■Fl UITSTEL VAN KOMST PANAM NAAR SCHIPHOL Bernardo tegen Etos Vrouw met hart Knesseth achter van baviaan kabinet-Begin Amin nog steeds zoek Rotobrite dicht: Executie van Baskische Veranderingen op industrieel betwijfeld NKV: Kort geding van Lancóme zwarte lijst van Arabische Liga Zoon prinses Christina heet 320 ontslagen „Reactie van bisschoppen komt te laat p gestorven aantal pagina's vandaag: 22 |MI het woord is aan... ^.Kimman B.V.._ Misleidende reclame Israels zwenking ro agenda pagina 7 Kolonisatie van Mars DE SLEUTEL TOT DE VERKOOP VAN UW HUIS... begint met ons vrijblijvend verkoopadvies! Droog Kunsthandel Jos de Graaff Strand verwachting WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN „Kleine lettertjes”niet goed gelezen A iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ■I GIETEN (ANP). Districtsbestuurder Tamme Volders van de FNV heeft gisteren op een vergadering van werknemers van het Unilever- bedrijf Udema in Gieten stakingsacties in drie bedrijven van de Unilever Vleesgroep Nederland aangekondigd. Volgens hem moet de Unileverdirectie er niet van staan te kijken als de bedrijven Olba in Olst en UBC in Uithoorn deze week worden bezet en als in Oss stakingsacties uitbreken. Telefoonbeantwoorders Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Plaatselijk nieuws..5,6,7,9 Kunst13 Radio en televisie/Strips 15 Economie17 Beurs16 Sport19,21 Loss'e nummers 70 ct. (Van onze streekredaktie) (Zie verder de regio-pagina) ^>^088888 Acties op komst bij Unilever bedrijven llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I 1 Prof. Barnard ie van Ook het NKV vindt met de bisschoppen, in- ll.dNBM) De laatste Kamerverkiezingen in Israel hebben bijzonder ernstige gevolgen gehad voor de positiekeuze van het land in het nog steeds smeulende Midden-Oostencon- flict. Het is duidelijk geworden dat de zwenking naar rechts, die oppositieleider Begin aan de macht heeft gebracht, een nieuwe en zeer gevaarlijke situatie heeft geschapen met het oog op de mogelijkheid tot uitbarsting van een nieuwe golf van geweld, zelfs van een hernieuwde openlij ke oorlog. De Arabische staten ervaren het naar rechts-confessionele zijde gebogen rege ringsbeleid van Israel als een pijnlijke provocatie, omdat dit beleid volledig te rugkomt op de Israëlische bereidheid tot inkrimping van het Israëlische grondge bied tot de „veiligheidsgrenzen”, zoals de verslagen premier Rabin die met het nodi ge voorbehoud had omschreven. Maar het is niet alleen de kwestie van de bezette gebieden, die volgens de kennelij ke voornemens van de nieuwe regering voor een groot deel zullen worden gean nexeerd door een versnelde vestiging van joodse nederzettingen. Wat vooral kwaad bloed heeft gezet in het Arabische buiten land is de versterkte invloed van het ortho- dox-religieuze element in de Israëlische politiek nieuwe stijl. De bijbelse uitgangs punten van het zionisme komen opnieuw als politieke beginselen naar voren. Het zijn uitgangspunten die de uitverkoren heid en de zendingsopdracht van het jood se volk in ere proberen te herstellen en teruggrijpen op de eeuwenoude, histori sche rol van Mozes’ volk in het Beloofde Land. De operatie had tien uur geduurd. Het hart van de baviaan was ingeplant naast het niet juist functionerende hart van de patiënt. Het was de bedoeling met behulp van het apehart een operatie uit te voeren aan de kleppen van het eigen hart van de patiënt. In 1964 was voor het eerst geprobeerd het hart van een dier in te planten bij een mens. Een Amerikaanse professor plantte toen het hart van een chimpansee in bij een stervende man. Twee uur later over leed de man doordat het apehart tc klein was en het lichaam van de man het ape hart afstootte. Dr. Barnard had al enige tijd geleden aangekondigd, dat hij van plan was oifi apeharten bij toekomstige harttransplan taties te gebruiken. De werknemers van Udema hebben het verzoek van districtsbestuurder Volders om de aangekondigde acties te steunen voorlopig in beraad gehouden. Ze willen in eigen kring het rapport van de directie over de sanering gaan bespreken. Een advies van de Voedingsbonden om het rapport tot 15 juli te laten voor wat het is, werd afgewezen. De acties zijn het antwoord van de Voe dingsbonden FNV op het rapport van de Unileverdirectie over sanering van de vleesgroep met als mogelijk gevolg ontslag voor 1800 werknemers. Gisteren heeft de Amerikaanse minis ter van Verkeer Brock Adams laten we ten dat de VS en Engeland „zeer dicht” genaderd zijn tot een regeling van hun geschil over de luchtvaartrechten. Vol gens hem zijn al vele punten opgelost, maar bestaan nog enkele belangrijke me ningsverschillen. Adams zei daarbij dat het voornaamste probleem het aantal plaatsen in Amerikaanse toestellen is, waarover Engeland zeggenschap wil hebben. De Amerikanen nemen daar echter geen genoegen mee. Het conflict is tot een uitbarsting geko men, toen Engeland het 30 jaar oude tweezijdige luchtvaartakkoord opzegde. De Britten eisen voornamelijk dat in een nieuwe overeenkomst wordt vastgelegd dat Britse vliegtuigen de helft van het aantal passagiers vervoeren dat tussen Londen en de VS reist. De Amerikaanse maatschappijen zouden de overige pas sagiers onderling moeten verdelen. Als er donderdagochtend (of eventueel Kort na de stemming werden Begin en de 12 andere ministers beëdigd. De stem ming en beëdiging vonden plaats na een debat van acht uur waarin Begin het pro gramma van zijn regering bekendmaakte. (Zie verder pagina drie) wereld maar repte met geen woord over de president. Een woordvoerder aanwezig in Amins huis te Entebbe her haalde vanmorgen zijn mede deling van gisteren: „Wij weten niet waar hij is, wij hebben hem sinds vrijdagavond niet meer gezien.” In gezaghebbende diploma tieke kringen in Oeganda twij felde men over het algemeen aan de juistheid van de berich ten uit Kenia. dat de federatie met het NVV verder moet I uitgroeien voordat aan de aangesloten DEN HAAG. Het NKV vindt het jam mer, dat de Nederlandse bisschoppen zo laat zijn gekomen met hun visie op het vorige week vastgestelde beleidsprogram „Visie ter visie”. „Wij hadden tegelijk met andere organisaties en instellingen de bis schoppen het stuk toegezonden. Geduren de de afgelopen twee jaar hebben zeer velen daarop gereageerd en zijn hun op merkingen ook gehonoreerd in de defini tieve versie”, aldus het NKV, dat zegt het nu jammer te vinden, dat de bisschoppen eerst nu met hun waardevolle bijdrage komen. bonden de vraag voorgelegd kan worden of er een volgende stap, de stap naar fusie met het NW, kan worden gedaan. aanslag werd officieel melding gemaakt. Dat was op 10 juni 1976, toen een politieman bij een parade een handgranaat gooide naar het staatshoofd. De president bleef ongedeerd. In zijn omgeving liepen 37 mensen verwondingen op. De dader werd direct door een lijf wacht van Amin gedood. DINSDAG 21 JUNI 1977 67e jaargang no 194 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel.redactie: 15389, na kantoortijd: 02208-3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. (ADVERTENTIES) KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. IXATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 de 15 te van het verdrag. Momenteel wordt beke ken of dit uitstel wel .Juridisch correct” is. Droog weer met in het noorden en midden van het land kans op opklaringen. Zwakke tot matige noordelijke wind. Minimumtem peraturen omstreeks 10 graden, maxima morgen van 15 tot 18 graden. JERUZALEM(AFP, UPI, Reuter). Het Israëlische parlement heeft vanmor gen in alle vroegte het nieuwe Israëlische kabinet van premier Menachim Begin aanvaard met 63 stemmen voor, 53 tegen on vier onthoudingen. Relatiegeschenken Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 vel a’s he ik rd er ?n e- Tupper: Echte genoegens zijn slechts te vinden binnen de grenzen der ma tigheid. ld I”, Ie 11- UTRECHT (ANP). Ten overstaan van burgemeester H. Vonhoff van Utrecht heeft de echtgenoot van prin ses Christina, Jorge Guillermo, van daag aangifte gedaan van de geboorte van zijn zoon. De jongste oranje-telg krijgt de namen Bernardo, Frederico, Tomas mee. Zijn roepnaam is Bernar do. Hij krijgt de Amerikaanse nationa liteit. Overigens heeft het Amerikaanse mi nisterie van energiezaken bekend ge maakt dat de extra 24 uur het gevolg zijn van het nog eens nauwkeurig lezen van het verdrag. Advocaten van beide landen zouden in de „kleine lettertjes” ontdekt hebben dat de overeenkomst niet dins dagnacht, maar woensdagnacht afloopt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gisteren behandelde de Haarlemse rechtbank een kort geding aan gespannen door Cospar France, vertegen woordiger van de Franse Lancóme SA, tegen Etos, onderdeel van het Ahold-con- cern. Aanleiding was een door Etos ge voerde reclamecampagne waarbij parfum de toilette spray werd aangeboden van 9,95 voor 8,50. Volgens mr. Alexander die namens Lan- cóme het woord voerde, zijn in zeven za ken steekproeven genemen waarbij bleek -dat voor die prijs het goedkopere eau de toilette werd verkocht. Naar het geadver teerde produkt werd volgens een getuige tevergeefs gezocht bij winkels in Haarlem, Amsterdam, Alkmaar en Zwolle. De raadsman mr. Gijlstra van Etos wees deze beschuldiging van de hand en toonde met een rekening aan dat via een parallel ka naal rechtstreeks 1440 flesjes parfum de toilette waren gekocht die in de winkels zijn geleverd voor de geadverteerde prijs. Mr. Alexander zei dat er duidelijk van misleiding sprake was geweest en wilde op straffe van een dwangsom van honderd duizend gulden dat gelijksoortige ver koopmethoden worden verboden. (Zie ook de plaatselijke pagina’s) Sinds hij in januari 1971 aan de macht kwam, zou Amin al aan negen moordaanslagen zijn ontsnapt. Slechts van een Makelaarskantoor - Westerdumwe^ 1^-Benhe^-^elJJM ƒ249091 j j j1 j j j j j J j j j j J •jrj ALEXANDRIË (Reuter) Functiona rissen van de Arabische Liga hebben de Arabische boycot van bedrijven die zaken doen met Israel opnieuw bekeken. De „zwarte lijst” heeft tijdens de twaalf dagen durende zitting in Alexandrië enkele ver anderingen ondergaan. Dertien firma’s zijn op de lijst gekomen, terwijl tien ande re bedrijven konden worden „afgevoerd” omdat afdoende was aangetoond dat zij geen handel meer dreven met Israel. 47 bedrijven kregen een waarschuwing, waarvan acht de laatste. De conferentie schortte een beslissing over elf bedrijven op, totdat onomstotelijk is komen vast te staan dat die bedrijven geen handel (meer) drijven met Israel. OSS (ANP). Een laatste poging om de Osse drukkerij Rotobrite gedeeltelijk voort te zetten, is mislukt. Het bedrijf, dat 320 mensen in dienst heeft, zal nu op 15 juli definitief zijn poorten sluiten. Dit hebben de bewindvoerders van het failliete bedrijf meegedeeld. SCHIPHOL/LONDEN. De kans be staat dat de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Pan American niet vanaf morgen, maar vanaf donderdag op Schiphol gaat vliegen. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zijn gisteravond overeengekomen het Brits-Amerikaanse luchtvaartverdrag met 24 uur te verlen gen. Een laatste poging om tijdig tot een akkoord te komen over de vernieuwing Hogedruk versterkt zich Schotland in onze richting. Noord oostelijke wind voert drogere lucht aan, waarbij vandaag van het noorden uit de zon ging door breken. Morgen droog, overwe gend zonnig en matige noordooste lijke wind. Belangrijk warmer. Er leeft in Israel voldoende realiteitsbe sef om te voorkomen, dat bij het uitstippe len van het politieke beleid van vandaag de historie van zoveel eeuwen eenvoudig wordt overgeslagen. Maar religieuze leer stellingen en dogma’s kunnen in de poli tiek belemmerend werken als het erom gaat, de volledige consequenties van mo derne ontwikkelingen te trekken en te aan vaarden. Zowel de binnenlandse als de buitenlandse politiek van Israel kan door versterking van religieuze onbuigzaam heid veel kwaad worden aangedaan, om dat een terugkeer naar orthodox-religieus traditionalisme juist de sterkste argumen ten voor Israels aanwezigheid in het Mid- den-Oosten zou kunnen ontzenuwen. Is rael is een moderne, westers georiënteer de, industrieel goed ontwikkelde, met veel modern vernuft en westerse activiteit uit geruste staat temidden van landen die in veel opzichten zijn achtergebleven. Israel heeft bovendien een democratiserende pi oniersrol gespeeld in het Midden-Oosten, waar potentaten, autocraten en feodalen gehele volken tot eeuwenlange stilstand hebben gedoemd. Nu komen andere sta ten, waaronder Egypte, tot ontwaken en tot opmars in de richting van moderner staats- en maatschappelijk denken. Als Israel nu passen op de plaats gaat maken of zelfs achterwaarts gaat onder druk van rechts-religieuze machten, loopt het kans zijn aanzien in het Westen te verspelen en zijn eigen positie te verzwakken in militair, economisch en politiek opzicht. Het is niet zeker dat de regering-Begin dat risico zal aanvaarden. Maar de progressieven in het land zijn in een zeer zwakke positie geraakt. De transplantatie van het apehart was uitgevoerd door dr. Christian Barnard, die in 1967 voor de eerste keer in de geschiedenis een harttransplantatie uit voerde. BILBAO (AFP/Reuter). Het bericht king binnengekomen. Men zou de Ybarra’s ais zou de Spaans-Baskische industrieel lijk kunnen vinden vlakbij een brug. Een Javier de Ybarra door zijn ontvoerders speurtocht van de politie, die gisteravond zijn „geëxecuteerd” wordt sterk in twijfel nog voortduurde, leverde voorshands ech- getrokken en wel om twee redenen: de ter niets op. politie vond niets op de aangegeven plaats waar de Ybarra’s lijk zou liggen en bovendien kwam er gistermiddag een anoniem telefoontje van iemand die zei te spreken namens de afscheidingsbeweging ETA. „Dit is de ETA”, sprak de man, „Het is een leugen. Wij hebben De Ybarra niet vermoord”. De mededeling van Ybarra’s „executie” werd gisterochtend verspreid door het Baskische radiostation „Radio Popular”. Daar was een communiqué van die strek- nog woensdagmorgen) geen basis is voor een nieuwe Brits-Amerikaanse overeen komst, verplaatst Panam tijdelijk zijn diensten op Londen naar Schiphol. Trans world Airlines en National Airlines wijken dan uit naar Parijs en Dublin, terwijl British Airways alleen nog maar op Canada vliegt. De Nederlandse KLM dreigt in dat geval ook bij de kwestie betrokken te raken. IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 1 3,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,-). p. jaar f 1 54,70 p. post f 200,— De documentaire, die als een se rieus onderzoek naar de mogelijk heden was bedoeld, bracht een zelfde reactie teweeg als het ra dioprogramma „War of the Worlds” waarmee Orson Welles in de jaren dertig de Verenigde Sta ten schokte. (ADVERTENTIE) Mini-Allegro-Marina-Maxi-Princess- Triumph-Rover-Jaguar. Haarlem I Zijlweg 35, telefoon 023-326555, Schiphol weg 5, telefoon 023-326555. Johannesburg. Een blanke vrouw die gistera vond in het ziekenhuis Groote Schuur in Kaap stad het hart van een baviaan had gekregen, is van morgen overleden. Vele Britse tv-kijkers belden gis teravond hevig ontsteld de studio van Anglia-tv en toen dit niet meer mogelijk bleek doordat de centrale overbezet was de kranten, toen zij in de documentaire „Alternatief drie” beelden zagen van Ameri kaanse en Russische ruimtemen- sen die plannen aan het maken waren voor de kolonisatie van Mars. Op vier vergaderingen van Unilever- vleesgroepwerknemers in Oss, Olst, Uithoorn en Gieten werd gisteravond een resolutie aangenomen waarin de bon den zeggen pas met de directie van Unile ver te willen praten over de reorganisatie als de directie vervangende werkgelegen heid garandeert en als Unilever zekerheid biedt voor de werkgelegenheid in het res terende deel van de vleesgroep. Op 15 juli wil de FNV van de directie antwoord heb ben op haar vragen. Het vorige week gepubliceerde sane ringsplan houdt sluiting in van Olba in Olst en UBC in Uithoorn (samen 375 werk nemers). Bij de fabrieken in Oss zouden 1250 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen en bij Udema in Gieten 50. NAIROBI (AP,AFP,UPI). Waar president Idi Amin van Oeganda vertoeft is nog steeds niet bekend. Volgens niet-bevestigde berichten zou het afgelopen weekeinde een moordaanslag op hem zijn ge pleegd. Radio-Oeganda gaf vandaag nieuwsberichten uit de hele km Premier Begin in gesprek met Moshe Dajan tijdens het debat in de Knesseth. I (Van onze redacteur in Zuid-Afrika)

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1