Maihofer: Binnenlandse veiligheid niet in gevaar Neo-nazi’s in Bondsrepubliek AMERIKAANSE WAARSCHUWING AAN ADRES ISRAEL Treinbotsing in DDR Dissident Orlov in staat van beschuldiging Verzet tegen militair regime Ghana „Wellicht komende herfst toch nog SALT-akkoord „Desnoods breuk met Moskou zijn stuk militanter geworden DIKWIJLS ’T MEEST n VS-onderhandelaar Wamke: Linkervleugel Labour Minder invloed „Thailand schendt mensenrechten” tegen EEG-verkiezingen 19 7 7 JUNI 2 8 3 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG door Nico Scheepmaker ïf d .1 e is g i 'J d g 4 - MADRID (UPI/AFP/Reuter). De Spaanse communistenleider San tiago Carrillo heeft gisteren verklaard dat hij liever een algehele breuk met Moskou riskeert, dan dat hij toegeeft aan de Russische druk om het „Eurocommunisme” vaarwel te zeggen. „Ik zal mijn onafhankelij ke positie bewaren, wat het ook mag kosten”, zo zei Carrillo op een persconferentie. „Wij zullen de banden niet verbreken, maar we nemen het risico dat het Kremlin dat wel doet”. WASHINGTON (AFP/Reuter). De Amerikaanse regering heeft Israel gewaarschuwd tegen het principe dat over zijn bezetting van de westelijke oever van de Jordaan en de strook van Gaza niet kan worden onderhandeld. De woordvoerder van het State Department, Hodding Carter, verstrekte gisteren een verklaring waarin uitdruk king werd gegeven aan de zienswijze van de regering-Carter met betrekking tot het Midden-Oosten. trijfel f- .1 s VS wensen open onderhandelingen over vrede in het Midden-Oosten 3 9 IS Carrillo slaat terug na you need” aanval van Kremlin i f- MOSKOU (Reuter). Paul Wamke, Amerika’s belangrijkste onderhandelaar op het gebied van ontwapening, heeft gis teren verklaard dat oktober niet een abso lute uiterste termijn was voor een nieuw Amerikaans-Russisch verdrag ter beper king van de strategische (kem)bewape- ning. in de Indische Oceaan ingesteld. Warnke stond tijdens zijn verblijf in Moskou aan het hoofd van de uit 12 leden bestaande Amerikaanse delegatie. In een gezamenlij ke verklaring aan het slot van het Ameri kaanse bezoek werd gezegd dat de uitwis seling van meningen „zou bijdragen tot de beperking van de bewapening in het ge bied van de Indische Oceaan”. Olifanten en andere mensen met een goed geheugen zullen zich herinneren dat ik een tijdje geleden een poging heb ge daan er achter te komen wie de dichter is geweest van het alom, te land, ter zee en in de lucht bekende christelijke gedichtje: „Een mens lijdt dikwijls ’t meest Door ’t lijden dat hij vreest Doch dat nooit op komt dagen. Zo heeft hij meer te dragen Dan God te dragen geeft. Morgen vertel ik u meer over mijn ver geefse speurtocht in de werken van Lauril- lard naar het gedicht, dat ook nog een, iets minder bekend, tweede couplet heeft: „Het leed dat is, drukt niet zo zwaar, Als vrees voor allerlei gevaar, Doch komt het eens in huis, Dan helpt God altijd weer, En geeft Hij kracht naar kruis”. In het document onderstreept zij haar mening dat „geen enkel gebied, de weste lijke Jordaanoever inbegrepen, automa tisch moet worden uitgesloten van zaken waarover onderhandeld kah worden”. Een dergelijke uitsluiting zou, aldus de verkla ring, in strijd zijn met het beginsel van onderhandelen zonder voorwaarden voor af te stellen. Zij zou ook niet in de geest zijn van resolutie 242 van de Veiligheids raad der Verenigde Naties, die het kader voor deze onderhandelingen moet vormen. In de verklaring waarschuwen de Ver enigde Staten dat „vorderingen in de rich ting van een vrede op basis van onderhan delingen dit jaar van essentieel belang zijn om komende rampen te vermijden”. GENÈVE (UPI). De Internationale Commissie van Juristen in Genève heeft Thailand vandaag verweten dat' het de elementaire mensenrechten ontzegt aan 111 studenten die in oktober van het vorig jaar zijn aangehouden en die binnenkort voor de rechter verschijnen. Volgens de commissie mogen de studen ten geen advocaat raadplegen en hebben zij evenmin het recht van beroep. Dit is in strijd met artikel 3 van de Geneefse Con ventie van 1949. De studenten worden volgens de com missie beschuldigd van uiteenlopende ver grijpen tegen de nationale veiligheid, waaronder overtreding van de anti-com- munistenwet. Op enkele van deze vergrij pen staat de doodstraf. Een vredesregeling, die het doel is van de resoluties 242 van november 1967 en 338 van oktober 1973, vereist van beide partijen moeilijke compromissen. Wij vra- (Van onze redacteur in Bonn, Hans Amesz) BONN. De binnenlandse veiligheid van de Bondsrepubliek is niet in gevaar. Dit blijkt uit een verslag van de West- duitse binnenlandse veiligheidsdienst o- ver 1976. Minister van Binnenlandse Za ken Werner Maihofer heeft dat gisteren meegedeeld. Noch links- noch rechts- extremisten vormen een werkelijk ge vaar, aldus het verslag. Dat geldt ook voor spionnen en terroristen. Wel zijn de neo-nazi’s in de Bondsrepu bliek militanter geworden, maar voor wederopstanding van de beweging be staat geen gevaar. Volgens Maihofer is het aantal nazi’s vorig jaar van vierhonderd tot zeshon- De 62-jarige Carrillo gaf commentaar op het artikel in het officiële Russische week blad „Nieuwe Tijden”, waarin zijn opvat tingen over communisme werden veroor deeld. Het artikel, dat later uitvoerig door het persbureau Tass werd gebracht, bevat te de waarschuwing aan het adres van de Eurocommunisten, dat zij een breuk in de internationale communistische beweging willen bewerkstelligen. De Spaanse com munistenleider daagde de Russische criti ci uit een open debat te houden over de aard van het communisme in de wereld in de jaren zeventig en tachtig. Hij zei dat de Spaanse communistische partij (PCE) de volledige tekst van het Russische artikel zal publiceren, echter wel met enige kanttekeningen van de PCE, om de zaak van twee kanten te belichten, zodat de mensen zelf kunnen oordelen. Met gevoel voor ironie voegde hij eraan toe dat de Russen er wellicht beter aan zouden doen om ook zo te handelen, omdat het Kremlin toch al zoveel geld uitgeeft aan het drukken van allerlei artikelen. Carrillo legde zijn verklaringen af in aanwezigheid van negen leden van het uitvoerend comité van de PCE, onder wie Maihofer vindt overigens dat de pers teveel aandacht aan de neo-nazi’s be- gisteren besprekingen met president Car ter en vervolgens met de' Israëlische am bassadeur, Simcha Dinitz. Deze vertrekt Ondanks forse geldelijke steun van de DDR 30 miljoen mark volgens het verslag hebben de orthodoxe commu nisten hun invloed in West-Duitsland niet kunnen vergroten, zo zei Maihofer. Carrillo dreef vervolgens de spot met Moskou door te zeggen dat de Sovjet-Unie al voor de verkiezingen met haar kritiek had moeten komen. „Het zou ons honderd duizenden stemmen meer hebben opgele verd”. De PCE behaalde bij de Spaanse verkiezingen van 15 juni 9,5 procent van de stemmen. Volgens Carrillo zal zijn partij bij de volgende verkiezingen beter uit de bus komen. „Nu mochten wij pas starten, toen de anderen al bijna bij de finish waren”, wijzend op het feit dat de PCE pas drie maanden geleden gelegaliseerd werd. In een interview met het Franse dagblad „Le Monde” heeft Carrillo de Sovjet-Unie ervan beschuldigd de internationale com munistische beweging te verdelen. „Zij bewijzen dat ze steeds meer afdrijven van de werkende klasse. Deze heren zien zich zelf nog altijd als het „heilig officie”, en zij denken nog steeds banvloeken en excom municaties te kunnen uitspreken”, zo ver klaarde Carrillo. Twee topfunctionarissen van de Itali aanse communistische partij (PCI), Gian carlo Pajetta en Sergio Serge, gaan mor gen een bezoek aan Moskou brengen. Aan genomen wordt dat zeker de spanningen tussen Eurocommunisten en Russische communisten ter sprake zullen komen. Moskou had de PCI-leiding al enkele maanden geleden Voor een bezoek uitge nodigd. Op een partijbijeenkomst op Sar dinië heeft Pajetta zondag nog de autono mie van de communistische partijen te genover Moskou verdedigd, zonder overi gens de scherpe Russische uitval aan het adres van de Spaanse communisten te vermelden. Het genootschap van juristen heeft het afgelopen weekeinde een spoedbijeen- komst gehouden en de regering gevraagd de macht over te dragen aan een presiden tiële commissie tot verkiezingen gehouden kunnen worden. Mevrouw Orlov had het bericht over de beschuldiging tegen haar man te horen gekregen in de Loebjanka-gevangenis in Moskou, waar ze door de KGB was ontbo den als „getuige”. De beschuldiging aan Orlovs adres is minder ernstig dan de veel meer gebruikte beschuldiging van „tegen de Sovjet-Unie gerichte activiteit”. MOSKOU (Reuter). De 52-jarige Rus sische dissident Joeri Orlov is beschuldigd van het „verspreiden van anti-Russische verdichtsels”, een vergrijp waarop drie jaar gevangenis staat. Dit heeft mevrouw Orlov gisteren meegedeeld. De KGB had haar verteld dat haar man in staat van beschuldiging was gesteld krachtens arti kel 190 van het wetboek van strafrecht van de Sovjet-Unie. Hij is in februari j.l. aange houden. Orlov is oprichter van de zgn. „waak- hondcommissie”. Deze commissie houdt zich sinds mei van het vorig jaar bezig met het registreren van de schending van men senrechten in de Sovjet-Unie. De commis sie wordt ook wel aangeduid als de „Hel- sinki-commissie” De tribune-groep bestaat uit 80 afge vaardigden in het Lagerhuis. Het besluit komt niet als een verrassing. De linker vleugel heeft zich altijd verzet tegen het wetsvoorstel van de regering voor het hou den van verkiezingen voor het Europese parlement. i- a 5- n De Verenigde Staten herinneren er in de verklaring voorts aan dat resolutie 242 „voorziet in de ontruiming door Israel van bezet gebied. Wij zijn van mening dat deze resolutie een terugtrekking betekent van alle drie fronten, de Sinaï, de Golan en de westelijke Jordaanoever en Gaza. Exacte grenzen en veiligheidsmaatregelen dienen tevoren tot stand te worden gebracht in onderhandelingen zonder voorwaarden vooraf”. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Cyrus Vance, waarschijn lijk de auteur van deze verklaring, had Het totaal van de rechts-extremisten se ig al e- al le le ft n e L e n 'e d i- e- in m le ir ü- n- st se De minister zei van mening te zijn dat deze K-groepen een potentieel reservoir zijn voor terroristische kringen. „Daar om moeten ze goed in de gaten worden gehouden.” Maihofer zei dat ook in de toekomst met terroristische aanslagen rekening moet worden gehouden. Maar het aantal wordt volgens hem minder. In het ver slagjaar werd een laagterecord geboekt: 30 aanslagen, het geringste aantal sinds 1972. a- tk iP BELGRADO (UPI). Juristen, artsen en andere academici hebben de regerende opperste militaire raad in Ghana gedreigd met een algemene staking als hij niet voor 1 juli aftreedt. n Bt B- B- )T n n P- a- le ?n e- e- m ?n ie et )r et ti- ri. et lg •P el ij- n m id e- k- ie et el n- te •P JO ft Het Ghanese persbureau dat dit gisteren meldde/ zei dat deze actie zonder prece dent de climax is van een campagne om de militaire regering te dwingen het land weer een burgerlijk bestuur te geven. De campagne wordt gesteund door de be roepsorganisaties van juristen, artsen, in genieurs, hoger bankpersoneel en dieren artsen. LONDEN (AFP/DPA). De linkervleu gel van de Engelse Labour-partij, die zich de „tribune” noemt, heeft gisteren beslo ten te stemmen tegen rechtstreekse Euro pese verkiezingen, met alle middelen die „zij tot haar beschikking heeft”. Men zal zich misschien ook herinneren, dat ik dankzij de lezers een lijst van 25 dichters kon opstellen, die voor die vijf simpele regels verantwoordelijk wer den gesteld. De meeste vermeldingen kreeg Laurillard (11). Uitstekende tweede werd Gezelle (10), gevolgd door Beets (6) en Nellie ten Have (6). Revius (4) en Alice Nahon (4) kwamen ook nog goed mee, en aan de staart van de kopgroep bengelden Camphuysen (3), De Genestet (3) en Ada- ma van Scheltema (3). Ligthart (2) was aan het grote peloton ontsnapt, waarin, elk met één stem, gesignaleerd werden: Cats, La- méris, Van Kol, Baart de Lafaille, Dooren- bos, Schmidt, Vondel, Zimmerman, Feith, De Ridder, Kouwer, Chantepie de la Saus- saye, Tollens, Coomhert en De Mérode. Ik ken wel een dichter die veel gedichten heeft geschreven, maar een gedicht dat zoveel dichters gecreëerd heeft, was ik nog niet eerder tegengekomen. En denkt u alstublieft niet, dat al die mensen domweg maar een gooi hebben gedaan. Vijftien van de bovengenoemde namen stonden daad- werkelijk bij het gedicht vermeld: in boe ken, op tegeltjes, in naslagwerken, op mu ren, noem maar op.... De minister maakte een onderscheid tussen -neo-nazi’s en extreem-rechtse groeperingen die 18.300 leden tellen. De uiterst rechtse Nationaal Democratische derd gestegen. Het aantal illegale acties Partij die is teruggevallen tot 10.000 nam toe met 50 percent tot 320. Voor de leden zou „contact zoeken met de neo- leden zou „contact zoeken met de neo- eerste keer, aldus Maihofer, is gebleken nazi’s”. dat de nazi’s banden hebben met Arabi sche terrotisten. wilde geen officiële bevestiging geven van het bestaan van dit plan dat premier Me- nachem begin-midden-juli mee naar dezer dagen naar Israel voor overleg met Washington de nieuwe regering. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken van Israel, Mosje Dajan, heeft een vredesplan voor het Midden-Oosten opge steld dat een verdeling van „het land van Israel (Israel en West-Jordanië) afwijst en een co-existentie tussen Israel en de Ara bieren in West-Jordanie wil”. Dit heeft het Israëlische blad Jedioth Acharonoth giste- schadevergoeding. Laatstgenoemden Zo letterlijk mogelijk in proza vertaald staat daar dus: „We lijden dikwijls het meest, en voelen ons het ellendigst, door pijn en lijden dat we vrezen. De droefheid die dan heerst, is een zichzelf opgelegde last. Ja, we worden meer door angst aan getast, dan door het werkelijke leed, hier en nu. Maar als uw hart door zulk leed gaat bloeden, geeft God u de kracht die u nodig hebt”. U ziet het, de Nederlandse variant is superieur aan de Engelse. Ik denk daarom dat het Engelse gedicht eerder een verta ling van het Nederlandse is, dan omge keerd. De oplossing is dus nog even ver weg! Na een bezoek van zes dagen aan Mos kou zei Wamke tegen journalisten dat er nog een mogelijkheid was dat tegen de herfst een akkoord zou worden bereikt, maar dat 3 oktober (de datum waarop het in ’72 bereikte SALT-akkoord afloopt) niet moet worden beschouwd als een soort absolute termijn. Beide partijen streefden er naar voor die datum een nieuwe over eenkomst te sluiten. Volgens Wamke is het belangrijkste dat constructieve onderhandelingen voortdu ren. Als loeide zijden constructief en hoop vol onderhandeld hebben, zal op een of andere wijze een oplossing worden gevon den voor het verstrijken van de termijn. Overigens zei Wamke dat tijdens zijn bezoek aan Moskou niet was gesproken over de SALT. Het belangrijkste doel daarvan was bespreking van demilitarisa- tie van de Indische Oceaan. Overeengeko men werd in de nabije toekomst verdere besprekingen te houden. Tijdens het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, aan Moskou in maart jl. werd een gemeenschappelijke Amerikaans-Russi- sche werkgroep inzake militaire wedijver heeft vorig jaar aan invloed ingeboet, aldus Maihofer. De beweging van „nieuwe linkse krachten” vertoont vol gens hem een versplinterd beeld. Er zijn 159 zgn. K-ploegen, die hun filosofie voor een deel ontlenen aan de theorieën van Marx, Mao en Lenin. Deze groepen zijn, aldus de minister, voor geweld als middel om politiek te bedrijven. Als bewijs hier voor noemde hij de harde acties en de ernstige confrontaties met de politie bij Brokdorf en Grohnde. zó Marcelino Camacho, de secretaris-gene- raal van de Arbeiderscommissies. Het ant woord van de communistenleider op het artikel in „Nieuwe Tijden” was zo moge lijk nog scherper dan het artikel zelf. Car rillo sprak van „een soort religie”, waarbij hij niet zeker wist of deze „eerste agressie” niet beantwoord zou worden door „excom municatie” vanuit het Kremlin. Hij zei dat de Spaanse communistische partij zo „solide is als een steen”. De PCE kan volgens hem rekenen op steun van andere Westeuropese communistische partijen, zoals de Fransen en de Italianen. „Europa moet zichzelf organiseren als een autonoom gebied”, zo legde Carrillo het basis-idee van het Eurocommunisme uit. „Het moet onafhankelijk zijn van de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie. Tot dit Europa moeten niet alleen de NAVO-lan- den behoren, maar ook de Warschaupact- landen”. Het Eurocommunisme betekent volgens hem het einde van een periode waarin een socialistisch land de socialisti sche bewegingen in andere landen diri geert. „De Russen dachten dat wij de zwakste waren van de Westeuropese com munistische partijen, maar dan hebben zij zich toch vergist”. Bij de botsing tussen een passagiers- en een goederentrein die gisteren in de DDR, dichtbij de grens met Polen, plaatsvond, zijn 29 mensen om het leven gekomen. Zeven mensen raakten gewond. Over de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. Inwoners van het plaatsje Lebus, dat vlak bij de plaats van de ramp ligt, verklaarden dat de passagierstrein mogelijk bij vergis sing van de hoofdlijn was gedirigeerd naar de lijn voor plaatselijk buurtverkeer. s- le te >n ig li- m jr e- n- d. begin-midden-juli i zou nemen. Volgens het plan zou een onderscheid worden gemaakt tussen „de Palestijnse vluchtelingen” die zich in Cis-Jordanië ge vestigd hebben, en de bewoners van dit gebied die nooit hun verblijfplaats verla ten hadden. Eerstgenoemden zouden val len onder een afzonderlijke regeling die met name voorziet in het verlenen van i zou- den de banden moeten behouden met Jor- Het ministerie van Buitenlandse Zaken danië waarvan zij burgers zouden blijven. gen met om eenzijdige concessies”, aldus de verklaring. De Amerikaanse regering nodigt in haar verklaring de Arabische landen uit „een soort vrede te sluiten die vertrouwen geeft in haar duurzaamheid. Dat betekent het treffen van een voor alle betrokken partijen aanvaardbare regeling voor het garanderen van veilige grenzen”. Ik heb de dichter („wil de echte dichter dan nu opstaan?”) dus nog steeds niet gevonden, maar dat komt misschien om dat ik in de verkeerde richting zoek. Het kan best zijn dat we niet naar een dichter, maar naar een vertaler moeten zoeken! De heer F. Kooistra heeft mijn speur tocht overgenomen in zijn rubriek „Her- senbrekertjes” in het maandblad van de Vogelwijk-vereniging in Den Haag, en hij kreeg van de 80-jarige oud-leraar Engels, de heer Zom, een gedicht toegestuurd dat deze jaren geleden in een Engelse herberg ingelijst aan de wand aantrof. De waard vertelde hem, dat zijn grootmoeder het vroeger van een der gasten, ene Thomas Chatterton, had gekregen. Dit gedicht luidt aldus: „Too often we suffer most sorely and thereby feel most poorly from dreaded aches and pains. The sadness that then reigns is burden self-imposed. Yeah, we get more depressed by fear than real woes do, now and here. And if by such woes your heart should bleed God will certainly grant you the strength steedt. Daartegenover staat dat „de pu blieke opinie de beweging krachtig afge wezen heeft”. Dankzij een verhoogde inspanning is de anti-spionagedienst van de Bondsre publiek er in geslaagd vorig jaar 48 buitenlandse agenten (voornamelijk uit de DDR) te arresteren. Bijna 40 spionnen hebben de Bondsrepubliek verlaten.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3