Milieudefensie beschuldigt GS Feest op de Bosbeekschool hoe de duiven vlogen VOOR KINDEREN h. de Waard. Leven van alledag in het jaar 1915 Schouwburg Cycloop Specialiteiten Voorstelling wat vertel je me nou? III II liiil. OVER IJMUIDEN GESPROKEN Louis Bouwmeester I Betto*» Ijsmutsen. r if Failissementen A MUIDEN. Kanaauhra Tel. 171 model Aviateur. Velour-en Pluche Hoedjes. Anjerfonds I Meloe (Tlaató Tel 171, Herinneringen Tricot pakjes. Tricot broekjes. Cheviot broekjes. Truien. Flanellen Overhemden Sportriemen. Bretels. Lavallieres. Ijzersterke Schoolkou- sen en Broeken. Baretten. Longkanker Anita Graham UMONO 6 II I Lacaen. "fes."' y 1 O November **rvoji<Ih itur Qptretes van »licre«rM5rt« ^»tag® artisan. ls$W;9: L» Tt. Laöbws. tos vas öesU?» <kr I r i D werd in september een begin gemaakt. 1 I .'ii HAARLEM. De rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Vereniging Milieude fensie heeft zich gisteravond tijdens een openbare hoorzitting over de revisiever gunningen voor Hoogovens zwaar teleur gesteld getoond over de voorwaarden die het provinciaal bestuur voornemens is te stellen aan het staalbedrijf. Deze voor waarden hebben betrekking op de milieu- overlast, met name wat betreft luchtver ontreiniging en geluidshinder. De woord voerder van Milieudefensie, de heer A. Gorten, betreurde het ten zeerste dat de provincie aanvankelijk opgelegde eisen weer heeft ingetrokken na krachtig verzet van de kant van Hoogotens. Onder leiding van de dames A. Vis en M. Wijmenga, onderwijzeressen in respec- Reacties op deze rubriek: schrifte- lijk bureau van dit blad onder vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou? telefonisch 023-378601. BEVERWIJK.De jaarlijkse AnjercoL lecte wordt gehouden van 20 tot en met 25 juni. De organisatie berust bij de Bever- wijkse Sociaal Culturele Raad. Medewer king wordt verleend door de volgende ver eniging: Beverwijks Toneelgezelschap, Toneelstichting „Kunst Door Oefening”, Beverwijks Katholiek Gemengd Koor, Be- ge vader bouwde het interplanetaire ruim teschip. Een half uur lang genoten de circa zestig jeugdige acteurs en actrices met hun enthousiaste publiek van de mu* steal. „Pietje" de hoofdfiguur van de kin deren die de Marsmannetjes tegen het lijf liepen, werd gespeeld door de 8-jarige Ro bert Jan Baljeu. Zijn enkele turfen grote tegenspeler was de even oude Paul Hoek stra als „de burgemeester" I- 172, schel- twee II- 17; f 880, IJM t de its te Zulle ieau” >ette. in de ijk. igint der een nge- erig lele- i ds. uit- van met van de t. H A. M van igen n de har- izoe- iddel 14,00- twee fi- ler- uui en- aat sta de i®r- eke- inds aak mité sen, dr. den )UW, sijer verenigingen mogen 20 procent van de opbrengst zelf houden. De rest gaat naar Hij doelde in het bijzonder op het plan om alle converters van Oxystaalfabriek 2 te voorzien van het zogenoemde OG-sys- teem. Het installeren van die apparatuur is voorlopig op de lange baan geschoven. In plaats daarvan zullen er hoge schoorste nen verrijzen „waardoor de koolmonoxy- de over een groter gebied wordt ver spreid.” De OG-systemen hadden de uit worp van koolmonoxyde aanzienlijk kun nen terugdringen. Corten beschuldigde de provincie ervan dat zij van haar principe is af gestapt dat bestrijding van de verontrei niging bij de bron moet plaatsvinden. De voorzitter van de hoorzitting, Gede puteerde dr. ir. J. IJff bestreed de sugges tie van Milieudefensie dat het provinciaal bestuur zou zijn gezwicht voor argumen ten van Hoogovens. „We menen echter dat het aanbrengen van deze systemen tot rine tegenover Allards ijsfabriek la gen gingen wij met meer gegadigden kolen zoeken, want de stokers gooiden daar hun afval neer Waar nu de Hoog ovens zijn waren vroeger aard beienvelden waar we ter verlichting van de kosten van het huishouden aardbeien plukten; dat was een verre wandeling. Toch ondanks de armoe dige omstandigheden hebben wij pret tige herinneringen, o.a. aan het welbe kende Rondje, de vele concerten op het Willemsplein onder leiding van S. Vlessing en de filmavonden in Cy cloop, later een dancing. Ook hadden wij vocale genoegens van de gebroe ders Stam, Heb en Piet Bakker en H. 1: J. ien’ i: G tge- J. Groot, Trompstraat 211, IJmuiden; rechter -commissaris mr. J. Vrij; curator mr. W.J.J. Lamers, Willebrordstraat 84, Umuiden. Van de Postduivenvereniging „De Bonte Duif” te IJmuiden namen dit weekeinde 133 duiven deel aan een wedvlucht van „Noyon” af over een afstand van 340 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.30 uur. Een duif van Ruud Bellers bereikte als eerste het hok om 11.24 uur; de laatste prijsduif om 11.32 uur. Eventuele nadere bijzonderheden omtrent de vlucht: (slecht weer, etc). De duiven hadden een veranderlijke wind on derweg die zowel uit het Z.O. kwam als uit het N.O B V. Tebhin Chemische en Industriële Maatschappij (Tebhin/C I), Spaarndam- seweg 520; rechter-commissaris mr. J. Vrij; curator mr. G. Euser, Nieuwe Gracht 55, Haarlem. geld om een aantal dringende voorzienin gen te treffen. Besloten werd de plaatselij ke belasting te verhogen. Raadslid Frans Netscher: „Vergeet u uw illusies maar. De gemeenteontvanger mag zich een nieuwe zak hebben aangeschaft, ik verwacht er weinig van.” Vermeulen in de raadszittin- g:„Onze gemeente is er een, wier kracht haar zwakheid en wier zwakheid haar kracht is.” Netscher:,, Dat is beeldspraak van de sphinx.” EEN DERDE PROBLEEM: de straat honden. H.W. de Graaff nam het initiatief voor een actie ertegen. Zijn zienswijze gaf hij als volgt weer: „In IJmuiden en Velser- oord wemelt het van deze vieze, vuile die ren die de trottoirs en muren- bevuilen en de kinderen dagelijks straattoneeltjes te genieten geven die ieder kent en die wel zeer opvoedend werken.” Zijn conclusie: „Wil men een hond houden, akkoord - daar is niets tegen, maar houdt hem dan in huis, zodat een ander er geen last van viezigheid van ondervindt. HUISHOUDELIJKE HULP werd volop gevraagd. Mevrouw Roelse, Kanaal straat c59, verzocht assistentie van een nette werkster, de paardenslachterij Presi dent Krugerstraat 9 (dat moet Van Buuren zijn geweest) vroeg een nette werkster voor de woensdag en de vrijdag, G.Wijker, Oranjestraat 4, had plaats voor een flinke dienstbode, J.Kromhout, Verlengde Prins Hendrikstraat 3-5, wenste een net dag meisje niet beneden zestien jaar, zondags vrij en mevrouw Dolleman, Rijksweg 58 (later Kanaalstraat) vroeg - wegens huwe lijk der tegenwoordige - een net tweede meisje, kunnende strijken. EEN KEGELJONGEN, wat dat ook ge- 1986 kan worden uitgesteld, gelet op de veranderde planning waarvoor het bedrijf zich geplaatst ziet. De invoering van het OG-systeem wordt gekoppeld aan de inte grale productieplanning. Anders zou de bouw van OG-installaties - per stuk dertig miljoen gulden - puur een uitgave zijn voor het milieu”. Daarop ontstond een discussie over de vraag of de provincie haar voorwaardern uitsluitend moet richten op het aspect van het milieu, of dat ook economische over wegingen een rol zouden moeten spelen. IJff vond dat het één best met het ander samen zou kunnen gaan. „Als een dure installatie, bedoeld om miUeuoverlast te beperken, tevens energiebesparend werkt, zal het bedrijf sneller geneigd zijn tot uitvoering van zo’n project,” zo stelde IJff. inge- griet; g; 11 asten „Ik ben geboren recht gegenover de huisjes van Zurmühlen. Mijn grootva der had daar drie huisjes waarvan wij dat in het midden bewoonden; ze grensden aan de welbekende Veertig. De sociale omstandigheden waren toen niet rooskleurig en we waren met z’n twaalven Vlak bij ons hadden wij het snoepwinkeltje van de familie Zwart, later van de familie Kuiper Kregen wij soms een cent dan werd deze direct omgezet m duimdrop of zoethout. Of we gingen bij kruidenier Homburg koekkruimels halen Als de torpedojagers van de Nederlandse ma Als een enorme bron van vervuiling werd door Milieudéfensie de beide Kooks- fabrieken van Hoogovens aangemerkt. „De zeer gevaarlijke gassen die bij het productieproces in deze fabrieken vrijko men, zouden directe sluiting van de Kooks- fabrieken rechtvaardigen,” liet woord voerder Corten weten. Volgens hem is de combinatie van giftige gassen en fijne stof deeltjes oorzaak van ernstige ziektever schijnselen, variërend van een lichte ver koudheid tot longkanker. Behalve fysieke aantasting, wees hij op de mentale knauw die kan ontstaan tengevolge van de totale vervuiling. Hij noemde voorbeelden van mensen die niet langer opgewassen waren tegen „de bruine nevel waarin de IJmond gehuld raakt” en daarom waren wegge trokken. Namens de Stichting Dorpsraad Wijk aan Zee sprak de heer A. Benner. Hij constateerde dat de bouw van de hoge schoorstenen bij de Oxystaalfabriek 2 in tegenspraak was met het streven de visue le „vervuiling” te beperken. Meer duide lijkheid wenste hij over de wijze waarop Hoogovens iets denkt te kunnen doen aan het achtergrondgeluid. Om de uitworp van schadelijke stoffen adequaat te kunnen meten, drong hij aan op de plaatsing van permanente registratieapparatuur, voor de belangrijkse emissiebronnen. De heer F. Trautwein van de Actiegroep Leefbaar Wijk aan Zee achtte de vergun ningverlening onvolledig omdat geen reke ning was gehouden met de milieuaantas- ting van de industrieën in de nabijheid van Hoogovens. Het verbaasde hem dat in de vergunningaanvrage geen onderscheid wordt gemaakt tussen grof en fijn stof. „De fijnere stofdeeltjes richten grotere schade aan doordat het organisme niet in staat is dit stof voldoende te weren”, aldus Trautwein die in de voorwaarden slechts maatregelen had opgemerkt, gericht tegen grof stof. Tegen de aanvrage van de revisiever gunningen kunnen tot 23 juni bezwaren schriftelijk worden ingediend. Met deze revisie wordt een administratieve sanering bewerkstelligd van het gehele vergunnin genbestand van Hoogovens. weest mag zijn, was blijkens een briefje op de winkeldeur nodig in het schoen- en laarzenmagazijn van Joh.P. Klaassen, Ka naalstraat 49, naast het postkantoor. Erics Pz in Velseroord vroeg een smidsjongen, J. van Heezik aan de Zuidzijde een smidsge zel van zeventien a 18 jaar, Maatschappij De Een had plaats voor een nettenbreier, de Arbeiderscoöperatie Voorwaarts voor een broodbezorger, boekhandel P.F.C. Roelse voor een loopjongen evenals Joh. Hoogerduijn, Kanaalstraat c26.J. Bobel- dijk, Koningsplein 4, had een loopjongen nodig die tevens in de bakkerij wilde hel pen. En J.B. Krabbendam, Kanaal straat 83, had behoefte aan een flinke slagersleerling. IN DIE WEEK IJmuiden van 1915 ver loor iemand een broche, vervaardigd van een gouden tientje - tegen goede beloning terug te bezorgen Julianakade c7. Een ander gouden horloge was gaande van Velseroord naar IJmuiden zoekgeraakt - tegen beloning terug te brengen bij S. Heuvel, Zeeweg E 13. De politie had er een notitie van gemaakt evenals van een vecht partij op het Willemsplein - voor de deur dus - die in een steekparij was ontaard. Een man was naar het bureau gekomen om zijn bloedende linkerbovenarm te la ten zien. De dader werd gepakt. Een Am sterdams koopman deed aangifte van diefstal. Toen hij in de wachtkamer van het station een uiltje knapte had iemand zijn beurs met ongeveer zes gulden en ook nog wat zijden doeken verdonkeremaand. Viermaal in een paar dagen vervoegde iemand zich aan het loket omdat zijn fiets was gestolen. Dat was gebeurd bij een steiger, bij een winkelraam, uit een woning aan de Wühelminakade en van de binnen plaats van school A. ER WAREN TWEE huwelijksfeesten in die week Gerrit Bravenboer en Aartje Neeltje Dekker vierden hun koperen brui loft, het echtpaar Ph.A Risch zijn gouden. P.J. de Mooy, onderwijzer en I. de Mooy- Kramer, Trompstraat 41, dankten voor de belangstelling bij de geboorte van hun dochter, in het bijzonder de weled. zeerge leerde heer dr. J.M.O'Breen, arts te Velser oord. IN TIVOLI zong de IJmuider Volksstem onder directie van Sam Vlessing de „Acht- uurs Marsch” en „Een nieuw lied van een meisje en een schipper” Dat gebeurde op de propaganda-feestavond van de afdeling IJmuiden-Velsenoord van de Bond van machinisten, stokers en dekpersoneel. De avond werd ingeleid door waarnemend voorzitter R Laan die het op prijs stelde dat er zoveel vrouwen met mannen waren meegekomen en de hoop uitte dat dit niet alleen vanwege het bal na was. DECEMBER met al zijn feestdagen was in zicht. De weduwe C. van der Made, Zeestraat 3, maakte bekend dat ze weer de Echte Heldersche Taai-Taai in nuis had, afkomstig van de firma W Lammers in de Koningstraat van Den Helder (waarborg voor de echtheid van de taai-iaai het daar in verwerkte merkteken W L Johan Hoo gerduijn in de Kanaalstraat en P.Roose- krans in de Keizer Wilhelmstraat hadden grote partijen speelgoed ingekocht, waar bij het was oorlog Kanonnen, Geweren, Pistolen Soldaten, Kazernes Forten Bij Roosekrans als speciale aanbieding: een dambord met schijven voor een dubbeltje. Goedkoper kon het niet, zou men zeggen, maar G.Fennell van de Goedkope Winkel, hoek Oranjestraat-Zeeströat, adverteerde met grote letters: geprijsd beneden alle IN DE KANAALSTRAAT, op nummer 48, had Meesters Sigarenmagazijn een speciale aanbieding: „Een blik in mijne speciale etalage zegt genoeg: 20.000 viercentssigaren wegens overproduktie thans 3, per 100 stuks, 1,50 per 50 stuks. De Velseroorders richtten de schreden naar kapper W.A.Teune aan de Stations weg. Deze had de alleeenverkoop van een heel bijzonder merk: „VSV-sigaren.” Aan de de Stationsweg had ook P. Verhoog een grote klantenkring. Zijn aanbieding: „Nog steeds volvette Goudse kaas voor 0.50 per pond, zuivere reuzel 0,50, zuiver rundvet 0,45 per nond.” SPECIALITEITEN en nouveautés op al le gebieden van damesgoederen werden aangeboden door C .W. Böttger, Prins Hen drikstraat: echt normaal wollen onder goed van W Benger und Söhne in Stutt gart en bovendien Royal Norfolk Aerican Corsetten. Th. Diepen van magzaijn De Duif, Willemsplein-hoek Zeestraat, meld de een enorme sortering degelijke en soli de afgewerkte werkmanskleding te heb ben ontvangen: blauw keperen jassen, broeken en kielen. EN IN CYCLOOP kon men op zaterdag, zondag en maandag om acht uur ’s avonds naar de bioscoop. Hoofdfilm: „Door de vijandelijke linie” - 3 acten. Verder: „Hoe Dr. Melrose aan praktijk kwam”, „Veel drukte om niets”, „De Waternimph”, „Een geplukte nachtegaal”, „De Glimasport”. Op dinsdagavond deed Cycloop dienst als schouwburg: specialiteiten-Voorstelling met Meloc, Vlaamse Dwerg (lachen, la chen, lachen!), Louis Bouwmeester, viool- virtuoos (Hollands Grootste Attractie), the Denver Brothers - excentric contorsionis- ten, en ...Anita Graham, van de Stam der Sioux-indianen. IN DIEZELFDE week besomde de sloep Theodora Emerentia MD 4 f 1800. Bekend werd dat bnevenvergaarder F.de Liefde met ingang van 16 december ontslag had gevraagd wegens zijn benoeming tot secre- taris-controleur van Het Witte Kruis, afde ling Velsen. Er werd één drukwerk klaar gemaakt voor het perceel Willemsplein nummer 6: „Onbewoonbaar verklaard.” En boot- en vletmaker Albert Borgart be gon een eigen zaak. Reisduif” te Beverwijk namen dit weekeinde 279 duiven deel aan een wedvlucht van Noyon (Frankrijk) af over een afstand van 343 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.30 uur. Een duif van H. Schipper bereikte als eerste het hok om 11.21.16 uur; de laatste prijsduif om 11.43.15 uur. De uitslag was als volgt: H. Schipper 1, 22, 23, 34, 46, A. van Wieringen 2, 8, 11, 25,27,39, 40,41, J. van Roon 3, 5, 7, 28,30,44,47, 48, W. Tuin 4, K. van der Reep 6, 31, 56, C. Weststrate 9, 35,52, St. Hoeks 10, 19, 33, A. Six 12, 13, 18, 53, J. Peere- boom 14,16, 24, 26,45, Th. de Winter 15,20,43,54, P- van der Aar 17, C. Castricum 21, 32, 37, 50, C. van der Aar 29, 38, P. Luyt 36, J. Durge 42,49, C. Zoet 51, Jac. van der Mey 55. Van de Postduivenhoudersvereniging „Ons Genoegen” te Beverwijk namen dit weekeinde 222 duiven deel aan een wedvlucht van Noyon (Frankrijk) al over een afstand van 344 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.30 uur. Een duif van R. Zoontjes en Zn. bereikte als eerste het hok om 11.15.35 uur; de laatste prijs duif om 11.41.18 uur. De uitslag was als volgt: R. Zoontjes en Zn. 1,18, 27,40, A. C. Kuilman 2,4,10, C. Baltus 3,23, 28, L. Veldt 5, 8, 12, 16, 41, C. Kleverlaan 6, 29, 36, 43, Gebr. Stet 7,17, 20, 26,31,44, J. Minneboo 9,15, J. Brasser jr. 11,32,42, J. G. Schoone 13, M. P. van den Elzen 14, 37, Gebr. Berlee 19, A. Langendijk 21, A. van Son 22, 39. H. van de Kommer 24, W. van Wijk'25, T. King 30, S Weel 33, H. de Weers 34, M. Nooy jr. 35 v.d. Vlis die vaak op de hoek van hotel Augusta hun nummers ten beste ga ven. En vooral niet te vergeten van onze heldentenor Huug Plug, wiens sonore geluid stratenver te horen was. En zo was het en zo is het geweest: mooie en minder mooie herinneringen aan Oud-IJmuiden. En zo zullen wij Oud-IJmuidenaren met wat weemoed terugdenken aan iets dat ondanks alles toch mooi was.” (M. Meijboom, IJ muiden.) SANTPOORT. Op de planeet Mars wonen een heleboel Groene Mannetjes. Dinsdagmiddag kwam een groep van die wezens per raket een bezoek brengen aan Santpoort. Ze werden vriendelijk begroet door een groep leerlingen uit de le en 2e klas van de BOSBEEKSCHOOL. Die leer lingen leken van het onverwachte bezoek meer te weten. Met de Marsmannetjes werd een half uurtje gebabbeld en werden allerhande zaken aangedragen om de we reldvreemde wezentjes kennis te laten ma ken met al die andere kleuren die er nog bestaan naast het monotone Maarsgroen. Dat was heel in het kort de inhoud van de musical die de leerlingen van de laagste klassen van de Bosbeekschool gisteren ten tonele voerden, 's Middags voor de leerlin gen uit de andere klassen, ’s Avonds voor de eigen ouders. Met het instuderen van „De Groene Mannetjes" een kindermu sical van Thea Coppens en Hans Peters Jr. -verwijks Operette- en operakoor „Animo”, werd in september een begin gemaakt. Chr. Gemengde Zangvereniging Ooster- wijk-Meerestein, Mannenkoor Zanglust, Chr. Gemengd Koor Cantabilé te Wijk aan Zee, Vrij Evangelisch Zangkoor, Bever- tievelijic de le en 2e klas, werden eerst de wijkse Accordeon Vereniging, Tamboer- liedjes ingestudeerd. Daarna werden de en Trompetterkorps Beverwijk en de teksten geleerd en'toen kon een begin Stichting Dorpsraad Wijk aan Zee. De worden gemaakt met het spel. Behulpza me ouderhanden verzorgden de costume ring van de Groene Mannetjes. Een handi- het Anjerfonds. knieën voor Hoogovens De uitslag was als volgt: Ruud Bellers 1,27, J. Dekker 2, 11, 15 en 16, S. Heis 3, 5,8, 9, 20 en 26, B. en C. Thiele 4, 7, 14 en 18, P. Verschuren 6, J. v. d. Bos 10,19, 22, Gebr. Muyderman 12 en 17, C. v. Vliet 13, J. Kaldenbach 21, J. de Jongh 23, H. Bruynes 24. J. Sieraad 25. Van de Postduivenhoudersvereniging „De Snelvlieger” te IJmuiden namen dit weekeinde 194 duiven deel aan een wedvlucht van Noyon af over een afstand van 340 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.30 uur. Een duif van W. Remmers bereikte als eerste het hok om 11.14 uur; de laatste prijsduif om 11.47.40 uur. De uitslag was als volgt: W. Remmers 1, 39, E. Sloot 2, 18, F. Reker en Zn. 3, 5, 28, J. Wijker 4, 33, S. Voet en Zn. 6, 8, 11, 12, 13, 17, 21, 22, A. J Ham 7, 27, 29, 31, M. A. Zwanenburg 9, Jack Broek 10,14, 26, P. Schotvanger 15,35, H. Bodde- ke 16, J. Dankelman 19, A. Schotvanger 20, Chr. Prins 23, Joh. Broek 24, H. J. Broek 25, W. A. Rolvink 32, W. de Beers 34, 39, A. Warnaar 37. Van de Postduivenhoudersvereniging „De „Provincie ging door de EEN BESCHRIJVING van IJmuiden in een oorlögsjaar als 1915 leidt direct tot spectaculaire verhalen over de enorme prijzen die de vis opbracht, de ongekend hoge winsten die de reders daarvoor boek ten en het vele geld dat de mannen van de trawlers verdienden na een reis naar de boordevolle visgronden, een reis overigens die door de dreiging van mijnen en onder zeeërs nogal eens een dubbeltje op z’n kant was. HET LEVEN VAN alledag in de woon gemeenschappen IJmuiden en Velseroord, toen door grote onbebouwde vlakten nog duidelijk van elkaar gescheiden, blijft in een dergelijke beschrijving geheel in de schaduw. Vandaar deze poging het „gewo ne” nieuws van één week, in november 1915, samen te vatten. Daarbij komen drie onderwerpen naar voren die ook de IJmui- denaren van nu bezig houden: de woning nood, de moeilijke financiële positie van de gemeente en de hondehopen. DE WONINGNOOD gaf in het IJmuiden van 1915 veel zorgen. Citaat uit een be schouwing van F.P. Vermeulen in de ge meenteraad: „De woningbouw staat hier bijkans stil. Het is angstwekkend te beden ken wat het hier met de volkhuisvesting moet worden. De gemeente zal moeten ingrijpen. Wanneer in IJmuiden op het ogenblik vierhonderd woningen werden gezet zouden ze zonder slag of stoot in drie weken verhuurd zijn.” Commentaar in de raad: „Hou het maar op zeshonderd.” Ver meulen: „Gei leentelijke hypotheken zijn noodzakelijk. Een ander raadslid: „Nee, gemeentelijke voningbouw'” TWEEDE PI 1BLEEM: de finaciën van de gemeente Vt en. Er was veel te weinig ijmuiclen s I ‘"Hili

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7