CAY trekt 8,5 ton uit voor schadeclaim Claudius Peters Ktamiote evenementen vergadert in De Schans a 5 mlm rr< Miii 1 DAGELIJKS BESTUUR BEREIKTE OVEREENSTEMMING n- WIJK AAN ZEEËR OUDERS KRIJGEN BESLISSENDE STEM Geschiedenis Compleet Commissies Beheersvorm Voortvarend Opheffen KVP-afdeling Beverwijk herkoos bestuur HET CHINESE LANDHUIS ^.,1 1 BEVERWIJK-HEEMSKERK DINSDAG 2 8 JUNI 19 7 7 8 rmist -jtt- E- Haarlems Dagblad: IJmuider Courant: ^^Beverwijkse Courant: In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op Vrijdag 8 juli amateurtoneelvereniging „Vondel” met: In „Het Chinese Landhuis" komen twee verschillende werelden bij elkaar in de vorm van de Chinees Sing en twee Engelse dames en Engelse planters. Het mystieke China, de wat bizar re wraakgevoelens, flegmatiek gepaard aan een zeker superiori teitsgevoel. Deze mentaliteitsverschillen roe pen spanningen op, die zich ont laden in angst en liefde. Aanvang: 20.15 uur (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. De schadeclaim van het Duitse bedrijf Claudius Peters A.G. gaat het Centraal Afvalverwerkingsbedrijf IJ mond en daarmee de gemeente besturen van Beverwijk, Castri cum, Heemskerk, Uitgeest en Velsen de lieve som van 865.000 kosten. De gereduceerde plaatskaarten (kassa openluchttheater 6,50) zijn verkrijgbaar bij onze kantoren: Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd Ged. Oude Gracht 82 (Haariem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haariem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Zeestraat 18 (Beverwijk) (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK AAN ZEE. De plannen tot oprichting van een samenwer kingsschool in Wijk aan Zee bevinden zich momenteel in een beslis send stadium. Vorige week bereikten alle bij de laatste voorberei dingsfase betrokken groeperingen volledige overeenstemming over de belangrijkste uitgangspunten voor de nieuwe school, die zoals bekend de beide bestaande basisscholen (de openbare Wilhelmina- school en de RK H. Hartschool) en de twee kleuterscholen (de oorspronkelijk protestant-christelijke maar nu openbare Zeekleuters en de RK H. Hartschool) zal gaan omvatten. De peuterspeelzaal ’t Moriaantje zal er ook in gehuisvest worden.' KI -1;1 KI KI OVER AANVRAAG PREDIKAAT GOED EN GOEDKOOP 1 - 8-10, Voor de samenwerkingsschool eg 8- breekt uur der waarheid aan Lk bestaande school. Zo wel met de plannen L_ voor- et en ïlaar- Inde- jken, igen: Eén van de eerste taken van de project groep is, te proberen op de toekomstige nieuwbouw het predikaat „goed en goed koop” te verwerven. Dit wil zeggen, dat per te bouwen woning een bedrag van ƒ4500 beschikbaar kan komen, en wel 4000 ter bevordering van de kwaliteit en ter beperking van de huurprijs, plus nog eens 500 te besteden aan bijvoorbeeld extra voorlichting aan toekomstige bewo ners. Tijdens de vergadering van de projekt- groep komt een subsidie-aanvraag aan de orde, waarmee men dit predikaat in de wacht hoopt te slepen. Tevens wordt ge sproken over het programma van eisen, op grond waarvan de architect kan gaan ont liet dagelijks bestuur van het CAIJ is met het in Hamburg gevestigde Claudi us Peters Verfahrenstechnische Anla- gen G.m.b.H, overeengekomen, dat te gen algehele kwijting een schadevergoe ding van 782.276 vermeerderd met een rente van acht percent per jaar over de niet komt, is in belangrijke mate afhanke lijk van de ouders van de toekomstige leerlingen. Tijdens een informatie-avond die dinsdag 16 augustus in Kennemerduin Nadat de vergadering haar vertrouwen had uitgesproken over het bestuursbeleid inzake de vorming van een CDA-afdeling in Beverwijk, ging het tweede kamerlid A. Hermes in op de verkiezingsuitslag en de kabinetsformatie. Wat de verkiezingsuitslag betreft, ver heelde de heer Hermes niet dat de winst van het CDA hem persoonlijk wat was tegengevallen. De winst van de PvdA werd door het tweede kamerlid verklaart vanuit een algehele verschuiving van Nederland in linkse richting. Om in dat kader de verkiezingswinst van de socialisten in de zuidelijke provincies als een doorbraak te betitelen, ging hem echter op dit moment nog te ver. De schadeclaim werd door Claudius Peters ingediend, toen het CAIJ de belof te dat', mocht er in de IJmond een vuil- verbrandingsoven worden gebouwd, de ze door de Duitse firma neergezet kon worden, niet nakwam. Op grond van de toezegging had Peters inmiddels al aan loopkosten gemaakt, onder meer via het ontwerp van een oven. De schadeclaim zal worden gehouden, worden zij van de resultaten van het overleg op de hoogte gesteld. Vervolgens wordt via een enquê te om hun oordeel gevraagd. kingsschool te stichten dateert namelijk niet van vandaag of gisteren. Een jaar of zes geleden al werd her en der voorzichtig geopperd, of het niet mogelijk zou zijn het bepaald niet optimaal gehuisveste basis-, kleuter- en peuteronderwijs onder te bren gen in één samenwerkingsschool. Langzaam maar zeker namen deze plan nen vaster vorm aan maar al spoedig liepen de onderhandelingen vast op de beheersvorm. Het openbaar onderwijs wil de de samenwerkingsschool laten bestu ren door een zogenoemde artikel 61-com- missie, terwijl het katholiek onderwijs de voorkeur gaf aan de oprichting van een stichting. Deze kloof bleek niet te over bruggen, Om uit de impasse te komen, schakelde de gemeente Beverwijk in de persoon van de heer J. Algera uit IJmui- den een onpartijdige deskundige in. Hij ving zijn bemiddelingspogingen aan in september 1975. Het duurde tot november 1976, eer echt flinke vorderingen konden worden ge boekt. Toen presenteerde het (inmiddels vernieuwde) bestuur van de RK Odulf stichting een rapport, waarin men zich bereid verklaarde mee te werken aan de vorming van een artikel 61-conunissie, mits de onderhandelingspartners het in grote lijnen eens zouden kunnen worden over de inhoudelijke kanten van de door zo’n commissie te beheren samenwer kingsschool. Dit betekende een nieuwe opening in de besprekingen, want nu men wat de beheerskwestie betreft min of meer tot overeenstemming was gekomen waren alle partijen bereid over de inhou delijke opzet van de school te gaan praten. de begroting voor 1978 aan de orde komen. Hieruit blijkt onder meer, dat het in de bedoeling ligt het afval van Castricum en Uitgeest met ingang van 1 januari 1978 Hoe gedegen er was gewerkt bleek wel uit het feit, dat alle uitgangspunten met slechts een enkele wijziging door de ver gadering werden overgenomen. dient te worden, met de rechtspositie van het personeel en met de voorbereiding van het ouderreferendum. In elke commissie namen vertegenwoordigers zitting van de betrokken groeperingen, terwijl project leider Algera de vijf commissies voorzat en daardoor een overkoepelende rol ver vulde. Vorige week kwamen alle commissies in plenaire zitting bij elkaar, om ten over staan van vertegenwoordigers van de ver eniging openbaar onderwijs, teams en ou derraden van de kleuter- en basisscholen en van de peuterspeelzaal, van het ambte lijk apparaat, de gemeenteraad, de dorps raad Wijk aan Zee en de Odulfstichting hun eindnota’s te presenteren. In de concept-verordening die door de desbetreffende commissie voor het gemak gelijk maar was opgesteld (de gemeente- raaf hoeft ’m bij wijze van spreken alleen nog maar te bekrachtigen) wordt uitge gaan van een negen leden tellende be heerscommissie, samen te stellen uit drie vertegenwoordigers vanuit de ouderver enigingen, twee vanuit levensbeschouwe lijke groeperingen, één door de leerkrach ten, één door de Dorpsraad, én door de vereniging voor openbaar onderwijs en één te benoemen door en samen te stellen uit het midden van de gemeenteraad. Met deze constructie wil men het principe be krachtigen, dat een school vanuit de ge meenschap Wijk aan Zee ook vanuit diezelfde gemeenschap beheerd dient te worden. naar de vuilverbrandingsinstallatie van Alkmaar af te voeren, terwijl het huisvuil van Beverwijk, Heemskerk en Velsen vanaf 1 juli 1979 verbrand gaat worden in de oven van Zaanstad. De belangrijkste conclusie die tijdens deze, de voorbereidingsfase afsluitende vergadering naar voren kwam is wel, dat er in Wijk aan Zee een samenwerkings school moet komen op basis van een arti kel 61-commlssie, met dien verstande, dat de gemeenteraad het beheer en bestuur over de school delegeert aan een hoofdza kelijk uit de bevolking van Wijk aan Zee geformeerd bestuur. Een ander belangrijk uitgangspunt be treft het besluit, zowel de openbare als de katholieke onderwijsinstellingen op te hef fen, om vervolgens de nieuwe samenwer kingsschool op te richten. Hoewel op het eerste gezicht wellicht een wat overbodige constructie, meent men toch hiertoe te moeten overgaan om het personeel van de scholen een volledig gelijke rechtpositie te geven. Overigens moet het opheffingsbesluit voor wat het openbaar onderwijs betreft door de gemeenteraad worden genomen. Voor de katholieke school beslist de landelijke katholieke schoolraad. Zeker wanneer de ouders in het kader van het ouderreferen dum hebben laten weten geen zwaarwe gende problemen met de voorgestelde „contouren” van de school te hebben, wor den van zowel gemeenteraad als school raad geen ononverkomelijke bezwaren meer verwacht Wat de bouw van de school betreft (de tekening is overigens al in ruwe schets vorm gereed) wordt uitgegaan van een terrein aan de Dorpsduinen. Het leerplan is gebaseerd op de zogenoemde „open schooT’-gedachte, waarbij met ieders iden- Zo zou de verbrandingsoven van de IJ mond er uit hebben komen te zien. Clau dius Peters maakte de werktekeningen, maar kwam niet aan uitvoering van het project toe. Hebben de ouders wat de Odulfstich ting betreft het laatste woord, het bestuur is niet van plan op een eventueel „nee” sancties te zetten. Maar voor het zover is, is eerst het woord aan de ouders en hoe hun beslis sing ook mag uitvallen, een feit is dat er in elk geval binnenkort duidelijkheid over wel of geen samenwerkingsschool in Wijk aan Zee zal komen. En dat op zich is na al die jaren van onzekerheid en heen- en-weer gepraat toch ook al wat waard. titeit rekening wordt gehouden en (uiter aard) geïntegreerd kleuter- en basisonder wijs. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De KVP-afdeling Be verwijk heeft gisteravond de heer H.E.M. ter Horst als voorzitter herkozen. Ook de overige bestuursleden, die in verband met de Tweede Kamerverkiezingen statutair moesten aftreden, werden bij acclamatie herbenoemd. Van de uitslag van dit ouderreferen dum hangt af. of de plannen voor de samenwerking al dan niet worden doorge zet Het is de bedoeling, dat Wijk aan Zee in elk geval vóór september zal weten, waar het met betrekking tot z’n onder wijssituatie aan toe is. rood- met KA- laam ’9 te- Ileine 023- 5555. Onder leiding van projectleider Algera werden vijf commissies gevormd, die zich bezig gingen houden met het opstellen van een concept-leerplan, met de huisvesting van de nieuwe school, met de haalbaar heid van de juridische constructie zoals die in statuten en verordening neergelegd (ADVERTENTIE) Vice-voorzitter C. Dubbelman van de Odulfstichting wil desgevraagd wel kwijt, dat de uitslag van het referendum voor zijn bestuur bepalend is: „De uiteindelijke beslissing van de Odulfstichting of wel al dan niet met de samenwerkingsschool in zee gaan, hangt van de resultaten van die enquête af. De enquête wordt wetenschap pelijk verantwoord opgesteld in óverleg met de sociografische dienst Beverwijk- Heemskerk en bevat een aantal kernvra gen, waar ook de gevoeligheden uit afgele zen kunnen worden. Niet alle zaken hoe ven even zwaar gewogen te worden en daarom pinnen we ons ook niet op percen tages vast, maar voor we definitief ,ja” zeggen moeten we wel zeker weten, dat de school met betrekking tot z’n principiële kanten door de ouders gedragen wordt”. “7 Over de schadevergoeding aan Claudi us Peters vergadert het algemeen be stuur van het CAIJ op woensdag 6 juli, om 20 uur in het Beverwijkse Stadskan toor. Tevens zal tijdens deze vergadering zou een bedrag van rond 1 miljoen gul den hebben bedragen. Het niet doorgaan van de bouw van de IJmondiale vuilverbrandingsoven lever de het CAIJ, dat mede onder druk van de provincie Noord-Holland deze beslissing had genomen, niet alleen een schade claim van Claudius Peters op. Ook de bank waarbij in 1974 een geldlening van zesendertig miljoen gulden was afgeslo ten, kwam met een schadeclaim op de proppen. Deze claim werd door het CAIJ in een eerder stadium al met 3,6 miljoen gulden afgekocht. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In buurtcentrum „De Schans” vergadert woensdagavond 29 ju ni de onlangs geformeerde projektgroep Munnikenweg en omstreken. De vergade ring is openbaar, dat wil zeggen toeganke lijk voor buurtbewoners en andere be trokkenen, en begint om 19.30 uur. De projektgroep houdt zich bezig met het voorbereiden en opstellen van een bouwplan voor de bouw van ongeveer tachtig woningen in het Munnikenwegge- bied. Daarnaast zal uiteraard ook aan dacht worden besteed aan het verbeteren van de woonomgeving en het behartigen van de belangen van de nog hier wonende bewoners. In de projektgroep hebben on der meer zitting genomen vertegenwoordi gers van het buurtkomité, de woning- bouwstichting St Willibrordus, de ge meente Beverwijk en de architect. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, voor dit kon worden bereikt. Het idee om in de badplaats een samenwer- Gaan de ouders akkoord en hebben vervolgens noch ge meenteraad, noch landelijke katholieke ouderraad zwaarwichtige bezwaren, dan wil men zo snel mogelijk met de bouw van de school beginnen. Om dat mogelijk te maken, is uit de vijl voorbereidende commissies (die overigens alle in drie maanden tijd hun rapportages gereed hadden) een werkcomité samenge steld, dat wederom onder leiding van pro- jectleider Algera de laatste plooitjes gaat - gladstrijken en tevens als een voorloper op het toekomstige bestuur beschouwd kan worden. Wordt het tijdschema gehaald, dan moet nog dit jaar de eerste spade de grond ingaan, zodat met ingang van het school jaar 1979 in de nieuwe school gedraaid kan worden. Vice-voorzitter Dubbelman: „De Odulf stichting komt ongeacht de uitslag met winst uit de strijd. Het bestuur heeft welis waar hard aan de realisering van de sa- - menwerkingsschool gewerkt, en staat daar ook volledig achter maar beslist niet tot elke prijs. Per slot vertegenwoordigt het bestuur ook de ouders en als die niet met de plannen meegaan, dan stoppen we er gewoon mee en gaan we met de frisse moet voort met de simpel ligt dat”. Al met al genomen, hebben de commis sies de zaak wel zover uitgediept, dat een model voor de samenwerkingsschool is ontstaan dat compleet bruikbaar is. Met dat model worden op 16 augustus de be zoekers van de informatiemeeting in „Kennemerduin” geconfronteerd. Die kiezen dus niet voor vage plannen, maar voor een zowel bestuurlijk als inhoude lijk goed uitgewerkte school. periode tussen 9 juni 1976 en de dag van storting van het geld zal worden betaald. Om deze overeenkomst gestand te kunnen doen, verzoekt het dagelijks be stuur het algemeen bestuur van het CAIJ een krediet van ruim 8,5 ton be schikbaar te stellen. De schade-uitke- ring drukt op de CAIJ-begroting van dit jaar. Op grond van dit akkoord ziet het er naar uit, dat nog deze zomer spijkers met koppen kunnen worden geslagen. Of de school er nu definitief wél of definitief werpen. De projektgroep denkt de eerste schetsplannen in september binnen te heb ben. Tegen die tijd kan ook met iets meer zekerheid worden gesproken met de toe komstige bewoners, en kunnen zij aldus de projektgroep meepraten over de ont werpen die de architect heeft gemaakt. :iaal- D. iat9, Ook De Heilige Hartschool aan de Voorstraat moet nodig worden verbouwd. In afwachting van de oprichting van de samenwerkingsschool werd vorig jaar de renovatie opnieuw uitgesteld. De Wilhelmina- school aan de Rel- weg: niet bepaald modern gehuis vest. XX.'X--. XX

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9