwin tig dagen zal intensief gewerkt worden aan de ploeg, die Nederland in 1978 vermoe delijk in het Japanse Nagoya nog verder moet doen reiken dan de gedeelde vijfde en zesde plaats in Stratford. Houtkamp kennende zal hij zijn selectie in het voor Nederlandse begrippen zeer warme Arizo na niet sparen. Of zoals Houtkamp op de laatste training voor het vertrek naar Amerika aan zijn speelsters toevertrouw de: „Leef sober, blessures zijn toegestaan, maar ziek worden beslist niet”. De trip, die vrijdag met de eerste wed strijd tegen de Sun City Saints begint leidt via Las Vegas, Los Angeles, San Diego naar Tucson. Donderdag 7 juli keert de ploeg ’s morgens om tien uur op Schiphol terug. Dat ze hard op weg is in de richting van die voor een junior geweldige tijd, is duide lijk. Elly van Hulst, die nu vier vijf keer per week traint, weet maar al te goed dat een plotselinge blessure veel roet in het eten kan gooien. Ze weet het overigens van anderen, „want zelf ben ik nooit gebles- seerd geweest,,. Overigens doorstond ze met glans een „uithoudingsproef”. Na in Duitsland die 2.04.19 te heb ben gelopen, verloor ze op Papendal nipt van de sterk teruggekomen Olga Com mandeur. Haar tijd van 2.06,8 mocht er echter weer zijn. „In Rusland moet je in twee dagen twee wedstrijden kunnen lo pen. Daar ging het om op Papendal. Nu gaan we duidelijk pieken op Rusland”, besluit Elly van Hulst, die weigert zich mee te laten slepen met gedachten van optimis ten, die in haar een nieuwe Europese kam pioene zien. Zelfs meer dan dat, want haar 800- metertijd van 2.04.19, die Elly kortgeleden in Duitsland verwezenlijkte, is tot nu toe de snelste in Europa, bij de junioren dan. Daar ligt dan ook eigenlijk de basis waarop al die vergelijkingen met Euro pees jeugdkampioene van twee jaar gele den, Olga Commandeur, stoelen. Dit jaar is er namelijk weer een Europese jeugdti- telstrijd en daar nog altijd de wens de vader van dé gedachte is, ziet men in atletiekend Nederland wellicht weer een Europese jeugdtitel in het verschiet. Daar voor moet in augustus in het Russische Donetzk de blonde Friese Elly van Hulst dus zorgen, zoals er ook veel wordt ver wacht van provinciegenote Bea Wiarda, winning op Ready uit Maastricht stond borg voor promotie naar de overgangs klasse B. Dat het eerste team het moeilijk zou krijgen bleek al in de eerste set. Marriëlle Smit moest toestaan dat haar hard slaande tegenstandster tweemaal een 5-5 stand be reikte. Mariëlle kon toch op de kritieke punten de bal beter in het spel houden en het eerste punt daardoor veilig stellen. Evelien van der Wiel behaalde in haar single vrij gemakkelijk de eerste set, maar moest daaarna toestaan dat haar tegen standster de tweede set pakte en in de beslissende set een 3-2 voorsprong nam. Op deze stand bleek de conditie de door slag te geven: Evelien won vier games in successie, waardoor de eindstand op 6-2,1- 6, 6-3 kwam. Frank Janssen behaalde een zekere twee-sets-overwinning op de verde digend ingestelde H. Tjalma. Ronald Groen kon het dit keer niet bolwerken: hij verloor op het nippertje van F. de Graaf die door zijn lengte aan het net bijna niet te .X kloppen was. Mauk Smit verloor met klein verschil. De dubbels werden overtuigend gewonnen, waardoor BLTC Westerhout zich het recht verschafte volgend seizoen in de overgangsklasse A uit te komen. Het tweede team deelde de overwinnin gen in de singles, waarbij aangetekend moet worden dat Hans Germeraad een kunststukje uithaalde door een 5-1 achter stand om te zetten in een 7-5 setwinst. Ook Letta van der Wiel speelde zo goed als foutloos. Door het verlies van de heren dubbel werd de toestand voor de Bever wijkse formatie nog bijna kritiek. De Maastrichtenaren hadden nu aan één tweesetsoverwinning genoeg om te promo veren. In de dubbels rehabiliteerden Eel- len Henneman en Tim Bootsman waar door Westerhout promoveerde. ■Na deze overwinningen werden de eer ste twee teams in de bloemen gezet en in een korte toespraak resumeerde voorzitter P. H. Jansen dat BLTC Westerhout op een geslaagde competitie kan terugzien. w Marian van Ginhoven, één van de belangrijkste „heuveltroeven”, die na Japan afscheid zal nemen van het Nederlandse topsoftbal.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21