I Treinverkeer President 1 Kaoenda in Nederland Vraaggesprek met Ir. Henk Vredeling, Europees commissaris Loos alarm op Heathrow rond vliegtuig uit Amsterdam en dan cit noq rond Den Haag ontregeld VEEL BIJ MOOIE WOORDEN” „Nederlandse nucleaire raketten „EUROPESE RAAD LAAT HET TE door conventionele vervangen” Minister Stemerdink van Defensie: REE Am in F DINSDAG 14 JUNI 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND DIN y Overval in Nuenen Consumenten Twi o Lauwe reactie (Van onze correspondent) SCHIPHOL. Er is thans ze ker een mogelijkheid het bezit van nucleaire wapensystemen terug te dringen, met name wat Nederland betreft. Wanneer in de jaren ’80 de Nederlandse Nike-Hercules-ra- ketten die in West-Duitsland zijn gestationeerd vervangen moeten worden, zullen er conventionele voor in de plaats komen. Seychellen erkend Kiezen voor herexamen Solidair met Neto Betoging Dissident mag gaan JO - D len man in h« nesb op 5 koff werl were were gene huis aan£ wist Overstromingen Demirel afgetreden Bezoek beperkt Hitler onder de hamer Down gespeeld Verhogingen Sneeuw in Portugal (Van onze redacteur in België, Jan Ger ritsen) BRUSSEL. „De Europese Gemeen schap lijdt aan publi citaire vertekening. Als de regeringslei ders van de negen EG-landen op hun topberaad in Rome zeggen dat er meer aan bestrijding van de jeugdwerkloos heid moet worden gedaan, dan is dat terecht nieuws voor de voorpagi na’s. Maar als ik voor datzelfde doel één cent meer vraag, dan is bij de minis ters van Financiën Leiden in last”. I3' f Koffieproblemen grootste oorzaak van tegenvallers in prijsbeleid is voor 0,7 procent het gevolg van de koffieprijsstijgingen sedert oktober ’76. het weer Vooruitzichten voor morgen: WEERRAPPORTEN raamd op een miljard pesetas. Vredeling: „De andere Dit verklaarde gisteren demissionair mi nister Stemerdink van Defensie, na zijn terugkeer van de nucleaire planninggroep (NAVO) die vorige week donderdag en vrijdag heeft vergaderd in Ottawa (Cana- (Vervolg van pagina 1) De tegenvallers in de prijzen wijt Lubbers voor een belangrijk deel aan de voortduren de stijging van de koffieprijzen. Van de meerdere prijscompensatie van 0,7 procent is 0,4 procent het gevolg van de koffieproblemen. Dat de prijsraming van aanvankelijk 6 procent voor dit jaar eerst op 6,5 procent moest worden gebracht en nu op 6,5 7 procent, 29 31 30 29 31 27 30 26 30 0 0 ten worden verbeterd, deskundigen als Nederlandsche-Bankpresident Zijlstra be togen dat ook, maar met dit prijsbeleid zit er eerder een dalende lijn in voor de winsten. Voor de vakbeweging reageerde FNV- bestuurder Herman Bode. „De minister is inderdaad niet van het Haags protocol afgeweken”, zei hij. „Wij hebben er begrip voor dat er toch iets wordt gedaan, want de regering heeft haar eigen verantwoor delijkheid. Het zijn globale maatregelen, da). In de planninggroep hebben, afwisse lend voor 18 maanden, acht van de vijf tien NAVO-lidstaten zitting. Tegen de tijd dat de Nike-Hercules-raketten vervangen President Kenneth Kaoenda van Zambia voor een driedaags staatsbezoek in Ne derlandis gistermiddag op Huis ten Bosch, ontvangen door koningin Juliana. Tijdens zijn verblijf zal president Kaoen da o.m. een bezoek brengen aan de Land bouwhogeschool te Wageningen en de Phi- lips-fabriek in Eindhoven. Ook zal hij een gesprek hebben met de minister van Ont wikkelingshulp, J. Pronk. moeten worden, heeft Nederland opnieuw zitting in deze groep, verwachtte Stemer dink. De bewindsman noemde de technologi- de meeste gevolgen van het ongunstige prijsverloop schuiven nu naar 1978”. De vakbeweging hoopt dat de minister ook scherp zal letten op prijzen, die moeten dalen in verband met dalende grondstof- prijzen. In dit verband doelde Bode o.a. op een artikel als „Het zakje patat”, dat even duur blijft als de aardappelprijs wel daalt. De vakbeweging vindt dat er aanleiding is de horecasector ook in het prijzentoezicht op te nemen. De consumentenorganisaties zijn het daarmee zeer eens. Terwijl de koffiebranders berekend hebben dat de sche ontwikkeling van de raketsystemen als belangrijkste oorzaak van de mogelijk heid om geen nieuwe raketten te hoeven aanschaffen die van atoomkoppen kunnen prijs van een kop koffie 10 a 12 cent hoger zou moeten liggen, rondde men in de hore ca de prijzen af naar boven met een kwar tje tot zelfs 50 cent. Ook de consumentenorganisaties vinden dat de horecaprijzen beter in de gaten moeten worden gehouden. De minister heeft toegezegd deze zaak te bezien. Zijn aandacht is ook gevraagd voor de ondui delijke rol die naar het oordeel van vakbe weging en consumenten de Economische Controle Dienst speelt op het gebied van de minimumprijzen. Verder heeft Konsu- menten Kontakt in dit overleg Lubbers opnieuw gevraagd de koffieprijs te verla gen nu er al tweemaal op de wereldmarkt een prijsdaling voor deze grondstof valt waar te nemen. Deze had geruchten uit Zuid-Amerika gehoord dat een of andere actie tegen een Zuidamerikaans vliegtuig werd beraamd. Hij wilde geen risico lopen en nam na t vertrek uit Amsterdam contact met Heath row op. worden voorzien. Tegelijk wees hij erop dat ook de zeer geperfectioneerde Russi-; sche nucleaire SS-20-raket, die thans kan worden vervaardigd, niet hoeft te beteke nen dat West-Europa dan op niets anders aangewezen zou hoeven te zijn als de Ame rikaanse Cruise Missile: „Dit is een zaak die we zelf moeten beslissen”. Stemerdink was niet erg verbaasd over de onzorgvuldigheid die geconstateerd is rondom de aankoop van de Northrop NF- 5-jager. Hij voegde eraan toe dat nadien de aankoopprocedures zijn verbeterd, zodat omtrent de F-16 van General Dynamics wel „nooit” zo’n rapport hoeft te worden verwacht. Het treinverkeer tussen Den Haag en Leiden, Den Haag en Voorburg en de Zoetermeer lijn was uitgevallen. Ook de treinen tussen station Rotterdam Hofplein en Den Haag reden niet meer. LONDEN (Reuter). Een Venezolaans vliegtuig is gistermorgen op de Londense luchthaven Heathrow opgevangen door politie- en brandweerwagens, na een ver zoek van de gezagvoerder. Na de landing begaf zich politie aan boord van de DC-10, maar het uitstappen van passagiers en bemanning verliep zon der incidenten. cundair” is wat de minis ters van dé Negen over het door de commissie op ta fel gelegde programma zullen zeggen. De lidstaten zijn op de tripartite vertegenwoor digd door de ministers van Financiën, zegt Vre deling, de ministers van sociale zaken zijn er niet of nauwelijks. Die hebben zich in Europese zaken een beetje laten wegdruk ken. Daar zit veel klein denken bij”. De Britse en de Tanzaniaanse regering hebben gisteren het nieuwe bewind op de Seychellen in de Indische Oceaan officieel erkend. Premier France Albert René zette daar op 5 juni president James Mancham af, die naar Londen was vertrokken voor de Gemenebestconferentie. Wie volgend jaar zakt voor het schrifte lijk examen VWO, HAVO of MAVO, mag zelf een of twee vakken kiezen voor een schriftelijk examen. Van de bij het eerste examen en het herexamen behaalde cij fers geldt het hoogste als definitief beoor- delingscijfer. Namens de partijbesturen van PvdA, PPR en PSP is zaterdag een solidariteits verklaring gestuurd naar de Angolese pre sident Agostinho Neto. In de verklaring staat dat de partijen verontrust zijn over de pogingen de huidige regering van An gola te verzwakken en te ondermijnen. Zij hopen op de vastbeslotenheid van de MPLA om de onafhankelijke koers van Angola te handhaven. Enkele duizenden mensen hebben in Ca- labrië betoogd tegen de mafia. Zij waren hiertoe opgeroepen door vakverenigingen en vier politieke partijen. Veertig burge meesters hebben er gisteren op aange drongen dat de overheid maatregelen neemt tegen de mafia, die in Calabrië nog altijd zeer veel invloed heeft. De Russische overheid heeft de dissiden te geleerde Joeri Menoekh laten weten dat hij vandaag naar het Westen mag vertrek ken. Menoekh, gespeicaliseerd in biofysi ca, verzocht al een jaar geleden om toes temming voor vertrek naar het buitenland. Onlangs sloot hij zich aan bij de onoffi ciële groep die toezicht houdt op naleving door de Sovjet-Unie van de verklaring van Helsinki. z ono wzw w nw w nw nw wz'y o zw wnw z zzw wzw ono zo wnw nno nno z nw nw 29 30 32 21 30 16 30 32 25 30 34 31 27 19 26 19 30 19 25 22 30 23 27 29 29 29 27 30 32 20 22 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o 6 0 0 11 0 0 0 0 0 4 2 0 0 0 o o 0.5 1 0.1 0 0 0 o o o o SAL autori Ameri hechte Afrikc de Mc Churc reden Volj Spray besch lastrij zieker kleine postel een ui minis: werd jaar v Mir tie Ja rikan ren. niek. kalm er ge BR sing trol» kent conti werk half Dit lijk o Brun kond waar Euro langi JET De vesti onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. h. bew. onbew. z. bew. h. bew. onbew. 1. bew. onbew. geh. bew. onweer onbew. regenb. onbew. UTRECHT (ANP). Een technische storing in een sein- en wisselstation in Den Haag heeft vanaf drie uur gistermiddag het treinverkeer rondom Den Haag ontre geld. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis Weer In binnen- en buitenland WOENSDAG 15 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 5.19 uur onder 22.01 uur Maan op 4.39 uur onder 20.34 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 2.52 uur en 15.16 uur Laagwater 10.48 uur en 23.14 uur Overstromingen in de Spaanse provin cie Viscaye hebben het openbare leven voor een groot deel ontwricht. In de voor stad van de Baskische stad Bilbao, die het zwaarst werd getroffen, viel een dode. Vrijwel alle wegen en spoorverbindingen met Bilbao werden afgesneden. Auto’s spoelden weg. Veel streken zijn verstoken van electriciteit. De schade wordt ge- Premier Suleiman Demirel van Turkije is gisteren afgetreden om de weg vrij te maken voor een nieuwe regering. Ver wacht wordt dat president Korturk aan Bulent Ecevit, leider van de centrumlinkse Republikeinse Volkspartij, zal vragen een nieuwe regering te vormen. Eecevit heeft na zijn verkiezingstriomf van 6 juni aange- kondigd dat hij wil proberen een minder heidsregering te vormen,die steun zou kunnen krijgen van onafhankelijken en van „overlopers” uit andere partijen. De Britse regering heeft gisteren meege deeld dat koningin Elisabeth er op haar advies in heeft toegestemd haar jubileum- bezoek aan Noord-Ierland op 10 en 11 augustus te beperken. De beperking van het bezoek is vanwege het gevaar dat de koningin in de provincie loopt. ono ono o o ono nno o ono r 29 no ozo zzo w o wzw o zzo o 1. bew. verandert onbew. onbew. 1. bew. onweer geh. bew. geh. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. onbew. h. bew. z. bew. regen h. bew. onbew. onbew. onbew. z. bew. onbew. onbew. h. bew. onbew. onbew. MAE nacht voor di een ni< lijk in kwam plaats! caido, Bij 1 Alava, plona ten na van dc geboui bij eer brak l plosie. Een aan in Valenc vemie Een tr evenec Over de oorzaak van de storing kon de NS geen mededelingen doen. Om 4.30 gis termiddag was het treinverkeer weer normaal. kunnen vastleggen. Con testatie brengt immers ook niet zoveel op de wal”. Dat zegt ir. Henk Vrede ling na zijn eerste zes maanden als Europees commissaris voor Sociale Zaken, tevens belast met het werkgelegenheidsbe leid. Zijn eerste teleurstel lende ervaringen met het frustrerend gebrek aan Europese besluitvorming giet Vredeling in de vorm van gepeperde kritiek op het instituut van de Euro pese Raad, de periodieke bijeenkomst van de rege ringsleiders van de Euro pese Negen. „Wat de Europese top bijeenkomsten inhoude lijk betekenen, moet voor mij nog altijd blijken. Mooie woorden zijn ge makkelijk gezegd en neer geschreven in communi qués, maar ze zijn pas ge loofwaardig als er een fol- low-up aan wordt gege ven. En dat is, bijvoor beeld met de bestrijding van de jeugdwerkloos heid, nog niet gebleken. Ik Op 25 juni komt in Graf Klenau (bij München) o.a. een aquarel van de hand van Adolf Hitler onder de hamer. Vraag prijs: 7000 DM. Het schilderij stelt een straatbeeld in een Noordfranse stad voor. Duurste veilingstuk in de catalogus is een I „commandovlag” van rijksmaarschalk j Hermann Goering, waarvoor 15.000 DM wordt geyraagd. „De zware last van de economische crisis maakt het aanpassingsproces van de Europese landen onderling nog moeilijker dan het al was”, zegt Vre deling, „en daarom diende men niet te hoge verwach tingen te koesteren van de nieuwe Europese Com missie die in januarie aan trad voor een periode van vier jaar. Europa zat niet op die nieuwe commissie te wachten en de hoogge- Wat de handel betreft, waar wordt ge werkt met een stelsel van voor- en nacalcu latie, is berekend dat de marges mogen worden opgetrokken van 103,5 procent tot 105 procent. Zo mogelijk mag deze rege ling iets eerder dan per 1 juli ingaan. De marges voor de dienstensector mogen van 103,5 naar 105,2 procent. Uurtarieven mo gen 1 procent meer doen. Verdere wijzigin gen in het prijsbeleid gedurende dit jaar zullen eventueel moeten blijken uit het centraal overleg regering-werkgevers- werknemers in de herfst. Namens de werkgevers zei dr. J. Bartels, vice-voorzitter van het VNO, dat de toege- stane doorberekening mooier lijkt dan die is. „Wij zijn een duur exportland en vele bedrijven zullen in het binnenland deze kosten niet kunnen doorberekenen vanwe ge de buitenlandse concurrentie”. Hij be treurde het dat geen loonkostensubsidie wordt gegeven. De regering heeft gezegd dat de rendementen van de bedrijven moe- De Sierra da Estrela-bergen in Portugal lagen zondag onder een deken van sneeuw. Volgens de meteorologische dienst deed het om deze tijd van het jaar curieuze natuurverschijnsel zich voor het eerst sinds de eeuwwisseling voor. Vredeling tilt niet zo zwaar aan de bezwaren van de communistische vakbonden uit Italië en Frankrijk en van een gro te linkse Franse vakvere niging als de CFDT tegen de „sociaal-democrati- sche conceptie” van het te voeren beleid, zoals door de Europese Commissie voorgesteld. Vorig jaar weigerden de meer socia listisch als sociaal-demo- cratisch ingestelde vak bonden uit Italië en Frankrijk evenals de com munistische vertegen woordigers de slotverkla ring van de tripartite te ondertekenen. „Er zijn altijd dissiden ten”, zegt Vredeling, „dat begint in Nederland al met de vakbond voor ho ger personeel die andere belangen heeft dan een „gewone vakbond”. In Eu ropa speelt ook nog de kwestie van mentaliteit die in het Zuiden anders is dan in het Noorden. Ik hoop dat grote bonden zo als de Deutsche Gewerk- schaftsbund (DGB de overkoepelende Duitse vakcentrale) en de Engel se TUC (Trade Union Congress de organisa tie van alle bonden) zich in bracht wordt, als er per- grote lijn op een model manente zorg aan wordt besteed”. Hij voegt eraan toe dat het hem „erg se- Zonnige perioden, enkele verspreide buien en belangrijk koeler. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Aantal uren zon 5 tot 16. Min. temp, omstreeks 12 graden. Max. temp, omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Wat de vooruitzichten voor de kof fieprijs betreft, de minister zei dat de markt inderdaad een dalende beweging maakt. Zodra de mogelijkheid er is de prijzen te doen dalen zal hij met een be schikking komen. Maar dat zal in ieder geval te laat zijn voor beïnvloeding van het prijsbeleid, zoals dat per 1 juli wordt ge voerd. Behalve de koffiefactor beoordeelt Lubbers overigens de recente prijsontwik keling van april tot mei (in totaal 0,5 pro cent, waarvan 0,3 procent door koffie) als redelijk stabiel. De industrie zal per 1 juli de 0,7 procent extra prijscompensatie in de loonkosten mogen doorberekehen. Lubbers erkende dat er sectoren zullen zijn waar de markt deze doorberekening niet toelaat, mede gezien de concurrentie van het buitenland. Hij constateerde dat helaas de effecten van de tegenvallende prijsontwikkeling, naast andere factoren, niet gunstig uitwer ken op de economie. „Wij zullen niet kun nen ontkomen aan oplopende werkloos heid dit jaar”. missie. Als socialisten zou je eigenlijk na zo’n eerste ontmoeting partijgenoot moeten zeggen, maar daar zijn we nog niet aan ge wend. Maar ook de com missie als geheel moet po litiek meer overeind komen”. Tegen de zin van Vrede ling vindt eind juni in Luxemburg de derde Eu ropese tripartite-confe- rentie plaats een ont moeting op Europees ni veau van werkgevers, werknemers en de negen regeringen van de EEG- landen, alsmede de Euro pese Commissie, vooral in de persoon van Vredeling. Op aandringen van Enge land vindt de conferentie over het te volgen sociaal- economisch beleid in de Gemeenschap nog plaats onder het Engelse EEG- voorzitterschap dat eind juni eindigt. acht reageerden lauw toen de Engelsen daarop aandrongen. Achteraf blijkt dat de meeste lan den het standpunt van de Commissie deelden dat de tripartite beter in de herfst kon plaatsvinden na een gedegen voorberei ding. De conferentie in Luxemburg zal dan ook, in mijn opvatting, voorna melijk een voorbereidend karakter hebben. Ik hoop dat werkgevers en werk nemers zich kunnen vere nigen over het opzetten van een programma voor de volgende tripartite”. Vredeling legt op dit laatste de nadruk want: „Na de laatste bijeen komst op Europees ni veau tussen de sociale partners, precies een jaar geleden, is er niets aan fol- low-up gedaan. Zo’n con ferentie heeft alleen zin als er structuur in ge- Een gewapende overvaller heeft gister morgen 95.000 bub gemaakt bij een over val op de Rabobank in Nuenen. Toen de overvaller wilde weglopen, probeerde een van de bankempleyees hem tegen te hou- den. Na een korte worsteling zag de over- I valler kans izch los te rukken. Na enkele I schoten te hebben gelost, verdween hij op I een bromfiets. De overvaller had zich ver moedelijk in de nacht van zondag op maandag toegang tot de bank verschaft. kan me voorstellen dat het publiek verveeld raakt als het bij mooie woorden blijft”. Toch zegt Vredeling persoonlijk niet teleurge steld te zijn: „Ik had geen duidelijke voorstelling van hetgeen het lidmaat schap van de Europese Commissie (het „dagelijks bestuur” van de Gemeen schap) zou betekenen. Mi nister zijn in Nederland is natuurlijk veel concreter, vooral op het gebied van Defensie. Het werk van de Commissie in Brussel is in het algemeen al weinig grijpbaar. En daar komt bij dat mijn portefeuille tamelijk ongrijpbaar is”. „Alle landen”, zo ver volgt Vredeling, „zitten ontzaglijk omhoog met het vraagstuk van de gro te werkloosheid. Geen en kel land in Europa uitge zonderd. Als Europese Commissie zitten wij er ook mee: je kan van ons niet verwachten dat wij nieuwe maatregelen ver zinnen na alles wat de lid staten zelf al ter bestrij ding van de werkloosheid hebben gedaan. De econo men en de vakbonden we ten evenmin hoe de econo mische ontwikkeling wat dit punt betreft beter kan worden beheerd”. spannen verwachtingen vooral in de publici teitsmedia heb ik altijd down gespeeld”. Niettemin geeft Vrede ling toe dat de nieuwe commissie niet het „poli tieke gezicht” en vooral ook gewicht heeft ver worven dat supporters van de Europese Gemeen schap hadden gehoopt. Vredeling: „Er is gepro beerd de commissie meer te profileren. Er is ge dacht aan neuzen tellen van de sociaal-democra- ten in de Commissie, maar daar is niks van te rechtgekomen. Als soci- aal-democraten zijn we een keer bij elkaar ge weest en daarbij is het ge bleven”. Een Duitse socialist heeft andere belangen dan een Italiaanse of een Engelse. Er is wel een sa menbindend element, maar die gemeenschappe lijke kant treedt te weinig naar voren in het dage lijks beleid van de com- SE ÜS gS xj -q o. £o Sts -S g o se S'S es

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2