Springlevend historisch alternatief in Haarlemse kerk Verdi moeiteloos door Grace Bumbry gezongen Authenticiteit voorop bij ensemble Paco Pena Globe steunen Klassieke dansen ontroeren door eenvoud en schoonheid Bour efficiënt leider in eigentijdse muziek Aandacht een vereiste voor Weekend Extended Vocal Techniques Verbluffende zang van Prima Materia 1 Brabant blijft r V Leerzaam flamencoconcert in Amsterdam JOYCE TRISLER WEKT DENISHAWN TOT LEVEN HERHALINGEN VAN GAUDEAMUS-WEEK 11 19 7 7 JUNI MAANDAG 2 O KUNST 10 H L Hesperion: fascinerend «1 een 1 J. H. MOOLENIJZER ppa. ville, Van- JOHN OOMKES De interessante en zeer verantwoorde 'j NO I 1 1 l t 1 zine. ;iese- boer uoy, a r 1 y lijk de alle En •uy- oor hij AMSTERDAM. De Gaudeamus-Mu- ziekweek 1976 beleefde gisteravond zijn naweeën op een Holland Festivalconcert in de Sonesta Koepelzaal. Ernest Bour dirigeerde het Radio Kamer Orkest in een uitvoering, die een herhaling betekende van een aantal composities die in dit vorig jaar gehouden internationale concours bij jury en publiek een goede pers kregen. Jordi Savall, Hopkinson Smith, Lorenzo Alpert, Gabriel Garrido en Christophe Coin zijn verantwoordelijk voor de muzi kale wonderen die hier verricht werden. Hoofdrolspeelster in „Hesperion XX” is evenwel de sopraan Montserrat Figueras, die evenals de instrumentale leden van haar groep verbluft met een enorm virtu- Erg verwonderlijk was het daarom niet om te moeten constateren dat slechts zo’n 120 bezoekers zaterdagavond en -nacht verbijsterd kennis kwamen nemen van de ongelooflijk aandoende zang- en stempres- taties van het Extended Vocal Techniques Ensemble uit San Diego in Califomië en Prima Materia uit Rome. Samen met Joan La Barbara traden zij op in een voor dit festival zeer geëigend Weekend Extended Vocal Techniques, een weekeinde gewijd aan de vorderingen die de menselijke stem de laatste decennia heeft weten te berei ken. Dat de Sonesta Koepelzaal dan ook AMSTERDAM. Een van de doelstel lingen van het Holland Festival is attent te reageren op nieuwe ontwikkelingen binnen de kunst, vooruit te lopen op de smaak van het publiek en nieuwe zaken aan te dragen. De belangstelling voor nieuwe kunstuitingen, de cultuurhonger is ontegenzeggelijk minder dan tien jaar geleden, maar toch is het een taak die niet uit de weg gegaan mag worden. Zo heeft het Holland Festival dit jaar en de twee voorafgaande jaren de nodige aandacht besteed aan die avant-garde componisten die het etiket Minimal Art opgedrukt kre gen. Bij het eerste concert van Steve oos raffinement bij het reproduceren van de rijk versierde melodische lijnen. De veelvuldig in deze muziek voorkomende kleine voorslagjes en dergelijke (ter mar kering van die melodische lijn), worden bij haar manier van stemgebruik helemaal organisch in het geheel opgenomen. Haar zeldzaam fijn genuanceerde zang, is - of het nu een volkslied, een anonieme ballade of composities van Ortiz, Narvaez of An chieta betreft - zeer welluidend en uitdruk kingsvol. Een karakteristieker geluid, met het fatalistisch-suggestieve mezzo-timbre in het lage register, is op zichzelf boven dien nauwelijks denkbaar. In een intelligent opgebouwd program ma vol boeiende afwisseling, werd het enthousiaste gehoor een royale kijk gege ven op de rijkdommen die schuil gaan in niet uitpuilde van de zangpedagogen en koordirigenten is me een raadsel. Exotische trekken, met typisch Moorse invloeden inzake intervals-vorming, wa ren duidelijk herkenbaar in de Spaans- Joodse, gezongen romances en instrumen tale stukken vol bizarre effecten en verras singen. Maar dan een uitheemse schoon heid, die een uitgezuiverde puurheid ten toonspreidde, zonder enige goedkoopte. de Spaanse (profane) muziek uit de over gangstijd tussen middeleeuwen en renais sance. Het overvloedig gebruik van „guir landes”, welke in diezelfde periode in de muziek van de Noordelijker gelegen lan den vaak een rumoerige drukte in het klankbeeld veroorzaakte, verleent aan de ze kunst slechts voorname gratie en ele gantie binnen het klassieke evenwicht der renaissance. DEN BOSCH. (ANP) Met elf stemmen tegen en 51 voor hebben Provinciale Sta ten van Noord-Brabant zaterdag besloten om Zuidelijk toneel Globe ook van 1978 tot 1981 te subsidiëren. Daarmee onder schreven de staten een voorstel van het college van Gedeputeerde Staten. Vorig jaar besloot Noord-Brabant de subsi dieregeling slechts voor een jaar te ver lengen in afwachting van een landelijk toneelbeleid van het ministerie van CRM. Wat Susan Hendricks, Roberta Laneri, Maria Monti, Gianni Nebbiosi en Claudio Ricciardi doen heeft meer met mediteren dan met concerteren te maken. Het zin gend improviseren, al gebeurt dat ogen schijnlijk binnen een zeer beperkt kader (zoals bij minimal music), is bij hen een heel natuurlijk proces, nauwverbonden met het religieuze. Toegegeven, na twee van zulke ruim een half uur lange improvi saties heb je het wel gehoord, maar ben je nog niet uitgeluisterd. Zondagavond genoot een uitgelaten pu bliek in de Amsterdamse Stadsschouw burg van deze bijzonder ontspannen, lich telijk belachelijke maar ook zeer instruc tieve dansavond. Het begon met een de monstratie van de danstechnieken uit 1920. Voor een beter begrip is het mis schien nuttig te weten, dat de naam van deze school is samengesteld uit die van Ruth St. Denis en Ted Shawn. De eerste ontwikkelde haar schoonheidsideaal toen haar oog toevallig viel op een Egyptische Die stilte was er dadelijk bij de aanvang van de Ouverture „La forza del destino” zonder dat erom gevraagd hoefde te wor den. Edo de Waart, die de leiding had van dit concert van het Concertgebouworkest, deed geen enkele concessie aan de muzika le voorschriften om het massale publiek tegemoet te komen. Hij hield het fortissi mo binnen de perken van de welluidend heid en besteedde de uiterste zorg om een bijna breekbaar pianissimo te bereiken, zonder zich om de grote ruimte te bekom meren. De grote attractie van dit concert was het optreden van de Amerikaanse mezzo sopraan Grace Bumbry, die haar interna tionale roem te danken heeft aan de aparte bekoring van haar stem, die in alle regis ters van hoog tot laag, dezelfde intensiteit en warmte behoudt. Al op zeer jeugdige leeftijd verwierf zij grote bekendheid in Amerika, maar haar internationale succes heeft zij te danken aan haar sensationele optreden als Venus in Wagners „Thann- hauser” tijdens de Festspiele in Bayreuth onder leiding van Karajan. Dit is een on vervalste sopraanpartij, maar zonder haar stem geweld aan te doen, zong zij in Salz burg de Carmen. Zoiets komt maar een- werk steeds weer moesten uitvoeren. Ook in het buitenland groeide de interesse. maal in de geschiedenis voor. De grote grammofoonplaten-maatschappijen zorg den voor de rest en Grace Bumbry is langzamerhand een begrip geworden voor iedere operaliefhebber. Een aparte ver dienste van haar is, dat zij zich geen allu res aanmeet van een operadiva. Zij blijft eenvoudig en bescheiden en juist door haar innemende persoonlijkheid verovert zij het meest veeleisende operapubliek. Zelfs in de grote Zuidhal had zij geen moeite om hqar stem tot in de verste hoeken te laten doordringen en van de eerste tot de laatste seconde van haar optreden hield zij de aandacht gespannen. Zij zong de Aria van Leonora „Pace, pace, mio Dio” uit „La forza del destino”, vervol gens de Cavatine van Elvira uit „Ernani” en de aria van Eboli „O don fatale” uit „Don Carlos”. Maar het publiek liet haar natuurlijk niet gaan zonder toegift en zij besloot met de aria „Vieni, t’affretta” uit Macbeth. Het was misschien jammer, dat zij zich uitsluitend tot Verdi bepaalde, ter wijl zij juist door haar veelzijdigheid grote naam gemaakt heeft maar het is nu eenmaal zo, dat Verdi voor iedere opera zangeres het begin en het einde is. Het is eigenlijk niet nodig om te zeggen, maar het Concertgebouworkest vervulde de rol van opera-orkest op voorbeeldige wijze. Edo de Waart voelt zich als een vis in het water bij operabegeleidingen, dat heeft hij dubbel en dwars bewezen met „Aida” en de „Rosenkavalier”. Maar ook als concertdirigent beschikt hij over uit zonderlijke talenten. Hij besloot het con cert met een volmaakt beheerste uitvoe ring van de „Schilderijententoonstelling” van Moessorgsky in de instrumentatie van Maurice Ravel. Het is waar, dat het een paradepaard is van alle grote dirigenten, maar het is altijd weer een feest om ernaar te luisteren. Ted Shawn baseerde zich vooral op Indi aanse en Japanse dansen. De laatste werk te veel met sportgroepen en had geduren de enige tijd een dansgroep met uitslui tend mannen. Wat ik hier vertel is gewoon dansgeschiedenis, maar hoe het werk van deze mensen er echt uitzag weet bijna niemand meer, daarom ook was die de monstratie van de danstechnieken zo inte ressant. Hoe bouwde men aan het bewe gen als Egyptische „tweedimensionale” fi guren, hoe aan Indiase handgebaren, hoe werd er gewerkt aan het Japanse sjaalslin- geren, enzovoort. Na de eerste pauze kregen we een aantal lieve dansen te zien, voornamelijk van prille meisjes in Griekse tuniekjes, op wal sen van Brahms, op Liebestraum van Liszt en op korte stukken van Chaminade en Debussy. Dit is een zo jeugdig soort dan sen dat het me door het zien daarvan opeens duidelijk werd waarom Jugendstil, Jugendstil heet. De naïviteit werkte lichte lijk op de lachspieren van het publiek en dat zou nog veel erger worden. Op deze manier werd er trouwens ook in ons eigen land gedanst door verschillende dames met als meest uitgesproken vertegenwoor digster Lili Green. Niet alleen nu wordt er door het publiek om gelachten. Dat was vroeger ook al zo. Het volgende nummer, een mannendans op muziek van Bach (Ted Shawn) ging gepaard met gierende lachgolven die nog werden overtroffen door het geloei dat er opging bij de dramatische dans voor vijf dames op de Sonate Pathétique. Toch be zitten al deze dansen een ontroerende een voudige schoonheid en ons lachen komt misschien alleen maar voort uit onze schuchterheid ten opzichte van die ontroe ring. sigarettenreclame. Danstechniek had ze eigenlijk niet, maar aan de hand van pri mitieve filmpjes over dansen uit India, Japan, Java en Kreta, vond ze haar eigen bewegingssysteem uit. 20.15 igheid elfilm iO’S t de e. MUZIEK AMSTERDAM. Concertgebouw (20.15 uur):: Nederlands Kamerorkest onder leiding van Vladimir Ashkenazy, viool met Mozart-programma. Sonesta Koepelzaal (20.15 uur): Pro Cantione Antiqua onder leiding van Mark Brown met eenstemmige en polyfone composi ties uit Engeland en Spanje. DEN HAAG. Nederlands Congresge bouw (20.15 uur): Internationaal Koor- f estival. Diligentia (20.15 uur): Paco Pena en zangers met flamenco’s. Remonstrant se Kerk (20.15 uur): Dorothy Dorow, sopraan en een instrumentaal ensem ble onder leiding van Reinbert de Leeuw met werken van Schönberg, Dallapiccola, Stravinsky, Dorow en Loevendie. Een overzicht van het concert dat Hesperion XX gisteren in de Bakenesser- kerk in Haarlem gaf :elevi- jaans. K)Tv- letrie. »5 (K) ïrkne- rische ws uit 00 (K) 15 (K) natief lespel. r irrte iifilm. lezing die Ernest Bour met solistische bij dragen van Anne Haenen en de clavecinist Jan van der Meer van alle werken gaven, stelden de diverse compositorische kwali teiten ervan in een helder daglicht. JOHAN VAN KEMPEN Na de tweede pauze volgden nog wat Oriëntaalse dansen, waarvan vooral de laatste van vijf dames met een enorme blauwe zijden sjaal, die nu eens als golven, dan weer als de hemel, nu eens als een parachute dan weer als een gordijn ge bruikt werd. Deze voorstelling gaat op 21 juni in Den Haag en op 22 juni in Rotter dam. Vanavond komt Joyce Trisler met een eigen (hedendaags) programma in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Het zien van hun historische werk was in ieder geval een belevenis. CONRAD VAN DE WEETERING In- ende 'ene- irten ram- 12.45- it. 00 (K) ■delin- Laurel 20.35 \acht- Jour- 95 (K) eken- is. tv- as, tv- 20.45 0 (K) 15 (K) >0 (K) 23.55 tar en Silder Q Ac- )Kim- iserie. Jour- seine rnaal. lingen )0 (K) inche. rnaal. cus. wee, De sopraan Anne Haenen zong, evenals in die Gaudeamusweek 1976, de solopartij in Nigel Osborne’s effectmatig opgezette werk „The Sickle”. Deze compositie op poëzie van Mayakovski is soms vervuld van spanning en dan weer zonder enige zeggingskracht. En vooral in de orkestpar tijen is een hinken op twee gedachten waar te nemen, met zowel elementen van eigen tijdse uitdrukkingsvormen als van de Hol- lywood-romantiek. ne Oliveros dankzij een groot komisch ver mogen, de schade ingehaald. De groeps- improvisaties van Prima Materia, even eens een vijfmans sterk ensemble uit San Diego, maar tegenwoordig woonachtig te Rome, beklemmen veel meer. Niet uitslui tend omdat hun inhaleringstechniek en het verbluffende tweestemmig zingen door hen zover ontwikkeld zijn, maar ook op de manier waarop dat toegaat. Hun stemgebruik heeft een minder sys tematisch karakter, maar staat nadrukke lijk in verbinding met een gevoelswereld. György Ligeti’s raffinement inzake het esthetisch hanteren van het orkest, kwam goed naar voren in de fijn verzorgde weer gave van diens vierdelige „Kammerkon- zert”. Al is deze knap geschreven muziek misschien (zoals in het tweede deel; Cal- mo, Sostenuto) inhoudelijk niet zo sterk, toch stak ze qua kwaliteit met kop en schouders uit boven de op deze „Gaudea- mus Hoogtepunten”-avond gebrachte pre mières. Dat betrof dan een eerst vriendelijk en prettig van klank zijnd, maar jammer ge noeg in taaiheid ontaardend werk voor blazers en slagwerk van Wim de Ruiter: „To be or not to be”, alsmede een aan elkaar gebreid en nogal ongelukkig geiïn- strumenteerd „Profiel, per cembalo e or chestra”; door Bernard van den Boogaard in een visieloze soort „neo-neo”-stijl ge schreven. gebaseerd op een kort gedeelte van een roman van Samuel Beckett, te kunnen bevatten, is een grote luisterbereidheid nodig. Eerst dan kun je verwonderd vast stellen hoe makkelijk de leden van het ensemble -gezeten in een huiselijk inte rieur - van een ’growl’-techniek (zoals jazz- trombonisten wel gebruiken) overschake len op een tandtriller of inhalerend zingen om direct daarna feilloos een hoge e te pakken. Nu lijken deze (voormalige) Amerikaan se studenten met niets anders bezig te zijn dan hun techniek op het gebied van de stemexploraties te vergroten, want hun werk maakt een van de emotie of van een filosofisch of politiek beginsel losgekop pelde indruk. Na de pauze echter wordt in de finale van John Philip Sousa’s operette El Capitan en in het body music-achtige Piece for Trumpet and Dancer van Pauli- Montserrat Figueras en de overige leden van „Hesperion XX” hebben in hun artis tieke spontaniteit en hun uitgesproken in tuïtie voor de uitvoeringspraktijk van dit hoogst waardevolle culturele erfgoed, alle academisme van hun conservatorium tijd achter zich gelaten (zoals Jordi Savall het toelichtte) of eigenlijk eerder ingeruild; voor een creatieve benadering van een - blijkens deze avond - springlevend histo risch alternatief. JOHAN VAN KEMPEN Aan „Les soupirs de Genevieve” van Fabio Vacchi, een nerveus vibrerend stuk voor strijkorkest, verleende de jury des tijds de eerste prijs. Bour leidde het Radio Kamerorkest efficiënt door de middels een oninteressant schema in elkaar gesleutel de partituur, die overigens niet veel meer van de aard van de componist laat zien dan diens goed gevoel voor strijkersbe- handeling. Nu duidelijk is geworden dat die rege ling nog wel een aantal jaren op zich zal laten wachten, vindt het Brabants provin ciebestuur dat subsidiëring vanuit Noord- Brabant moet blijven bestaan om een goed aanbod van repertoiretoneel te waarbor gen. Aan de provinciale subsidiëring zijn wel een aantal voorwaarden verbonden. Zo moet het gezelschap zich onder meer vestigen in Eindhoven. Nu heeft Globe Amsterdam nog als standplaats. HAARLEM. „Hesperiden” zijn in de Griekse mythologie de dochters van de nacht, wonend in een tuin met gouden appels, in het uiterste Westen. De naam van het Spaanse ensemble „Hesperion XX” - dat zondagavond een Holland Festivalconcert gaf in de Bakenesser Kerk - is daaraan verwant en verbeeldt het streven van deze kunstenaars om de oude cultuur van „Hesperion het avondland; West-Europa) via hun musiceren in onze twintigste eeuw (XX) vertegenwoordigd te doen zijn. Nu hadden zij bij het eerste gedeelte van het programma van het EVT-ensemble, dat uit William Brooks, Edwin Harkins, Deborah Kavasch, Philip Larson en Linda Vickerman bestaat, nog kunnen besluiten het niet veel langer aan te zien en te horen, want het gepiep, gegorgel en geschreeuw waaraan het wat gedateerd aandoende A merciful Coincidence van Roger Reynolds zo rijk is, lijkt op het eerste gehoor niets „ter leringhe ende vermaeck” te bevatten. Vreemdgenoeg gaat het nu juist daarom. Reich, een van de meest vooraanstaande de essentie van dit stuk van Reynolds, minimalisten, in 1972 in Eindhoven, kwa men dertig schuchtere belangstellenden kijken. Nu vijf jaar later volgen honder den muziekliefhebbers de laatste ontwik kelingen van een Philip Glass of een Terry Riley. (K) lede- (K) AMSTERDAM. De Joyce Trisler Danscompany is een kleine moderne Ame rikaanse dansgroep, die pas drie jaar be staat. Vorig jaar maakte de groep als pro ject een studie van het soort dansen dat zo’n 60 jaar geleden door de leerlingen van de Denishawn school werd uitgevoerd. Ze werden daarbij geholpen door de nu 80- jarige Klama Pinska, die jaren geleden op die school is opgeleid en nu nog steeds in San Francisco les geeft. De bedoeling was om de aldus gereconstrueerde dansen maar vier keer in New York uit te voeren, maar er bleek zo overweldigend veel be- Inderdaad zijn het gouden vruchten, die - lange tijd door de nacht bedekt - door hen in onze eeuw worden teruggetoverd. Een redelijk bezette Bakenesser Kerk was er gisteren getuige van dat blaas-, strijk-, tokkel- en slaginstrumenten uit de vroege renaissance werden bespeeld op een ma nier die fascineerde en die deed beseffen dat geen primitivisme, maar uitingen van een hoog ontwikkelde en uit uiterst ver fijnde cultuur aan de orde werden gesteld. AMSTERDAM. De enorme afmetin gen van de Zuidhal van het RAI-gebouw maken deze ruimte eigenlijk bij voorbaat ongeschikt om als concertzaal dienst te doen. Toch hebben de vierduizend toe hoorders zaterdagavond met volle teugen genoten van een concert, dat aan alle verwachtingen voldeed. Het was verheu gend te constateren, dat het publiek als bij afspraak meewerkte om de nadelen van de sfeerloze omgeving tot een minimum te beperken. Men begreep, dat musiceren in deze immense hal slechts mogelijk is in een sfeer van de grootst mogelijke oplet tendheid en absolute stilte. AMSTERDAM. Elk festival heeft zijn ups en zijn downs, zijn hoogtepunten en teleurstellingen; het is het beeld dat het Holland Festival vrijwel traditiegetrouw biedt. Door evenals vorig jaar (Amerika in verband met het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten) ook ditmaal („de men selijke stem”) voor een centraal thema te kiezen, heeft de organisatie in ieder geval weten te bereiken dat het publiek wat beter weet waar het aan toe is. Het concert dat de Spaanse flamencogitarist Paco Pe na en zijn zangers gisteravond in de Klei ne Zaal van het Amsterdamse Concertge bouw gaven, is daar een mooi voorbeeld van. Niet de individuele brille van Peda stond centraal, maar de aanstekelijke volks zangkunst met haar bijna onbeperk te improvisatiemogelijkheden die de fla menco eigenlijk is. Zo zijn we voor de pauze getuige geweest van een ingetogen en leerzame lezing van Pena die telkens werd geïllustreerd door een van de leden van zijn gezelschap, dat bestaat uit Angelita Vargas (cantaora zangeres van de hedendaagse flamenco), Manuel Soto (cantaor zanger van de traditionelere vormen van de flamenco), Francisco Garcia Lopez (cantaor en pal- mero iemand die de structuur van de flamenco accentueert door ritmisch hand geklap) en Rafael Munoz (palmero). José Carmona speelt naast Pena gitaar. Fla- MAANDAG 20 JUNI MUZIEK AMSTERDAM. Sonesta Koepelzaal (20.15 uur): Collegium Vocale Gent en Musica Antiqua Amsterdam onder lei ding van Gustav Leonhardt met Bach- programma. DEN HAAG. Diligentia (20.15 uur): Hesperion XX onder leiding van Jordi Savall met profane 15e en 16e eeuwse Spaanse muziek. Nederlands Congres gebouw: Internationaal Koorfestival. BALLET AMSTERDAM. Stadsschouwburg (20.15 uur): Nederlands Danstheater onder artistieke leiding van Hans Knill en Jiri Kylian in „Lieder ohne Worte” in een choreografie van Hans van Ma nen en „Acqua Femina” in een choreo grafie van Jiri Kylian. DEN HAAG. Koninklijke Schouw burg (20.15 uur): The Joyce Trisler Danscompany met „Dance for Six”, „Journey”, „Butterfly” en „Little Red Riding Hood”, ingestudeerd door Klar- na Pinska. DINSDAG 21 JUNI TONEEL AMSTERDAM. Mickery (20.30 uur): „Vox Populi, Vox Dei” van Ritsaert ten Cate. BALLET AMSTERDAM. Stadsschouwburg (20.15 uur): Nederlands Danstheater onder artistieke leiding van Hans Knill en Jiri Kylian in „Lieder ohne Worte” in een choreografie van Hans van Ma nen en „Acqua Femina” van Jiri Kylian. menco is een samengaan van Andalusi- sche folklore en zigeunermuziek. Voor een onvoorbereide luisteraar doet de flamenco wat overdreven aan. Het is een manier van zingen, waarbij de zanger of zangeres zijn of haar gehele emotionele bagage uitpakt op een directe en onverhullende manier. Ga je als luisteraar de communicatie en dus de confrontatie met geluk, vreugde of leed niet uit de weg, dan kim je je geen meeslepender muziek voorstellen. De op zwepende zang, het verrassende raffine ment van de stembuigingen en de tomeloze inzet waarmee gezongen wordt heeft de flamenco populariteit bij een groot pu bliek bezorgd. In tegenstelling tot Fiesta Gitana en Manitas de Plata maakt het veel dichter bij de bronnen van deze warmbloe dige zuidelijke muziek staande ensemble van Paco Peha daar geen misbruik van. Het gaat hun om het begrip van en de liefde voor deze muziek en niet om com mercieel entertainment of showbizz-achti- ge allures. We krijgen dan ook te horen hoe pas in een laat stadium de gitaar aan de flamenco werd toegevoegd en hoe de invloeden uit de Andalusische folklore de melodische rijkdom vergrootte. Er waren eerst slechts eenvoudige ritmische instrumenten en mo gelijkheden, handgeklap (de palmero), castagnetten of zoals ook bij het introduc- tienummer gebeurt ritmisch tikken op een houten tafel. Ingeleid door Peha krijgen we de flamenco in al zijn vormen, van de vrolijke bulerias tot de smartelijke sigui- riyas en het cante libre voorgezet. De wijze waarop dat gebeurt, verdient alle lof. De zangers, en niet het minst de onstuimige Angelita Vargas, zijn nog doodgewone, spontaan-reagerende mensen die verlegen dankbaar de geestdriftige toejuichingen van het intens meelevende publiek over zich laten gaan. Daarnaast zijn de vaak hartverscheurende improvisaties van een ander voor hen zelf ook dermate aangrij pend, dat er op het podium intens met elkaar wordt meegeleefd. Niet iedereen zal gecharmeerd zijn van het ongeschoolde, hese stemgeluid van de zangers van Paco Peha, maar het zuidelijk elan waarmee het gebeurt, belooft het bes te voor de opzet van het Holland Festival van 1978 als „volkskunst populaire kunst” het thema zal zijn. „r- JOHN OOMKES I langstelling voor te bestaan, dat ze het Het Extended Vocal Techniques Ensemble tijdens A Merciful Coincidence van Roger Reynolds.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11