s jaren eruggezet Hetze bedreigt Tweede emancipatie van homo’s in VS McCarthy- periode verwacht Ki O* Door Harm Koops Florida McCarthy-tijdperk San Francisco Vooruitzichten Andere waarden Speciale pers 1 II SU Vf i Morgen, de laatste zondag in juni, gaan in tal van Amerikaanse steden weer honderdduizenden mensen de straat op om deel te nemen aan de zo langzamerhand traditioneel geworden Gay Freedom Parades. Hoeveel mensen er dit jaar aan deze gigantische manifestaties meedoen is natuurlijk niet bij benadering te zeggen - maar vorig jaar liepen er alleen al in San Fransisco om en nabij de 120.000 mensen mee. Deze mars is in de eerste plaats een demonstratie van homozelfbewustzljn, maar ontstaan naar aanleiding van een concrete gebeurtenis. Op 27 juni 1969 deed de Newyorkse politie namelijk een inval in de Stonewall Inn, een homobar in de wijk Greenwich Village. Dergelijke politiepraktijken waren In die tijd aan de orde van de dag. Normaal gesproken reageerden de aanwezigen in zulke bars nogal geschrokken en tevens gedwee op zo’n politie-optreden, maar deze keer was hun reactie er een van grote woede. De agenten werden min of meer opgesloten in de bar, waar zij werden bekogeld met flessen en stenen. Pas nadat er versterking was gekomen konden de politieagenten worden bevrijd. VB W L ili I t I f i lz I r i i I J In die jaren werkten er tai van organisaties, die weliswaar prachtige emanicipatie-idealen in hun vaandel hadden geschreven maar in feite alleen een sociale functie hadden binnen het beperkte homo- wereldje. Het was namelijk het beruchte McCarthy- tijdperk, en de slaperige periode van het Eisenho- wer-gouvernement. Tegenover de overal aanwezig geachte vijand „wereldcommunisme” diende een gesloten binnenlandse front pal te staan. Ook homo- sexualiteit of willekeurig welke vorm van afwijkend gedrag was al voldoende om iemands toekomst in gevaar te brengen. Dergelijke zaken werden immers beschouwd als on-Amerikaanse en subversieve acti viteiten. Deze laatste zondag van juni is de afgelopen jaren uitgegroeid tot een nationale manifestatie van de homobevolking in de VS, met een protestkarakter dat sinds kort meer dan ooit nodig is nu discrimine rende bepalingen die waren afgeschaft weer wor den ingevoerd. De volgende avond, een zaterdag, trokken grote groepen homo’s de straat op om in de buurt van de Stonewall Inn massaal te demonstreren tegen het politie-optreden. Een en ander liep uit op harde confrontaties met de politie: vier avonden achtereen was dit deel van Greenwich Village het toneel van hevige rellen. Nog geen maand later was in de stad New York het Gay Liberation Front (kortweg Gay Lib) opgericht, een organisatie met als voornaamste bestaansgrond onvrede met de relatief geringe acti viteiten van andere homogroeperingen. Bovendien wil de religieus-getinte groepering die het initiatief tot het referendum in Florida nam ook in andere grote Amerikaanse steden de afschaffing bewerkstelligen van lokale verbodsbepalingen be treffende discriminatie van homosexuelen. Een zware tegenslag voor de beweging die in de VS opkomt voor gelijkberechtiging van homo’s, met als onvermijdelijk gevolg dat deze beweging nog meer Net als het studentenprotest dat in de late jaren zestig floreerde, had Gay Lib zijn wortels in oudere burgerrechtenbewegingen, met een historie die te ruggaat tot in de jaren vijftig. God heeft de mensen (en dus ook homoseksuelen) lief. In een maatschappij met een joods-christelijke traditie kan men dan ook terecht de vraag stellen: „Waarom de wet niet?" in de openbaarheid moet treden om te strijden tegen deze vérgaande intolerantie. Na de vermoeienissen van een urenlange demonstratieve optocht welverdiende rust in de openlucht. Deze foto werd genomen in een Newyorks park. Wat al duidelijk werd in het overzicht van de „belangenbehartiging” in San Francisco geldt ook voor de homobeweging in de rest van de VS. Tal van groeperingen met slechts één of enkele doelstellin gen. Zo is er een betrekkelijk conservatieve groep die de beslotenheid van de eigen subcultuur op zoekt, een reformistische tak die veranderingen nastreeft op het gebied van onderwijs, opvoeding, sociale dienstverlening en wetgeving, en er is een radicale groep die zich toelegt op radicale actie en confrontatie. Eén van de belangrijkste homobladen in de VS is The Advocate, een tijdschrift dat nu tien jaar be- San Francisco is wat de VS betreft een uitzonde ring. De stad heeft een totale bevolking van 650.000 mensen, waarvan naar schatting 150.000 homo’s. Dit brengt met zich mee dat de homosubcultuur (kan men bij een dusdanige concentratie eigenlijk nog wel spreken van een ,,sub”-cultuur?) een in het oog springend onderdeel van het stadsbeeld is. Vanzelf sprekend zijn in San Francisco de faciliteiten voor een zo grote bevolkingsgroep er dan ook naar theaters, bioscopen, bars, baden, restaurants, sport clubs, allemaal exclusief voor homo’s. En ook de gemeentelijke autoriteiten hebben zich bij deze situ atie aangepast. De politie bijvoorbeeld beschikt over speciale staffunctionarissen die moeten voor komen dat agenten zich incorrect of intolerant ge dragen tegenover homo’s. Tevens beschikt San Francisco over een mensenrechtencommissie die er op moet toezien dat de plaatselijke antidiscrimina- tiebepalingen worden nageleefd. Er zijn in San Francisco uiteraard tal van „belan genorganisaties” voor de homobevolking. Eén van de grootste is de in 1965 opgerichte Society for Individual Rights, enigzins te vergelijken met het COC in ons land. Een van de slogans van deze organisatie is „Out of the closets”, ofwel het zelfbe wustzijn van de homo’s bevorderen opdat ze niet alleen in een afgescheiden wereldje maar onder alle omstandigheden voor hun homosexualiteit durven uit te komen. En verder richt men zich op de buitenwacht met het doel vooroordelen en discrimi natie uit de weg te ruimen. Foutieve denkbeelden leefden zelfs onder psychiaters. Phyllis Lyon, staf functionaris van het National Sex Forum (een insti tuut dat verouderde ideeën probeert te veranderen die in de medische wereld ten aanzien van homo sexualiteit heersen),, vertelde dat het Amerikaanse genootschap van psychiaters pas drie jaar geleden een officiële verklaring heeft aangenomen waarin - eindelijk - wordt gesteld dat homosexualiteit geen „ziekte” is. Hoofdredacteur Robert McQueen omschrijft het karakter van zijn blad als volgt: „Wij geven sec het nieuws over de homo-emanicipatiebeweging in de VS. Verder belichten wij politieke onderwerpen die voor homo’s van belang kunnen zijn. Voor het overige, en dat is vooral een middel om de verkoop baarheid van The Advocate te bevorderen, propage ren wij de „gay lifestyle”. Uit het antwoord op mijn vraag wat die homo-levensstijl dan wel inhoudt, blijkt dat hij in feite doelt op de levenswijze die talloze alleenstaanden er op na houden: grote be langstelling voor toneel, ballet, film, exposities in musea en galerieën, culinair genot in restaurants, etcetera. Een levenspatroon dus dat evenzeer van toepassing is op „lotgenoten” elders in de westerse wereld. Naast The Advocate zijn er tal van andere homo- publikaties. Zo heeft iedere stad of regio van enige betekenis regelmatig verschijnende bladen waarin voornamelijk geattendeerd wordt op sociale activi teiten binnen de homo-subcultuur, maar ook met de nodige roddelverhalen over wat er zoal in het „het wereldje” is voorgevallen. Maar in ieder geval heeft de homobeweging een kleine twee maanden geleden eindelijk de federale erkenning gekregen die zij verdient: voor het eerst in de geschiedenis werden vertegenwoordigers van de National Gay Task Force in de gelegenheid gesteld hun wensen kenbaar te maken aan naaste medewerkers van president Carter. De ironie wil namelijk dat homosexuelen blijk baar in staat zijn waarden aan te dragen die kenne lijk zeer gewild zijn in de huidige samenleving. i I i I I f Toen ik onlangs in San Francisco was, sprak ik o.a. Jim Foster, een homo-activist sinds het midden van de jaren zestig. Hij liet mij een manifest zien uit de bloeitijd van Gay Lib, waarin bijvoorbeeld wordt gezegd dat San Francisco een vluchtelingenkamp voor homo’s is. „Homosexuelen vluchten uit alle delen van de Verenigde Staten naar deze stad, niet omdat het daar zo prettig is maar omdat het elders In kringen van homo-activisten hoopt men nog altijd dat de lobby in Washington over zo’n vijf jaar het gewenste resultaat, te weten inwilliging van bovengenoemde eisen, zal opleveren. Of deze hoop werkeheid zal worden is op z’n minst twijfelachtig, gezien de krachtige anti-stemming die thans de kop opsteekt onder de „zwijgende meerderheid” van de Amerikaanse bevolking. De schrijver Merle Miller voorspelt zelfs een tweede McCarthy-periode, met in plaats van het communisme sex als vijand. En de politieke commentator I.F. Stone vindt de ethische bewogenheid van president Carter zo ernstig dat hij de volgende uitspraak deed: „Onder Nixon zat Billy Graham in een bijgebouw van het Witte Huis en nu zit Billy Graham in het Witte Huis.” De restauratieve krachten die overal in de wester se samenleving te zien zijn (men denke alleen al aan het „ethisch réveil” dat de heer Van Agt in ons land predikt) betekenen ongetwijfeld een tegenslag voor de homo-emancipatiebeweging. De eerste stappen naar gelijkberechtiging zijn echter gezet, een „be- vrijding” die zeker niet ongemerkt aan deze maat schappij voorbij zal gaan. E folk Lar ges] een moi han geh sidi al t de ling plat frui klol VOO nen bek kon niei D in I 27e, jaai daa E je i wa hui sch der de lijk var ten strt ach leli. te 1 me: om pro atk van teit spe de kos voc woi bur stei cull mei son of ma: een is d te v de A bui cul dai afg dig pre het Bei a-c de Bei De gevestigde nieuwsmedia schenken doorgaans maar weinig aandacht aan homozaken. Het is dus belangrijk dat er via een pers die sympathiek staat tegenover veranderingsgezinde bewegingen nieuws wordt verspreid over de resultaten en de werkwijze van de diverse homogroeperingen. Hierbij doel ik met name op de teleurstellende uitslag van een referendum dat begin deze maand in Florida werd gehouden. De inwoners van Miami en omgeving stemden toen vóór intrekking van een op 1 januari 1977 van kracht geworden verordering die discriminatie van homosexuelen op dit gebied van o.a. werkgelegenheid en huisvesting verbood. Reli gieuze fanatici van diverse pluimage voerden een felle campagne tegen homosexualtiteit en het resul taat bleef niet uit: de grote massa, onkundig van het feit dat het eigenlijk om de persoonlijke vrijheid van (toevallig homosexuele) medeburgers gaat, bleek vóór discriminatie van homo’s. Dit overzicht is natuurlijk verre van volledig. Zo ook wat de homo-emaniciaptie betreft. Sinds een paar jaar is er een overkoepelende organisatie die de homo-activiteiten in de hele VS bundelt, de National Gay Task Force. Vorig jaar startte dit orgaan een federale lobby, met als voornaamste doelstellingen een landelijk verbod op discriminatie van homo’s bij werkgelegenheid, huisvesting en overheidsvoorzieningen; afschaffing van de bepa ling dat militairen op grond van homosexualiteit uit het leger kunnen worden gestoten; intrekking van de wetsbepaling dat homosexuelen niet mogen im migreren, laat staan in aanmerking kunnen komen voor naturalisatie tot Amerikaans staatsburger; een verbod voor politie en veiligheidsdiensten om dos siers aan te leggen waarin sexuele voorkeur en gedrag alsmede sociale en politieke activiteiten en individuen worden vermeld; federale overheidsteun voor hulpprogramma’s van homo-organisaties om de problemen van homosexuelen te verlichten; on- middelijke vrijlating van alle homo’s die enkel en alleen om reden van hun sexuele voorkeur gevange nisstraffen uitzitten. zo slecht is. Tienduizenden en nog eens tienduizen den ontvluchten de kleinere steden waar homosexu aliteit een gevaar betekent voor je werk en de hoop op een behoorlijk (menswaardig) leven de grond inboort. Deze homosexuelen weten zo te ontkomen aan de trieste praktijk van alledag: chantage, ge vaar voor ontslag en pesterij door opgeschoten jongeren en politieagenten. In San Francisco is op deze wijze een getto ontstaan, uit zelfbescherming. Een getto en geenszins een vrij territorium” Een manifest dat er niet om liegt: zeer summier wordt de onderdrukking omschreven die miljoenen homo sexuelen in de VS (en daar niet alleen) ervaren. Anita Bryant, fervent tegenstandster van homofi lie. Zij leidde de actie in Florida. Statistieken wijzen immers uit dat steeds meer jongeren er de svorkeur aan geven alleen te leven of in een betrekkelijk losse verhouding. Het huwelijk wordt steeds minder beschouwd als alleenzaligma kend (en dat is niet vreemd in een land waar vier van de vijf huwelijken eindigen in een scheiding). Kor tom, het in de openbaarheid treden van de homo sexuele bevolkingsgroep zou ondanks de ongunstige ontwikkelingen van dit ogenblik wel eens een nieuw soort vrijheid kunnen opleveren voor miljoenen mensen die au fond geen enkel direkt belang hebben bij de bevrijding van de homosexuelen. Voor de overgrote meerderheid van de Amerika nen is dit uiteraard een gruwelijk vooruitzicht: zij i koesteren immers nog steeds het traditioneel-chris- telijke ideaal van het deugdzame familiebestaan! staat en eens in de twee weken verschijnt. Dit blad - met een lezersbereik van zeker een kwart miljoen - heeft een inhoud van zeer hoog gehalte: een breed scala aan gefundeerde opiniërende artikelen, nieuwsverhalen, verstrooiende lectuur en gerichte advertenties. Voor homosexuelen in de VS is dit blad het medium bij uitstek om geïnformeerd te worden over de ontwikkelingen aan het homofront. In de achterliggende jaren is het de Amerikaanse wetgever geleidelijk aan duidelijk geworden dat de homoprotesten niet langer genegeerd kunnen wor den. Weliswaar is in vele staten de „fair employment law” nog steeds niet van toepassing op homosexue len (volgens de wet kan homosexualiteit nog altijd worden gebruikt als argument om een werknemer te ontslaan), maar inmiddels zijn in negentien staten - op een totaal van vijftig nog altijd een forse minderheid - de anti-sodomiewetten afgeschaft. Die bepalingen hielden domweg een totaal verbod in van homosexualiteit, zelfs tussen volwassen mensen. Heel wat mensen verkeren nog steeds in de waan dat homoseksualiteit moet worden beschouwd als een ziekte die te genezen is. De demonstrante op deze foto steekt duidelijk de draak met die misvatting en draait de zaken maar eens honderdtachtig graden om: vrees voor homoseksualiteit kan worden genezen, aldus de tekst op het bord dat zij meedraagt tijdens de Gay Freedom Parade.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 20