Leider Andretti met lege tank in de pits Pollentier SNELLE LOTUS HAD TE WEINIG BENZINE Zwitserland s OP ZANDVOORT BRANDWEER IOC-congres Desiree Wilson vloog al in opwarmronde in de hekken besluiteloos ten einde Tijdens motorsprintwedstrijden Zege Willemse in de lichte klasse Zege Batavieren Fraaie race Nieto ook op kop in ronde STAAKTE” I 1 i W ^■<1 14 19 7 7 JUNI SPORT 2 0 MAANDAG 15 toen hij ook leidde, maar met een kapotte motor moest uitvallen. 5 IIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII HANS BOTMAN i lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De tegenslag van Andretti maakte de weg vrij voor een verrassing. De 33-jarige Fransman Jacques Laffite, die bij de trai ning niet verder was gekomen dan de achtste plaats, nam zijn kans waar en won. De eerste Grand-Prixzege voor de Europe se kampioen Formule 2-wagens van twee jaar geleden, die reed in een constructie, welke de Franse oud-coureur Guy Ligier had gebouwd rond een twaalf cilinder Matra-motor. PRAAG (Reuter/SID/AFP). Zonder enige spectaculaire beslissing omtrent politieke problemen is dit weekeinde in Praag het 79e congres van het IOC (Inter nationaal Olympisch Comité) beëindigd. De kwestie China kwam niet ter sprake en de vraag of journalisten van „Radio Vrij Europa” en Radio Vrijheid", die door sommige landen als propagandisten voor de Verenigde Staten worden beschouwd, een accreditatie voor de spelen van 1980 in Moskou krijgen, werd niet beantwoord. Wel werd besloten dat er geen maatrege len zullen worden genomen tegen de twin tig Afrikaanse landen, die de Olympische spelen van Montreal boycotten. Volgens Lord Killanin, de voorzitter van het IOC, zijn er belangrijke wijzigingen in de reglementen aangebracht, die voorzien in sancties tegen degenen, die in de toe komst door politiek geïnspireerde acties ondernemen. Over het probleem van' de Amerikaanse journalisten zei hij: „Aange zien op dit moment regeringen praten over de akkoorden van Helsinki geef ik liever geen commentaar op deze zaak”. De Fransman reed aanvankelijk in een onopvallende rol. De Ier John Watson (Brabham) was zeer snel weg. Het kostte De Belgische prins Alexandre de Mero- de, Voorzitter van de medische commissie van het IOC, deed een voorstel bij conti nentale en intercontinentale wedstrijden eenzelfde dopingcontrole toe te passen als bij de Olympische Spelen. Dat alles zou onder de verantwoordelijkheid van het IOC moeten vallen. Om één lijn te kunnen trekken in de dopingcontrole zouden hier voor op alle continenten vaste laboratoria moeten komen. Een begin zou gemaakt kunnen worden met laboratoria in Lon den, Moskou, Montreal of New York en Tokio. In de loop der jaren zou dat aantal per werelddeel kunnen toenemen. De Pan- Amerikaanse spelen van 1979 in Port-Rico zou het eerste evenement zijn, dat eventu eel onder deze nieuwe regeling valt. AMSTERDAM (ANP). Bij de gisteren in Amsterdam gehouden nationale motor sprintwedstrijden zijn door het slechte weer geen echte toptijden gereden in de- verschillende klassen. Het evenement in Amsterdam was de derde wedstrijd, die meetelde voor de Nederlandse sprintkampioenschappen. Bij de wedstrijden werden door Haarlemmers tal van goede resultaten behaald. In de 50 cc klasse won de Haarlemmer Henk Willemse op HPS/Kreidler, terwijl Co Kemp uit Hoofddorp derde werd. Eén klasse zwaarder, de 125 cc, bereikte de Haarlem mer Henk Put een mooie derde plaats op Yamaha, en Leo Hoff reed zich, eveneens op Yamaha naar een tweede klassering in de 350 cc. Ook de strijd om de snelste sprint voor de „kanonnen" van boven de 1500 cc was een streekaangelegenheid. Henk Vink uit Aalsmeer won deze klasse, met 0,3 seconden voorsprong op de Haarlemmer Anton de Vos. Beiden reden op Kawasaki. Nieto moest in de 125 cc-klasse de overwinning laten aan de Italiaan Bianchi, die zijn leidende „overall”-positie weer versterkte. Ook hier kon Lazzarini, tweede op de algemene ranglijst, zich niet bij de eerste vijf plaatsen. In de 250 cc-klasse eiste het Yamaha-team alle aandacht voor zich op. De Italiaan Lega, eveneens leider in de stand om het wereldkampioenschap, won voor de Japanner Katayama en de Ier Heiron. In de 350 cc-klasse ging de overwinning tenslotte naar Katayama, die zijn leidende positie in de wereldkampioenschapsranglijst versterkte. Katayama’s voorsprong op John Ekerold (Z.Afr.) bedroeg aan de finish 53 seconden. De grote afwezige in de 350 cc- klasse was de Zuid-Afrikaan Alan North, die van de Joegoslavische autoriteiten geen vergunning om het land te betreden had gekregen. Illllllllllllllllllllltilllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllltll LONDEN. De finale van het herenenkelspel van het internatio nale tennistoernooi van Queens Club is gewonnen door de Mexi caan Raul Ramirez. Het werd tenslotte toch een over winning voor de Mexicaan met 7-5. De Brit stribbelde ech ter lang tegen: in de eerste set overleefde hij twee setpoints om uiteindelijk met 7-9 te verhezen en in de tweede zelfs drie. Ramirez komt aldus met groot zelf vertrouwen aan de start op Wim bledon. Gezien zijn spel lijkt zijn zevende stelling op de plaatsings lijst wat aan de lage kant. In het herendubbelspel ging de eerste plaats naar Anand en Vijay Ramirez, ondanks een pijnlijke buikspier, taai verzet bood. De formule Ford-race werd een on deronsje tussen Ros Giaxa de Salvi en Michael Bleekemolen. Maar daar was wel een crash van Ric van Kempen voor nodig. In de tweede ronde moest hij noodgedwongen uitwijken, waar door hij de aansluiting met de kop groep verloor. Pas in de slotfase kon hij weer wat dichterbij koinen, maar het lukte hem niet meer om de koplopers te bedreigen. Michael Bleekemolen pro beerde nog wel om Ros Giaxa de Salvi in te halen, onder meer door zeer laat af te remmen voor de Tarzanbocht, maar De Salvi hield de gaten goed dicht en kon daardoor ook enkele seconden eer der de eindstreep passeren. De wat saaie racedag kreeg een pri ma sluitstuk door de race voor de for mule Ford-1600. Een internationale ra ce met inschrijvingen uit zeven landen. De coureurs waarvan bij voorbaat al kon worden aangenomen dat ze een rol van betekenis zouden spelen in het ge drang om de eerste plaatsen, stonden op de middelste startrijen. Hierdoor was de race vanaf het begin interes sant. Ed Brouwer, die tijdens de trai ning de snelste tijd had gerealiseerd, kon zich in de beginfase nog wel goed handhaven, maar na acht van de 20 ronden was dat ook afgelopen. Toen had zich al een kopgroep van vijf wa gens gevormd, die het verdere verloop van de race bepaalden. De Zweden Stanley Dickens en Bo Martens, Arthur van Dedem, Christian Chabot en Rob Even voor de Panoramabocht ston den Arthur van Dedem en Maarten Henneman stil om een zogenaamde „proefstart” te maken. Desirée Wilson kwam vol gas de oosttunnel langs en kon de twee crossle’s van Henneman en Van Dedem wel ontwijken, maar het gevolg hiervan was dat zij pas na drie hekken doorboord te hebben tot stil stand kwam. Henneman en Van Dedem kregen ieder hiervoor 250 gulden boete. Johan Beerepoot over dit incident: „Iedereen weet natuurlijk dat dit niet mag. Laat ze dan stilstaan op het rechte eind, maar in ieder geval niet voor een gevaarlijke bocht. Henneman en Van Dedem zullen hier nog wel meer van horen”. Wilson heeft geen officieel pro test ingediend, maar maakte met hevi ge gebaren wel duidelijk dat ze niet erg gelukkig was met de handelwijze van de twee Nederlanders. han Beerepoot in deze kwestie had bemiddeld, kon de opwarmronde voor de formule Ford-2000 beginnen. Hier bij deed zich ook een incident voor. De Zuidafrikaanse Desirée Wilson, die zich bij vorige gelegenheden als een snelle automobilist ontpopte, ging in die opwarmronde buiten haar schuld de hekken in. Amitraj. Zij wonnen met 6-1, 6-2 van de Britse David en John Lloyd. Jimmy Connors kan zijn eerste partij in het herenenkelspel van de Wimbledonkampioenschappen vandaag niet spelen, omdat een spalk voor zijn geblesseerde duim niet tijdig gefabriceerd kon wor den. Daarom heeft de organisatie besloten de als eerste geplaatste Connors vierentwintig uur uitstel te geven en zijn partij tegen de Brit Richard Lewis naar morgen te ver plaatsen. In de achtste minuut opende Jan Boerma de score voor de Batavieren. De gelijkmaker werd in de 21e minuut gescoord door Takamori en in de 41e minuut gaf Kosuge de Japanners de leiding: 1-2. Nadat Boerma in de 56e minuut gelijk had gemaakt, zorgde An dre Bolhuis één minuut voor het einde voor de winnende treffer. Een confrontatie tussen Sanders en de Venezolaan Humphrey-Hosé, in de nationale clubcompetitie uit gebleven, vond ook in Zwolle niet plaats. het grootste deel van de Neder landse top toch veel te sterk. San ders versloeg gisteren in de finale van het nationale invitatietoernooi in Zwolle Martin Koek met 6-3, 6-4. Hosé, als tweede geplaatst, verloor reeds in de eerste ronde van het Limburgse talent Mark Al bert: 5-7, 6-1, 3-6. Albert schakelde vervolgens ook nog Guido Horn man uit, alvorens hij in de halve finales werd verslagen door Martin Koek (6-2, 2-6, 6-8). Sanders had in de halve eindstrijd met 6-3, 6-4 van Wouter Fok gewonnen. Joop Zoetemelk is derde geworden in het eindklassement van de vierdaagse Franse etappewedstrijd Midi Libré. Hij kwam tien seconden te kort voor de over winning, die naar de Italiaan Panizza ging. Tweede werd de Fransman Bernard The- venet op vier seconden. Zoetemelk, zeven de in de Dauphiné Libéré en nu dus derde in de Midi Libre, lijkt anderhalve week voor de start van de Ronde van Frankrijk in goede vorm te zijn gekomen. De eerste zege van het seizoen laat echter nog steeds op zich wachten. De Kersenronde van Mierlo, een ana- teurklassieker door het Brabantse land, is verdiend gewonnen door Frits Pirard uit Breda. Pirard was de gehele koers in de voorste linies te vinden en sloeg een kilo meter voor het einde zijn slag met een demarrage. Leo van Vliet werd tweede op vijf seconden. Tijdens de amateurwielerronde van En schede moest Frits Schür na een val met een gecompliceerde sleutelbeenbreuk in het ziekenhuis in Enschede worden opge nomen. Voor Schür betekent deze breuk wellicht het einde van dit wielerseizoen. Bij een amateurcriterium in West-Ber- lijn is Mathé Pronk op de tweede plaats geëindigd. Dick van Egmond werd zesde en Ruud Haller zevende. Michel Jacobs is in Dortmund tijdens een internationale wielerwedstrijd voor amateurs tweede geworden. De Westduit- ser Münch versloeg Jacobs in de sprint. Ger Pronk is in het Ardeense weekeinde drie seconden te kort gekomen voor de overwinning in deze amateurwedstrijd. Pronk maakte door zijn zege in de laatste rit naar Verviers achttien seconden goed op de leider Henrard (Bel), maar hij had bij het begin van de slotrit een achterstand van 21 seconden. MEIRINGEN. Na de eerste vijf etap pes van de Ronde van Zwitserland bezet Bert Pronk uit Scbeveningen de derde plaats in het algemeen klassement. Hij heeft een achterstand van slechts 34 se conden op de leider Michel Pollentier (Bel.). De Zwitser Ulli Sutter staat verras send tweede op 29 seconden. kt Lay aren) ame- nans sn, 5. aten, ’iette I Andretti een volle ronde eer hij de koppo sitie had veroverd. Watson vocht in tweede positie een fel gevecht uit met de Zuidafri- kaan Jody Scheckter (Wolf). Halverwege de wedstrijd kwam het tot een carambola- ge. Watson kon de wedstrijd voortzetten, maar Scheckter, de leider in het wereld kampioenschap van de coureurs, moest met een verbogen voorwielophanging de strijd staken. Hij behield echter zijn voor sprong van één punt op Niki Lauda, omdat de Oostenrijker op het circuit in Zweden geen rol van betekenis speelde. Hij gaf de strijd op in de 47ste ronde toen hij alle banden had gewisseld en de bestuurbaar heid van zijn Ferrari nog niet verbeterd bleek. Intussen was Laffite aan een opmars begonnen. Hij passeerde Reutemann in de 32ste ronde, Mass in de 39ste en Depailler in de 40ste ronde. Twee ronden later ging hij ook de huidige wereldkampioen James Hunt voorbij en lag hij achter Andretti in tweede positie. De Westduitse coureur Jo chen Mass volgde in zijn spoor. Mass was in de zevende ronde in aanraking gekomen met de Zweed Gunnar Nilsson, die geen doorgang wilde verlenen. De McLaren van Mass bleef in tact, terwijl Nilsson zich een ander front moest laten aanmeten. In de slotfase kwam Mass in aanraking met de Shadow van de Australiër Jones, waarbij hij zijn frontspoiler verloor. De tweede plaats hield hij echter vast. De Argentijn Carlos Reutemann redde de eer voor Ferrari door als derde te finishen voor de Fransman Patrick De pailler (Tyrrell). John Watson en Andretti. Bob Hayje kon zich tijdens de training niet kwalificeren. OPATIJA (AFP). De Spanjaard Angel Nieto heeft gisteren in Opatija de wedstrijd in de 50 cc-klasse van de grote prijs van Joego-Slavië gewonnen voor zijn landgenoot Tormo en de Fransman Plisson. De Nederlander Cees van Dongen klasseerde zich als vierde. Nieto nam door zijn overwinning de leiding in het algemeen klassement voor de wereldtitel over van de Italiaan Lazzarini, die uitviel. Louk Sanders, de nationale ten niskampioen, die de afgelopen we ken in de kwalificaties van drie Engelse grastoemooien voortijdig sneuvelde waaronder laatstelijk dat voor Wimbledon blijkt voor KI eu- sbs ns- sen I, 2. 500 ng- lea ;or- 800 ka de de ra- em lud en. m- en- Stand klassement wereldkampioenschap 1. Jody Scheckter (Z-Af) Wolff 32 punten, 2. Niki Lauda (Oos) Ferrari 31 punten, 3. Carlos Reute mann (Arg) Ferrari 27, 4, Mario Andretti (VS) Lotus 23, 5. Jochen Mass (WD1) McLaren 14, 6. Gunnar Nilsson (Zwe) Lotus 13, 7. Patrick De pailler (Fra) Tyrrell 10, 8. James Hunt (GBr) McLaren en Jacques Laffite (Fra) Ligier-Matra 9, 10. Emerson Fittipaldi (Bra) Copersucar 8. Bij de dames won Nora Lau- teschlager de eindstrijd. Zij ver sloeg Marlette Pakker met 6-2, 6-1. UTRECHT (ANP). De Batavieren, de club van oud-hockey-intematio- nals, heeft op het terrein van Kam pong de nationale ploeg van Japan verslagen met 3-2. Bij de rust was de stand gelijk: 1-1. ZANDVOORT. De amper 4000 toeschouwers op het circuit van Zand- voort moesten hun geduld lang op de proef stellen, want pas drie kwartier nadat de startvlag voor het eerst had moeten vallen ging de openingsrace van start. Er waren hier twee aanwijs bare oorzaken voor. Op de eerste plaats weigerden de brandweerlieden hun posten te betrekken omdat ze niet tijdig van een lunchpakket waren voorzien. Nadat circuitdirecteur Jo- De uitslag van de Grote Prijs van Zweden, de achtste race in de strijd om het wereldkampioen schap formule 1 is: 1. Jacques Laffite (Fra) Ligier-Matra, 2. Jochen Mass (WD1) Mc Laren op 8 sec., 3. Carlos Reutemann (Arg) Ferrari op 14 sec., 4. Patrick Depailler (Fra) Brabham op 29 sec., 5. John Watson (Ier) Brabham op 19 sec. 6. Mario Andretti (VSO Lotus op 25 sec., 7. Clay Regazzoni (Zwi) Ensign op 32 sec., 8. Jean- Pierre Jarier (Fra) Penske op 1 min. en 5 sec., 9. Jacky Oliver (GBr) Shadow op 1 min. en 22 sec., 10. Hans Stuck (WD1) Brabham op een ronde, 11. Brett Lunger (VS) Mc Laren op een ronde, 12. James Hunt (GBr) McLaren op een ronde, 13. Rupert Keegan (GBr) Hesketh op een ronde, 14. David Purley (GBr) Lee op twee ronden, 15. Patrick Neve (Bel) Williams op drie ronden. Zaterdag eindigde Pronk in de door Pol lentier gewonnen vierde etappe, een berg- tijdrit, als derde. Hij liet daarbij gerenom meerde klimmers als Van Impe, Pujol en De Muynck achter zich. Pollentier zege vierde trouwens ook in de derde etappe over 108 kilometer. Hij won toen de sprint van een kopgroep van veertien renners, waarvan Pronk twaalfde werd. De vijfde etappe van gisteren werd na een lange solo gewonnen door de Zwitser Vögele. Pronk eindigde als 25e. Bert Pronk, vorig jaar vierde en twee jaar geleden vijfde in deze Ronde van Zwitserland, kan zeker nog tweede worden. Het minimale verschil met Sutter is overbrugbaar voor de renner, die vorige week nog winaar werd van de Ron de van Luxemburg. De vooruitzichten op een eerste plaats zijn echter minder, want Pollentier lijkt ongenaakbaar. yjllllillllllilliiiilllllllliiililliilllllllllllliiiiliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiliililiin Ramirez vol zelfvertrouwen naar Wimbledon De Verenigde Staten won uitein delijk met 2-1. Rosemary Casals en Chris Evert, bij de Wimbledon kampioenschappen als dubbel tweede geplaatst, verloren met 3-6, 3-6 van Kerry Reid en Wendy Turn bull. Hij versloeg de Brit Mark Cox in twee sets: 9-7 en 7-5. In de halve finales schakel de Ramirez, die voor Wimbledon als zevende is geplaatst, eerst de Ar' ikaan Brian Gottfried (fina list in „Parijs”) uit met de setstan den 9-8 en 6-3. Enkele uren later trof hij in de finale de Brit Mark Cox, die voor de eindstrijd slechts twee games had hoeven spelen. Cox won de vrijdag al begonnen en bij de stand 4-4 in de derde set gestaakte halve finale tegen de Amerikaanse „reuzendoder” Hank Pfister. De laatste set werd 6-4 voor de Brit, die in de finale tegen Leeuwenburgh gaven elkaar geen duimbreed toe, wat ook meerdere ke ren tot een slip leidde. In de elfde ronde moest Rob Leeu wenburgh door een duw van Arthur van Dedem nog het gras opzoeken. Hij werd direct geconfronteerd met een achterstand van 100 meter. Leeuwen burgh: „Ik had opeens een zee van ruimte voor me en daardoor kon ik twee ronden voor het einde weer aan sluiting vinden bij de kopgroep. Vooral in de bochten was het soms wel gevaar lijk, maar het ging toch allemaal heel disciplinair”. Leeuwenburgh, die vorig jaar nog in een Simca reed, kon op de eindstreep zijn Crosslé net voor die van Van Dedem drukken. Dat het maar erg weinig scheelde, bewijst wel het feit dat een finishfoto de einduitslag moest be palen. De baan, die gedeeltelijk nat en droog was, had tot gevolg dat vele wa gens de finish niet haalden. Sommige reden met zwaar gehavende automo bielen. Ruud Koper stuurde zijn royale RP 21 zelfs zonder voorkap over de baan. Frans de Vos was helemaal op dreef in zijn Renault tijdens de race voor deze tourwagens. Waarschijnlijk kon John Bolten hem na afloop van de race niet meer luchten of zien, want nadat Bolten de gehele race vooraan had gele gen, kreeg hij drie ronden voor het einde voor het ingaan van de Tarzan bocht een zetje, waardoor hij in de hekken verdween. Bolten, die tweede staat in de Coupe Benelux Renault 5, kon zijn weg nog wel vervolgen, maar de inhaalrace, met hulp van Hans Deen die hem ruimte gaf had geen enkele zin meer. Ramirez heerste echter. Hij bracht Cox keer op keer in moei lijkheden. Het Tsjechische Olympische Comité, de gastheer van het congres, verontschuldig de zich voor de censuur in de openingsrede van de 62-jarige Ierse lord Er waren ver anderingen aangebracht iM de passages, die handelden over regerin scontrole over sportmensen en persoonlijke vrijheid. Lord Killanin deelde tevens mee dat het probleem van Zuid-Afrika ter tafel is ge weest. Reginald Honey, een negentigjarig lid van het Zuidafrikaanse comité, had een rapport overhandigd waarin een verlich ting van de wet in deze zaak werd aange toond. „In de loop der tijd, als Zuid-Afrika denkt te voldoen aan onze voorwaarden, vooral wat betpeft de anti-discriminatie, zullen we een voorstel tot toelating met open armen ontvangen”, aldus Killanin. ANDERSTORP (SID). Mario Andretti wordt de laatste weken door pech achter volgd. Bij de Grote Prijs van België werd de 27-jarige kopman van Lotus in de eerste ronde van de weg gereden. In de race om de Grote Prijs van Zweden slurpte de motor van zijn supersnelle bolide iets meer benzine dan was berekend en kwam hij drie ronden voor het einde met een lege tank bij de pits aan. Op dat moment had hij een voorsprong van meer dan twintig seconden. Mecaniciens schoten toe, maar konden niet verhinderen dat de winnaar van de Grote Prijs van Spanje terugviel naar de zesde plaats, waarmee hij nauwelijks beter af was dan een jaar tevoren op het zelfde circuit, De damesploeg van de Verenig de Staten heeft zaterdag in East bourne voor de zesde keer in vijf tien jaar beslag gelegd op de feder- atiebeker voor tennislandenploe gen. De Verenigde Staten nam in de finalewedstrijd tegen Australië een beslissende voorsprong van 2- 0, docw overwinningen van Billie Jean King en Chris Evert in de enkelspelen. Rob Leeuwenburgh, winnaar van de spectaculaire Formule Ford 1600 race, spuit hier met champagne. Hij wordt geflankeerd door nummer twee Arthur van Dedem (links) en Christian Chabot. De Belg Michel Pollentier gaat zege vierend over de streep in de derde etappe van de Ronde van Zwitserland. Zijn land genoot Ronald de Witte wordt tweede. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15