Willem Schol stapt na 44 jaar van de pont Nieuwe kraan voor Happy Pioneer Circus Mikkenie biedt publiek een gevarieerde show haven berichten ppyOEN kuipers ■4 1 Inbraak „IJmond” opgehelderd Zuurstofmasker SPANNING ROND DE WILDE DIEREN Balletuitvoering van studio ZWEMBAD DOELWIT VAN VANDALEN GESTOLEN AUTO TE WATER Geslaagd Werkgroep volwassenen vergadert Aquariumvereniging „Kennemerland” 5 DINSDAG 1 4 JUNI VELSEN-IJMUIDEN 19 7 7 4 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Net gebeurt ’s nachts nog wel eens. De schip per van de pont is ingedut en aan de overzijde van het kanaal staat een voetganger of fietser tever geefs te wachten. Op alle mogelij ke manieren probeert de passa gier de aandacht te trekken. Heen en weer lopen. Rondjes fietsen opdat misschien het schijnsel van de koplamp wordt opgemerkt. Het mag niet baten. Ook de pont wachter blijkt te zijn ingedom meld. ZIJLSTRAAT 97 TEL. 310181 HAARLEM «F h I IJ «041 MM Overtocht was ’s nachts remedie tegen de slaap ol- (ADVERTENTIE) IJMUIDEN. Mej. A. Koopman uit Velsen is geslaagd voor de opleiding vroedvrouw aan de rk. vroedvrouwen school in Heerlen. Het aantal artiesten dat in dit Circus Mikkenie is verzameld, houdt elf program mapunten in die elkaar snel afwisselén. Acrobaten, koorddansers, jongleurs in verschillende activiteiten werden het pu bliek voorgetoverd. Kleine jongetjes met grond-acrobatiek, Miss Ruby op de even- wichtsbalk die overigens later terug komt met haar partner de Kosmar op het Goederen afkomstig van deze inbraak werden in zijn bezit aangetroffen. De Be- verwijker verbleef op een plezierjacht dat in het Binnenspuikanaal een ligplaats heeft. Aan boord bevonden zich ook goe deren die van een eerdere inbraak in zijn woonplaats afkomstig waren. Hiervoor zal de Beverwijkse politie hem binnenkort aan de tand voelen. SANTPOORT.De afdeling Santpoort van de Balletstudio Kennemerland geeft zondag 19 juni haar jaarlijks leerlingenuit voering. Ook ditmaal heeft deze plaats in de Stadschouwburg te Haarlem. Het pro gramma begint om half drie. koord en als jongleurs de Gilda’s die ook met brandende knotsen in de weer kunnen zijn. Later echter getuigt deze groep van meer intrigerende kunsten op de ruggen van drie forse paarden. Deze acrobatiek op een bewegende ondergrond vormde een mooi programmaonderdeel. Het was zonde dat hier, zoals een enkele, keer ook elders in het programma, het vlotte ver loop even de mist in ging door een misstap en een val van een van de artiesten. Niets ernstigs gelukkig, waardoor de jongen di rect weer een nieuwe poging kon gaan doen. Belangrijk in dit Circus Mikkenie is de rol van Spindler, die de overige dieren nummers voor zijn rekening neemt. Zijn vier logge olifanten laat hij zitten, op hun voorpoten staan of op eikaars ruggen steu nend rondwandelen. Zijn dromedarissen maken een buiging voor het publiek, maar het geheel van zijn shows haalt het in spanning niet bij het nummer van Lucho. springt, de meesten wel even de adem doet inhouden. Wanneer de dompteur na afloop met de jaguar om z’n nek rondloopt, komt de gedachte dat hij zelf wellicht ’t hardst de hitte voelt en het meest last van zenu wen zal hebben, spontaan op. Met de clowns die tussendoor de vrolijke noot verzorgen, levert dit circus een pro gramma dat vooral voor de kinderen een boeiend geheel is. In de maandagmatinee was het circus ook op een jeugdig publiek ingesteld: in de pauze mochten zij op een olifant zitten, terwijl na afloop van de voorstelling gelegenheid werd gegeven tot ponyrijden. Strubbelingen deden zich trouwens ook op de pont voor. Fietsers die weigerden af te stappen, werden door Schol resoluut teruggestuurd. Een enkeling maakte daar over bonje, hetgeen wel eens in een knok- partijtje ontaardde. En dan waren er de jongens van de ambachtsschool die spij kers in de pennen van de pontkleppen sloegen. De kleppen konden dan niet meer zakken zodat niemand de pont kon ver laten. Boeiend in circus Mikkenie zijn de acht wilde dieren, vier leeuwen, drie tijgers en een jaquar, die de Italiaanse dompteur Lucho bij elkaar haalt in de grote kooi en kunsten laat vertonen. De ponten werden pas met radar uitge rust toen tijdens dichte mist een kustvaar der een pont ramde. Alle pontkapiteins moesten even terug naar school voor het radardiploma. Sindsdien maakt Schol de oversteek soms geheel via het radar scherm. Slechts een keer raakte hij betrok ken bij een aanvaring. Van mist was overi gens geen sprake. De binnenschipper en de pontbaas Schol hadden elkaar heel scherp in het vizier. Maar het zandschip wilde koste wat kost voor de pont langs. „Nou broeder, daar komt niets van in”, dacht Schol en hij kreeg gelijk. De verwoe de pogingen van de binnenschipper om de pont voor te wezen, resulteerden bij de noordwal in een daverende klap. Schol werd van schuld uiteraard vrijgesproken. De ponten hebben nu eenmaal voorrang op de binnenscheepvaart. Zo zijn de regels. lance en politie. De agenten roken echter al van verre wat er aan de hand was. Aan de allergrootste drukte kwam een einde toen in 1958 de Velsertunnel de pont verloste van het toenemende autoverkeer. Dergelijke rampen zijn Schol gelukkig bespaard gebleven. Hij gaat zich na 44 jaar wijden aan werkzaamheden op het vaste land. Eindelijk krijgt hij vaste voet op de grond van zijn bewerkelijke volkstuintje. Maar het Noordzeekanaal, zijn jarenlange broodheer, raakt niet in de vergetelheid. Want over die waterreep heeft Schol van uit zijn woning in Velsen-Zuid een schitte rend uitzicht. Het heeft Schol altijd een beetje ver baasd dat het publiek wel met het parti culiere vrachtverkeer maar niet met het militair transport mocht meevaren. „Ter wijl de tankwagens met die chemische smurrie veel riskanter zijn dan het vrij onschuldige munitievervoer. Als giftige stoffen zouden ontsnappen, was er alleen voor de pontwachter en voor mij een zuurstofmasker beschikbaar. Het publiek had maar moeten zien hoe ze zich in veiligheid zou brengen.” In plaats van een receptie neemt Willem Schol op vrijdag 1 juli thuis afscheid van zijn collega’s en de vele trouwe passagiers. Een Open Huis waar alle Velsenaren die iets van doen hebben met de pont, van harte welkom zijn. Maandag aangekomen: Hohnar 1, Par, Velsen; Libation, Greenwich, IJmuiden; Zarya, Brunsbuttel; Ardito, Noordzee; Ot to, Vaermersborg, IJmuiden; Typhoon, Noordzee, Umuiden; Smit Lloyd 8, Cont. Plat, Velsen; Steinbukk, Bergen; Els Teek- man, Rauma; Jupiter, Bergen; Vladimir Timofeev, Maentyluoto; Will Mary; Maki- kawa; Maru; Port Walcot; IJmuiden; Pon- gola; Rotterdam; Smit Lloyd 3, Cont. Plat, IJmuiden; T.S. 42-Tough, Cont. Plat. Maandag vertrokken: Mubarak, Noord zee; Smit Lloyd 8, Cont. Plat; Arctic Sho re, Velsen, Cont. Plat; Prinses Margriet, Noordzee; Looiersgracht, Algerye; Traffic Beverwijk Kiel; Hanseat, Husum; Condor, Velsen, Antwerpen; Seaspeed Challenger, Felixtowe; Camayoud, Rotterdam; Nord- hol, Kristinaham; Mahinda, Rostock; As pen, Gent; C.V. Lighting, Bremerhaven; Iggesund, Iggesund; Inger Smits, Seaham, IJmuiden, Jupiter, Kristiansand; Willma- ry, Great Yarmouth; Titan Service, Cont. Plats, IJmuiden. Dinsdag aangekomen: Jan Matejko, van Gdynia, IJmuiden; Arrow, Lowestoft; Corvus, Ipswich. IJMUIDEN. De tokohouder van het zwembad De Heerenduinen is flink gedu peerd door een inbraak in de nacht van zondag op maandag. Niet-betalende klan ten kwamen binnen door verbreking van een draairaampje en deden zich tegoed aan de ijsvoorraad. En passant werd de vrieskist op ontdooien gezet. In het zwem bad moest verder ook de uitkijktoren het ontgc«ten. Hier werd een schakelpaneel beschadigd. VELSEN. Bij de Blokkensteiger aan de Seinpostweg werd gisterochtend een gestolen personenauto in het water ont dekt. Het voertuig was eigendom van een inwoner van Beverwijk. Zijn wagen was in de loop van zondag gestolen van de Celsiusstraat in IJmuiden. De auto die aan de voorzijde flink be schadigd was, werd uit het water getakeld. Remsporen wezen uit dat de auto met opzet te water is geduwd. De wagen stak gedeeltelijk boven het water uit. aangenouwa. iviei name range en volumi neuze lading, zoals destillatiekolommen kunnen nu zonder problemen aan boord gezet worden. Op de foto: de verbouwde Happy Pioneer vertrekt uit Rotterdam met offshore constructiemateriaal, bestemd voor Dundee. de ■en ni- ike Iet /as )71 mi De lis iet an iet IJMUIDEN. De Gemeentelijke Werk groep Vorming en Ontwikkeling voor vol wassenen komt woensdag 15 juni om acht uur ’s avonds in vergadering bijeen. Op de agenda prijkt het verslag van de subgroep plan en de rapportage van de subgroep verwerking. Ook wordt gesproken over de definitieve vaststelling van de beleidsaan beveling. De bijeenkomst wordt gehouden in het Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 in IJmuiden. Ife jks ap- ge- in de In zer iu- in mi zo ng de fte en iet ■en en a te en ec- ;er VELSEN. De politie heeft een 19- jarige Beverwijker aangehouden die wordt verdacht van een recente inbraak bij de watersportvereniging IJmond. Uit het clubgebouw van deze vereniging bij de Noordersluis werd in het weekeinde van 4 op 5 juni met wat inventarisstukken geld uit de clubkas vermist. Pontbaas Willem Schol kan er hoofd schuddend toch nog om lachen. De schei dende gezagvoerder van de Velser pont geeft toe dat hij ooit een keer knikkebol lend is aangetroffen in de stuurhut. Zijn maat schudde hem flink wakker en als remedie tegen de slaap werd een overtocht gemaakt. Doorgaans was schipper Schol echter een man van de klok. Zelfs ’s nachts voer hij stipt volgens het tijdschema, des noods zonder klanten. Soms kreeg hij mid den in de nacht passagiers van de pont bij Buitenhuizen waarvan de slapende be manning het geheel liet afweten. Ma^r zo VELSEN. De aquariumvereniging „Velsen” houdt maandagavond om acht uur weer een ledenavond. Op deze avond zal W. D. van Setten uit Beverwijk vertel len over het kweken van vissen, en het vermeerderen van planten. Zijn lezing wordt verlucht met een aantal mooie dia’s. De avond wordt gehouden in het clublo kaal in het PEN-jeugdcentrum aan de Ka naalstraat in IJmuiden en is ook toeganke lijk voor belangstellenden. Aan de kilometerslange files die tot Bever wijk reikten, kwam een einde. Nu staan diezelfde autorijen voor de Velsertunnel. En als het bij de tunnel helemaal vast zit, dan is het toch weer de pont die uitkomst biedt. Militaire munitietransporten en vrachtwagens met gevaarlijke stoffen zijn geheel en al aangewezen op de pont. Voor die categorie is de tunnel taboe. Want niet te ontkennen valt dat zijn wan delende tijger langs de tribune, een grote leeuw, die zich dwars en grommerig ge draagt en toch door een brandende hoepel Wie daar allemaal geen zin in had, liep achter en naast de circustent rond te banjeren en te kijken naar de dierenkooi- en waar de wilde dieren in de zon lagen te spinnen, de olifanten hun voer kregen en de paarden werden geroskamd. Voor de genen die nog tijd over hadden, was er gelegenheid het circusmuseum van Bolti- - ni te bezoeken. Al met al levert de aanwe zigheid van circus Mikkenie voldoende vermaak. De laatste voorstelling in Vel sen is echter deze avond al, zodat belang stellenden snel moeten zijn. bont heeft Schol ’t nooit gemaakt. Willem Schol kwam op 21-jarige leeftijd als ketelbinkie bij de Velser stoompont terecht. Het was een tijd waarin je je in de handen mocht knijpen als je een baantje had. Het uitbikken van de ketels verwissel de hij na enige tijd voor schilderwerk aan de pont. Zijn aanstelling als pontwachter liet toen niet lang meer op zich wachten. In de vijftiger jaren ging zijn droomwens in vervulling. Na een studie aan de Visserij- school werd hij benoemd tot gezagvoerder van de pont. „Jij hebt een luizeleventje, is er vaak tegen me geroepen. Maar iedereen vergat dat de pont ook onder barre weer somstandigheden de overtocht moest ma ken. Windkracht 11 of 12, de pont liet niet verstek gaan. Paraat waren we eveneens tijdens mist.” Een poging tot inbraak werd gemeld door een ondernemer aan de Rondweg. Met behulp van een ijzeren staaf werd zondagnacht getracht in een buitenmuur een gat te breken. Toen de inbrekers hal verwege op een isolatielaag stuitten zijn de pogingen kennelijk gestaakt. Aan de James Wattstraat kreeg een schroothandelaar inbrekersbezoek. De da ders kwamen in de nacht van zondag op maandag het bedrijfskantoor binnen via een hoge omheining en verbreking van een ruit. Er wordt niets vermist. Aan de Feithlaan in Driehuis waren in de nacht van maandag op dinsdag inbre kers actief. Na verbreking van een ruit aan de achterkant van een woning werd het interieur grondig doorzocht. Ook hier wordt niets vermist. Dinsdag vertrokken: Subro Viking, Naar Great Yarmouth; Pieter Winsemius, Shoreham; Else Beth, Helsinki; Gemuruh, Savona; Louisiana, Le Havre; Smit Lloyd, 3, Cont. Plat, IJmuiden. VELSEN. In de bloedhete circustent van het Circus Mikkenie, dat momenteel Velsen bezoekt, steeg maandagmiddag voor talloze kinderzieltjes de spanning ten top toen de voorstelling, de première voor Velsen, van start ging. Met de ope ning van het programma door Lucho, de dompteur, raakte iedere bezoeker direct in de ban van het toch steeds spannende circusgebeuren. Met vier leeuwen, drie tijgers en een jaguar haalde deze Lucho opwindende trucs uit, als het steken van zijn hoofd in zo’n enorme tijgerbek. Tragische gebeurtenissen bleven niet uit. Schol was getuige van de verdrinking van twee matrozen. Beiden stonden op de pont te wachten en uit verveling balan ceerden zij op de „remmingen”, de houten schotten waartussen de pont meert. Een kunstje dat met de dood moest worden bekocht. Steevast waren er in de weekein den dronken passagiers. Op een keer kreeg Schol een fietser aan boord, geheel in de olie. Bij aankomst aan de andere wal, was de man niet meer in staat zich voort te bewegen. Schol legde de zatlap in het gras, de fiets kwakte hij ernaast. Welbewust, want hij wist dat hij zo zijn collega van de tweede pont de schrik op het lijf zou jagen. Inderdaad schrok die pontkapitein zich een hoedje en waarschuwde direct ambu- Pontbaas Schol geeft na 44 jaar het roer over aan jongere collega’s, veelal ex-binnenschippers die hun heil zoeken bij de pontvaart. Het zwaar-transportschip „Happy Pio neer” van Mammoet Shipping, onderdeel van Mammoet Transport heeft een ver bouwing ondergaan bij de werf De Groot en Van Vliet. Evenals bij de beide andere Mammoetschepen, heeft nu ook de Happy Pkoneer een grote kraan aan stuurboord gekregen. De nieuwe kraan heeft een hef* vermogen van 100 ton, welke een aanvul ling vormt op de reeds bestaande 250-tons kraan, die voor tegen de accommodatie is V <s.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5