lUIMM Cor Hak, Hubert van Lith en Peter Vos bij „Zijlstraat cartoonisten naar Knokke Drie premières bij Nederlands Dans Theater Kreeftendans sportief en energiek Nederlandse Redelijk niveau eigen werk Joyce Trisler „Scrim” van Bijl in Het Melkwoud Philips batterijen die gaan lang mee. Huider voor SieMatic keukens tg! 13 Haarlems accent AANGENAAM BALLET-AMUSEMENT PHILIPS Voor alles dat heel goed spelen draaien bewegen verlichten moet.... 12 KUNST 19 7 7 JUNI DINSDAG 21 99 NOORDHOLLANDS PHILHARMON1SCH ORKEST PHILIPS HIM KENNEMERLAAN1 BIJ DE BRUG IJMUIDEN TEL.Q255O-22 to»- T ’J Exposanten geven glans X aan jubileum galerie V.’ (ADVERTENTIE) CEES STRAUS (ADVERTENTIE) IPHIUPS Dansers en danseresen van het NDT in The Lobster Quadrille. (Foto Jaap Pieper) (ADVERTENTIE) NO Dat niveau is redelijk voor normaal ge bruik maar niet voldoende opvallend voor een festival. Toch zaten er verrassingen in. Het eerste ballet, Dance for six, was een choreografie van Joyce Trisler voor zes dansers op muziek van Vivaldi. Eigenlijk is het een klassiek ballet uitgevoerd door moderne dansers (op blote voeten). Opval lend was het die dansers, die we een dag eerder nog volledig ontspannen in de De- nishawn techniek hadden zien spartelen, nu met een enorme veerkracht in het li chaam aan het werk te zien. Bijzonder in het oog springend was het snelle lichte bewegen van de Japanner Leslie Watana be. Als een tennisbal veerde hij over het toneel. Ook was er een liefdesduet waarbij het zonder omwegen uitsluitend om paring ging. Na de daad op zes manieren te heb ben vertoond verdwijnt de jongen naar links en het meisje naar rechts. Adieu. Dit ballet was met zijn eenvoudige strak ke witte kleding plezierig om naar te kij ken, meer pretendeerde het ook niet. Het tweede ballet was een al wat oudere solo, die Joyce Trisler (die nu niet meer danst) vroeger zelf vaak uitvoerde. Het heet „Journey” en werd ontworpen op „Unan swered question” (vraag zonder antwoord) van Charles Ives. Deze keer werd het prachtig uitgevoerd door Nancy Colahan, gekleed in het wit met voiles. Het was het mooiste van de hele avond omdat deze dans bestond uit eindeloos lange getrok ken zinnen die perfect aansluiten bij de brede adem van de muziek. Wel geslaagd was het slotnummer, Little Red Riding Hood, (roodkapje) dat Joyce Trisler maakte op een paar bekende stuk ken van Duke Ellington (Flamengo, A train, Solitude enz.) Het laat zien hoe een onschuldig roodkapje in de slechte stad New York, met toffe meiden, toffe jon gens, een vrouwelijke clochard, een „Flas her” (iemand die er plezier in vindt naakt onder een regenjas rond te lopen en men- Als derde stond er een werkje op het programma van een jonge choreograaf die zelf een dansgroep heeft in Boston, Rael Lamb. Hij maakte op electronische mu ziek van Mortin Subotnik iets over veel kleurige vlinders, die elkaar met een rijk scala aan gevoelens te lijf gaan, variërend van koele liefde tot heftige agressie. Er zaten wel enkele grappige vondsten in maar het vertoonde toch te weinig eenheid en lijn om geslaagd te mogen heten. Het mooiste vond ik de oranje vlinder Kate Johnson. SCHEVENINGEN. In een circus ver wacht je allerlei dieren, maarniet zo gauw kreeften. Toch vertoonde het Nederlands Dans Theater zaterdagavond in het Cir custheater een Lobster Quadrille, een vi taal werk van Louis Falco met vooral een erg mooi decor van William Katz. Iets wat ook nog maar zelden voorkomt is een uitvoering van de „Lieder Ohne Worte” van Mendelssohn. Maria Bon speelde daar op de piano tien van achter elkaar, Hans van Manen liet zijn dansers daar glijdend bij lopen, horizontale beenzwaaien bij ma ken en veel poseren. En dan was er ook nog een betoverend mooi ballet van Jiri Kylian op muziek van Ame Nordheim, dat soms deed denken aan de verleidelijke zang van sirenen voor twee zangeressen, bandrecorder en orkest. Zij is ook, nu geheel opgeknapt, degene die met deze galerie is begonnen. Het werd haar hobby: na 30 jaar werkzaam te zijn geweest als bibliothecaresse en na een jaar van stilzitten en nadenken hoe de tijd door te komen, besloot ze een expositieruimte te starten. Ze wilde kunstenaars brengen van buiten Haarlem, want, zo vindt ze, de Haarlemmers en andere Kennemers heb ben in het Frans Halsmuseum met zijn Vis- en Vleeshal een uitstekende exposi tiemogelijkheid. Veel van haar exposanten kwamen uit Amsterdam of Den Haag en Voorburg, twee kunstcentra met geheel verschillende In 1967, het beginjaar, was Zijlstraat niet de enige. Er zouden er in de loop van de jaren veel meer bijkomen, maar Galerie T, Bon-Art, Aquarius en El Lotus om er enke le te noemen, verdwenen allemaal. Zijl straat, zo leek het erop, was sinds augustus vorig jaar ook al praktisch verdwenen. Maar dat was toe te schrijven aan een ziekte van mevr. R. J. J. Degenaar die de galerie leidt. Het decor stelt achtereenvolgens voor een zeer abstracte zee, drie gestileerde kreeften in een rood veld, vorken en mes sen, en een gouden lijstje versierd met zeedieren. De muziek is serieel en klate rend speels, de dans sportief, gevaarlijk, energiek en soms humoristisch. „Lieder ohne Worte” is sterk vanuit de muziek gedacht, met eenvoudige logische lijnen tegen een grijs decor met ruitjes als op een wafelijzer. Het derde nummer met snelle kleine bewegingen voor een man alleen, is verrassend gaaf. Het werd met de voeten virtuoos uitgevoerd door Gerard Lemaitre, maar kostte deze danser kenne lijk zoveel inspanning, dat zijn hoofd en schouders er totaal door verkrampt raak te. Ook erg goede dansers moeten helaas hun carrière op een gegeven moment af breken. Wat het ballet betreft, verdere verrassin gen bleven uit. Hoewel het publiek na ieder nummer opnieuw in juichende ova ties uitbarstte, zelfs nadat de acht dansers een heel „Lied ohne Worte”, al luisterend naar de pianiste ook vrijwel „ohne Bewe- gung” hadden uitgevoerd, vond ik het der mate melig worden, dat het me moeite kostte mijn aandacht er bij te houden. Vermoedelijk komt dat omdat Nan Manen al zijn toch al korte zinnetjes zo afgemeten neerzet, wat voor de doorzichtigheid van de structuur erg goed is maar voor de grote lijn moordend. In dit opzicht vormde het laatste ballet, Ariadne, van Jiri Kylian een totale tegen stelling tot het vorige. De techniek van Kylian biedt de mogelijkheid om eindeloos ontwikkelingen. Ze heeft ze vaak tegen elkaar geplaatst om al die verschillen dui delijk te laten zien. Vaak betrof het ook figuratief werk want verkoopbaarheid staat bij deze galerie voorop, al behoeft dat niet te betekenen dat grote concessies aan de commercie worden gedaan. Het werk moet volgens mevr. Degenaar echt kwali teit bezitten, ambachtelijk onvermogen wordt zoveel mogelijk geweerd. Om het lustrum ook een Haarlems ac cent te geven, werd Cor Hak gevraagd nieuwe aquarellen te exposeren. Hij doet dat met een lange rij feestelijke werken. De inhoud van „Scrim” komt in het kort neer op het volgende: Maria, een fotografe van beroep, komt in de stad van haar vroegere vriend Jim. In zijn appartement vindt ze Jims vrouw Anne in een volledige verwaarloosde staat. Jim zit in de gevange nis. De plotselinge aanwezigheid van Ma ria is voor Anne opwindend en beangsti gend. Bloemstillevens, stadsgezichten en land schappen, allemaal zijn ze met zwier opge zet. Cor Hak is met waterverf duidelijk losser en vrijer bezig dan met olieverf zoals onlangs nog was te zien op een groepstentoonstelling in de Vishal. Hij be heerst beide métiers, begrijpt ook de speci fieke eisen die beide stellen. Zijn aquarel len hebben niet het wat bedachte element van de schilderijen, ze zijn transparant en moedig neergezet. (Tot en met zondag 10 juli, dagelijks van 12.30-17 uur, bovendien op woensdaga vond van 20-21.30 uur. Zondags vanaf 14.30 uur tot 17 uur). Beheerst in het detail, helder van lijn en nog altijd knap door de psychische inhoud zijn de tekeningen en litho’s van Peter Vos. Hij is bezig zich te vernieuwen, maar in de Zijlstraat is daar jammer genoeg te weinig van te zien om al een definitief oordeel te vellen over welke weg hij zal inslaan. In de litho’s gebruikt Peter Vos nu ook een twee de kleur naast het zwart en wit (en de tussentinten) als steunkleur. Heel licht ge houden, niet meer dan een ondersteuning van de soms heel vet aangezette tekenin gen, maar toch zeer essentieel omdat het de afbeelding loshoudt van haar achter grond. Hubert van Lith uit Edam is een beeld houwer van vormen die krachtig, zonder veel poespas worden neergezet. Hij werkt figuratief, tenderend naar het naturalisme zoals een bronzen portret laat zien. In andere plastieken overweegt echter een zekere logheid, althans een aardse gebon denheid. Er is een streven naar monumen taliteit, wat niet vreemd is bij deze kunste naar. ne Baylis en een opvallend mooie belich ting van John Davis. De muzikale verzor ging was in handen van het Nederlands Balletorkest dat onder leiding van Jan Stulen tot sprankelende prestaties kwam in de Lobster Quadrille samen met de zangeres Erica Greve, en tot meeslepend spel in Ariadne samen met dezelfde zange res en Anne Haenen bandrecorder. CONRAn VAAT PP WVFTF’VTATr'. programma: Cherubini - Ouverture Anacréon Mozart - Pianoconcert no 20 KV 466 Dvorak - Symfonie no 9 „Uit de nieuwe wereld”. Bij alle activiteiten speelt Nederland dit jaar een bijzondere rol, hetgeen eveneens tot uitdrukking komt in de weken van 25- 30 juli en 22-27 augustus, wanneer een wat genoemd wordt klein festival wordt gege ven van teken- en animatiefilms van leden van „Holland animation”, waar internatio nale premières en exclusieve produkties te zien zullen zijn. Deze tentoonstelling, die dit weekeinde door de Nederlandse ambassadeur in Brussel, mr. H. Scheltema is geopend, is verbonden aan de 16de Wereldkartoenale, waaraan pok door Nederlandse tekenaars werd meegedaan, maar die niet in de prij zen zijn gevallen. KNOKKE. (ANP) Nederlandse teke naars van politieke prenten, strips en cartoons, onder wie Opland, Frits Beh- rent, Peter van Straaten, Wim Boost, Jan van Wessum, Ton Hoogendoom, Stefan Verwey, Arend van Dam, Harry Larnmer- tinck (beter bekend als Yrrah) en Frans de Boer, zijn de belangrijkste leveranciers op een expositie, die onder de naam „Hu mor, satire en strip in Nederland” is inge richt in de Humorhal in Knokke-Heist. WOENSDAG 22 JUNI TONEEL AMSTERDAM. Mickery (20.30 uur): „Vox Populi, Vox Dei” van Ritsaert ten Cate. DINSDAG 21 JUNI TONEEL AMSTERDAM. Mickery (20.30 uur): „Vox Populi, Vox Dei” van Ritsaert ten Cate. Het gaf de dansers kansen te over tot fraaie typeringen met vooral weer Nancy Colahan als grootmoeder, Anne-Marie Hackett als roodkapje en Laurie Kaplan als de clocharde (Bag Lady). Verder dan aangenaam amusement kwam het niet, maar om dat goed te doen is al geen kleinigheid. CONRAD VAN DE WEETERING Louis Falco liet zich inspireren door een fragment (The Lobster Quadrille) van een opera die David del Tredici aan het maken is over „Alice in Wonderland”. Een qua drille is een dans met zodanig ingewikkel de figuren, dat iedereen zich regelmatig vergist wat met veel botsingen en pijnlijk getrap op de tenen gepaard gaat. In de versie van Louis Falco is het een formele paardans waarin de paren elkaar tegelijkertijd intens beminnen en lekker oppeuzelen. Dat laatste is namelijk de ge woonte bij kreeften, die één keer per jaar hun schalen verliezen omdat die te klein geworden zijn. Als ze zo poedelnaakt rond scharrelen, als zachte weekdieren, dan houden ze zoveel van elkaar, dat het vrijen en vreten wel eens met elkaar verward sen te shockeren door zijn jas voor ze open te doen) haar grootmoeder (een hoerenma- dam) op gaat zoeken temidden van brutale hoeren en een prachtige pooier van Leslie Watanabe (zoiets als „Sportin’ Life”) en dan toch haar onschuld weet te bewaren. Dit tweede lustrum wordt gevierd met een heel attractieve expositie van beelden de kunstenaars die ogenschijnlijk niets met elkaar van doen hebben. Toch vullen ze elkaar goed aan. Ze hebben hun kwali teit gemeen, hun geschoolde vakmanschap dat soms academische trekjes verraadt, maar een academisme ook dat overwon nen is, waar een eigen wereld tegenover staat. zelfs een lichtelijk benevelend effect heb ben, hetgeen in overeenstemming is met het thema, Ariadne was de lieveling van Dionisos, de god van de wijn. Er zijn zeven danseressen, die zeven verschillende as pecten van de ideale vrouw Ariadne voor stellen, waarvan er steeds één in het volle licht staat, terwijl de anderen er kleurend omheen zwermen. Deze expositie zal tot en met 4 september te zien zijn als onderdeel van een aantal activiteiten in deze Belgische badplaats, die op het gebied van de humor liggen. Zo zal van 17 tot 20 juli het jaarlijkse Humor- festival worden gehouden, waar het Ne derlandse figurentheater Triangel van Henk en Ans Boerwinkel zal deelnemen, evenals drs. P. Ook te zien in Galerie Zijlstraat is dit bronzen beeld van Hubert van Lith uit Edam, getiteld „Meermin” Pr AXfpron nvor'bticro Irnc+inirr»c HAARLEM. Tien jaar bestaat Galerie Zijlstraat, genoemd naar de straat waar ze is gevestigd op no. 31 tegenover het postkantoor. Het mag relatief een korte tijd zijn, maar voor een galerie is het behalen van zo’n tweede lustrum het bewijs dat heel wat moeilijkheden konden worden overwonnen. Met haar tien jaren is Galerie Zijlstraat trouwens de oudste van Haarlem, maar ook de enige. Want de economische situatie voor de kunst is al jaren zo slecht dat de meeste kunstzaken het hier maar heel korte tijd kunnen uithouden. Dat heeft tot goede exposities geleid, tientallen in de loop der jaren, van wie hier genoemd zijn John Raedeker, Elias en Wibo Hartman, Sondaar Dobbelman, Ro nald Lindgreen, Tosca van der Haak, Mar jan Gobius, Frits Stapel. Geen revolutio- nairen in hun soort zijn het, wel maken ze in meerderheid doorwrocht werk waar technisch niet veel op valt af te dingen. Deze „Rozen in glas” is een van de mooiste aquarellen die CorHak momenteel exposeert in Galerie Zijlstraat. (Van onze kunstredactie) HAARLEM In tegenstelling tot eerdere berichten zal Filmhuis Het Melkwoud woensdagavond niet „Loving Couples" van Mai Zetterling vertonen. In plaats daarvan wordt „Scrim” van Jacob Bijl gedraaid met Geraldine Chaplin en Jessa min Starcke in de hoofdrollen. Vrijdag-, zaterdag- en zondagavond wordt Loving Couples wel vertoond. Aanvang van de voorstellingen telkens 22 uur. Concertgebouw Haarlem vrijdag 24 juni 1977 20.15 uur ZOMERCONCERT dirigent: LEX VEELO solist YOURI EGOROV - piano DEN HAAG. Joyce Trisler werd in het Holland Festival gehaald om er haar historische reconstructies van de Denishawn techniek te demonstreren maar liet maandagavond in de Koninklijke Schouwburg ook één keer in dit festival zien op welk niveau de groep zich met eigen werk beweegt. Hierdoor kregen we tevens de gelegenheid te zien hoe een gemiddelde Amerikaanse dansgroep werkt. BALLET AMSTERDAM. Stadsschouwburg (20.15 uur): Nederlands Danstheater onder artistieke leiding van Hans Knill en Jiri Kylian met Lieder ohne Worte in een choreografie van Hans van Manen en „Acqua Femina” van Jiri Kylian. entrée f 6,— c.j.p. geldig Voorverkoop aan de kassa van het Concertgebouw. Lange Begijnestraat 13, Haarlem vanaf 17 juni van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. BALLET AMSTERDAM. Stadsschouwburg (20.15 uur): Nederlands Danstheater onder artistieke leiding van Hans Knill en Jiri Kylian in „Lieder ohne Worte” in een choreografie van Hans van Ma nen en „Acqua Femina” van Jiri Kylian. MUZIEK AMSTERDAM., Concertgebouw (12.30 uur): Lunchconcert door James Bowman, countertenor en Alan Cuck- ston, klavecimbel met hoogtepunten uit de vroeg 17e-eeuwse Italiaanse monodie. Concertgebouw (20.15 uur): Amster dams Philharmonisch Orkest onder lei ding van Antpn Kersjes met Ann-Maria Vera, piano in werken van Beethoven en Bruckner. Concertgebouw (20.15 uur): Dorothy Dorow, sopraan, en een instrumentaal ensemble onder leiding van Reinbert de Leeuw met werken van Schönberg, Dallapiccola, Stravinsky, Dorow en Loevendie. DEN HAAG. Nederlands Congresge bouw (20.30 uur): Nederlands Kameror kest onder leiding Vladimir Ashkena zy, viool, met werken van Mozart. Diligentia (20.15 uur): Pro Cantione Antiqua onder leiding van Mark Brown met medewerking van The Restoration Academy in een programma van „thea- termuziek en liederen van Purcell en tijdgenoten”. UTRECHT. Stadsschouwburg (20 uur): „II Tabarro” en „Gianni Schic- chi”, eenakters van Puccini door de Nederlandse Operastichting onder lei ding van Edo de Waart en in een regie van Lotfi Mansouri. MUZIEK AMSTERDAM. Concertgebouw (20.15 uur): Nederlands Kamerorkest onder leiding van Vladimir Ashkenazy, viool met Mozart-programma. Sonesta Koepelzaal (20.15 uur): Pro Cantione Antiqua onder leiding van Mark Brown met eenstemmige en polyfone Composi ties uit Engeland en Spanje. DEN HAAG. Nederlands Congresge bouw (20.15 uur): Internationaal Koor- festival. Diligentia (20.15 uur): Paco Pena en zangers met flamenco’s. Remonstrant se Kerk (20.15 uur): Dorothy Dorow, sopraan en een instrumentaal ensem ble onder leiding van Reinbert de Leeuw met werken van Schönberg, Dallapiccola, Stravinsky, Dorow en Loevendie. Met die opvatting heeft mevr. Degenaars talloze talenten naar de Zijlstraat gehaald, hen hier geïntroduceerd bij een breed pu bliek dat de galerie makkelijk „binnen wipt” om naar het nieuwste werk te kij ken. Niet altijd kwamen ze van buiten deze streek: de allereerste expositie toonde werk van Wim Steyn uit Bentveld en de Haarlemse schilder en etser Poppe Damave.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13