BEZETTING VOOR WERK S Pleidooi VVD voor lastenverlichting van bedrijfsleven UNILEVER WIL BINNEN TWEE JAAR 1800 MAN ONTSLAAN Sacharine a Europese Commissie wil 2,5 miljard gulden investeren Shell helpt de autokosten drukken.Ook op vakantie. „Maak van wao revalidatiewet” 99 Shell helpt DRS. VLIEG IN ECONOMISCH-STATISTISCHE BERICHTEN: Record aantal werklozen in Publikatie in Tijdschrift Sociale Geneeskunde Arbeidsreserve Passieve taak Half jaar Investeringen VOOR BESTRIJDING WERKLOOSHEID: Nog eens 1400 Schijnheilig Bezuinigingen Frankrijk Eenvoudiger 33 23 DONDERDAG 1 6 JUNI 19 7 7 ECONOMIE I Ja N Er is een soort autopech, dat je meestal alleen maar in de vakantie overkomt. In warme streken kan bijv de motor plotseling weigeren, omdat hij geen benzine meer krijgt, terwijl er nog voldoende in de tank zit. Gelukkig is daarvoor een sim pele remedie, zoals u in „Shell helpt, deel 2” kunt lezen. Even wat water op de benzinepomp, en als ’t vaker gebeurt een nat sponste op de pomp binden. Simpel en af doende. Neem dat boekje dus mee als u weggaat - je weet maar nooit. Nog geen boekje ontvangen? Vraag er dan even naar bij een Shell verkooppunt. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het invoeren van technische verbeteringen aan huishoudelijke apparatuur en het vervangen van elektriciteit door aardgas kan er in belangrijke mate toe bijdragen dat de beslissing over het bouwen van drie kerncentrales van 3000 megawatt in totaal kan worden uitgesteld. Dit betoogt de scheikundige drs. F. Vlieg in het weekblad Economisch-Statistische Berichten. Uitstel noemt hij van belang gezien de vele nog onopgeloste problemen en de weerstand tegen kernenergie bij de bevolking. (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De Europese Commissie wil circa 2JA miljard gulden lenen om zelf investerin gen te kunnen doen die de werk gelegenheid ten goede zullen ko men. Het „dagelijks bestuur” van de EEG denkt aan projecten in de sectoren energie, industrieën die met structurele problemen heb ben te maken en regionale ont wikkeling. UTRECHT (ANP). De activiteiten van de Unile ver Vleesgroep Nederland (UVGN) zullen aanzien lijk worden teruggebracht. Een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen in de komende twee jaar met 1800 man, van 4300 tot ongeveer 2500, zal hiervan het gevolg zijn. Het aantal werkelijke ontsla gen acht Unilever aanmerkelijk lager De teruggang zal voor de helft worden gezocht in natuurlijk ver loop, pensionering en andere non-activiteiten-rege- lingen. Daarnaast zal worden getracht een deel van de betrokkenen bij andere Unileverbedrijven te plaatsen, zo schrijft de UVGN in een speciale uitga- Zonderautopycblenwn 1R;: (ADVERTENTIE) Drs. Groothoff en prof. Hogerzeil stellen voor, de ziektewettermijn te bekorten tot een half jaar en dan al te beginnen met een actieve „refunctionalisatie.” De wao zou dan uitsluitend een revalidatiewet moeten worden en wel met een beperkte duur van bijvoorbeeld twee en een half jaar Dat betekent, dat arbeidsongeschiktheid moet 1 worden ontkoppeld van loonderving en werkloosheid. Voor wat de loonderving betreft moet dan worden gestreefd naar een alles omvattende wet, waarbij de re den van het met kunnen werken (hetzij werkloosheid, hetzij het kort of langdurig Op het ogenblik is het zo, dat iemand na een jaar „ziektewet” in de wao terecht komt De wao biedt mogelijkheden voor de revalidatie van de betrokkenen, maar in de praktijk is het toch vooral een loonder- vingswet geworden, een wet die ervoor zorgt dat mensen die door ziekte of invali diteit niet meer kunnen werken, toch een inkomen krijgen. In de huidige opzet heeft de gezond heidszorg eerder de passieve taak de uitke ring wegens loonderving op grond van ziekte of arbeidsongeschiktheid te sanctio neren dan de actieve taak om de reden van de loonderving op te heffen. Toch menen de auteurs, dat de actieve zorgverlening op de eerste plaats moet komen. Op het ogenblik staat volgens hen „niet de arbeidsgeschiktheid maar de ar beidsongeschiktheid, niet wat de persoon kan met de aandoening maar wat hij met kan door de aandoening centraal bij de uitvoering van de sociale wetten”. „minder belastbaar zijn”) niet meer terza ke doet. Ze stellen, dat de oogst uitsluitend uit afgekeurden bestaat, als de gezondheids zorg zich erop toelegt, via onderzoek men sen arbeidsongeschikt te kunnen verkla ren. In 1975 werd bijvoorbeeld 87 procent van de mensen die langer dan een jaar in de ziektewet „liepen” volledig ongeschikt geacht voor alle arbeid. Bij het vaststellen van de graad van arbeidsongeschiktheid wordt ook reke ning gehouden met de kans op passend werk, die mede afhangt van de situatie op de arbeidsmarkt. De uitspraak over ar beidsongeschiktheid wordt dus mede be- De kans op werkhervatting door wao-ers die niet volledig arbeidsongeschikt zijn, blijft klein, zolang de huidige situatie van grote werkloosheid voortduurt. De meeste van degenen die weer aan de slag gaan, komen terug bij de eigen werkgever. Maar een klein deel - per jaar ongeveer 3000 mensen ofwel minder dan een procent van het totale bestand - krijgt via bemiddeling ander werk. „Een zeer deprimerend resul taat voor de inspanning die men zich ge troost”, aldus drs Groothoff en prof Ho gerzeil paald door werkgelegenheid. Dit heeft tot gevolg, dat de wao, die een hogere uitke ring en betere voorzieningen biedt dan de werkloosheidswet, voor een gedeelte als vervangende WW wordt gebruikt. Het aandeel van de jongeren (1544 jaar) in het bestand van de nieuwe wao-gerech- tigden neemt toe. Een op de 400 verzeker den van 15-19 jaar „geniet” al wao, in de hoogste leeftijdsklasse (60-64 jaar) geldt dat voor zes van de tien verzekerden. Uit de statistieken blijkt dan ook, dat het aantal wao-gerechtigden toeneemt als er sprake is van een grote arbeidsreserve. Dit heeft ook tot gevolg, dat de uitspraak „volledig arbeidsongeschikt” tot stand komt op basis van de verdien-mogelijk- heid in plaats van op grond van een „be lastbaarheid” die zo gering is, dat geen enkele arbeid meer mogelijk is. Ortoli zei dit in een uiteenzetting over de plannen van de commissie inzake de tri- partite-conferentie tussen werkgevers, werknemers, de commissie en de regerin gen van de Europese Negen die eind deze maand in Luxemburg wordt gehouden. Hij benadrukte het belang van de strijd tegen de inflatie en zei dat de economische groei „voor 80 procent” de oplossing biedt voor de werkloosheid waarmee alle Euro pese landen te maken hebben De investeringen moeten opgevoerd worden, aldus nog Ortoli. Met eigen in vesteringen in projecten die een catalise- rende invloed kunnen hebben, wil de Eu ropese Commissie zelf een bijdrage leve ren aan de bestrijding van de werkloos heid. Het EEG-bestuur hoopt van de rege ringsleiders van de Negen die eind deze vleeswaren en rookworst zullen worden ondergebracht. Dat zal een investering vergen van 40 miljoen gulden. zou letten apparaten met het laagste stroomverbruik aan te schaffen en de apparaten niet nodeloos gebruikt. Dan zou het jaarlijks verbruik in 1985 30 procent hoger zijn dan in 1975 in plaats van 50 procent. Ook zou de overheid meer stimulerende maatregelen moeten nemen. Door het ge ven van premies kan zij de ombouw van stroom op gas bevorderen. De tarieven zouden zodanig kunnen worden gesteld dat meer gebruik van toestellen wordt gemaakt in de zogenaamde goedkope uren. In ieder geval meent Vlieg dat de officiële ramingen voor de stijging van het elektriciteitsverbruik te hoog zijn. De Groningse socioloog drs. J. W. Groot hoff en prof. dr. H. H. W. Hogerzeil, hoogle raar in de sociale geneeskunde in Gronin gen, zeggen dit in het Tijdschrift voor Sociale Geneeskunde. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede-Kamerfrac- tie van de VVD wil dat de regering alsnog een lastenverlichting voor het bedrijfsle ven in overweging neemt. Het ministerie verstrekte geen werkloos heidspercentage maar uitgaande van de jongste bevolkingsstatistieken kan men het voor mei stellen op omstreeks vijf tegen 4,7 voor april. Voorts vragen de WD-ers de regering haar mening over de uitspraken van voor zitter Zuidhof van het Nederlands Christe lijk Ondememersverbond (NCOV). Het midden- en kleinbedrijf worden volgens de heer Zuidhof extra gedupeerd door het besluit van de regering. Dit besluit bete kent volgens de NCOV-voorzitter een strop voor de middenstand van 120 mil joen gulden. .90 .02 75 75 ,02 .26 .01 Zonder correctie voor seizoensinvloeden telde Frankrijk de vorige maand 976.100 werklozen tegen 999.900 in april. In mei verleden jaar waren het er met correctie voor het seizoen 961.100 en zonder correc tie 843.000. JU TO )0 50 50 70 TO 40 80 50 80 00 50 40 50 50 50 20 50 00 50 00 40 80 40 50 20 10 90 00 00 00 00 80 50 30 50 50 30 20 80 70 00 70 20 00b 20 90 30 10 30 20 00 00 00 10 70 40 TOd 30 80 00 50 80 50 00 10 00 40 00 50 30e 80 00 00 00 00 00 UTRECHT (ANP). „Gezondheidszorg heeft tot taak het gezond zijn en het kunnen functioneren in eigen situatie en maatschappij te bevorderen, te herstellen, te besturen en te verzorgen. Gezondheidszorg heeft niet tot taak, mensen maatschappelijk te etiketteren door de wao, waardoor iemand tot zijn 65ste jaar in elke situatie „arbeid songeschikt” blijft”. 19 )0 >8 10 Met'n sponsje naar hef zuiden Dit werd gisteren meegedeeld door Francois-Xavier Ortoli, voormalig presi dent van de commissie die nu de porte feuille Financiën en Economische Zaken beheert. Ortoli zei ook dat de commissie van mening is dat de Europese Investe ringsbank (EIB) jaarlijks over enkele hon derden miljoenen guldens meer zou moe ten kunnen beschikken voor leningen aan het bedrijfsleven. Er zouden nog eens 1400 arbeidsplaatsen verloren gaan als de directie strikt economisch gezien al die activiteiten zou staken die verliesgevend zijn en risico’s met zich meebrengen. De sociale consequenties hiervan acht de UVGN echter onaanvaardbaar groot. De directie van de UVGN heeft aan de vakbonden en de ondernemingsraden een aantal mogelijke oplossingen van de problemen toegezonden ter discussie. De voorkeur van de directie gaat uit naar een oplossing waarbij binnen twee jaar de fabrieken in Olst (265 arbeidsplaatsen) en Uithoorn (210) zullen worden gesloten. Dit in combinatie met een vermindering van ongeveer 1250 arbeidsplaatsen in Oss en van circa 50 bij Udema in Gieten, zoals in de speciale uitgave van UVGN staat vermels. In Oss zal een nieuwe fabriek worden gebouwd waarin de produktie van De voedingsbonden vinden het onaanvaardbaar dat Unilever in het rapport geen vervangende werkgelegenheid aanbiedt. Boven dien eisen de bonden de zekerheid dat Unilever zijn „reorganisa- tiedrift” in de vleesgroep voor een langere reeks van jaren beteugelt. Volgens Roel Dik ademt het rapport een sfeer van schijnheilig heid. Hij vindt het onwaarachtig dat Unilever het doet voorkomen alsof de alternatieven nog volledig bespreekbaar zijn. „Daarvoor is het rapport te nadrukkelijk naar de bittere conclusie toege schreven”. De bonden zeggen bovendien nationaal en internationaal te hebben geleerd dat voor de Unilever-directie de eindconclusie al op voorhand vaststaat. De WD-Kamerleden Van Aardenne, Rietkerk en Portheine vragen schriftelijk aan de ministers Lubbers (Economische Zaken), Duisenberg (Financiën) en Boers- ma (Sociale Zaken) of de regering hiertoe bereid is, „op grond van het feit dat ook zij in februari uitging van lagere prijsstijgin gen en loonkostenstijgingen”. De WD-ers willen van de bewindslieden BRUSSEL (ANP). Op Europees ni veau (het „wetenschappelijk comité voor de menselijke voeding” van de EEG) wordt momenteel onderzocht of de aanwe zigheid van Sacharine in voedingswaren aanvaardbaar is. Dat heeft de Europese Commissie meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen uit het Europees Par lement. Als het standpunt van genoemd comité bekend is, zal de Europese Com missie besluiten of het noodzakelijk is om maatregelen te nemen. De Amerikaanse Food and Drug-Admi nistration heeft op 9 maart van dit jaar aangekondigd dat ze van plan is in de toekomst het gebruik van sacharine in voedingswaren en dranken te verbieden. Dit kunstmatige zoetmiddel heeft name lijk, zo is uit proeven gebleken, kwaadaar dige kankergezwellen veroorzaakt op de blaas bij proefdieren (ratten). De ingrijpende maatregelen worden gehomen om de toekomsti ge levensvatbaarheid van de vleesgroep zeker te stellen. Om dit te bereiken wil Unilever een bedrag van 40 miljoen gulden in een kleine UVGN investeren „omdat het vertrouwen bestaat dat er voor de vleesgroep goede toekomstmogelijkheden zijn. maand in Londen bijeen komen, het fiat te krijgen voor haar plan zelf geld op de kapitaalmarkt te gaan lenen. De voorzichtige opstelling van de com missie inzake de tripartite-conferentie werd door ir. Vredeling gemotiveerd met de verwijzing naar de te hoog gegrepen doeleinden inzake inflatie- en werkloos heidsbestrijding waarmee de drie partij enconferentie een jaar geleden uiteen ging. Zo werd gerekend op een gemiddelde groei in de gemeenschap van 5 procent tot 1980' - een cijfer dat ook West-Duitsland dit jaar waarschijnlijk niet zal halen, ter wijl de groei in Groot-Brittannië en Dene marken in 1977 tot één of twee procent beperkt zal blijven. Reeds een jaar later bleek dat deze ra ming te hoog was, volgens Vlieg. In 1975 kwamen de elektriciteitsbedrijven meteen prognose voor 1985 van 17.750 mW. Daar bij bleek dat het vermogen aan conventio nele centrales, 17.000 mW, gepland voor 1980, bijna voldoende zou zijn voor 1985. Daarbij is dan nog geen rekening gehou den met de mogelijke besparingen als ge volg van verbeteringen in de huishoudelij ke apparatuur. Het huishoudverbruik aan stroom be slaat een kwart van het totaal, zodat be sparingen in deze sector belangrijk zijn. Reeds sedert 1962 daalt in deze sector de groei: van dertien procent per jaar is de toeneming op ongeveer zes gekomen. La gere bevolkingsgroei en verzadiging met apparatuur zijn daarvan o.a. oorzaken. Zonder bezuiniging zou het verbruik tot 1985 maar met vier procent per jaar stij gen, zo heeft Vlieg berekend. Lagere groei is mogelijk als men erop Mocht de overheid verkoop en gebruik beperken van apparaten die niet „noodza kelijk” zijn en veel stroom gebruiken (diepvriezers, afwasmachines, droogtrom mels, solaria e.d.) dan zou de groei in dat tijdvak slechts tien procent zijn. Het rendement van tal van apparaten en lampen kan door betere isolatie en andere verbeteringen verhoogd worden. De moge lijkheid bestaat veel toestellen om te bou wen van stroom op gas. Dan stijgt wel het gasverbruik meer, maar het stroomver bruik zou dalen. Verder stelt Vlieg dat er beter moet worden voorgelicht aan de con sument over de kosten van het stroomver bruik. Fabrikanten zouden hun produkten moeten voorzien van etiketten, waarop omvang en kosten van stroomverbruik staan. weten of de regering lastenverlichting voor het bedrijfsleven heeft overwogen in plaats van een verruiming van de moge lijkheden voor doorberekening van loon kostenstijgingen in prijzen. De VVD-Ka- merleden vragen zich af, welke verhoging van de kosten van levensonderhoud het gevolg zal zijn van het nu door de regering gevoerde beleid. PARIJS (ANP). Het voor de tijd van het jaar gecorrigeerde aantal werklozen in Frankrijk heeft in mei het na-oorlogse record van 1.096.700 bereikt, zo heeft het ministerie van Arbeid in Parijs gisteren bekendgemaakt. In april waren het er 1.039.400. Bij warm weer en een zwaar belaste motor kan „vapour-lock”optreden. De benzine verdampt dan al in de leiding, waardoor de motor geen benzine meer krijgt. U verhelpt dat door even wat water over de benzinepomp te gie ten, zodat de „dampbel”afkoelt en weer vloeibaar wordt. Herhaling kunt u voorkomen door een sponsje op de benzinepomp te binden en dat regelmatig nat te houden De bezetters van Helio-Repro Service in Kerkrade hopen met hun actie te bereiken dat het dreigende faillissement wordt afgewend en dat de overheid alsnog de gevraagde steun zal verlenen. Volgens de heer Laenen, bestuurder van de Grafische Bond van het NKV is het onverantwoord wanneer de overheid nu dit bedrijf zou laten vallen. Hij verklaarde dit gistermiddag toen de ondernemingsraad vond dat wel degelijk toekomst heeft. Verleden jaar leed Helio-Repro Service verlies, maar dit jaar, aldus de prognoses zou winst wordlen gemaakt. De eerste vier periodes van dit jaar was dit ook zo, maar in de vijfde en zesde periode vielen de resultaten tegen. Op korte termijn is zeven tot acht ton nodig op langere termijn circa 2,5 miljoen. Maar die steun wenst de overheid evenwel niet meer te verlenen. Ir. Henk Vredeling, de Nederlandse commissaris voor Sociale Zaken en Werk gelegenheid, zei dat de deelnemers aan het ve voor het personeel, tripartite-overleg zich zouden moeten vast leggen op een werkprogramma om het beraad meer structuur te geven. Ambi tieuze doeleinden inzake economische groei en dergelijke zullen achterwege blij ven, aldus Vredeling, die verder een reeks studies aankondigde, die alle te maken hebben met de vraag hoe de werkgelegen heid kan worden uitgebreid. De toekomstige organisatie van de groep zal, te beginnen met de top, eenvoudiger moeten. Dat is volgens UVGN mogelijk omdat activiteiten worden gestopt of in omvang af moeten nemen. Voor het goed uitvoeren van de reorganisaties acht Unilever een nauwe samenwerking tussen directie en ondernemingsraad van groot belang, zo staat in de speciale uitgave. De Unilever-vleesgroep had vorig jaar, zo zegt haar directie, een schrikbarend verlies van 29 miljoen gulden. In 1974 was het verlies 12 miljoen gulden, in 1975 dertien miljoen. Het gehele concern daarentegen behaalde in 1976 een winst van 1100 miljoen gulden. De voedingsbonden FNV weigeren het rapport met de mogellj- ke oplossingen voor de problemen van de Unilever-vleesgroep in i bespreking te nemen. „Wij zullen dan ook de werknemers voor stellen desnoods met acties ervoor te zorgen dat de directieplan- nen niet worden doorgevoerd”, aldus Roel Dik, secretaris van de voedingsbonden FNV. Beslissing bouw kerncentrales uitstellen bij besparingen” Uitstel zou tevens ruimte scheppen voor de ontwikkeling van alternatieven. Vol gens Vlieg wordt uitstel gerechtvaardigd door het feit dat er momenteel in ons land een grote overcapaciteit aan elektrisch vermogen bestaat: 3500 megawatt boven de vereiste reserve. In de toekomst zou er meer overcapaciteit zijn als de planning niet was aangepast. Ramingen van de elek triciteitsbedrijven meldden in 1974 een to taal opgesteld vermogen voor 1985 van 22.000 megawatt, de drie eventueel te bou wen kerncentrales inbegrepen. z< i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23