Willem Breuxers muziek wekt stuk van Mulisch tot nieuw leven in New York Een brug te ver Weinig succes voor in geweld Attenborough vastgelopen Franck’s Beatitudes bij Montgomery verzorgd Filmkeuring van start in nieuwe bezetting Jennifer Muller danst kleurvolle Mondriaan zOmerpr^zen KAMPERMAN FLEUR OP Goede balletprestaties van The Works Geringe belangstelling voor Omroep Orkest BONTSPECIAUSTEN Oranje Boven” Overweldigd 1* 1 Q 7 7 r n I KUNST W C E N 5 D 4 It «©TrV i^/U M V/ - i 1? I De Knop: vrolijke bonte avond JOHN OOMKES 9 9 9 (ADVERTENTIE) 7 Kil In die eerste helft van de „Béat. ies Keitz (Cor van Rijn) links en Adella (Jeröme Reehuis) in een scène aan het slot van De Knop. (Foto Bob van Dantzig) AMSTERDAM. Gisteravond ging in Theater de Brakke Grond aan de Nes het laatste van de vier muziektheaterstukken in première, die het Holland Festival op zijn programma heeft genomen. Dat het er zo weinig zijn, valt te betreuren. Het muziektheater is immers een bloeiende en vernieuwende zaak in Nederland; de pro ductie van verschillende BIM-artiesten mag hiervoor als maatstaf gelden. Het betrof gisteravond - de eerste voorstelling zaterdagavond in de Utrechtse Stads schouwburg kreeg door technische moei lijkheden het predicaat openbare repeti tie - De Knop van het driemanschap Mu- lisch/Breuker/De Boer, zodat voor veel bezoekers al van tevoren het geestige ka rakter van de avond verzekerd leek. Als uitgangspunt had Jennifer Muiter door David Chapman een vloerpatroon laten ontwerpen en vierkanten van ver- Hoekige bewegingen bij Jennifer Muller and The Works karakteriseren het Mondriaan- ballet dat gisteren in Rotterdam werd gebracht. (Foto Jaap Pieper) Ook veel „gewone” ouders van kinderen zijn in de commissie benoemd De meesten van hen zijn op een of andere wijze betrok ken bij jeugdzaken of hebben banden met het club- en buurthuiswerk Voorzover op dit moment bekend beho ren onder meer de acteur Bob de Lange, de schrijfster Misha de Vreede en de KRO- regisseur Nico Hiltrop tot de leden van de Nederlandse Filmkeuring. schiUende maten in de hierboven al ge noemde kleuren. Ieder vierkant werd dan bok nog eens aangegeven door een figuur in dezelfde maat en kleur die vertikaal boven het vloervlak kwam te hangen op het moment dat dat bewuste vierkant actu eel werd. Jennifer Muller, die meestal werkt met ronde en spiraalvormige patronen, was dit al een enorme uitdaging. Maar ze legde zichzelf nóg meer beperkingen op. Ze maakte alle delen zö, dat mensen van één kleur, bij al hun ontwikkelingen in hun eigen kleurvlak moesten blijven. Twee ge le paren, die op een smalle strook geel, grote bewegingen moesten maken, waar bij ze elkaar ook nog steeds moesten pas seren, teken daardoor een beetje op vier dansers die op een wankele kano staan te swingen. Nog minder kansen kregen twee dansers op een zwart vlakje van 50 bij 50 cm., die alles in de hoogte en de diepte moesten zoeken. Interessant waren ook de ontwikkelingen van twee blauwe paren, die ieder op een smalle strook dansten, waarbij die twee blauwe stroken loodrecht op elkaar stonden wat een fascinerend hoekig spiegelbeeld opleverde. Omdat The Works maar acht dansers telt en er nu eens zes witte, dan weer acht rode of vier gele dansers nodig waren, moesten de leden van de groep zich aan de lopende band verkleden Als tweede werk ging het bijzonder gees tige „Predicaments for Five” dat ik vorige week al vergeleek met de humor van de Marx Brothers, en tot slot ging „Speeds”. Het Rotterdamse publiek reageerde nau welijks op „Mondriaan”, maar bracht wel veel enthousiamse op voor de andere wer ken. Ditzelfde programma wordt vana vond herhaald in de Koninklijke Schouw burg in Den Haag. Verder brengt Jennifer Muller in dit Holland Festival alleen nog een paar keer het avondvullende Beach” onder andere op 19 juni m Utrecht CONRAD VAN DE WEETERING lands Blazersensemble onder directie van Lodewijk de Boer De 82e divisie rukt op in de laatste slag om de Nijmeegse brug onder aanvoering van majoor Julian Cook, een rol van Robert Redford. Beeld uit A Bridge too Far. Het was te merken dat Montgomery ook op opera-gebied ervaring heeft, waardoor César Franck’s sterk theatraal getinte ora torium bij hem in goede handen was. Het kostte deze Ierse dirigent, die in vaste dienst staat van de NOS, geen moeite om grote lijnen te trekken en spanning te bewaren. En alhoewel in deze uitvoering de naald misschien in het algemeen iets teveel naar de „forte”-kant uitsloeg en de instrumentale klank soms wat meer ten gunste van het vocale aandeel had kunnen worden afgedempt, was er vooral in de eerste vijf van de acht delen van deze Zaligsprekingen (het gedeelte van vóór de pauze) sprake van heel boeiende afwisse ling in mooie klankschakering AMSTERDAM. Kenneth Montgome ry, die gisteravond het Omroep Orkest en het Groot Omroepkoor dirigeerde, lijkt steeds uitbundiger in zijn gebaren en be wegingen te worden. Een manier van doen, waarmee hij het overigens - op dit Holland Festivalconcert in een treurig slecht bezette grote zaal van het Amster damse Concertgebouw - tot een „Béatitu- des'-uitvoering in grote stijl bracht. toont Franck zich ook het meest geïnspi reerd en is de indrukwekkende muzikale materie veel meer gezuiverd van platitu des die overal in het werk bestaan naast de passages van verfijnde schoonheid) dan in de overige delen- Maar Montgomery heeft zelfs kans gezien om die problemati sche laatste delen aannemelijk te maken. Een hele toer, die hij mede dank zij de grote inzet van het uitstekend spelende Omroep Orkest en het prachtig zingende Groot Omroepkoor, op artistieke wijze kon doen lukken. uur) zijn er extra de aanvang musi rok gestoken - op WOENSDAG 15 JUNI TONEEL AMSTERDAM. Mickery (20.30 uur): „Vox Populi, Vox Dei” van Ritsaert ten Cate. DEN HAAG. Nieuwe Kerk (20.15 uur): Schola Cantorum Stuttgart onder leiding van Clytus Gottwald met wer ken van Ockeghem, Schnebel, Marco, Messiaen, Kagel. UTRECHT. Centrum ’t Hoogt (20.30 uur): „Humdrum and Hullabaloo” door Chaim Levano BALLET DEN HAAG. Koninklijke Schouw burg (20.15 uur): Jennifer Muller and The Works met „Mondriaan”, „Speeds”’ en „Biography (of Younger Years)”. DONDERDAG 16 JUNI TONEEL AMSTERDAM. Mickery (20.30 uur) „Vox Populi. Vox Dei” van Ritsaert ten Cate. ROTTERDAM. Hoe een Mondriaan- ballet er uit zou moeten zien is moeilijk vast te stellen, maar dat het ballet, dat Jennifer Muller in opdracht van het Ge meentebestuur van Den Haag voor haar groep „The Works”, onder de titel „Mon driaan" dinsdagavond in de Schouwburg in Rotterdam vertoonde, interessant was, is wel zeker. Om te beginnen is het zeer klèurig, de acht dansers treden beurtelings op in witte, gele, zwarte, blauwe en rode judopakken. Uitgaande van het feit dat Mondriaan bijzonder veel van boogie- woogie muziek hield, componeerde Johny Bowden speciaal voor dit ballet een zeer bruikbaar stuk pianomuziek in die stijl. Hij speelde dat op de uitvoering ook zelf. Wagenweg 11 Haarlem Tel. 31 20 86 100 meter van Houtplein, parkeren k voor de deur' A die juist naar Arnhem waren verplaatst om uit te rusten. „Operation market garden”, zoals de co denaam was, inspireerdè de schrijver Cor nelius Ryan tot een zeer voortreffelijk boek en dit boek moest dan een film w< uit zijn eerdere werk „De langste dag” over de landing in Normandie een zeer behoorlijke oorlogsfilm was vervaardigd. meer; de door al vier oorlogsjaren geteis terde Nederlanders leken mij wat te vet; de kindertjes ook wat te opgewekt bij het geweld, maar ja, „Oranje boven” hoor je tenslotte niet elke dag in New York zingen. „Een Brug te Ver” had best een goede film kunnen worden misschien, met wat meer concentratie op het gebeuren in Arn hem en wat minder zucht naar het ver vaardigen van wat in het programma heet „misschien de grootste oorlogsfilm aller tijden” met de grootste lijst van sterren der laatste jaren. De rolprent heeft z’n eigen regisseur met huid en haar opgevre ten, gevoerd naar onthutsing in plaats van ontroering en blijft ver van het grote histo rische filmwerk dat Levine en zijn mak kers in gedachten hadden. Woensdagavond krijgt de film een twee de première te Washington, waar de Britse prinses Anne komt kijken en wellicht zelfs president Carter. Dan is de kans wat gerin ger dan in New York dat de mensen al ver voor de fatale ontknoping uitgeput hun stoeten verlaten, want spectaculair film- vakwerk ten spijt, blijft men aan grenzelo ze verwarring ten prooi. En als Liv Ullman op driekwart van de film aan Laurence Olivier in het Nederlands vraagt: „Kan het nog erger worden?” en hij antwoordt: „Nog veel erger”, dan blijkt hij naderhand volledig gelijk te hebben. semble in de finale voorgaat in een gedra gen „We’ll meet again.” De gezamenlijke inspanning van Lode wijk de Boer, Willem Breuker én Harry Mulisch leidt derhalve tot een leuke, vrolij ke bonte avond, die het zeker waard is om gezien te worden, al was het maar om ludieke vondsten als de rondcirkelende Bijzonder geestig was het slot, toen er een piepklein wit veldje uit de lucht naar beneden kwam en alle dansers daar onder een plekje wilden vinden, waardoor ze alleen maar op elkaar geperst konden staan en er ook geen enkele bewegingsmo gelijkheid meer overbleef, wat het einde van het ballet betekende. Of het nu bij Mondriaan paste of niet, Jennifer Muller en haar mensen dansten in ieder geval enorm vitaal, zoals we van hun gewend zijn. Uitgaande van de gedachte dat Mondri aan zich vooral in zijn latere werken zeer grote beperkingen heeft opgelegd, besloot Jennifer Muller dat ook te doen, al liggen haar beperkingen wel op een totaal ander vlak dan die van Mondriaan. Ze stelde zich eerst de eis vooral met rechte lijnen en met rechte hoeken te werken, benen horizon taal getild, mensen horizontaal getild en veel bewegingen in een plat vlak. Dit filmwerk, dat miljoenen dollars heeft gekost, is in Nederland opgenomen met een aangrijpende virtuositeit op het gebied van speciale effecten en stunts, die helaas tot niets leidt omdat de toeschou wer nergens de gelegenheid krijgt zich betrokken te voelen bij wat zich voor hem ontrolt. Het blijft merkwaardig om acteurs als Oliver en Ullman Nederlands te horen spreken, maar er wandelen reeksen ac teurs en actrices in Nederland rond die dat beter doen. Het valt nauwelijks op dat de opnamen niet in Arnhem en Nijmegen zijn gemaakt, maar rondom Deventer onder (ADVERTENTIE) Regisseur Attenborough evenwel is op grootscheepse wijze overweldigd door zijn onderwerp en de zucht om in kort bestek alles te laten zien wat ér met Market Gar den fout liep, alsmede wat in een oorlog aan gruwelijkheden, vernieling en verplet terend lawaai voorkomt. De kijker wordt zodoende overgeleverd aan kaleidoskopische confrontatie zonder veel richting met de diverse strijdtonelen die te zamen de weg naar Duitsland hard moesten openleggen. De Britse regisseur gaat zo wild te keer, dat het publiek geheel verbijsterd overstapt van artilleriebom- bardementenbij Son, en zinkende storm- boten op de Maas naar hotel Hartenstein, het Arnhemse hoofdkwartier van de Brit se luchtlandingstroepen die zich op een steeds kleiner gebied moesten verdedigen. Een waarlijk oorverdovende herrie be geleidt dit alles, en te midden van het hand Hoewel het gevaarlijk is meer aan het spel van Mulisch te ontlenen, beklemt het enorm na te denken over hoe het erin de praktijk aan toe zou kunnen gaan. Het decor bestaat uit een constructie van stalen buizen met twee niveaus. Boven is de commandopost van de beide legerbon- zen gevestigd, beneden speelt het Neder lands Blazers Ensemble dat tijdens de ouverture van de door Willem Breuker geschreven muziek, Debielenoptocht gehe ten, op kolderieke wijze en in twee groepen de zaal komt binnengemarcheerd en wel gestoken in camouflagepakken. De mu ziek van Willem Breuker, die een symfoni sche opzet bereikt dankzij het gebruik van toevoegingen als violen, staande bas en harmonica, maakt in afwijking tot zijn andere werk een doorgeconstrueerde in druk. De abrupte tempowisselingen, de knalharde crescendi en de prachtige cho- russen leiden er zelfs vaak toe dat je aan dacht van het spel van de beide acteurs (de rol van de derde, Hieronymus, is te ver waarlozen) afdwaalt. Zo roept een op zich niet formidable saxsolo wel spanning op, omdat iedereen gevoelig is voor het idee dat een saxofonist ook wel eens faalt in het maarschalksstoel. De Knop is vanavond tot en met zaterdagavond (20.30 uur) nog in De Brakke Grond te zien. Vrijdag- en zaterdagnacht (23.30 voorstellingen. Voor ceert het NBE - in aanstekelijke wijze. In één adem dienen dan meteen de waar devolle prestaties genoemd te worden van de acht vocale solisten die bij de uitvoering van dit avondvullende oratorium op du bieuze tekst (die aan de bijbelwoorden is toegevoegd) vereist zijn. De zangeressen Hanneke van Bork, Elisabeth Cooymans en Jannetje Blok, bleken evenals hun man nelijke collega’s Ian Partridge, Robert Tear, Ruud van der Meer, Paul Hofstede en John Bröcheler (als vervanger voor Bernard Kruysen) in het algemeen zeer gedisponeerd en betrokken bij de weerga ve van hun partijen J<Hi AN VAN KEMPEN MUZIEK AMSTERDAM. Stadsschouwburg (20.15 uur): „Axel”, opera van Reinbert de Leeuw en Jan van Vlijmen, libretto van Harry Mulisch, door de Nederland se Operastichting onder leiding van Hans Vonk en onder regie van Georg Reinhardt. Concertgebouw (20 15 uur): Ton Koopman, clavecimbel, met werken van Bach, Balbastre, Byrd, Cabanilles, Frescobaldi, Kuhnau, Picchi en Swee- linck. De Brakke Grond (20.30 uur): „De Knop” van Willem Breuker (muziek) en Harry Mulisch (tekst) door het Neder- De Knop, toentertijd nog een toneelstuk van Mulisch, kreeg in 1960 een zeer slechte pers van de Belgen na vertoning op hun Internationale Avant-Garde Festival. Onze zuiderburen vielen over de combinatie van de persiflage van het Koude Oorlog-gege- ven en de „onsmakelijke uitstalling van vulgariteiten en vieze weerzinwekkende platheden”. Nu krijgt men daar een heel Rond 40 sollicitanten, die reageerden op een advertentie van CRM, hebben inmid dels een aanstellingsbrief ontvangen. De samenstelling van de groep is zeer gevari eerd, ook qua leeftijdscategorieën. Voor geschreven was immers dat in de nieuwe commissie de verschillende geestelijke en maatschappelijke stromingen in ons land moesten zijn vertegenwoordigd. Bij toer beurt zullen een voorzitter en twee leden de aangeboden films gaan keuren. De meeste leden zullen naar verwachting één dag per maand aan de keuringswerkzaam- heden kwijt zijn. Er zal ook een dagelijks bestuur komen, maar wie daar zitting in zullen nemen is nog niet bekend. De naam van de voorzitter is evenmin bekend. Goed dat de Fleuropbloemist originele ideeën bij bosjes heeft. Zeg maar waarheen-ie moet: uw vaderdag- bloemengroet. Fleurop Interflora staat er voor in. Koninginnegracht 135, Den Haag. halen van een hoge noot. Breuker wekt De Knop tot nieuw, teven. Voor het overige valt er wel genoeg te lachen, maar dat alleen is geen maatstaf. Op mijn zes tiende kwam ik ook altijd met pijn in mijn buik van de jaarlijkse bonte schoolavond terug. De Knop, in een gebruikelijke dynami sche regie van Lodewijk de Boer en met de wat gekunstelde volgorde van gebeurte nissen, valt ondanks het knappe spel van de beide acteurs en de tekstuele spitsvon digheden van Mulisch tegen. Een daarvan is bijvoorbeeld: „Tijd is geld. Geld is de wortel van alle kwaad. Tijd is de wortel van alle kwaad”. We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat het ook hier om een bonte avond gaat. Beide maarschal ken, infantiel geworden na wederzijdse beledigingen, vervallen in kinderspelle tjes. („Kijk eens wat ik kan.”) Totdat na tuurlijk beiden tegelijkertijd op de Knop drukken. Geen explosie, niets. Als een déus ex-machina verschijnt de vrede in de persoon van een vioolspelende, volumi- nieuze en engelachtige figuur, die de ande re leden van het Nederlandse Blazers En- ander beeld van. De Knop is het symbool van de fatale beëindiging van een oorlog tussen twee elkaar in evenwicht houdende mogendheden. Het stuk heeft weliswaar geen goedlopende handeling en verschei dene oplossingen die Mulisch bedacht heeft om de spanning en het tempo er in te houden doen te gewild aan, maar hij wreef met zijn bijtend sarcasme zout in de won den van de grote massa, die zeker rond 1960 gevoelig was voor elke persiflage van het Koude Oorlog-gebeuren. In deze eenakter zien we hoe twee maar schalken, Adella (gespeeld door Jeróme Reehuis) en Keitz (uitgebeeld door Cor van Rijn), die de commandopost bemannen van waaruit met een simpele druk op de knop over het leven van miljarden kan worden beschikt, dagelijks onder spanning staan en aandrang van buiten en eigen onlustge voelens moeten weerstaan om niet in de verleiding te komen om er een einde aan te maken. De een vormt telkens een buffer voor de emoties van de ander; bijvoor beeld als blijkt dat zij allebei met de vrouw van de ander een relatie hebben. Dan is het leven niets meer waard, is telkens de reac tie en de gekwelde stevent op de Knop af. De slag om Arnhem was een van de meest' tragische blunders die de geallieer den in de Tweede Wereldoorlog hebben begaan. Een door de Britten bedachte gi gantische luchtlandingsoperatie, waarbij uiteindelijk meer soldaten vielen dan tij dens de landing in Normandië en die strandde op de Rijnbrug bij Arnhem: de laatste van zes bruggen die de weg konden openen naar het Duitse Roergebied, en dan zou met Kerstnjis 1944 althans de oorlog in Europa tot het verleden behoren. Montgomery’s fraaie idee strandde echter in een klungelige uitvoering en de lucht landingstroepen die sedert de invasie al niets meer te doen hadden gehad, werden gedecimeerd door Duitse pantserdivisies, (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Meijer van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk gaat op 24 juni de nieuwe Neder landse Filmkeuring installeren, die de Centrale Commissie voor de filmkeuring vervangt. Het bestaande instituut van de filmkeuring verdwijnt als gevolg van een nieuwe wet op de filmvertoningen, die op 5 juli in werking treedt. (Door onze correspondent in Washington, Henk Kolb) NEW YORK. De film A bridge too far (Een brug te ver) over de slag om Arnhem in het najaar van 1944, heeft dinsdaga vond bij zijn wereldpremière in Broad way’s Rivoli-theater geen hand op elkaar kunnen krijgen. Na ten naaste bij drie uur van tomeloos georganiseerd geweld schoof het illustere, in smoking en avond toilet geklede publiek murw geslagen en uitgeput naar buiten: bij wijze van spre ken met de handen omhoog. Regisseur Richard Attenborough en producer Jo seph E. Levine waren, bijna 33 jaar na datum, alsnog bij Arnhem gesneuveld. over hand toenemende puin verschijnt een 'orden van epische proporties, zoals ook reeks van steracteurs en de Noorse Liv -a- J-1- i.Ullman in rollen van minimale betekenis en bij tijden met het karakter van karika turen. Groot-Brittannië met Dirk Bogarde, Michael Caine, Edward Fox, Anthony Hopkins, Laurence Olivier draagt duide lijk méér bij aan acteerkunst-van-klasse dan de VS met James Caan, Gene Hack man, Elliot Gould en Ryan O’Neill, die veruit het onbenulligs! voor de dag komt met een jongensgezichtje onder een te gro te generaalshelm. MUZIEK AMSTERDAM. De Brakke Grond (20.30 uur): „De Knop” van Willem Breuker (muziek) en Harry Mulisch (tekst) door Het Nederlands Blazers Ensemble in een regie van Lodewijk de Boer. Waalse Kerk (20.15 uur): Schola Can torum Stuttgart met werken van Du fay, Holliger, Zender, Ligety, Bussotti, Boulez/ Gottwald, Lachenmann en Ra vel onder leiding yan Clytus Gottwald. DEN HAAG. Diligentia (20.15 uur) „Humdrum and Hullabaloo” van en door Chaim Levano. SCHEVENINGEN Circustheater (20.15 uur): „II Tabarro” en „Gianni Schicchi”. eenacters van Puccini door de Nederlandse Operastichting onder leiding van Edo de Waart in een regie van Lotfi Mansouri. BALLET AMSTERDAM Stadsschouwburg (20.15 uur) Het Nationale Ballet onder artistieke leiding van Rudi van Dantzig mei Giselle t 5 P 5

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15