GENEESMIDDELENINDUSTRIE MOET WORDEN GESANEERD Van Doorn wil overleggen: Menten eist tien miljoen van TROS Scheiden mag in Brazilië Huider voor SieMatic keukens J. Reehorst burgemeester van Haarlem. Drie doden bij massale demonstratie in Soweto Mogelijk zendtijd voor Zuidmolukkers” VOS NIET wisselend het woord is aan... DAGBLAD VOOR BEVERWIJK, HEEMSKERK EN VELSEN aantal pagina's vandaag: 32 bewolkt V 3 Dolfinarium Harderwijk O VOS intermeubel Rapport Wiardi Beckmanstichting: L Kruisvereniging Velsen wijst samenwerking met Zuid-Kennemerland af BAKKERS: BROOD MOET TWEEMAAL ZES CENT DUURDER Weinig wind H „SNACKS" „Beheerst geweld” goedgekeurd Geen romantiek Veel meer agenda pagina Strandverwachting Heilig VERGEET 2 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker artendorp Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11, 13 Kunst15 Radio en televisie/Strips 21 Economie19 Beurs18 Sport27,29 Puzzel23 Medische diensten6 Schrijvende lezers23 Filmpagina17 Vrij(e)dag15 gewoon de beste - r „U" weet we! (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Van Doorn van CRM wil overleg gaan plegen met de omroep over de vraag of het mogelijk is de Zuidmoluk- kers in Nederland zendtijd voor radio en televisie te geven. Van Doorn gaf toe dat een dergelijk initiatief van bijzondere betekenis zou kunnen zijn voor een minderheid als de Zuidmolukse. Hij zei dit tijdens het gisteren gehouden Kamerdebat over de gijzelingen in antwoord op een vraag van de GPV’er Verbrugh. Wij geve n u deskundig ad- vies bij de verkoop van uw huis. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Wiardi Beekman Stichting, wetenschappelijk bureau van de PvdA, pleit in een rapport voor een soort „sanering” van de geneesmiddelenindustrie. Naast de bestaande farmaceutische industrie moet een staatsbedrijf worden opgericht. Nationalisatie van de industrie wordt niet bepleit, wel die van de groothandel in deze sector. De voorlichting moet op andere leest worden geschoeid. De praktijken van de geneesmiddelenindustrie worden gehekeld. Het rapport waarschuwt nadrukkelijk tegen het gebruik van geneesmid delen. Amsterdamstraat 40-44, Haarlem, Telefoon 325850* 2000m2 woon were ld Beverwijkse Courant bij vooruitbetaling f 1 3,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,—p. jaar f 154,70 p. post f 200,— Losse nummers 70 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - (Zie verder pagina 4) Verbruik en verkoop van geneesmidde- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Zie verder pagina 2. (ADVERTENTIES) (Zie ook pagina 3). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: UTRECHT (ANP). De Nederlandse Bakkerijstichting, waarin zowel werkge vers als werknemers zijn vertegenwoor digd, wil een broodprijsverhoging van zes cent met ingang van maandag 27 juni. De tekorten op de broodprijs zullen half juli opgelopen zijn tot negen cent. De verho ging aanstaande maandag met zes cent zal half juli moeten worden gevolgd met een zelfde verhoging. In het algemeen veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog. Maxima van 16 graden aan zee tot 21 graden in het binnenland. In het oosten en zuidoosten nog geruime tijd zonnig met maxima tot 25 gra den. Vannacht minima omstreeks 10 graden. Zwak hogedrukgebied blijft dit weekeinde rustig en droog weer geven. De hardnekkige wolkenvel den gaan verder breken. In de middag zwakke zeewind. Tempe ratuur 17 a 18 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: de komen de dagen geleidelijk iets warmer. „Winst op recept” heet dit rapport en het is bedoeld ter discussie over de achter gronden van het geneesmiddelengebruik. Het gaat in feite om, aldus de rapporteurs, de mondigheid van de patiënt en de nood zaak tot maatschappijveranderingen. Menten bestrijdt de juistheid van de beschuldigingen in uitzendingen van de TROS over oorlogsmisdaden in Oost- Polen in de zomer van 1941. Menten valt o.m. over uitlatingen van de hoofd redacteur van het weekblad Accent Hans Knoop op 21 juni van het vorig jaar, en van de Israëlische journalist Chaviv Kanaan. Ook heeft de van oor logsmisdaden verdachte Blaricummer zich gestoten aan uitspraken van o.a. de polemoloog prof. Röhling en dr. Lou de Jong. In een uitzending op 28 juni heeft Van der Linde een resumé van de be schuldigingen gegeven. Ook is in die uitzending door Hauptmann en Polak beweerd dat Menten zich schuldig had gemaakt aan zaken waar hij, aldus zijn verklaring, niets mee te maken heeft gehad. Tegen Accent-hoofdredacteur Knoop en tegen de uitgever van Accent heeft Menten al eerder een proces aange spannen met dezelfde eis als inzet. Enerzijds wordt het geneesmiddelenge bruik door de huidige manier van produ ceren en aanprijzen gestimuleerd, ander zijds heeft ook het gebruik van kalmeren de middelen te maken met maatschappe lijke verhoudingen. Allerlei spanningen en problemen doen de mensen naar medicij nen grijpen. Het rapport kant zich tegen de „roman tiek” in de farmaceutische industrie, waar onderzoekers koortsachtig zouden speu ren naar een „zegenbrengend middel”. Dat kost dan veel geld en vandaar de hoge prijzen. Volgens de WBS is het overgrote deel van het onderzoek niet gericht op die zegenbrengende geneesmiddelen, maar op imitatiepreparaten zodat men geen last krijgt met patenten van goed verkochte middelen. En die onderzoekers zijn vaak „goedbetaalde doctorandussen, die hun ziel aan de commercie hebben verkocht” Ook de farmaceutische industrie wil winst behalen en daartoe is grote omzet nodig. Dan geldt dat er veel middelen op de markt dienen te komen, die ook veelvul dig worden gebruikt. (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. De kruisvereniging Velsen wil de intergemeentelijke samenwerking tussen kruisverenigingen tot het gebied IJmond beperkt houden. Een samengaan met zusterverenigingen in de regio Zuid- Kennemerland wordt afgewezen omdat het werkgebied daardoor te groot zou wor den. Een samenwerking tot buiten de IJ mond leidt tot bureaucreatie en staat een optimale verzorging in de weg, aldus een bestuursmededeling in de onderdag ge houden ledenvergadering. De heer Reehorst is 54 jaar. Evenals zijn echtgenote is hij geboren en getogen in Rotterdam. Hij begon zijn loopbaan in de oorlogsjaren bij de Rijksbelastingen. Via vijf jaar accountantskantoor en een gelij ke periode als administrateur bij een groot winkelbedrijf belandde hij in het politieke metier. In verband daarmee ging hij be- stuurssociologie studeren. Hij maakte twintig jaar deel uit van de Rotterdamse gemeenteraad. In 1967 kreeg hij als wet houder het beheer over de portefeuilles voor kunstzaken en financiën. Eerstge noemde portefeuille moest hij na drieën eenhalf jaar afstaan toen besloten werd tot de aanstelling van een achtste wethouder. Als lid van de Partij van de Arbeid maakte hij van 1956 tot 1967 deel uit van de socialistische fractie van de Tweede Ka mer. Naast een warme belangstelling voor bestuurlijke-organisatorische zaken zijn zowel de heer als mevrouw Reehorst ware kunstliefhebbers. Het echtpaar heeft twee kinderen. Een dochter is getrouwd en woont in Zwijn- drecht. Een zoon studeert bouwkunde in Delft. Het is voornemens naar Haarlem te verhuizen zodra zich daartoe een geschik te gelegenheid voordoet. Met de benoeming van het PvdA-lid Reehorst komt er een einde aan een perio de van dertig jaar waarin de Haarlemse raad geleid werd door confessionele bur gemeesters. (Zie verder plaatselijke pagina) D’Azeglio: Helden noem ik, die zich voor an deren opofferen; niet die anderen opofferen voor eigen voordeel. Tot gisteren was Brazilië een van de weinige landen - overgebleven zijn Ar gentinië, Chili en Spanje - waar men niet kon scheiden. Het land had wel een „scheiding van tafel en bed” die de echte huwelijksontbinding dicht bena derde. AMSTERDAM. (ANP) Pieter Men ten heeft een proces aangespannen te gen de TROS. Hij beschuldigt met na me de redacteuren W. van der Linde, E. van Kan en A. Horvers van TRÓS- Aktua ervan zich schuldig te hebben gemaakt aan valse berichtgeving. Van de TROS eist de Blaricumse miljonair tien miljoen gulden schadevergoeding en 200.000 gulden voor iedere keer dat de TROS in een uitzending weer een beschuldiging aan zijn adres zal doen. KENNEMERLAAN 1 BIJ DE BRUG IJMUIDEN TEL.O255O-22756’ len neemt steeds meer toe. Dat is niet zo maar een kwestie van pil slikken en beter worden, er is veel meer aan de hand. Tijdens een plechtigheid op het Sint Pietersplein in Rome heeft paus Paulus voor het eerst een. Amerikaanse man heilig ver klaard. Het is John Neumann, die in de negentiende eeuw bisschop van Philadelphia was. Tot dusver re waren alleen twee Amerikaanse vrouwen heilig verklaard, Frances Xavier Cabrini in 1946 en Eliza beth Ann Bayley Seton in 1975. ideaal weertje voor een dagje Dofinarium om te genieten van de j dolfijnen- en zeeleeuwenshow in het overdekte dolfijnenstadion. Om te BRASILIA (Reuter). Brazilië heeft gisteren het recht van echtschei ding in zijn grondwet opgenomen. Met 226 tegen 159 stemmen aanvaardde het Congres een amendement dat het „wat God verbindt zal de mens niet schei den” uit de constitutie schrapt. politie kwam daar in actie met wapenstok, honden en gummiknuppels toen de deelne mers aan een vreedzame betoging voor het politiebureau en het gerechtsgebouw op het John Vorsterplein zich verspreidden. De studenten vluchtten, nagezeten door de politie, de verschillende straten in. Bij de demonstratie op dit plein stelden de studenten zich in rijen op en zongen „wij willen ons land terug”. De voorste rij bestond voornamelijk uit meisjes, die min of meer als schild fungeerden. De zwarte Zuidafrikaanse bisschop Do nald Ming heeft gisteren in de Amerikaan se stad Atlantic City verklaard dat jonge Afrikanen in Zuid-Afrika bereid zijn te vechten voor hun idealen. Hij voorspelde dat op korte termijn een nieuwe golf van geweld over het land zal spoelen. Het debat werd op de publieke tribune gevolgd door enkele prominente Zuidmoluk kers. Op de foto v.l.n.r. de heren Solissa, Meterohij, Lokollo en Latumahina. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/VELSEN/HAARLEM. Het kabinet is vandaag akkoord gegaan met de benoeming per 16 augustus van drs. J. Reehorst, burgemeester van Vel sen, tot burgemeester van Haarlem. De heer Reehorst volgt burgemeester dr. L. de Gou op, die in december van het vorig jaar om gezondheidsredenen ontslag vroeg uit die functie. (Van onze redactie buitenland) SOWETO. In een van de grootste massademonstraties sinds het begin van de rassenonrust in Zuid-Afrika vorig jaar zijn gisteren in Soweto, drie mensen ge dood. Aan de protestmars in de negervoor- stad namen zo’n 180.000 scholieren en studenten deel. Een zwarte scholier werd gedood toen de politie het vuur opende om de studenten te verspreiden. Honderdveertig betogers werden opgepakt. Twee kinderen kwamen in hun woning om het leven doordat een vrachtwagen, die met stenen werd beko geld, van de weg afreed en het huis van de kinderen ramde. De politie gebruikte niet alleen wapens om de menigte te verspreiden, maar zij bediende zich ook van de „niesmachine”, die een mengsel van traangas en talkpoe- der uitspuit. Zwarte jongeren waren ook vanuit So weto naar Johannesburg getrokken. De MAKELAARSKANTOOR Het Kamerdebat, volgend op het rege ringsrapport over het beleid ten aanzien van de geforceerde beëindiging van de kapingen en gijzelingen door Zuid-Moluk- kers, toonde de armoede aan argumenten aan van degenen die koste wat kost dit beleid moesten zien te veroordelen. Dat waren er niet veel. Wel werd in details de vinger gelegd op „dingen die anders had den gekund”, en werd bij velen in de Kamerbanken ongenoegen geconstateerd over de gang van zaken vóór de Zuidmo lukse actie, maar wat de bevrijding van de gijzelaars betreft kreeg de regering van de meerderheid der parlementsleden gelijk. Bij degenen die probeerden vol te hou den dat de overval van militairen op trein en school voorbarig was geweest en dat het geweld was gebruikt op een moment waarop er nog goede kansen op een vreed zame afloop waren, bleek weinig van me dedogen en zorg voor de gegijzelden. Het feit dat de treinreizigers bijna drie weken in bijzonder ongunstige omstandigheden van hun persoonlijke vrijheid beroofd ble ven, maakte op deze minderheid van criti ci weinig indruk. Hun geheugen was blijk baar ook niet al te best, omdat zij voortdu rend voorbijgingen aan het feit van de vorige treinkaping in december, waarbij drie mensen werden vermoord. Waar hun optimisme ten aanzien van de mogelijkhe den voor een vreedzame oplossing op steunde, bleef in de mist van hun kritiek verborgen. Een zwak punt van de regering, met name in het betoog van minister Van Agt, bleef de kwestie van de bij de bevrijding gevolgde strategie. Het was duidelijk dat de ministers die zich speciaal met de be sluitvorming hebben belast, na het vallen van de beslissing tot gebruik van „be heerst geweld” de uitvoering van dat be sluit aan de strategen hebben moeten over laten en dat de strategie tevoren alleen in algemene termen was aangeduid. Niette min bleef de hele operatie drukken op de ministeriële verantwoordelijkheid, aange zien de wettelijke mogelijkheid om er een „noodtoestand” van te maken niet is ge bruikt. En of die strategie de onverdeelde instemming van de ministers heeft gehad of zij met name volstrekt was afgestemd op het niet opzettelijk doden van treinka pers werd niet overtuigend aangetoond. Het feit dat de kapers van de school onge deerd werden gearresteerd, werd door mi nister Van Agt als bewijs gehanteerd of schoon het geen bewijskracht had, omdat de door de media vertoonde bevrijdingsac tie van de school zelfs voor een leek het enorme risico voor de levens van gijzel- houders en gijzelaars tegelijk duidelijk maakte. Ofschoon er van regeringszijde geen woord over viel, lijkt het toch niet uitgesloten dat ook de ministers kritiek op deze strategie hebben gehad. Er zijn echter excuses genoeg voor te bedenken, want tenslotte is het beëindigen van gijzelingen geen dagelijks werk. Het moet geleerd worden, al blijft de hoop bestaan dat juist deze afloop van het drama zal b-jdragen tot het besef aan Zuidmolukse zijde dat deze soort criminaliteit niet voor herhaling vatbaar is. Dat niet alleen in de Kamer maar ook bij een buitenparlementaire opi niepeiling het gevolgde regeringsbeleid in overgrote meerderheid werd goedge keurd, moet dat besef nog danig ver sterken. Van Doorn is van mening dat huisves ting van de Zuidmolukkers in gesloten gemeenschappen in kleine dorpen de ont plooiing van de Zuidmolukkers belem mert. Conflicten en zgn. negatieve groeps vorming zijn daarvan volgens hem het resultaat. De minister zei van mening te zijn dat alle mensen die buiten de gemeen schappen willen gaan wonen, daartoe alle gelegenheid moeten krijgen. Dwang is vol gens Van Doorn niet mogelijk. Van Doorn deelde mee dat in de komen de tijd een gesprek tussen Nederlandse groeperingen en vooral de jonge Zuidmo lukkers zal moeten worden geopend. Daarbij zal uitgegaan moeten worden van het behoud van de eigen identiteit van de Zuidmolukkers, en het niet geïsoleerd maar als medemensen samen in de Neder landse maatschappij leven. De Nederlan ders en de Zuidmolukkers moeten praten en luisteren, en zich voor elkaar open stellen, zo zei minister Van Doorn. Bij de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) waren geen concrete gegevens be kend over de op handen zijnde Zuidmo lukse gijzelingsacties. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken zei dit tijdens het regeringsantwoord in het gijze- lingsdebat. VRIJDAG 24 JUNI 1977 11e jaargang no 163 Kantoor: Zeestraat 18, Beverwijk Postgiro: 273107; Postbus 113, Beverwijk Tel. 26546; na 17.00 uur redactie: 30817 of 02208-3577. Klachten bezorging: 18.00 -19.00 uur en op zaterdagen van 11.30-14.00 uur: Tel. 39520 Al rennend demonstreerden deze studenten in Soweto tegen de arrestatie van hun leiders. TEL. 03410-16041 voederen van robben en walrussen, of om beschut te kijken naar het onderwaterpanorama in het gezellige restaurant. ^™WEO67 Tel. 023-24.12.24 k NICEPASSAGE 2 X k TEL. 330148 V V Winkelcentrum Schalkwijk |F

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1