Kernfusieproject in gevaar CARTER DOET BEROEP OP CONGRES top in Belgrado ZUID-AFRIKA HOUDT DE ADEM IN Roerig slot Spaanse verkiezingscampagne Twee doden bij botsing tussen drie helikopters „Geen inmenging op Amerikaanse missionaris in Rhodesië gearresteerd Naar de stembus KRENGEN REEKS BOMAANSLAGEN WRAAK i i RUSSISCHE DELEGATIELEIDER: Amerikaanse gevangenen door Cuba vrijgelaten Twee doden bij aanslag in Johannesburg NABRANDERS tfng n Ca- zaren ingen urge- ange- gelen nog Young Beroep ner -Sk.- 2 BINNEN- EN BUITENLAND 3 19 7 7 JUNI DINSDAG 1 4 nen .11 rkt aan eto gal ugal van sche jaar r het ien ifte- mag een :rste cij- oor- den »en door Nico Scheepmaker md (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Drie met machinepisto len gewapende zwarte mannen hebben gisteren in het centrum van Johan nesburg het vuur geopend op vier blanken die hun koffiepauze hielden in een werkplaats. Twee mannen werden gedood, een derde werd ernstig gewond op genomen in een zieken huis. Twee overvallers zijn aangehouden, de derde wist te ontkomen. O niet aantasten PRESIDENT CARTER De nervositeit in Zuid-Afrika neemt toe. In het afgelopen wee- Als je dochtertje van twee jaar, toch al wat hoesterig door ons zomerse klimaat, eindelijk en eigenlijk veel te laat in slaap is geraakt, moet je wel van een Indische wijsheid bezield zijn om niet te wensen dat „die krengen” ter plekke zouden neerstor ten. Met „die krengen” bedoel ik de straal jagers die er niet voor terugdeinzen om ook om elf uur ’s avonds nog een spoor van tumult en wakker geschrokken kinderen, vrouwen, mannen en huisdieren over de akkers te trekken. Dat gebeurde ons vori ge week donderdagavond, toen tussen tien over half elf en elf uur nog drie, vier straaljagers laag genoeg overvlogen om Sara wakker te maken, en het kostte heel wat moeite en theater om haar weer in slaap te krijgen. De volgende dag belde ik de vliegbasis Leeuwarden op, omdat ik wel eens wilde weten of er eigenlijk grenzen zijn gesteld aan de avonduren waarin straaljagers mo gen oefenen in het wakker porren van de Friese bevolking. Ik kreeg de comman dant aan de lijn, aan wie ik uitlegde dat we de avond tevoren tegen elf uur in Pingjum waren opgeschrikt door een paar van zijn straaljagers en ik schilderde in schrille kleuren het wakker schrikken van mijn dochtertje. Hij vertelde dat er alleen op dinsdag- en donderdagavond gevlogen wordt, tot het invallen van de duisternis, en dat daarbij in zijn algemeenheid ge poogd wordt geen exorbitante overlast te bezorgen. „Met exorbitante overlast bedoelt u het neerstorten van de straaljagers?”, zei ik, geestig tot in den treure, maar hij bedoel de, dat op zodanige hoogte gevlogen wordt dat de geluidshinder minimaal is, en dat er zonodig rekening wordt gehouden met het tijdstip waarop in Dokkum een Bach-can- tate wordt uitgevoerd. Overigens was het niet gezegd dat de gewraakte Starfighters van zijn basis afkomstig waren, zij konden ook van NAVO-partners zijn. Hij zou dat laten uitzoeken. Een kwartier later belde de comman dant alweer terug. Het was zeker mogelijk dat de straaljagers van zijn basis waren, maar zij hadden ongetwijfeld op geautori seerde hoogte gevlogen, dat wilde in ons geval zeggen, dat zij op 1500 voet, dus op ongeveer 500 meter hoogte hadden gevlo gen. Klimatologische factoren konden er weleens debet aan zijn, dat het de ene keer luider klonk dan de andere keer. Aldus de commandant van de vliegbasis Leeuwar den. De volgende ochtend tegen 5 uur voerden zes van zijn straaljagers schijn- aanvallen met nabranders uit op „de trein”. Misschien hadden ze donderdag avond laat nog even geoefend en hadden Sara en wij daardoor indirect meegewerkt aan het plat krijgen van de treinpassagiers zodat de kogels over hen heen floten, in plaats van door hen heen. Ik zal daarom nooit meer klagen, maar ik blijf dromen. ngen uto’s oken t ge- eege- haar eum- m 11 van at de vdA, teits- pre- iring over An- i. Zij i de van Volgens mensen in Mount Selinda is Spray opgehaald door militairen, die hem beschuldigden van contacten met guerril lastrijders. Spray is de enige arts van het ziekenhuis in Mount Selinda, een naburig kleiner hospitaal, en nog zes medische posten in de omgeving. In maart kreeg hij een uitwijzingsbevel, maar na overleg met minister van Immigratie Elly Broomberg werd zijn verblijfsvergunning met een half jaar verlengd. Minister van Politie en Justi tie James Kruger riep de Zuidaf- rikanen op hun kalmte te bewa ren. „Er is geen reden voor pa niek. Het belangrijkste is de kalmte te bewaren.”. Hij zei dat er geen aanwijzingen zijn dat er De bevolking van de zwarte woonwijken bereidt zich voor op de herdenking van de opstand in Soweto, die vorig jaar op 16 juni uitbrak. Kruger drukte de onder nemers op het hart geen mensen in dienst te nemen van wie de identiteit niet vast staat. Mensen die niet over de juiste registratie- papieren beschikken moet de werkgever onmiddellijk bij de politie aanmelden. Krachtens de pasjeswetten moeten alle zwar ten in Zuid-Afrika papieren bij zich dragen waarin staat waar ze mogen werken en wonen. De mi nister drong er bij de boeren in het grensgebied met Mozambi que en Swaziland op aan er op toe te zien dat er geen vreemde lingen op hun land zijn. verband bestaat tussen de aan slag en onrust in de zwarte woonwijken. Carter zei te hopen dat het Congres terugkomt op zijn besluit een aantal wijzi gingen in zijn programma aan te brengen. De regering in Madrid kondigde de twee de fase af van „operatie-ram”, bedoeld om een ordelijk verloop van de verkiezingen te verzekeren en terreuraanslagen zoveel mogelijk te verhinderen. In de eerste fase werden vorige week de verloven van leger en politie ingetrokken. Gisteren betrok het leger bewakingsposten op strategische plaatsen. De politie in Madrid heeft vijftien leden gearresteerd van de Fuerza Nova (Nieuwe Kracht), een fascistische groepering, die activisten van andere partijen zouden hebben aangevallen met f ietsenkettingen, baseball-stokken en andere wapens. De verantwoordelijkheid voor de reeks aanslagen van vorige week is opgeëist door de ETA, maar ook door uiterst-repht- se organisaties en de uiterst linkse Grapo, die zich allen verzetten tegen de ver kiezingen. De verkiezingscampagne werd gisteren afgesloten met een reeks korte televi sietoespraken van de negen belangrijkste lijstaanvoerders. Enkele uren voor het vertrek van de Amerikanen ontruimden de Cubaanse autoritei ten het openbare gedeelte van het vliegveld José Marti bij Havanna. HAVANNA (AFP> De Cubaanse autoriteiten hebben zondagavond tien Amerika nen vrijgelaten die waren veroordeeld wegens drugssmokkel. De tien zijn per vliegtuig naar de Verenigde Staten gebracht. Dit is gisteren in welingelichte kringen in Havanna vernomen. Het besluit de tien Amerikanen vrij te laten werd al op 3 juni aangekondigd. De meeste gevangenen zaten straffen uit van vier jaar. Twee van hen waren nog niet veroordeeld. meer voelt voor het Westduitse Garching. Door de trage besluit vorming - al zes keer stond JET op de agenda van de Europese ministerraad - heeft Europa, aldus Brunner, zijn voorsprong op Amerika op het gebied van het kemf usieonderzoek al verloren. De wetenschapsmensen die bij de voorbereiding van JET betrokken zijn, zeggen in de verklaring, gericht aan de minis terraad, dat de nabije toekomst van het project er donker uit ziet: er is geen projectleider benoemd, de plaats van vestiging is niet aangewezen, er zijn geen financiële middelen om met de bouw van JET te beginnen en er mogen geen wetenschappelij ke onderzoekers worden aangetrokken. Het uitblijven van een besluit inzake JET veroorzaakt vertraging bij het Europese onderzoek naar gecontroleerde kernfusiereacties als nieuwe energiebron, aldus de weten schappers, die aan de voorbereiding van JET hebben gewerkt. Brunner voegde hier nog aan toe dat het project ook verou dert, te meer daar bijvoorbeeld Amerika denkt aan energiere- search in de richting van laserstralen. Op andere scholen zongen de scholieren vrijheidsliederen en Gedurende de laatste dagen kwam het ook herhaaldelijk tot andere incidenten in Soweto. Zo bekogelden scholieren verschil lende voertuigen met stenen en staken een auto in brand. Giste rochtend demonstreerden meer dan 800 zwarte scholieren van de Sekano Ntoane-school in de zwarte woonbuurt tegen de ar restatie van de studentenleiders. De Amerikaanse president uitte zich op nieuw over de mensenrechten en zei dat hij hier de nadruk op wil blijven leggen, ondanks de kritiek die hij hierover ont vangt vanuit het Kremlin. „Als ik over mensenrechten spreek, wil dat niet zeggen dat ik persoonlijk iets heb tegen het Russi sche volk of de Russische staat”. Hij toon de zich gematigd optimistisch over de ko mende topconferentie in Belgrado. Vol gens hem is de verhouding in het algemeen met de Sovjet-Unie niet slecht, gezien de gesprekken over de beperking van strate gische wapens (SALT). Carter schonk ook aandacht aan zijn veel verguisde ambassadeur voor de Ver enigde Naties, Andrew Young. Volgens hem is Young in staat de problemen van de zwarten te begrijpen. „Wat hij voor ons gedaan heeft, is zeer goed”. Hij vond wel dat de VN-ambassadeur wat meer aan dacht moest besteden aan andere delen De vice-kanselier van de uni- versiteit, prof. G. R. Bozzoli, deed een beroep op de blanke studenten om kalm te blijven. Hij noemde de arrestatie van vijf blanke studenten die bezig waren om de herdenkingsplech tigheid voor te bereiden, bela chelijk en zei dat de aanhouding zowel bij professoren als bij stu denten kwaad bloed had gezet. verlieten ze de gebouwen. Zij ver klaarden dat zij niet eerder naar school terug zouden komen dan dat de gearresteerden zijn vrijge laten. In de zwarte woonbuurt Vanderblijpark bekogelden stu denten vier bussen met stenen. De plaats van de gearresteerde studentenleider Montsitsi wordt in de studentenbeweging nu inge nomen door de 20-jarige Jaboe De Amerikaanse president was van me ning dat eerst de kwestie van de politieke gevangenen op Cuba moet worden opge lost, voordat er sprake kan zijn van een volledige normalisatie tussen beide lan den. Ook de aanwezigheid van Cubaanse troepen in Angola was hem nog een doorn in het oog. Hij verwachtte niet dat in de nabije toekomst ambassadeurs zullen wor den uitgewisseld. Onlangs hebben Was hington en Havanna voor het eerst sinds 1961 diplomaten uitgewisseld. van de wereld, dan alleen maar aan Afrika. MOSKOU (Reuter). De Europese Vei- ligheidsconferentie in Belgrado kan al leen een succes worden als de deelnemers niet proberen zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van andere lan den, zo heeft de Russische delegatieleider Vorontsov gisteren verklaard tegenover het Russische persbureau Tass. Vorontsovs opmerkingen worden gezien als een bevestiging van de Russische visie Maziboeko. Hij riep de bevolking van Soweto nog eens op om op 16 en 17 juni niet te gaan werken ter herdenking van de doden van verleden jaar. Inmiddels hebben de werkgevers in Johannesburg verklaard dat zij geen lonen zul len betalen aan zwarten die op 16 en 17 juni niet op hun werk ver schijnen. De toestellen oefenden voor een lucht- vaartshow. Elk had twee man aan boord. De derde machine maakte een noodlan ding op een veld. De twee inzittenden waren ongedeerd. Twee mannen van een in zee gestort toestel werden eveneens on gedeerd uit het water gehaald. dat „Belgrado” geen toetsing mag worden van de uitvoering van de bepalingen inza ke de mensenrechten in de slotakte van Helsinki. Belgrado, aldus Vorontsov, is bedoeld om het begrip en wederzijdse vertrouwen tussen staten en volkeren te bevorderen. „Reactionaire krachten”, zo zei Vorontsov, willen van Belgrado een stap terug in de ontspanning tussen Oost en West maken. De bijeenkomst kan alleen slagen als alle deelnemende staten zich laten leiden door het verlangen de betrekkingen tussen de staten te verbeteren, zo meende de Russi sche ambassadeur. De ondertekenaars zijn Joeri Orlov, Pjotr Grigorenko, en Valentin Toersjin, leden van een groep die toezicht wil hou den op de naleving van de slotakte van Helsinki in de Sovjet-Unie. irkije rij te Ver- aan inkse a een heeft ange- nder- zou n en i. ovin- leven 7OO1> e het ster- >ver- n de een hou- >ver- kele ij op ver- op laft. CULDROSE, Cornwall (UPI/AFP). Twee bemanningsleden zijn omgekomen toen bij Culdrose in Cornwall in Groot- Brittannië gisteren drie helikopters van een showploeg van de Britse marine met elkaar in botsing kwamen waarbij twee toestellen in zee stortten. SALISBURY (UPI). De Rhodesische autoriteiten houden sinds een week de Amerikaanse missionaris Selwyn Spray in hechtenis. Sinds zijn aanhouding zijn 23 Afrikaanse bewoners van zijn missiepost, de Mount Selinda missie van de United Church of Christ, eveneens opgepakt. Een (bij hand raag- een voor. 3 een :halk DM De politie heeft de laatste da gen herhaaldelijk meegedeeld dat zij nieuwe methodes en wa pens, waaronder traangaskanon nen, zal gebruiken om eventuele onlusten te bestrijden. Zij heeft, aldus generaal-majoor D. J. Kriel in Pretoria, nieuwe eenheden op gesteld, die speciaal zijn opge leid. Daaronder bevinden zich ook parachutisten, die op elke gewenste plaats kunnen afsprin gen. Ook werden de politieman nen met speciale plastic schilden en helmen uitgerust, die zij verle den jaar nog niet hadden. Dit document heeft de burgers van Oost- Europa een basis gegeven om vast te kun nen houden aan het eerbiedigen van be paalde mensenrechten, en om daarin op steun te kunnen rekenen van Westerse staatshoofden en de publieke opinie, aldus de verklaring. werd een gedenkteken voor nationalisti sche gevallenen in de burgeroorlog opge blazen. Het spoorwegverkeer tussen Ren teria en Irun moest worden stilgelegd na een aanslag op de spoorlijn. Een bom onder het standbeeld van generaal Mola in Irun werd bijtijds onschadelijk gemaakt. De militaire tak van de ETA heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de twee aanslagen in Pamplona. In diverse Indiase deelstaten worden dezer dagen verkiezingen gehouden. Ook Indira Gandhi, de vorige premier van India, bracht daarbij haar stem uit. Speciadl ging Carter in op het geval van de Russische strijder voor de mensenrech ten Anatoli Schtscharanski die door de Russische regering wordt beschuldigd van hoogverraad. Volgens Carter bestaan er geen enkele contact tussen de Amerikaan se geheime inlichtingendienst CIA en Schtscharanski. Hij zou zich hiervan per soonlijk op de hoogte hebben gesteld. Vol gens hem moet iedere staatsleider tegen woordig sterk de aandacht schenken aan de mensenrechten. ring P de heel :ette nam voor WASHINGTON (UPI/Reuter/DPA). De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gisteren op een persconferentie in het Witte Huis een beroep gedaan op het Congres zijn energieprogramma niet aan te tasten. Hij deed een scherpe aanval op de „niet-normale” invloed van de olie- en autoindustrieën in het Congres. Volgens hem is het energieprogramma de „ernstigste binnenlandse kwestie”. Hij eiste een eerlijk energieprogramma, waarbij niet bepaalde groepen bevoordeeld worden. „Ik zeg niet dat alles geaccepteerd moet worden, maar wij moeten voorkomen dat er een chaos ontstaat”.Een Congres-com- missie had vrijdag zijn voorstel om pre mies te geven op zuinige auto’s sterk afge- zwakt. Eeh sterke belastingverhoging voor energieverslindende grote auto’s werd af gewezen. In zijn scherpe verklaring sprak de Amerikaanse president van de „buiten sporige invloed van oliemaatschappijen en autofabrikanten”. Carter is van mening dat de Amerikanen sterk moeten gaan bezuinigen op energie, aangezien anders binnen afzienbare tijd een energietekort dreigt te ontstaan. Tussen Erkom en Gingelom in België is een lesvliegtuig van de opleidingsbasis in Sint Truiden neergestort. De piloot kwam daarbij om het leven. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. De piloot voerde een normale oefenvlucht uit, zo deelde het Belgische ministerie van Defensie mee. :iden- n dat .-trek- ofysi- toes- iland. noffi- eving g van Een archieffoto van het heilicopterteam The Sharks. Nu is ze toch al niet verzot op vliegtui gen, zelfs niet op die hele hoge, rustig voortkabbelende passagiersvliegtuigen, die als een stukje weerkaatsend zilverpa pier vaak van die mooi uitwaaierende een- denstrepen langs de hemel voortslepen, die Sara opgewonden als een vorm van versiering beschouwt. Maar ze werpt zich toch tegen ons aan en roept „bang!” en „eng!” als die Starfighters overdenderen, waarna wij dan, tegen beter weten in, zorgeloos „dag vliegtuig!” roepen, en „o. o, wat maakt-ie weer een lawaai!”, alsof het blaffende honden zijn waar je ook niet bang voor hoeft te zijn. reden voor de arrestatie is niet gegeven, iode. keinde werden in Soweto alle stu dentenleiders, onder wie ook de voorzitter van de „Soweto Stu dents” Representative Council”, Sechaba Montsitsi, gearresteerd. Ook vier blanke studenten van de Universiteit van de Witwaters- rand, die van plan waren solidair met de scholieren in Soweto de monstraties en herdenkings plechtigheden ter herinnering aan 16 juni te houden, werden in hechtenis genomen. Een groep Russische dissidenten heeft .er bij de Westerse landen op aangedron gen nauwkeurig te definiëren hoe de indi viduele vrijheden mogen worden beperkt op grond van „staatsbelangen”. Zo’n defi nitie zou voorkomen dat Oosteuropese lan den misbruik maken van hiaten in de slotakte van Helsinki. Als Moskou weigert dergelijke criteria te aanvaarden, zou blij ken dat de rechten van de mens en de belangen van de staat niet met elkaar in overeenstemming te brengen zijn. Dat zou betekenen dat de Sovjet-Unie de slotakte nooit had kunnen ondertekenen, aldus hun verklaring, die is gepubliceerd in de Oostenrijkse Arbeiterzeitung. (Van onze redacteur in België) BRUSSEL. Als de EEG-landen deze maand geen beslis sing nemen over het Europese onderzoeksproject naar gecon troleerde kernfusie als nieuwe energiebron (JET), dan bete kent dat het einde van het project. Eind juni lopen de contracten af met de wetenschapsmensen die al enige jaren werken aan de voorbereiding van JET - totale kosten ruim een half miljard gulden. Dit verklaarde de Europese commissaris voor wetenschappe lijk onderzoek, de Duitser Guido Brunner, gisteren in Brussel. Brunner heeft al enige malen de dreigende mislukking aange kondigd van JET (Joint European Torus - het „apparaat” waarin de kernfusiereactie wordt beproefd). Hij zei dat de Europese negen een duidelijke aanwijzing moeten geven. Be langrijkste twistpunt tussen de EEG-landen is de vraag waar JET gevestigd moet worden. De Engelse regering houdt hardnekkig vast aan Culham als vestigingsplaats, hoewel de grote meerderheid van de Negen Dezelfde nacht dat Sara tegen elf uur wakker schrok van de straaljagers nam ik wraak in mijn droom. Ik droomde dat ik in de haven van Amsterdam in een klein bootje lag te slapen, met het schuifdak boven mijn hoofd open, want het was broeierig weer. Mijn dochtertje sliep ook in die boot en daar kwamen die krengen van straaljagers weer laag overvliegen! Ik greep een pistool van onder mijn kussen vandaan en schoot enkele keren recht om hoog door het schuifdak toen de vliegtui gen overdenderden. Kennelijk had ik er eentje geraakt, want dat stortte enkele kilometers verderop brandend neer op de Hoogovens, die ook in een mum van tijd in lichterlaaie stonden. Daar schrok ik toch wel even van! Ook vanwege de wettelijke aansprakelijkheid natuurlijk, al ben ik daarvoor verzekerd. Ik bedacht echter al snel dat niemand de schoten gehoord kon hebben, dankzij het heidense lawaai dat de straaljagers maakten toen zij over vlogen MADRID (AFP/UPI). Spanje is in de nacht van zondag op maandag, 48 uur voor de verkiezingsdag, opgeschrikt door een nieuwe reeks aanslagen, hoofdzake lijk in Baskenland. Een 22-jarige student kwam om het leven toen hij een bom plaatste onder een politie-auto in Bara- caldo, in de Baskische provincie Viskaye. Bij Vitoria, in de Baskische provincie Alava, is de spoorweg opgeblazen. In Pam plona gooide een onbekende handgrana ten naar politiewagens voor een kazerne van de Guardia Civil. In Bilbao hep een gebouw van de televisie ernstige schade op bij een aanslag en eveneens in Pamplona brak brand uit in een winkel na een ex plosie. Een bomaanslag richtte grote schade aan in het gebouw van de kinderrechter in Valencia en in Barcelona bracht dynamiet vernielingen aan in het paleis van Justitie. Een transformatorhuisje in Viskaye werd eveneens vernield en in San Sebastian trijfël O „Energieprogram

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3