Keniase krant meldt moord op Idi Amin VERZOEK OM SPOEDZITTING VEILIGHEIDSRAAD Vervroegd pensioen bij Hoogovens PanAm verruilt Amsterdam Brand in ziekenhuis Pakistanen gaan weer naar stembus vluchten op Londen voor Staatsmijn Emma wellicht Slecht gezuiverd water oorzaak weer open grote vissterfte SS I SP0RÏ1EF T i De kampioen bij de zaterdagamateurs, IJsselmeervogels heeft zaterdag in Spakenburg de eerste wedstrijd om het Nederlands amateurkampi- oenschap tegen Rheden met 1-0 gewonnen. Een aanval van IJsselmeer vogels wordt hier door doelman Riggeling verijdeld. Bb» ra het woord is aan... aantal pagina's vandaag: lö s .i FIJN? ra DAGBLAD VOOR BEVERWIJK, HEEMSKERK EN VELSEN Hl F Bisschoppen tegen fusie NKV/NVV Kamerlid Bremen: agenda pagina Overwegend droog Hoofdzaak Strandverwachting MAPOETO. De president van Mozambique, Samora Machel, IN OKTOBER JUWELEN a Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3 Plaatselijk nieuws..5,6,7,9 Kunst11 Radio en televisie/Strips 10 Beurs8 Sport13 t.m. 18 AUSTIN PARTS TOT -40% FIAT PARTS TOT -50% beschuldigt Rhodesië ervan openlijk oorlog tegen zijn land te voeren. Hij zei zaterdag in een radiotoespraak dat de Rhodesische aanvallen een peil zonder weerga hebben bereikt waarbij grote vernielingen worden aangericht. Het Mozambikaanse staatshoofd deed een beroep op secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties de Veiligheidsraad in spoedzitting bijeen te roepen. De leden van de V- raad zouden dit verzoek vandaag tijdens particulier overleg be spreken. M !~T Beverwijkse Courant p. jaar f 154,70 p. post f 200,—). Losse nummers 70 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 1 3,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52 J Mozambique beschuldigt Rhodesië van openlijke oorlogsvoering Rhodesië ontkent dat zijn troepen op- (ADVERTENTIES) het Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023-320274 IK nnoaesie oniKeru uai zijn uoepen op- I nieuw Mozambique zijn binnengerukt en dat er gevechten gaande zijn met Mozam- bikaanse strijdkrachten. De regering in Salisbury heeft Groot-Brittannië en de Verenigde Staten uitgenodigd waarne mers naar de grens met Mozambique te sturen. In zijn radiotoespraak zei president Ma chel dat op het ogenblik waarop hij sprak de stad Espoengabera nog leed onder de agressie, bezetting en massamoord door Rhodesië. Antonio Hai, de gouverneur van de provincie Tete in het noorden van Mo zambique, verklaarde gisteren op een mas sabijeenkomst in de stad Tete dat er in het NAIROBI (AFP). Volgens het dag blad Daily Nation dat in de Keniase hoofdstad Nairobi verschijnt, is de Oe- gandese president Idi Amin zaterdag vermoord. Twee mannen zouden in de buurt van Entebbe het vuur hebben ge opend op de auto van de president. De krant meldde vanmorgen dat Amin al enige dagen verdwenen is. Het bericht van die verdwijning wordt bevestigd aldus nog steeds de Daily Nation door de Oegandese vice-president generaal Moestafa Adrisi. Adrisi wil verder overi gens niets zeggen. Radio Oeganda de enige bron van informatie voor het buitenland heeft gisteren en vandaag niets over Amins activiteiten meegedeeld. Waarnemers in Nairobi zeiden vanoch tend skeptisch te staan tegenover het verhaal in de Daily Nation. In een reactie op „Een visie ter visie”, het ontwerpprogram ma van het NKV, vraagt de bisschoppen conferentie aan het NKV, dat „het model van de federatie in geen geval wordt opge geven, alvorens de betrekking tussen ge loof, kerk en katholieke georganiseerde werknemers proefondervindelijk op be vredigende wijze zijn geregeld”. UTRECHT. De bisschoppen van Ne derland hebben in een schrijven aan het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV) hun voorkeur uitgesproken vóór de be staande federatie tussen NKV en NW Zoals bekend bestaan er plannen tot fusie van beide vakverbonden over te gaan. De bisschoppen zeggen geen voorstanders van fusie te zijn, omdat de pluriformiteit binnen de vakbeweging h.i. beter gestalte krijgt in een federatie. caties heeft bestudeerd van de ontwikke lingen in Mozambique en Angola wat be treft de aanvoer van grondstoffen voor de westerse wereld”. Aan de mogelijkheid om deze regeling uit te voeren, is een aantal voorwaarden verbonden. De werknemers die er voor in aanmerking komen, moeten minstens tien jaar in dienst zijn geweest bij Hoogovens. Inkoop Verkoop Helaas moest zaterdag jl. de voorstelling van het Internationaal Folkloristisch Danstheater, wegens de weersomstan digheden, worden uitgesteld tot vrijdag 16 september. Mocht u niet in staat zijn om de uitvoering op die datum bij te wonen, dan bestaat de mogelijkheid om uw kaartje in te leveren bij een van onze kantoren of bij de kassa van het Openluchttheater te Bloemen- daal. U ontvangt dan uw geld terug. DAMIATE PERS Vandaag in onze bijlage Spor tief: Pagina I: Tweede plaats Njcols voldoende om zich te kwalificeren voor eind ronden Europa-cup. een om Hélène Swarth: Ruk niet aan het touw, dan kunt ge de illusie behouden vrij te zijn. De radio had vrijdag meegedeèld dat de president het weekeinde zou doorbrengen in Lido Beach een strand aan het Victoria- meer bij Entebbe. Hij zou daar met zijn gevolg basket-ball gaan spelen. Overwegend droog weer met een toenemende kans op opklaringen. Meest matige wind tussen noord en noordoost. Minimumtempera turen ongeveer 11 graden, maxima morgen van 15 tot 18 graden. KERKRADE (ANP). Tijdens de za terdag door de bezetters van het bedrijf Helio-Repro Service in Kerkrade gehou den opendag heeft het Tweede-Kamerlid Bremen (CDA) gewag gemaakt van een rapport dat binnenkort wordt gepubli ceerd over de geconserveerde staatsmijn Emma in Heerlen. In tegenstelling tot an dere gesloten mijnen in Zuid-Limburg zou de Emma nog ooit in exploitatie genomen kunnen worden. Reden waarom zij „sla pende” is. Een mogelijke openstelling van deze mijn (waarover evenwel nog geen enkele beslissing is genomen) zou weer mogelijk heden voor oud-mijnwerkers bieden en daarbij ook kansen voor toeleveringsbe drijven. Bremen betoogde, dat er hoognodig wat l *1 Tot aan hun pensioengerechtigde leeftijd ontvangen zij 85 procent van hun huidige salaris. Van de circa 1200 werknemers in de betreffende leeftijdsgroep zijn er 500 die voor deze regeling in aanmerking ko men. Tot nu toe zijn er honderd mensen die officieel hebben laten weten er gebruik van te willen maken. Bij Hoogovens ver wacht men dat dit aantal in de loop van het jaar zal groeien. Per 1 januari 1978 zal door de betrok ken overlegorganen worden bekeken of deze wijze van personeelsinkrimping, die een experimenteel karakter heeft, als ge slaagd kan worden beschouwd. (ADVERTENTIE) Castrol GTX p. Itr. 2.99 Alle auto uitlaten tot -30% Auto Europa Jansweg - hoek Parklaan (023-320232) Bij de jaarlijkse paardenraces op het Britse Ascot droegen dit jaar ook mannen de bekende exo tische hoofddeksels. Na een voor juni extreem lange zonloze periode brak vanmorgen in het Waddengebied af en toe de zon door. Morgen koel, overwe gend droog met enkele opklarin gen. In de middag 14 tot 16 graden. Zeewater: 14 graden. IJMUIDEN. Per 1 juli zullen circa 50 werknemers van Hoogovens in de leeftijd van 63 en 64 jaar met vervroegd pensioen gaan. Deze afvloeiingsregeling is tot stand gekomen na overleg met de vakbon den in het kader van de cao-onderhande- lingen. In de loop van dit jaar zullen nog eenzelfde aantal werknemers het staalbe drijf verlaten. stig, aldus Machel, en betekent een bedrei ging van de wereldvrede en -veiligheid. „Het wordt een gebiedende eis dat de internationale solidariteit op een meer concrete wijze en in een meer actieve vorm tot uiting wordt gebracht”, zo zei de presi dent van Mozambique. Machel liet ook doorschemeren dat de vredesinitiatieven van Engeland en de VS inzake Rhodesië zijns inziens geen kans van slagen hebben. De regering van Mo zambique meent dat alleen de Britse rege ring en de zwarte nationalisten tot een regeling van de kwestie-Rhodesië kunnen en moeten komen en dat de regering in Salisbury deel moet uitmaken van de Brit se afvaardiging als ze aan onderhandelin- gen of besprekingen over de toekomst van Rhodesië wil deelnemen. Volgens geheime documenten van de Rhodesische regering is het de strategie van premier Ian Smith om het zogeheten „plan-Kissinger” voor een zwarte meer derheidsregering te saboteren. Smith, die akkoord ging met het plan, zou aansturen op een boycot van welke onderhandelin- gen met de zwarte nationalisten dan ook. De geheime documenten, bedoeld voor in tern gebruik door Rhodesische regerings functionarissen, kwamen in het bezit van het Britse weekblad The Observer, dat er gisteren uitvoerige citaten uit publiceerde. Het plan-Kissinger omvat o.m. een inte- rim-regering die de overgang van het blan ke regime-Smith naar een zwarte meerder heidsregering zou moeten overbruggen. Uit de documenten blijkt dat Smith die periode wil gebruiken om zijn Rhodesi sche troepenmacht te moderniseren en een legertje huursoldaten op de been te bren gen om de militante zwarte nationalisten te bestrijden. De kern van de ontduikingsstrategie is dat het regime-Smith ervan uitgaat dat het gedurende de interim-regeringsperiode in feite de macht in handen blijft houden en ongewenste wetsvoorstellen, of zelfs een nieuwe grondwet, kan blokkeren. De Observer vraagt zich af of er in Pretoria misschien onderlinge afspraken zijn gemaakt met Zuid-Afrika en de Ver enigde Staten die geheim zijn gehouden. Zo staat in een van de geheime documen ten dat Washington „de strategische impli- PanAm is, zoals onlangs reeds gemeld, van plan de meeste van zijn Londense diensten naar Amsterdam te verplaatsen. Transworld Airlines en National Airlines verruilen Londen voor Dublin en Parijs. Overigens wordt algemeen verwacht dat de verhuizing slechts een tijdelijke maat regel is en dat binnen enkele weken de Amerikanen en Britten op de wezenlijke punten overeenstemming hebben bereikt. PanAm verwacht dat zijn inkomsten te Amsterdam door de reeks nieuwe bestem mingen zeer snel zal oplopen. Dan zullen de Britten waarschijnlijk wel overstag gaan wat betreft de overeenkomst. Wan neer dat niet het geval is, hetgeen onwaar schijnlijk geacht wordt, zullen vermoede lijk ook andere maatschappijen in het kielzog van de Amerikanen, Londen ver laten. LAHORE (Reuter). In Pakistan zullen in de eerste week van oktober nieuwe algemene verkiezingen worden gehouden, zo heeft de Pakistaanse minister van Fi-- nanciën Abdoel Hafeez Pirzada bekendge maakt. SCHIPHOL/LONDEN. Wanneer Groot-Brittannië en de Verenigde Staten voor dinsdagnacht geen basis vinden voor een nieuwe luchtvaartovereenkomst, zul len alle luchtverbindingen tussen vliegtuigmaatschappijen van beide lan den verbroken worden. Deze dan voor vredestijd ongekende situatie houdt in dat PanAm, Transworld Airlines en Nati onal Airlines vanaf woensdag hun diensten op Engeland naar elders verhui zen. British Airways doet geen enkele Amerikaanse luchthaven meer aan en vliegt alleen nog op Canada. gebied van Chioco bij de grens met Rhode sië nog steeds gevochten wordt tussen Rhodesische en Mozambikaanse een heden. Volgens president Machel zijn er in het jaar voorafgaande aan maart jl. 143 aan vallen op Mozambique gedaan. Bij de in vallen tussen mei 1976 en juni van dit jaar zijn 1.432 mensen om het leven gekomen, aldus de president. Hij beschuldigde Rho desië van „acties die de afmetingen van een invasie aannemen” en deed een beroep op de internationale gemeenschap om mi litaire steun. De situatie die de recente agressie van het bewind-Smith heeft veroorzaakt is ern- NIJKERK. (ANP) De rioolwaterzui veringsinstallatie in Nijkerk is al enkele jaren belangrijk overbelast. Daardoor treedt jaarlijks bij warm weer vissterfte op in de Arkervaart. In dit vrijwel stil staande water wordt het gezuiverde afval water geloosd. De afgelopen dagen zijn door zuurstofgebrek en door een hoog ammoniakgehalte grote aantallen dode vissen boven komen drijven. Het bestuur van het zuiveringsschap Veluwe, eigenaar van de installatie, is vanmiddag in spoedvergadering bijeengekomen maatregelen te bespreken. Volgens een woordvoerder van schap wordt het water slecht gezuiverd doordat de installatie te klein is. Het slecht gezuiverde afvalwater bevat bovendien veel fosfaten waardoor sprake is van ster ke algengroei. Om het zuurstofgehalte te verhogen, overweegt het schap tijdelijk een beluch- tingsinstallatie aan te brengen. Ook wordt getracht de hoeveelheid fosfaten terug te brengen. Een uitbreiding van de installatie de capaciteit moet worden verdubbeld staat na 1979 op het schema. De leiding van het zuiveringsschap spreekt ook over een mogelijke vervroeging van de capaci teitsuitbreiding, aldus de woordvoerder. De verkiezingen in maart hadden het land in een ernstige politieke crisis gestort. De uit negen partijen bestaande opposi tiegroep, de Pakistaanse Nationale Allian tie, beschuldigde de regering ervan op grote schaal te hebben geknoeid met de verkiezingen en begon een campagne om nieuwe verkiezingen te krijgen. Tijdens deze campagne kwamen minstens 350 mensen om het leven en er werd zware schade aangericht aan de economie van het land. Uiteindelijk besloot de regering tot een dialoog met de oppositie. Deze Pagina 2: Oostduitse dames bevestigden hun superioriteit tijdens internati onale wedstrijden in Wenen. Pagina 3: Superieure Lotus kwam tijdens de Grand Prix van Zweden in het zicht van de overwinning zonder benzine te staan. Pagina 4: Volmac werd opnieuw kampi oen snelschaken. Pagina 5: Achterstand voor Schoten in honkbalcompetitie zo langzamer hand onoverbrugbaar. Pagina 6: Top bij de tennisjeugd is niet erg breed. moet gebeuren gezien het hoge werkloos heidspercentage in de Oostelijke Mijn streek en met name in Kerkrade. Hij zegde de bezetters alle steun toe bij het komende overleg binnen de vaste Kamercommissie inantx Een grote brand in een kliniek in het Westduitse plaatsje Waldshut heeft giste ren aan zeven mensen het leven gekost. Hier dragen brandweerlieden een kist met het stoffelijk overschot van een der omge komen patiënten weg. MAANDAG 20 JUNI 1977 tie jaargang no 159 j Kantoor: Zeestraat 18, Beverwijk Postgiro: 273107; Postbus 113, Beverwijk Tel. 26546; na 17.00 uur redactie: 30817 of 02208-3577. Klachten bezorging: 18.00 -19.00 uur en op zaterdagen van 11.30-14.00 uur: Tel. 39520 14$

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1