BUNDELING MIDDELGROTE WERVEN ZOU NIET NOODZAKELIJK ZIJN NEDERLAND OP TRIPARTITE-CONFERENTIE: Vulcaansoord gered W erkgelegenheid probleem voor Joego-Slavië Open brief over SMDK aan B. en W. Utrecht Volgens chemisch bedrijf is ontsnapte stof niet giftig Miljoenenverlies voor Air France door Concorde Boeren bij Deurne durven hun land niet te bespuiten Japan en Europa ruziën weer over scheepsbouw Gieterij -activiteiten buitenlands geld Definitieve plannen in augustus bekend „DIKKE BERTHA,, CYAANKALI IN GRONDWATER F t it DINSDAG I 19 7 7 15 JUNI ECONOMIE I II LOVINK BEREID TOT OVERNEMING I VN. tl UTRECHT (ANP). Het ac tiecomité tot behoud van de met sluiting bedreigde staalfabriek SMDK in Utrecht wil van B. en W. van Utrecht weten of het gemeen tebestuur maatregelen kan ne men die kunnen bijdragen tot het voortbestaan van het bedrijf (550 werknemers). TIEL (ANP). Uit het chemisch bedrijf Verdugt in Tiel kan beslist geen giftige stof zijn ontsnapt. Dat heeft de directie van het bedrijf gisteren gezegd naar aanleiding van de ontbladering van struiken langs het fa brieksterrein. (Van onze EEG-redacteur, Jan Gerritsen) LUXEMBURG. In broederlijke vereniging hebben minister Lub bers (Economische Zaken) en FNV-voorzitter Wim Kok op de Europese tripartite-cönferentie tussen autoriteiten, werkgevers en werknemers uit de Europese Gemeenschap gisteren een lans gebroken voor de WIR (Wet op de Investeringsrekening), waartegen in Brussel bezwaren zijn gerezen. 4 5. g e om I Ontbladering struiken bij Verdugt weer onrust onder bewoners Tiel -*£■ 10 10 >0 Joego-Slavië moet de monetaire en fisca le beleidsmiddelen beter hanteren en bo vendien een soort prijzen- en inkomenspo litiek voeren, zo meent de OESO. De Joe goslavische economie biedt voldoende ge legenheid om de uitvoer naar zowel indus trie- als ontwikkelingslanden te vergroten. PARIJS (AP). De Franse lucht vaartmaatschappij „Air France” heeft over het afgelopen boekjaar een verlies geleden van 418,6 miljoen francs. Meer dan de helft van dit verlies is te wijten aan het gebruik van het supersonische straalverkeersvliegtuig, de Concorde. Vorig jaar ontsnapte bij het bedrijf een wolk natrium- arseniet (een middel om aardappelloof te doden), waarna DEURNE (ANP). Enkele boeren in het Brabantse Deurne durven hun groen tegewassen niet meer te bespuiten, om dat zij bang zijn voor een cyaankaliver- gjftiging. Vorige week ontdekten drie milieugroeperingen bij een steekproef, dat in het grondwater van Deurne op een aantal plaatsen cyaankali voorkwam. Volgens Tij Kools van de Actiegroep Cyaankali Deurne heeft de provincie gis teren na overleg toegezegd nog deze week de bronnen van waaruit het sproei- water wordt opgepompt te onderzoeken. De resultaten daarvan kunnen medio scheppen van werkgelegenheid in de dienstensector, hoe investeringen bevor derd kunnen worden die bijdragen tot meer werkgelegenheid en hoe de werkge legenheid wordt beïnvloed door verande ringen in de wereldeconomie. Afgewacht moet worden wat van het vervolg van de tripartite terecht komt, aldus FNV-voorzitter Kok. Als de confe rentie volgend jaar opnieuw bijeenkomt (zoals in principe is afgesproken) en op nieuw een praatclub blijkt, dan heeft dit overleg zichzelf onmogelijk gemaakt, al dus Kok. Minister Lubbers zei dat de aan pak van de Europese Commissie niet vol doende gecoördineerd is. De tripartite was het er meer dan een jaar geleden over eens, aldus verwoordde de Engelse miniser van financiën Healey als belangrijkste verandering, dat moet worden afgezien van maatregelen die be halve de werkgelegenheid ook de inflatie bevorderen. Bovendien waren werkge vers, werknemers en de regeringen het er ook in grote mate over eens dat de econo mische situatie structurele en cyclische elementen bevat. Minister Lubbers onderstreepte in zijn rede nog het belang van een Europees instituut voor onderzoek en ontwikkeling, een soort Europees planbureau. Neder land en meer in het bijzonder Maastricht is kandidaat voor vestiging van dit instituut. volgende week beschikbaar zijn. Tot die tijd zullen de boeren geen gebruik maken van die bronnen. Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid heeft in middels bladmonsters genomen om uit te zoeken met welke stof het verdorde blad in aanraking is geweest. De directie van Verdugt zegt vandaag de resultaten van het onderzoek te verwachten maar volgens een woordvoerder van het Directoraat-generaal voor de Volksgezondheid in Den Haag kan het oinderzoek wel langer duren. Er bestaat onzekerheid over de aard van de stof. bomen in de omgeving ontbladerden. Grond en gras leden ernstige schade. De kantonrechter veroordeelde Verdugt tot duizend gulden boeten na een eis van drieduizend. De officier van justitie tekende hoger beroep aan. Voor de omstreden afdeling waaruit vorig jaar het gif ontsnapte, heeft Verdugt van de gemeente een nieuwe hinderwetvergunning gekregen. Deze afdeling is volgens adjunct-directeur Kanis momenteel niet in gebruik, om dat er geen verpakkingsmateriaal voor de produkten is. Volgens de secretaris van de Milieugroep Tiel, Amoud Reijnen, is een strook struiken van dertig bij vijf meter langs het hak van het fabrieksterrein verdord. De directie Vorige week vrijdag verklaarde de heer Brugman echter desgevraagd, dat ook de werkgroep op bepaalde momenten cy aankali en ook barium in het grondwater heeft aangetroffen. Werden die metingen later op dezelfde plaatsen herhaald dan bleken die stoffen weer te zijn verdwe nen. Daarom kon er naar de mening van gedeputeerde Brugman uit het interim- rapport geen eensluidende conclusie worden getrokken en werd het onder zoek voortgezet. Brugman verwacht nog deze zomer een eindrapport. De conclu sies daarvan zullen wel openbaar ge maakt worden. AMSTERDAM (ANP). De advieskoer- sen voor buitenlands bankpapier luiden als volgt: De voorzitter van de begeleidingscom missie voor deze werven, Ogem-topman K. Fibbe, heeft deze gedachte maandag in een gesprek met bondsbestuurders ont vouwd. De concrete plannen voor de sane ring van de vijf werven die in deze groep zijn opgenomen, worden pas begin augus tus verwacht. Men name in verband met de vesterking van Van der Giessen-De Noord en de Merwede moeten de komende weken nog gesprekken worden gevoerd (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Een volledige bunde ling van de middelgrote werven in Neder land is niet nodig. De begeleidingscom missie voor de sanering van deze werf groep denkt aan de vorming van drie een heden: de huidige formatie van Boele (Bolnes), een versterkt Van der Giessen- De Noord (Krimpen) en een versterkte Merwedegroep (Hardinxveld). van Verdugt spreekt over enige struiken. Hij meent dat de stoffen die Verdugt noemt (kalk, dolomiet en kaolien) niet verantwoordelijk kunnen zijn voor de verdorringsver- schijnselen. „Er staat ook een verdorde Gelderse roos tussen en deze struik gedijt juist op kalkachtige bodem en zal daarom niet door kalk aangetast worden”, zo zei hij. De Arnhemse „milieu-officier” van justitie, mr. F. Th. Boerwinkel verklaarde eerst het rapport van het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid te willen afwachten voor hij iets onderneemt tegen het chemische bedrijf. „Mocht uit de monsterneming blijken dat de stof op de verdorde bladeren afkomstig is van Verdugt en er blijkt uit de feiten dat er sprake is van nonchalance in het bedrijf dan zal zeker proces-verbaal worden opgemaakt”, zo zei hij. „Voorlopig moet ik het erop houden dat er een lichte aanwijzing is dat de verschijnselen zoals die daar zijn ontstaan, mede gezien ook de ervaringen van vorig jaar, wellicht afkomstig zouden kunnen zijn van het bedrijf, maar zekerheid hebben we daar niet over”, aldus mr. Boerwinkel. met begeleidingscommissies van andere werfgroepen. Voor Van der Giessen-De Noord wordt gedacht aan aanvulling van uit groep TV (kleinere werven aan de grote rivieren) en voor de Merwede-Verolme- Heusden, een bedrijf uit groep III (bagger- werktuigen). Het helpt natuurlijk'wel dat de overca paciteit in deze sector niet zo fataal groot is als bijvoorbeeld in werfgroep I, waarin de grote werven (RSV en IHC zitten). De plannen voor deze groep, die onder meer volledige sluiting van enkele werven in houden, zijn een paar weken geleden door de voorzitter ervan, RSV-leidsman Stik ker, bekend gemaakt. Van de totaal 9000 man in deze groep moeten er enkele dui zenden afvloeien. TERBORG (ANP). Vooruitlopend op de beslissing over eventuele steunverle ning door de overheid aan NV Vulcaans oord (oa. gieterij, verwarmingsapparaten) in Terborg hebben de vakverenigingen, Ijzergieterij Lovink BV in Terborg en Vulcaansoord - onder auspiciën van de Nederlandse Herstructureringsmaat- schappij (NEHEM) - overeenstemming be reikt over de overneming van de gieterij- activiteiten van Vulcaansoord door Lo vink, aldus een gezamenlijke bekendmak- ting van Vulcaansoord en.Lovink. Directeur J. Chr. Breedveld en adjunct- directeur W. G. J. van Bavel werden met ziekteverlof gestuurd, omdat de directie het vertrouwen van de onderneminsgraad had verloren en te rooskleurige beelden had geschetst van de positie van Vulcaans oord, zo werd toen gezegd. Eind mei won de Stichting voor Sociaal Aandeelhoudersschap (SVSA) een proces dat zij had aangespannen tegen Vulcaans oord. Volgens de SVSA bevatte het jaar verslag van Vulcaansoord over het boek jaar 1974-1975, waarin een nettowinst van 1,4 mln werd gemeld, vele onjuistheden. De Ondernemingskamer in Amsterdam gaf de SVSA op alle punten gelijk en Vulcaansoord moest binnen drie maanden een nieuw jaarverslag opmaken. PARIJS (Reuter). Het grootste econo mische probleem waarvoor Joego-Slavië zich de komende jaren gesteld zal zien is de vraag hoe er voldoende werkgelegen heid kan worden geschapen voor een be roepsbevolking die veel sneller groeit dan in het verleden. Dat staat in een rapport van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO), waarvan Joego-Slavië geassocieerd lid is. De vijf bedrijven uit werfgroep II zijn: Boele (met bijna 2000 man de grootste in deze groep); Van der Giessen-De Noord en Verolme Alblasserdam (dit jaar samenge voegd met Van der Giessen-De Noord); De Merwede en De Hoop (Lobith). Eind 1975 werkten bij deze bedrijven 3600 man, vol gens het beleidsplan scheepsbouw moet dit aantal terugvallen tot 3300. US dlr 2.44-2.54 Pond sterling 4.17-4.47 B-frank 6.76-7.06 DM 104.50-107.50 Lire 27.00-30.00 Escudo 5.70-7.20 Can. dlr. 2.31-2.41 Fr. frank 49.50-52.50 Zw. frank 98.75-101.75 Zw. kroon 55.00-58.00 Nrs. kroon 46.00-49.00 Dns. kroon 40.00-43.00 Schilling 14.80-15.10 Peseta 3.40-3.70 Gr. drachme 6.30-7.55 Fin. mark 60.00-63.00 Joeg, dinar 12.75-15.00 Lovink, met ca. 300 medewerkers, heeft zich bereid verklaard tot overneming van het overgrote deel van de ongeveer 90 mensen die werkzaam zijn in of betrokken zijn bij de gieterijsector van Vulcaans oord. „Helaas zal een enkele moeten af vloeien”, aldus een woordvoerder van Lo vink. n 2,99 3,04 8,60 5,75 8,05 3,25 8,03 9f 3 9 )e 3 9 8 9 9 8 tl 9 P 9 )a 0 n 0 0 0 o o o o o o o o o o o 10 o io 10 10 10 10 >0 10 i0e 10 K) ,36 1,50 1,62 1,20 in de dt ju in een open brief aan B. en W. consta- teert het actiecomité dat de werkgelegen heid in de metaalindustrie in de stad Utrecht de afgelopen jaren ernstig is aan getast en op korte termijn „vernietigd dreigt te worden”. Binnen Utrechts gren zen bevinden zich bijna geen grote indus triële vestigingen meer. „Het SMDK-per- soneel ziet wel om zich heen bankgebou wen verrijzen, die wat omvang en hoogte betreft slechts overtroffen worden door nieuwe kantoren van handels- en verzeke ringsmaatschappijen”, aldus de brief. Het uitgangspunt in deze categorie wer ven is dat inkrimping van personeel, gelij kelijk verdeeld over de bedrijven, geen oplossing biedt. Zeker de kleinere bedrij ven zouden dan hun bestaansrecht ver liezen. Een totale bundeling is ook niet nodig, zo niet onmogelijk, omdat bijvoor beeld Boele altijd heeft laten blijken een sterke voorkeur voor een zelfstandige toe komst te hebben. In de visie van de be leidscommissie is daarvoor ook plaats. De werknemers vragen zich af of dit beeld het resultaat is van een welbewust beleid dat de laatste jaren gevoerd is. Ze zijn het eens met inspanningen de indus trie in de stad zo te laten functioneren dat de leefbaarheid van de omgeving zo wei nig mogelijk moet worden aangetast. Maar ze vinden ook dat de technische ontwikke lingen op dit ogenblik zodanig zijn, dat aan milieueisen kan worden voldaan als daar voor de nodige financiën beschikbaar komen. „We vermoeden dat er tijdens de storm van een aantal weken geleden lege zakken, waarin kalk, dolomiet en kaolien heeft gezeten, op drift zijn geraakt en tegen het hek aangewaaid. Daarbij is mogelijk wat van deze stof op de struiken gekomen. Deze stoffen zijn beslist niet giftig. Ze worden door ons als basismateriaal gebruikt om bestrijdingsmiddelen mee te mengen. Poederkalk echter kan wel verbrandingsverschijnselen geven als dat met blad in aanraking komt”, aldus adjunct-directeur J. Ka nis. „Er is nu in tegenstelling tot vorig jaar geen be- dieningsfout gemaakt waardoor een giftige stof is kunnen ontsnappen”, zo zei hij. PARIJS (ANP). Regeringen van Euro pese landen zijn gisteren in Parijs onder sterke Japanse druk komen te staan om een verklaring te geven over de omvang van subsidies aan de scheepsbouw in Eu ropa, zo hebben functionarissen bekend gemaakt. Japanse afgevaardigden bij be sprekingen over de scheepsbouw ver klaarden dat de Europese scheepswerven geen subsidies moeten ontvangen, maar doelmatiger moeten werken. Europese re geringsfunctionarissen antwoordden dat een verbetering van de doelmatigheid be langrijk is. Op korte termijn kunnen ech ter alleen subsidies veel scheepswerven in Europa van de ondergang redden. De Ja panse kritiek richtte zich vooral op Groot- Brittannië, Noorwegen, Nederland en Zweden die plannen hebben aangekon- digd om hun scheepsbouw uit het slop te halen. De Europese afgevaardigden uitten op nieuw hun ongenoegen over het eerdër dit jaar genomen Japanse besluit om de ex portprijzen van schepen met vijf procent te verhogen. Dit is onvoldoende om de bestellingen van schepen op Europese werven te vergroten, zo zeiden zij. Zij hechtten weinig belang aan de jongste cijfers van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling (OE SO) over het Japanse aandeel in de bestel lingen van nieuwe schepen uit de OESO- landen. Dit aandeel is verminderd van 72 procent in maart tot 54 procent in april. Japanse en Europese functionarissen wa ren het eens dat men weinig kan afleiden uit de cijfers over een maand. (ADVERTENTIE) De twee produktie-eenheden zullen voorlopig naast elkaar blijven produceren, in welke periode een volledige integratie zal worden voorbereid, aldus de bekend making. In de afgelopen maanden heeft Vulcaansoord nogal in het nieuws gestaan. Nadat vorig jaar de heer W. M. Howard als commissaris van Vulcaansoord werd ont slagen, omdat hij buiten medeweten van de directie zijn belang in Vulcaansoord had verkocht, werd in maart van dit jaar de directie op non-actief gesteld door de raad van commissarissen. Op de Europese Commissie deden Lub bers en Kok een klemmend beroep de WIR, een van de vier hervormende wets ontwerpen van het kabinet-Den Uyl, te beschouwen als een nieuw instrument in de bestrijding van de werkloosheid. Ex perts van de Europese Commissie menen dat sommige onderdelen van de WIR in strijd zijn met het Europese mededin gingsbeleid. Bij de WIR gaat het erom, dat de bedra gen die de overheid beschikbaar stelt ter stimulering van investeringen, afhankelijk worden gesteld van de vraag in hoeverre deze investeringen tot behoud of schep ping van arbeidsplaatsen bijdragen, met name in zwakke gebieden. De Europese Commissie heeft Den Haag om nadere informatie gevraagd, hetgeen het begin kan zijn van een formele procedure tegen de regering wegens overtreding van bepa lingen in het EEG-verdrag. Voorzitter Kok van de Federatie Neder landse Vakbeweging betoogde dat de Europese Commissie de WIR beter kan toetsen op bruikbaarheid voor het ontwik kelen van een Europees werkgelegen- De OESO wijst erop dat het werkgele genheidsprobleem vrqeger werd verlicht doordat vele Joegoslaven in het buiten land gingen werken. De laatste tijd keren er echter vele terug naar hun land. De OESO denkt dat het moeite zal kosten om hert aan werk te helpen. Daar komt nog bij dat een toenemend aantal mensen de par ticuliere sector van de landbouw zal verla ten omdat daar de inkomsten gering zijn. Op verschillende plaatsen in Deurne is in de periode 1952 tot 1971 cyaankalihou- dend afval gestort. Dat gebeurde destijds met toestemming van de gemeente. In opdracht van het provinciaal bestuur wordt het grondwater in Deurne al gerui me tijd onderzocht. Vorig jaar september schreef de werkgroep die zich daarmee bezighoudt een interim-rapport voor ge deputeerde A. Brugman. Dit rapport is nooit openbaar gemaakt. Een woordvoerder van het in surcéance van betaling verekerende Vulcaansoord, waar in totaal 210 mensen werken, zei desgevraagd de overtuiging te hebben dat Vulcaansoord haar overige activiteiten (zoals verwarmingsapparaten) zelf over eind kan houden. „De bank heeft dit ver trouwen ook. Van vitaal belang hierbij is de bij de regering aangevraagde kre- dietgarantie, waarover deze week een be slissing-zal vallen”. Deze dikke Bertha weegt 450 kilo, is van Amerikaanse makelij en de grootste in haar soort. Het appa raat staat in het casino van de Westduitse plaats Bentheim. Hoewel de gelijke nis met de origine le „Dikke Bertha” ver te zoeken is, mag deze gokauto maat toch naar die roemruchtige naam luisteren. „Investeringsrekening is middel werkloosheid te bestrijden heidsbeleid „in plaats van met gefronste wenkbrauwen een fantasieloze interpreta tie van mededingingsbepalingen te over wegen”. Minister Lubbers zei erop te vertrouwen dat de WIR erkend zal worden als een nieuw para-fiscaal instrument, zoals nog nergens bestaat. Wim Kok zei na afloop van de tripartite dat in kringen van de Europese vakbewe gingen en in die van progressieve partijen met belangstelling is kennis genomen van de WIR. Ook bij de DGB de overkoepe lende Westduitse vakroganisatie voelt men veel voor dit wetsontwerp, aldus Kok, die erop wees dat de negen al naar gelang de situatie in elk land nieuwe instrumen ten nodig hebben ter bestrijding van de langdurige werkloosheid. De tripartite, die voornamelijk het ka rakter had van een gedachtenwisseling, eindigde met een algemene overeenstem ming over een werkprogramma zoals voorgesteld door Europees commissaris Vredeling (Sociale Zaken). Dit voorziet in een reeks studies over werkverdeling (waaronder werktijdverkorting), het

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15