Het Groene Hart WEGWIJS IN AMSTERDAM MET NIEUWE BORDEN Toerisme Stadhuis Luizen en Spint r ^’nöo. J SLAGERS VREZEN SLUITING ABATTOIR if'-* Macht Randstad 1 M ja** Onhygiënisch 5 F li Stadsdistricten \t\ nu DONDERDAG JUNI I 6 I 9 7 7 13 li 'I M ES El 5® I Volgende week woensdag, 22 ju ni, zal de Amsterdamse gemeente raad zich bezig moeten houden met de problematiek rond het openbare slachthuis in de ge meente. Zware exploitatietekor ten houden onvermijdelijk in dat er ditmaal overdrachtelijk in het abattoir gesneden zal moeten worden. De vraag is alleen in hoe verre het mes erin wordt gezet: zal het helemaal definitief gesloten worden, wordt het in zijn geheel gezond gemaakt, of worden be paalde vitale delen eruit gelicht om elders door te blijven leven. ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL [S] I <- jt- E3 3 fe’ EU' (JTmu .(m 5 1 FT?. jj De heer Meester voor het slachthuis Het mes moet in (1601/1509)-. Zaanstad Ï42 Otd Een voorbeeld van de nieuwe borden i V’. Het gaat hier om een proef, voorlopig in het westelijk deel van de stad en op de westelijke route van de autoringweg in Amsterdam, en de bedoeling is dat na praktijkonderzoek en mogelijke verbete ringen het systeem in het hele land wordt ingevoerd, waarbij wordt aangesloten op het patroon van de genummerde autowe gen van 1976, en de nieuwe postcodes. Rijkswaterstaat, ANWB en PTT werken hierbij nauw samen. Het mes snijdt aan twee kanten: de auto mobilist wordt een hoop ergernis be spaard doordat hij zo efficiënt mogelijk naar zijn bestemming wordt gevoerd, en Met grote zorg zien de „Verenigde Sla gers”, die tezamen 80% van de 500 Am sterdamse slagers uitmaken, de huidige ontwikkelingen aan. Hun staat maar één doel vóór ogen: behoud van het slachthuis. Ze staan een gezamenlijke exploitatie door de gebruikers voor, maar dan wél in een nieuwe, gemoderniseerde vorm, na weg- werking van het achterstallig onderhoud door de gemeente. Een agglomeratieslachthuis met Haar lem, Zaandam, Uithoorn, Amstelveen en Purmerend ging niet door omdat de ge meentes, die dan geld zouden moeten in brengen en zich moesten verstaan met het bedrijfsleven, er niet aan wilden. Voor een renovatie van het Amsterdamse abat toir eiste de gemeente financiële deelname van de grossiers, die aldus de heer Mees- ziet dat zo zwaar niet, want tegenover de inkomsten stonden de uitgaven aan een legertje overbodige keuringsambtenaren bijvoorbeeld. „Echt, zoveel bracht dat zo genoemde melkkoetje niet op” zegt hij. Bij inkrimping en efficiënt werken moet dat verlies volgens hem overbrugd kunnen worden in Amsterdam. In de hoofdstad ontstond de vicieuze cirkel van minder slachtingen en steeds hogere tarieven. Als de grossiers elders lieten slachten waren ze mèt herkeuring soms nog goedkoper uit. Verschillende op lossingen werden gezocht. Een randstede lijk slachthuis met Amsterdam, Den Haag en Rotterdam strandde op verzet van de slagers. Meester: „de slachterij moet dicht bij de winkel zitten, niet ver weg. Met vlees moet je niet gaan gooien”. Ver een ter, helemaal nog niet zover waren, terwijl niemand der betrokkenen in dit plan was gekend. De meerderheid van de raadscommissie zoekt volgens de heer Meester naar een vorm van overname door het bedrijfsleven met medewerking van de gemeente. Maar vraag is of het bedrijfsleven het financieel zo zwaar belastte abattoir wel zo wil heb ben. Het plan van de slagers is dan ook meer gebaseerd op de medewerking van de gemeente tot sanering, modernisering en opheffing van het achterstallig onder houd. Daarna kan een stichting van ge bruikers (slagers, grossiers en personeel) de zaak op een andere leest runnen, en kan exploitatie voor hun rekening en risico komen. Dus rijst de vraag waar die zeshon derd dan heen moeten En daar is dus nog geen antwoord op. In het oude gebouw laten? De plannen verande ren? Dat laatste zit er al helemaal niet in, omdat de bouw geen Amsterdamse aangelegenheid is, maar één van de Rijksgebouwendienst Regeren is dit maal geen vooruitzien geweest hier. De vierde plaag kan voor de automo bilist de gemeente lijken: immers de afdeling Beplantingen is nu overge gaan tot het bespuiten van de bomen en nu vindt de automobilist een witte neerslag op zijn lak. Maar troost u: dat spul tast de lak niet aan en kan met schoon water op eenvoudige wijze wor den verwijderd. In geen geval mogen er chemicaliën of poetsmiddelen worden gebruikt. De gebruikte gewasbescher mingsmiddelen zijn uitsluitend schade lijk voor het te verdelgen ongedierte en onschadelijk voor mens en huisdier. „Zet eens ’n boom op”. Onder dit motto is enkele jaren geleden de stich ting Het Groene Hart van Amsterdam een actie begonnen om het hart van Amsterdam te verrijken met 200 vol wassen bomen. De grachten hebben op dat gebied niet zoveel te klagen, maar met het stadsdeel binnen de grachten gordel is het minder best gesteld, en daar richt de actie zich dan ook op. In ’75 begon men met het planten van zes iepen op de Dam, onlangs werden zes volwassen iepen op het Beursplein ge plant en nog eens zeventien langs het water van het Damrak. Bij deze actie wordt nauw samengewerkt met de af deling Beplantingen van Publieke Wer ken. Amsterdam groener en leefbaar der maken, is financieel geen sinecure: zo’n boom kost circa ƒ6500' Dus is iedere bijdrage welkom, op postgiro 1866 of gemeentegiro G 1866, t.n.v. Het Groene Hart van Amsterdam, met vermelding „Zet eens ’n boom op”. POST- EN GEMEENTEGIBO1866 IKV SnCHTWG ■HET GROENE HART VAN AMSTERDAM' LANDSMEER 11121) In dit nieuwe toeristenseizoen even een terugblik naar het oude, in 1976. De VW meldt dat de hoofdstad vorig jaar méér toeristen binnen haar muren kreeg: het aantal bezoekers steeg met 6,2 percent en ruim anderhalf miljoen toeristen zochten ergens onderdak in wat dan heet Jogiesverstrekkende be drijven”. De toeristen konden er niet genoeg van krijgen, ze bleven ook lan ger dan in ’75: het aantal overnachtin gen nam nog sterker toe, met 8,6 percent. rZANEfc RTOOM HAVENS-WESI ^4$5Ö7 Passengerst Financieel leed het slachthuis al verlies toen de export van varkensvlees naar Amerika wegviel, gevolgd door de sterk stijgende loon- en slachtkosten van de laat ste jaren. De problemen met de keurings- wetgeving zijn een hoofdstuk apart. Er ligt momenteel een wetsontwerp bij de rege ring waarvan de heer Meester hoopt dat het begin volgend jaar wordt aangenomen en kan gaan werken. Hierin is, en daar is iedereen het mee eens, de zinloos gewor den herkeuring weggevallen. Bij vervoer van geslacht vlees door de grossier naar de gebruiker elders moest het vlees daar voor een tweede maal ge keurd worden. Door de technische voor uitgang is dit nogal overbodig geworden, het echte „keuren” is er nauwelijks meer bij, men wordt ook niet meer voor ontdui king vervolgd. Wel wordt steeds het her- keuringsbedrag betaald. Een wassen neus, die wel wat voor het openbaar slachthuis opleverde en diverse gemeenten hebben ook al moeite met voorgestelde compensa ties en overbruggingen. De heer Meester Wie zich de afgelopen dagen per auto al dan niet gewoontegetrouw in de Amster damse verkeersjungle heeft gestort zal ge merkt hebben dat zijn pad versierd is met nieuwe borden vol geheimzinnige cijferco des. Mocht hij zich in verbazing het hoofd suf gepeinsd hebben over de sleutel van deze codes, dan kan hij zich wellicht troosten met de wat paradoxale gedachte dat dit alleen maar is gedaan om het hem makkelijker te maken al moet hij er aan vankelijk wat meer moeite voor doen. Hij zal niet meer hoeven te dwalen door onbe kende straten, niet meer uren hoeven om te rijden, raampje naar beneden te draaien en de weg te vragen aan passanten die altijd omstandig maar zelden exact de weg uit kunnen leggen, nee, voortaan zal hij met een speciaal kaartje van Amster dam met de codering van wijken, distric ten en toegangswegen veiliger en sneller naar het bewuste adres kunnen komen. „We sukkelen al een jaar of acht zo door” zucht de heer Meester. Er zijn ver schillende oorzaken aan te wijzen voor de financiële achteruitgang van het abattoir. Het nu negentig jaar oude gebouwencom plex is te groot geworden, onhygiënisch, voldoet niet meer aan de eisen. Het zou compacter kunnen, kleiner, met een ande re routing. De interne organisatie is niet «efficiënt: de slachters zijn in tegenstelling tot het andere personeel niet in loondienst zorgd. Het stond ook in de juninummers van De (Auto)kampioen. Verder is hij te krijgen bij de stadsdrukkerij A’dam, Weesperplein 6, alle gemeentegirokanto- ren in de hoofdstad, het Wibauthuis, Wi- bautstraat 3, en alle ANWB-kantoren. Er komt dit jaar ook een postcodeboek uit waarin de postcodes van alle Nederlandse adressen zijn opgenomen, met het wijk- nummer. Te zijner tijd ligt het gratis op het Bij elke afrit staat behalve het nummer van de stadsroute ook de naam van de buitenwijk die men zo bereikt en soms is ook het „centrum” aangegeven. Op de nieuwe borden ziet men verder de in een cirkel geplaatste cijfers van stadsdistric ten die via de stadsroutes te bereiken zijn. Die districten zijn weer verdeeld in maxi maal negen wijken en hun namen zijn in vierkantjes geplaatst. Wijk- en districtin deling corresponderen met de postcode. De wijken worden aangegeven met twee of drie cijfers (Amstelveen, Diemen en Weesp één cijfer), de laatste van het postcode- nummer, dat altijd met een 1 begint ge volgd door drie cijfers en twee letters. Het eerste cijfer van het wijknummer is het districtsnummer Kunt u het nog volgen? Voorbeeld: u moet zijn op Basisweg 27, Amsterdam, postcode 1043 AN. Dus: wijk 43 (laatste twee cijfers), district 4 (begin wijknum mer). Het is even wennen ja, en u moet er wat moeite voor doen dus. Folders met de plattegrond halen bijvoorbeeld, zoals die al huis aan huis in de hoofdstad zijn be en lijden direct schade bij iedere tegen slag. Er zijn een stuk of veertig grossiers die ongecoördineerd werken zodat soms grote pieken in de aanvoer ontstaan. In alles doet zich volgens de heer Meester een gebrek aan commercieel beleid voelen. Toch is er met die drie miljoen maar een gemiddelde bezettingsgraad van goed 40 percent en bij een gelijkblijven de capaciteit zou het aantal overnach tingen nog met circa twee miljoen moe ten stijgen om een rendabele hotelbe- zettingsgraad te krijgen. GEUZENVELD Het oorspronkelijke voorstel van B. en W. is een sluiting per 1 januari 1980 of zoveel eerder als nodig is, maar de desbe treffende raadscommissie besloot deze week in meerderheid een positievere for mulering te adviseren: openhouden tot 1980, en de mogelijkheden tot herstructu rering onderzoeken. Bovendien zou een commissie ingesteld moeten worden onder voorzitterschap van de directeur van ha ven- en marktwezen. Ondertussen zijn er ook al particuliere kapers op de kust. Volgens de heer M. Meester, voorzitter van ^7slotera>êeR: I geuzenveld postkantoor. Voor wie al die nummers te gek worden en zichzelf tot een nummer gereduceerd ziet: niets staat u in de weg dat raampje naar beneden te draaien en tóch lekker de weg te vragen. Grote kans dat de aange sprokene u dan in cijfercodes antwoordt, de folder zegt immers niet alleen „zo weet u straks gemakkelijk de weg” maar óók: „zo wijst u straks makkelijk de weg”. de Verenigde Amsterdamse Slagers is er bijvoorbeeld een aanvraag van een grote maatschappij voor de vestiging van een slachthuis in de buurt van zijkanaal F in het industriegebied waar een investering van zo’n tachtig miljoen mee gemoeid zou zijn. I Scandia- I terminal Angst om uitgeschakeld te worden be staat ook bij de slagers als ze denken aan de plannen die een commissie onder de directeur van het marktwezen zou kunnen uitbroeden: verplaatsing van de vlees markt naar de groentemarkt, waardoor de omzet van de laatste óók zou kunnen stij gen. Wanneer supermarkten, kleine hotels, e.d. daar ineens alles kunnen kopen loopt de individuele slagerij gevaar. Iets derge lijks wordt gevreesd bij de stichting van een groot particulier slachthuis in het ha vengebied. Er zou weliswaar werkgelegen heid komen voor zo’n 900 man maar de vraag is, aldus de heer Meester, of de mensen uit het openbare slachthuis in dit heel anders functionerende particuliere (en efficiëntere) bedrijf kunnen werken. De directeur van het Amsterdamse slachthuis en het ministerie staan achter de nota die bij het wetsontwerp voor de keuringen is ingediend, namelijk sluiting van openbare slachthuizen, en nieuwe abattoirs in produktiegebieden in plaats van woongebieden. Afgekeken van Ameri ka, maar bij ons onhaalbaar, meent de heer Meester. Varkens worden nog wel op bepaalde plekken gefokt (Brabant, het oosten), maar rundvee vind je bijvoor beeld overal. Bij de gebruikers bestaat bovendien grote angst voor kwaliteitsver lies (het vlees komt van te ver), en voor machtsconcentraties van totaalconcerns die vanaf het fokken alles beheersen, straks tot en met de winkels. De Amerikanen zagen het meest in Amsterdam, zij namen vorig jaar 15,3 percent van het totale aantal overnach tingen voor hun rekening. West-Duits- land werd tweede, Engeland derde. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de hoofdstad boekten de hotels meer dan drie miljoen overnachtingen en tel je daar de logies in pensions, jeugdherbergen, kampeergelegenhe den e.d. bij op dan zit men tegen de vier miljoen. Daarbij is nog niet opgeteld het aantal mensen dat op en rondom Schiphol onderdak vond. Jarenlang wacht Amsterdam op zijn nieuwe stadhuis, omdat het gemeente lijk apparaat uit zijn voegen barst, ein delijk is er dan een ontwerp geaccep teerd en wat blijkt nu? Als in 1984 het nieuwe gebouw op het Waterlooplein in gebruik zal worden genomen is het te klein. Het nieuwe stadhuis is erop bere kend om 1100 ambtenaren te kunnen huisvesten. Maar de huidige secretarie telt nu al 1450 ambtenaren en dat wor den er naar alle waarschijnlijkheid in 1984 zeventienhonderd Niet iedereen is zó blij met die bomen die worden opgezet. Neem nou de auto mobilist. We zijn het er natuurlijk over eens dat hij in de Amsterdamse binnen stad beter kan gaan lopen of fietsen, maar de onverstandige die zijn auto achterlaat riskeert niet alleen de beken de bon, maar ook de bijverschijnselen die moeder natuur met het groen laat samengaan: de bladluis, die zich bij voorkeur in de linden schijnt thuis te voelen en daar zijn vloeibare, kleverige uitwerpselen laat vallen op het dak van de auto’s eronder. En de spint, die bij massale aantasting een vroegtijdige ontbladering van een boom teweeg kan brengen. Rupsen zijn de derde plaag die gezonden wordt. tegelijk wordt getracht het autoverkeer zoveel mogelijk uit de steden te houden. Wie van buiten de stad komt rijdt op de ringweg die met de rode „A” en een cijfer wordt aangeduid (A Autosnelweg zon der kruisingen) of de gele „N” met cijfer (N Nationale route, mét kruisingen). Op de ringweg zijn de afritten naar de zogenoem de „stadsroutes” aangegeven met een „s”. Dat zijn bestaande aaneengesloten ver keerswegen. Voorlopig vindt men hen slechts tussen Coentunnel en Amstelveen- seweg, van „s 101” tot en met ,.s 108”. Het gaat erom dat men zoveel mogelijk de ringweg volgt en de afrit neemt die het dichtst bij de bestemming ligt, zodat het verkeer via vele stadsroutes kan worden verdeeld OSDORP Een gedeelte van de kaart die op de folder staat. U ziet de toegangswegen en codenummers. De A9 linksonder gaat naar de Vel- sertunnel de A4 naar Schiphol, resp. Leiden en Den Haag In het midden links de N5, de Haarlem merweg naar Half weg. cq Haarlem Bovenaan links de wegen naar Zaan stad. de AIO onder de Coentunnel door de A8 naar A Ikmaar en Pur merend Rechts in het midden de IJ tunnel die leidt naar de ElO, rich ting Amsterdam- noord, Waterland en uitemdehjk Leeuwarden het omstreden abattoir Osdcrj» district $1 Hembrug intunnel NOORD, 164 WQlOQ. osdorp islÖ6jtTfl JslOJ. sloten Nieuwe Meet iïm lol \CDj BUI1ENVELDER1___T rü>\ (col iSloterdi|k BUIKSLOOT v” Coenh'aven HEM HAVEN S’*. ^oenterminal/ SLOTEN 1 f59| r^XAmstel’ SADHOFVFDORP^Z tuÏNdorp OOSTZAAN |oostzaan [37/ ^-'ÓOST ZANEfjX ^X^/VERF' d r

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13