PINOCHET: STAAT VAN BELEG VOORLOPIG NIET AFSCHAFFEN Demonstratie Saccharineverbod S( Blaaskanker Verhuiskostenregeling werklozen vernieuwd p uat Kunt u aueen dij de Nederlandse Credietbank z Wereldvoedselraad bespreekt actieplan tegen de honger VS uitgesteld Egyptisch verzoek aan EEG: standpunt over M.-Oosten publiceren Dat kunt u alleen bii Uitstel kort geding om visserijconflict onder personeel: top van bedrijf in gevangenis Staatslening I Nederlandse Credietbank Oók de beste spaarbank. Vo 99 w Voorraden w Groeikern Op verzoek Europese Commissie: Klimspaarboekje f100,- V( Gemakkelijk beschikbaar. Binnen een jaar D I Is 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 JUNI DINSDAG 2 1 ’t Is niet ver naar de Amro, dus. IJM zal d met 2 trawh ligger ste ee muid< varen ring, Noorc vist v ken i zuller gaan DEN HAAG (ANP). Minister Boersma van Sociale Zaken heeft de tot nog toe bestaande migratieregeling 1971 en de Migratieregeling noorden des lands vervangen door één regeling voor tegemoetkoming in de verhuiskosten. Dat heeft het ministerie van Sociale Zaken gisteren bekend gemaakt. Het doel van de nieuwe bijdrageregeling Verplaatsingskosten 1977 is verhuizingen van werknemers te bevor deren en de verplaatsing van bedrijven, voor zover deze past in het regeringsbeleid, te ondersteunen. I Via een Amro Privé" Rekening kun je makkelijk Vreemd <^ld opnemen DEN HAAG. Een in leer gebon den boekje in de „Dodendans”- reeks, dat in 1969 bij Mak van Waay geveild en door de Amster damse antiquair en ex-librisken- ner Hendrik Daniël Pfann ge kocht werd, blijkt geen tekenin gen te bevatten van Holbein, maar jeugdwerk van Rubens. Prof. I. Q. van Regteren Altena maakte in 1972 al melding van deze kunsthistorische „dwaling” in een lezing voor de Antwerpse Academie voor Wetenschappen onder de titel „Het vroegste werk van Rubens”. Via een Amro Privé Rekening kun je mek een eurexheoue ie Duibe hotel betalen Nederlandse Credietbank nv Uw bank in: Beverwijk Zeestraat 145 Lisse Hyacinthenstraat 2 IJmuiden Stationsweg 101 Haarlem Gedempte Oude Gracht 29-31 Af Rubens blijkt maker van tekeningen Holbein Voor het vertrek naar de Amro, dus. 8M% I (ADVERTENTIE) I en i A I De i met d i Montes werd zaterdag door Chili uitge wisseld tegen 11 gevangenen uit Oost- Duitsland. Het officiële Chileense dagblad El Cronista noemde Montes „de laatste politieke gevangene” in Chili. Op een persconferentie werd Pinochet gevraagd of het vrijlaten van Montes ge volgd zou worden door het opheffen van vijf landen aan toe te voegen: West-Samoa, Boeroendi, Botswana, Bhoetan en de Mal- diven. Voorgesteld is op graanexporterende landen als de Verenigde Staten een beroep te doen om niet tot vermindering van de produktie te besluiten, voordat overeen stemming is bereikt over een internationa le graanovereenkomst waarin het aanleg gen van voedselvoorraden is geregeld. De Internationale Tarweraad (IWC) begint hierover in de loop van het jaar onderhan- delingen. In het plan wordt aanbevolen er bij de landen die voedselhulp verschaffen voor te pleiten dat ze meer voedsel aan de De regeling geldt voor werklozen die bij een arbeidsbureau staan ingeschreven en door bemiddeling van het arbeidsbu reau werk kunnen krijgen dat in ver band met de reisduur niet passend wordt geacht. In de nieuwe regeling staan men- koop bij Mak van Waay al snel van over tuigd dat het niet om Holbein maar om Rubens ging. Prof. Van Regteren Altena bevestigde dat later door zijn onderzoek. de staat van beleg en andere beperkende maatregelen die sinds de machtsovername in 1973 van kracht zijn in Chili. armste landen schenken én geen voedsel aanbieden op de markten waarvan de ont wikkelingslanden afhankelijk zijn voor hun export van landbouwprodukten. Bo vendien zouden ze gemakkelijker voor waarden moeten vaststellen voor de zoge heten „gebonden hulp”, dat wil zeggen het verstrekken van leningen, waarmee aan kopen moeten worden gedaan in het land dat het geld verschaft. sen die met werkloosheid worden be dreigd gelijk met werklozen. Ze moeten dan wel als werkzoekenden staan inge schreven bij het arbeidsbureau. Werkne mers die binnen redelijke termijn passend werk in de eigen omgeving kunnen krij- De Europese Commissie was van oor deel dat Ierland het Gemeenschapsrecht overtrad met zijn maatregel dat schepen langer dan 33 meter en met een motorver mogen van meer dan 1100 pk niet in de 50 en twee mannen in hongerstaking om kracht bij te zetten aan hun eisen in kennis te worden gesteld van de verblijfplaats van familieleden die zijn verdwenen, soms na te zijn gearresteerd. Rechtbanken in Chili hebben al 500 verzoeken gehad om te onderzoeken waar personen zijn gebleven die zijn gearresteerd. De hongerstakers eisen ook dat een internationale commis- gen, gepensioneerden en bijna-gepensio- neerden zijn uitgesloten. De negen EEG-landen hebben in decem ber vorig jaar in het geheim een gezamen lijk standpunt over het conflict in het Midden-Oosten aangenomen, dat pas zal worden gepubliceerd wanneer de resulta ten bekend zijn van de Amerikaanse po gingen vrede te bewerkstelligen in het gebied. Volgens Al Achram zullen de premiers van Westeurooese landen op hun bijeen- sie wordt ingesteld om de verdwijningen te onderzoeken. De regering heeft meerdere malen ont kend dat de verdwenen mensen zijn gear resteerd en heeft de hongerstaking afge daan als een poging Chili in een kwaad daglicht te stellen. De secretaris-generaal van de Verenigde Nederland diende daarop een zoge naamd visplan in een overzicht van de voorgenomen activiteiten tot september van Nederlandse vissers in de Ierse kust wateren. In overleg met de Europese Com missie werden nog afgelopen zaterdag wij zigingen aangebracht in dit visplan, dat de Commissie nu met de Ieren gaat bespre ken. Als de regering in Dublin het Neder landse visplan verwerpt, zal de Commissie waarschijnlijk het Europese Hof om een uitspraak vragen. mijlszone mogen vissen. De Europese rechters gaven de commissie tot gisteren de tijd om alsnog een oplossing te vinden in overleg met de betrokken partijen. In haar verzoek om uitstel aan het Euro pese Hof zegt de Commissie tot haar stap gekomen te zijn „in overleg met de Ierse regering”. Deze is echter sinds de algeme ne verkiezingen van vorige week donder dag demissionair. Pas op 5 juli treedt de nieuwe regering in Dublin aan. Deze zal volgens sommige waarnemers een harder en meer nationalistisch visserijbeleid voe ren dan de vorige bewindsploeg. Over het onderhoud werden geen bijzon derheden bekendgemaakt. Minstens 13 arbeiders van de fabriek zijn overleden als gevolg van blaaskanker, die was veroorzaakt door het werken met chemicaliën in de fabriek. De bedrijfsarts werd veroordeeld, om dat hij de ziektegevallen had versluierd en gebagatelliseerd. De veroordeelden moe ten de zieken en nabestaanden van de slachtoffers smartegeld betalen. Het proces werd vijf jaar geleden aan hangig gemaakt door twee IPCA-perso- neelsleden van wie inmiddels één zelf aan blaaskanker is overleden. De gewraakte chemicaliën stonden al 20 jaar als kanker verwekkend te boek. MANILLA (ANP). De Wereldvoed selraad van de Verenigde Naties is giste ren in de Filippijnse hoofdstad Manilla begonnen aan de bespreking van een uit 42 punten bestaand plan voor een gemeen schappelijke actie tegen de honger in de wereld. Daarbij zal men zich concentre ren op het doen van aanbevelingen voor wat moet worden gedaan door wie om te bereiken dat de voedselproduktie in de armste landen en de voedselvoorziening van de meest behoeftigen toenemen. De besprekingen in Manilla gaan ver moedelijk vijf dagen duren. De afgevaar digden zijn het eens met het besluit van de Noord-Zuid-dialoog in Parijs (de internati onale besprekingen over betere economi sche samenwerking in de wereld die dit voorjaar zijn afgesloten) dat de voedsel produktie in de ontwikkelingslanden ze ker met vier percent per jaar moet toene men. Ze werden het erover eens dat daar voor zeker 8,3 miljard aan financiële hulp uit officiële bronnen nodig is. De afgevaardigden stemden er in grote trekken ook mee in dat ongeveer 8,5 mil jard dollar aan krediet op gemakkelijke voorwaarden beschikbaar moet worden gesteld, (als onderdeel van de 8,3 miljard dollar die voor hulpverlening beschikbaar moet komen) en aanvaardden de aanbeve ling van de Noord-Zuid-dialoog dat de investeringen in de voedselproduktie van de armste landten moeten worden verdub beld. WASHINGTON. (AP) De FDA (Food and Drugs Administration) heeft hier meegedeeld dat het federale verbod op de verkoop van het zoetmiddel saccharine zal worden uitgesteld, vermoedelijk tot september of oktober. IJ] hebt mon ondt sche dat vort Seni veer IJm maa Rijn Bi se v de h het gelij er e, krej te h XVI noei van teur pas: de „We aldus wiens vanda: De sch Vlaaré haven zullen N. Pa vertel! ten he demon liggen. „Voc hebbel verbru een so heer F met de afgero Kamei zeevis: daar k (ADVERTENTIE) KLIMSPAREN! Op grond van zijn deskundigheid op het gebied van ex-librissen kleine gra fiekjes die in opdracht van de eigenaar van een boek door een kunstenaar in het boek werden aangebracht als een soort herkenningsteken was Pfann er na zijn Hij was door Pfann, die inmiddels is overleden, in het bezit van het boekje gesteld met het verzoek een en ander te onderzoeken. De vondst wordt nu de be langrijkste bijdrage van Nederland aan het Rubensjaar genoemd. De erven-Pfann hebben er inmiddels een facsimile-uitgave van laten maken voor de verkoop. Het originele boekje, dat 44 tekeningen bevat, krijgt een plaats op de grote, binnenkort in Antwerpen te openen Rubens-expositie. Rubens die de eerste tien jaar van zijn leven in Duitsland woonde, was een groot bewonderaar van Holbein. Zijn copieën van de Dodendans zijn niet alleen zijn oudste werk maar ook de belangrijkste die hij voor zijn 22ste jaar vervaardigde. SANTIAGO (UP I).— De Chileense pre sident Augusto Pinochet heeft gisteren verklaard dat de vrijlating van de com munistenleider Jorge Montes, een aanwij zing is dat de toestand in Chili langzaam maar zeker weer normaal wordt. Hij voegde hier echter aan toe dat voorlopig de strenge beperkende maatregelen in het land, van kracht zullen blijven. De houd moec van liet door keliji leuk in he den. ruim schot met sport voetl leybc terra echtt onde Toch zoals zijn gaan terwi op hi CAIRO. (UPI) Egypte heeft de negen lidstaten van de Europese Gemeenschap officieel verzocht een verklaring te publiceren waarin zij hun standpunt inzake het conflict in het Midden-Oosten bekendmaken, aldus het officiële Egyptische dagblad Al Achram. Naties, Kurt Waldheim, heeft gisteravond i een onderhoud gehad met de Chileense zaakgelastigde, Alfredo Canales, over de eisen van de hongerstakers die zich in een gebouw van de V.N. in Santiago bevinden. komst op 29 juni in Londen, overwegen het EEG-standpunt te publiceren Uit een versie van het EEG-standpunt die Al Achram twee maanden geleden publiceerde, bleek dat de EEG voorstan der is van de terugtrekking van Israel uit bezette Arabische gebieden evenals van de vorming van een Palestijnse „eenheid”. Of'het bij dit aantal is gebleven is niet bekend. De Italiaanse televisie meldde gis teravond dat er in totaal 130 kankergeval len zijn gesignaleerd onder het IPCA-per- soneel. In het plan komt verder de aanbeveling voor, dat de landen die voedselhulp ver schaffen hun financiële bijdragen aan de Verenigde Naties verhogen, zodat in het kader van het Wereldvoedselprogramma van de VN meer voedsel kan worden ge kocht en de transportkosten beter kunnen worden bestreden. De Wereldvoedselraad heeft verleden jaar 43 ontwikkelingslanden aangewezen als landen die met voorrang moéten wor den geholpen bij het vergroten van hun voedselproduktie. Joego-Slavië noemde de lijst gisteren onvolledig en stelde voor er ROME (Reuter, AFP). rechtbank heeft gisteren vijf mannen ver oordeeld tot gevangenisstraffen riërend van drie tot zes jaar wegens dood door schuld. De veroordeelden hadden, naar de mening van de rechtbank, nagela ten te voorkomen dat werknemers van de IPCA-verffabriekn in Cirië bij Turijn, moesten werken met kankerverwekkende chemicaliën. Aan de hand van een Canadees onder zoek waaruit zou blijken dat er verband bestaat tussen saccharine en blaaskanker, was op 9 maart besloten tot het verbod over te gaan. Het onderzoek van de FDA was nog niet voltooid maar er was al vastgesteld, aldus is meegedeeld, dat het gebruik van kunst matige zoetmiddelen als saccharine en cy- clamaten „een belangrijk kankerrisico” met zich meebrengt. DEN HAAG (ANP). Op 28 juni staat de inschrijving open op een 8 pet tienjari ge staatslening 1977 per 1978-1987, groot driehonderd miljoen gulden. De koers van de lening wordt na in schrijving vastgesteld aan de hand van de inschrijvingen (tendersysteem op de koers). De stortingsdatum is 1 augustus. Dit heeft het ministerie van Financiën bekendgemaakt. De lening zal vanaf 1 augustus 1978 in tien jaarlijkse termijnen worden afgelost. Vervroegde aflossing is niet toegestaan, loes ---- Pinochet antwoordde dat dit niet het geval zal zijn omdat dan „onmiddellijk iemand zal opduiken om problemen en onrust te creëren”. In Santiago zijn nog steeds 26 vrouwen De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, daagde de Ierse regering begin mei voor het Europese Hof, nadat de Ieren het Ne derlandse visserschip Monica hadden op gebracht. De Nederlanders negen ande re schepen gingen mee naar de Zuidierse haven Cork hadden gevist in de 50- mijlszone, die door de Ierse regering ex clusief voor Ieren was gereserveerd. De regeling geldt ook voor de werkne mers die in dienst blijven bij een bedrijf dat met goedvinden van de overheid ver huist. De bedrijven moeten zich dan ver plaatsen naar het noorden van het land, het herstructureringsgebied Limburg, naar een groeikern (de gemeenten Alk maar, Hoorn, Purmerend, Huizen/Blari- cum, Nieuwegein, Zoetermeer, Capelle a.d. IJssel, Spijkenisse en Hellevoetsluis) of groeistad (Groningen, Zwolle, Helmond en Breda). Ook hier geldt dan de bepaling dat de afstand voor de werknemers groter moet zijn dan passend wordt geacht. De regeling geldt voor gehuwden en on- gehuwden, voor gezinnen en andere sa menlevingsverbanden en ook voor vreem delingen en statenlozen, die legaal in Ne derland verblijven. De vergoedingen zijn: een tegemoetkoming in de inrichtings kosten, die afhankelijk van de duur van de Als u gaat sparen, maar u weet nog niet hoe of hoe lang, neem dan zo’n uniek klimspaarboekje. U kunt daarmee steeds over uw geld beschikken maand op zegtermijn), terwijl het rentepercentage hoger wordt naarmate u langer spaart. Van 4% nu, naar 81 '2% straks, ook al wordt de algemene rentevoet lager. Bovendien ontvangt u samengestelde interest rente over rente), dus berekend vanaf de dag van inleg. Loop even binnen bij de Nederlandse Credietbank. Alleen daar want zo’n uniek en winstgevend klim spaarboekje kunt u nergens anders krijgen. Klimspaarboekjes zijn er van f 100,-, f 250,- f 1000,-. Rentewijzigingen voorbehouden. Een saillant detail is nog dat het boekje al eerder in het bezit van een kennis van prof. Van Regteren Altena was geweest, zonder dat deze maar het geringste idee had een boekje met tekeningen van Ru bens in handen te hebben. (Van onze redacteur in België) LUXEMBURG. In het kort geding tegen Ierland over de beperking van de visserij in de Ierse kustwateren ten nade le van O4i. de Nederlandse vissers heeft de Europese Commissie gisteren om uitstel van enige weken gevraagd. Het is vrijwel zeker dat het Europese Hof van Justitie in Luxemburg het gevraagde uitstel zal ver lenen. I i (ADVERTENTIE) TWf Na een bezoek aan het jeugdcentrum Moonshot in de Londense wijk Lewisham, kwam I prins Charles bij het verlaten van het centrum terecht in een demonstratie die gericht 1 was tegen de politie vanwege de arrestatie van 24 zwarte jongeren wegens dronken- I schap. Volgens de demonstranten echter was dit politieoptreden een onderdeel van het j constant „dwarszitten” door de politie van zwarte jongeren in deze wijk. Prins Charles wilde er meer van weten en nodigde het hoofd van het betrokken politiebureau Douglas Randall, die verantwoordelijk was voor de arrestaties, uit om samen met de leiders van de demonstratie de zaak uit te praten. Randall kwam en legde uit waarom de arrestaties verricht waren. Foto: Prins Charles tijdens het bezoek aan het centrum. werkloosheid 2.400 (korter dan een jaar) of 4.800 (langer dan een jaar) bedraagt, vermeerderd met 240 of 480 voor elk meeverhuizend lid van de huishouding dat ten laste van de werknemer komt., gedurende maximaal een half jaar een tegemoetkoming in de pensionkosten van 100 per week als men nog niet is verhuisd en een gescheiden huishouding heeft of, wanneer men de voorkeur geeft aan heen en weer reizen, de laagste kosten van open baar vervoer., een bijdrage van 100 per maand gedu rende zes maanden aan hen die geen zelf standige huishouding hebben, met name voor kostgangers. Voor de kosten van verhuizing van de inboedel en de inrichtingskosten komt men slechts in aanmerking als men binnen een jaar nieuwe woonruimte betrekt. Wanneer de werkgever bereid is de tege moetkomingen te verhogen, heeft dit geen invloed op de hoogte van de bijdragen van het rijk. loes Een Romeinse va- Twee eigenaren van de fabriek werden veroordeeld tot zes jaar, een derde tot drie jaar, de algemeen directeur van het bedrijf tot vier jaar en de bedrijfsarts tot 41A jaar gevangenisstraf. 4%

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4