EEG Chili bereid tot nieuwe Betrekkingen tussen VS en Kongo hersteld 1 Breznjev: kans op koude oorlog weer aanwezig Bezwaren van Russen tegen „blokvorming” „mensenruil” met Moskou ONSTERFELIJK CHIRAC IN OPMERKELIJKE ROL „Steeds meer landen in staat Cruise- raket te maken n 19 7 7 3 JUNI DONDERDAG 1 6 BINNEN- EN BUITENLAND te it it h [pi n a (Van onze redacteur in West- Duitsland, Hans Amesz) n k •s •d s- li- jn in *n w >e fi er m ril 'e- de in ig en en a- Is- ar •e- en a- g BONN. Alle partijen in de Westduitse Bondsdag zijn van mening dat de Bondsrepubliek in de toekomst niet buiten kerne nergie kan. Tijdens een speciaal energiedebat verklaarde minis ter van Economische Zaken Hans Friderichs (FDP), dat de huidige energiebronnen uitgeput raken. Hij zei, dat wordt ge streefd naar 30.000 megawatt aan nucleaire energie in 1985. (Van onze speciale verslaggever Fred Sanders) BELGRADO. Enkele uren na de opening van de voorberei dende zitting voor de vervolgcon ferentie over vrede en veiligheid in Europa bleek gisteravond in Belgrado al dat de conferentie een gevecht zal worden van hard te gen hard. Op aandringen van de Russische delegatie weigerde de secrétaris-generaal van de confe rentie, de Joegoslaaf Bozinovic, een voorstel van de negen EEG- landen te laten stencillen en rond delen over de 35 delegaties. LONDEN Zonder president Idi Amin van Oeganda met name te noe men hebben de Gemene best-ianden aan het eind van hun zevendaagse con ferentie zijn bewind m krachtige bewoordingen veroordeeld. De veroorde ling werd opgenomen in het slotcommuniqué van 23 pagina’s en sprak van de „zich opstapelende be wijzen van een voortgezet te veronachtzaming van eerbied voor het leven en van de massale overtre ding van menselijke rech ten m Oeganda.” IMPASSE DREIGT AL OP BELGRADO-CONFERENTIE Kloof gaullisten regering vergroot Excessen in Oeganda krachtig veroordeeld door Gemenebest r- ft van „linkse fanatici”, die volgens hem alleen maar rotzooi willen trappen. Premier Barre verwaardigde zich mei in zijn slotwoord op de confessies van zijn Chirac onthulde tijdens de debatten dat hij vorige zomer was afgetreden omdat hij het vierkant oneens was geweest met de beslissing van de president en van zijn eigen kabinet zijn steun aan de directe verkiezingen voor bet Europese parle ment te geven. voorganger in te gaan De kloof tussen de gaullisten en de rest van de regering is nu, negen maanden voor de algemene ver kiezingen, groter dan ooit In westelijke diplomatieke kringen werd gezegd dat de Joegoslaaf, wiens taak het is de ambtelijke en technische begeleiding van de conferentie in Belgra do te verzorgen, door de Russen was bena derd om het westelijke voorstel niet te accepteren. (Van onze redacteur in Groot- Brittannië, Henk Leffelaar) Het was de overtuigende tne mug van leiders van de Gemene- best-landen dat „deze excessen zo grof zijn dat zij de aandacht van de wereld verdienen” Ge vraagd op een persconferentie wat het effect van deze verkla ring zou zijn op het Uegandese volk, zei premier James Callag han: „Ik heb geen duidelijk be grip van de psychologische con ditie van de leider van Oeganda. Het voorstel van de Negen, dat trou wens werd gesteund door de Verenigde Staten, was op zichzelf niet zo opzienba rend. Men wilde de eigenlijke toetsings conferentie op 3 oktober laten beginnen Een dag voor het debat hebben 58 economen uit de hele Bondsrepubliek een beroep op de regering gedaan om zo spoedig mogelijk met de bouw van meer kerncentrales te beginnen. Zij waar schuwden ervoor de economische be staansgronden van West-Duitsland niet op het spel te zetten door toe te geven aan het geroep van „schreeuwende minder heden” in plaats van het democratisch gekozen parlement over de energiepoli- tiek te laten beslissen. Volgens de weten schappers is het niet waar dat een snelle re exploitatie van kolen een alternatief voor kernenergie is. Dat wil zeggen: evaluatie van de nale ving van de beginselen van Helsinki door de 35 ondertekenaars; bespreking van eventuele plannen tot verbetering of aan vulling van de slotakte; bespreking van het eventuele nut van een nieuwe veiligheids- conferentie op hoog niveau. Dinsdag heeft de administratieve rechtbank in Hannover besloten dat de atoomcentrale Grohnde aan de Weser voorlopig niet mag worden afgebouwd. Een farmaceutische fabriek in de nabij heid van het bouwterrein had hierom verzocht. De Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken, Milos Minich (links, met documenten in zijn hand) verlaat het spreekgestoelte nadat hij de conferentie in Belgrado formeel heeft geopend. Via het Sacharov-comité bereikten Chili en de Sovjet-Unie die geen betrekkingen hebben - vorig jaar overeenstemming over het vrijlaten van respectievelijk Luis Cor- valan, leider van de Chileense CP, en de dissidente biologiestudent Vladimir Boe- kovski Amnesty International, de van Londen uit werkende organisatie voor politieke gevangenen, heeft kritiek geuit op de „ruil handel” van het Sacharov-comité Dit wees de kritiek van Amnesty gisteren van de hand. „in de toekomst zal het onge twijfeld weer van betekenis ver anderen, want ook de problemen veranderen Het belangrijkste is het onderling begrip dat op deze conferenties wordt opgewekt „Ik begrijp waar je naar toe wilt”, zei Hans Citroen. Holland Festival. Opera „Axel” van Reinbert de Leeuw, Jan van Vlijmen en Harry Mulisch, matige tot negatieve kri tieken. Opera „Le Nozze di Figaro” van Mozart, matige tot uitstekende kritieken. WASHINGTON (UPI). De Verenigde Staten en de volksrepubliek Kongo zijn overeengekomen de diplomatieke betrek kingen die twaalf jaar geleden verbroken werden, te herstellen en hun ambassades m Brazzaville en Washington te herope nen Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekend gemaakt De VS verbraken de betrekkingen met Brazzaville vanwege het voortdurend las tigvallen van Amerikaanse diplomaten, zo werd van andere zijde meegedeeld Vol gens het State Department uitten beide regeringen de hoop dat de nieuwe stap de betrekkingen zal versterken en aanzienlijk zei bijdragen tot verbetering van het on ‘lerlmge begrip en de samenwerking. „Hans”, zei ik, „als tamelijk totale leek op muziekgebied worstel ik met het vol gende probleem. De wereld heeft in de loop der eeuwen menige grote schrijver gekend, ik noem er maar een paar: Dante, Goethe, Tolstoj, Cervantes, Multatuli, Flaubert, Poe, Dickens, en ga zo maar door. Ik bedoel dus: schrijvers die tot de „onsterfelijken” gerekend mogen worden. (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolph Bakker) PARUS. De directe verkiezingen voor het Europese parlement in Straatsburg zullen van de kant van de Franse regering en het Franse parlement geen moeilijkheden meer opieveren. Na een debat van twee dagen hebben de Franse afgevaardigden hun goedkeuring aan de desbetreffende wetsontwerpen gegeven. Deze goedkeuring kwam echter op een bijzonder gecompliceerde, en voor de regering niet erg eervolle, manier tot stand. k- in m m ?n it- •s- •is ie is al ie 7 rd ?n e- le »n g m n- it- )e in er et ri ft o- sr ji- is ie ‘ii n- ia >r e- h- ig P- ?n e- ie ig ut e, re re ie Gl e is, :s- is- )P n- en g- en n- trijfel door Nico Scheepmaker'Jpl, Een Russische diplomaat had al aan een Westeuropese collega laten weten dat zijn delegatie problemen zou maken wanneer de negen landen van de EEG in Belgrado als één blok zouden opereren. Toen de Britse delegatieleider lan Su therland gistermiddag namens de negen landen van de EEG een voorstel indiende voor een lijst van besluiten van de voorbe reidende conferentie, reageerden de Rus sen niet onmiddellijk. Later pas bleek dat zij Sozinovic onder druk hadden gezet om het papier te weigeren, onder het motto Het comité meldde gisteren dat Chili dertien communisten wil vrijlaten in ruil voor een gelijk aantal politieke gevange nen uit de Sovjet-Unie De Chilenen zitten straffen van zes tot vijftien jaar uit. Als concessie aan het Oostblok hadden de Negen voorgesteld dat de besprekingen over de naleving van de slotakte, waarbij de beschuldigingen over en weer over schendingen van de rechten van de mens kunnen loskomen, achter gesloten deuren zouden plaatsvinden. Wat Zuid-Afrika en Rhodesie betreft merkten de leiders van de Gemenebest-ianden op dat de ge beurtenissen „acute crisis” had den bereikt die de internationale vrede in gevaar kon brengen, vooral waar het de gewapende strijd in Rhodesie en Namibië betrof Niettemin werd erkend dat de gewapende vrijheidsstrijd „een aanvullende factor is bij de onderhandelingspogingen en dat en in principe laten duren tot eind dit jaar Als agenda voor de toetsingsconfe rentie wilde men zich houden aan de passages daarover in de slotakte van Hel sinki. Bijna drie maanden geleden was het in Grohnde tot ernstige ongeregeldheden gekomen toen duizenden tegenstanders van kernenergie in gevecht raakten met de politie. Afgelopen maandag bezetten circa 50 demonstranten dat deel van het bouwterrein waar in de toekomst de koeltorens moeten komen. De actie ver liep zonder incidenten. van de Oegandese kwestie m het parlement aankonctigde stappen te overwegen tegen ae zogeheten „whiskey-verbinding tussen En geland en Oeganda Dit is de we kelijkse vliegdienst tussen Oe ganda en Engeland die Amin voorziet van sterke drank tabak en voornamelijk andere luxe arti kelen ten behoeven van zijn loya le vazallen in het leger In de Britse pers is onlangs harde kn tiek geuit over deze bevoorrading van Oeganda’s moordenaars het handhaven van de strijd on vermijdelijk is Voor net bereiken van een meerderheidsregering in Rhode sië was aldus het communiqué met alleen de verwijdering van het regime van premier lan Smith noodzakelijk, maar ook het opbreken van het „apparaat van onderdrukking” dat door diens regering werd gebruikt De apartheidspolitiek van Zuid Af rika en de „Bantoestans” werden omschreven als „hardvochtige racistische onderdrukking en landen die Zuid Afrika steunden in de ontwikkeling van kernin- dustne werden opgeroepen daar van af te zien Veel waardering werd uitge sproken voor de zogeheten „frontlijnstaten” die ten koste van veel opofferingen de strijd tegen het regime van premier Smith /steunen Andere landen werd gevraagd deze staten daar in te helpen dat in Belgrado de staten individueel dienen te opereren, dat ze niet als blok mogen optreden. De Sovjet-Unie anderzijds heeft steeds grote weerzin getoond tegen een erken ning van de EEG. Pas tijdens het overleg over de visserijzones, begin dit jaar, heb ben de Russen voor het eerst de EEG aanvaard als officiële onderhandelings partner. Wanneer beide partijen op hun stuk blijven staan, kan de voorbereidende conferentie al vastlopen voordat over de rechten van de mens - het zwaarste pro bleem binnen de materie van de veilig- heidsconferentie en dé slotakte van Hel sinki - nog maar een woord is gesproken. Gisteravond laat was nog niet duidelijk hoe „hard” deze kwestie van beide zijden zou worden gespeeld. De EEG-landen wa ren vooralsnog van plan te weigeren toe te geven en het voorstel dan maar als negen individuele landen in te dienen. Vooral Nederland streeft er al jaren naar de EEG ook in politieke zaken meer als een geheel te laten optreden. Trouwens in de materie waarover op de uiteindelijke toetsingscon ferentie, deze herfst in Belgrado, wordt gesproken, zitten verscheidene elementen die volgens het Verdrag vgn Rome beho ren tot het werkterrein van de EEG. KOPENHAGEN (DPA). De Chileen se regering heeft het internationale Sa- cnarov-eomité in Kopenhagen doen we ten dat zij opnieuw bereid is tot een „mensenruil” met Moskou gevangenzit- tende Chileense communisten tegen Rus sische dissidenten Zo kan ik ook vele onsterfelijke toneel schrijvers noemen: Molière, Brecht, Strindberg, Shakespeare, Lorca, Goldoni, O’Neill, Sophocles, te veel om op te noe men, en uiteraard een minstens zo groot aantal onsterfelijke schilders: Rembrandt, Holbein, Picasso, Da Vinci, Van Gogh, Monet, en ga zo maar door. Idem dito voor de beeldhouwkunst, de architectuur en natuurlijk de muziek: Mozart, Beethoven, Moussorgski, Sibelius, Ravel, Verdi, Bar tók, Debussy en noem ze maar op, die definitief onsterfelijke componisten die nu na eeuwen nog gespeeld worden en die over enkele eeuwen ook nog gespeeld zul len worden”. STOCKHOLM (ANP). Steeds meer landen, waaronder ontwikkelingslanden, zijn in staat een zogenoemde Cruise-raket te maken welke is uitgerust met een kern kop, zo blijkt uit het nieuwe jaarboek van het internationale instituut voor vredeson derzoek in Stockholm (Sipri). Volgens het jaarboek 1977 kan elk land met een gemiddelde wapenindustrie gelei de wapens met kernkoppen maken. Dat wil zeggen dat naast de grote landen ook Argentinië, Brazilië, India, Israel en Tai wan hiertoe in staat zijn. En in samenwer kingsverband bestaat de mogelijkheid ook voor Egypte, Indonesië, Noord-Korea, Zuid-Korea en Pakistan. De „Cruise-raket” is' een nieuw geleid wapen, dat direct naar een doel wordt gebracht met behulp van navigatiesyste- men, welke zijn afgesteld op de contouren van de aarde. De Gemenebest-ianden zijn echter van mening dat zij hun eigen principes moeten uiteenzet ten Of dat de Oegandezen zal helpen of niet, was geen overwe ging. Er is hier sprake van zo n grove schending van mensen rechten dat er geen keuze was” Wellicht niet zonder toeval werd gisteren ook bekend dat mi nister van Buitenlandse Zaken David Owen, die zich tot nog toe nogal afzijdig heeft gehouden „Val me niet in de rede”, zei ik. „Waar het mij nu om gaat is dit. Ik kan een aantal levende schrijvers noemen, van wie met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid gezegd kan worden dat zij ook tot de onsterfelijken zullen behoren en nog lang na hun dood gelezen zullen worden: Nabo kov, Marquez, Solzjenitsin, Reve, Böll, Sartre, Handke, enfin, laat ik er niet te veel noemen, een handjevol is al voldoende voor mijn redenering. Ook kan ik menige toneelschrijver noemen die onsterfelijk zal blijken te zijn: Pinter, Becket, Miller. Ik beperk me weer, zoals je merkt. Menige schilder zal ook op onsterfelijkheid kun nen rekenen: Hockney, Westerik, Stupica, Appel, Oldenburg, Lucassen, ik doe maar een gooi, alsook menige beeldhouwer, me nige architect en menige choreograaf (Ba lanchine, Van Manen). Kortom: in elke tak van kunst zijn er momenteel op zijn minst drie nog levende kunstenaars aan te wij zen van wie gesteld mag worden dat zij tot de allergrootsten door de eeuwen heen zullen worden gerekend. Mijn vraag aan jou, en ik vraag het aan jou omdat jij nu al jarenlang de muziek, oud en modern, nati onaal en internationaal, op de voet volgt, is daarom of...” „...of er ook onder de hedendaagse, le vende componisten zulke onsterfelijken zijn aan te wijzen”, vulde Hans Citroen aan. „Het antwoord is nee. De enige werke lijk grote componist is ook dood. Dat was Strawinsky. Britten, Sjostakov itsj en Pro- kofjef zijn ook dood. Ik geloof dat we wat de muziek betreft in een ontzaglijk dal zijn belqnd, en soms vraag ik mij af of de popmuziek misschien niet de eigenlijke muziek van deze tijd is, en of we daar niet de onsterfelijken moeten zoeken. Maar ik voeg er meteen aan toe dat zulke dingen ook een eeuw en twee eeuwen geleden al door de grootste kenners werden gezegd, en dat dit nooit een garantie is gebleken dat er inderdaad geen onsterfelijke com ponisten onder hun gehoor hadden ge zeten...” Volgens Friderichs heeft West-Duits- land economische groei nodig teneinde de werkloosheid te lijf te gaan en het systeem van sociale zekerheid niet te laten afbrokkelen. Eén van de voorwaar den voor economische groei is, aldus de minister, kernenergie. Terwijl de woord voerders van de regeringspartijen het energieprogramma van het kabinet in het algemeen goedkeurden, oefende de oppositie bij monde van Karl-Heinz Nar- jes scherpe kritiek uit op de regering Schmidt-Genscher. Narj es betitelde de houding van de regering als opportunis tisch en verlangde een duidelijk, welom schreven pakket van maatregelen zodat „wij in de toekomst niet zonder energie komen”. Hij veroordeelde het optreden En de kritiek gold in het laatste geval dan niet de muziek, maar de aanpak. Nu ben ik op muziekgebied helaas een tamelijk tota le leek, al mag ik graag naar Hilversum 4 luisteren. Ook kan ik er op pochen dat ik mijn muzikale vooropleiding te danken heb gehad aan de Walt Disney-film „Fan tasia”, waardoor ik sommige muziekstuk ken, zoals „Nacht op de kale berg”, en „De tovenaarsleerling”, als het ware vóór me zie als ik ze op de radio hoor, ook als de radio zelf dan buiten mijn gezichtsbereik is. Mij kan dus onmogelijk verweten wor den dat ik verstoken ben van ook maar enig muzikaal inzicht, maar voor het op lossen van de vraag die me al enkele tijd bezig houdt en die ik zo meteen uitvoerig zal formuleren, leek het mij toch verstan diger mij te wenden tot een muziekkenner bij uitstek als Hans Citroen. PARIJS (Reuter). De Russische partij leider Leonid Breznjev, die maandag in Parijs zal aankomen voor een officieel bezoek aan Frankrijk, heeft in een inter view met het Franse dagblad „Le Monde” gezegd dat een opvoering van de wapen wedloop kan leiden tot een situatie die vergelijken is met de koude oorlog in de jaren vijftig. De wapenwedloop duurt vol gens hem helaas nog altijd voort, en ver snelt zelfs. Hij sprak met name over verhoogde de- fensiebijdragen van de NAVO-partners, de voortdurende inflatie van het Ameri kaanse militaire budget en de pogingen van dit land om steeds weer nieuwe soor ten wapens te maken. Breznjev zei dat de Sovjet-Unie van mening is dat er een eind moet komen aan de wapenwedloop om een essentiële ontspanning tussen Oost en West te realiseren. Wal de EEG beu er drongen de Gemenebest-leuiei s ei op aan dat ei meer reKenmg wordt gehou den met de handelsbelangen van de Aziatische landen van het Ge menebest, die er economisch op achteruit gingen sinds Engeland tot de EEG toetrad Er werd voor gesteld dat de EEG regelmatig fondsen tei beschikking zou stel len van deze Aziatische landen. Premier Callaghan werd ook gevraagd wat nu eigenlijk de be tekenis en de toekomst was van de Gemenebest-conterenties Hij zei „Het Gemenebest betekent veel verschillende dingen voor een groot aantal onderling ver schillende mensen Het is onder geen noemer te vangen Premier Barre maakte gisteravond laat in het parlement bekend,‘dat de regering de vertrouwenskwestie met betrekking tot het wettenwerk stelt, dat de directe ver kiezingen van he* Europese parlement mo gelijk moet maken. Hierbij wordt een be roep gedaan op het derde lid van artikel 49 van de Franse grondwet, volgens welk artikel een door de regering ingediend wetsontwerp door de parlementariërs zon der stemming als aangenomen wordt be schouwd wanneer er niet binnen 24 uur na het stellen van deze vertrouwenskwestie van de kant van het parlement bezwaar tegen wordt aangetekend. Deze gecompliceerde weg moest worden gevolgd om het hoofd te bieden aan onver wachte oppositie van de kant van de gaul listen binnen de regeringscoalitie. Nadat de regering eerst had gemeend de instem ming van de gaullisten voor het wetten werk te hebben gekregen, bleek kortgele den plotseling, dat men in het gaullistische kamp van mening was veranderd. Gaullis tenleider en oud-premier Jacques Chirac eiste nu tijdens de debatten dat de hele kwestie van de directe verkiezingen voor het Europese parlement zou worden uitge steld, naar gevreesd werd voor onbepaal de tijd. De eeuwige strijd tussen de afgetreden premier Chirac en zijn gaullistische aan hang enerzijds en Chiracs opvolger pre mier Barre gesteund door president Gi- scard d’Estaing anderzijds, beheerste de debatten over het Europese parlement ge heel en al. Bondsdag kiest voor kernenergie

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3