Trainer op vingers getikt Problemen KNAU rond startgelden Björn Borg heeft nog wat problemen met gras op Wimbledon Stout weigert te tekenen Telstar trok een Deense spits aan Hondewacht op Wimbledon WIMBLEDON IN CIJFERS Verbouwen. Ruim baan voor invaliden in het verkeer I 1 ministerie van Verkeeren Waterstaat 19 Geluk Zegen Uitslagen Blessure Kinderlijk 19 7 7 JUNI DINSDAG 21 18 r lis, p- In door Jan Preenen Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) de ol) ier in, (Van onze sportredactie) ZWOLLE. Trainer Jos Rei nards heeft in zijn Zwolse post bus onder meer een brief van de KNAU gekregen. De Atletiek Unie roept Reinards daarin tot de orde omdat hij namens Ruud Wielart startgeld heeft geëist bij een wedstrijd in Düsseldorf. Op 1 juli zou Wielart daar deelnemen aan een internationaal atle- tiekfestijn. Dat was tenminste, voordat bekend werd dat de Ne derlandse recordhouder (2.26 me ter) een botbreuk in de linkervoet had opgelopen. r Wimbledon 14 W SPORT W Vrees Michel Pollentier was niet gegrond CONNERS STELDE PARTIJ WEGENS BLESSURE UIT Ie s I (ADVERTENTIE) Stout: Teleurgesteld (ADVERTENTIE) nu |F. iop ris s. tens, wierp zich in het spoor van de Ra- leigh-renner. Met een vaart van meer dan Alleen bereikte Hennie, met de wind in de rug, een winst van bijna 40 seconden. Het peloton, onder aanvoering van Maer- (Van onze sportredactie) VELSEN. Telstar heeft de Deense voetballer Thorben Mikkelsen gecontrac teerd. Mikkelsen is een 27-jarige voorhoe despeler, die dit seizoen voor de Deense club Aarhus GF speelt. Telstar en Am sterdam zijn het niet eens kunnen worden over de transfersom van Co Stout. De productieve aanvaller heeft van Telstar een contract voorgelegd gekregen waar hij niet mee akkoord gaat. Stout wil vijf tienduizend geulden meer hebben dan hem nu wordt aangeboden. „Ik heb al tegen m’n baas gezegd dat ik waarschijnlijk weer voor hele dagen ga werken”. Woorden van een teleurgestelde Co Stout, die niet meer weet waar hij aan toe is. Zijn belangen worden behartigd door de VVCS en deze vereniging kijkt nu ook voor hem in het buitenland of daar interesse voor hem is. Het contract dat Telstar aan Stout heeft voorgelegd zal de donkere spits niet tekenen. „Het contract houdt, behoudens een inflatiecorrectie, geen verhoging in. Ik heb 15000 gulden meer gevraagd, maar dat is volgens hen teveel. Dan trekken ze maar een Deen aan”, aldus een teleurgestelde Stout. WIMBLEDON. Na zijn opzienbaren de start tijdens de 91e aflevering van het 100-jarige Wimbledon stelde John Lloyd ten overvloede vast dat hij graag met linkshandige spelers in de clinch gaat. Terwijl de verslagen Roscoe Tanner, die als vierde was geplaatst achter Connors, Borg en Vilas, er maar het zwijgen toe deed, genoot de pas 22-jarige Engelsman met volle teugen van het feit dat hij eindelijk eens uit de schaduw was getre den van zijn landgenoten Mare Cox en Buster Mottram. Evenals vorig jaar sep tember in Los Angeles zette Lloyd de aanmerkelijk hoger genoteerde „lefthan der” Tanner aan de kant na een partij waarin de Amerikaan alleen in de eerste set bij vlagen zijn gevreesde opslag (waar bij de bal met een geschatte snelheid van 225 kilometer per uur op de tegenstander wordt afgestuurd) in de strijd kon wer pen. Lloyd: „Daarna kreeg ik al snel door dat hij niet zo sterk serveerde als anders. Hij kreeg na dat goede begin niet veel eerste services meer in, waardoor ik steeds meer zelfvertrouwen kreeg. Ik werd alleen zenuwachtig toen ik twee matchpoints moest inleveren. Gelukkig heb ik er nog één kunnen vasthouden”. Met zijn verrassende zege op de volge pakte „hoofdbijbaan” speelde Lloyd onbe wust Jim Connors in de kaart. Als alles volgens plan was verlopen, zou „Jumbo” evenals de twee voorgaande jaren in de halve eindstrijd op Tanner zijn gestuit. In 1975 gaf dat niet veel problemen. Vorig jaar won Tanner echter het prestigeduel in drie sets. De enige die Connors nu nog van de halve finale kan afhouden lijkt Connors zelf. De Amerikaan tobt met zijn duim die hij in de eerste ronde van het toernooi van Queen’s Club vorige week zodanig bles seerde, dat hij niet alleen van verdere deelname in dat toernooi moest afzien maar ook om uitstel van zijn openingspar- tij tegen de Brit Lewis op Wimbledon moest vragen. Omdat ik nog zo weinig uren op gras heb gestaan, zal ik het trouwens moeilijk ge noeg krijgen. Te meer omdat de banen erg zacht zijn en glad. Ik hoop dat dat me niet zal gaan opbreken. Ik wil mijn titel behou den. Sommigen hebben gesuggereerd dat ik niet meer zo ambitieus zou zijn op Wimbledon, nadat ik hier vorig jaar heb nooit invalidenwagens rijden. Als de invalide op stoep of fietspad rijdt, heeft hij zich te houden aan de regels die respectievelijk voor voetgangers en (brom)- fietsers gelden. Dus: stapvoets op de stoep. Geen onderscheid wordt meer gemaakt tussen invali denvoertuigen met elektrische tractie of verbrandingsmotor. LONDEN (Reuter). De All Eng land Club heeft bij de verscherping van zijn veiligheidsmaatregelen voor het tennistoernooi van Wimbledon ook een hondenbrigade ingeschakeld. Maan dagmorgen al patrouilleerden leden van een bewakingsdienst met hun hon den langs de hekken. In de nacht van zondag op maandag was de bewaking begonnen omdat de organisatoren de angst hadden dat het toernooi van Wimbledon zou worden gebruikt door demonstranten. Zes uur voor Björn Borg aan de openingswedstrijd met Antionio Zugarelli zou beginnen, be gonnen de rijen voor de hekken te groeien. 50 kilometer per uur riep het Kuiper tot de orde. Een tweede poging van Hennie, ge volgd door een ontsnapping van Gerben Karstens (samen met de Italiaan Carlo Zoni en de Fransman Le Denmat) werd eveneens verijdeld. Aan de voet van de laatste beklimming, de 1050 meter hoge Lax (tweede categorie), amper elf kilome ter van de eindstreep gelegen, liet De Geest zijn inmiddels vermoeide metgezellen in de steek om voor het eerst sinds 1974 (toen hij de Grote Prijs van Dortmund won) weer eens een „grote” overwinning te behalen. Hier een muur weg, daar er een bij. Maar waar moet de gasboiler? Of mag hij daar wel staan? Duizend en één vragen. Stel ze eens aan ons, wij denken graag en gratis met u mee. (ADVERTENTIE) o- Als in het donker of bij slecht zicht op rijbaan of fietspad wordt gereden, moet de invalidenwagen verlichting voeren. (Van onze speciale verslaggever) PIESCH. De angst van Michel Pollen tier, leider in de Ronde van Zwitserland, bleek ongegrond. Althans op de eerste dag in de bergen. Alvorens de Belg opstapte voor een klimpartij over vier hoge krui nen, keek hij tegen het karwei op als tegen een reus. Zijn vrees niet verbergend, zei hij: „Als ze me aanvallen, sta ik min of meer alleen. Maertens wil mij tijdens de klims wel helpen, maar kan het niet. Mijn andere ploegmakkers zijn in het gebergte tot niet veel in staat. Als ze me aanvallen, weet ik niet of ik vanavond de gele trui nog wel dragen zal". Pollentier draagt het stuk kostbaar textiel nog steeds. Om ne doodeenvoudige reden dat niemand hem het vuur na aan de schenen legde. Zijn landgenoot Willy de Geest, knecht van afwezige Roger de Vlaeminck, won tot zijn stomme verbazing de „etappe zonder explosies”, en Pollentier gleed onbe dreigd met het peloton over de finish. De bergrit werd „gemaakt” door een drietal mindere góden: Willy de Geest, de Zwitser Roland Salm en de Fransman Roger Legcay. Nadat Ulli Sutter de bent over de eerste pas van de lange dag (de 1269 meter hoge Saanenmoser, tweede ca tegorie) getrokken had, toog het rio op avontuur. Het mocht met de zegen van het peloton vrolijk op stap. Het hees zich zon der zorgen en zonder pretenties omhoog over de 1546 meter hoge Col du Pillon en de 1778 meter hoge Col de la Croix (beide eerste categorie). Het bereikte, eenmaal in het Róhnedal beland, een hoogste voor sprong van ruim 11 minuten. Daar, in dat dal, stelde sluwe Freddy Maertens alles in het werk om de naaste belagers van zijn boezemvriend Pollentier te doen geloven in een snipperdag. Hij leende een camera van een fotograaf en begon al rijdend zijn collega-coureurs uitgebreid te fotografe ren. Daar, in dat dal óók, kreeg Hennie Kuiper genoeg van alle scherts. Hij sloeg, zo’n 60 kilometer voor de finish op de Tevreden toonde zich ook Gerrie Knete mann: „Het ging weer beter, vandaag. Geen problemen”. Enig problematiek kende wel Jan Raas. Tijdens de afdaling van de Saanenmoser maakte hij een stuurfout en reed tegen de vangrails. Wit jes om de neus, voorzien van enkele schrammetjes, nam hij snel zijn plaats in het peloton weer in. De Geest: „Ik heb stom geluk gehad. Ik ben alleen weggesprongen omdat ik dacht dat in die laatste klim het peloton toch nog over mij heen zou gaan en ik niet te veel achterstand wilde oplopen. Het peloton is echter niet gekomen. Dat is het geheim van mijn overwinning”. Hennie Kuiper analy seerde de eerste „teleurstellende” berg etappe zo: „De klims bleken achteraf te gemakkelijk. Met de wind in de rug werd er de gehele dag in een strak ritme gere den. Niemand nam enig initiatief. Omdat er zich geen enkele gelegenheid voordeed en omdat er de schrik voor morgen, met beklimmingen van de Sint Gothard en de Furka, in zat. Mijn demarrages waren als tests bedoeld. Ik wil weten hoe ik er voor de Tour voorsta. Ik ben niet ontevreden, maar het moet nog beter worden. Reinards, die in Zwolle een artiestenbu reau heeft, probeert de laatste tijd een soort management op te zetten voor de schaarse topatleten die Nederland kent. Reinards: „Ik ben financieel onafhanke lijk. Om het geld hoef ik het niet te doen. Daarom vraag ik ook niets aan atleten namens wie ik kan optreden. Voor Wielart heb ik bij de Duitse organisator een flinke onkostenvergoeding bedongen. Die man heeft de IAAF ingelicht. Voorzitter Ad Paulen van de Internatio nale Atletiek Federatie schijnt de KNAU te hebben gevraagd tegen mij op te treden. Ook de geblesseerde hordenloper Frank Nusse komt in de problemen. In het club blad van AAC heeft hij geschreven met superstarwedstrijen 18.000 te hebben vlucht. Eric Loder, brave discipel van Pol lentier, probeerde mee te gaan, maar kon Kuiper niet volgen. Het aantrekken van Thorben Mikkelsen is het resultaat van een bezoek aan Dene- marken van trainer Mircea Petescu en p.r. man Leen van der Lugt. De Telstar- afgevaardigden hebben in Denemarken vier wedstrijden gezien. In principe kwa men Petescu en Van der Lugt met twee spelers naast Mikkelsen de 21-jarige Ib Jaquet, voorhoedespeler van Vejle tot een akkoord. Het Telstar-bestuur besloot gisteravond voor Mikkelsen te kiezen. In een eerder stadium waren de spelers Beck mann en JQrgunsson zowel door waarne mers van Brugge als van Telstar te licht bevonden. verdiend. En dat kan natuurlijk niet, want de atleten zijn amateurs. Denk maar aan de Olympische medaille die Guy Drut ver leden jaar werd ontnomen, nadat bekend was gworden dat de Fransman geld voor zijn verrichtingen kreeg. AAC-voorzitter Linssen: „Dat van Frank is een misver stand. Nusse heeft dat geld niet persoon lijk ontvangen. Daarvoor is een regeling met de KNAU getroffen. Hij heeft nog geen cent gezien”. Nusse: 18000 gulden verdiend met „Super- stars” Michel Pollentier geconcentreerd in actie tijdens de ronde van Zwitserland Uitslagen Wimbledon: heren enkelspel, eerste ronde: Roscoe Tanner (Vst) John Lloyd (Gbr) 6-3, 4-6, 4-6, 6-8 Vitas Gerulaltls (Vst) Tom Gorman (Vst) 6-1, 9-8, 6-3 Kim Warwick (Aus) - Geoff Masters (Aus) 6-2, 6-2, 6-3 Nikki Pilic (Jsl) - Hank Pfister (Vst) 6-4, 6- 4, 6-1 Bob Lutz (Vst) - Bernie Mltton (Zaf) 6-3, 6-4, 6-3 Bjorn Borg (Zwe) - Antonio Zugarelli (Ita) 6-4, 6-2, 9-7 Buster Mottram (Gbr) - Chico Hagay (Vst) 4-6, 6-4, 6-4, 6-2 Eric Telscher (Vst) - Cliff Letcher (Aus) 6-3, 0-6, 6-3, 6-3 Chris Kachel (Aus) - Rick Fischer (Vst) 6-3, 6- 3, 6-4 Adriano Panatta (Ita) - Erik van Dillen (Vst) 6-4, 9-8, 4-6, 6-3; Karl Meiler (Wdl) - Bab Hewitt (Zaf) 7-5, 4-6,6-17-5 Peter Dupre (Vst) - Tomas Smid (Tsj) 64, 6-4, 1-6, 8-6 Allan Stone (Aus) - Carlos Kirmayr (Bra) 9-8, 7-5, 6-2 Stan Smith (Vst) - Dick Crealy (Aus) 64,6- 2, 6-2 Gene Mayer (Vst) - John Holladay (Vst) 6-4, 6-2, 6-4 Anand Amritraj (India) - Thomas Koch (Bra) 7-5, 6-1, 6-2 Marty Riessen (Vst) - Chris Lewis (Nzl) 6-3, 1-6, 8-6, 6-1 Rod Laver (Aus) -S. Sorensen (ler) 6-0, 6-2, 6-2 Chalie Pasarell (Vst) - Brian Teacher (Vst) 6-1, 6-1,6- 4 Dick Bohrnstedt (Vst) - Tony Gardiner (Aus) 8-9, 9-8, 6-1, 6-4 Andrew Pattison (Vst) - E. Montano (Mex) 6-1, 6-4, 6-4 Hie Nastase (Roe) - Tom Gullikson (Vst) 6-2, 6-1, 3-6, 6-3 Ray Moore (Zaf) - Andrew Jarrett (Gbr) 6-3, 6- 3, 6-4 Paul Kronk (Aus) - Jim Delaney (Vst) 7- 5, 6-3, 3-6, 1-6, 6-4 John Yuill (Zaf) - Andre Batancur (Col) 6-3, 6-4, 6-3. Patrice Domin- quez^Fra) - Sashi Menon (India) 6-4, 4-6, 6-2, 64 Mark Cox (Gbr) - R. J. Chappell (Zaf) 6-4, 6-5, 8-6 Douglas Palm (Zwe) - Frank Gerbert (Wdl) 6-3, 6-4, 6-1 Rolf Norbrg (Zwe) - Jim Mcmanus (Vst) 6-1, 3-6, 6-4, 6-2 Fred Mcnair (Vst) Nick Saviano (Vst) 6-3, 4-6, 6-3, 8-9, 16- 14 Dick Stickton (Vst) - Robin Drysdale (Gbr) 6-3, 9-8, 6-3 Mark Edmonson (aus) - Michael Wayman (Gebr) 64, 2-6, 6-4, 8-9, 7-5 John Alexander (Aus) - Tony Lloyd (Gbr) 6-3, 6-4, 6-2 Mike Estep (Vst) - Jan Granat (Tsj) 6-3, 6- 3, 4-6, 7-9, 6-2 Cliff Drysdale (Zaf) - Jeff Borowiak (Vst) 8-9, 6-3, 7-5, 6-2 Guillermo Vilas (Arg) - Jan Kodes (Tsj) 9-8, 7-5, 64 Sandy Mayer (Vst)-Deon Joubert (Zaf) 6-2, 3- 6, 6-2, 8-9, 7-5 Billy Martin (Vst) - D. Schnei der (Zaf) 6-4, 6-4, 6-1 Brian Gottfried (Vst) - R. Benavides (Bol) 6-3, 64, 64 Wojtek Fibak (Pol) - Jaime Fillol (Chili) 6-3, 4-6, 4-6, 9-8, 64. De uitslag: 1. Willy de Geest (Be) 224 km in 5 uur, 41 min. en 18 sec., 2. Roland Salm (Zwi) op 3 min. 15 sec 3. Roger Legeay (Fra) op 3.53, 3. Eddy Merckx (Bel) op 3.54, 5. Ronald de Witte (Bel) z.t., 6. Michel Pollentier (Bel) z.t., 17. Hennie Kuiper (Ned) z.t., 41. Bert Pronk (Ned) z.t., 44. Gerrie Knetemann (Ned) z.t., 49. Henk Lubber- ding (Ned) z.t., 51. Gerben Karstens (Ned) z.t., 52. Cees Bal (Ned) op 4.32, 60. Jan Raas (Ned) z.t., 61. Freddy Maertens (Bel) z.t. Günther Haritz (WD1) uit de ploeg van Post staakte de strijd. Algemeen klassement: 1. Michel Pollentier (Bel) 24 uur, 37 min. en 35 sec., 2. Ulli Sutter (Zwi) op 29 sec., 3. Bert Pronk (Ned)op 34 sec., 4. Johan de Muynck (Bel) op 39 sec., 5. Lucien van Impe (Bel) en Juan Pujol (Spa) op 56 sec., 16. Eddy Merckx (Bel) op 4.59, 19 Henk Lubberding (Ned) en Gerrie Knetemann (Ned) op 5.37, 22. Hennie Kuiper (Ned) op 5.48, 49. Jan Raas (Ned) op 15.25, 52. Gerben Karstens (Ned) op 16.48, 58. Cees Bal (Ned) op 21.54. Weliswaar is Connors linkshandig en gaat het om de duim van zijn rechterhand, waarin hij een scheurtjé in het bot heeft opgelopen. Maar omdat Connors zijn backhand met twee handen pleegt te slaan, is hij wel degelijk gehandicapt. De blessure is kennelijk zó ernstig, dat de aanvoerder van de plaatsingslijst zelfs de huldiging van alle ex-kampioenen het voor wat die was door als enige verstek te laten gaan. Tanner leek nog een deel van die cere monie op het centre-court te kunnen mee maken omdat hij in de eerste set tegen Lloyd in snel tempo afwikkelde naar winst: 6-3. Daarna het zijn eerste service het echter steeds meer afweten en onder steunde hij zijn tweede aanmerkelijk zach tere opslag te weinig om Lloyd op afstand te kunnen blijven houden. In die gevallen waarin jiij wel naar het net oprukte, bleek ook dat hij bepaald nog geen all-rounder is. Zijn volleren was uitermate zwak. Bo vendien werd hij in zijn bewegingen op de gladde baan te zeer gehinderd door zijn gewicht dat vele kilo’s meer omvat dan de soepel acterende Lloyd heeft mee te torsen. Guillermo Vilas, die als derde is getipt, leek Tanner (nota bene de winnaar van de open Australische, waar ook op gras Mensen met invaliden wagentjes mogen per 1 juli zelf uitmaken waar zij willen rijden: op de stoep, op het fietspad, of op de rijbaan. Buiten de bebouwde kom mogen ze alleen op de rijbaan komen als stoep en fietspad te moeilijk berijdbaar zijn, of geheel ontbreken. En natuurlijk mogen op autowegen of autosnelwegen wordt gespeeld) snel achterna te gaan. In de eerste set werd hij door de Wimbledon- winnaar van 1973, veteraan Jan Kodes snel op afstand gezet (5-2), maar via twee breaks kwam de Argentijn even vlot langs zij om daarna via de tiebreaker (die hij met 7-1 won) de basis te leggen voor zijn over winning: 9-8, 7-5, 64. Björn Borg trok slechts anderhalf uur bedenktijd uit voor de 27-jarige Zugarelli, de derde man van Itahë die zijn Zweedse tegenstander na een drietal aces in het vijfde spel moest laten gaan. Na die service-doorbraak, die met 6-4 voldoende bleek voor winst en de simpel gewonnen tweede set (6-2) had Borg alleen nog problemen in de derde set. Dat hij die zo moeizaam met 9-7 op zijn naam wist te schrijven, weet Borg achteraf aan het feit dat hij dit jaar nauwelijks nog op gras heeft kunnen oefenen: „Als ik dat in ogenschouw neem, ben ik redelijk tevre den over mijn spel. Ik ben alleen nog niet zo happy met mijn service-return. Die moet de komende dagen beter worden. gewonnen. Maar ik ben zo mogelijk nog eerzuchtiger dan in 1976”. De eerste verrassing naast de eliminatie van Tanner was de kinderlijk eenvoudige wijze waarop Hank Pfister door Nikki Pilic uit het toernooi werd geslagen. Pfis ter, die zijn huwelijksreis opfleurde door tijdens zijn eerste bezoek aan Groot-Brit- tannië in het toernooi van Queen’s Club achtereenvolgens Riessen, Smith, Nastase en Tanner op een zijspoor te zetten, ver loor met 6-4, 6-4, 6-1. Pfister, die met een rubber corset speelt om zijn spieren nog verder uit te rekken bij het serveren, had ditmaal weinig aan dat hulpmiddel: „Pilic liet mij eenvoudig niet tot de wedstrijd toe, maar zo erg vind ik dat niet. Mijn huwe lijksreis was al goed”. Zo krijgt de invalide meer bewegingsvrijheid in het verkeer. Als u de nieuwe maatregel compleet onder ogen wilt krijgen, hoeft u alleen maar even een kaartje te sturen naar Postbus 51 Den Haag, met de vermel- ding ’’Invalidenvoertuig”,

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19