Half-way-house voor psychiatrische patiënten PROGRESSIEF BLOK VELSEN IN ’78 MET bij weg terug naar maatschappij OUDE PARTNERS Filmcassette van zes mille verdwenen Proefdraaien van bedierf het strandgenoegen is een Het kleine bedrijfsmuseum bezoekje waard Weer twee insluipingen Cloeckendaal” biedt helpende hand Invalidenwagen gaf consternatie in Velsertunnel Mubarak J' D’66 wacht oordeel leden nog af n* HOOGOVENS NIEUWSTE AANWINST IN EEN OUDE KOE Nieuwe cutterzuiger bestemd voor Koeweit F 1 Zelfstandig Tweede kienmiddag in Dienstencentrum Weg terug i 4^ 4 19 7 7 WOENSDAG I 5 JUN] VELSEN-MMUIDEN 5 l W:: VELSEN. Het PPR-aktiecen- trum in Velsen wil zich in 1978 weer sterk maken voor samen werking met de progressieve groeperingen PSP en D’66. „De goede samenwerking in de afgelo pen drie jaar is voor ons aanlei ding genoeg om bij de eerstko mende raadverkiezingen weer een gezamenlijke koers te gaan varen.” Namens de PPR kwam het raadslid Dirk Kuyper gister avond tot die slotsom in een leden vergadering waarin de partners in de fractie Progressief Velsen om uitsluitsel over verder samen gaan gevraagd werd. SANTPOORT. Bij het Pro vinciaal Ziekenhuis in Santpoort noemen de mensen het eenvoudig „Cloeckendaal.” Voor patiënten van het ziekenhuis is het soms een laatste stap op een lange weg van terugkeer naar de maatschappij. „Cloeckendaal” is niet een laatste* hindernis, die genomen moet wor den, maar een helpende hand, die het ex-patiënten mogelijk ge maakt heeft hun weg in de maat schappij weer te vinden. In de vijf jaar, dat Cloeckendaal nu bestaat, heeft deze afdeling van het Pro vinciaal Ziekenhuis bewezen, dat het een gelukkige greep is geweest Dm op 20 maart 1972 van start te gaan. F* 11 - 1 t i I l 1 I f 1 n n In de jubilerende afdeling is een kleine groep van maximaal 17 patiënten, die op de een of andere wijze, door langdurige woordelijk voor het reilen en zeilen in het huis. De bewoners hebben ook zelf een sleutel van de deur, hoeven niet op een vastgestelde tijd binnen te zijn en worden niet ’s morgens gewekt; de grote mate van zelfstandigheid staat bij alles voorop. Het team corrigeert alleen daar waar nodig is en helpt, waar die hulp gevraagd wordt. Jos leping voor huize „Cloeckendaal", dat mede dankzij zijn inzet het eerste lustrum met recht kan vieren. De eutterzuigei is gebouwd bij de werf IHC Verscnure in Amsterdam in opdracht van Gulf Dredging, een zustermaatschap- VELSEN. Een cineast, die dinsdag bij circus Mikkenie aan het filmen is geweest, is een filmcassette kwijt ge raakt. De cassette vertegenwoordigde een waarde van zesduizend gulden. pij van Ballast-Nedam NV De zuiger is bestemd voor havenwerkzaamheden in Koeweit. Begin dit jaar is de grote zuiger te water gelaten en maandag en dinsdag lag hij proef te draaien tussen de pieren. Het doel van de proeven was om eventuele mankementen op te sporen en te zien of alles naar behoren functioneert. Na een inspectie op de werf kan het Nederlands product worden opgeleverd en naar Koe weit worden gesleept. Voor de strandbezoekers was het wel een imposant gezicht om de grote zuiger aan het werk te zien Met een gierende herrie spoot de zuiger een meterslange vruchtbare periode zonder noemenswaar- dige wrijfpunten. Bij de raadsverkiezingen van 1974 kwam het tussen Progressief Velsen en de PvdA- fractie tot beleidsafspraken, vastgelegd in een miniprogramma wat achteraf een goe de zaak wordt genoemd. Bij het in stand houden van de bestaande progressieve combinatie zal volgend jaar eenzelfde ge dragslijn worden gevolgd. Voor de programmacommissie van de Velsense progressieven wordt van elke aangesloten groepering een afgevaardigde aangewezen. De commissie moet hard aan het werk: in september moet het ver kiezingsprogramma voor 1978 al kant en klaar op tafel liggen. Tegen die tijd zal het bestuur van de politieke groepering uitge breid worden, zo werd dinsdagavond afge sproken. straal water achter zich weg. Uit de proef bleek echter ook, hoezeer de bodem tussen de pieren vervuild is, want regelmatig werd de uitgespoten straal inktzwart en was het meer een olieachtige brij, die werd opgezogen Het strandgenoegen werd er aardig door vergald. Het leed is nu echter geleden De „Mubarak" heeft zijn proef gehad e n 1, Terwijl de cineast tussen elf uur ’s mor gens en zes uur ’s middags bij het circus heeft lopen filmen, is de cassette wegge haald. Er is aangifte gedaan bij de politie. IJMUIDEN. Omdat er zo’n overwel digende belangstelling bestaat voor de kienmiddag die de Algemene Bond van Bejaarden op 22 juni organiseert in het Dienstencentrum aan het Zeewljkplein, is besloten op woensdag 29 nog een dergelij ke middag te houden voor degenen die moesten worden teleurgesteld. Kaarten voor dit tweede kiengebeuren zijn op donderdag 23 juni verkrijgbaar tussen 2 en 4 uur bij het Dienstencentrum n e e n !t s ■s e e r e Ook in huis zijn ze in grote mate zelfstan dig. Ze hebben zoveel mogelijk een eigen kamer, die ze zelf ook onderhouden. Er is een keuken, waar bij toerbeurt wordt ge kookt, regelmatig door de bewoners zelf, tafel dekken, afwassen, de was doen, het zijn allemaal dingen, die de bewoners en bewoonsters in Cloeckendaal zelf doen. IJMUIDEN De bewoners van de strandhuisjes op het strand tussen de pie ren van IJmuiden hebben zich maandag en dinsdag moeten verbijten. Vlak voor hun neuk werd een grote wolk vuil zwart modderwater omhoog gejaagd, dat het strand een smerige aanblik gaf en het strandgenoegen volkomen verknoeide. De oorzaak van deze ellende was het feit, dat de nieuwe cutterzuiger „Mubarak" er lag proef te draaien verpleging of door sociale omstandighe den, het contact met de maatschappij zijn kwijtgeraakt, gehuisvest. In het huis pro beert men dat contact weer te herstellen, de mensen een stuk zelfverzekerdheid te geven, hen te leren weer voor zichzelf te zorgen. Dat gebeurt door de mensen in de groep een grote mate van zelfstandigheid te geven. Iedere bewoner van Cloecken daal heeft al een zinvolle dagbesteding als hij in het huis komt. De mannen en vrou wen hebben werk gevonden of studeren, waarbij Jos leping de man is, die zoveel contacten heeft opgebouwd, dat de maat schappij „zijn” patiënten durft te aanvaar den. De mensen gaan zelf naar hun werk of studie toe, in het begin wel eens bijge staan door een van de verpleegkundigen woning bij Cloeckendaal getrokken om om de eerste drempelvrees te overwinnen. bruikt voor de veel oudere geschiedenis van de Breesaap. Stukjes geschiedenis die gestalte krijgen door de grote verscheiden heid van de gevonden gebruiksvoorwer pen vooral. Bijzonder is geweest de ontdekking en opgraving van onderdelen van een oude boerderij, die uit de eerste eeuw na Chris tus stamt. Tijdens bedrijfsuitbreidingen in de jaren zestig, toen heel wat is afgegra ven, is deze ontdekking gedaan. Enkele palen van oude fundamenten werden op gegraven en door ondermeer luchtfoto’s konden bijvoorbeeld de ligging van het gebouw, de route van paden worden ach terhaald. De Rijksdienst voor Bodemon- DRIEHUIS. Voor de tweede en derde maal zijn nu in Driehuis insluipingen gepleegd in woningen van vakantie vierende mensen. Van een woning aan de t Nicolaas Beetslaan werd het slot gefor ceerd van de achterdeur, waarna de totale woning werd doorzocht. Het zelfde ge beurde bij een woonhuis aan het Tessel- schadeplantsoen. Omdat de bewoners van beide panden momenteel op vakantie zijn kon door de politie niet worden vastgesteld of er iets is ontvreemd Ook de PSP-woordvoerder Johan Brou wer liet zich positief uit over de samen werking in fractieverband tot nog toe. Hij stelde een toekomstige overeenstemming over een nieuw verkiezingsprogramma echter als duidelijke voorwaarde voor verder gaan op dezelfde weg. Er komt een programmacommissie die het ver kiezingsprogramma dat drie jaar terug op tafel kwam zal gaan bijstellen. „Als daar over de koppen niet allemaal in één zak gaan kan de zaak alsnog uiteen spatten”, maakte hij echter duidelijk. De D’66-vertegenwoordigers op de le denvergadering hielden zich dinsdag avond wat meer op de vlakte. Ook hier over de samenwerking met Progressief Velsen geen onvertogen woord. Het bleef echter bij persoonlijke ontboezemingen. Onder de leden loopt een enquête die informatie over de bereidheid tot verdere samenwerking zal kunnen verschaffen. Van de D’flö-afdeling Umond wordt op 1 juli een ledenvergadering over de frac- tiesamenwerking in Velsen gehouden. De afdeling bestrijkt de gemeenten Velsen, Beverwijk, Uitgeest en Heemskerk. In Vel sen dateert de samenwerking met PPR én PSP van 1974. Met de radicalen bestonden daarvoor al vruchtbare contacten in deze gemeente. Voor een matig bezochte vergadering zette Dirk Kuyper de motieven voor het samen verder gaan nog eens op een rijtje. „De mensen kennen inmiddels de politieke lading die door de vlag Progressief Velsen wordt gedekt”, stelde hij. „Er is een imago opgebouwd dat niet voetstoots opzij moet worden geschoven”. De vorming van een nieuwe progressieve combinatie schoof hij om die reden mijlenver van zich af. Met hem sprak PSP’er Johan Brouwer van een VELSEN-NOORD. Zoals gebruike lijk gaan, nu het zomer is geworden de deuren weer open van wat het bedrijfs museum van Hoogovens heet. Anders dan de naam doet denken is de huidige samen stelling van deze permanente tentoonstel ling meer een verzameling van archeolo gische vondsten dan van gebruiksvoor werpen of machines uit het bedrijf. Het is echter aan de bezoeker te bepalen welke richting zijn of haar voorkeur gaat. Enerzijds is m de kleine museumruimte te bekijken hoe het stukje Velsen aan de noordkant er uit zag, voor Hoogovens de eerste vestiging plaatste. Het grootste deel van de beschikbare ruimte is echter ge- De overgang naar de maatschappij is niet abrupt. Als een van de bewoners een eigen kamer gevonden heeft of teruggaat naar huis, dan gebeurt dat eerst voor een dag, voor tw'ëe dagen’ eh respectievelijk langer. Zo’n periode om volledig zelfstan dig te komen staan, kan twee tot drie maanden duren en ook daarna kan men nog altijd een beroep doen op het verple gend team. Jos leping heeft daardoor en kele gewoon vriendschappelijke contacten met ex-patiënten overgehouden. Voor hem staat vast dat. Cloeckendaal de mensen echt helpt hun weg in de maatschappij terug te vinden, als die maatschappij ook maar bereid is ex-patiënten te aanvaarden en ze niet met de vinger na te wijzen. Dan is er voor hem reden genoeg om feest te vieren bij het eerste lustrum van huize Cloeckendaal. derzoek heeft hier een groot deel van de onderzoekingen in de hand gehad, maar toch zijn verschillende vondsten voor het eigen museumpje in Velsen-Noord be schikbaar gebleven. Gezien de grote hoe veelheid vondsten bleek dat zo mogelijk te zijn. Niet alleen de boerderij, maar aanwij zingen voor meer woningen zijn in dit gebied gevonden. Daarbij horen uiteraard hele gebruiksvoorwerpen of onderdelen daarvan. Schalen, potten, gespen, munten, spelden of een bepaald soort mes. Op zich is het bijzonder leuk deze voorwerpen te bezichtigen, maar de directe bewijzen voor menselijke aanwezigheid zijn altijd de bot jes en schedeltjes. Wat dit betreft biedt dit museum als heel interessant onderdeel een skelet, dat is gevonden in de „cultuurlaag” (bepaalde laag in de vorming van de dui nen) van 500 tot 300 voor Christus. Het graf met het skelet is in z’n geheel geconser veerd en in een bekisting geplaatst, zodat de originele ligging onveranderd kon blijven. Nieuw voor het museum is het niet geheel complete skelet van een koe Voor een groot deel is het geraamte gere construeerd en over enige tijd zal deze vitrine ook in het museum worden ge plaatst Naast dit alles vormen ook illustraties over geschiedenis van bijvoorbeeld kanaal en sluizen of woonomstandigheden een deel van de tentoonstelling Van echte ou de gebruiksvoorwerpen uit de eerste Hoogovenfabrieken is niet veel te zien In de werkplaats, waar de vaste archeologi sche groep regelmatig werkt, staan enkele oude stukken, maar meer is er niet. Het geheel is toch een bezoekje waard, al moet de bezoeker vermoedelijk wel even zoeken om hei gebouw op het Hoogoven- terrein te vinden, want geen enkel bord zal ae juiste richting verraden Gedurende de zomermaanden zal het bedrijfsmuseum elke dinsdag en donder dag open zijn van ’s morgens tien tot ’s middags vier uur Het gebouw ligt aan de Bessemerstraat, ten noorden van de PEN centrale op net Hoogoventerrein in Velsen-Noord. VELSEN. Ongewild heeft een ouder, invalide echtpaar dinsdagmiddag voor enige consternatie gezorgd in de Velser tunnel. Bij vergissing waren de twee men sen, die zich vanuit Alkmaar in de rich ting van Velsen vervoerden in een invali denwagen, de Velsertunnel ingereden. Vermoedelijk hebben zij de gewone bor den gevolgd. De melding over de vergissing bereikte de politie, toen het echtpaar al in de tun nelbuis reed. Met begeleiding van politie is toen gedurende een kwartiertje het ver keer in de westbuis geblokkeerd en later weer, voorzichtig op gang gebracht. Het echtpaar had inmiddels de overzijde ge haald. Een en ander is zonder ongelukken verlopen. Met een gierend lawaai lag de nieuwe cutterzuiger Mubarak tussen de Umuider pieren proef te draaien tot groot verdriet Van de bewonefs van 4® strandhuisjes Het vijfjarig bestaan van de afdeling Cloeckendaal zal niet ongemerkt voorbij gaan. Voor de verplegenden van de afde ling en voor het management-team van de derde hoofdafdeling van het ziekenhuis was er reden genoeg om van het eerste lustrum een bescheiden feest te maken. Vrijdagmiddag wordt dit gevierd met een Open Huis voor medewerkers van het ziekenhuis en genodigden tussen half vijf en zes uur en die avond met een reünie van de bewoners en behandelaars in die vijf jaar. Het idee achter deze afdeling noemen de Amerikanen een „half-way-house”, een tussenstap tussen psychiatrische inrich ting en de maatschappij. Vijf jaar geleden begon mep in Santpoort met een dergelijk huis, mede dankzij de inzet van dokter mevr. Van der Meulen, psychologe me vrouw Knol, verpleegkundige Josèff leping en maatschappelijk werker J. Tuin der. Een vrijgekomen dokterswoning te genover de hoofdingang van het zieken huis bood de mogelijkheid om bescheiden te starten met tien personen. Opzet was om deze tien mensen, die al langdurig in de inrichting verpleegd werden, een kans te geven terug te keren in de maatschappij en hen daar in huize Cloeckendaal op voor te bereiden. Vooral Jos leping geloofde met hart en ziel in de mogelijkheden om mensen, die een zeker geestelijk evenwicht terugge vonden hadden, maar feitelijk niet meer buiten de beschermde leefwereld van de inrichting konden, toch in die maatschap pij te laten terugkeren. En zijn geloof is mede door zijn persoonlijke inzet niet be schaamd. Cloeckendaal werd een begrip binnen het ziekenhuis en 47 ex-patiënten hebben dankzij de hier geboden hulp hun weg in de maatschappij teruggevonden. Op 1 januari 1976 werd de aangebouwde ook vrouwén deze vobm van hulpverlening te geven en begin dit jaar zijn beide huizen helemaal samengevóegd. De bewoners gaan zelf ’s avonds uit, naar de bioskoop of naar de schouwburg in Haarlem, ze moeten hun eigen bankza ken regelen, kortom ze moeten leven, zo als ieder ander dat in de maatschappij ook doet. In Cloeckendaal krijgen ze daar bij hulp van het kleine verplegend team, dat hen hun verlegenheid, ontwenning, angst om niet aanvaard te worden of als patiënt van een psychiatrische inrichting nagewezen te worden, laat overwinnen. Ze leren weer relaties op te bouwen, ken nissen te krijgen en vrienden en na een periode van ruim een jaar staat voor hen de maatschappij weer open. Juist door de grote mate van zelfstandig heid is het team, dat dit „half-way-house” onder zijn hoede heeft, erg klein. Jos heeft er de leiding naast zijn werk als maat schappelijk werker in het Provinciaal Ziekenhuis, bijgestaan door twee psychia trisch verpleegkundigen, Herma Drenth en Elly Blauw. Zij begeleiden de bewoners en helpen hen, waar dat nodig is. Maar daarnaast moet de groep zichzelf helpen. Problemen worden binnen de groep met elkaar besproken, de groep deelt de cor- veedienst in en men is gezamenlijk verant- Dit rude kpeiegevaamte zal over niet al te lange tijd ook deei mi gaan maken van ae archeologische tentoonstelling in net be drijfsmuseum oan Hoogoven At in 1070 we.raen deze botjes gevonden in de beurt van waar rond de eerste eeuw een oude boerderij heeft gestaan en waai nu warm bana O de omgeving sten Deze koe heeft zoals de gissingen zijn geleefd in ongeveer ae negende eeuw Het kleine formaat van het gereconstrueerde geraam te, schijnt te kloppen met ae ware grote van hei die> m leven In die periode schij nen de koeien in dit gebied als gevolg van inteelt en degeneratie bijzonder klem van stuk te zijn geweest 4* - rx

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5