Europese top buigt zich over werkgelegenheid en economie Groter overschot Brinkhorst: Franse prijsstop Duitse handel cacao en textiel Ij Uitgiftekoers van staatslening 100,9 procent Japanse regering studeert op verkleining handelsoverschot ECONOMISCHE MACHTSPOSITIES AANPAKKEN I f I voor koffie, „Democratische krachten worden aangemoedigd in Dubrovnik o ■M buitenlands geld J De Amro Bank. Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. Wereldtankervloot in achttienjaar vervijfvoudigd iii# r y „Werkgelegenheid bij NDSM dient te worden gegarandeerd 15 2 9 JUNI WOENSDAG 19 7 7 ECONOMIE AGENT MET i MASKER DEN HAAG (ANP). „Een gesloten houding van de Gemeenschap zou in strijd komen met fundamentele Nederlandse opvattingen over de aard van de Europese eenwording en zou aan zwaarwegende politieke argumenten van het EEG-lidmaatschap van de nieuwe drie voorbij gaan”. Dit heeft staatssecretaris mr. L. J. Brinkhorst van Buitenlandse Zaken gisteren gezegd over de lidmaatschapsaanvra- gen voor de Europese Gemeenschap van Griekenland en Portugal, en de te verwachten aanvraag van Spanje om toelating. Tg Andere hoofpunten van de be- Pleidooi voor toelating Portugal Spanje en Griekenland tot EEG isen ■rd 8 m, F f I ij* i Consumenten eisen meer aandacht van overheid omstandigheden naar huis moeten. Dus wie niet van schrikken houdt tijdens z’n vakantie, die gaat eerst even langs bij de Amro Bank. reischeques ook een telefoonnummer mee. Gebeurt er iets met uw reischeques, dan belt u dit nummer Föekoeda vindt dat er wat aan het han delsoverschot moet worden gedaan om TOKIO (Reuter). Premier Foekoeda van Japan heeft zijn ministers van Finan ciën en buitenlandse zaken en de algemeen directeur van het economisch planbureau opgedragen te onderzoeken op welke ma nier Japan zijn overschot op de handelsba- lans kan verkleinen. Dat heeft het Japanse planbureau gisteren meegedeeld. Mr. Brinkhorst sprak in Den Haag voor het Nederlands Genootschap voor Inter nationale Zaken. Hij stelde dat het alterna tief voor toetreding is niet-toetreding. „De Europese gemeenschappen zijn in onze ogen nooit gesloten gezelschappen ge weest. Van meet af aan hebben wij een bredere opzet gewenst”. „Het afwijzen van deze landen - ervan uitgaande dat ze aan het democratische criterium voldoen - zou eventueel alleen kunnen geschieden op grond van economi sche argumenten.” Volgens Brinkhorst zijn daarvoor geen hanteerbare maatsta ven te vinden. „Bovendien zou het aanvoe ren van het economisch argument vrijwel onontkoombaar de indruk maken dat de EEG de betrokken landen de deur wijst (van de drie) EEG-top van dit jaar. Nederland is er vertegenwoordigd door zijn premier Den Uyl en minis ter Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. Over het begrotingsjaar 1976, dat op 31 maart eindigde, gaf de Japanse han- delsbalans een overschot te zien van 11,1 miljard dollar. Het Mitsubishi-instituut voor economisch onderzoek heeft voor speld dat er in het lopende begrotingsjaar een overschot van 13,6 miljard dollar zal ontstaan. een eind te maken aan de stroom van kritiek die over Japan wordt uitgestort. Minister van Buitenlandse Zaken Hatoja- ma en de directeur van het planbureau, Tadasji Koeranari, hebben de premier meegedeeld wat ze op de vergadering van de OESO (organisatie van 24 industrielan den) te horen hebben gekregen. Op deze vergadering, verleden week donderdag en vrijdag in Parijs gehouden, zei de Britse minister van Financiën, Denis Healey, dat het economische beleid van Japan in ieder opzicht onbevredigend is. Healeys Amerikaanse collega, Michael Blumenthal, opperde dat landen met een handelsoverschot de rente die zij op hun deviezenreserves verdienen, van de hand moeten doen. De president van de centrale bank van Japan, Teiitshiro Morinaga, heeft verleden week gezegd dat een voortdurend groot handelsoverschot voor Japan ongewenst is en dat het overschot moet worden ver kleind door de invoer te vergroten. omdat ze „poor relation” zijn. In een be leid, waarin solidariteit met zwakken en achtergeblevenen voorop staat, zou zulks wel een ernstige dissonant vormen. Het zou het ontkennen zijn van een solidari- teitsgedachte in Europees kader, terwijl wij diezelfde gedachte op het wereldwijde niveau juist krachtig tot uitdrukking brengen”. er geen inspirerende vonk is afge vlogen van de drie-partijenconfe- rentie van maandag in Luxemburg ziet het er niet naar uit dat dit nu al uit een toverdoos in Londen tevoor schijn zal komen. Volgens minister Van der Stoel moet niet verwacht worden dat er op de top (officieel „Europese raad" geheten) knopen zullen worden doorgehakt. Hij ziet deze bijeen komst ditmaal duidelijk als „een (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De overheid moet economische machtsposities structureel aanpakken. Zij moet de situatie waarin een handvol ondernemers de dienst uitmaken, streng bestrijden. Meer dan vroeger moet de economisch zwakke positie van de consument worden erkend. Consumenten mogen niet worden overgeleverd aan monopolistische bedrijven die de hele markt in handen hebben. Met deze stelling wendt de consumentenorganisatie Konsumen- ten Kontakt zich tot de volgende regering. KK heeft een eisenpro gramma gemaakt met de titel „Volle kracht voorwaarts”. Daarin wijst zij op het gebrek aan aandacht dat de consument tot dusver van regeringswege kreeg. Consumentenbeleid moet structureel in het sociaal-economische beleid worden opgenomen. Verder zou de overheid veel meer moeten bijdragen tot de verbetering van de juridische positie van de consumenten, die nu vaar voor afglijden in linkse of rechtse extremistische richting tegengaan. Ook zal in de oost-west verhouding de gecoördi neerde politieke visie van West-Europa aan gewicht winnen. De uitbreiding zal ook mondiaal gezien gevolgen hebben voor de relaties met gebieden met wie de Gemeenschap tot dusverre slechts perife re betrekkingen onderhield, zoals Latijns- Amerika”. forum voor informele gedachten wisseling waarvan later impulsen kunnen uitgeen. De problemen van de werkloosheid (5,2 miljoen in de EEG met een mogelijke groei tot 5,4 miljoen aan het einde van het jaar) zullen tezamen besproken worden met de economische groei en de inflatie onder het agendapunt „alge mene discussie over de conjunctu rele situatie”. sprekingen zullen zijn een algemene discussie over de uitbreiding van de Europese Gemeenschap en over de toestand in de wereld. Over de uitbreiding van de Euro pese Gemeenschap van negen tot meer landen - Griekenland en Por tugal hebben al hun kandidatuur gesteld en het is niet uitgesloten dat ook Spanje binnen niet al te lange tijd de wens kenbaar zal maken „erbij” te willen horen - is op de In het eisenprogramma geeft KK ook antwoord op de onlangs verschenen consumentennota van de werkgeversorganisaties VNO en NCW. Volgens de werkgevers bepaalt de consument in feite wat er wordt geproduceerd. Het huidige marktmechanisme werkt als een kompas, gericht op de wensen van de consument, zeggen de werkgeversbonden. KK is het daarmee volstrekt niet eens. „Het is de consument, die produkten als energieverslinden de apparaten krijgt opgedrongen, zonder dat hem informatie wordt bijgeleverd over de eigenschappen van het aangeboden produkt”, zegt Konsumenten Kontakt, dat het wel met de werkge vers eens is dat de overheid een intensiever consumentenbeleid moet voeren. beroerd is, meent KK. In een brief aan kabinetsformateur Den Uyl vraagt de organisatie onder meer om erkenning van de consumentenorganisaties als gerechtigde vertegenwoordigers van de consument. En wat uw bagage betreft, als u een Amro reisverzekering neemt, bent u voor een gering bedrag PARIJS (ANP). De Franse rege ring heeft verdere prijsverhogingen van koffie, cacao en sommige soorten textiel verboden. Staatssecretaris van financiën Robert Boulin deelde giste ren mee dat de vrijwillige prijsafspra ken de verbruikers niet voldoende be scherming bieden tegen de grote prijs- schommelingen van de laatste tijd op de markten voor koffie en cacao. De prijsstop is onmiddellijk voor on bepaalde tijd van kracht geworden. De prijsstop voor textiel betreft de artike len waarvan Frankrijk de invoer on langs onder toezicht heeft gesteld krachtens artikel 19 van de GATT (Al gemene Overeenkomst voor Tarieven en handel), dat invoerbeperking moge lijk maakt ter bescherming van de ei gen industrie. Het is volgens de Franse regering nodig voor deze artikelen een prijsstop in te stellen omdat verwacht mag wor den dat de prijzen zullen gaan stijgen doordat het aanbod als gevolg van de beperking van de invoer afneemt. Het gaat vooral om overhemden, dames- bloezen, t-shirts en katoenen garen. De ze prijsstop geldt met terugwerkende kracht tot 17 juni. vorige topconferentie eind maart in Rome al kort gesproken. De negen ministers van Buiten landse Zaken zijn daar eind mei in een besloten bijeenkomst op het En gelse Leeds Castle nog eens dieper op in gegaan. WIESBADEN (Reuter). Het overschot op de Westduitse handelsbalans is de vori ge maand op 3,61 miljard mark gekomen vergeleken met 2,94 miljard in april en 3,29 miljard in mei van het vorige jaar, zo blijkt uit voorlopige cijfers van het federale bu reau voor de statistiek in Wiesbaden. De Bondsrepubliek voerde de vorige maand voor 22,74 miljard mark uit tegen in april voor 21,9 miljard. De waarde van de invoer bedroeg 19,12 tegen 18,96 mil jard mark. In beide gevallen was er in vergelijking met mei van het vorige jaar sprake van een toeneming van zes procent. De eerste vijf maanden van het jaar leverden een overschot van 15,5 miljard mark op vergeleken met een batig saldo van 14,06 miljard in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De uitvoer nam met 8 procent toe tot 111,24 miljard en de invoer met 8 procent tot 95,72 miljard. Volgens voorlopige cijfers van de West duitse centrale bank wijst de lopende reke ning van de betalingsbalans over de afge lopen maand een overschot van 1,4 miljard mark aan vergeleken met een (naar boven herzien) overschot van 1 miljard mark in april en een batig saldo van 1,42 miljard in mei 1976. Gedurende de eerste vijf maanden van het jaar ontstond een overschot van 4,4 miljard mark vergeleken met een surplus van ca. 4,6 miljard in die periode van 1976. De Kamerleden willen weten of het missen van orders voor twee rij-op/rij- af-schepen van de Nedlloyd van in vloed is op de orderportefeuille van de NDSM. DEN HAAG. (ANP) De werkgele genheid bij de NDSM (Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij) te Amsterdam moet veilig gesteld wor den. Daaraan dient minister Lubbers van Economische Zaken mee te wer ken, vinden de Tweede-Kamerleden Keja en Jacobse (beiden WD). Aldus blijkt uit aan de bewindsman gestelde schriftelijke vragen. De vragen knopen aan bij een schrij ven van het gemeentebestuur van de hoofdstad aan de leiding van het Rijn- Schelde-Verolmeconcern. In dat schrij ven werd verontrusting uitgesproken over de toekomst van de Amsterdamse scheepswerf. itorin- in de biedt icn eu- in. De inschrijvingen op deze lening, die zijn gedaan tegen een hogere koers dan 100,90 procent worden ten volle toegewezen. Op de inschrijvingen tegen de koers van 100,90 procent wordt 85 procent toegewe zen. Op de inschrijvingen tegen een lagere koers dan 100,90 procent vindt geen toe wijzing plaats. AMSTERDAM (ANP) Advieskoersen voor buitenlands bankpapier: US dollar 2,45-2,55 Brits pond 4,18-4,48 Belg, franc 6,76-7,06 Duitse mark 104,75-107,75 Lire 27,00-30,00 Escudo 5,80-7,30 Can. dollar 2,32-2,42 Franse franc 49,75-52,75 Zwitserse franc 99,00-102,00 Zweedse kroon 55,35-58,25 Noorse kroon 40,25-13,25 Oost, schilling 14,85-15,15 Peseta 3,42-3,72 Gr. drachme 6,30-7,55 Finse mark 60,25-63,25 Joeg, dinar 12,75-15,00 LONDEN. Voor de derde maal in een week buigt men zich in de EEG over het probleem van de werkloos heid. Waren het maandag in Luxemburg de ministers en verte genwoordigers van werkgevers en werknemers en gisteren eveneens in Luxemburg de ministers van Socia le Zaken, vandaag en morgen ge beurt het op het hoogste niveau namelijk dat van regeringsleiders. Onder Brits voorzitterschap verga deren zij dan in Londen. De tweede Volgens mr. Brinkhorst zal toelating van Griekenland, Spanje en Portugal tot de EEG de „democratische krachten in deze landen aanzienlijk aanmoedigen en ver sterken”. „De toetreding zal de op het westen gerichte oriëntatie van de nieuwe drie be vestigen en ondersteunen en kan het ge- De uitbreiding van de Europese Ge meenschap tot twaalf landen kan volgens staatssecretaris Brinkhorst leiden tot een groep landen met een democratisch geo riënteerde markteconomie, „die een mid denpositie inneemt tussen de communisti sche landen enerzijds en Noord-Amerika anderzijds. Deze middenpositie kenmerkt zich door haar eigen specifieke mogelijk heden, zowel voor het bereiken van een bevredigend welvaarts- en welzijnsniveau als de uitbreiding en versterking van het systeem van de pluralistische democra tie”, aldus mr. Brinkhorst. Volgens het Instituut voor Maritieme Economie in Bremen telt de wereldtanker vloot ruim 7.000 schepen van meer dan 300 brt met een gezamenlijke capaciteit van 314.259 miljoen dwt. Dat is 252.615 miljoen ton of 410 procent meer dan in 1960. geldt weer dat het internationaal gezien (door de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, een groep van 25 rij ke geiïdustrialiseerde westerse lan den) een ontwikkelingsland is. Voor Griekenland en Portugal lijken de politieke barrières te zijn weggeno men maar op economisch gebied zijn er nog vele moeilijkheden en dit geldt in het bijzonder ook voor Spanje. DEN HAAG (ANP) De koers van de 8 procent staatslening 1977 per 1978/1987, groot ƒ300 miljoen, waarop de inschrijving gisteren openstond, is vastge steld op 100,90 procent, aldus het ministe rie van Financiën. Griekenland heeft de belofte om lid te mogen worden al gekregen in het associatieverdrag. Portugal heeft dat niet. Maar voor Lissabon In de ruim zeven uur zuivere ver gadertijd (afgezien van de gesprek ken tijdens het diner en de lunch) hopen de Negen een gemeenschap pelijke lijn uit te stippelen tenmin ste, dat wil de Britse minister-presi dent James Callaghan. Maar omdat „Heel lekker en chic eten, dat doen we dus elke vakantie één keer hè. Nou, de rekening was er ook naar. Ik wil toch met een uitgestreken gezicht en krijgt u de Amro Teleservice, gaan betalen, tast in m 'n binnenzak, die onmiddellijk geld overmaakt. weg portefeuille. Leeg, lucht. Kun je je Telegrafisch. indenken dat ik het bloedheet kreeg?” Nou en of. Daarom raden wij van de Amro Bank altijd aan om alleen buitenlands geld voor de éérste dagen verzekerd tegen verlies en diefstal, mee te nemen en veilige En tegen de kosten van ziekte, t?., Deze verkeersa gent in Bangkok, de hoofdstad van Thailand, draagt een masker om zich te bescher men tegen de luchtvervuiling, geproduceerd door het verkeer. De po litieautoriteiten hebben overigens de instructie van het dragen van een dergelijk masker tje al weer inge trokken. Gebleken is namelijk dat toeristen er wat vreemd tegen aan keken en de stad begonnen te mijden. ROTTERDAM. (ANP) Als gevolg van de toenemende energiehonger is de we reldtankervloot in de afgelopen achttien jaar vijf keer zo groot geworden. Sinds de energiecrisis in 1973 zijn een groot aantal tankers opgelegd en vele nieuwbouwor- ders ingetrokken. Inmiddels zijn echter 1 vele tankers weer in de vaart genomen en maken de tankers een belangrijk onder- deel uit van de totale handelsvloot. Amro*reischeques voor de rest van uw ongeval en wegens familie vakantie! Dat is een rustige gedachte. Want gebeurt daar iets mee, dan heeft u de Amro Teleservice. Hoe werkt dat? Heel simpel. Bij uw Amro Bank krijgt u tegelijk met uw

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15