VOLWASSENEN HEBBEN NOG DREMPELVREES Volop nieuwbouw bij Oud-Velsen Haarlemse scheepsmakelaar Bais: Sportdag als slot van schooljaar V akantie-activiteiten in buurthuis De Spil 1 Piet Schroom 4 19 7 7 JUNI 2 8 VELSEN-IJMUIDEN DINSDAG - door Theo Klein t Jt 5 HAARLEM In de Nederlandse havens liggen nog altijd ruim honderd vissersschepen werkloos te wachten op een koper. Sommige liggen daar al jaren. Ze werden overbodig toen de visvangst door de overheid werd beperkt. Sinds vorig jaar het aantal overbodige schepen als gevolg van de quotering voor tong en schol aanmerkelijk toenam, zoeken het Visserijschap en de Nederlandse regering naarstig naar buitenlandse kopers voor de kotters. Tot nu toe echter zonder veel succes. Want niet alleen ons land heeft te kampen met een teveel aan schepen. Ook andere geïndustrialiseerde landen hebben een groot aanbod, wat het er voor de Nederlandse verkopers niet gemakkelijker op maakt. a Startgroep Zeewijk trekt jongelui naar buurtcentrum veel zakelijker aanpakken net de rij het igoed g zou zoge- risse- voor vis echts eling is de Is de fen. Van dat extraatje kon weer een ande re activiteit gefinancierd worden zoals het tekenen en schilderen voor de kinderen. De jeugdinstuif in de voorjaarsvakantie in mei trok dagelijks zo’n 140 kinderen, die zich vermaakten met allerhande spelletjes. En aan de luilaktocht namen naar schat ting honderd jongelui deel. Een lawaaieri ge tocht - zoals het op die ochtend hoort - met blikken, pannen en geschreeuw, die feestelijk werd besloten met het verorbe ren van grote aantallen pannekoeken in het buurtcentrum. drinken”, vertelt Bob Leeger die daarvan niet ontmoedigd raakt. Integendeel, het is de bedoeling dat de koffiesoos op dinsdag en donderdagochtend gewoon terugkeert op het programma. Alleen zullen de och tenden niet langer gevuld worden met klet sen, doch er zullen ook activiteiten worden ontplooid waarvoor de ideeën door de deelnemers zelf moeten worden aange dragen. De koffiesoos blijft toegankelijk voor zowel dames als heren. Bob leeger voelt er niets voor de soos te beperken tot vrou wen. „Want er zijn immers ook mannen overdag thuis”. Met die opstelling verloor hij het contact met de groep „Vrouwen in Zeewijk” die niet wilde opgaan in de Start groep. De activiteiten voor volwassenen zullen bij de start van het nieuwe seizoen, begin augustus, worden uitgebreid met een cur sus naaien, textielvormen en een hobby club waar vaders een poppenkast kunnen bouwen voor hun dochtertje. De Start groep stelt steeds ruimte en gereedschap beschikbaar. Voor de aanschaf van het materiaal en de verbouwing van het schoolgebouw ontving de Startgroep van de gemeente Velsen een aanvangssubsidie van 5000. De aanpassing van het pand en de nodige inventaris vergen nog een be drag van 10.000 De Startgroep heeft hier- een meer. Het is momenteel de gewoonste zaak dat een kotter die voor de sanering zes tot acht ton waard was, nu voor 200.000 gulden wordt aangeboden. En zelfs voor die prijs wordt-ie niet verkocht”. Toch moeten die schepen van de hand gedaan worden en liefst zo vlug mogelijk. De eige naars hebben bij de sanering weliswaar een bepaald bedrag gekregen, maar daar staat tegenover dat de hypotheeklasten op zijn schouders blijven drukken zolang het schip zijn eigendom is. De regering stelt zich op het standpunt dat men de ontwikkelingslanden de sche pen niet op mag dringen. Bovendien vindt Pronk dat Nederland de ontvangende na ties niet moet verplichten om van het ont wikkelingsgeld onze tweedehands schepen te kopen. Men wil vooral voorkomen dat de Nederlandse hulp op die manier als een vorm van neokolonialisme uitgelegd zou worden. Bais is van mening dat men met die constatering niet klaar is. Hij vervolgt: „Wanneer men in die landen de eis van maximaal vijf jaar stelt, dan moeten we moeite doen om hen ervan te overtuigen dat ze die eis kunnen laten vallen. Ik heb al eens voorgesteld om vier, vijf schepen uit te rusten voor de tropen. Aspirant-kopers kunnen we dan hier naar toe halen om er proef mee te varen. Dat moet commercieel aangepakt worden. Die mensen kunnen dan zelf zien dat een schip van vijf jaar nog niet te oud is.” gemotiveerd. De mensen in zo’n land ver gelijken een schip met een auto. Ze kennen de waarde en de mogelijkheden van onze schepen niet”. Afhankelijk daarvan schommelt de Koop prijs tussen f 120.000 en f 156.000. Een bezoek aan Artis staat maandag 25 juli op het programma. Een sportief evene ment heeft plaats op dinsdag 26 juli wan neer de teenagers een fietstochtje maken door het nieuwe bos in Spaarnwoude. In het schilderachtige dorpje Spaarndam wordt een roeiwedstrijd gehouden. Op woensdag 27 juli is de kinderkermis de grote attractie, waar kinderen van vier tot acht jaar zich kunnen vermaken met tallo ze behendigheidsspelletjes. Aspirant-bak- De evenementén gaan op dinsdag 19 juli van start met een bezoek per bus aan de Linnaeushof voor alle kinderen van zes tot en met twaalf jaar. De volgende ochtend wórdt de kinderschare beziggehouden in Velserbeek waar allerlei spelletjes worden gedaan. Voor de jeugd van acht tot en met twaalf is er ’s middags vliegeren. Vrijdagochtend is er voor de allerkleinsten van vier tot acht jaar een poppenkastver- toning, gevolgd door een leuke tekenfilm, ’s Middags komen de ouderen aan bod voor een spannende film. met kleine schepen, te leren omgaan met de grote Nederlandse kotters. Bais: „Er zal iets moeten gebeuren. Men moet beter De laatste dag, donderdag 28 juli, staat in het teken van het invalide kind. De kinderen van De Spil zullen dan gezamen lijk knutselen en mooie spulletjes maken jiie ’s middags aan de man worden ge bracht. De opbrengst is bestemd voor de financiering van vakantie van gehandi capte kinderen. VELSEN-NOORD. Als afsluiting van het oude schooljaar hield de Del Court van Krimpenschool aan het Stratingplantsoen in Velsen-Noord dinsdag een sportdag voor de leerlingen van alle klassen. Deze sportdag begon ’s morgens om half negen voor de drie hoogste klassen en ’s middags □m half twee voor de drie laagste klassen. Met medewerking van een aantal ouders ■ton een twaalftal onderdelen worden uit- jevoerd met onder andere hardlopen, ioelschieten, jeu de boule, paalklimmen, bussen gooien. De spelen werden gehou den op het grasveld op de hoek van de Grote Hout- of Koningsweg en de Noorde lijke Pontweg. kers onder de kinderen kunnen ’s middags bij De Spil terecht voor brood bakken boven een kampvuurtje. igst in i voor n de iteur rap eend i de- turd. sort takt i de lisi- ond md. •der aan fun- nite ijke der den (Van een onzer verslaggevers) iJMUIDEN. Initiatiefnemer Bob Leeger is er nog een beetje beduusd van. In januari bestond nog slechts een idee; vijf maanden later bezit Zeewijk haar eigen buurtcentrum. Ondergebracht in de voormalige Duin-en Dennenschool aan de Dennekoplaan in IJmuiden-West. Een ri ant onderkomen dat gedeeld wordt met de peuterspeelgroep „De Drie Turven”. De „Startgroep Zeewijk” kan voldaan te- rugblikken op de voorbereidingstijd. Secretaris Bob Leeger van de Start groep Zeewijk blikt biet veel voldoening terug op de achterliggende periode. Een periode waarin de Startgroep niet alleen de beschikking kreeg over een onderko men, maar ook reeds in staat werd gesteld een voorlopig programma aan de wijk aan te bieden. Een programma dat als een magneet heeft gewerkt op de kinderen en de teeners. Echter, het aangeboden activi teitenlijstje sloeg nauwelijks aan bij de volwassenen. „Het blijkt dat veel mensen met enige schroom een ontmoetingscen trum binnenstappen. Er blijft een drempel bestaan. De moeders die hun peuters naar De Drie Turven brengen, zijn moeilijk te bewegen bij ons even een kopje koffie te Met zo’n slagvaardig beleid is er volgens Bais veel meer te bereiken. Nu wordt Ne derland vaak de loef afgestoken door an dere landen. Bijzonder moeilijk is het'ook volgens de Haarlemse makelaar om in ons land vissers te vinden die bereid zijn om als instructeur voor een paar jaar naar een ontwikkelingsland te gaan. Hardnekkige pogingen om bemanningen voor dit doel te krijgen liepen vaak op niets uit. Nederlan ders zijn, in tegenstelling, tot bijvoorbeeld Noren, erg moeilijk van hun „vaste stek” te krijgen. Een nadeel, omdat instructeurs noodzakelijk zijn, om vissers in de ontwik kelingslanden die alleen ervaring hebben IJMUIDEN. Het buurtcentrum „De Spil” in IJmuiden-Oost organiseert van 19 tot en met 28 juli een aantal vakantie- activiteiten voor de jeugd. eiden idsre- igden op te n ge- ureu- op de zoals s heel alle ik en Stee •ont - i een Euro- rans- te rij- groot vanst ?rven ziet jers- i over 'angst andse st van plaats in. De ft tot n het ering. cus idse als ge- top deze pen ning r uit ver- aan- ende m de Ijoen srho- teke- aats- inge- cht. issie on- •eta- heid jers- rma- 11 in t in- ons in. PB) tal en. cus de Wordt zijn boot nu zo ver onder de prijs verkocht, dan is de opbrengst vaak zelfs niet voldoende om de hypotheek af te betalen. Om maar niet te spreken over de nu nog steeds onverkoopbare schepen, die steeds verder in waarde achteruit gaan. Bais: „Wanneer er geen oplossing wordt gevonden, dan dreigen die schepen op de schroothoop terecht te komen. De eige naar vangt dan nog 10.000 voor zijn schip.” Bais werkt nauw samen met het i Visserijschap en het Ministerie van Land bouw en Visserij. Hij zegt zelf ook geen pasklare oplossing te kunnen bieden, maar het zou volgens hem wel zonder meer een verbetering zijn wanneer de regering wat meer naar de mensen uit de praktijk zou luisteren. Bais: „De kwestie wordt te veel in het politieke vlak getrokken. De verkoop van die sche pen zou veel zakelijker aangepakt moeten worden. Wanneer dergelijke transacties via de officiële weg voor de ambassades geregeld wordt, dan loopt dat over veel te veel schijven. Ik ervaar dat herhaaldelijk in de praktijk. Neem nu eens de eis die bijna alle ontwikkelingslanden stellen dat een schip niet ouder dan vijf jaar mag zijn. En dat terwijl wij hier met schepen van twintig jaar en ouder varen. Zo’n eis is niet voor een begroting ingediend bij de ge meente, waarop nog geen reactie is geko men. Verder richt de groep zich tot het bedrijfsleven om op goedkope wijze mate riaal te kunnen verkrijgen. Er is al een houthandel die het afvalhout ter beschik king heeft gesteld. Van ae Huizen aan de Meervlietstraat ligt de koopprijs tussen de 1,7 en 1,4 ton. Er zijn drie huizen bij met garages. Verder ligt het prijsverschil in de situering al of niet hoekhuis en de grootte van de bouwkavels. Bouwer is het Warmondse aannemingsbedrijf Panagro. Sinds de start van de bouw is hier het werk een maand onderbroken geweest. Er wordt volgens een gietbetonsysteem gebouwd. Met de bouwvakvakanties in zicht zit dit miniplan van twee woonblokken nog in het stadium van de ruwbouw. naar de praktijkmensen luisteren, anders ziet het er voor de eigenaren van die sche pen nog triester uit.” VELSEN. De Stichting Eigen Wo- ningbezit heeft op dit moment in de ge meente Velsen twee ijzers in het vuur. In opdracht van de stichting zijn aan de Meervlietstraat aan de rand van Oud-Vel- sen 9 woningen in aahbouw. Aan het Krommeland dicht tegen de Parkweg wor den goede vorderingen gemaakt met een tweede bouwprojekt dat 63 (koopjwonin- gen omvat. Hiervan zijn er inmiddels 21 betrokken. Van 6 andere huizen van deze groep krijgen de toekomstige bewoners vrijdag de sleutel. In de bouwactiviteiten aan het Kromme land zit duidelijk meer lijn. Dit woonwijk- je biedt een bijna voltooide aanblik. De laatste 36 woningen zijn hier niet vermeer van de oplevering. Bouwonderneming Pa nagro is hier in oktober van het vorig jaar begonnen. In het bestek zitten woningen met etage en in laagbouw. Ook hier zijn huizen met en zonder garage en berging. Donderdag 21 juli is de grote zeerovers- dag. Alle zeerovers gaan mee naar de duinen waar de schat verborgen is. dokken, reparatiefaciliteiten, koelhuizen, visverwerking, afzetorganisatie enzo voorts) aanwezig. Onoverkomelijke pro blemen, waardoor er nu nog'steeds voor een kapitaal van tientallen miljoenen ren teloos langs de kaden ligt. Een van de vele Nederlanders die dat met lede ogen aanzien, is de Haarlemse scheepsmakelaar R. W. Bais. Met een twee- tal andere makelaars beweegt hij zich op de markt van vissersschepen. Maar niet alleen kotters hebben zijn aandaëht. Van uit zijn kantoor aan de Haarlemse Spaarn- wouderstraat regelt hij transacties met allerlei schepen over de hele wereld. Door zijn tussenkomst kan een Franse coaster in Zweedse handen overgaan, of een Liba nees koelschip naar Hong Kong verhuizen, om maar enkele voorbeelden te noemen. De heer Bais, behalve makelaar ook beëdigd taxateur en scheepsbouwkundig ingenieur, zit al sinds de jaren veertig in de scheepshandel. Hij heeft de goede tijden in de visserij meegemaakt en ziet nu met weemoed hoe de Nederlandse vloot wordt afgebouwd. Hij zegt: „Er is momenteel een hoop ellende in de visserijwereld. Ik voel me daar emotioneel erg bij betrokken. Ik .heb reders meegemaakt die in hun bloei periode 25, 26 schepen hadden en nu geen- Deze week heeft de Tweede Kamer zich weer eens gebogen over deze problema tiek. De parlementariërs hebben er met name bij minister Pronk op aangedron gen nog meer moeite te doen voor de afzet van de vissersschepen in ontwikkelings landen. Met ontwikkelingsgelden zou ons land het mogelijk moeten maken dat na ties uit de Derde Wereld de Nederlandse vissers van hun schepen afhelpen. Een moeilijke, zo niet onmogelijke opgave, zoals uit de recente ervaringen is geble ken. Pronk heeft de Nederlandse ambas sades in Sri-Lanka, India, Indonesië, Ka meroen, Nigeria, Sierra Leone, Senegal, Guinee, Suriname, Seychellen, Tunesië, Venezuela en Uruguay al eens met die opdracht op pad gestuurd. Die pogingen leverden weinig of niets op. De schepen die Nederland aanbood ble ken niet geschikt voor de visserij in de tropen; ombouwen en transport naar de betrokken landen zouden te duur worden. Bovendien willen de ontwikkelingslanden geen schepen van meer dan vijf jaar oud en meestal was er ter plaatse niet de nood zakelijke infra-structuur (dat wil zeggen: Van de straatzijde gezien ligt het gebouw ietwat verscholen achter bosschages. De binnenplaats sluit direct aan op duinter- rein. Een uniek gelegen plaats van samen komst voor de bevolking van Zeewijk. De aanloop van de afgelopen weken heeft aangetoond dat de wijk behoefte had aan een dergelijke ontmoetingsplaats. Vooral de tieners hebben al druk gebruik ge maakt van de aangeboden activiteiten. Zij verschenen in groten getale tijdens de dis- co-avonden waarvan er nu zeven zijn ge houden. Gemiddeld swingden zo’n driehonderd jongens en meisjes per avond op de soulklanken van discotheek „Phantom”. Behalve het dansen, was voor de groep van zestien jaar en ouder de bar geopend waar een pilsje gevat kon worden. Dit evenement werd zo’n overweldigend suc ces dat de inkomsten de uitgaven overtrof- Een foto van de laatste disco-avond, die dit voorjaarssei- zoen in de voormali ge Duin- en Denne- school is gehouden voor de dertien- tot zestienjarigen, en die zich over een groeiende belang stelling mag ver heugen. Regering moet verkoop kotters ■-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5