KORTER PARKOERS plannen Technisch coördinator Joop Brand stuit op weerstanden UITBESTEDING ORGANISATIE Wielerbond verdient Goede prestaties vier ton aan w.k op Papendal-Games SANERING DUITS VOETBAL CEES KERDEL IN HET IOC nieuw circuit Winst Jong Oranje „Assen ■■I n Goede relatie Startpnjzen verhoogd Aardbeien zijn nu spotgoedkoop Italianen oppermachtig - LI 19 7 7 DONDERDAG JUNI 2^ 1 6 SPORT (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Al jarenlang wordt er in Assen gesproken van een nieuw circuit, een behoefte die zich vooral de laatste twee tot drie jaar voordoet nu de motoren alsmaar sneller worden en meer pk’s krijgen. De stichting die de TT-races organiseert doktert op het ogenblik aan een plan dat een vrijwel geheel nieuw circuit inhoudt. Cees Kerdel: in IOC gekozen Verrassend was dat niet minder dan drie steden zich kandidaat VOETBALOPSTAND IN VOLENDAM PIET BRAND (Van onze sportredactie) c PETER HEERKENS (ADVERTENTIE) k Daarnaast eist de KNWU een bedrag van 300.000 gulden voor kosten die ge moeid waren met de verwerving van dit toernooi (propaganda-acties en afkoop sommen), zodat de aspirant-organisator om te beginnen zeven ton kwijt is aan de nationale wielerbond. De totale organisa tiekosten liggen rond de 2 miljoen gulden. Uit de door sponsors altijd zo interessant gevonden wielerwereld hebben zich bij de KNWU vier (aanvankelijk waren het er acht) gegadigden gemeld die op voldoende steun van het bedrijfsleven rekenen om de financieel zware actie te durven wagen. Bondsdirecteur Harrie Meuwese: „We beslissen binnen enkele weken, uiterlijk half juli. Dat gebeurt door het hoofdbe stuur dat geadviseerd wordt door een spe ciale commissie die al een half jaar bezig is met kandidaten voor deze organisatie”. Hangende die uitspraak wil de KNWU- directeur geen namen noemen, maar het staat wel vast dat een van de meest se rieuze kandidaten de stichting „Prof Wieler Promotion Nederland” (PWP) is. De organisatie heeft besloten om het bedrag van dertigduizend gulden aan de startprijzen toe te voegen. De renners, die het komende weekeinde de Grote Prijs van Joego-Slavië in Opatija moeten verrij den, hadden gevraagd om een extra bij drage in de reiskosten die in de startgelden zijn begrepen. Over het financiële aspect zegt Leo de Klein: „We hebben uit de zakenwereld al veel gunstige reacties. Ik zie dat wel zitten. Volgens mijn informatie hebben ze twee jaar geleden in Yvoir (in België, waar Hennie Kuiper wereldkampioen werd, red.) anderhalf miljoen gulden overgehou den en dat met een organisatie die wij ronduit zwak vonden” Wat de gunningskansen van PWP be treft: er is in elk geval een goede relatie met de KNWU, wat moge blijken uit het feit dat de bond nu voor de tweede keer de nationale kampioenschappen aan deze Er zijn in het weekeinde van 25 en 26 juni op het Adsteeg-circuit in het Limburgse Beek 8000 betaalde toeschouwers nodig om de uitgaven (totaal 175.000 gulden) te dekken. Van eventuele winst moet eerst 30 mille worden teruggestort op de persoon lijke rekening van De Klein, die dat bedrag vorig jaar uit eigen zak betaalde toen het mis ging. stichting toebedeelde. Met die toewijzing was een inschrijfsom van 115.000 gulden gemoeid. De Klein: „We hadden met 10.000 toe schouwers wel een uitstekende opkomst - en daardoor winst - maar een aan de wedstrijden gekoppeld amusementspro gramma leverde zwaar verlies op. Zo’n show hebben we daarom nu maar laten vallen en ons louter op het wielrennen gericht. Wanneer ik de cijfers van vorig jaar neem en op de reputatie van het Adsteeg-circuit afga dan moet die schade van 30.000 gulden nu weggewerkt kunnen worden”. Wat het wielerprogramma van de natio nale kampioenschappen betreft: zaterdag 25 juni starten de dames om 10.30 uur voor een wedstrijd over 74 km, om 13.00 uur vertrekken de amateurs voor 205 km. De koers van beroepsrenners (240 km) begint zondags om 11.00 uur. In alle categorieën hebben de top-renners ingeschreven. stelden voor de organisatie van de Olympische .winterspelen 1984. De officiële sluitingsdatum van de kandidatuur is 31 oktober 1977 Voorgesteld hebben zich de hoge Tatra (Tsjecho- Slowakije), het Mont Blanc gebied (Frankrijk) en een combinatie van drie Zweedse steden: Gothenburg (ijssport), Falun (Noordse nummers) en Hammarstrand (Alpine nummers). Voordat de Zweedse steden officieel kunnen meedingen, dient het 1.0 C. eerst de reglementen aan te passen. Tot dusverre kan alleen een stad zich kandidaat stellen. Sapporo, dat in 1972 de winterspelen organiseerde, trok zijn kandidatuur voor 1984 terug ten gunste van de hoge Tatra. De Tsjechoslowaken-Zijn in Olympische kringen kandidaat nummer één. De officiële toewijzing van de organisatie van de winterspe len van 1984 vindt volgend jaar mei plaats in Athene. De kandidaten voor de organisatie van de zomerspelen 1984 stellen zich de komende dagen voor. „We moeten heel veel doen in korte tijd. In de eerste plaats moet de structuurwijzi ging bij Volendam doorkomen. Die is ge pland op 1 juli a.s., dan moet de scheiding tussen betaald en amateurvoetbal er defi nitief zijn. Op de huidige basis valt er geen zaken te doen met sponsors e.d”, aldus de Haarlemmer, die volgende week woens dag trainer Leo Steegman terug verwacht van vakantie in Spanje. Volendam be treurt het, dat Steegman een contract heeft getekend bij tweedeklasser Zilver meeuwen uit Zaandam. Joop Brand hoopt, dat Leo Steegman tot een akkoord komt met Zilvermeeuwen, zodat hij alsnog trai ner kan blijven van Volendam. Joop Brand heeft begrip voor deze situ atie, maar blijft toch op stevige AZ-steun hopen. „We zijn van elkaar geen concur renten. Want als AZ thuis speelt, heeft Volendam een uitwedstrijd”, zegt hij. De Haarlemmer heeft intussen goede hoop, dat de structuurcommissie toch op tijd gereed komt. Deze week heeft Joop Brand al uitge breid gesproken met de spelers van de kerngroep. Er is grötë kans dat de top- ploeg toch bij eïkaar blijft. Dus ook de spelers Billy Bond en Dik Bond, die wil len terugkeren naar het amateurvoetbal op zaterdag Joop Brand blijft nuchter onder de op stekende kritiek in Volendam en wijde omgeving. „Er moet wat gebeuren wil Vo lendam straks gezond en wel deelnemen aan de eredivisie. Volendam is geen eerste- divisieclub meer. Dat moet men terdege beseffen. Als we op de oude voet door gaan, is er voor Volendam geen toekomst in de eredivisie”, aldus Brand woensdag middag nadat hij zijn zoveelste kruistocht erop had zitten om het voetbalklimaat in het vissersdorp te verbeteren sieclub Volendam. Dat stuit dan wei op verzet van de huidige bestuursleden, die zich jarenlang hebben ingezet voor hun Volendam. Nog enkele goede Nederlandse presta ties: 21.4 seconden op de 200 meter van Sammy Monsels en Aart Veldhoen, de 21.5 seconden van Henk Brouwer en de 21.6 seconden van de uit de Antillen terugge keerde Raymond Heerenveen op dezelfde afstand; bij de dames een overtuigende 100 meter van Elly Henzen in 11.7 secon den en een limiettijd van 12.0 seconden van de Zeeuwse juniore Lillian Gillissen, een 52.80 meter discus van Ria Stalman, terwijl juniore Bea Wiarda tot 49.44 meter kwam. Wat de TT-races van dit jaar (volgende week zaterdag, 25 juni) betreft: het deelne mersveld ziet er op sommige plaatsen wat gehavend uit. Bruno Kneubühler, die in de kwartliter en 350 cc klasse zou starten, raakte vorige week in Raalte zodanig ge wond dat hij nog met is opgeknapt. Dat geldt ook voor Victor Palomo die in Frank rijk voor de tweede maal ten val kwam. De Nederlander Boet van Duimen blijft voor lopig in het ziekenhuis opgenomen en wordt dus eveneens niet in Assen ver wacht. Wordt de 350 cc klasse een aangelegen heid voor Yamaha (favorieten zijn hier Katayama, North en Rougerie), de halve liter-rijders nemen het op Suzuki tegen elkaar op. Barry Sheene, vorig jaar op Assen een zeer spectaculaire rijder, ver wacht grote tegenstand van Stanley Baker met de Amerikaan een van de weinigen in dit motormilieu Pat Hennen als een gevaarlijke derde. Wil Hartog zal het rij den voor „eigen huis” waarschijnlijk wel weer aangrijpen om een bliksemstart te maken en hoopt op het heel houden van zijn Suzuki die hem ooit eens op het ere- schavot moet brengen. De zijspanrijders vormen van nature een eigen wereldje dat bijna geheel los staat van de solorijders. In hun categorie doen zich vrij weinig verschillen voor, zo dat de wedstrijd geheel open ligt. O’Dell met Ken Arthur in het bakje leiden in hun klasse, maar veel verschil met het duo Biland-Williams en Michel-Lecorre is er niet. De gebroeders Smit, vorig jaar onfor tuinlijk in Assen uitgevallen en Brouwer- Hut zijn eveneens ingeschreven. Dezelfde Lassarini voert in de 50 cc klasse de stand voor het wereldkampioen schap aan maar wordt op de hielen ge volgd door Angel Nieto wiens Bultaco steeds iets tekort komt in het gevecht met de Kreidlers. Een rol van belang is onge twijfeld ook weggelegd voor Rittberger en Tormo, de eerste met een door Van Veen getunede Kreidler. De dagen van een Jan de Vries en een Van Kessel lijken in deze „bromfietsklasse” definitief voorbij, maar toch mag wel op enige tegenstand worden gerekend van Engelbert Kip, Cees van Dongen en vooral Henny Wevers. Deze wielerorganisatie werd vorig jaar opgericht door de Limburgse bar-eigenaar Leo de Klein en zijn streekgenoot Huub Engelen, deurwaarder van beroep. Het duo schreef in met een keuzepakket van vijf parcoursen: Beek (Adsteeg), Valken burg (Cauberg), Geulle (Snijdersberg), Els- loo (Maasberg) en Nijmegen (Zeven Heu velenweg). Laatstgenoemde plaats dankt zijn verrassende uitverkiezing aan Jiet Goffert-stadion waar de baankampioen- schappen gehouden kunnen worden. Leo de Klein: „Die baanwedstrijden zijn onze grootste zorg. De KNWU koppelt ze ver plicht aan de organisatie van de wegwed strijden, waarvoor je naar onze mening het best in Limburg terecht kunt. Die combinatie stelt ons momenteel echter nog voor wat problemen. De wegwedstrijden in Limburg en voor de baan naar de Gof- fert, of alles in Nijmegen? Daar draait het om”. FRANKFURT (DPA/SID). Acht van de 58 betaalde Westduitse voetbalclubs lopen de kans voor het komende seizoen geen licentie meer te krijgen, de beslis sing tot deze sanering werd in Frankfurt door de DFB, de Westduitse voetbalbond, genomen „uit economische overwegin gen”. Tot de betrokken clubs behoren Werder Bremen en Kickers Offenbach. Er zijn met deze voorgenomen sanering in totaal acht verenigingen gemoeid (waar van een Werder uit de Bundesliga), die twee weken de tijd hebben om protest aan te tekenen. Maak er zelf gezonde en overheerlijke jam van. Met van Gilse geieisuiker I.ukt iedereen altijd Joop Brand: spectaculair optreden Joop Brand speelt, het spel uitstekend Tijdens zijn AZ-periode heeft hij veel ge leerd. Vooral van de gebroeders Molenaar, die met hun dynamische aanpak AZ om hoog stootten. Dat wil Joop Brand ook in Volendam doen, maar hij stuit daarbij wel op de nodige weerstanden. Maandagavond komt de ledenraad van Volendam in bijzondere zitting bijeen om orde op zaken te stellen De bedoeling is, dat er een nieuw bestuur komt bij eredivi- Perschef Pé Mühren. „Dat gaat zo maar niet. Jan van der Linden zegt dat drievierde van het bestuur moet verdwij nen. Dat gebeurt beslist niet. Maar Van der Linden en Brand moeten wel beseffen, dat de Volendammers al die nieuwe zaken niet in korte tijd kunnen regelen. Dan kennen ze de Volendamse mentaliteit niet Het moet allemaal beheerst en soepel gedaan worden En wat die splitsing tussen be taald en amateurvoetbal betreft; die zal voor 1 juli grotendeels voor elkaar zijn” „Pas in de loop van de aanstaande com petitie kunnen we aan versterking denken van de topploeg. Dan moet er geld via de sponsors zijn” (Van onze sportredactie) ZAANSTAD, Als een storm raast technisch coördinator Joop Brand door Volendam. Zijn harde en zakelijke aan pak verbaast voetballend Volendam dus danig, dat er al sprake is van een twee strijd. Het huidige bestuur van de nieuwbakken eredivisieclub Volendam kan het allemaal niet meer omvatten en een ware revolutie dreigt. De misverstan den zijn legio en hebben afgelopen dagen veel wrevel gewekt. Joop Brand heeft woensdag een onder houd gehad met de topleiding van AZ. Eerder had de Haarlemmer meegedeeld dat hij van AZ de spelers Peter Arntz en Bobby Vosmaer voor één seizoen wil le nen. Dan kan Volendam met deze top- krachten worden versterkt. AZ voelt er echter niets voor. „We staan sympathiek tegenover Volendam, maar we willen niet meewerken aan sportieve vervalsing. De competitie moet een zo eerlijk mogelijk beeld krijgen. Bovendien hebben we al onze spelers zelf hard nodig gezien de zware competitie en de vele extra wedstrij den”, is het AZ-commentaar De huidige zeven kilometers kunnen dan terug worden gebracht tot vijf kilometer. Dat maakt een rondetijd mogelijk van circa twee minuten wat vooral voor de bezoekers langs de baan aantrekkelijk is. Het nieuwe circuit moet een parallelweg krijgen voor het doorgaande verkeer en moet een permanent karakter hebben. Er wordt gedacht aan een recht stuk weg van ongeveer een kilometer die hoge snelhe den mogelijk maakt. Uiteraard zal een aantal spectaculaire bochten worden inge bouwd. Op sommige plaatsen zal het nieuwe circuit het huidige overlappen. maar met name in het noordelijke gedeelte zullen de boerderijen vrijkomen, die nu middenin het racegeweld liggen. De plan nen die binnen het stichtingsbestuur nog ter tafel moeten komen, zullen op zijn vroegst over twee jaar verwezenlijkt kun nen worden Henk van Kessel genezen van een botbreuk zal zich waarschijnlijk ook plaatsen voor de 125 cc klasse met zijn Condor. In deze categorie zijn naar be kend al enkele jaren lang de Morbidelli’s oppermachtig. Rijders als de Italianen Bi anchi, Lazzarini en de van een gebroken armbeentje herstelde Antonio Mang ma ken hier de dienst uit. DEN HAAG. De Koninklijke Neder landse Wielren Unie zal aan de organisa tie van de wereldkampioenschappen wielrennen 1979 400.000 gulden overhou den. Deze winst is gegarandeerd doordat de KNWU dit gigantische evenement in zijn geheel (baan- én wegwedstrijden) gaat uitbesteden en de vier ton als vast inschrijvingsbedrag heeft opgevoerd. Voor de verlenging van de contracten is echter veel geld nodig. Dat moet dan via de sponsors komen, maar deze mensen gaan pas in zee als de definitieve loskoppeling van amateur- en betaald voetbal in Volen dam een feit is. Joop Brand: „Donderdag avond moeten de spelers van de A-selectie van Volendam uitsluitsel hebben. Ik heb met alle jongens gesproken. Zij werken niet tegen. Zaterdag komt de ploeg van Jong Volendam bij elkaar. Ook met die spelers moeten de zaken worden afgerond. Als ik met beide selecties tot een akkoord kom, is de basis voor voetbal in de eredivi sie al vast gelegd De Amerikaanse discuswerper Mac Wilkins, met 70,86 meter wereldrecordhouder, heeft tij dens internationale wedstrijden in Oost-Berlijn een nederlaag geleden tegen de Oostduitser Wolfgang Schmidt. De Olympische kampioen kwam op deze zogenaamde Olympische dag niet verder dan 76,12 meter, ruim zestig centimeter minder dan Schmidt, die sinds 21 mei 1976 Europees recordhouder is met 68,80 meter. Mirjam van Laar, die het afgelopen weekein de in het Ludwig Jahnstadion verraste met een sprong van 1,86 meter, was opnieuw de sterkste hoogspringster. De 20-jarige Limburgse, die nog nauwelijks goed genezen is van een vorig jaar opgelopen voetblessure, moest dit keer echter genoegen nemen met drie centimeter minder: 1.83. In haar laatste poging bij het speerwerpen zorgde Olympisch kampioene Ruth Fuchs voor de beste wereld seizoenprestatie. Ondanks de gestaag neervallende regen wist de Oostduitse de speer 63,64 meter te werpen. Zij verbeterde daarmee de prestatie van de Westduitse Marion Becker, die het afgelopen weekeinde tot 61,82 meter was gekomen. (Van onze sportredactie) ARNHEM. Gerard Tebroke drukte gisteravond op Papendal zijn nabije toe komstverwachting als volgt uit: „Het moet dit seizoen 10 seconden sneller kun nen, misschien wel 20”. Een lachende Jos Hermens pareerde onmiddellijk met: „Nou, Gerard, dan zit je aan het wereldre cord”. Een dialoog, waaruit in elk geval bleek dat beide Nederlandse lange-afstandatle- ten tevreden waren met hun tijden van 13.33.4 (Hermens) en 13.34.0 (Tebroke). Te vreden met hun 5-kilometerrace tegen de Belgische wereldrecordhouder Emiel Puttemans, die in 13.2.6 zegevierde na een race, die zoals verwacht het hoogtepunt werd van de internationale Papendal-ga- mes. PRAAG (SID) - Cees Kerdel, de afscheid nemende voorzit ter van het Nederlandsch Olympisch Comité, is gekozen in het Internationaal Olympisch Comité. Hij behoorde tot de elf gekozenen tijdens de 79ste zitting van het I.O.C. in Praag, waar het totaal I.O.C.-leden op 86 kw'am. Jonkheer Herman van Karnebeek, die jaren zitting had in het I-O.C. (en eerste vice- voorzitter is geweest) heeft zich in verband met zijn gevorderde leeftijd uit het I.O.C. teruggetrokken. gelei suiker. KNWU-directeur Meuwese: „beslissing valt binnen enkele weken”. „Je mag inderdaad zeggen dat deze tijd voor mij een bevestiging is van de presta tie die ik vorige maand in Londen leverde. Ik liep daar 13.35. Een bevestiging ook van mijn gevoel dat ik een heel goed seizoen tegemoet kan gaan. Je moet rekenen dat we nog vroeg in het seizoen zitten en nog maar weinig warm weer hebben gehad. Vorig jaar kon ik deze tijd niet aan”, vertelde na afloop Jos Hermens, die vorig jaar zo’n moeizaam olympisch seizoen be leefde. Nog begin dit jaar was het hem onduide lijk waarom vorig jaar die topprestaties uitbleven. Dat gissen lijkt echter voorbij. Hermens, die afwisselend met Puttemans en Tebroke de kopgroep aanvoerde en in de laatste 300 meter tevergeefs trachtte Puttemans met een demarrage te verras sen: „Na de wereldkampioenschappen cross begin dit jaar in Düsseldorf ben ik bewust met de training gaan minderen. Het gaat nu allemaal veel speelser. Al dat duurlopen is verleden tijd. Bovendien helpt de trainer van Puttemans, Mon van den Eynde, me nu. Dit dus naast Jan Vos. Ik geloof dat ik op de goede weg ben”, aldus de Nijmegenaar, die zo’n 12 secon den van zijn nationale record verwijderd bleef. Voor de nationale atletiek waren er op Papendal nog meer plezierige zaken die veel voor de toekomst doen beloven. Erg opvallend was de 8.44.6 op de 3000 meter steeple van de pas 20-jarige Hans Koele- man. Hij is in staat om het al zes jaar oude record van de inmiddels met de topsport gestopte Egbert Nijstad (8.44.2) ruim schoots te verbeteren. Bijna was dat gisteravond al gebeurd. De complete sen satie bleef net uit Sensatie, die er wel was op de 800 meter, zowel bij de dames als bij de heren. Coen Gijsbers, die al verzekerd is van de reis naar het Russische Donetzk, waar in augustus de Europese jeugdkampioen schappen worden gehouden, versloeg na melijk de meer geroutineerde senior Eric van Amstel. De 1.49.7 van Gijsbers bete kende uiteraard een limiet en op 0.4 secon de na een evenaring van het jeugdrecord. Ook bij de dames heerste een junior. Weer de Friese Elly van Hulst, die de onlangs weer sterk teruggekomen Olga Commandeur voor zich moest dulden. „Ik wilde hiei van Olga winnen De tijd deed er niet zoveel toe” klonk het na afloop. Die zege kwam er En de tijd (2.05.8) was weer een topper Olga Commandeur scoorde 2.06.4 en moest ook de Belgische Bernadet te van Rooy 0.2 seconde laten voorgaan Met betrekking tol die Europese jeugdti- telstrijci was er ook winst voor Hugo Pom die met 54.0 seconden op de 400 meter horden de limiet tot op slechts 0.2 seconde benaderde Dn achter d< een persoonlijk record hewerkstelligenae senior Harrv Schutting (51 2) De benoeming van elf nieuwe leden wordt door waarnemers gezien als een bevestiging van de democratiseringstendensen binnen het I.O.C. Lybië, Mali, Mongolië en Puerto Rico die een zetel kregen waren nog nooit eerder in het I.O.C. vertegenwoor digd. Nederland kwalificeerde zich m tennis toernooi om de Federation cup overtui gend voor de kwartfinales. Betty Stöve en Elly Vessies wonnen de wedstrijd tegen Israel met 3-0. Beide speelsters gaven in hun enkelspelen slechts twee games af: Elly Vessies 6-1, 6-1 tegen Zubary en Betty Stöve eveneens 6-1,61 tegen Peled. In het dubbelspel was de marge al even overtui gend 6-2. 6-1 In de kwartfinales komt het Nederlandse team uit tegen Zuid-Afrika. TOULON. Jong Oranje heeft gisteren tijdens het internationale toernooi m Toulon van Italië gewonnen met 3-2. Bij de rust was de stand nog 0-0. Nederland dat zijn eerste wedstrijd tegen Bulgarije gelijk had gespeeld (1-1), kwam kort na de hervatting op 1-0 toen Brillo in eigen doel schoot. Nadat Pileggi m de 55e minuut gelijk had gemaakt zorgden Heini Otto en Johnny Dusbaba uit een strafschop m de 71e en 79e minuut voor een voorsprong van 3-1 Beccaria verkleinde de achterstand tien minuten voor tijd eveneens uit een strafschop Er waren 2000 toeschouwers Scheidsrechter was de Fransman Martin. In de tweede wedstrijd won Bulgarije met 2-1 van Belgie Ook daar was dé ruststand 0 0. Voor 1000 toeschouwers scoorden Atanazou en de Greet (in eigen doel) voor Bulgarije Baecke zorgde m de 79e minuut voor de enige Belgische treffer Walter Villa: gevaarlijke outsider op Drents circuit De grootste belangstelling zal dit jaar waarschijnlijk uitgaan naar de 250 cc klas se waarin Walter Villa een gevaarlijke outsider is. De wereldkampioen heeft het dit jaar nog niet ver gebracht en is vast van plan om Assen te gebruiken om terug te komen. Zijn voornaamste concurrenten zijn de Zuid-Afrikaan Alan North en de Italiaan Mario Lega. Van de Nederlanders zullen onder meer Henk van Kessel, Kees van der Kruijs en Hans Rebel aan de voorronden woensdag tot en met vrij dag meedoen. w. -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25