Onzekerheid li Haringvangst is in theorie weer vrij Twee doden bij explosie op Finse tanker Huider voor SieMatic keukens bij vissers en biologen Amsterdam presenteert plan voor gigantische” stadsvernieuwing Los van Moskou aantal pagina's vandaag: lö r Meningen verdeeld over benoeming topman Schiphol Betty Stöve in halve finale BEN CRAMER het woord is aan... Stad moet weer aantrekkelijk worden om te wonen VAN AGT DEBAT VOLKOMEN MISLUKT Strandverwachting agenda pagina Veel bewolking Indonesië bereid Zuidmolukkers op te nemen WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem 023-319309 houtmarkt 21 2 Telefoonbeantwoorders 84. donderdagavond optreden van perspex lichtbakken neon lichtreklames ippa- men- SPAARNE 78 HAARLEM VRIJ ENTREE (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Formateur Den üyl heeft gisteren tijdens het eer ste inhoudelijke formatiegesprek met de fractievoorzitters van PvdA, CDA en D’66, flinke vor deringen gemaakt op het omstre den punt van de grondpolitiek. De drie partijen bleken zich in hoofdlijnen te kunnen verenigen- met het voorstel, dat Den Uyl vorige week op tafel heeft gelegd. De uitwerking stuit hier en daar nog op verzet, vooral bij CDA- voorman Van Agt. Maar Den Uyl heeft beloofd tegen het einde van de week, als hij terug is uit Lon den, met een overbruggingsvoor- stel te komen. 13 15 14 16,17 Luguber Weerrapporten Binnen- en buitenland2,3,4 Plaatselijk nieuws..5,6,7,9 Radio en televisie/Strips Economie Beurs Sport KENNEMERLAAN1 BIJ DE BRUG IJMUIDEN TEL 02550-22756 IJmuider Courant ir i if LosSe nummers 70 ct. n i- 1 >t. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll hoofdlijn grondpolitiek (Zie verder pagina 4) ■S (ADVERTENTIE) toop ikel- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) (Zie verder pagina 4) Het „Eurocommunisme” is niet minder interessant dan het „Sinocommunisme”. Zij zijn beide sympathieke vormen van sociaal politieke heroriëntatie in naties die op schokkende wijze een nieuw tijdperk van hun geschiedenis binnengingen. Dat geldt voor Spanje, Portugal, China, Ango la, Cuba, dat kan gelden voor vele andere zelfstandig wordende landen en landjes op de wereldbol. Communisme is uiterst links, maar in zijn linksheid principiëler en rechtlijniger dan het socialisme, en daardoor in revolutionaire tijden krachti ger en meer solidair met de grote massa die van de dictatuur af wil. Het socialisme, of wat daarvoor doorgaat in zijn eindeloos gevarieerde nuanceringen, kan in die nieuwe nationale hoofdstukken gemakke lijker op dwaalwegen raken, verwateren, beginselen prijsgeven, zichzelf verlooche nen. Zie West-Duitsland, zie ook Neder land, waar socialisme langzamerhand vlees noch vis geworden is. Voor Neder land kan dat heilzaam zijn, maar in een omwenteling zoals Spanje die meemaakt zou te grote buigzaamheid het fascisme een goede kans op herleving geven. Veel bewolking en plaatselijk buien. Meest matige wind tussen zuid en west. Minimumtemperatu ren rond 12 graden, maxima van 17 graden aan zee tot omstreeks 21 graden in het zuidoosten van het land. De Westduitse politie onder vraagt een vrouw, die haar dood geboren baby over de post had toegestuurd aan een vader van vier kinderen. De moeder, een 18- jarige verkoopster uit de Unterall- gau in Beieren, heeft gezegd dat ze alleen maar van het kind afwilde en dat haar de naam van een man inviel met wie ze verder geen be trekkingen had. Het f ormatieoverleg is vanmiddag voort gezet met het tweede onderdeel van Den Uyls ontwerpprogram: de ondernemings raden. Het feit dat de beloofde invulling oplossing dan op 22 maart, toen het kabi net over de grondpolitiek struikelde. „On danks het feit dat er nog een aantal ge schilpunten is blijven liggen, is er voldoen de overeenstemming om het gesprek voort te zetten”, zei Van Agt. „Zelfs het omstre den punt van de gebruikswaarde is oplos baar, zo heeft men geconstateerd”, aldus Van Agt. De verkoopster kon worden aan gehouden omdat de man die haar pakket kreeg onder de namen van mogelijke afzenders waarom de politie hem gevraagd had, ook die van de vrouw had laten vallen. Onderzocht wordt nu of er tus sen beiden toch niet een intieme verhouding heeft bestaan en de vrouw heeft gehandeld uit wraak. van het sociaal-economische beleidspro- gram van Den Uyl pas donderdag ver schijnt, is voor het CDA geen beletsel om alvast het overleg over de rest van de hervormingsvoorstellen te starten. De af gelopen weken heeft het CDA steeds ver klaard dat het overleg over onderwerpen als VAD, ondernemingsraden en WIR niet zonder de nieuwste economische cijfers gevoerd kon worden, maar Van Agt zei vannacht er niet zo zwaar aan te tillen, „als de beslissingen maar vallen met alle cij fers op tafel”, zei hij. B. en W. vinden het belangrijk, dat bij de uitvoering van de stadsvernieuwing het karakter van de betrokken buurten zoveel mogelijk behouden blijft. De te renoveren wijken moeten naar het oor deel van het gemeentebestuur zoveel mo gelijk bewoonbaar blijven. Dat betekent volgens B. en W., dat niet te veel wonin gen tegelijk gesloopt mogen worden, zo dat grote kaalslag ontstaat. Hoewel Amsterdam haar bevolking in de komende tientallen jaren wil „vasthouden”, blijft de stad aan spraak maken op een deel van de wo ningmarkt in de groeikernen rond de hoofdstad. B. en W. schatten de Amster damse „behoefte” in het gewest op rond 95.000 woningen. De stadsvernieuwing in Amsterdam is ongeveer zes jaar geleden op gang geko men. Momenteel zijn stadsvernieuwings- maatregelen in voorbereiding in elf oude buurten. Voor de „gigantische” stadsver nieuwing, die B. en W. nu voor ogen staat, achten zij het gemeentelijk apparaat ech ter verre van toereikend. Ook dat zal moeten verbeteren, schrijven zij. onteigening anders en dus hoger gewaar deerd kan worden dan op grond van het gebruik dat ervan gemaakt wordt. Wei land zou zo als tuinbouwgrond gewaar deerd en vergoed kunnen worden. Den Uyl heeft voorgesteld deze mogelijkheid te schrappen, als de wet of een bestemmings plan dat andere gebruik verbiedt. Het CDA is tegen die beperking. Een ander bezwaar van Van Agt is de belangrijke positie van de Grondbank. De bank zou niet alleen de uitgifte van land bouwgrond aan regels kunnen binden (bij voorbeeld alleen verkopen aan boeren), maar ook de prijs direct kunnen vaststel len. Dit laatste vindt het CDA onaanvaard baar, terwijl het in plaats van de Grond bank liever de al bestaande Grondkamers ziet, waarin ook de boeren zijn vertegen woordigd. i SCHIPHOL. Wegens de „stagnatie in de samenwerking tussen de beide zittende directeuren”, heeft de raad van commis sarissen van de luchthaven Schiphol be sloten om op korte termijn een president- directeur te benoemen. De nieuwe man zal van buiten het bedrijf moeten komen. te a, »l. Een depressie, vanmiddag bo ven Noord-Engeland, trekt naar het midden van de Noordzee. Ook morgen onstabiele en koude lucht met enkele buien. Vrij krachtige zuidwesten wind. Temperatuur 15- 17 graden, zeewater 15 graden. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 SÈTE (AFP/REUTER). Bij een explo sie op een Finse olietanker in de Zuid- franse havenstad Sète zijn gisteravond twee mensen om het leven gekomen. Tien bemanningsleden raakten gewond. Vol gens de brandweer worden nog twee op varenden vermist. Door de luchtdruk werd het merendeel van de bemanning overboord geslagen. De ontploffing reet het ruim 11.000 ton meten de schip in tweeën. In de omgeving van de haven sneuvelden als gevolg van de explo sie tientallen ruiten. Sleepboten zijn bezig de brandende stukken van het schip, die de haveningang blokkeren, naar open zee te slepen. DINSDAG 28 JUNI 1977 67e jaargang no 200 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel.redactie: 15389, na kantoortijd: 02208-3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. DJAKARTA (AFP). Indonesië is be reid de in Nederland levende Zuidmoluk kers op te nemen, mits Nederland hun levensonderhoud garandeert. Dit is in Dja karta meegedeeld door generaal Alam- sjah. ?d N jd 3. A >n 9 is - --4 Overeenstemming inzake Goethe: Het is gemakkelijker een krans te vlechten, dan een hoofd te vin den dat hem waardig is. Het gemeentebestuur meent voorts, dat de stadsvernieuwing gepaard moet gaan met de vernieuwing of verbetering van een groot aantal openbare voor zieningen, zoals scholen, winkels en buurthuizen. Het geschil tussen Den Uyl en het CDA blijft nog steeds draaien om toepassing van de negatieve ontwikkelingsschade. Het CDA wil op dit punt vasthouden aan de mogelijkheid dat een stuk grond bij WIMBLEDON. Betty Stöve heeft de Nederlandse tennissport een historisch feit bezorgd: ze haal de de halve finale van het beroemde Wimbledon-toemooi. In de 100-jari- ge geschiedenis van Wimbledon is ze de eerste Nederlandse deelneemer, die zo ver kwam. Betty Stöve (32 jaar) veroverde die primeur door een overwinning op Martina Navra tilova (9-8, 3-6, 6-1) en komt in de halve finales uit tegen Sue Barker. Zie verder onze sportpagina. van de stadsvernieuwing. Zij streven er „met kracht” naar in de stadsver nieuwingsgebieden lage huren te reke nen en koopwoningen te bouwen in de premieko opsector Er is B. en W. veel aan gelegen, schrij ven zij in hun nota verder, om het aantal hoofdstedelingen niet nog verder te laten dalen: „Om sociale en economische rede nen is het gewenst dat de bevolking en de werkgelegenheid in Amsterdam een be paalde omvang en samenstelling be houdt”. De agglomeratie zou rond de 725.000 inwoners moeten tellen. Met de uitgifte van de raamnota heb ben B. en W. gevolg gegeven aan een november vorig jaar door de gemeente raad aangenomen motie, waarin om de nota werd gevraagd. Het college stelt zich voor de nota in oktober in de raad te behandelen. Vóór die tijd zullen o.a. een aantal hoorzittingen voor het Amster damse publiek worden gehouden. Groot-Brittannië heeft echter aangekon- digd dat het in de Britse 200-mijlszone op de Noordzee, waar 60 percent van alle Noordzee-haring zwemt, direct een vangst- verbod zal afkondigen. De Europese Com missie, het „dagelijks bestuur” van de i EEG, wilde alleen gesteund door Groot- Brittannië een verlenging van het be staande verbod op de Noordzee haring te vangen. De acht andere EEG-landen von den dat een beperkte haringvangst gedu rende de rest van het jaar mogelijk moest blijven. Minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) noemde het na afloop „verbijs terend” dat de Europese commissaris Finn-Olav Gundelach, die met het visserij beleid is belast, geen compromis op tafel wilde leggen. Ook de Britse voorzitter van de ministerraad, Silkin, wilde daar niets van weten. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Zowel bij de vissers als bij de biologen in Nederland is grote onzekerheid ontstaan na het mislukken van het visserij-overleg in Luxemburg. De grote Nederlandse reders zijn vanmid dag bijeen gekomen om de toestand, die is ontstaan te bespreken. Volgens voorzitter N. Parlevliet jr. van de Redersvereniging is het nu af wachten, wat het Britse parle ment zal beslissen. Hij verwacht wel, dat de Nederlandse reders, zoals de zaken nu liggen op de Noordzee, waar gevist mag worden, zullen gaan proberen wat haring te verschalken. (Van onze speciale verslaggever Jan Gerritsen) LUXEMBURG. Een debat tussen de Europese Landbouw-ministers over verlen ging van het verbod haring te vangen in de Noordzee, is gisteravond in Luxemburg in een knallende ruzie geëindigd. Omdat de bewindslieden geen besluit namen, is de haringvangst in theorie vanaf i juli weer vrij. De beslissing van de commissarissen is niet onverdeeld gunstig ontvangen. Direc teur Stapel heeft verklaard het zonder meer met de commissarissen eens te zijn, maar algemeen-directeur Riemens meent dat er voor een onnodig dure oplossing is gekozen. De ondernemingsraad van Schiphol betreurt het dat hij te weinig informatie van de raad van commissaris sen heeft ontvangen en daardoor geen standpunt kan bepalen. Naast haar aandacht voor de dissiden- ten in de Sovjet-Unie en de satellietlanden van het Oostblok dient de westelijke we reld een interessante ontwikkeling in het oog te houden die zich in de communisti sche partijen buiten dat Oostblok afspeelt. Een recente explosie van „Eurocommu nisme” in Spanje, Italië en diverse andere westelijke landen betekent het aan de dag treden van een verschijnsel, dat eigenlijk al jarenlang in het verborgene sluimert. Behalve dan in China, waar het nu al tien jaar openlijk voortwoekert: men kan dat Chinese dissidentisme moeilijk „Eurocom- munisme” noemen, maar dit „Sinocom munisme” verschilt in wezen weinig van wat zich bij de westelijke communistische partijen afspeelt. Het enige grote verschil is, dat in China de (volgens Sovjetrussi- sche opvattingen) „namaakcommunisten” aan de macht zijn en hun woede tegen Moskouse bedilzucht niet behoeven te de monstreren om tegenstanders van het communisme te imponeren. In westelijke kringen blijft de achterdocht tegen com munisten die zich met een beroep op hun democratische gezindheid keren tegen de Sovjetrussische, dictatoriale wereldrevo lutie, voedsel vinden in de veronderstel ling, dat die anti-Russische demonstraties slechts bedoeld zijn om tegenstanders zand in de ogen te strooien. Toch maakt de communistische dissi dentie in Italië en vooral in Spanje de indruk van waarachtigheid. In Spanje be staat een situatie waarin boven alles de afkeer van de dictatuur de politieke ont wikkeling beheerst. De afzwering van het Franco-fascisme is niet een gevolg van het verlangen naar een rode dictatuur, maar naar vrijheid. Naar meer politieke vrijheid dan ooit in Spanje, maar ook ooit in de Sovjet-Unie heeft bestaan. Het Spaanse communisme, geleid en geïnspireerd door integere en beproefde figuren, lijkt meer een sociale dan een politieke inslag te hebben. En die sociale inslag omvat onver mijdelijk de eis tot meer individuele vrij heid, tot bevrijding van slavernij, tot ver werping van het fascistische maar ook van ieder ander juk. AMSTERDAM (ANP). B. en W. van Amsterdam denken de „hardnekkige” daling van de hoofdstedelijke bevolking over vijfentwintig jaar te hebben omge zet in een stijging door middel van een „gigantische” stadsvernieuwing. De plannen daarvoor hebben zij vandaag gepresenteerd in een raamnota aan de gemeenteraad. Wij bewijzen dagelijks in de keiharde praktijk inbrekers en vandalen daadwerkelijk buiten te kunnen houden. Bel voor dokumentatie. Of stuur deze bon, of lege enveloppe, met achterop uw naam en adres naar 13 inbraakpreventie bv Antwoordnr. 7830, Amsterdam. Geregistreerd T B B S. Showroom: Lijnbaansgracht 295-297. Tel. 020-244444*. Bioloog Ad Corten, voorzitter van de internationale werkgroep .Jonge haring” -blijft optimistisch, dat er dit jaar toch wel een gemeenschappelijke regeling ter be scherming van de haringstand uit de bus komt. „Op 18 juli komt men weer bijeen en dan zal er toch wel een regeling moeten komen,” zegt hij. Ook hij is onzeker of met het niet tot stand komen van de EEG- regeling nu alle beperkende maatregelen zijn vervallen. „Als dat zo is, zou het heel ernstig zijn. Dan zouden de Denen bijvoor beeld weer onbeperkt jonge haring tot vismeel kunnen verwerken.” Op zich ge looft hij, dat het niet zo’n grote klap voor de laatste haringstand hoeft te betekenen, I dat het EEG-overleg mislukt is. Engeland I wilde een absoluut verbod van haringvis- I serij op de Noordzee en de kans bestaat, i dat Engeland, waar het grootste gedeelte j van de paaiplaatsen en haringscholen zich I bevindt, haar visserij grenzen zodanig uit- breidt, dat de haring toch grote bescher- ming geniet. (ADVERtEnTÏËS) Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft zich in deze nota tot taak gesteld in de komende tientallen jaren de gehele woningvoorraad in de vooroorlogse stad (circa 215.000 woningen) te vervangen of renoveren. Alleen al het verwerven en ontruimen van de benodigde gronden, bedrijven en woningen zal de gemeente naar schatting 400 miljoen kosten. Het rijk zal een belangrijk deel van dit be drag voor zijn rekening nemen. B. en W. van Amsterdam schrijven in hun nota het „de hoogste tijd” te vinden voor een „doordachter en systematischer aanpak” De bezwaren van Van Agt richten zich vooral op de beperkingen die Den Uyl wil aanbrengen op het principe van de vergoe ding van negatieve inkomensschade en de rol die de Grondbank moet spelen bij de prijsbeheersing van landbouwgrond. Overeenstemming bereikten de frac tievoorzitters over de wenselijkheid om dubbeltellingen bij de vergoeding te voor komen, over een beperkt voorkeursrecht voor de centrale overheid naast dat van de gemeenten en over de invoering van een vermogenswinstbelasting. Het overleg, dat gisteren rond 5 uur was begonnen, duurde voort tot na midder nacht. De fractieleiders verklaarden na afloop dat er in een goede sfeer „zakelijk en constructief” was onderhandeld. Vol gens Van Agt zijn de partijen ten aanzien *en de grondpolitiek nu dichter bij een Formateur Den Uyl ontving gistermiddag weer de drie fractievoorzitters Terlouw, Van Agt en Van Thijn. Hoofdredactie: Jos 1.. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 1 3,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 p. post f 200,-).

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1