Waarschuwing VS sloeg in als bom Elizabeth bekeek vloot Communisten in Italië achter Carrillo Suarez: Spanje krijgt minderheidsregering Turkse regering wil nieuwe onderhandelingen met EEG Addis Abeba bestrijdt guerrilla I CARRILLO BEDREIGD DR. ELIZA MENSCH STOF TOT DANK 2) SPREUKEN GEZICHTSBEDROG RUST ZOEKEN Pakistani op 7 oktober weer naar de stembus VERSCHIL VAN DAGEN HOE HET MET DE MODE GAAT VERSCHIL VAN EXPEDITIE Carter wil Breznjev dit jaar ontmoeten Marihuanabezit in New York nu soort verkeersovertreding LI 19 7 7 JUNI 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 9 WOENSDAG door Nico Scheepmaker g d g 1) el z af rt ut ld lis M '1 4*' lg A achtergrond (Van onze redacteur in Israel, Jaap van JVesel) JERUZALEM. De scherpe Amerikaanse verklaring is in Israel als een bom ingeslagen. De nieuwe regering heeft haar best gedaan in de week dat zij aan het bewind is, om de indruk te wekken dat het bezoek van premier Begin aan Washington op 19 juli het begrip bij president Carter voor de zaak van de nieuwe regering zal vergroten, inclusief de claim op het behoud van de westelijke Jordaanoever. ADDIS ABEBA (UPI). In Ethiopië is de logistieke fase van een grootscheeps nieuw offensief tegen guerrillastrijders in Eritrea (het noorden) en de Ogaden-woestijn (het zuidoosten) in volle gang. Per dubbele luchtbrug worden verse troepen aangevoerd naar de Eritre- se hoofdstad Asmara en naar loyale bolwerken in de aan Somalië grenzende woestijnstrook. trijfel Vredesoverleg Israel kan in oktober beginnen PREMIER SUAREZ 4 I Mensch! om twee dingen hebt gij God, Ook onder ’t kruis te prijzen: Dat hij bij ’t kruis u krachten geeft, En op de kroon blijft wijzen. Trap het koren niet plat om een klaproos te plukken. Houd in ’t oog, bij al uw spreken en handelen, dat de bodem, waar uwe voeten op drukken, de zoldering van uw grafkel der is. Er stonden eens twee jongens op eenigen afstand van elkaar, op een veld. En het dauwde. „Dat is raar”, zei de een, - „waar gij staat is alles nevelig, en bij mij is dat niet”. „Wat?” zei de andere, Juist waar gij staat is alles nevelig, en bij mij is ’t zoo niet”. En ’t was nevelig bij beiden. Domme jongens! Trouwens, geleerde mannen re- deneeren ook nog wel eens op die wijze tegen elkander. Ieder ziet dan het nevelige alleen rondom den man, dien hij tegenover zich heeft. Dat dr. Eliza Laurillard (met dat Eliza liep hij niet te koop, alle bundels vermel den alleen dr. E. Laurillard) de meeste stemmen kreeg als dader van het gedicht „Een mens lijdt dikwijls ’t meest door ’t lijden dat hij vreest doch dat nooit op komt dagen”, is niet te verwonderen. Hij was dominee-schrijver, leefde in de tijd waarin het veelgelezen domineesgedicht vermoe delijk ontstaan is (1830-1908) en schreef zelf ook stichtelijke verzen. De werken die ik van hem heb doorgelezen (bijna had ik, in mijn zenuwen „doorgeworsteld” ge schreven, maar zo vervelend was het eigenlijk niet) waren getiteld: „De Roos en de Lelie”, „Ernstig en Los”, „Huisraad en Speelgoed”, „Peper en Zout” (hij had een zekere hang naar titels in de trant van „Oorlog en Vrede”, maar dan kleiner), „De Marsch der Menschheid”, „Rust een wei nig”, „Schotsche Ruiten”, „Uit de pa- pierentasch”, „Primulae Veris”, „Bijbel en Volkstaal” en twee door dr. E. Laurillard aan de Christelijke Volks-Almanak ont leende selecties proza en poëzie, getiteld „Voor Hoofd en Hart” en „Bloesems en Paarlen”. Ieder volgend geslacht Maakt zich vroolijk en lacht Over sieraad en dracht Van een vroeger geslacht; Maar dit wordt niet bedacht, Door ’t geslacht, dat nog lacht. Maar fluistert gij iets van een laagheid Iets van een schande hem in ’t oor, Dan is hij in een wip de straat op, En holt naar ’t telegraafkantoor. Vertel aan iemand van een derde Een daad, die edel was en goed; ’k Wed, dat hij kalm uw tijding inpakt En dan haar op de trekschuit doet. De zon is moê; zij zoekt het west De duif is moê; zij vliegt naar ’t nest De plant is moê; zij buigt haar top. Het kind is moê; ’t zoekt moeder op. De wind is moê; hij legt zich neêr. Mijn ziel is moê; zij zoekt den Heer. ce in rn Premier Begin heeft nu haastig ver klaard dat wat hem betreft de vredescon ferentie van Genève al in oktober bijeen kan komen en de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft daar aan toegevoegd dat de scherpe Ame rikaanse verklaring geheel ten onrechte is, aangezien Israel geen voorwaarden vooraf stelt voor vredesonderhandelingen, en het elke partij vrijstaat ieder voorstel te doen wat zij wil. Prof. Jadin van Dash, de nieuwe hervormingspartij, die nog steeds aarzelt of hij alsnog tot de coalitie moet toetreden, benaderde de waarheid het dichtst toen hij opmerkte dat de Ameri kaanse verklaring niet uit kon blijven, gezien de politiek van de Likoed. Want zowel de uitspraken van minister van Bui tenlandse Zaken Dajan als de onderhan- delingen met Dash over het vormen van een coalitie, tonen aan dat de Likoed geenszins van plan is op de westelijke Het is vooral tegen deze volstrekt absur de uitleg dat de Amerikaanse verklaring bedoeld is. Terecht wordt echter van Israë lische kant opgemerkt dat Amerika is te ruggekomen van zijn formulering van de condities voor vrede. wij bij het voldoen aan onze NAVO-ver- plichtingen een te zware wissel op onze economische mogelijkheden getrokken”. Ecevit sprak van een „bittere ervaring die heeft geleerd hoe gevaarlijk het is op een militaire hulpbron (de VS) te vertrouwen. Het zich marxistisch noemende regime van „sterke man” overste Mengistu Haile Mariam kampt met twee brandhaarden van binnenlands verzet. In de (als enige verbinding met zee) vitale provincie Eri trea vechten enkele onderling verbonden onafhankelijkheidsbewegingen voor af scheiding. Deze oorlog duurt nu al 16 De luchtbrug „verwerkt” voorlopig nog alleen eenheden van het geregelde leger. De hoofdmacht van het „boerenle ger” een ca. 300.000 man sterke volks militie die zaterdag spectaculair acte de prèsence gaf zal de komende weken volgen. vanaf de wal gade. Er was sprake van een groot verschil met de laatste vlootschouw in 1953. Toen konden de Britse admiraals nog kiezen uit meer dan 800 schepen van mening is dat een vredesovereenkomst in houdt normalisering van de toestand, di plomatieke, handels- en andere betrekkin gen, en open grenzen. In de verklaring van het State Department wordt echter alleen nog maar gesproken over stappen in de richting van normalisering, hetgeen als een ernstige Amerikaanse concessie aan de Arabieren wordt beschouwd. In dit verband wordt gewezen op een uitspraak van de Syrische president Assad enige dagen geleden, dat Syrië bereid is de oor logstoestand te beëindigen nadat Israel alle bezette gebieden ontruimd heeft en er een Palestijnse staat is gevestigd. Beëindi ging van de oorlogstoestand, maar geen vrede. Een Jordaanse woordvoerder verklaar de dat zijn regering in de Amerikaanse verklaring „een positieve nieuwe stap” zag. jaar, stond onder keizer Haile Selassie op een betrekkelijk laag pitje, maar is de laatste jaren enorm geëscaleerd. De we reld kent momenteel geen groter gewa pend conflict. Naar verluidt zijn de Eri- trese onafhankelijkheidsstrijders heer en meester over het platteland en zit het Ethiopische regeringsleger muurvast ge- de Royal Navy, ditmaal moesten zij bijna alles wat nog kon drijven inzetten om toch nog honderd oorlogsschepen bij elkaar te krijgen. De NAVO-landen leverden een bijdrage met 70 schepen. De politieke crisis is inmiddels bijna vier maanden oud. De oppositie is van mening, dat de verkiezingen van 7 maart zijn ver valst. Zij begon een campagne tegen Bhoetto, tijdens welke minstens 350 men sen het leven verloren. De campagne werd vier weken geleden geschorst, toen er met Bhoetto kon worden onderhandeld. pind in Asmara en enkele andere steden. In het zuidoosten moet de centrale re gering het hoofd bieden aan het bevrij- dingsfront voor West-Somalië (dat vol gens Addis Abeba door het bewind in Mogadishu wordt gesteund). Het bevrij- dingsfront heeft ca. 4000 goedbewapende en uitstekend gemotiveerde strijders on der de wapenen die het Ethiopische leger handen vol werk geven. De belangrijke stad Harar wordt regelmatig door de guerrilleros met mortieren beschoten, konvooien worden overvallen en het be- vrijdingsfront saboteerde onlangs de spoorlijn van Addis naar Djibouti door enkele bruggen op te blazen. Die verbin ding is voor Ethiopië van levensbelang, zowel voor de import als voor de export. Uit de op gang gekomen troepenver plaatsingen mag men concluderen dat de regering van Haile Mariam zowel in Eri trea als aan de grens van Somalië een grootscheeps offensief voorbereidt. Het troepentransport vindt hoofdzake lijk plaats met burgervliegtuigen. Een De mensch noeme eiken dag, Waarop hij God niet zag, Verloren uit zijn leven; Maar heeft hij God ontmoet, Dan was zijn dag ook goed En kan hem winste geven. rk m n- m ir- lg ne in ren ge- jul- >ot- be- le- de jp- de ?n- m- :ht jn. liet bij ge- zis- len oe- Qlg ing ig et 1- >r s- la tio- iek Zij lee- ran ;ou- oor in id, ?e- ap 70- ch en ge- se sr- is- de ch en in in m ie 71 o- in a- n- 00 an >el in ge iet en Op dit punt dus nauwelijks een ope ung, want dit Turkse plan is tot dusver catego risch afgewezen door de Cyprische rege ring Makarios en door Griekenland. Ecevit wijdde verder veel aandacht aan de regionale samenwerking met de landen van het Midden-Oosten, de Balkan en het Middellandse-Zeegebied. Zijn regering zal de industrialisering van Zuidoost-Anatolië met kracht ter hand nemen om zo de economische betrekkingen met de buur landen van het Midden-Oosten hechter te maken. De Amerikaanse adviseur voor nationa le veiligheid, Zbigniev Brzezinski, heeft op het Witte Huis vorige week een gesprek gehad met de Russische ambassadeur Anatoly Dobrynin om de mogelijkheid van een ontmoeting tussen beide staatshoof den te bekijken. Ecevits regering zal met alle kracht stre ven naar een politieke oplossing voor het probleem Cyprus. Zij houdt daarbij echter wel vast aan de bestaande hoofdlijn een federatie van autonome Grieks-Cyprische en Turks-Cyprische staatjes op het eiland. Israel had tot nu toe met voldoening vastgesteld dat ook president Carter van De verzen die Laurillard schreef, zijn afwisselend stichtelijk, anekdotisch en verhalend, en hetzelfde geldt voor zijn proza en spreuken. Ik geef u nu enige voorbeelden, zodat u weet wat voor vlees u in de kuip hebt. MADRID (DPI). Premier Adolfo Sua rez heeft gezegd dat de nieuwe regering van Spanje, waarvan hij de samenstelling later deze week bekend wil maken, uit sluitend zal bestaan uit leden van zijn democratische unie van het centrum (UDC). Deze „partij”, in feite een haastige verkiezingscoalitie van twaalf politieke partijen en groeperingen, behaalde bij de verkiezingen van 15 juni de meeste stem men, hoewel op de voet gevolgd door de Spaanse socialistische arbeiderspartij (PSOE) van Felipe Gonzales. Jordaanoever concessies te doen, en dat Genève bij voorbaat tot mislukken ge doemd is. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse president Carter wil dit jaar graag een ontmoeting hebben met zijn Russische ambtgenoot Breznjev. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. Tijdens zijn eerste persconferentie sinds hij praktisch een jaar geleden regeringslei der werd verklaarde Suarez dat de PSOE de belangrijkste oppositiepartij in het nieuwe parlement zal zijn. Refererend aan het gesprek van twee uur dat hij maandag middag met de socialistische partijleider had zei Suarez: „Wij gaven daarbij allebei blijk van een groot gevoel voor verant woordelijkheid. De socialisten zullen een loyale, hoewel stevige, oppositie voeren. Dat is het democratisch spel”. Gisteren zetten de leiders van de in de UDC-coalitie verenigde partijen hun handtekening onder een akkoord waarbij is besloten een gezamenlijke fractie in het parlement te vormen. Zij kwamen voorts in principe overeen in de toekomst een partij te vormen onder de leiding van Suarez. Deze karakteriseerde een dergelij ke partij als politiek ’’centrum-links, de hoofdlijn volgend die door de kiezers is aangegeven”. Over zijn onverwachte onderhoud van maandag met José Tarrradellas, de ver in Egypte werd de Amerikaanse verkla ring als „zeer sterk” en „pro-Arabisch” begroet. „Een Amerikaanse waarschu wing aan Israel”, schreef het blad „Al Akhbar”. De semi-officiële krant „Al Achram” onder streepte: „Amerika eist Is raëlische terugtrekking uit bezette Arabi sche gebieden”. ROME (Reuter). Terwijl een delegatie van de Italiaanse communistische partij gisteravond naar Moskou is vertrokken, heeft het blad van de PCI, „Unita”, giste ren krachtig de Russische kritiek op de Spaanse communistenleider Santiago Carrillo verworpen. In een hoofdartikel op de voorpagina schrijft het blad dat het Russische weekblad over buitenlandse kwesties „Nieuwe Tijden”, niet geheel de arbeidersbeweging in Europa begrijpt. Unita beschuldigt de critici uit de Sov- jet-Unie ervan eerder de kloof tussen de Europese partijen en het Kremlin te willen verbreden, dan te overbruggen. Verwacht wordt dat het diepgaande meningsverschil tussen de Spaanse en Russische commu nistische partij een belangrijk onderwerp van gesprek zal zijn tijdens het bezoek van de drie man sterke Italiaanse delegatie aan Moskou. De Italiaanse communisten hebben zich in het verleden altijd wat voorzichtiger opgesteld tegenover het Kremlin dan hun Spaanse kameraden. Nu echter zegt Unita dat Moskou de verschillen moet onderken nen, anders kunnen ze niet overwonnen worden. „West-Europa is niet langer een groot gebied dat overheerst wordt door het kapitalisme en waarin ieder land dezelfde problemen heeft,” aldus Unita. ISLAMABAD (Reuter). Premier Bhoetto van Pakistan heeft meegedeeld, dat hij het in beginsel met de oppositie eens is geworden over nieuwe algemene verkiezingen op 7 oktober, onder toezicht van rechterlijke macht en leger. De pre mier is bereid nieuwe voorstellen hiertoe van de oppositie in ontvangst te nemen. Premier Bulent Ecevit zei dit gisteren toen hij in de volksvertegenwoordiging het programma van zijn sociaal-democrati- sche minderheidsregering voorlas. Dit programma wordt, na debatten in de Ka mer, zondag of maandag a.s. inzet van een vertrouwensvotum. De premier komt in de nationale assemblee 13 zetels tekort, maar hij hoopt het gat te dichten met de stem men van onafhankelijken en „overlopers” uit de kleinere partijen. Dat de drie „natio nale” partijen met als grootste de „Rechtvaardigheidspartij” van Ecevits voorganger Demirel de nieuwe regering niet zal steunen bleek gisteren uit het feit dat die fracties en bloc verstek lieten gaan bij de voorlezing van het programma. Ecevits regeringsprogramma is op enke le punten gematigder dan de campagnebe- loften van zijn Republikeinse Volkspartij. Die gingen ook tamelijk ver, aangezien Ecevit er vast van overtuigd was dat de verkiezingen van 5 juni hem de absolute meerderheid gingen opleveren. Een van de offers die aan de politieke realiteit zijn gebracht is de belofte tot legalisering van de Turkse communistische partij. Ecevit zei dat Turkije zijn defensiepoli tiek zal dienen te herzien, echter zonder dat dit afbreuk doet aan de verplichtingen als NAVO-lid. Ook op het defensievlak, kondigde Ecevit aan, zal Turkije de tering naar de nering moeten zetten, want nadat de Verenigde Staten hun militaire hulp verlening in 1974 opschortten als „straf” voor de Turkse invasie op Cyprus „hebben verslaggever van UPI was gisteren op de burgerluchthaven van Addis Abeba. Hij zag daar hoe enkele honderden soldaten van de elite-divisie „Vlam” zich aan boord begaven van een Boeing 720B van Ethiopian Airlines. De soldaten waren in gevechtstenue en droegen raketwerpers, mortieren, machinegeweren en hun stan daardwapens. Bij de laaddeuren van het toestel wachtten vrachtwagens met munitie. F5 jachtbommenwerpers van Ameri kaanse makelij kozen op een andere baan het luchtruim voor bombarde- mentsvluchten, waarschijnlijk op doelen in Eritrea. Volgens diplomatieke bronnen in de hoofdstad wordt de kleine tot dusver hoofdzakelijk met Amerikaans materieel vliegende Ethiopische luchtmacht bin nenkort uitgebreid met een aantal Russi sche Migs. De Sovjet-Unie, die de afgelo pen maanden snel m Addis aan invloed won, heeft Ethiopië onlangs al 80 tanks van typen T54 en T55 geleverd. Koningin Elizabeth II van Engeland heeft gisteren de vlootparade ter gelegenheid van haar 25-jarig regeringsjubileum afge- nomen. Honderdduizenden sloegen het schouwspel in de Solent voor Portsmouth ALBANY, New York. De marihuana- rokers in de staat New York zullen bin nenkort niet meer gestraft worden met vrijheidsberoving als zij betrapt worden met kleine hoeveelheden van het middel. Het parlement van de staat keurde een volgende week van kracht wordend wets ontwerp goed, dat bezit van maximaal een ounce 25 gram) marihuana voor perso nen die voor het eerst bekeurd worden, strafbaar stelt met ten hoogste honderd dollar. Dit plaatst het vergrijp in dezelfde klas se als een verkeersovertreding. Bezit van meer dan een kwart van een ounce mari huana is op het ogenblik nog strafbaar met maximaal zeven jaar vrijheidsberoving. Het wetsontwerp werd goedgekeurd met 79 tegen 64 stemmen. Een aantal leden van het parlement wilde dat een grotere hoe veelheid marihuana „gedecriminaliseerd" zou worden, maar men vond elkaar ten slotte op het compromis van 25 gram. De Likoed-regenng legt resolutie 242, die de basis is voor onderhandelingen en die uitgaat van vrede in ruil voor gebied, zo uit dat die resolutie niet over het opgeven van gebied op de westelijke Jordaanoever spreekt en dat Israel dus al aan die resolu tie voldoet als het gebied op de Golan en in de Sinai opgeeft. bannen leider van de uit de periode voor Franco daterende regionale regering van Catalonië, zei de premier dat dit kan wor den gezien als „een stap in de richting van autonomie” voor het rijke noordoostelijke gebied. Hij benadrukte evenwel dat de besluiten over deze kwesties uiteindelijk door het nieuwe parlement genomen dienen te worden. Tarradellas, president van de Catalaan se „generalitat” (regionale regering), kwam maandag naar Madrid na 38 jaar ballingschap in Frankrijk en Zwitserland. Hij zou vandaag door koning Juan Carlos worden ontvangen. De grote verkiezingsoverwinning van de partijen die de autonomie van Catalonië in hun vaandel voeren, heeft de kwestie van het herstellen van het zelfbestuur iu de diverse provincies, zoals het was voordat Franco zijn strikt gecentraliseerde gezag invoerde, nog urgenter gemaakt. „Ik ge loof niet dat centralisme het beste ant woord is voor het bewaren van de een heid”, zei premier Suarez over dit onder werp. De secretaris-generaal van de Spaanse communistische partij, Santiago Carrillo, is gisteren door de rechtse ondergrondse organisatie „AAA” (apostolische anti communistische alliantie) met de dood be dreigd. Het dreigement stond in een brief die drie dagen tevoren uit Palma de Major ca was verstuurd. De „AAA” verklaarde zich vorig jaar verantwoordelijk voor de moord op een leider van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA in zuidelijk Frankrijk. In het briefje aan Carrillo stond „jouw tijd is gekomen”. ANKARA (AFP/UPI). Turkije wordt in zijn ontwikkeling en industrialisering „geremd” door de huidige afspraken met het Europa van de Negen. Teneinde deze ongunstige situatie terug te draaien wil de nieuwe regering Ecevit dan ook op korte termijn onderhandelingen met de EEG om de termen van het geassocieerde lidmaat schap te herzien. w?

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3