Belastbaar inkomen f4377,99 Frans Derks ook f nooit tevreden 0. I I S^kJE au ■g „ALLEEN BROOD OP DE PLANK ALS JE WINT’ door Jaap Otten Hulp Desolaat F I Gecompliceerd Ontuchtcommissie I I ti Smit zonder aarzelen: „Ja, da’s waar, ik stop ermee.’’ De heer: „Is het werkelijk, kerel?”. Beschaafde verrassing en neerbuigend medeleven. - - V De dame gaat nog, maar de heer straalt welstand uit; die curieuze voornaamheid die op Epsom, Ascot en andere banen „overseas" nog veelvuldig wordt aangetroffen. English style, een zwarte bolhoed, zware Sigaar, zwaar kostuum. Ze zijn op weg naar de luxe automobiel die hen een paar uur terug pal achter de tribune heeft afgeleverd. Weer een middagje Duindigt gehad, de renbaan verzamelt Wassenaarse welgestelden en Haag se penose. Piet Smit heeft de deur van de kleedkamer bereikt als hij door de dame wordt aangesproken. „Zeg, Piet, jongen, wat heb ik gehoord? Het is toch niet waar, hè, dat je gaat stoppen???. s Smit met Double Six M op weg naar de Nederlandse titel 1956. Pikeur Piet Smit wil de strijd gaan staken es- üs 85 70 Z’n vrouw: „We hebben het een keer 2S, VI >en i is- ie- js- Smit kent die reacties. „Ik. heb de gekste dingen meegemaakt in de afgelopen we ken. Wildvreemde mensen die je opbellen. Of ik soms nog geld wil lenen, ik heb al een paar mensen gesproken waar ik privé- trainer kan worden. Laatst belde er een oud vrouwtje op, komt altijd op de koers „Wat zonde nou, meneer Smit, dat u stopt, wat is dat nou beroerd voor u.” Ik vindt het aardig hoor, dat de mensen zo meeleven, maar geld lenen en zo, dat is natuurlijk niet de oplossing. Van de ruim honderd beroepspikeurs in Nederland is Jan Wagenaar, volgens insi ders, de enige die er echt royaal van kan leven. Hij wint veel, krijgt daardoor de beste paarden in training en kan dus blij ven winnen. Wagenaar is arrivé, maar de rest? Een vetpot is het zeker niet. ging, we zijn nu aan het interen,, maar zo kan het niet doorgaan, natuurlijk”. Hoog boven de renbaan is De Sociëteit, een comfortabel etablissement vanwaar de prominenten van de Koninklijke Ne- derlandsche Harddraverij- en Renvereni ging de koersen volgen. Aan de bar luncht Cees Berg, de perschef van de stichting NDR die het koerswezen in dit land ver zorgt. Berg, omzichtig: „Tja, Piet Smit, kijk eens, je kunt het het beste vergelijken met de wielrennerij. Daar heb je een Merckx die veel wint en dus goed verdient, maar je hebt ook die kleinere rennertjes die het met veel minder moeten doen. Zo ligt het hier ook zo’n beetje. Hoe meer je wint, hoe meer geld er binnenkomt. Dat hoef je Jan Wagenaar maar te vragen’”. over de beschuldiging. Hij wil eerher stel voor zijn dochter: „Dat kind is een bekende hockeyster in Zwolle en heeft een uitstekende betrekking als secreta resse", zei hij in Voetbal International. Berg: „Weet je wat het is met de meeste pikeurs? Ze hebben verstand van paarden, maar niet van zaken doen. Ze kunnen geen bedrijf leiden!”. Wrang toeval. hii woont aan de rand van het oude Mereveld dat jaren terug door de NDR werd opgegeven. Ooit een bloei end vermaakcentrum, de tribunes staan er nu weg te rotten, de verlatenheid is voel baar, een desolate boedel. De baan is nog goed te gebruiken, dat is nog een geluk, Smit heeft er een mooie trainingsbaan aan. De andere inkomensbron wordt ge vormd door het prijzengeld. Vorig jaar reed Smit 160.000 gulden bij elkaar, daar van gaat 75 procent naar de eigenaars van de paarden. Smit zelf krijgt 25 procent. Die verdeling is gebruikelijk in het pikeurswe- reldje, alleen Wagenaar kan het zich ver oorloven één derde van de pot te claimen”. Piet Smit (46 jaar) traint paarden. Beroepspikeur. Hij heeft een eigen be drijfje met vier man personeel, ’n klei ne zelfstandige dus. Het is sappelen, zeventig of tachtig uur in de week en amper brood op de plank. Een mini- mum-inkomen? Vorig jaar verdiende Smit 4000 gulden. „Dan kan je nog zo van paarden houden, maar er komt een moment dat je denkt: ik stop, ik ga lekker in loondienst, niks geen sores meer”. Zover is het nu. Wat er binnenkomt aan stalgeld - een kleine 200.000 gulden vorig jaar - gaat dan ook royaal op aan loonkosten en andere vaste lasten. Een paar vaste gegevens: hij heeft ruim 50 ton hooi nodig, dat is 30.000 gulden; 100 ton stro: 22.000 gulden, de Hij heeft vier man personeel in vaste dienst. „Een goeie ploeg”, zegt hij ze zijn niet te beroerd om te werken”, Zijn vrouw doet de loonadministratie. „Al had ik er tijd voor, van dat soort zaken heb ik geen verstand. Ze kunnen me weinig meer ver tellen over paarden, ik zit 31 jaar in het vak, maar zakelijk inzicht, nee. Misschien is dat wel mijn grote probleem”. „Je moet ook een beetje manager zijn, dat gaat me moeilijk af. Ik heb altijd geleerd: wat je koopt, moet je contant betalen. Nu hoor ik opeens: dat is stom. Je moet werken met geld van anderen, zeg gen ze, ja, dat zal wel, maar dat zie ik niet”. deur voor hem dicht hebben gedaan! Want ik mag toch niet aannemen dat hij pisnijdig is over de smet die op zijn dochter is geworpen, omdat de roddel zou impliceren dat zij met iemand om gang had die door Aad Mansveld voor homo was uitgescholden! Zo zijn we toch zeker niet getrouwd? verzorging van de paarden kwam vorig jaar op 65.000 gulden, aan lonen was hij hetzelfde kwijt. „En dan heb ik het nog niet eens over sulky’s, tuigen en dat soort dingen. Een sulky kost tegenwoordig 3300 gulden en er wordt er nog wel eens een kapotgereden”. Z’n vrouw: „Piet rijdt de truck met de paarden zelf naar de koersen. Dan ben je wel hartstikke moe als je thuiskomt, maar als je dat moet laten doen Die truck kost toch al een gulden per kilometer”. Hij: „Waar het naar toe zou moeten, is een verhoging van de stalgelden. Nu leef je op provisie, je moet winnen om brood op de plank te krijgen, je hebt totaal geen zekerheid. Van die stalgelden zou je moe ten kunnen leven dat prijzen geld is dan meegenomen”. Een tijdje terug al hakte Smit de knoop door: hij zou stoppen. Hij stuurde een aantal eigenaren een brief dat ze hun paard per 1 juli konden ophalen, hij zag geen perspectief meer. Maar inmiddels is er hulp komen opdagen. „Onder die eige naren zitten nogal wat zakenmensen”, zegt hij, „affijn, ze vonden het zonde dat ik ermee ophield, ze zouden eens bekijken hoe het nu verder moest. Ik heb al iets gehoord over de oprichting van een BV, dan zou ik directeur worden, ach, ik zie wel, ik wacht in ieder geval nog even af”. „Kijk, ik zou natuurlijk het liefste in dit vak blijven, ik heb nog nooit anders ge daan, maar dan moet ik wel redelijk kun nen leven. Ik hou van dit werk, ik hoef ook niet ten koste van alles te winnen. Winnen is mooi, maar niet ten koste van het paard, ik heb vooral jonge dieren hier, altijd gehad trouwens, nou, ik heb geduld met ze, ik forceer het niet, al kan ik het geld nog zo goed gebruiken. Een paard is voor mij nog altijd meer dan een beest waarmee je geld kunt verdienen. Je hebt pikeurs die er anders over denken. Wagenaar heeft wel eens gezegd: „Als ik stop, zie je mij nooit meer op de koers. Nou, dat zou ik niet durven zeggen". laten we zeggen, met Vera Beths of met Monique Bolleboom schoot ging, dan zou ik me wel drie keer bedenken voor dat ik, zoals Frans Derks nu, naar de ontuchtcommissie holde om mijn be klag te doen. Wat is er op dat gebied niet allemaal voor schandelijke roddel over de minis ters en ex-ministers Pronk, Veldkamp, Vredeling en anderen in De Telegraaf en Privé geschreven, zonder dat die ogenblikkelijk naar de tuchtcommissie holden? OK, zal Frans Derks nu mis schien zeggen, maar wat moet mijn eigen vrouw wel niet denken van al dat gepraat? En waar het me eigenlijk om gaat is, dat de Volendammers Jan Kei zer en dokter Van Duin met hun roddel wilden aantonen, dat ik partijdig voor PEC/Zwolle floot vanwege die voor- zittersdochter. Afgezien van het feit dat Volendam nu naar de eredivisie is gepromoveerd en niet PEC/Zwolle, zou deze beschuldiging impliceren dat ik géén intieme betrekkingen zou on derhouden met één of meer Volendam- se palingdochters, en dat vind ik een buitengewoon infame aantijging, die ik niet over mijn kant hoef te laten gaan! ven, zelfs al had hij intieme betrekkin gen met deze of de vorige PEC/Zwol- le-voorzitter zélf onderhouden! Hij rijdt viermaal in de week naar de drafbaan. Dinsdagavond naar Hilversum, woensdagmiddag naar Duindigt en zater dag en zondag ook Duindigt. Vroeger wil de hij op Wolvega nog wel eens een kansje wagen. „Te ver, zegt hij nu, je bent midden in de nacht thuis en dan heb je vaak nog geen cent gewonnen, moet er dik geld bij”. Z’n vrouw: „ik zou het niet erg vinden als hij stopt. In 17 jaar zijn we twee keer weggeweest met vakantie, we hadden am per tijd voor een huwelijksreis, ja, drie dagen, geloof ik”. Smit: „Aan vakantie heb ik geen behoef te. We zijn één keer bij m’n broer geweest, die woont in Spanje. Na twee dagen ben ik het zat. Zit je daar met een boekje in je hand op het strand, daar krijg ik de kriebels van. Maar aan de andere kant: ik zou best in loondienst willen werken, ben je tenminste van die sores af, een beetje genieten van je vrije tijd. Ik weet zeker dat ik aan de slag zou komen. Het hoeft niet eens in de paardenwereld te zijn, de auto branche misschien, ik zal m’n handen wel laten wapperen”. Op weg naar de kleedkamer van Duin digt, hij heeft geen al te best middagje achter de rug. Driemaal gestart, driemaal achterin geëindigd. Hij scheldt op de lo ting. „De laatste maanden heb ik niet meer in het eerste gelid geloot, steeds in het tweede gelid starten, dan kom je er haast niet meer bij”. Smit: „Ach, zulke dingen gebeuren. Je went eraan”. Z’n vrouw, altijd mee naar de koers: „Het is toch wat, ben je bijna een hele dag bezig en geen cent verdiend”. iet le- Smit: „Nu hoor ik opeens van sommige collega’s: misschien heb je toch wel gelijk Piet, het gaat mij ook niet zo best. Maar daarvóór hoorde je ze nooit. Ze durven voor mekaar hun mond niet open te doen. De schijn ophouden, weet je wel”. U merkt het wel, het is een gecompli ceerd probleem. Ik zelf heb helaas geen afgeronde mening over deze kwestie. Wel wil ik zwart op wit toegeven dat noch ikzelf, noch mijn dochter ooit door Frans Derks met oneerbare voor stellen is benaderd. Omgekeerd geldt trouwens hetzelfde. Maar die penalty tegen PEC/Zwolle in de wedstrijd MW-PEC/Zwolle bij een stand van 1-0 had hij natuurlijk wel moeten ge- Er zou nog een reden voor Derks moeten zijn om zich de roddel met enig welgevallen te laten aanleunen. Pleit het niet voor zijn viriliteit tot op hoge leeftijd, dat men hem, zij het draadloos vanuit Volendam, nog wil koppelen aan een Zwolse jongedochter? U weet toch, dat de leeftijd van Frans Derks een van de best bewaarde topsecrets van de NAVO-landen is? Hij oogt wat oud voor de dertig jaar die hij speelt, maar oudheidkundigen schatten hem tussen de 55 en 60 jaar! Die schatting kan foutief zijn (denk aan de vele ver gissingen die met de vuistbijlen van Tjerk Vermaning zijn gemaakt), maar een feit blijft dat hij ouder is dan we denken, zij het vermoedelijk ook weer jonger dan we hopen. Hoe dan ook, als ik op mijn leeftijd nog zo’n bewijs van bekwaamheid kreeg opgespeld dat ik, sven meegemaakt op de koers, komt de vrouw van een pikeur op d’r man af of-ie nog een gulden heeft voor een kop koffie. Nou hij rommelen in z’n portemonnee, komt-ie met veel moeite toch aan een gulden, kon ze toch een koppie koffie kopen. Nou ja, als het zo moet, dan hebben wij het nog goed, heb ik tegen Piet gezegd.” Pikeurs hebben twee bronnen van in komsten. Ze zijn in de eerste plaats pen sionhouder. Ze hebben de accommodatie om paarden van anderen te stallen. Ze berekenen dus stalgeld aan wie zich de luxe van een koerspaard permitteert. Bij Smit komt dat op 460 gulden per maand, voor dat bedrag wordt het paard verzorgd, getraind, naar de renbaan gereden en ten slotte „in koers gebracht”. Achter het woonhuis begint zijn bedrijf: een lange rij boxen voor de paarden, hij heeft er 49 in training nu. Verderop staan schuren, en silo’s met stro, hooi en haver en allerhande werktuig: tuigen, bitten, hoofdstellen, een tractor, sulky’s, de hele rataplan Op het erf staat de grote truck met oplegger waarmee hij de paarden naar de koers rijdt. Die Frans Derks is nu toch ook nóóit tevreden! Jarenlang is hij, openlijk of in bedekte termen, voor homo uitgekre ten, en nu wordt hij op dit gebied, zij het langs een nogal indirecte omweg, gerehabiliteerd via het Volendamse ge rucht dat hij betrekkingen zou onder houden met de dochter van de voorzit ter van PEC/Zwolle en nu is hij weer niet tevreden! De ifrij spraak van die eerdere beschuldiging, die Aad Mans veld naar het schijnt wel eens in het vuur van zijn spel tijdens een wed strijd heeft gespuid, waarna hij kampi- oen-gele-kaarten-recipiënt van Frans Derks werd, kreeg des te meer gewicht omdat zij afkomstig was van dokter Van Duin van Volendam, een man dus die er voor gestudeerd heeft en heus wel weet van welke kunne de mens is. Als Volendammer arts moet hij zelfs in staat zijn het geslacht te onderschei den van palingen en alen, dus als hij rondvertelt dat Frans Derks het houdt met een dochter van een voorzitter (en wie kent een virieler soort vrouw dan dochters van voorzitters?), dan mag je rustig aannemen dat Frans Derks zelfs bij Anita Bryant, de godsdienstwaan zinnige vervolgster van de homofielen in Miami, rustig op schoot zou mogen zitten. Rehabilitatie van de bovenste plank dus, in zeker opzicht zelfs een dubbele rehabilitatie, want het schijnt nu niet om de dochter van de huidige PEC- /Zwollevoorzitter Van der Wal te gaan, maar om de dochter van de voor malige voorzitter Ten Doeschate. Een losbol, die Frans Derks! Voorzitters- dochters zijn hun eerbaarheid niet ze ker als hij in de buurt is! „Mamma hou je kind in huis, Fransje fluit PEC- /Zwolle thuis!”. Het enige bedenkelij ke is nog, dat PEC/Zwolle-voorzitter Van der Wal zich zo furieus boos maakt Nederland heeft met 3-1 van Enge land gewonnen. Het Engelse doelpunt kwam tot stand uit een strafbal, de Nederlandse doelpunten uit twee straf comers en een lange hoekslag. Hoe heet deze sport: 1. voetbal, 2. hockey, 3. strafbal? Het juiste antwoord is niet, zoals de meeste inzenders meenden, „strafbal", maar hockey! Toch gaan er niet ten onrechte stemmen op om hoc key voortaan gewoon strafbal te noe men, bijvoorbeeld veldstrafbal en zaal- strafbal, want een normaal doelpunt wordt tegenwoordig niet meer ge scoord. Als mijn boekhouding goed is bijgehouden, werd het laatste normale, uit een vloeiende combinatie gescoor de doelpunt aangetekend door Dick Esser in 1949. Wat een sport! Twee maal 35 minuten strafcomers schieten, met daartussen door wat bezigheden die in twee delen uiteenvallen: het transporteren van de bal in de richting van een der beide doelen (dat is het eerste deel), om al daar te trachten een strafcomer te for ceren (tweede deel). Die twee bezighe den samen worden nog steeds „hoc key genoemd, maar ik persoonlijk ver gelijk het liever met de veegpauzes tijdens hardrijden op de schaats of het speedway. De hockeyers zouden zich zelf en de toeschouwers veel tijd en ergernis besparen, als zij zich beperk ten tot het nemen van tien strafcomers door beide partijen. Zo’n wedstrijd kan dan in de rust van een voetbalwed strijd verspeeld worden, zodat het pu bliek zich niet bekocht hoeft te voelen en de hockeyers (strafballers) toch nog van wat publiek verzekerd kunnen zijn. Piet Smit behoorde een paar jaar terug nog tot de toptien onder de Nederlandse pikeurs, een ranglijst, die wordt samenge steld op basis van het gewonnen prijzen geld. Hij is er nu af, het is wat teruggelo pen stelt hij vast. „Maar dat breekt je nek niet, het zijn vooral de onkosten waarvoor je zit. Je hebt met zo’n geweldige kosten stijging te maken gehad in de afgelopen jaren, daar is niet meer tegenop te werken”. Hij zit breeduit aan de keukentafel. Hij heeft werkhanden en een gebruinde kop. Coltrui, versleten spijkerbroek, de klom pen uitgeschopt in de bijkeuken „Een paardeman”, zegt hij van zichzelf. Hij be gon als staljongen destijds bij de ouwe Wagenaar in Amstelveen, hij was toen een jaar of 15. „Op school spijbelde hij al om l maar bij de paarden te kunnen zijn”, zegt ~z’n vrouw. Hij boert slecht de laatste jaren. Van daar dat besluit om te stoppen. Hij moet ook ’n beetje om z’n gezin denken, zegt hij, hij heeft tenslotte ook twee kinderen. Loopt bruusk naar een kast. „Hier nou zie je het zelf”, de vinger glijdt over de balans van vorig jaar. Daar staat heteen belast baar inkomen van 4377,99 gulden. „Dat kan ik geen menswaardig bestaan meer noemen. Het is dat we wat opzij hebben kunnen leggen in de jaren dat het beter So what? Dankzij haar vermeende be trekkingen met Frans Derks is zij nu een nog veel bekendere hockeyster in heel Nederland! En wat haar functie als secretaresse betreft, verwijs ik naar de cartoons dienaangaande in Playboy. Ik bedoel: een baan als secretaresse zegt mij op zichzelf niets, dat is geen automatisch bewijs van goed gedrag, zoals een baan als abdis in een kloos ter, of als ziekenverpleegster in een oudevrouwentehuis. Welke vader zou er in zijn hart niet trots op zijn als bleek, dat zijn dochter in de smaakviel van de „handsome boy” onder de Ne derlandse topscheidsrechters, een man A'l ’WH# Maar als je 4000 gulden verdient, ga je je wel afvragen: waar ben ik nou eigenlijk mee bezig? Ik maak 70 of 80 uur in de week, nooit vakantie, nooit een vrije dag, als je ’s zaterdagsavonds van de koers komt, is het uitladen, verzorgen, het wordt al gauw laat, maar zondagmorgen sta je weer vroeg op om op te voeren, dat wil je je personeel ook niet aandoen. Dat is alle maal nog wel op te brengen als er maar wat tegenover zou staan”. gelijkelijk geliefd door paters en eredi- visievoetballers, een graag geziene fi guur op de televisie, een CDA-er, een veel gelezen columnist in een keurig dagblad, en bovendien een uitstekend geldverdiener, directeur van een bloei end bedrijf? Weet u wat ik denk? Ik denk dat Van der Wal een beetje de pest in had toen hij ontdekte dat het niet om zijn dochter ging, maar om de dochter van zijn voorganger! Dat zal de

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27