REACTIE OP PLAN DEN UYL Anesthesist beboet na overlijden patiënt Verlate huwelijksreis ERNSTIGE ONLUSTEN IN FEDERATIEF VERBAND ILO: dieptepunt recessie voorbij Studenten in Peru protesteren tegen versoberingsmaatregelen Vroegste zelfportret Rembrandt aangekocht Frontlinie-staten VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING T in omhoog kunnen rekenen op hulp van Cuba NCW: Wel plaats voor jongeren in bedrijven „Ziektepremies” wellicht weer 4 DOOR RIJKSMUSEUM Pos tijd Wr GEE Molukkers opgeroepen TT-nacht te mijden Medezeggenschap de bokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN „Sinds komst militaire junta vijfduizend Argentijnen vermoord” gezellig avondje-uit. BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 2 3 JUNI DONDERDAG D O (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het CNV-bestuur vindt dat kabinetsformateur Den Uyl voor de vorming van zijn kabinet met de sociale partners moet praten over zijn beleidsvoornemens op sociaal-economisch terrein. Den Uyl wil met de sociale partners een vertrouwensbasis voor het te voeren beleid. „Het CNV vraagt zich af hoe zo’n vertrouwensbasis kan worden bereikt wanneer pas na de vorming van een kabinet over de dan reeds vastgestelde beleidsvoornemens wordt gesproken”, aldus het CNV-bestuur. Als] eindre dienst steld c lopen stichti en pr< In aange Naast vemie port projec niet stelde teerd evt wel k comrr baar, accoo proje< ontsla wij kil rappe (Van VEI een b Diens (SDA word ontsh boom dit vi aldus zal d same: zig zi bij v( nanci ontsh de w twaal te verar stuur diege CAIRO (UPI). Jordanië heeft ae Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO voorgesteld een autonome Palestijnse staat te vormen op de westelijke Jordaan-oever, die deel zou moeten uitmaken van een Jordaans koninkrijk in federatief verband, zo heeft de Jordaanse premier Moedar Badran in een gisteren verschenen interview gezegd. SERVICE TAPIJTEN B.V. CNV: Niet pas na formatie met sociale partners praten (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE! staat op westoever Jordaan - Het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond, waarbij het midden- en kleinbedrijf is aangesloten, zegt dat de plannen van Den Uyl bijzonder aanspre ken. „Hij doet ernstige pogingen om met beide benen op de grond te komen. In die pogingen is hij echter niet helemaal ge slaagd, door zijn te vanzelfsprekende be reidheid om wegens „de van de werkne mers te vragen offers” aan de verlan- De Ziekenfondsraad voegt daar echter aan toe dat over de te verwachten ontwik keling nog zo weinig gegevens beschik baar zijn dat het opstellen van definitieve ramingen voor 1978 nog niet verantwoord kan worden genoemd. Beide verzekerin gen zullen, naar verwacht, dit jaar een nadelig saldo hebben: de AWBZ een kwart miljard, de ZFW ruim 450 miljoen gulden. LIMA (Reuter). Peruviaanse studenten hebben gisteren in heel het land strijd geleverd met de politie uit protest tegen de onlangs doorgevoerde versoberingsmaatre- gelen van de regering, die gepaard gingen met forse prijsstijgingen (de benzineprijs ging bijv, de helft omhoog en het openbaar vervoer werd 30 procent duurder. De politie heeft honderden arrestaties verricht. In totaal waren vijf steden betrokken bij de golf van onlusten. In Sicuani, dat 1.200 kilometer ten zuiden van Lima ligt, plunderden betogers overheidskantoren en gebruik ten zij officiële documenten om brand te stichten. Ook werd het huis van de burgemees ter met stenen bekogeld. De acties werden beëindigd toen de politie met krachtige hand ingreep. De autoriteiten in de stad hadden daarop een uitgaansverbod afgekondigd van 20.00 uur tot 05.00 uur. Thans Is er In Haarlem-Schalkwijk een uistekende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Servi ce Tapijten b.v. Oss-Rosmalen komt 2 dagen naar Haarlem-Schalkwijk om u van deze grandioze gelegenheid te la ten profiteren Service Tapijten b.v. wist zich te verze keren van een grandioze hoeveelheid wollen en nylontapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans tegen fabrieksprijzen aan de com sument worden aangeboden Ondanks de zeer lage prijzen volledige fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het Service Tapijten b.v. assortiment Dikke hoogpolige tapljttegels. los te leg gen, per stuk 6.90 Vinyl op vilt, 200 cm breed 8.95. Nylon vilt 2 m breed, per str. meter 9.50 o.a. nylontapijt in 3 modieuze tinten 4 m breed vanaf 24.50 p. str. m. Pr fraai gedessineerd origi neel Engels bloemtapijt, kamerbreed, vanaf 59,- per m. 100% wollen berber 400 cm. breed vanaf 99 - per str. m. Zuiver wollen hoogpolig tapijt speciale gens van de vakbeweging tegemoet te ko men”, aldus het KNOV. de verbetering van de winstmogelijkheden van ondernemingen, en de vertaling van winst in werk. De middenstanders zijn het met Den Uyl eens, dat aan alle werknemers een gelijk waardig recht op medezeggenschap dient te worden toegekend. „Dit betekent echter niet dat dit recht voor alle werknemers op dezelfde manier geregeld moet worden. Voor bedrijven met meer dan 25 en met minder dan honderd werknemers zou een aparte regeling getroffen moeten worden, terwijl voor bedrijven met minder dan 25 mensen een regeling overbodig is”, zo meent het KNOV. Het CNV onderschrijft Den Uyls mening dat het noodzakelijk is het beleid van het nieuwe kabinet af te stemmen op een we- Behalve in Sicuani is ook in Avacucho, Trujillo, Urubamba en Arequipa strijd ge- leyerd tussen politie en studenten. In Are quipa, dat 1.000 kilometer ten zuiden van Lima ligt, scheerden straaljagers van de luchtmacht laag over de barricaden van waarachter studenten de politie bestreden. De onlusten waren Peru’s ergste sinds twee jaar. In Lima was het over het alge meen rustig. zenlijke vermindering van de werkloos heid. „Daartoe is het inderdaad dringend gewenst dat er samenhangende afspraken worden gemaakt over een aantal hoofd punten van beleid”. Het CNV betreurt het, dat juist over die hoofdpunten door Den Uyl vrijwel geen mededelingen worden gedaan De organisatie, een bureau van de Ver enigde Naties, zegt zich te baseren op statistieken die tot en met april uitwezen dat de werkloosheid in de geïndustriali seerde landen in doorsnee is gedaald, voor het eerst sinds 1973. In België, Engeland, Canada en Frank rijk ging de werkloosheid omhoog maar op een totaal van 15 landen was toch een vermindering te zien van twee miljoen. In april waren in deze 15 landen in totaal 13 miljoen mensen werkloos, van wie vijf miljoen vrouwen. Bijna drie miljoen van de werklozen was jonger dan 20 jaar. Volgens het communiqué zou er op Rho- desische troepen' zijn geschoten vanuit Zambia, terwijl Mozambikaanse soldaten Rhodesië zouden zijn binnengevallen waar ze een zaagmolen hebben geplunderd. gouverneur voor elk gebied en een federa le regering, waarschijnlijk in Amman. Israel heeft al lange tijd aangedrongen op een oplossing van het Palestijnse vraag stuk „in Jordaans verband” en is absoluut tegen een onafhankelijke Palestijnse staat. De correspondent in Washington van het Israëlische onafhankelijke blad Haaretz heeft gisteren gemeld dat de Israëlische deskundigen kennis hebben genomen van een Amerikaans plan voor de oplossing van het Israelisch-Arabische conflict. Volgens hem bevat dit plan o.a. de vol gende punten: Het koninkrijk Jordanië zou bestaan uit twee provincies waarvan de ene (Pales- (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft het vroegst beken de zelfportret van Rembrandt aange kocht. Het paneeltje dat de geringe afmetingen van bijna 23 bij 19 centi meter heeft, werd vermoedelijk in 1628 geschilderd. Het is vanaf van daag in de Aanwinstenzaal van het museum te zien. Rembrandt, die in 1628 22 jaar oud was, heeft zijn gezicht afgebeeld bij een bijzondere lichtval. Het sterke licht komt van achteren en valt op een ge deelte van de schouder, de hals, het oor, de wang en de neuspunt. De mond vangt nog juist enig licht. De ogen lig gen geheel in de schaduw. Het krullige haar waar het licht doorheen speelt is gedeeltelijk door inkrassingen met de achterkant van het penseel in de natte verf weergegeven. Aan de schaduw- operatie aan de schildklier in zuurstof- nood raakte door een lek in de zuurstoflei- ding en acht dagen later overleed. Een college van deskundigen heeft, al dus mr. Schuurmans, een vernietigend oordeel over de anesthesist geveld. De wijkraden van de Zuidmolukkers in Assen en Bovensmilde hebben de Zuidmo lukkers verzocht tijdens de TT-nacht van vrijdag op zaterdag niet naar het centrum van Assen te gaan. Dit is gedaan in overleg met de ordediensten van de Zuidmoluk kers ter plaatse. Van hun kant willen de Zuidmolukkers voorkomen dat het tot een onverhoopt treffen komt. kant steekt de kop scherp af tegen de lichte achtergrond. Rembrandt heeft zichzelf gebruikt als model voor een studie van licht- en schaduwwerking. Een dergelijk portret, dat 1629 is geda teerd, bevindt zich in de Alte Pinako- thek te München. Het portretje dat nu in het bezit van het Rijksmuseum is gekomen dook in 1959 op een veiling in Londen op. Het werd een jaar later voor het eerst gepu bliceerd door de Rembrandtkenner Kurt Bauch. Siiidsdien is het paneeltje enkele keren geëxposeerd, voor het laatst in 1968 op de tentoonstelling „Rondom Rembrandt” in Leiden. Als bruikleen is het portret van 1960 tot 1971 in het Rijksmuseum geweest. Een extra rijksbijdrage en steun van de Vereniging Rembrandt, het Prins Bern- hardfonds en de Commissie voor foto- verkpop van het museum hebben nu de aankoop mogelijk gemaakt. Unai comm in dit dat va den ge comm en eei advies grote comm dat d< meng» een wt werde partic een h< men, inmen digen. (Van onze binnenlandredactie) AMSTELVEEN. De Ziekenfondsraad kan nog geen precieze mededelingen doen over de ontwikkelingen van de twee be langrijkste „ziektepremies” in 1978: de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten en de verplichte ziekenfondsverzekering. Het ziet er echter wel naar uit dat zij zullen moeten stijgen. VE burc lie vi met I scha; pend half dags bij kt One juisth Witte Een v de zf verzit op d< ambti aanzi diens oo stemr Ter door dat h de nc nieuv eigen lijke boom dan het r< maal Or ruin ruit, het 1 ning nieti VI de zijn auto vree Ee van Ken: auto men artil Reserveren: 023-263600 s Maandags gesloten Het voorstel voor het vormen van een federatie vooronderstelt dat Israel zich terugtrekt uit het Jordaanse gebied op de westelijke oever, dat tijdens de oorlog van 1967 in het Midden-Oosten werd bezet, tegelijk met het Sinai-gebied van Egypte en de tot Syrië behorende hoogvlakte van Golan. Van deze drie gebieden wil de nieuwe Israëlische regering van premier Menachem Begin vooral de westelijke Jor- daan-oever vasthouden. Badran zei dat er onder het plan voor een federatie afzonderlijke lokale regerin gen en parlementen zouden moeten komen voor de westelijke oever en de oostelijke oever, die thans Jordanië is. Voorts een Het NCW doet daarom een beroep op de jongeren die de LTS-en gaan verlaten, zich voor zij met vakantie gaan te laten in schrijven bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau en hier niet uit een soort moedeloos heid mee te wachten. De FNV verklaarde geen commentaar te willen geven. De centrale werkgeversorga nisaties zullen de komende dagen reage ren op de plannen van Den Uyl. Mr. Schuurmans Stekhoven is advocaat van de familie van een in maart 1975 overleden 38-jarige vrouw die tijdens een Het KNOV is het volledig eens met Den Uyl, dat het wenselijk is samenhangende afspraken te maken over de reële groei van de overheidsuitgaven, de uitgaven voor sociale zekerheid en premiedruk, de omvang van het financieringstekort, de reële groei van de particuliere inkomens, Het Rhodesische militaire opperbevel heeft opnieuw melding gemaakt van twee grensincidenten met de buurlanden Zam bia en Mozambique. Hierbij zouden twee zwarte nationalistische guerrillastrijders en een Rhodesische soldaat om het leven zijn gekomen. In een brief aan staatssecretaris Hen driks (Volksgezondheid) schrijft de ZFR dat de AWBZ-premie volgend jaar op 3 percent zal moeten worden gebracht, zoals de ontwikkeling zich nu laat aanzien (per centage nu 2,7 percent). Verdere stijging tot 3,6 in 1981 is te voorzien. De zieken fondspremie zal in 1978 volgens voorlopi ge ramingen op 8,9 percent moeten ko men (nu 8,2) en wellicht in 1981 tegen de 10 percent aan lopen. Cuba’s steun aan de MPLA in Angola heeft enige tijd tot verkoeling tussen Zam bia en Cuba geleid, maar de betrekkingen zijn de laatste tijd verbeterd. Zambia hoort met Tanzania, Mozambique, Bots wana en Angola tot de staten die door de Organisatie van Afrikaanse Eenheid zijn belast met de kwestie Rhodesië. De oorzaak van dit alles is volgens het NCW het feit dat leerkrachten en ouders denken dat de leerlingen door langer op school te blijven hun kansen op de ar beidsmarkt vergroten. In dat extra jaar leert de leerling er dan nog een vak bij in plaats van in het bedrijfsleven via het leerlingenstelsel zijn vaardigheid in het door hem gekozen vak te vergroten. (Van onze redactie economie) DEN HAAG.Het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond neemt stelling te gen de nogal wijdverbreide gedachte dat het voor afgestudeerden aan de lagere technische scholen niet meer de moeite is werk te zoeken. Volgens het NCW melden zich bij de bedrijven nu te weinig school verlaters aan voor werk of opleiding. Het NCW had uit een aantal grote bedrijfstak ken daarover gegevens gekregen. LOESAKA (Reuter). De Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Isidoro Malmierca heeft gisteren „matieriële en personele hulp” toegezegd aan de Afri kaanse bevrijdingsbewegingen en de frontlinie-staten in zuidelijk Afrika, zo meldt het Zambiaanse persbureau ZANA. De minister heeft in Zambia aan presi dent Kaoenda een boodschap van de Cu baanse premier Fidel Castro overhan digd. De omvang van de steun zal afhan gen van de verzoeken van de bevrijdings bewegingen en de frontlinie-staten, en van de gesprekken met hen, aldus Mal mierca. GENEVE (Reuter). De economische recessie heeft in de Verenigde Staten, West-Duitsland, Japan en Nederland waarschijnlijk haar dieptepunt achter de rug, zo is de mening van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO). ruimen en daar tenslotte terugkeren tot de grenzen van 1967. De VN-macht zou in deze sector blijven. Sjarm-El-Sjeik aan de zuidelijke punt heeft volgens dit plan geen strategische waarden omdat de Arabieren de controle hebben over de straat van Bab- el-Mandeb. De Golan zou weer aan Syrië toeko men en zou, in twee jaar na de onderteke ning van het akkoord, in drie fasen door de Israeli’s verlaten worden. Het gehele ge bied zou gedemilitariseerd worden. De VN-macht zou er voor een onbepaalde periode blijven. Israel zou het recht heb ben patrouilles naar gedemilitariseerde zones te zenden. De nieuwe Israëlische premier Mena chem Begin heeft in een brief aan de Amerikaanse president Jimmy Carter ver klaard dat zijn regering pogingen zal on dernemen te komen tot „werkelijke vrede” met haar Arabische buren. JP tijnse) provincie het huidige Cis-Jordanië zou zijn en interne autonomie zou hebben. Deze provincie zou gedemilitariseerd wordt. De Israeli’s zouden het recht heb ben daar te patrouilleren om de demilitari- satie te controleren. Jordanië zou verantwoordelijk zijn voor de binnenlandse veiligheid van deze provincie, maar zou daar slechts een poli tiemacht hebben. Jordanië zou een vrijha ven krijgen in Haifa (Israel). Jeruzalem zou de herenigde hoofd stad van Israel blijven maar zou ook de administratieve hoofdstad van de Pales tijnse provincie kunnen zijn. Een inter religieuze raad zou het toezicht op de heili ge plaatsen op zich kunnen nemen. De strook van Gaza zou deel uitma ken van de Palestijnse provincie. De jood se nederzettingen in dit gebied zouden ontruimd worden. Israel zou de Sinai in drie fasen ont- prijs 139 - p. m. 400 cm. breed. Prachtig nylon tapijt in 3 kleuren 400 cm breed voor 24.50. Verder huiskamertapijten va. 34.90, 39.90, 49.90 enz. Te veel fabrieksaanbiedingen om hier te ver melden. Ook berbertapijt van 400 cm. breed 72 50 p. m. D jze sublieme verkoop fabriekspartlj vloerbedekking vindt plaats op vrij dag 24 juni van 14.00 uur tot 18.00 uur. 25 juni van 10.00 uur tot 17.00 uur In het „Wijkcentrum Schalker Erf” Bernadottelaan 201 Haarlem-Schalkwijk. Reserveringen en levering op latere ter mijn mogelijk, betaling geschiedt na af levering. Kom vrijdag en zaterdag en profiteer van dit unieke aanbod Kruisstraat, gem Rosmalen Tel. 04192-4098 Hoofdshowroom 1800 m2 Kantoor: Oss Thorbeckestraat 89 Tel.04120-22006 NA ARDEN (ANP). Het medisch tuchtcollege in Den Haag heeft een Turkse anesthesist uit het Beatrixziekenhuis in Gorkum een boete opgelegd van duizend gulden. Volgens de begin deze maand gegeven beslissing van het college heeft hij „zo al niet blijk gegeven van grove onkunde, dan toch wel het vertrouwen in de geneeskundi gen ernstig ondermijnd”. Dit heeft de Naardense arts-jurist dr. mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven gisteren meegedeeld. Jordanië voor Palestijnse MEXICO STAD (AFP). Meer dan 5000 Argentijnen zijn sinds de komst van de militaire junta in maart 1976 in Argentinië vermoord, aldus een bekendmaking van het „Comité voor solidariteit met het Ar gentijnse volk”. Het comité bestaat ondermeer uit Ricar do Obregon Cana, de oud-gouverneur van Cordoba, en Rodolfo Puiggros, de oud- rector van de universiteit van Buenos Ai res. President Idi Amin van Oeganda schijnt ondanks geruchten van aanslagen en moord niets ergers dan een verlate huwelijksreis ondergaan te hebben met zijn vijfde vrouw Sarah (links). Hij huwde haar twee jaar geleden. Verwen uzelf met 'n heerlijk avondje weg-wezen In de knusse gezelligheid van ons totaal vernieuwde restaurant U tafelt nu in 'n nog meer aangename en warmere sfeer dan voorheen, met daarbij de duinen ais romantisch dekor Een ambiance, waar het goed toeven en proeven is. Onze kaart vermeldt o.a.: Gebraden lamsbout/e met mintsaus Gebraden kalfshaas met morilles in een Dubonnetsaus Gepocheerde verse krabbenpoten met kervelsaus Vers bananeni/s met kiwi en aardbeien Crêpes mandarines Napoléon h RESTAURANT y

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4