ZWEM-/RENPAARD Tot bepaalde hoogte geen belasting heffen over rente VNO bang voor met vele staatsleningen beurs deze week STAND HYPOTHEEKRENTE Voorkom dan dat u in het buitenland in financiële moeilijkheden raakt. Grote omzetten op Wall Street Sluit tijdig een goede reisverzekering voor uw gezin, uw auto, uw caravan, nieuwe tent of boot. BNG niet blij forse stijging j; premiedruk itlaan4 w >ud >k tels H IK P ia T» id pi ECONOMIE 19 7 7 11 JUNI 2 5 1 r. s s '42 Service-in-reiszaken; buitenlands geld, reischeques, euro- cheques, reisverze keringen en voor uw kostbaarheden die u achterlaat een kluisloket. i R X 1 I n 1( -ZATERDAG U beschermt zich daarmee tegen on voorziene hoge ‘P.yfe- kosten. Voor een gering bedrag zit u al helemaal goed. Alles in een hand bij de Nutsspaarbank. t’.- JU. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Sparen is, zegt de economie, het zich onthouden van i 0251c consumptie. Er zijn drie groepen spaarders: bedrijfsleven, particulie- Teiei ren en overheid. Het bedrijfsleven legt ieder jaar een bedrag opzij -het probeert het althans om nieuwe machines te kopen of om, na verloop van tijd, te bouwen. Die opzij gelegde bedragen heten afschrij- vingen. Ze zijn als het ware een spaarpot waaruit toekomstige uitgaven vg kun. (investeringen) moeten worden bestreden. S! 1 *1 Fiscus straft kleine spaarder len heb- inTa® als lonen, salarissen, winst, rente en (Van onze redactie economie) II ng. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) Hypotheekrente per: 22 juni 1977. Naam bank: i au- Amrobank Bouwf. Ned. Gem. Ned. Credietbank 19 Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. r J*-7 rsus- ivon- Afsluitprovisie in procenten: itheer Meer pers eren ar. pyja- ret bes- als de economische situatie redelijk stabiel is. Ook de overheid spaart, o.a. via de sociale verzekeringswetten. Tenslotte is er de groep particulieren, die in vele vormen spaart, waarbij de twee uitersten zijn: de kous (hoe onwerkelijk het ook moge klin ken) en uitgekiende beleggingen. noemde drie groepen in een percentage uit te drukken in het nationale inkomen (de som van de gezamenlijke verdiensten, zo- AMERSFOORT. In deze rubriek zullen voortaan iedere zaterdag de rentepercenta ges worden gepubliceerd zoals die gelden voor eerste hypotheken op eigen woningen. Het VNO verwacht flinke lastenstijgin- gen0165in de gezondheidszorgverzekerin- gen (ziekenfonds en awbz), waarvoor de overheid dit jaar de premies heeft ver- ANNUITEITENHYPOTHEEK A.B.N. 10 jaar 10 jaar 10 jaar 5 jaar rente vast gedurende: pacht). Die spaarquote schommelt nogal. In 1958 bedroeg zij ruim 19 procent van het nationale inkomen, in 1968 (de wel- vaartsjaren) bedroeg zij bijna 21 procent; in 1973 het jaar voor de huidige crisis 21,8, in 1974 is er weer een daling tot 19,3, het jaar 1975 geeft een scherpe daling te zien tot 14,4, daarna stijgt de spaarquote weer langzaam. Bedacht dient te worden dat de overheid minder spaart dan de particulie ren. In dit jaar is het deel van de overheid ongeveer een vijfde van de totale bespa ringen. Eer) vreemde zaak. Elke gulden, die men nu heeft, is over een jaar zeven cent min der waard, dus is het verstandig om nu uit te geven. Maar er zijn ook velen, die zich weliswaar goed realiseren, dat hun spaar potje steeds minder waard wordt zij proberen zich via beleggingsrekeningen of anderszins in te dekken maar ze hebben een doel. Dat kan zijn een tuinaanleg, een auto, de aanbetaling van een huis. Aan de andere kant zijn er mensen, die zouden kunnen sparen maar het niet doen. Want over een jaar is het geld weer minder waard. Echter, wanneer de een het uit geeft, moet een ander het ontvangen. De hoeveelheid geld moet ergens blijven, want en dat is in de huidige crisistijd een ongemeen belangrijk aspect de koopkracht van de massa blijft redelijk op peil (wat in de jaren dertig niet het geval was). De kapitaalbesparingen lopen nu, zo blijkt uit de gegevens van de spaarbanken, weer op. Het is erg moeilijk om een aan vaardbare ontleding te geven van de oor zaken van het spaargedrag. Sparen is het werk van mensen en allerlei invloeden kunnen daarbij een rol spelen. We zien nu het verschijnsel dat ondanks de geldont waarding er toch redelijk wordt gespaard. In de westelijke wereld wordt er maar één geneesmiddel aangeprezen om de kwakke- Rentepercentages met zonder gemeentegarantie: 9.2 9.1 9.1 9.1 Juist in zulke perioden is het volgens de BNG-directeur van groot belang het alter natief van de emissiemarkt te kunnen aan boren. Door de grote, welhaast volmaakte openheid van een publieke transactie wil len de verstijfde spieren van de onder handse markt nog wel eens losgemasseerd worden. In tal van landen worden daarom pogin gen gedaan om ze uit te lokken. Maar het vertrouwen is er nog niet, men ziet nog onvoldoende licht. De inflatie hangt er als een donkere wolk voor. Als een onderne ming in Nederland 10 procent meer omzet haalt dan vorig jaar, lijkt dat mooi, maar de geldontwaarding knabbelt er 7 procent af, zodat de bestedingswaarde van die 10 procent zeer beperkt blijft. Er zijn mensen die spreken van een investeringsstaking van de zijde van het bedrijfsleven. Indien hiervan al bewust sprake zou zijn, heeft die staking een duidelijk en ook aanvaard baar motief: niet met goed geld naar slecht geld gooien. „Was het nettoberoep van het Rijk op de publieke markt in 1973 nog negatief en in 1974 in de orde van grootte van 1 pet, in 1975 nam het toe tot 25 pet en in 1976 zelfs tot bijna 55 pet van het totale nettoberoep van alle sectoren samen”, aldus de heer Griffioen, die er verder op wees dat in de nu verstreken eerste helft van 1977 de Staat tweemaal zoveel emissies heeft uit gebracht als de BNG tot een totaal becrag van 1375 mln. lende economie weer op gang te helpen, dat is het doen van investeringen. DEN HAAG (ANP). In de jaarverga dering van de NV Bank voor Nederland- sche Gemeenten heeft directeur drs. W. Griffioen gisteren gewezen op het grote belang van de openbare kapitaalmarkt voor de BNG. Hij wees op de erg beschei den bijdrage die de emissiemarkt in 1976 heeft geleverd aan de voorziening van de lagere overheid met langlopend leenkapi- taal. Bij grote dagelijkse omzetten van vaak meer dan 25 miljoen aandelen kwam Wall Street echter amper van zijn plaats, waar uit blijkt hoe verschillend er ook onder de vakmensen op beleggingsgebied over de mogelijkheden van vele aandelen wordt gedacht. Wat voor de een een grote ver- kooppost is, wil de ander juist kopen. versaufen unser’ Oma’s Ihr klein Hau- schen und die erste und die zweite Hypo theek”. Die kleine spaarders zitten in de tang. De politiek bemoeit zich niet met hen, want ze kunnen toch geen vuist ma ken en zijn daarom oninteressant. Ener zijds tast de inflatie hun spaarcentjes aan, anderzijds moeten ze over de rente ook nog belasting betalen. De voorzitter van de hoofddirectie van de coöperatieve Centrale Raiffeisen Boe renleenbank (RABO) ir. Lardinois, pleit daarom voor een belastingvrijstelling voor inkomens uit spaartegoeden tot een zeker bedrag. Tegelijkertijd wil hij een bescher ming van de kleine spaarder tegen de inflatie. Nu en dan hoort men in de woes tijn zo’n kreet, maar de kleine spaarder blijft een vergeten burger. Blijkbaar heeft de inflatie nog niet genoeg klappen uitge deeld. In West-Duitsland is de spaarder meer in tel. Daar is de „Gemeenschap tot bescherming van de Duitse spaarder” in het parlement vertegenwoordigd en er is op dit punt een bankgeheim: de bezitters van een spaarbankboekje hoeven de fiscus geen mededelingen te doen over ontvan gen rente. De bestraffing van de kleine spaarder in Nederland staat daarmee wel in tegenstel ling, vooral als men bedenkt dat de inflatie hier nu bijna tweemaal zo groot is als in West-Duitsland. Volgende week donderdag zullen deze ac tiviteiten grotendeels beëindigd worden, omdat dan het eerste halfjaar 1977 wordt afgesloten. Dat dit laatste zo kon gebeuren en Wall Street in sterk eenzijdig vaarwater heeft gebracht is het gevolg van de nog altijd opvallende afwezigheid van het grote pu bliek als beleggingsfactor. Een gegeven dat sedert de afgelopen verkiezingen ook op het Damrak domineert. Ook hier te lande is het plotseling erg stil op de beurs Vooral goed aangeschreven lokale aan delen met aantrekkelijke kanten en moge lijkheden zijn in de afgelopen weken en ook deze week uit de markt genomen. Maar het gemis aan werkelijke kracht bleek weer snel uit de terugval van derge lijke aandelen zodra de gerichte aankopen vanuit de beleggingshoek werden beëin digd. Ondanks de afwezigheid van het publiek en de nogal tegenstrijdige beursoperaties van de talrijke Amerikaanse beleggings maatschappijen is Wall Street deze week toch gestadig aangetrokken. Het koerspeil van 930 werd daarbij weer dicht genaderd. Maar de bange vraag is wat er na volgende week zal gebeuren als de beleggingsaanko- pen grotendeels zullen ophouden. Veel ma teriaal om er een zomerhausse op te bou wen is er voorlopig niet. En de stroom van halfjaarcijfers komt pas na de derde week Niet alleen het grote bedrag maar vooral de lange looptijd heeft hier remmend ge werkt. Toch was dit mislukken niet het sein voor een verder aantrekken van de rente. Pal daarop kwam de staat met een nieuwe lening voor nota bene 8 percent tot 300 miljoen gulden, waarbij de koers aan de inschrijvers zal worden overgela ten. Het succes van deze lening is opgehan gen aan de zeer korte looptijd van hooguit 10 en gemiddeld zelfs 5 jaar. Een voor waarde die thans op de beurs zeer popu lair is. Niemand blijkt zin te hebben, zich langer vast te leggen nu de toekomst zo onzeker is. Maar de verrassend lage rente op de nieuwe staatslening was toch het sein voor een licht dalende rentebeweging in de markt. De hypotheekbanken trokken de afgifte van 8,5 percent pandbrieven in en schakelden over op 8,25 percent. van juli goed op gang. Ook de rente lijkt in de VS weer tot rust te zijn gekomen. Ned. Middenstands Bank Nutsspaarbank West-Nederland te Haarlem LEVENHYPOTHEEK Centraal Beheer Ennia Nationale Nederland* 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 2 jaar 3 jaar 5 jaar 3 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,25 1,25 1,25 1,25 1 1 2 2 2 8,9 8,9 De rente en de ontwikkelingen op de kapitaalmarkt waren daarentegen deze week op het Damrak juist wel de sectoren, die het meeste leven en het belangrijkste nieuws voortbrachten. Zoals te verwach ten viel is de 8,5 percent lening van de Nedlloyd waarop vorige week vrijdag voor 150 miljoen gulden tegen 100 percent kon worden ingeschreven, volledig de mist in gegaan. iha’» 15-37 alleen’ 4STAN- ice. Tel 9 8,75 9,25 9 9,4 8,9 8,7 9 8,75 9,25 9 9 9 9 8,75 8,75 8,9 9,3 8,9 9 8,75 9,25 9 9,4 8,9 8,7 9 8,75 9,25 9 9 9 9 8,75 8,75 9,1 9,5 8,9 1 1 4 -■ Hoewel de onderhandse markt voor de BNG en daarmee ook voor de lagere over heid zeer belangrijk is geworden ter voor ziening in de kapitaalbehoeften kan de publieke markt toch slecht worden gemist, aldus spreker. „Herhaaldelijk immers blijkt de onderhandse markt verstarrings- verschijnselen te vertonen die kunnen sa menhangen met een groot aantal factoren, maar die in het algemeen samengevat kun nen worden in verwachtingen ten aanzien van de rente-ontwikkeling. Het bedrijfsleven (van de kleine zaken man tot de groot-industrieel) houdt het geld niet in kas. Ze zullen er vele gevallen op korte termijn weer over moeten be schikken omdat het werkkapitaal is, maar brengen het liever naar de bank waar ze een kleine rente maken. Op deze wijze kunnen de bestedingslust en de toegeno men spaarzin worden verklaard. En bo vendien is er op het ogenblik de grote aarzeling van het bedrijfsleven om te gaan investeren (besparingen uit te geven). De bestedingen van de particulieren zijn daarentegen nog steeds hoog. Zij krijgen nu de eerste waar voor hun geld, maar de bestedingen van het bedrijfsleven zijn laag. De waarnemers weten wel dat zij waar krijgen voor hun geld, maar verke ren in het onzekere of de middelen, die in nieuwe machines en gebouwen worden gestoken, er op den duur weer uitkomen. De nationale besparingen worden uitge drukt in de spaarquote. Zij wordt gevormd door de som van de besparingen van ge- I. Eerste lem, tel o -laagd door zelf bij te dragen en in de t arbeidsongeschiktheidsverzekeringen i (wao en aaw). De stijgingen zijn wel wat gematigder dan in het verleden, maar de- sondanks moet met toenemingen rekening worden gehouden. In dit verband zal van a,' regering en politieke partijen een maxi- j mum aan politieke moed worden gevraagd in de komende periode, meent het VNO. Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/ standaard no risk budget Meestal ontlopen afschrijvingen en de investeringen elkaar niet zoveel, met name Een grote groep van kleine spaarders wordt intussen wel „een poot uitgetrok ken”. Elk jaar vermindert hun bezit, maar men blijft sparen. Dat was niet het geval na de grote inflatie na de Eerste Wereld oorlog Toen ontstond de Schlager „Wir den met ifel? Bei t bereik- (Van een medewerker) AMSTERDAM. De laatste volle week van de junimaand stond in het teken van de beleggingsaanpassingen, die vooral in Wall Street tot veel vertier aanleiding gaven. De 700 tot 800 beleggingsmaat schappijen in de VS kunnen voor veel leven zorgen en ook ditmaal hebben zij vrijwel de gehele junimaand duchtig van zich laten horen. tegen o; n unlekt tennis 34 3D voot ran 1 Vi i vrij 45 i Evenals Robeco hier te lande zijn ook de meeste Amerikaanse beleggingsmaat schappijen gewend hun beleggers met een half-jaarrapport inzage te verstrekken in hun doen en laten en te laten zien welke veranderingen zij in hun portefeuille noodzakelijk hebben geacht. Vandaar de grote verschuivingen die meestal in juni tot stand worden gebracht en die vooral ditmaal in het beurspatroon in Wall Street sterk hebben gedomineerd. Gaatu met vakantie? er reder net eer beteken liddellrv idighek) doen" nytzfpQQfbQnk -wa/t nederiand- voor sparen en lenen sinds 1817 geworden en aangezien in ons land de beleggingsmaatschappijen belangrijk minder in de mélk te brokkelen hebben, zijn ze niet in staat het vacuüm dat in de omzetten is opgetreden op te vullen. Wat niet wil zeggen dat hun beleggingsactivi- teiten niet merkbaar zouden zijn geweest. Integendeel, want ook hier werd in de junimaand meer dan eens de indruk ge wekt dat aankopen voor rekening van de beleggingsorganisaties de dominerende factor waren voor het bepalen van de koersrichting. Hierbij wordt een onderscheid gemaakt tussen leningen met en leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrij ke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercentage niet J het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens in dit overzicht zijn afkomstig van de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Het Amerikaanse renpaard Mocha Frost is een fanatieke zwemster geworden nadat ze had ontdekt dat haar conditie op de renbaan snel verbeterde na een baantje zwemmen. Ze doet het nu elke dag in het enige dierenzwembad ter wereld, in de Califomische plaats Inglewood. amh. alle tlm- /e Tel rtner b> Haar/ 9, tel tijd be- i soorten le_ servr- je fondsen en door de overheidsbijdrage aan de sociale verzekering sterk te ver- hogen. Ud®& Naar de mening van het VNO is de rooa' mogelijkheid van intering op reserves nu - bijna uitgeput. Als een nieuwe injectie uit algemene middelen achterwege blijft, is premieverhoging voor 1978 het enige al ternatief. Van de voorgenomen ombuiging in de groei van de overheidsuitgaven (de zogenaamde één-procentsoperatie) is vrij wel niets terecht gekomen. Voor een deel komt dat door de val van het kabinet, waarna de contrversiële voorstellen niet meer zijn ingediend. DEN HAAG.In 1978 zullen we de rekening gepresenteerd krijgen voor het falend ombuigingsbeleid van de overheid in de vorm van opnieuw stijgende pre mielasten. Dit schrijft het VNO in zijn weekblad „De Onderneming”. Met kunst en vliegwerk lukte het de sociale pre miedruk in de voorgaande jaren redelijk in bedwang te houden. Dat kon worden bereikt door in te teren op de reserves van

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11