ISRAEL BOOS OP SUNDAY TIMES Proefvlucht Enterprise geslaagd ANTILLEN: RUK NAAR RECHTS Jamani wil terug naar eensgezind olieprijsbeleid Lynch wil spoedig ontmoeting met Britse premier Callaghan Opnieuw proces tegen schrijver Breytenbach HHi Carter: AUSGEBRAUNT Nieuw initiatief inzake Ulster Basken doen beroep op Suarez: amnestie en autonomie Regering IM MEMORIAM „Russen zijn in verlegenheid gebracht” 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 2 0 JUNI 19 7 7 ?um nen ildal vice evat rtus deel ^■■1 agel tjes gen ting eger door Nico Scheepmaker’! (Van onze speciale verslaggever) WILLEMSTAD (Curasao). Een stevige ruk naar rechts heeft de uitslag van de parle mentsverkiezingen aan de poli tiek op de Nederlandse Antillen voor de komende vier jaar gege ven. De Democratische Partij (DP) van Boy Rozendal, die na de grote brand in het centrum van Willemstad op 30 mei 1969 volle dig in de vernieling was geraakt, heeft het dit keer weer helemaal gemaakt bij de kiezer. Met de zes zetels op Curasao en nog een ze- vende op de drie kleine Boven windse Eilanden (Sint Maarten, Saba en Sint Èustatius), zal ze het in de nieuwe regeringsperiode goeddeels voor het zeggen Krijgen. ther (Van onze redacteur in Israel) JERUZALEM. Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Za ken is verontwaardigd over een publikatie van de Sunday Times over martelingen in Israel. Die verontwaardiging is het gevolg van het feit dat de Sunday Times het verhaal over martelingen heeft geschreven zonder enige reactie van officiële Israëlische kringen te vragen. Het ministerie stelt dat medewerking, die door de Israëlische instanties is toegezegd, door de Sunday Times is afgewezen. Geen systematische martelingen 1 En het volgende couplet luidt aldus: Op de OPEC-bijeenkomst van vorig jaar december in Gatar verklaarden Saoedi- Arabië en de VAE dat zij voor 1977 hun olieprijzen slechts met vijf procent zouden verhogen, terwijl de elf andere OPEC- leden per 1 januari hun prijzen met 10 procent lieten stijgen - met nog 5 procent te verhogen op 1 juli. De heer Looienga uit Beetsterzwaag was ooggetuige van het afschieten, sinds no vember 1944, van/de V-2 in Hellendoorn, op enkele honderden meters van het sana torium waar hij toen kuurde: „Het was op zich een fantastisch gezicht, vooral wan neer er ’s nachts werd afgeschoten en de hele omgeving in een fel licht werd gezet. De V-2’s werden afgeschoten vanaf een plankier bestaande uit boomstamme tjes, waaromheen een aantal zogenoemde mangaten. Het geheel bevond zich in een laan in het bos onder aan de Hellendoorn- se berg. De stammen van de bomen rond om dit plankier waren geblakerd en even verderop was een groot aantal bomen rondom een gat als luciferhoutjes afge knapt. Vanaf de Belvédère gezien (welke inmiddels verdwenen is) een uniek gezicht. De oorzaak was een mislukte raket, die kort na de start terug viel en ontplofte”. Dat het aantal slachtoffers op de Lutten- berg 19 was, was volgens hem te wijten aan het feit dat van de neergestorte V2 eerst de brandstof ontplofte en daarna pas, nadat een schare nieuwsgierigen was toegestroomd, de bom van zo’n 1000 kg. “Don’t say that he’s hyprocritical. Say rather that he’s a political: „Once a rockets are up, who cares where they come down, that’s not my department”, says Wemher von Braun”. Links en rechts van de straat liepen rijen Duitse soldaten met het geweer onder de arm. Er werd in Wassenaar gefluisterd dat die mannen Russen waren die de V-2’s moesten afschieten en dat bij elke afvu ring een ploeg mannen verbrandde. De plek op het kruispunt van de Konijnenlaan waar de eerste V-2 was afgevuurd, is al spoedig door de Duitsers verlaten en de omgeving daar was wel verschroeid, maar oveixde waarheid van het verhaal heb ik nooit iets vernomen”. „Ik heb in de verlaten laan van de Kerk- dam, midden op straat, een rij mannen zien lopen in één enkele rij, op afstanden van misschien twee meter; ze waren klein van stuk, grauw, ze keken voor zich uit en sommigen hadden een matte glimlach. Dit was in de tv-documentaire niet verteld, evenmin trouwens als de volgende herin nering, die een oud-inwoner van Wasse naar me schreef: Sommigen hebben geen goed woord over voor deze befaamde man, maar ande re denken dat onze houding er een van dankbaarheid zou moeten zijn, in navol ging van de weduwen en invaliden in het Oude Londen, die hun ruime pensioen te danken hebbep aan Wernher von Braun Met andere woorden: „Zeg niet dat hij een huichelaar is, noem hem liever politi cus: „Als de raketten zijn opgestegen, wie kan het dan nog schelen waar die neerko men, dat is mijn afdeling niet”, zegt Wernher von Braun. parle- geko- laat. in dit aegen vijde- kten. ■ft de i het s bui ld den nd pi wijk ■eetal ■n die salie, wor >tera- nster oncel erge- en in men man Uien, niet voor- n be- auto Dit heeft de Saoedische minister voor Oliezaken, Sjeik Jamani, zaterdagavond meegedeeld tijdens een kort bezoek aan Aboe Dhabi, waar hij de VAE-president een boodschap van zijn koning over bracht. Volgens waarnemers betekenen sjeik Jamani’s opmerkingen dat Saoedi-Arabië en de VAE bereid zijn hun olieprijzen opnieuw met vijf procent te verhogen (waarmee hun prijsstijging ook op 10 pro cent uitkomt), wanneer de andere OPEC- leden zich onthouden van de extraverho- ging op 1 juli. Het Amerikaanse ruimteveer „Enter prise", dat in 1979 voor het eerst in het heelal moet pendelen, heeft zaterdag de eerste bemande proefvlucht ge maakt op de rug van een jumbojet. Met de beide astronauten Gordon Ful lerton en Fred Haise aan boord steeg de „Enterprise” met een vertraging van 24 uur op van de Califomische lucht machtbasis Edwards. De vertraging werd veroorzaakt door fouten in het computercentrum. De bemande proef vlucht duurde 57 minuten. De nog steeds grote werk loosheid en de toenemende verschillen van inkomens in de Antilliaanse samenleving duidden daarop. De Frente-leiders, die nu in het parle ment (de staten, 22 leden) hun drie zetels van vier jaar terug met moeite hebben kunnen handhaven, geven toe dat ze on voldoende antwoord op de Cuba-verhalen hebben kunnne geven, en er nu veel meer aan zullen moeten doen om hun partij beter te profileren. Andere grote verliezer is de NVP van Evertsz, die de laatste paar jaar samen met Frente in de nationale regering en in het eilandsbestuur heeft gezeten. Belangrijkste ministers zijn: Menachem Begin (premier), Moshe Dajan (Buiten landse Zaken), Simcha Ehrlich (Finan ciën), Ezer Weizman (Defensie) en Earik Sharon, de populaire oud-generaal (minis ter van Landbouw). Begin is er binnen een maand in ge slaagd zijn regering te vormen, voor Israë lische begrippen bijzonder snel. Dat is mogelijk geweest doordat Begin een groot aantal concessies heeft gedaan aan zijn religieuze coalitiepartners op het gebied van staat en religie: werken op de sabbat wordt verder beperkt, meisjes worden op verzoek vrijgesteld van militaire dienst (hetgeen de militaire dienstplicht voor meisjes vrijwillig maakt), sectie op lijken mag voortaan alleen geschieden met toes temming van de familie, en een pas in werking getreden abortuswet, die abortus op sociale indicatie toestaat, wordt weer teruggedraaid. In het regeringsprogramma worden ne derzettingen op de westelijke Jordaanoe- ver aangekondigd, „uit veiligheids- en zio nistische overwegingen". Deze formule maakt nederzettingen op de gehele westoe ver mogelijk, ook buiten de gebieden die de Arbeidersregering had gepland. Verder wordt het recht van de joden op het hele land Israel, het voormalige Palestina dus, „onbetwistbaar” genoemd. De nieuwe premier Begin zal al midden juli een bezoek brengen aan Amerika, ten- De terugkeer van de Fianna Fael met de grootste meerderheid van ooit brengt onzekerheid voor de Brits-Ierse betrekkingen die altijd delicaat waren vanwege Ulster. De Britten hadden gehoopt dat de conservatief-gezinde coalitie aan de macht zou blijven om haar wettelijke en militaire vervolging van de Ierse guerrillastrij ders die de republiek als basis voor hun oorlog tegen de Britten in het noorden gebruiken, voort te zetten. Jack Lynch die tot 1973 premier was, was overigens altijd voorzichtig in zijn benadering van de kwestie-Ulster. Hij ging niet verder dan op Londen een beroep te doen een intentieverklaring af te geven om zich uiteindelijk uit het noorden terug te trekken. einde met president Carter over de poli tiek van de Likoed van gedachten te wisse len. Algemeen wordt aangenomen dat Amerika zware druk zal gaan uitoefenen op de Likoedregering, teneinde een an nexatiepolitiek op de westoever te verhin deren. De Likoed-regering zal met direct tot annexatie van de westelijke Jordaanoever overgaan. Dat is een afspraak tussèn Be gin en zijn minister van Buitenlandse Za ken, Dajan, die het met Begin eens is dét de westoever nooit en te nimmer terugge geven mag worden, heeft bedongen dat de regering de westoever niet zal annexeren zolang er onderhandelingen gaande zijn met de Arabische landen. MADRID (Reuter). Ongeveer 30 Bas- kische afgevaardigden naar Spanje’s eer ste vrijelijk gekozen parlement sinds 41 jaar, hebben een beroep gedaan op de Spaanse regering op de kortst mogelijke termijn het vraagstuk van autonomie voor Baskenland te behandelen. De afgevaar digden vroegen voorts om een algemene amnestie voor alle politieke gevangenen. In het bewuste Pravda-artikel werd ge zegd dat NAVO-commandant Alexander Haig de campagne voor de rechten van de mens heeft gebruikt om NAVO-landen er toe te brengen hun defensie te versterken. „Onze steun aan de mensenrechten staat los van andere zaken en zal niet worden veranderd”, aldus Carter. De Baskische parlementariërs deden hun oproep na een bijeenkomst onder een historische eik in het stadje Guernica. Be halve op autonomie en de vrijlating van alle politieke gevangenen, drongen de af gevaardigden voorts aan op de terugkeer van alle Spaanse ballingen, de erkenning van het Baskisch als een officiële taal en de afkondiging op korte termijn van ge meenteraadsverkiezingen. Ook in Catalonië wordt de roep om autonomie sterker. Juan Reventos, de lei der van de Catalaanse socialistische partij heeft verzocht deze week in audiëntie te worden ontvangen door koning Juan Car los en kreeg daarvoor toestemming. »n de opdat n het iunis- ’t het in ge- Deze en in daga- et 50 er op ;eerd. t een Mün- id de aan i lan- irres- is de eren, in de Igens lotaal tegen 1976. )duk- ’2.000 oede- ABOE DHABI (Reuter). Saoedi-Ara bië en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) zullen hun toekomstige olieprijzen bepalen in het licht van het door andere OPEC-landen gevoerde beleid. Zij wach ten nu af, of de andere leden van de Organisatie van olie-exporterende landen af willen zien van de voorgenoemen prijs verhoging van vijf procent per 1 juli. Maar de twee andere belangrijkste par tijen op Curacao, Rozendals Democrati sche Partij en de christen-democratische NVP van oud-minister-president Juancho Evertsz, hebben deze opmars weten te breken door de kiezers in de felste kleuren te schilderen wat een communistische toe komst voor de Antillen zou betekenen. Bij de eilandverkiezingen op Curacao (zeg: voor de gemeenteraad) kwam de par tij van oud-vakbondsman Wilson Godett als grootste groepering uit de bus. Op basis van dat resultaat heeft Frente een aantal maatregelen weten door te voeren die zeker bij het bedrijfsleven op Curac- cao erg slecht zijn gevallen. Het leek erop dat de arbeiderspartij, voortgekomen als ze is uit een uitbarsting van sociale onrust acht jaar terug, haar aanhang nog flink zou vergroten. WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse president Jimmy Carter heeft scherp gereageerd op een beschuldiging in het Russische partijblad Pravda dat zijn steun aan de strijd voor de rechten van de mens een dekmantel is voor de uitbouw van het Amerikaanse wapenarsenaal. Vol gens de president heeft zijn mensenrech tencampagne de Sovjet-Unie in verlegen heid gebracht. trijfël dhol- uitge- t. Wie elefo- j fiets en 24 Kabinetsformateur Begin zou vandaag zijn nieuwe regering aan de Knesset, het Israëlische parlement, voorstellen, nadat hij vanmorgen president Katzir had mee gedeeld dat hij de kabinetsformatie vol tooid had. Het is een rechts-religieuze coa litie geworden, die een meerderheid van slechts 3 zetels heeft in de Knesset: 63 van de 120. in de an de enzee 2 mil- a het Actie opge- vaar- nmen r be- voor- abor- Anderhalve maand geleden schreef ik al over Von Braun en zijn V-2’s naar aanlei ding van een NOS-documentaire. Ik kreeg daarop nog enkele brieven, die nu aan beantwoording toe zijn. De heer Lassehuyt uit Den Haag vulde nog aan, dat duizenden politieke gevangenen in de uitgehouwen gangen in de bergen bij het concentra tiekamp „Dora” in Nordhausen (waar ze de V-l en V-2 moesten monteren) zijn omgekomen: „Niemand kan mij wijsma ken dat Von Braun en zijn medewerkers niet van de beschreven toestanden op de hoogte waren, want zij waren meerdere malen in Nordhausen”. Partijleider Jack Lynch zei voor de radio dat hij spoedig een ontmoeting wil hebben met de Britse premier James Callaghan, die 15.000 militairen in Noord-Ierland heeft. „Ik zal proberen hem over te halen tot een of ander initiatief inzake Ulster.” Groot-Brittannië bestuurt de provincie Noord-Ierland recht streeks van Londen uit omdat alle pogingen om een vorm van plaatselijk bestuur die voor katholieken en protestanten aan vaardbaar is, mislukten. Het verkiezingsresultaat in Ierland werd gezien als een slag voor Londen. Bij de Ierse parlementsverkiezingen won de oppositiepartij Fianna Fail 84 van de 148 zetels. De Fine Gael die te zamen met de Arbeiderspartij in de afgelopen vier jaar een regeringscoalitie vormde, kreeg 43 afgevaardigden. De Arbeiderspartij behaalde 17 zetels. De overige vier zetels gingen naar de onafhankelijken. In het oude parlement, dat 144 zetels telde, had de coalitie van Fine Gael en Arbeiderspartij een meerderheid van zes zetels. trale gevangenis in Pretoria hebben ont vangen, hetgeen zou duiden op plannen om de dichter te bevrijden. Tijdens de behandeling van de zaak zal ook de briefwisseling tussen André P. Brink en Breyten Breytenbach ter sprake komen. Brink was een boezemvriend van Breytenbach, die geruime tijd met hem in Parijs leefde en alles deed om de verzen en proza-stukken van Breytenbach in Zuid- Afrika te publiceren. Op Aruba heeft Beöco Croes zijn sterke positie met vijf van de acht voor dit eiland beschikbare statenzeltels voor zijn MEP weten te behouden. Daarmee beschouwt hij de uitslag van het referendum dat hij op 25 maart op dit eiland hield over de eigfen onafhankelijkheid van Aruba als „bewezen”. „We willen in de regering, en eisen dat onze zaak nu in Nederland wordt aangekaart”, is de eis die hij op tafel heeft gelegd. Grote winnaar Boy Rozendal blijkt er niet van onder de indruk. Hij heeft geen haast met de onafhankelijkheid van de Nederlandse Antillen, zegt dat die planma tig moet worden voorbereid, maar is er nu nog vager over dan Evertsz vier jaar lang is geweest Het resultaat is volgens de woordvoer der een reportage die grotendeels geba seerd is op getuigenissen van de advocaten Felicia Langer en Lea Tsemel; de eerste Felicia Langer actief lid van de Communistische Partij Rakach, de tweede Lea Tsemel trotzkiste. Met name heeft de woordvoerder kritiek op het feit dat gebruik is gemaakt van getuigenissen van gevangenen die tijdens hun proces geen klachten hebben geuit over hun behandeling of wier klachten (Van onze redacteur in Zuid-Afrika, Karl Breyer) JOHANNESBURG. Vandaag is in Pretoria een nieuw proces begonnen tegen de bekende Zuidafrikaanse schrijver Breyten Breytenbach, die thans reeds we gens „terroristische bedrijvigheid" een ge vangenisstraf van negen jaar uitzit. Het zal de eerste zaak in de Zuidafrikaanse rechtsgeschiedenis zijn waarin iemand van nieuwe terroristische activiteiten wordt beschuldigd terwijl hij in de gevan genis zit. Volgens de aanklacht heeft de dichter, die met een Vietnamese vrouw is getrouwd en jarenlang in Parijs leefde, elf verschil lende daden gepleegd die in strijd zijn met de wet tegen het terrorisme. Bij het proces, dat zeker wel twee tot drie weken zal duren, zijn ook de Zuidafrikaanse schrij vers prof. André P. Brink en Marius Schoon betrokken. Marius Schoon vlucht te inmiddels naar Botswana. Tien tot vijftien getuigen zullen in Preto ria optreden. Een van de belangrijkste getuigen van de staat is de gevangenisbe waarder P. G. Groenewald, die blijkbaar de opdracht had om in de gevangenis contact met Breytenbach te zoeken en verdere gegevens en inlichtingen te ver krijgen over een illegale organisatie die plannen zou hebben om het Zuidafrikaan se bewind met geweld omver te werpen. Het schijnt dat -Breytenbach aan deze gevangenbewaarder brieven en andere do cumenten overhandigde, die aan de onder grondse organisatie moesten worden door gegeven. Van de schrijver Schoon zou Breytenbach een plattegrond van de cen- Met een flink gespekte verkiezingskas was men er de laatste twee weken van de campagne flink tegenaan gegaan. En daar bij heeft vporal de systematische heksen jacht op de politieke leiders van de arbei derspartij Frente Obrero, voor hun niet al te handige liefdesverklaringen aan het adres van het bewind van Castro op Cuba, effect gehad. Ruim anderhalf jaar terug zat de Frente, eigenlijk de enige ideolo gisch nadrukkelijk onderboïiwde partij op de Antillen, nog geweldig in de lift. Het 67 ton wegende ruimteschip had in februari de eerste onbemande proeven met succes doorlopen. In augustus gaat de Enterprise voor het eerst een vrije vlucht maken door zich van de jumbo los te maken en met de bemanning te landen. De geregelde „lijndienst" moet in 1980 beginnen. sinds ig en leun n het ïking olks- Wan. ische inge- Alleen; wat de DP te zeggen zal hebben en in hoeverre er sprake zal zijn van een verjongde doortastende politiek, daarop is nog geen peil te trekken. Rozendal, in het begin van de jaren zeventig gevolmachtigd minister van de Antillen in Den Haag en nu vrijwel zeker de formateur van een nieuw kabinet, zegt dat zijn partij de ecla tante overwinning dankt aan een doorlo pend geruzie van de (wisselende) coali tiepartners en een weinig progressief be leid in de afgelopen jaren. Wat hij er tegenover zal stellen? Na een avond en een nacht van oorverdovend autogetoeter tij dens de luidruchtige overwinningsritten door vrijwel alle bebouwde kommen op de zes Antillen-eilanden, is de Democratische Partij eigenlijk nog maar nauwelijks beko men van de verbazing van de eigen over winning. lukken, zoals bomexplosies, te vermijden. Dat er echter sprake zou zijn van systema tisch martelen, wordt ten stelligste ontkend. DUBLIN (Reuter, UPI). Tijdens de viering van haar grootste verkiezingsoverwinning uit de geschiedenis van Ierland heeft de Fianna Fail die in de oppositie was, duidelijk gemaakt dat zij zal streven naar een nieuw Brits initiatief voor het Noordierse strijdgebied. „Der Braun hat ausgebraunt”. Dr. Wernher von Braun is aan zijn eerste ruimtevaart begonnen. Te zijner nage dachtenis herinner ik u aan het lied „Wernher von Braun”, dat de Amerikaan se satiricus Tom Lehrer in de jaren ’60 op de Amerikaanse televisie ten gehore bracht: „Some have harsh words for this man of renown but some think our attitude should be one of gratitude, like the widows and cripples in Old London Town, V who owe their large pensions to Wernher von Braun”. Maar de partij heeft sterk republikeinse elementen. In 1970 werden twee ministers geschorst op verdenking van betrokken heid in wapensmokkel voor het Ierse republikeinse leger (IRA), maar zij werden door de rechtbank vrijgesproken. De meeste commentatoren zijn het er over eens dat de klinken de overwinning van Fianna Fail in grote mate te danken is aan een protestverkiezing tegen de achteruitgang van de economie en niet zozeer aan grote bezorgdheid over Noord-Ierland. Het wer kloosheidspercentage bedraagt 11 procent en de inflatie op jaar basis bijna 20 procent. tijdens het proces ongefundeerd zijn be vonden? Dat er incidentele martelpraktijken voorkomen in de Israëlische gevangenis sen wordt ook in officiële kring niet ont kend, maar men zegt daar dat zulks uitzon dering is, in gevallen waar de politie en geheime dienst hun boekje te buiten gaan. Een enkele keer zo wordt toegegeven worden wel eens harde ondervraagme- thoden toegepast als men dringend infor matie nodig heeft, zulks om verdere onge- in Israëlische gevangenissen”

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3