5 1 encyclopedie ALS LEESBOEK Steden van vijftig miljoen mensen in het verschiet I 1 DIT IS JE WERELD door Rudolf Bakker Machtsverhoudingen Door Willem L. Oltmans BUITENLANDSE POLITIEK BESTAAT VOOR FRANSMAN NAUWELIJKS Bikkelhard V. had. - Als op 27 juni de Franse vlag neergehaald wordt langs de vlaggestokken in Djiboeti - de hoofdstad van het Afar - en Issaland - is er geen plek buiten het moederland meer waar de tricolore nog op eigen grondgebied wappert. Met uitzondering wellicht van verre vakantiekolonies en ambassades in den vreemde. Groter kan het buitenland niet meer worden, tenzij men Corsica zijn onafhankelijkheid geeft. Toch is Frankrijk nog zo groot, dat de meeste Fransen er nauwelijks bij stilstaan wat er buiten hun grenzen gebeurt. De Fransman interesseert zich niet voor zijn buitenlandse politiek, zoals ook president Giscard d’Estaing kort geleden in een tv-interview moest erkennen. Als het buitenland hem maar zijn onafhankelijkheid „indépendance”), eigenwaarde „dignité” en vrijheid tot het nemen van eigen beslissingen( „la liberté de décision" laat. Evenals in alle grote Westeuropese landen (Engeland, Italië, de Bondsrepubliek) komen hotelbranden, vliegtuigrampen en in ravijnen gestorte bussen alleen in de krant, wanneer bij dergelijke gebeurtenissen landgenoten betrokken zijn geweest. Bovendien is de Franse minister van buitenlandse zaken De Guiringaud een zo totaal onopvallende functionaris, en zijn macht in verhouding tot die van de president zo gering, dat van het begrip Quai d’Orsay (het ministerie van buitenlandse zaken) geen enkele glans meer afstraalt. Wanneer het Franse staatshoofd naar het buitenland reist, lijkt het even of er een wolk rond de landsgrenzen optrekt. Het bezoek van president Giscard d’Estaing aan de topconferentie in Londen gaf de Fransen door middel van hun media het gevoel of de gehele wereld op de komst van hun opperste leider zat te wachten. En terwijl de Londense show gestolen werd door de Amerikaanse president Carter en West-Europa’s sterkste man, bondskanselier Helmut Schmidt, kreeg men hier uit de radio- en tv- commentaren onvermijdelijk het gevoel dat alleen de heer Giscard met zijn Amerikaanse collega gesproken „De komende decennia zullen er iedere 24 uur 250.000 mensen op de wereld bij komen. Waar wij dus nu ernstig rekening mee moeten zullen houden, is hoe een wereld met 12 miljard mensen er in de toekomst uit zal gaan zien. Ik vraag me af of er dan nog sprake zou kunnen zijn van de term „mensen”. We zullen meer lijken op kolonies van sociaal levende dieren. Of, om het anders te zeggen: het menselijk equivalent van sociale insecten. Er zal nauwelijks iets overblijven van wat wij de menselijke individualiteit noemen. De overheersende vraag zal over dertig jaar reeds zijn: hoe kan de menselijke soort als mens blijven voortbestaan?” Philip Handler van „denkfabriek” ziet de toekomst maar somber in Mm $3$ Giscard is niet zo gaullistisch Wat niet wil zeggen dat de Fran- Hans RomboutS Frankrijk lijdt, net als Groot -Bnt- tannië en in veel mindere mate Ita lië, nog aan het verlies van zijn groot koloniaal verleden. Wie in Londen, Rome of Parijs langs de ministeries van buitenlandse zaken wandelt, met hun eindeloze rijen ramen en op het dak de zwiepende antennes die in contact staan met de ganse we reld, mag wel aannemen dat niet altijd het uiterlijk gelijke tred meer houdt met de macht die er binnen wordt uitgeoefend. Maar terwijl de kleine landen van Europa, met name ons eigen land hun „indépendance” en „liberté de décision” graag inruilen voor een internationaal statuut vóórdat beide gegevens hun intrinsieke waarde ge heel verloren hebben, houden de „groten” binnen Europa aan een zo groot mogelijke mate van manoeu- vreervrijheid vast. En terwijl men in ons eigen land meteen klaar staat om, als atoompje in het wereldmolecuul, de rol van de zendeling te‘spelen in de wereld der anderen, eist Frankrijk bikkelhard voor zich het recht op door niemand te worden becritiseerd, in ruil voor een houding waarin men zich op het gebied van de moraal ook in het geheel niet met anderen bezighoudt. Laat staan hoe men in de toekomst de irrigatieproblemen zal moeten aanpakken om de beschikbare landbouwgronden ver der uit te breiden, wat hoogst noodzakelijk zal worden”. Dr. Handler zei dat de wetenschap zich concentreert op het bereiken van optimale opbrengsten in de voedselsector. Maar hij waarschuwde niet van de geleerden alle antwoorden op deze vragen te verwachten. „Reeds in het jaar 2300 voor de christelijke jaartelling stond er op een Egyptisch ko ningsgraf een afbeelding van de schade die werd toegebracht door een sprinkha nenplaag”. 5 Een decompressie kamer onder water kan gebruikt worden om een gewonde of aan cals- sonziekte lijdende duiker te behandelen. Vanuit een verplaatsbare druk- ruimte kan hij via een sen zich niet met anderen bemoeien wanneer dit voor hun eigen belang goed zou zijn. En als op de Quai d’Orsay al maanden lang berichten zijn binnengekomen over de toene mende communistische invloed in zwart Afrika, aarzelt president Gi scard niet zijn bondgenoot Marokko en zijn bondgenoot Zaïre te helpen met het overbrengen van oorlogs materiaal dat de opmars van de „Katangese gendarmes” moet hel pen stoppen. De Franse president is er dan bijna trots op, dat hij de regering van de Verenigde Staten van dit besluit niet van tevoren op de hoogte heeft ge- bracht.„Afrika is heel dichtbij” al De voorzitter van de Amerikaanse Aca demie van Wetenschappen lanceerde een scherpe aanval op het feit dat 25 procent van alle geleerden in de wereld zich met de vervolmaking van vernietigingsmiddelen bezighouden. „Wanneer het er soms de schijn van heeft, dat de wereld door gek ken wordt bestuurd, wil dat dan zeggen dat wij, wetenschappers, ons met deze gekken dienen te associëren. De jaarlijkse militaire uitgaven, inbegrepen die van de Eerst wat over het gebruik van dit naslagwerk. Elk artikel vormt een afgerond geheel, waarbij het nuttig is te weten, dat je voor verdere oriëntering steeds een kolom aan treft van verwijzingen naar andere artikelen, die er verband mee hou den. De illustraties zijn volgens een vast patroon gerangschikt. De bij schriften vormen een integrerend deel van de hoofdtekst. In het vierde en laatste deel treft men een register aan: een alfabetisch ge rangschikte lijst van trefwoorden, die voorkomen in afzonderlijke arti kelen. dus Giscard. „En daar komt een groot deel van onze grondstoffen vandaan. Een verandering van de machtsverhoudingen in Afrika zou consequenties hebben voor Frank rijk en voor Europa. Wij hebben dan ook een signaal gegeven. En dit sig naal dienden wij Europeanen zelf te geven. Wij gaven het niet uit naam van een der grootmachten, maar uit naam van onze eigen onafhankelij ke en verantwoorde politiek. Nadat de Franse president kort geleden terugkeerde van een bezoek aan een conferentie van de staats hoofden van vroegere Franse kolo niën in Afrika, verklaarde hij ten aanzien van de Franse buitenlandse politiek een gaullist te zijn. Maar zo gaullistisch is Giscard nu ook weer niet. Op de vraag of dr. Handler een atoom oorlog tot de mogelijkheden rekende, ant woordde hij: „Het is natuurlijk onzin om te Ten aanzien van de EEG gedragen de Fransen zich niet dwarser dan de Engelsen of de Duitsers. President Giscard heeft althans met even zo Voor het geval begin volgend jaar de linkse oppositie de parlements verkiezingen zou winnen, zullen de ze zangers van de „Internationale” nationalistischer zijn dan de rege ringen sinds 1945. Het „gemeen schappelijk program” van de com munisten en socialisten is ten aan- Dr. Handler vervolgde: „Uiteindelijk zal de hele aarde bij een dergelijke ramp worden aangetast. Niemand zal gespaard blijven. Het was indertijd mode om te stellen, dat niemand een atoomoorlog zou overleven. Wij hebben thans een rapport gepubliceerd, dat dit weerlegt. Op zichzelf geeft dat reden tot enige hoop. Maar we zullen wel een vorm van verbranden van mensen zien zoals nooit eerder is voorge komen. De kankercijfers zullen onmiddel lijk omhoog vliegen. Het is dus duidelijk waarom ik de allereerste prioriteit geef aan de ontwapeningsonderhandelingen en het maken van internationale afspraken over wederzijdse veiligheid”. Bij dit artikel een klein deel van de illustraties over onderzees onder zoek. Het zal zelfs doorgaan zijn taal over de wereld te verbreiden, als het daarmee in staat is zijn cultuur en daarmee zijn „dignité” te helpen. Op dit punt echter is de nederlaag zon neklaar. Als de Amerikaanse presi dent Carter deze herfst naar Parijs komt en dat is voor de Franse buitenlandse politiek een belangrij ke zaak - zal zelfs de meest enthousi aste Franse tv-reporter niet durven volhouden dat de voertaal - zoals vele eeuwen het geval was - Frans zal zijn geweest. Bo grijp gezi< trekl door bom veel woorden gezegd dat zijn land niet de „rode lantaarn” van het nieuwe Europa wil zijn. Waarmee hij niet bedoelt de „dame van lichte zeden”, maar de „hekkesluiter”. De Franse afkeer voor het buiten land treft men ’t sterkst aan uiterst links onder de communisten en ui terst rechts onder de gaullisten. De tegenstand tegen een grotere macht van het Europese parlement komt uit deze hoeken. Van rechts omdat men bang is zijn soevereiniteit te verliezen, van links waar men bang is voor een overheersing door „Ame rika via de Bondsrepubliek”. Tot nu toe is Frankrijk bikkelhard zijn buitenlandse weg gegaan. Het zal wapens exporteren als het daar aan kan verdienen, en atoomcentra- les als daarmee de handelsbalans gteholpen wordt en de werkloosheid bestreden. Het zal ontwikkelings hulp verlenen aan Zwart-Afrikaan- se landen als het daarmee de verbin dingen kan open houden met de grondstoffenbronnen die het nodig heeft. Di waa ogei won maa gein vooi gen rij c lich: rigo to niet huis een ninj de Hyp een wor voo: re k soci E’ kre; hop grill dim die In t wis: klei een bou de van gew gek Gec in one: gen: hed sen bin Dr. Handler is van mening dat te dik wijls het vraagstuk van de overbevolking als apart probleem naar voren wordt ge schoven. Er zou veel meer aandacht be steed moeten worden aan de problemen van de armoede in de wereld. „Het percen tage leden van de wereldbevolking bij wie de levens- en ontwikkelingskansen wor den beperkt door voedselproblemen, is hoger dan ooit tevoren. Het gaat om hon derden miljoenen mensen. Hun situatie is niet langer toelaatbaar”. Dr. Phillip Handler, van wie boven staand citaat afkomstig is, is president van de grootste Amerikaanse „denkfabriek” de National Academy of Sciences in Was hington DC, waar zo’n 12.000 Amerikaan se geleerden bij zijn aangesloten. Dr. Handler is van origine chemicus. Hij be hoort tot de top van de Amerikaanse we tenschap en meent in een uitstekende posi tie te verkeren om te analyseren in welk stadium de mensheid zich bevindt. „Steden zullen over dertig jaar tienmaal zoveel mensen herbergen als nu. Is dat niet een krankzinnige wereld”, aldus dr. Hand ler. „Er zullen de komende jaren niet min der dan 3500 steden van ieder één miljoen inwoners bij moeten komen. Een stad als Mexico City zal vijftig miljoen mensen gaan bevatten. Dat zijn immers geen ste den meer? Dat zijn een soort mierenhopen. Er zijn nog altijd 500 miljoen mensen op aarde die aan tropische ziekten lijden. Je kunt je dergelijke opeenhopingen van mensen in de ontwikkelingslanden nauwe lijks voorstellen. Er zijn nu al problemen met watervoorziening, zelfs in Californië. „Dit is je wereld”, onder redactie van James Mitchell, is opgebouwd uit de volgende hoofdstukken: Het heelal, de aarde, de levende natuur, de mens, van verleden en heden, de lage landen (speciaal voor Neder land, want de uitgave is van Engel se origine), de onderzoekende mens, de vernuftige mens en de chronolo gie (een overzicht van de belangrijk ste gebeurtenissen tussen 4000 voor Christus en nu op het gebied van politiek, godsdienst, wijsbegeerte, letterkunde, beeldende kunst, mu ziek, wetenschap en techniek). Die hoofdstukken zijn dan weer onderverdeeld in een grote diversi teit van onderwerpen, die vallen on der het hoofdstuk-gegeven. Men ziet: een volslagen andere benade ring van de wetenswaardigheden, die men in elk naslagwerk kan vin den. Door deze methodiek kom je er sneller toe een overzicht (in grote lijnen natuurlijk, want voor echte details moet je uiteraard elders gaan spitten) te krijgen van het on derwerp, dat je naslaat. Wat is na melijk het geval. Je zoekt in het alfabetisch register naar het tref woord. Stel, dat je iets van Freud wilt weten. Je komt die man op diverse plaatsen van het naslag werk tegen. Je bent dan wel ver plicht om de diverse artikelen even compressiekamer kan de decompressiesnel- heid nauwkeurig ge controleerd worden Bij de bespreking van het eerste deel van de Spectrum-encyclopedie „Dit is je wereld” een „verken ning van alles wat we weten” konden we enthousiaste geluiden laten horen. Nu, bij het uitkomen van de overige drie delen, zijn die geluiden gebleven. Zoals indertijd t gezegd: dit naslagwerk is niet trad- tioneel opgezet, dus geen encyclo- f pedie, waarin je alles compleet op alfabet vindt met korte verklarin gen op zich, maar wel een kwartet boeken, waarin je zeer veel aantreft, maar dan elk onderwerp in zijn na tuurlijke of wetenschappelijke ver band geplaatst. luchtsluis binnengelaten worden. Deze ruimte heeft haar eigen zuur- stofvoorraad. In de de- men niet diep op sommige zaken in kan gaan. Het dient als een baken, welke kant men uit moet zoeken. In dat verband had men sommige din gen wel weg kunnen laten en bij andere onderwerpen wat uitvoeri ger kunnen zijn (de oppervlakkig heid bijv, bij het behandelen van huishoudelijke apparaten als dat dan al geschreven en getekend moest worden is hinderlijk). Maar het zijn slechts opmerkingen in de marge. Over het geheel geno men is „Dit is je wereld" een uitste kend informatief naslagwerk; een kwartet leesboeken eigenlijk. En dat is iets wat je niet van elk ency clopedisch werk kunt zeggen. De prijs van deze Spectrum uitgave is 4 x f 75= f300. Het is waar dat hier propaganda- filmpjes over een onafhankelijk door te nemen, zodat je Freud steeds in de juiste context kunt plaatsen. Het betekent, dat je ge zichtsveld groter wordt dan je aan vankelijk beoogde. Aangezien de tekst vrij eenvoudig is gehouden en geen onbegrijpelijke vakterminoli- gie bevat wil je al snel wat meer gaan lezen. Een ander soort „opwekker” om te snuffelen is de illustratie, die ge bruikt is. En als je de boeken door neemt blijkt, dat er meer ruimte besteed is aan foto’s en tekeningen (al of niet in kleur) dan aan tekst. De illustraties maken een wezenlijk onderdeel uit van de informa tiestroom, die geboden wordt. Die stroom is ook zoveel mogelijk up to date. Waar er over de Oosterschelde gesproken wordt heeft men het over een doorlaatbare afsluiting. Bij mi- lieubeheersing en -bescherming noemt men terzijde de mogelijkheid dat wasmiddelen wel eens zonder fosfaten gemaakt zouden kunnen worden. Twee willekeurige voor beelden, die ook al aanduiden, dat men over veel onderwerpen dan ook wel wat (of aardig wat) vindt. Men probeert zoveel mogelijk objectief te zijn; geeft dan informatie plus vóór en tegen (kernenergie bijv.). Natuurlijk kleeft aan een werk zoals dit ook altijd het nadeel, dat Hoe weinig internationaal de op positie denkt, blijkt uit het feit dat zij bijvoorbeeld de inflatie in het land onverbeterlijk blijft toeschrij ven aan het bewind van president Giscard, en meent de inflatie ook zuiver van binnenuit te kunnen af weren. Het is typisch voor een groot land, dat het - niet eens uit zuiver propagandistische motieven - ver zuimt te kijken naar een afschrik wekkend voorbeeld als Groot-Brit tannië, waar een socialistische rege ring een conservatieve versloeg om de inflatie te bestrijden, en er daar op zelf aan ten onder gaat. 3 De aqualong- (of SCUBA-)duiker draagt reduceerventiel naar het een rubberpak Samengeperste lucht wordt in flessen spreken over zogenaamde tactische atoomwapenen. Er zijn immers geen gren zen aan het gebruik van dergelijke ver nietigingsmiddelen? Het is nonsens om over aanvaardbare of niet-aanvaardbare wapens te spreken. Wanneer je ooit een verbrand mens hebt gezien, begrijp je wat ik bedoel. Ja, ik houd een atoomoorlog voor mogelijk. Aanvankelijk was er, wat de kansberekening betreft, slechts sprake van een dergelijk conflict op het noorde- In de buitenlandse politiek buiten Europa zal de belangstelling eerder uitgaan naar landen als Algerije dan naar landen als Marokko en Zaïre. Gisgards „signaal” jegens die mach ten in Afrika die zich tegen de huidi ge westersgezinde regimes ingra ven, waren onder een links regime onmogelijk geweest. Wat wel van het gaullistisch tijd perk is overgebleven, is bijvoor beeld de blijvende afwijzing van de NAVO, hoewel de Fransen over alle faciliteiten van het verdedigingsap- paraat beschikken wanneer zij dat willen, en als iemand dat niet open lijk zegt. En dan is er met name de Franse afwezigheid op de ontwape ningsconferenties in Genève. zien van de Europese Gemeenschap en de Europese samenwerking een nachtmerrie. De ontwikkeling bin nen de EEG zal geheel tot stilstand komen, ten gunste van meer aan dacht voor de Comecon. Daarente gen zal een linkse regering zich wel op de ontwapeningsconferentie in Genève laten zien. Handler voegt daar aan toe, dat de be schadiging van deze ozonlaag tot gevolg heeft dat vijfmaal zoveel ultraviolette stra len de aarde zullen bereiken als voorheen, wat betekent dat wanneer de ogen van de mens in het licht zouden komen, onmiddel lijke blindheid ontstaat. Hij sprak van een toestand van absolute terreur als gevolg van een dergelijk atoomconflict. Boven dien zou, wanneer bijvoorbeeld Amerika en de Sovjet-Unie zouden botsen in een atoomoorlog, reeds na zeven dagen tijd ook de ozonlaag op het zuidelijk halfrond met 10 procent verminderen. lijk halfrond tussen bijvoorbeeld de Sov jet-Unie en Amerika. Langzamerhand neemt ook de mogelijkheid van een atoom conflict op het zuidelijk halfrond toe. Een confrontatie tussen de atoommachten zal in een etmaal tijd naar schatting 500 mil joen mensen het leven kosten. Bovendien zal de aarde ongeveer 20 procent van de haar beschermende ozonlaag verliezen”. ontwikkelingslanden, bedragen maar liefst 250 miljard dollar, terwijl tezelfder tijd velen van ons in de wetenschappelijke samenleving de grootste moeite hebben om de meest bescheiden budgetten bijeen te schrapen voor niet militair gericht we tenschappelijk onderzoek”. Frans-Quebec op de televisie ver schijnen die reminiscenties oproe pen aan het beste wat de fasistische propagandist Goebels ooit maakte, en zonder een enkel moment van ironie in de aankondiging. Toch hebben de Fransen geen groot heidswaan meer. De macht aan de top is hoogstens nog te groot. S meegevoerd en via een masker gevoerd, onder een druk gelijk aan die van het water -e^***«*^ l} 2 De standaard duikeruitrusting een zware metalen helm mei borstplaat, een waterdicht rubber pak. zware laarzen on een slang waardoor van boven hot water oppervlak lucht wordt gepompt 4 Dit atmosferische duikerpak heeft een operationele diepte tot 300 m. De scharnieren de armen en benen laten slechts een beperkte be wegingsvrijheid toe 'Or ganen' voor gereed schap. enz worden van binnen uit bediend. De duiker bevindt zich in lucht van normale druk, waardoor geen decom pressie nodig is. Uitge ademd koolzuurgas wordt chemisch gebon den, zuurstof wordt toe gevoerd uit rugcilinders. 1 Edmund Halleys duikerklok was ca 2,5 m hoog en aan de basis 1,5 m in doorsnede De klok was van hout, mot glazen patrijspoorten en verzwaard mot lood. Lucht werd moe genomen in twee met lood gevoerde vaten. Als er oen loog was. word dit aan oen kabel naar boven getrokken om weer gevuld te worden. Qa

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 18