Comité Bovensmilde stuurt klachten naar Tweede Kamer Felle kritiek ds. Metiari op beleid regering Tweede Kamer stemt in met periodieke autokeuring en dan dit noq „Legerleiding dwarsboomt protest manifestatie” Proefschrift betoogt: 99 ‘I'A VVDM: •t 1 5 Studenten uitgewezen Bom tijdig ontdekt Twiggy getrouwd Tsjerepkin overleden Claus naar Luxemburg 1 a Grimmig Minuut stilte „Bedriegertjes” blijven Vandalisme Ibissen bedreigd (VVD), omvat jaarlijks een keuring van perso nen- en vrachtauto’s, motoren, aanhangers en opleggers in daartoe ge machtigde garages, naar keuze van de eigenaar van het voertuig. Juan Carlos stemt niet t (Van een onzer verslaggevers) ASSEN. De zes Molukse treinkapers die zaterdag werden gedood j de bestorming van de gekaapte trein bij Glimmen, hebben gisteren een „heidenbegrafenis” gekregen. Ruim achtduizend Molukkers uit het hele land waren naar Assen gekomen om de laatste eer te bewijzen aan de vijf jongens en één meisje, die op de begraafplaats de Boskamp in Assen een gemeenschappelijk graf kregen. Alle wegen in de buurt van de begraafplaats waren door de politie afgezet. De ordedienst van de Zuidmolukkers zorgde er voqr dat de indrukwek kende stoet in goede banen werd geleid. Er deden zich geen incidenten voor. Meer Roemenen Swapo-president naar Nederland Van viaduct gestort Schilderijen terug UTRECHT (ANP), „Aan de bescherming van de „privacy” wordt in ons land bitter weinig gedaan. Nederland loopt in dit opzicht ver achter bij landen als de Verenigde Staten en West-Duitsland. We schelden wel op de Berufsverbote bij onze oosterburen, maar ook in ons land zijn er Berufsverbote. Alleen die komen hier niet aan de oppervlakte. In Duitsland kun je er wat tegen doen, in ons land niet”. Dit zegt mr. de Graaf uit Utrecht in een toelichting op zijn proefschrift „rechtsbescherming van persoonlijkheid, privé-leven en persoonsgege vens”. Hij promoveerde vandaag tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. ,.s .5 h II O Jf (Van onze parlementsre dactie) DEN HAAG. De verplichte periodieke veiligheidskeuring van auto’s is een stapje dich terbij gekomen. PvdA, VVD en D’66 hebben gis teren in de Tweede Ka mer in grote lijnen inge stemd met een wijziging daartoe van de Wegen verkeerswet. De wijzi ging, een initiatief van de Kamerleden Van der Doef (PvdA) en De Beer BINNEN- EN BUITENLAND 1 Begrafenis van Molukse kapers zonder incidenten verlopen WEERRAPPORTEN ;A die boodschap zeiden de kapers: „Ons staan slechts twee dingen voor ogen: ver trek naar het buitenland of de dood”, In die1 boodschap werden ook alle trelnpassa- giêrs met de dood bedreigd. Den Uyl zei dat een langer voortduren van de actie langdurige en ernstige schade zou hebben toegebracht aan de gijzelaars. „Toegeven aan de eisen van de kapers zou een vrijbrief voor herhaling zijn geweest”, aldus de minister-president. In die afwe- Den Uyl verklaarde verder dat de rege ring tot gewelddadig ingrijpen heeft beslo ten omdat elk uitzicht op overreding van de kapers was weggevallen. Dat uitzicht was met name verdwenen nadat de rege ring kennis had genomen van de tweede boodschap die de Zuidmolukse contact personen, dr. Tan en mevrouw Soumokil, op vrijdag 10 juni uit de trein hadden meegebracht. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat de af- gekondigde oefening er een was in NAVO- verband. De opdrachten ervoor kwamen dus niet van de Nederlandse legerleiding. sing van geweld een einde te maken aan de gijzelingen. „We hebben dat ervaren als Zo zou de politie nauwelijks of met gere ageerd hebben op klachten van inwoners van Bovensmilde dat er in de Zuidmo lukse wijk met vuurwapens werd gescho ten. Na de gijzelingen in Wijster en Am- Zijn promotor, de Utrechtse hoogleraar prof. mr. N. E. Algra, is het in dit opzicht met de promovendus eens. Hij vertelt, dat hooglefaren in ons land herhaaldelijk wor den opgebeld door functionarissen van binnenlandse zaken, die vragen om gege vens over studenten. Mr. De Graaf: „Ik vermoed dat het bij ons slechter is dan in Duitsland, maar ik weet dat natuurlijk niet zeker. Ik heb er geen overzicht over”. sterdam zou in de Zuidmolukse wijk nooit een speurtocht naar wapens heb ben plaatsgevonden In de afgelopen jaren hebben zich in Bovensmilde een aantal gebeurtenissen Het initiatief van de twee Ka merleden, dat in augustus vo rig jaar is ingediend, is in de plaats gekomen van het twee jaar geleden behandelde wet sontwerp van minister Wester- terp, dat al tijdens de behande ling zoveel tegenstand onder vond dat Westerterp het weer voorgedaan waardoor de bewoners zich geïntimideerd voelden. Zo brandde onge veer drie jaar geleden een gedeelte van de openbare lagere school waar de gijze ling nu plaatsvond, af Vorig jaar ging de PvdA, WD en D’66 verzet ten zich in 1975 bovendien te gen Westerterps uitgangspunt dat in feite de ANWB deze keu ringen zou moeten verrichten. Zij geven de voorkeur aan daartoe gemachtigde garages Gisterochtend zijn twee van de treinka pers en de vier schoolbezetters die bij het militair ingrijpen in de gijzelingszaken werden aangehouden, voorgeleid voor de rechter-commissaris in Assen Kritiek klonk ook door in de toespraak van een van de Zuidmolukse jongerenlei ders. Hij wenste verandering in de top van de RMS. De jongerenleider zei in zijn toe spraak dat zowel de RMS-top als de Pemu- da Masjerakat (de Vrije Zuidmolukse Jon gerenorganisatie) fouten hebben gemaakt. „Onze broeders en zuster hebben ons de ogen geopend”, aldus de jongerenleider. Ir. H. Manusama, de zogeheten president van de RMS, op wie de kritiek van de jongeren voornamelijk was gericht, was in zijn toespraak aanzienlijk milder. Hij wil de met zijn woorden vooral proberen de eenheid binnen de gelederen te herstellen. leven lieten voor de RMS”. „We moeten niet vergeten wat zij voor ons hebben gedaan”, aldus Metiari, die felle kritiek uitte op de Nederlandse regering voor de manier waarop de regering de gijzelingen tot een einde bracht. Hij bedankte de „jon gens die voor een rechtvaardige zaak zijn gesneuveld” en hun ouders. De Zweedse autoriteiten hebben zestig Iraanse studenten gevraagd het land te verlaten. Voorts hebben zij verscheidene andere studenten uit Iran gewaarschuwd dat zij niet veel langer in Zweden kunnen blijven. De laatste tijd hebben Iraanse studenten in Zweden herhaaldelijk deelge nomen aan protesten tegen de Iraanse regering. De chauffeur van een stadsbus in Jeru zalem heeft gisteren een mogelijke ramp voorkomen. Hij ontdekte achter zijn bus een bom en liet zijn passagiers razendsnel uitstappen. Korte tijd later ontplofte de bom zonder slachtoffers te maken Het Britse fotomodel „Twiggy", dat later zangeres werd, is gisteren in Londen „in het geheim” getrouwd met haar Ameri kaanse vriend Michael Whitney. De dertig bruiloftsgasten vormden een beschermen de haag om persfotografen en journalisten op afstand te houden. De Russische geschiedkundige Lev Tsje repkin is zondag op 72-jarige leeftijd over leden, zo heeft het regeringslblad Izvestia gisteren gemeld. Prins Claus heeft vandaag een oriënte rend bezoek gebracht aan de waterkracht- centrale-annex-stuwmeer van de Scocieté Electrique de l’Our bij Vianden in Luxem burg w nw wzw wnw ozo w wnw zo nnw wzw nnw zo zzw ono w w n zzw zo zw wzw ono nnw wzw n w w.st. wzw W wzw w w.st. wzw ono o ozo zw nno nno w st. nw 21 22 22 24 19 20 22 23 22 21 14 29 21 30 14 22 21 18 28 28 30 28 22 23 15 19 23 23 24 23 24 30 19 24 29 29 29 20 21 22 28 26 0 0.1 0 0 0.5 0 0 10 o 2 0 0 0 0 13 0 0 1 0 0.1 o o o o 0.2 0 0 0 o 0.6 0 0 0 0 0 0 0.3 1 0 o o o Tijdens de begrafenisplechtigheid wierpen Zuidmolukkers aarde op de kisten van de zes omgekomen kapers. een nederlaag”, zei Den Uyl, die achter de regeringstafel geflankeerd werd door mi nister van Justitie Van Agt en De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken. Aan de begrafenisplechtigheid van de zes gedode Molukkers is gisterochtend een rouwdienst voorafgegaan in de Evange lisch Molukse kerk in het hartje van de Molukse wijk in Assen. Alle Molukse lei ders waren aanwezig. De dienst werd in een grimmige sfeer gehouden. Het was vrijwel onmogelijk om de Molukse wijk binnen te dringen, die scherp werd be waakt door' leden van de Molukse orde diensten. Toen om elf uur gistermorgen de dienst begon, was de wijk hermetisch afge sloten. Meer dan 8000 Molukkers uit alle In de propvolle kerk werd een minuut stilte in acht genomen ter herdenking van, zoals de militante predikant Metiari, die de dienst in de kerk en op de begraafplaats leidde, zei „de vrijheidsstrijders die het Amsterdam De Bilt Deelen Lelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis onbew. 1. bew. z bew. onweer regen onweer 1. bew onweer z. bew. geh. bew. z. bew onbew. onbew z. bew z. bew z. bew geh. bew. regenb. onbew regenb. onbew. 1. bew- onbew. h. bew. motregen h bew onbew onbew onbew regenb 1. bew. onbew- h. bew 1. bew. onbew. onbew z. bew. regen onbew. onbew. onbew. onbew. B. en W. van Rozendaal hebben voorge steld het park „Rosendael” bij Arnhem voor een symbolische huurprijs van ƒ1,- per jaar te huren van eigenaar W F. T Baron van Pallandt. De gemeente zal er voor zorgen het onderhoud van het park te verzorgen en met name ook de kunstwer ken daarin, zoals de bekende „bedrieger tjes” en de „schelpengalerij”. delen van het land waren toen in de Assen- se wijk verzameld. De groen-wit-rode en blauwe vlag van de RMS waalde halfstok uit alle huizen. Groepjes in het zwart geklede jongeren praatten op zachte toon met elkaar. Het was opvallend hoe ze zich afzonderden van de ouderen. Veel oudere vrouwen liepen in de traditionele Molukse kleder dracht. Verscheidene Molukkers waren gekleed in RMS-uniform. M 3 2-r tfi cs S ei HARDERWIJK (ANP). Door plotse ling afgekondigde oefeningen op verschil lende kazernes in Gelderland is gister avond een WDM-manifestatie in Harder wijk voor een deel in het water gevallen. Volgens de WDM werden op de manifes tatie ongeveer 1000 dienstplichtige militai ren verwacht, terwijl er zo’n 300 dienstplichtigen werkerlijk op de protest- bijeenkomst aanwezig waren. Het CDA, bij monde van Schakel, is zeker van oordeel dat aan het huidige voorstel nog grotere bezwaren kleven. Keuring namens de overheid en reparatie om zelf aan het werk te blijven, leidt tot onge wenste rolvermenging en klan tenbinding, oordeelde Schakel. De SGP’er Van Rossum, die deze opvatting deelt, voegde eraan toe dat het wetsvoorstel in strijd is met „de hele lijn in onze rechtsgang”. Op het terrein van het voormalige Duitse concentratiekamp Flossenburg in Beieren zijn de laatste weken verscheidene monu menten beklad. Bij de ingang van het kamp en op een muur in het crematorium werden anti-semitische leuzen aange bracht, zoals „weg met de leugen van de zes miljoen”. Een week geleden gebeurde iets dergelijks met een monument op de plaats van het voormalige concentra tiekamp Wetterfeld, eveneens in Beieren. „Ik ben mij er voorts van bewust dat ik deze verklaring afleg op het moment waar op de begrafenis plaatsvindt van zes jonge Zuidmolukse mensen, die zich schuldig hebben gemaakt aan deze daad. Ook naar hun ouders en familieleden gaan onze ge dachten uit”, aldus Den Uyl DONDERDAG 16 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 5.19 uur onder 22.02 uur Maan op 5.21 uur onder 21.24 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.27 uur en 15.51 uur Laagwater 11.33 uur en 23.51 uur In de Verenigde Staten en Duitsland heeft men al langer ervaring op dat gebied. Daar bestaan dan ook wettelijke regelin gen voor het verzamelen van persoonsge gevens. In ons land ontbreken wettelijke kaders die de burger moeten beschermen tegen de Informatietechnologie, aldus De Graaf. Hij vindt dat een groot gevaar Op hetzelfde ogenblik dat de begrafenis- ging is vrijdagavond besloten met toepas plechtigheid werd gehouden, legde pre mier Den Uyl in de Tweede Kamer een verklaring af waarin hij namens de rege ring „een woord van medeleven en deer nis" uitsprak met de familieleden van de beide gegijzelden, de 20-jarige Ans Mons- jou uit Groningen en de 40-jarige M. van Baarsel uit Eist, die als gevolg van de gijzeling zijn omgekomen Weer in binnen- en buitenland Het proefschrift van de heer De Graaf handelt voor een groot deel over het verza melen, opslaan en gebruiken van per soonsgegevens van individuele burgers. Het is zeker niet overdreven om te stellen, aldus De Graaf, dat wij vanaf onze geboor te een spoor van dossiers achterlaten in onze verzorgingsmaatschappij. Voorbeelden daarvan zijn ondermeer de registratie van dienstplichtigen, abonne- menten, onderwljsvolgenden en perso neelsadministraties. Daarbij gaat het om min of meer voor de hand liggende dos siers. Maar niet veel Nederlanders zullen bijvoorbeeld weten, dat als zij een lening afsluiten bij een willekeurige bank in ons land, zij onmiddellijk worden geregi streerd bij een centraal bureau in Tiel. Het begrip „privacy” werd zo’n tien jaar geleden vanuit Amerika geïndtroduceerd en het heeft een veel ruimere betekenis dan het klassieke begrip privé-leven. Zoals bekend is het in Duitsland wette lijk mogelijk om burgers vanwege bijvoor beeld hun politieke verleden van bepaalde posten te weren. In ons land kent men die wettelijke regeling niet, maar zo betoogt mr. De Graaf iemand die een overheids functie wil hebben, wordt ook „ge screend”. Er worden gegevens over hem verzameld en hij krijgt nooit te horen om welke reden hij eventueel is afgewezen. De eieren van de negen nog levende ibissen in Japan zijn vernietigd door roof vogels. Hierdoor wordt deze zeldzame vo gelsoort in Japan met uitroeiing bedreigd, zo meldt het Japanse milieubureau. De ibis komt nog vrij veel voor in noordelijk Afrika. De Vereniging Voor Dienstplichtige Mi litairen houdt ernstig rekening met een doelbewuste tegenwerking van de legerlei ding, die bij verrassing voor gisteren een NAVO-alarmoefening aankondigde, aldus (ex-) WDM-voorzitter Jos Linneman. Hij tekent daarbij aan, dat dergelijke oefenin gen in geen negen maanden zijn gehouden. De manifestatie in Harderwijk en een zelfde bijeenkomst in Tilburg zijn bedoeld als protest tegen het systeem van inhou ding voor huisvesting en voeding (IHV). Volgens deze regeling wordt automatisch een bedrag van ƒ195 ingehouden op de wedde van dienstplichtigen voor huisves ting en voeding op de kazerne. De anti- IHV-manifestatie in Tilburg werd bijge woond door naar schatting 1000 soldaten. Beide manifestaties werden voorafgegaan door demonstraties. In plaats van de IHV- regeling wil de WDM dat op kazernes een vrij aanbod van huisvesting komt, waarop de dienstplichtige al of niet kan ingaan. Bovendien zal de hoogte van het bedrag voor huisvesting moeten worden bepaald door de kwaliteit ervan, zo stelt de solda tenvakbond zich voor. Velen waren hun emoties niet meer de baas toen de zes lijkkisten onder klokgelui naar buiten werden gedragen. De kist van Hansina Oktolseja, de vrouwelijke kaper, kwam als eerste uit de kerk, gevolgd door die van Max Papilaja, de leider van de kapers in de trein. in de kast legde formeel is het nog niet ingetrokken. Wes terterp wil de keuring door de stichting Periodieke Veilig heidskeuring Motorvoertui gen, die moest functioneren onder auspiciën van dg ANWB. Het aantal keurings- stations werd te gering geacht en de kosten voor de autobezit ters te hoog. De Spaanse koning Juan Carlos en zijn vrouw Sophie gingen vandaag niet naar de stembus. De Spaanse koning is van me ning dat hij alle Spanjaarden vertegen woordigt en dat hij daarom niet kon deel nemen aan de algemene verkiezingen. x-.v. z. Rouw van twee Zuidmolukse vrouwen en een Nederlandse vrouw. w® .w (Van onze parlementsredactie) DEN HAAb Een comité gevormd uit een aantal groeperingen uit Boven smilde heeft een lijst klachten naar de fractievoorzitters uit de Tweede Kamer gestuurd. Het comité wil ontvangen wor den door de speciale Kamercommissie die zich met het Zuidmolukse probleem bezighoudt. Aanstaande donderdag houdt het comité een enquête onder de bevolking van Bovensmilde over de vraag wat er na de gijzelingen moet ge beuren. In Bovensmilde is men duidelijk onte vreden over het optreden van de politie. Daarbij ligt de nadruk op de pnvé-sfeer van woning en gezinsleven en daaraan verbonden zaken als brief- en telefoonge- heim. Bij de „privacybescherming” gaat het om de bescherming van de burger tegen de steeds voortschrijdende informa tietechnologie, waarbij allerlei zowel particuliere als overheidsinstanties de be schikking hebben over persoonsgegevens. De betrokken burger is zich daarvan in de meeste gevallen niet bewust, laat staan dat hij weet wat er precies met de informatie wordt gedaan. (merkdealers), zodat de kosten van de keuring zelf aanzienlijk lager kunnen uitvallen. Roemenië telde in januari van dit jaar 21.559.416 inwoners, circa 2‘A miljoen meer dan elf jaar geleden, aldus het resultaat van een volkstelling. Volgens het persbu reau Agerpress wordt de gemiddelde Roe meen bijna zeventig jaar. De president van de SWAPO, de volks- organisatie van Zuidwest-Afrika, Sam Noejoma, zal maandag 20 juni een bezoek aan Nederland brengen. Noejoma zal wor den ontvangen door minister-president Den Uyl, minister Van der Stoel van Bui tenlandse Zaken en minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking. plaatselijke lts in vlammen op Ongeveer een maand geleden werden in het gym nastieklokaal van de lagere school kinde ren en een lerares korte tijd door Zuid molukkers vastgehouden. Ook op deze gebeurtenis zou de politie nauwelijks hebben gereageerd Men vindt in Bovensmilde dat het poli tie-optreden duidelijk verbeterd moet worden. Er moet steun komen van de rijksoverheid omdat het probleem niet alleen door Bovensmilde kan worden op gelost. Ook denkt men aan een eventuele verplaatsing van de Zuidmolukse wijk om gebeurtenissen zoals in de afgelopen weken te voorkomen. De 22-jarige A. P. Theunissen uit Naald wijk is in de nacht van maandag op dins dag om het leven gekomen toen hij bij Leiden met zijn vrachtauto met oplegger van een viaduct over rijksweg 4 stortte. De oorzaak van het ongeval is volgens de politie vermoedelijk oververmoeidheid van de chauffeur geweest. In Londen zijn gisteren ongeveer twaalf schilderijen teruggevonden, waaronder een Raphael die in Frankrijk was gestolen. De totale waarde van de kunstwerken wordt geschat op ruim vier miljoen gulden. het \x/eer] Vooruitzichten voor morgen: Overwegend droog met zonnige perioden. Mid- dagtemperaturen ongeveer 22 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Aantal uren zon: 3 tot 12. Minimum temperatuur: omstreeks 13 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal' 70 percent. Waarborgen voor bescherming van privacy ontbreken"

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2