Visseringschool kan pas in 1981 bouwen Vakbeweging hekelt Nederlandse haringvissers varen vrijdag gewoon uit Voortbestaan van Holland Festival bedreigd Kaper Brits vliegtuig gaf zich over Sé lettershop spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs - vinyl rapport economen llïvanURK aantal pagina's vandaag: 24 I het woord is aan... r Gekleurde integratie BETALING agenda pagina Op vakantie KOOIJMAN SANITAIR B.V. ABONNEMENTSGELD L- Piano's voor 2*45- 3*45- 3.545- 4.245- 4.025- MieUTmmodenen Vleugels GESPREK MET FORMATEUR ofidioxe Nieuwe titel voor Idi Amin Haarlemmers straks volledig betrokken bij stadsvernieuwing Enkele opklaringen Strandverwachting WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Gevolgen mislukken debat niet te overzien (Van onze Haagse redacteur) 2 I 4. K 2.365 2.645 2.795 2.895 3.945 3.895 DEN HAAG/IJMOND. De be zuinigingsmaatregelen van de re gering (éénprocentsoperatie) heb ben ook gevolgen voor de scholen bouw in de IJmond. Staatssecre taris De Jong, verantwoordelijk voor de scholenbouw, moest op dit punt met honderd miljoen gul den minder genoegen nemen. In de praktijk houdt dat in dat de plannen die voor uitvoering in de komende vier jaar op de lijst ston den, nu in vele gevallen pas in een later stadium verwezenlijkt kun- Weerrapporten Binnen- en buitenland2,3,4 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws.. 5,6,7,9 Radio en televisie/S trips 13 Economie15 Beurs14 Sport17,19 SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. Aan alle kwartaalabonnees behalve aan hen, die ons reeds machtigden tot automatisch af schrijven wordt één dezer da gen de acceptgirokaart voor het 3e kwartaal 1977 toegezonden. Wilt u voor de betaling van het abonnementsgeld alleen gebruik maken van de acceptgirokaart? Eventuele notities op de accept girokaart worden, als gevolg van de mechanische verwerking, niet opgemerkt. Zoudt u deze apart aan ons willen doorgeven? (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Nederlandse haringvissers varen vrijdag 1 juli uit om haring te gaan vangen. „We zullen wel zien wat de Engelsen gaan doen”, aldus een woordvoerder van de Stichting van de Nederlandse Visserij in Den Haag. Het besluit viel op een vergadering, die werd gehouden nadat bekend werd dat het visserij-overleg in Luxemburg was vastgelopen. nen worden. Het scholenbouw plan, waarin de urgentie voor de nieuwbouw-, verbouw- en uitbrei dingsplannen, staat aangegeven, zal in plaats van over vier jaar nu over zes jaar uitgesmeerd moeten worden. Voor Velsen en Bever wijk betekent het dat alle plannen zoals die vorig jaar bekend wer den gemaakt, later tot stand zul len komen dan men aanvankelijk aannam. 3.995.- 3.560.- 3.640.- 4.445.- 12.300- 10.750.- 7*50- 5.495.- 7.200- 4.100.- Keus uit meer dan 500 piano’s. 194»»- 14.100 27.900- 18.600. 11.170.- 9.350 Jmuider Courant p. jaar f 154,70 p. post f 200,-). LosSe nummers 70 ct. Bezuinigingen treffen IJmond scholen in I llllilliiiiiiiiiliillllllllllliiiilllillllllllllllllllilillllllllilllllilllll (ADVERTENTIE) i (ADVERTENTIE) wachting in Europese kringen in Brussel. (ADVERTENTIES) iiiiitHiiiiiHiiiniimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Het toverwoord „repatriëring” wordt vaak gehoord, maar de toversuccessen blijven uit. Wat de Zuid-Molukkers aan gaat, al hun acties en idealisme zijn gericht op repatriëring, maar hun vaderland is bezet door Indonesische machthebbers. Natuurlijk is dat subjectief uitgedrukt, want volgens Djakarta maakt Ambon met bijbehorende eilanden deel uit van de In donesische eenheidsstaat en is er van be zetting of onderdrukking geen sprake. In ieder geval: als Zuid-Molukkers officieel willen repatriëren, moeten zij dat doen met instemming van de Indonesische rege ring en dienen zij zich ondergeschikt te maken aan de Indonesische staat. Er zijn Zuid-Molukkers die daartoe bereid zijn, maar de theorie van Djakarta is anders dan de praktijk: repatriërende Zuid-Mo lukkers mogen niet naar Ambon op hoge uitzonderingen na, zij worden op Java of elders in de archipel geconsigneerd en waarschijnlijk „heropgevoed”. Nu komt dezer dagen ook nog de eis van Djakarta ter tafel, dat zulke repatrianten door Nederland moeten worden onder houden en dat er een Nederlandse garan tie voor hun levensonderhoud moet zijn. Deze „hulp” van Djakarta bij de repatrië ring van Zuid-Molukkers lost uiteraard niets op. Een kleine groep Zuid-Molukkers aanvaardt het Indonesische staatsburger schap en stelt zich daardoor buiten de Zuidmolukse gemeenschap die in Neder land is geconcentreerd. Die grote gemeen schap gaat voort met haar min of meer theoretische guerilla tegen de Indonesi sche overweldiger en weigert intussen zich in de Nederlandse bevolking te integreren of de Nederlandse staatsorde te eerbiedi gen. Dat laatste zal voortdurend botsingen met de Nederlandse autoriteiten veroorza ken, en de Nederlandse regering is niet bij machte Djakarta tot méér medewerking te bewegen dan de genoemde. In Velsen kreeg de nieuwbouw van de gemeentelijke Vissering scholengemeen schap vorig jaar de hoogste prioriteit. De school heeft die behouden, wat niet kon BAHREIN (UPI/Reuter). Een gewa pende man, die vanmorgen een vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij Gulf Air kaapte kort na de start van het vliegveld Dubai, heeft zich enkele uren later overge geven aan de autoriteiten in Doha, de hoofdstad van Qatar. De 55 passagiers van het vliegtuig, een VC-10, en de negen be manningsleden zijn ongedeerd. Het vliegtuig was gisteravond vertrok ken uit Londen op weg naar Dubai en Muscat in Oman. In Londen waren 30 passagiers aan boord gegaan, de overige 25 vanmorgen vroeg in Dubai. Volgens welingelichte kringen in Doha is de kaper een Arabier die gewapend was met een handgranaat. Waarom hij het vliegtuig kaapte, is niet bekend. verhinderen dat pas vier jaar later, 1081 in plaats van ’77, met de bouw begonnen kan worden. De IJmond-MTS zal tot 1982 moeten wachten met uitbreiding. Vorig jaar werd nog meegedeeld dat deze school daarvoor in 1979 de eerste steen zou mo gen leggen. ning gepland voor dat jaar of mogelijk zelfs nog later. Hetzelfde geldt voor de bijzondere peda gogische academie in de Baanstraat. De bouw was voorzien in 1979, maar op het nieuwe plan komt de school pas in 1982 of later in aanmerking. De algemeen christe lijke l.e.a.o. zal ook twee jaar langer moe ten wachten dan was voorzien. Uitvoering van dit plan is verschoven van 77/78 tot 79/80. De r.k. scholengemeenschap De Brink zal zelfs nog een jaar langer moeten wachten. Met de bouw zal daar tot 80/81 gewacht moeten worden. Gunning van bei de laatsgenoemde projecten is, afhanke lijk van de financiële middelen, wel al gepland voor het eind van het jaar. Europa's grootste import- en exportspecialist in vleugels en piano’s. Gratis thuisbezorging. 5 jaar garantie. Stemmen en onderhoud door geheel Nederland Rechtstreeks van importeur Estonia, Steinway, Irmbach, Tchaika, Bechner. Cherny, Rich Weber. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Het voortbestaan van het Holland Festival zal tijdens de kabi- netsbesprekingen over de rijksbegroting voor 1978 opnieuw aan de orde worden gesteld. De vakbeweging zegt vast te houden aan de hervormingsvoorstellen, omdat door de huidige en toekomstige economische situa tie het voeren van een arbeidsvoorwaar denbeleid uiterst minimaal zal zijn. „De wetsvoorstellen koppelend met de uiterst minimale marge, geeft dit de vakbeweging nog enige kans op een rechtvaardige ver deling”, aldus Kok. Fel hekelde de vakbeweging bij monde van Wim Kok ook het rapport, dat de ambtelijke commissie van economisch deskundigen aan Den Uyl heeft uitge bracht. „In dit rapport zit een zeer grote -i-orheidsmarge. Men weet wel wat er De Nederlandse minister voor Land bouw en Visserij, Van der Stee, over weegt op korte termijn naar Engeland te gaan om te proberen met zijn Engelse collega toch nog tot afspraken betreffen de de haringvangst te komen. „Hier zijn we fel tegen want het betekent een principiële aantasting van het trendbe- leid, zoals dat tot nu toe is gevoerd. Boven dien is de ene ambtenaar de ander niet. Je kunt de laagstbetaalde ambtenaren niet over dezelfde kam scheren als de hoge ambtenaren”, aldus Kok. wijkvertegenwoordigers en basisambtena ren aan deze conferentie kunnen deel nemen. HAARLEM. Op fundamentele pun ten zijn de betrokkenen het eens gewor den over de aanpak van de stadsver- WOENSDAG 29 JUNI 1977 67e jaargang no 201 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel.redactie: 15389, na kantoortijd. 02208-3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. 4A95- 4.480- 5.975- Opklaringen en slechts hier en daar een bui. Overwegend matige westelijke wind. Minimumtempe raturen ongeveer 11 graden, maxi ma van 16 tot 20 graden. JeandeBoisson: Er zijn meer slechte ouders dan slechte kinderen. Nederland sukkelt met zijn gekleurde minderheden. Wat de Zuidmolukse ge meenschap betreft, is „sukkelen” een te zwakke formulering, gezien de rampzalige verwikkelingen die we achter de rug heb ben maar nog iedere dag opnieuw kun nen verwachten. De Surinamers maken geen nationale noodtoestanden, maar zor gen wel nu en dan voor zorgwekkende „signalen” die eigenlijk toch betekenen dat zij zich niet allen hier gelukkig voelen. in de jaren 1979 tot 1981 moet gebeuren, maar over het zeer nabijliggende jaar 1978 wordt niets gezegd”, aldus Kok. Hij meende ook dat het al te ongenuanceerd is als wordt gesteld dat alle ambtenaren de komende jaren iets moeten gaan inleveren ter bevordering van de werkgelegenheid. Morgen, op de laatste junidag, iets beter dan vandaag. Wat meer opklaringen maar wel te koel, met een matige zeewind. In de middag 16 a 17 graden. Zeewater 15 gra den. Vooruitzichten: Nederland blijft deze week in een koele, wes telijke stroming van de oceaan, waardoor voorlopig zeer matig strandweer. De Surinamers, voor een deel hierheen gevlucht om de chaos en armoede in het onafhankelijk wordende vaderland te ont gaan, integreren vaak wél en zelfs graag. Moeilijker aan te passen figuren zouden beter naar Suriname kunnen teruggaan. Maar nu stuit de Nederlandse regering ook hier weer op een volkomen gebrek aan medewerking van de Surinaamse rege ring, ofschoon er bij de onafhankelijkheid bindende afspraken over zijn gemaakt. Suriname wil kennelijk de vooral van Hin- doestaanse afkomst zijnde emigranten (nu spijtoptanten) niet terug. Premier Arron heeft in eigen kring verklaard dat aan een enigszins talrijke terugkomst niet kan worden meegewerkt. Overigens is de op vangstmogelijkheid daar nog zo abomina bel, dat het onmenselijk zou zijn lie Suri namers tot terugkeer te dwingen of te verleiden. Het lijkt duidelijk dat er hier zowel in het Molukse als het Surinaamse geval koste wat koste geïntegreerd moet worden, alleen al uit humane overwe gingen. Een debat tussen de Landbouw-minister van de negen EEG-landen over de verlen ging van het verbod om haring te vangen in de Noordzee, eindigde begin deze week in een knallende ruzie. Omdat de bewinds lieden geen besluit namen, is de haring vangst in theorie vanaf vrijdag weer vrij. Groot-Brittannië heeft evenwel aangekon- digd dat het in de Britse 200-mijlszone op de Noordzee, waar 60 procent van alle Noordzeeharing zwemt, direct een vangst- verbod zal afkondigen. Vorig jaar zijn op de begroting van dit jaar geen bezuinigingen toegepast, hoewel ze waren voorgesteld. Thans circuleert een voorstel, voortgekomen uit de ambtelijke kring van financiële deskundigen, tot be zuiniging van de subsidie voor volgend jaar en tot totale opheffing van het Hol land Festival in 1979. Een totale subsi- diestop reeds volgend jaar is niet mogelijk omdat het festival reeds verplichtingen heeft moeten aangaan. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De vakcentrales FNV en CNV hebben kabinetsformateur Den Uyl tijdens een gesprek vanmorgen laten weten dat de vier zogenaamde hervormingsvoor stellen niet verder uitgekleed mogen worden. „De compromissen die zijn gesloten, gaan ons eigenlijk al te ver”, zei FNV-voorzitter Wim Kok. Bovendien houdt de vakbeweging onverbiddelijk vast aan het niet-uitkleden van de scoiale uitkeringen. „Den Uyl heeft in zijn verkiezingscampagne gezegd dat dat niet de bedoeling kan zijn. Daar zullen we hem dan ook aan houden", aldus Kok. Hoewel de Nederlandse haringvissers met de huidige gang van zaken niet geluk- king zijn, zal men toch gaan vissen. „We gaan echter wel proberen de EEG-minis- ters op andere gedachten te brengen en dringen er bij de Nederlandse overheid op aan om aan deze onzekerheid een einde te maken. We gaan vissen omdat de schepen moeten varen”, aldus de Stichting van de Nederlandse Visserij. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52 Rotterdam sinds 1898 Westersmqel 42, tel (010)363500 Dagelijks geopend van 9 1 7.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. Bij de Zwitsers- Italiaanse grens ziet men dagelijks dit tafereeltje. Een grensbeambte con troleert het aantal varkens die hier de grenslijn over schrijden op weg naar de boerderij waar ze een aantal maanden „op va kantie” zijn. Te gen het najaar gaan ze dan weer vetgemest naar hun oorspronkelij ke bestemming. De oegandese president Idi Amin Dada heeft een nieuwe titel aan zijn naam bijgevoegd, name lijk die van „veroveraar van het Britse imperium in Afrika in het algemeen en in Oeganda in het bijzonder”. Dit heeft radio-Oegan- da gisteren omgeroepen. Het radiostation meldde dat de militaire raad van Oeganda de nieuwe titel aan Amin heeft gege ven ”om de Oegandese overwin ning op de Britten te vieren”. Dit duidt op het feit dat eerder deze maand twee Britse diplomaten, die gestationeerd waren in de Franse ambassade in Kampala, zijn terug getrokken. Radio-Oeganda zei ver der dat als Groot-Brittannië nog in Oeganda wil terugkeren het daar over net zo moet onderhandelen als ieder ander land moet doen. het verschijnen van het ruchtmakende rapport van de Vrije Universiteit, dat ernstige tekorten in de organisatie van de stadsvernieuwing aantoonde, lopen de ge dachten en ideeën van wethouders, amg- tenaren en bewoners parallel. Het is duidelijk geworden dat in gemeen telijke kringen de opvattingen van de wijk bewoners worden onderschreven voor wat betreft de volledige deelname van de be volking aan het maken van nieuwe plan nen. „Alles is nog niet helemaal naar onze zin, maar er is nu sprake van grote een heid,” zo zegt de grote groep van ambtena ren „aan de basis”. Het is vrijwel zeker dat er in het najaar een tweede conferentie in Vierhouten zal worden gehouden om defi- De ruzie waarmee het beraad tussen de ministers van Landbouw maandagavond in Luxemburg eindigde, kan verstrekken- t de gevolgen hebben. Dat geldt niet alleen nieuwing in Haarlem. Ruim een jaar na voor het gemeenschappelijk visserijbeleid j *--■* -- - --■* van de EEG-landen, maar ook voor het j landbouwbeleid, zo luidde gisteren de ver- I In Beverwijk zou de openbare scholen gemeenschap Berlingh College aanvanke lijk dit en volgend jaar de uitbreiding kunnen realiseren. Volgens de nieuwe planning is dat nu een jaar opgeschoven. Voor de Streekschool zijn de gevolgen nog veel ingrijpender. De school behield zijn hoge prioriteit, maar niettemin werd de aanvang van de nieuwbouw, die aanvan kelijk volgend jaar plaats zou vinden, ver schoven naar 1982. En in feite is de gun- Het voorstel wordt bestreden door de afdeling kunsten van het ministerie van CRM. De subsidie voor het Holland Festi val wordt betrekkelijk gering genoemd (plm. 1 miljoen gulden). Tegenover deze bezuiniging staat verlies aan een voor ve len populair gebeuren. Ibach* Bösendorfer* Yamaha* Steinway Sons* 35.400.-20.900.- ESTONIA (nieuw) 29.400.- 19.900.- Blüthner* 20.900.- 18.300.- GrotrianSteinweg244007- 15.900.- BECHNER (nieuw) 12.450.- 10.850.- Bechstein* 21.500.- 13.400.- Keus uit meer dan 100 vleugels. Occasion vleugels vanaf 4500 gld. in staat van nieuw Dit verzoek om betaling geldt niet Indien u reeds heeft betaald of Indien u ons In de afgelopen maand op dracht heeft gegeven tot automati sche afschrijving (Incasso-overschrij- vlng). Nu de Britten de haringvangst in hun 200-mijlszone op de Noordzee zelf gaan verbieden, omdat een EEG-besluit daar over onmogelijk bleek, is een belangrijk precedent geschapen. De druk van de vis- njtieve lijnen voor het proces van stadsver- serij-industrie in Groot-Brittannië en Ier- nieuwing uit te stippelen. Nieuw is dat ook land om bijvoorbeeld een 50-mijls exclu- - -■ sieve zone in de kustgebieden uit te roe- pen, zal toenemen. Het uitbouwen van het zogenoemde interne visserijregime van de „Negen”, gebaseerd op het beginsel van een gemeenschappelijke en niet-discrimi- nerende aanpak, wordt nog moeilijker dan het al was. Cherny (nieuw) CHERNYlnwhw. Lindbergh* Zimmermann* Schimmel* Rich. WEBER(nw) 5.195.- Petrof* 4.705- 3.595 BECHNE R (nieuw) 5.295.- Yamaha (nieuw) Aug. Forster* IRMBACH’twT’ I Steinway&Sons* TCHAIKA "t.wu*’ Heagele* -'.z-z Occasion piano’s vanaf 1000 gld. ter waarde van voor

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1