Start bouw continugietinstallatie einde van dit jaar De Brulboei sloot seizoen af met feest voor de wijk Concert door bejaarden Velsen-Noord dit jaar niet in programma „Speliade” R MH DOMINEE BRINK GEPROMOVEERD MM ■■i TWEE WIJKEN IN VELSEN HADDEN DIT WEEKEND FEEST ■mi h INBREKERS ACTIEF OP SCHOONENBERG BROKKENMAKERS DOOR ALCOHOL VEEL SCHADE BIJ VOORRANGSFOUT OP PARALLELWEG Milieuvergunningen Kostprijsvoordelen Ik i-* MAANDAG VELSEN-IJMUIDEN 7 2 0 JUNI 19 7 7 GEEN EVENEMENTEN DOOR GERINGE BELANGSTELLING 59 bloes Mp- if. VELSEN. De Commissie Vakantiewerk Speliade laat Velsen- Noord dit jaar voor het eerst links liggen. Na geringe belangstelling in de afgelopen jaren zijn hier geen evenementen in de Speliadeweken die tussen 1 en 12 augustus worden gehouden. De rest van de gemeente Velsen is voor dit jaarlijkse vakantiefeest in dertien wijken verdeeld. 8500 kinderen van alle kleuter- en basisscholen hebben deze week het complete speliadeprogramma mee naar huis gekregen. Vorig jaar deden in totaal 11000 Velsense kindpren aan een of meerdere program- ma-onderdelen mee. Dit jaar wordt op z’n minst op eenzelfde aantal deelnemers gerekend. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Na jaren van af wegen en uitstel heeft Hoogovens eindelijk de knoop doorgehakt. Als laatste in de rij van vooraan staande van Europese staalgigan- ten heeft het bedrijf in IJmuiden besloten tot de bouw van een zo genoemde continugietinstallatie. De toenemende vraag naar ’rus tig’ staal dwingt Hoogovens tot 'deze investering waarmee een be drag is gemoeid van 250 miljoen. De installatie moet in 1980 gereed zijn. 8 n Staalcrisis staat ontwikkeling van Hoogovens niet in de weg .2.5 op de vrijmarkt gebruikt speelgoed of oude stripboekjes te tegenover het grote trottoir voor het buur- moeden dat het hoofdzakelijk jeugdige gedreven door de kinderen die daar weer op 17 van jek- nen gen beslissing omdat het productieappa raat in IJmuiden onvoldoende is inge speeld op de gewijzigde staalbehoefte. voortbrengt, maar ook kant en klare plak ken levert. Dat laatste betekent dat de blokwalsfase kan worden overgeslagen. En met de uitschakeling van de blokwalse- rijen voor zover het de productie van ’rus tig’ staal betreft - is ir. Faber zeer gelukkig. Want tijdens het gebruikelijke stollings- procédé van de blokken ontstaat een woe ling die niet erg bevorderlijk is voor een gelijkmatige kwaliteit. Daar komt nog bij dat de kop en staart van de plak eraf worden geknipt. Deze onbruikbare resten gaan weer terug naar de staalfabriek. Aan dit concert wordt medewerking ver leend door de tenor D. Keirschieter, de zanggroep uit Huis ter Hage en pianist Rolf Hoogland. De groep uit Huis ter Hage voert een zangspel op waarvoor Jeane van Asselt de tekst en muziek schreef. Het concert begint vrijdag om acht uur en de toegang is gratis. bines krijgen een isolerende afsluiting. Aanvankelijk zou de verzendplaats van de plakken in een open ruimte worden gesitu eerd. Na enig wikken en wegen is besloten hiervoor een aparte overdekte hal te bou wen, alweer uit oogpunt van de herrie. Ondertussen heeft Hoogovens bij een aantal gegadigden, waaronder een Zwit serse en een Westduitse onderneming, of fertes aangevraagd voor de continugietin stallatie. Aan welk bedrijf de opdracht wordt gegund is nog niet bekend. Enigs zins verontschuldigend wijst Faber erop dat inschakeling van een buitenlandse fir ma onvermijdelijk is. Nederland kent geen fabrieken die de bouw zelfstandig kunnen verwezenlijken. Hulp uit het buitenland is onontbeerlijk. „Met zo’n kritieke installa tie, kun je je geen scheve schaats veroorlo ven,” stelt de leider van het nieuwbouw project. Hoogovens doet wel een beroep op het Nederlandse bedrijfsleven voor het leggen van het fundament en de constructie van de staalelementen. In totaal worden hon derden leveranciers in de opdracht betrok ken. Naar verwachting gaat aan het einde van dit jaar de eerste bestelling de deur uit. Dan is ook het terrein bouwrijp waar Hoogovens ondanks alle misère verder bouwt aan de toekomst. Onderschrift bij: Staalcrisis staat ontwik keling In het programma zijn de dagtochten voor de basisscholieren belangrijk. Reis doelen zijn dit jaar Utrecht, de Flevohof, Rotterdam en het landgoed Duinrell in Wassenaar. De kleuters trekken dit jaar voor het eerst naar de kinderboerderij Nadat de meeste kinderen moe en wel in bed waren gestopt, kwamen zaterdaga vond veel bewoners naar De Brulboei om een borrel te drinken en even te swingen. Een Turks orkest speelde van zeven tot negen uur, waarna een Nederlands orkest de leiding overnam. Hoe het buurtgebeuren toch steeds be- langrijker wordt, bleek zaterdag niet al leen uit de belangstelling voor de festivi- Bartje in de Schermer waar ook een speel tuin aan verbonden is. Bij de uitvoering van de programma onderdelen is er voor de leiding voldoende ruimte om te improviseren. De kinderen kunnen zich uitdossen als zeerover, elfje, heks, indiaan of naar keus een ander schil derachtige figuur. Daarnaast kan meege bouwd worden aan een timmerdorp en is deelname mogelijk aan ontdekkingstoch ten, dieren-, circus- en bosspelen en wordt een levend ganzebord opgezet. Ook voor de kleuters keuze te over. Een greep uit het programma: verkleedspelletjes en uitoefe ning van een oud of hedendaags ambacht. Een poppenkast en voorstellingen van een marionettentheater zijn verder als pu- bliektrekkers in het programma opgeno men. Een voorstelling van een jeugdcircus uit Den Haag wordt door de Speliadecom- missie als daverend slotevenement gepre senteerd. Dit onderdeel is voor kleuters en groteren in de Zeewijksporthal. Gelijk met de uitreiking van het pro grammaboekje begon voor de evenemen ten de voorverkoop van kaarten. De deel name aan de plaatselijke evenementen en het tarief voor filmvertoningen is kwart- jeswerk. De dagtochten voor de leerplich tige jeugd komen op zes gulden per deel nemer. De Speliadecommissie kan van de entrees lang niet rond komen. De gemeen te stelt zich echter garant voor eventuele tekorten. 'oen Auk eris, stri, IJMUIDEN. Het Bejaardenkoor Zee wijk houdt op vrijdag 24 juni een concert in het Dienstencentrum aan het Zeewijk- plein in Zeewijk. len- r. W. n J. C. iker In de kantine van de voetbalvereniging Waterloo slaagde men er in binnen te ko men via een bovenlicht dat werd openge broken. Men deed zich te goed aan een paar flesjes frisen doorzocht laden en kasten. Op dezelfde wijze slaagde men er in binnen te komen in de kantines van de hockeyclub de Strawberries en van korf balclub DKV. Ook hier werd het een en ander geconsumeerd en werd lichte scha de aaneericht. 7 6TRR7K£7T//7Gl/f)GEn 8 6/mtRGOOT 3 PlflKVERLftb/rtG 10 WRTERkERÖELL Tf)7/071 Velsen-Noord valt ditmaal buiten de boot na een enquête onder de plaatselijke schooljeugd. Bij die groep bleek een mini male animo voor het zomerse gebeuren te bestaan. De enquête-uitslag was voor de Speliadecommissie de bevestiging van een vermoeden: in voorgaande jaren kwam al aan het licht dat de Speliade ten noorden van het Noordzeekanaal naast de roos schoot. De toeloop was minimaal. wat uiteraard gevolgen heeft voor de per soneelsbezetting. Uitgaande van een volle dige capaciteitsbenutting moeten er naar schatting honderd man worden overge plaatst. Handhaaft de malaise in de staal sector zich, dan zal een grotere groep ar beiders betrokken raken bij de reorganisa tie. Een deel van hen zal zeker werk vinden bij de gietfabriek waarvoor 250 vakheden nodig zijn. De overige overtollige werk lieden zullen elders in het bedrijf worden ondergebracht. De hoge mate van precisie die vereist is bij de bediening van de installatie vergt goedgeschoold personeel. Tijdens de oplei ding zal een ploegje naar Dortmund wor den gestuurd om ervaring op te doen bij de twee gietinstallaties waarover Hoesch reeds beschikt. Om de bemanning te com pleteren wordt ongetwijfeld een beroep gedaan op de arbeidsmarkt in Nederland. De continugieterij, waarvan de jaarca- paciteit is geraamd op 1,5 miljoen ton ruwstaal in de vorm van plakken, zal ver rijzen op een braakliggend terrein naast Oxystaalfabriek 2, die tegen Wijk aan Zee aanleunt. De gietmachinehal zal echter niet zichtbaar zijn vanuit het dorpje. De invoering van het nieuwe systeem heeft meer consequenties. De blokwalse- rijen zullen op een lager pitje gaan draaien Om tien uur begon het wijkfeest van De Brulboei met de komst van de clown Jojo, die met succes de kleinere kinderen wist te amuseren. teiten in De Brulboei. Op hetzelfde tijd stip werd in de nieuwbouw van Velsen- Zuid door de kersverse wijkcommissie een barbecue gehouden, waar zo’n hon derd buurtgenoten aan meededen. In de buitenlucht, met gezellige kramen met eten en drinken, waren ook daar heel genoeglijk de wijkbewoners bij elkaar om de zaterdagavond in gepaste gezelligheid door te brengen. Een uit de richting Velsen komende au to, bestuurd door een 32-jarige inwoner uit Haarlem, verleende bij het linksafslaan in de richting van Rijksweg 9 geen voorrang aan een hem tegemoetkomende auto, die werd bestuurd door een 49-jarige Amster dammer. Laatstgenoemde boorde zich met zijn voertuig in de rechterzijflank van de wagen, die zijn weg versperde. De beide wagens werden onherstelbaar vernield. De Amsterdammer moest met een zware hersenschudding en verwondin gen aan het gezicht worden overgebracht naar het Zeeweg Ziekenhuis. een gel- ?ka- oed her vaat de ilin- oid. slft- uin- 1 de re- van sl is lon- Heel wat kinderen maakten gebruik van de gelegenheid zaterdag om ruilen of te verkopen aan vriendjes en vriendinnetjes. Overigens heeft Hoogovens bij het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland de noodzakelijke milieu-vergunningen aan gevraagd voor het nieuwe object. Faber is weliswaar nog niet op de hoogte van de eisen die GS zullen stellen, anderzijds ver wacht hij dat het bedrijf niets in de weg zal worden gelegd. „We hebben onszelf al zul ke stringente eisen opgelegd. Het lijkt me daarom zeer onwaarschijnlijk dat ons de uitvoering onmogelijk wordt gemaakt met onoverkomelijke voorwaarden.” Deskun digen van Provinciale Waterstaat, die aan GS een advies moeten uitbrengen, hebben nooit eerder met een dergelijk bijltje ge hakt en zijn zelfs naar Dortmund gereisd om zo’n installatie eens te bezichtigen. Dat initiatief ontslaat Faber van de ondankba re taak om de adviseurs te overtuigen van de veiligheid en het ’schone’ productiepro ces. „Met dat bezoek hebben ze zichzelf kunnen vergewissen van het mi lieuvriendelijke karakter van de gieterij.” De machine spuwt geen vuiligheid in de lucht; slechts wolken van waterdamp zul len uit de koeltorens ontsnappen, die ech ter ongevaarlijk zijn. Het geluidsaspect vraagt daarentegen wel enige aandacht. Om de geluidsoverlast van de brandsnij- machine te beperken, wordt de giethal geheel afgeschermd. Ook de bedieningsca- De Speliadecommissie komt dit jaar voor de achtste keer met een programma. De plaatselijke evenementen spelen zich af in buurthuizen en wegens de vakantie leegstaande scholen. De Santpoortse jeugd kan als Speliadedeelnemer terecht in de IJmond-MTS en de Kruisbergkleu- terschool. Voor jeugd uit IJmuiden-Oost zijn het jeugdgebouw De Spil en de Ossen- dorpschool aan de Le Mairestraat beschik baar. Andere lokaties: Buurthuis De Pla neet (IJmuiden-West) en in Zeewijk de voormalige Duin en Panneschool en de kleuterscholen De Merels en De Regen boog. De Brulboei wordt tenslotte voor Oud-IJmuiden thuishaven tijdens de Spe liade 1977. Al die nadelen van het conventionele proces worden met de continugietinstalla tie ondervangen. Het voortdurende gieten garandeert een gemakkelijker te vervor men eindproduct, noodzakelijk voor de t >epassingsgebieden. De installatie biedt t :vens kostprijsvoordelen vergeleken met e normale gang via de blokwalserijen. Van de plak gaat namelijk niets verloren. Jet dezelfde hoeveelheid ruwijzer kan dus neer staal worden gemaakt. Geen enkel reepje van de plak gaat retour naar de fabriek hetgeen energiebesparend werkt. IJMUIDEN. Met festiviteiten voor de hele wijk Oud-IJmuiden is zaterdag bij buurthuis De Brulboei op een even waar dige als feestelijke wijze het seizoen afge sloten. Van ’s morgens tien uur tot laat in de avond waren er in en rond de Brulboei activiteiten, waarbij elke leeftijdsgroepe- ring wel iets van zijn of haar gading kon vinden. Uiteraard lag overdag meer de nadruk op kinderamusement. Voor de kleuters begon om tien uur het feest al met Jojo, de lollige clown die het bij de kleintjes wel maakte. Voor de grotere kinderen was in de ochtend alle aandacht nodig voor het maken van vliegers. Droevig was het wel dat de wind zaterdag verstek het gaan en van het oplaten en showen geen sprake kon zijn. Op het landje tegenover De Brulboei was een deel van het terrein afgezet voor de middagspelen. Countrycross, paalklim- men, doelschieten en boogschieten, op vele manieren konden de deelnemertjes elkaar VELSEN. De politie heeft het ver- j in vaardigheden aftroeven. Dit terrein lag 12-1—1UL „J tegenover het grote trottoir voor het buur- inbrekers zijn^geweest, die zich tussen thuis waar de hele dag ruilhandel werd vrijdag en zondag toegang verschaften tot gedreven door de kinderen die daar weer sportverenigingen op 1 in hadden. Op een kleedje, vormden oud speelgoed, gelezen boekjes, poppen- kleertjes en gewone rommel de waar die door handige verkopertjes aangeboden werd aan het publiek, dat voornamelijk bestond uit leeftijdsgenootjes die zich als even geïnteresseerde als kritische klantjes opstelden. Terwijl de jongere kinderen zich met al dit soort zaken bezighielden, konden de teeners zich vermaken op het geïmprovi seerde terras en in de kelderdiscotheek. Deze bleef open tot laat in de avond, waar bij voor de danslustige ouderen weer an dere faciliteiten waren. Het vermoeden dat de man deze caprio len verrichtte onder invloed van alcohol bleek juist te zijn. Ook was er drank in het spel bij een aanrijding die zich zondagmiddag om streeks half twee voordeed in de De Rui- terstraat. Hierbij ramde een 24-jarige IJ- muidenaar een voor hem rijdende auto. Aanvankelijk ging de brokkenmaker er vandoor. Later keerde hij echter uit eigen beweging terug, waarna de oorzaak van zijn gedrag kon worden vastgesteld. kantines van Schoonenberg. Het definitieve besluit viel tenslotte in een vergadering van de Raad van Com- missarissen van Estel, de overkoepelende A onderneming waarin Hoogovens IJmui- den is ondergebracht. Een noodgedwon- X.. vpn heslissinr omdat het nroductieanna- Die behoefte richt zich meer en meer op het ’rustige’ staal dat zijn toepassing vindt in de auto-industrie en ook gebruikt wordt voor bijvoorbeeld radiatoren, ijskasten en stalen bureau’s. Hoogovens is echter tradi tioneel ingesteld op de productie van ’on rustig’ staal dat goedkoper is maar ook minder toepassingsgebieden kent. Boven dien zakt de prijs van het relatief dure, maar betere, ’rustige’ staal. Vandaar dat ook Hoogovens nu voorzieningen moet I treffen die de productie van deze staal- soort mogelijk maken. Van deze maatrege- I len springt de introductie van de continu gietinstallatie in het productieproces het meest in het oog. De leiding en coördinatie van de realise ring van het project berust bij de afdeling nieuwbouw van Hoogovens. Ir. F.E. Faber is aangewezen als projectbeheerder. Hij zal elke stap van de bouw begeleiden en oriënteert'zich momenteel met zijn staf in het buitenland. Er zijn bezoeken gebracht aan hoogovens en staalfabrieken in de VS, Japan en in Europese landen onder andere aan het zusterbedrijf Hoesch in Dortmund (West-Duitsland). Faber wil voor Hoogo vens de beste en modernste uitvoering van een continugietinstallatie. Een machinerie die niet alleen zeer hoogwaardig staal IJMUIDEN. Een 44-jarige inwoner uit IJmuiden kon zaterdagavond op het Pontplein worden aangehouden door de marechaussee kort nadat de man op de Kanaaldijk met zijn auto tegen een hek was gereden. kerk bij de huwelijkssluiting” had geko zen, had bij deze plechtigheid zijn twee zoons als paranimphen. Promotor was prof. Dr. C. W. Mönnich. Tijdens de dienst zondag trad dominee Brink zelf als voorganger op. Na afloop werd in het bijgebouwtje van de kerk gelegenheid geboden de familie Brink te feliciteren. Talloze relaties maakten van deze gelegenheid dankbaar gebruik. Met een speciale Open Deurdienst in de Engelmunduskerk in Velsen-Zuid en een receptie na afloop is zondag op gepaste wijze gevierd dat de pastor van deze kerk, dominee L. Brink is gepromoveerd tot doctor in de godsgeleerdheid. Afgelopen vrijdag heeft de promo- tieplechtigheid plaatsgehad in Amster dam. Dominee Brink, die voor zijn proef schrift het onderwerp „De taak van de VELSEN. Twee geheel vernieMe voertuigen en één gewonde bestuurder waren het trieste resultaat van een aanrij ding, die zich zondagmiddag voordeed bij de afslag van de parallelweg naar Rijks weg 9 ter hoogte van De Hofgeest. 1 67f)0LG/£7Pf)7f bRM/TOREP 3 G/ETVORM A ROLóEGFlEnTET/ 5 BRf)nb6/Yyr>f)CHIrt£ 6 jJ/TLOOPROlLEPBAAn de overdekte continugietinstallatie zoals die op de tekentafels van Hoogovens vorm krijgt. De rollenbaan voert de plakken naarde eveneens afgesloten verzendhal (rechts). My W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7