MOSKOU EN BONN: MEER SAMENWERKING gaven zich snel over Scholen in IEREN MORGEN NAAR STEMBUS I gebied rond Seveso dicht Kroatische nationalisten Ecevit moet Turkse achtergrond Protest Britse vissers tegen beleid EEG regering formeren IAN McEWAN TOETSINGSCONFERENTIE FORMEEL BEGONNEN: Nederland t Wonderbaarlijk Akkoord in Pakistan over verkiezingen Eén gewonde bij gijzelingsactie Speculaties over staatsgreep Actieplannen Berlijn rt Sibil ;n Aanslag op Nederlands consulaat in Hamburg 3 19 7 7 JUNI 1 5 WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker OW n ft 1 al (Van onze speciale verslaggever Fred Sanders) BELGRADO. Met een bemoedigende toespraak van de Joegosla vische minister van Buitenlandse Zaken Minic ging vandaag in Belgra do de eerste voorbereidende zitting van de met spanning tegemoet geziene toetsingsconferentie over veiligheid en samenwerking in Euro pa van start. u- ft ÉL y d 4 12** DUBLIN (Reuter/UPI). Werkgelegenheid, prijzen en be lastingen - dat zullen de over heersende kwesties zijn bij de algemene verkiezingen die mor gen in Ierland zullen worden ge houden. Dan zullen de 2,1 mil joen kiezers uitmaken wie van de 350 kandidaten de 148 leden van de nieuwe Dail (parlement) zullen vormen. Spoedige confrontatie in Belgrado verwacht n e S De drie Kraaien worden door de politiemannen meegenomen. doeld was om de kiezers te verblinden. Wel, Jaco Groot, de directeur-generaal van uitgeverij De Harmonie, heeft de mis selijke gewoonte om in buitenlandse lite raire bladen, zodra die verschijnen, de verhalen te lezen, en op die manier doet hij nog wel eens bijtijdse ontdekkingen.Zo las hij enkele jaren geleden in „Time Out” een verhaal van een volmaakt onbekende En gelsman, Ian McEwan, dat hem bijzonder aanstond, hij nam contact met McEwan op, zorgde ervoor dat alle verhalen die hij al had en die hij nog ging schrijven meteen in het Nederlands vertaald werden, en kon op die manier de eerste verhalenbundel van een groot Engels schrijver als wereld primeur in het Nederlands uitbrengen, voordat Jonathan Cape Ltd., met zijn lan gere produktietijd, met de oorspronkelijke Engelse editie op de markt kon komen! Ook bij deze tweede verhalenbundel, „Tussen de lakens”, wist De Harmonie de voorsprong van de kortere produktietijd te handhaven, doordat de tijdrovende ver talingen al sinds 1975 regelmatig waren gemaakt voor plaatsing van de afzonder lijke verhalen in Vrij Nederland, Avenue, Het Gewicht en De Revisor, zodat alleen enkele nog niet gepubliceerde verhalen hoefden te worden vertaald.Ook aan het omslag van „Tussen de lakens” is nog een aardig verhaal verbonden.In De Tijd van 15 maart 1973 zag Jaco Groot in een kunst- recensie een afbeelding die hem erg aan sprak en waarvan hij dacht dat ze ooit wel eens als omslag gebruikt zou kunnen wor den. Onder de afbeelding stond: „Arie van Geest schilderde dit fragment met twee meisjes in heel tere kleuren, poëtisch, maar zonder een lachje”. Jaco Groot belde Arie van Geest op met de vraag of hij zijn schilderij als cover mocht gebruiken, Van Geest voelde daar weinig voor, tot hij hoorde dat het om een boek van McEwan ging, wiens eerste bundel hij met groot enthousiasme had gelezen, waarna hij er even op Wees dat De Tijd, beducht voor zijn katholieke lezers, slechts een deel van het schilderij had afgebeeld, en de linkerhelft, met een zittend naakt meisje met vooraanzicht, had weggemof feld. Jaco Groot scheurde het uit en borg het op in een map, voor later.Hij herinnerde het zich weer toen hij ging nadenken over een omslag voor .Tussen de lakens” en legde het voor aan Ian McEwan, die het uitstekend geschikt vond. En het wonderbaarlijke is nu, dat het complete schilderij, inclusief dat naakte meisje, in feite nog beter correspondeert met de inhoud van McEwans verhalen, en dat de licht opkomende verdenking dat de uitgever dat geprononceerde naakte meis je voor het omslag heeft gekozen om de verkoop te bevorderen, voor deze ene, uit zonderlijke keer niet opgaat.Zij *meldde zich, bij wijze van spreken, zelf aan en moet vanwege de compositie ook genoe gen nemen met een plaatsje op de achter- kaft.U kunt daarom de aard van de boek handel straks aflezen aan de wijze waarop „Tussen de lakens” wordt neergezet: met de voorover naar voren, of met de achter- cover naar voren... In een tafelrede bij een diner dat de Westduitse minister werd aangeboden, verklaarde Gromiko dat zijn land bereid is de nog niet opgeloste praktische vraagstukken met de Bondsrepubliek te regelen. Vol gens hem vormen de bestaande moeilijkheden niet De plaats ligt in de omgeving van Seve so, waar vorig jaar na een explosie in een chemische fabriek dioxine was vrijgeko men. Volgens de burgemeester van Nova Milanese zijn vermoedelijk delen van de gemeente besmet, hoewel de plaats offici eel buiten de gevarenzone ligt. Daarom mogen er op bepaalde velden geen fruit en groenten worden verbouwd. Om kracht bij te zetten aan hun argu menten gaven de vissers stoten op de scheepshoorns en voerden zij spandoeken mee met opschriften als „save our fish”. De kleurige vloot maakte deel uit van de campagne van de Britse visserij-industrie voor de instelling van een visserijzone van Een woordvoerder van het gewestelijke bestuur verklaarde gisteren dat ongeveer 600 mensen die indertijd uit het besmette gebied werden geëvacueerd, zoals beloofd over een of twee maanden naar huis mo gen terugkeren. Voor 200 andere bewo ners, wier huizen te zeer besmet zijn om ooit nog te kunnen worden bewoond, zul len elders in de gemeente nieuwe huizen worden gebouwd. Alle kandidaten baseerden hun cam pagne op verschillende oplossingen voor de financiële problemen in het land waar thans 112.000 werklozen zijn en de prij- sinflatie vorig jaar 20 procent beliep Uit onderzoeken bleek dat er op dit ogenblik nog 200.000 „zwevende kiezers” 50 mijl waar alleen Britten mogen vissen. Op dit moment beschikken de Britse vis sers over een exclusieve zone van zes mijl. zijn, die pas op de verkiezingsdag zullen beslissen op wie zij zullen stemmen. De Fianna Fail, die evenals de Fine Gael rechts van het centrum staat, is de grootste partij. Zij was zestien jaar lang onafgebroken aan de macht tot zij vier jaar geleden ten val werd gebracht door de onverwachte samenwerking tussen de Fine Gael en de sociaal-democraten. Eenandere onberekenbare factor is het stemgedrag van de 440.000 jongeren die voor het eerst naar de stembus zullen gaan, nu de kiesgerechtigde leeftijd is verlaagd van 21 tot 18 jaar. De nationale coalitie van de Fine Gael (rechts van het centrum) en de (links van het centrum) sociaal-democratische par tij, die sedert 1973 aan de macht is, had in het oude, uit 144 zetels bestaande parle ment een meerderheid van zes zetels. een zodanige hindernis voor de verdere ontwikkeling van de betrekkingen, dat zij niet uit de weg zal kunnen worden geruimd. Morgen begint de confrontatie tussen oostelijke en westelijke delegaties over de procedures en de agenda voor de eigen lijke toetsingsconferentie, die deze herfst pas moet beginnen. Dan moet worden nagegaan in hoeverre de 35 ondertekenaars van de slotakte van de Europese veiligheidsconferentie in Hel sinki, ondertekend op 1 augustus 1975, zich aan hun vrijwillig aangegane verplichtin gen hebben gehouden. De huidige bijeenkomst in Belgrado, die nog slechts een voorbereiding is voor de echte conferentie, zal naar verwachting al snel na het begin het toneel zijn van een felle confrontatie tussen Oost en West, met name over de problemen rond de rechten van de mens. Verenigde Naties, Kurt Waldheim. Bij de bestorming van de VN-missie schoten de drie Kroaten een man neer. De politie deelde mee, dat de toestand van de gewon de, een chauffeur, kritiek is. Het is de tweede keer dat Kroaten een terroristische actie in New York uitvoeren. Vorig jaar september werd een vliegtuig met 86 pas sagiers gekaapt en gedwongen naar Parijs te vliegen. Een politieagent van New York kwam om het leven toen een bom ont plofte. De Fine Gael stelt het opstellen voor van een „actieplan voor nationale we deropbouw” tot het scheppen van 20.000 nieuwe banen per jaar, vermindering van de inkomstenbelasting en opheffing van de wegenbelasting voor auto’s en belasting op particuliere huizen. Dit plan zou 250 miljoen pond sterling (1,25 miljard gulden) vergen. Terwijl de Westduitse minister er de nadruk op legde, dat de strikte naleving van het vier-mogendhe- denakkoord inzake Berlijn van grote betekenis is Aangenomen wordt dat ook Nederland een veeg uit de pan zal krijgen, wanneer (Van onze redactie buitenland) ANKARA. President Koruturk van Turkije heeft gisteren de leider van de sociaal-democratisch georiënteerde Re publikeinse Volkspartij, Bulent Ecevit, winnaar van de verkiezingen van ruim een week geleden, belast met de formatie van een kabinet. Tevoren had hij de huidi ge demissionaire premier Demirel, die een rechtse vier-partijenregering leidt, verzocht de lopende zaken te blijven be hartigen. voor de ontspanning, repte zijn Russische collega met geen woord over Berlijn. Naar verluidt heeft Gromiko bij het overleg echter wel te kennen gegeven, dat Moskou belangstelling heeft voor een voortzetting van het streven naar de totstandkoming van de drie nog openstaande West- duits-Russische akkoorden, dat tot dusver is vastgelo pen op de vraag of deze overeenkomsten ook moeten gelden voor West-Berlijn. Volgens Westduitse delega- tiekringen zijn de mogelijkheden van een compromis nog niet uitgeput. Nog voor de verwachte komst deze herfst, van Breznjev naar Bonn zal het overleg over de nog openstaande kwesties op het niveau van ambtena ren worden hervat. Er komen steeds meer aanwijzingen dat de legerleiding in Turkije vlak voor de verkiezingen van anderhalve week gele den elementen uit haar midden heeft ver wijderd, die een verkiezingsoverwinning van de leider van de Republikeinse Volks partij, Bulent Ecevit, wilden verhin deren. RAWALPINDI (Reuter). De Pakistaanse regering en de oppositie hebben gisteren laten weten een overeenkomst te hebben gesloten over het uitschrijven van nieuwe parlementsverkiezingen voor het einde van dit jaar r- a ‘P is el ie MOSKOU (DPA). Ongeacht de bestaande me ningsverschillen willen West-Duitsland en de Sovjet unie hun onderlinge betrekkingen en samenwerking op basis van het Westduits-Russische verdrag van 1970 uitbreiden. Dit hebben de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Hans-Dietrich Genscher, en zijn Russische collega, Andrej Gromiko, gisteren in Moskou verzekerd. NOVA MILANESE (Reuter). In No va Milanese in Noord-Italië zijn gisteren drie scholen gesloten, nadat de aanwezig heid van het zeer giftige dioxine was geconstateerd. Vanaf morgen of overmorgen ligt de nieuwe verhalenbundel „Tussen de la kens” van Ian McEwan in de boekhandel. De liefhebbers die zijn eerste bundel „De laatste dag van de zomer” hebben gelezen, hoef ik verder niets te vertellen, zij sprin gen op dit ogenblik, na hun fiets eerst enkele meters te hebben voortgeduwd, met gespreide benen op het zadel op weg naar de dichtstbijzijnde betere boekhan del. Maar voor de vreemdelingen in het paradijs vertel ik er maar even bij dat „Tussen de lakens”, net als „De laatste dag van de zomer”, eerst in de Nederlandse vertaling bij uitgeverij De Harmonie ver schijnt, terwijl de eerste Engelstalige edi tie pas dit najaar onder de titel „In Be tween the Sheets” bij de befaamde uitge verij Jonathan Cape Ltd. in Londen zal ver schijnen. Toch is Ian McEwan gewoon een in Londen wonende in het Engels schrijvende Engelsman. Rara hoe kan dat? jn ie n- sl- LONDEN (Reuter). Ruim 60 Britse vaartuigen zijn gisteren de Theems opge varen om te protesteren tegen het visse rijbeleid van de EEG. NEW YORK (UPI/DPA). Twee uur nadat zij in New York de Joegoslavische missie van de Verenigde Naties overvie len en een vrouw in gijzeling namen, hebben drie Kroatische nationalisten zich gisteren aan de politie overgegeven. De drie Kroaten hadden op vlugschrif ten de onafhankelijkheid voor Kroatië geëist. De overvallers beëindigden hun ac tie, toen zij ervan op de hoogte werden gesteld dat hun eisen kenbaar waren ge maakt aan de secretaris-generaal van de n hg te ne vd en se ie- se sr n •i- Ecevit verklaarde bij het verlaten van het presidentiële paleis te zullen streven naar een kabinet dat een oplossing kan vinden voor de buitenlandse problemen van het land, dat rust en veiligheid kan Het Kremlin heeft laten uitlekken, dat het niet bang is voor de „moddergooi- wedstrijd” waar tot voor kort de Oosteuro- pese landen zo voor hebben gewaar schuwd. Teams van diplomaten en journa listen uit de Sovjet-Unie zijn de laatste maanden druk bezig geweest met het ver zamelen van gegevens over werkelijke en vermeende schendingen van de rechten van de mens in westelijke landen. Van der Stoel is met name doelwit ge worden van Oosteuropese scheldkanonna des nadat hij begin dit jaar in Praag sprak met een voorman van de Tsjechoslowaak- se groep Charta ’77, de inmiddels overle den prof. Jan Patocka. Volgens waarne mers in Belgrado zouden de Russen Ne derland met name willen aanvallen van wege de problemen met de Zuidmolukkers en wellicht ook vanwege vermeende dis criminatie van Surinamers. ministers waren het erover eens dat er meer moeite moet worden gedaan om te komen tot ontwapening en controle op de ontwapening. Genscher merkte op dat miljarden bespaard kunnen worden als er een eind komt aan de bewapeningswedloop. Dit geld zou dan aan de ontwikkelingslanden ten goede kunnen komen. HAMBURG (DPA/ANP). Het Neder lands consulaat-generaal in Hamburg is vermoedelijk het doelwit geweest van een aanslag met een molotov-cocktail. De Hamburgse politie maakte pas gisteren bekend dat onbekenden zondagnacht een molotov-cocktail in het trappehuis van het gebouw waarin het Nederlandse consu laat-generaal is gevestigd, hadden gewor pen. Volgens de politie werd geen grote schade aangericht. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag ver klaarde, nog niet op de hoogte te zijn van het gebeurde. Zij heeft veel geld aan de campagne besteed en haar leider, oud-premier Jack Lynch, wordt beschouwd als de popu lairste figuur in het land. Hij spreekt wat meer aan dan de meer conservatieve persoonlijkheid van premier en Fine Gael-leider Liam Cosgrave. De nationale coalitie wil een „program ma voor vooruitgang”. Dit behelst de vorming van een nationale maatschappij voor ontwikkeling, het scheppen van 30.000 banen en de afschaffing van belas ting op huizen over een periode van drie jaar. Volgens de coalitie zou dit program ma slechts 80 miljoen pond (400 miljoen gulden) kosten terwijl het plan van de Fianna Fail het land in een bankroet zou storten. Cosgrave noemde het laatste plan een „onmogelijke droom”, die be de Russische delegatie ertoe komt haar klachtendossier naar voren te brengen. Die aandacht voor Nederland wordt voor al veroorzaakt door de vooraanstaande rol die minister Van der Stoel speelt in de internationale beweging ten gunste van de rechten van de mens, ook in Oost- Eurona. De doorbraak in de drie maanden durende politieke crisis kwam na de achtste gespreksronde tussen premier Zulfikar Ali Bhoetto en ue oppositie, de Pakistaanse Nationale Alliantie. De alliantie heeft altijd op het standpunt gestaan dat de parlements verkiezingen van 7 maart van dit jaar niet eerlijk zijn verlopen. Vanavond zal de oppositie antwoord geven op het voorstel van de regering over het tijdstip van de verkiezingen en een neutrale instantie die de tellingen moeten controlen. Een woordvoer der van de regering zei dat de verkiezingen mogelijk half oktober worden gehouden Genscher die gisteren door partijleider Leonid Breznjev werd ontvangen, legde er de nadruk op dat in de Bondsrepubliek alle politieke partijen, met inbe grip van de christen-democratische oppositie, de ver dragen met Moskou als bindend zullen erkennen. Hij voegde hier echter aan toe, dat men „realistisch de grenzen in het oog moet houden”, die nu eenmaal bestaan als gevolg van het feit dat de twee landen wat maatschappijvorm, economisch stelsel en bondge nootschap betreft tot een ander blok behoren. De twee De Amerikaanse regering heeft al laten weten dat haar delegatie niet zal schromen de belangstelling van president Carter voor het lot van dissidenten in Oosteurope se landen (met name in de Sovjet-Unie) ook in Belgrado uit te dragen De politiek jegens Noord-Ierland neemt bij de verkiezingen slechts een ondergeschikte plaats in. Zowel Cosgra ve als Lynch pleit hartstochtelijk voor een vreedzame oplossing. Beiden veroor deelden het geweld aan beide zijden. Hun verschillen betroffen slechts de metho den en de benadering. Er wordt inmiddels in brede kring aan genomen dat Turkije op 2 juni is ontsnapt aan een staatsgreep, die zou kunnen wor den vergeleken met de Griekse kolonels- putsch van 1967, die de verkiezingsover winning van George Papandreou verhin derde. Uitgangspunt van deze speculaties is het plotselinge ontslag, dat op de woensdag voor de verkiezingszondag werd aange zegd aan de chef van de landstrijdkrach ten, generaal Ergun. Daarvoor moest eerst de „Hoge Commandoraad” bijeenkomen, een lichaam dat sinds de militaire uitzon deringstoestand van 1971 tot 1973 niet meer had vergaderd. Ergun, die in die periode al een zekere beruchtheid had verworven als commandant van Ankara, geldt als een uiterst rechtse figuur. Velen zien in hem een aanhanger van de Partij van Nationalistische Actie. In tegenstelling tot vorige verkiezingen in Ierland is er in de campagne weinig sprake geweest van politiek venijn of persoonlijke aanvallen. In plaats daar van zijn de kiezers overstelpt met een vloed van statistische gegevens, econo mische voorspellingen en beloften voor „financiële pakketten”. Cosgrave gelooft dat de regering in Dublin openlijk haar steun moet uitspre ken aan een overeengekomen deling van de macht tussen de r.k. en protestantse gemeenschappen in het noorden en dat zij zich daarna moet onthouden van openlijke inmenging. Hij vindt dat de aanwezigheid van het Britse leger bij het ontbreken van overeenstemming een noodzakelijke bescherming voor de r.k. minderheid is. Plotselinge terugtrekking zou leiden tot burgeroorlog en vermoede lijk massamoord op de katholieke min derheid. terug brengen en de netelige monetaire si tuatie waarvoor het land is gesteld het hoofd kan bieden. Twee van de vier partij en van de huidige rechtse coalitie, Demi- rels Gerechtigheidspartij en de fascistisch georiënteerde Partij van Nationalistische Actie onder oud-kolonel Turkesj, hebben reeds verklaard niet met Ecevit te zullen samenwerken. Een stellingname die overi gens geheel wederzijds is. De islamitisch gezinde Partij van Natio naal Behoud onder professor Erbakan, die ondanks haar verkiezingsnederlaag - zij kwam van 48 op 24 zetels - nog steeds op de wip zit, heeft laten doorschemeren wel te voelen voor een coalitie met de RVP. Lynch pleit voor het afleggen van een „intentieverklaring” van de Britse rege ring tot terugtrekking uit Noord-Ier land. Hij legt er de nadruk op dat dit een ordelijke terugtrekking in fasen moet zijn op een tijdstip, dat in onderlinge overeenstemming is vastgesteld. De Amerikanen staan in Belgrado ge reed om hun rapport met klachten over schendingen van de rechten van de mens in Oost-Europa, samengesteld door de ge mengde Congrescommissie onder leiding van Dante Fascell, op tafel te gooien, ook al gaat het bij deze bespreking eigenlijk nog helemaal niet om de inhoud van de toetsingsconferentie. trijfël „Geen 50 mijl-geen werk” was een van de slogans die de protesterende Britse vissers op de Theems voerden.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3