Grote schoonmaak 5 d minister en KLM KvK wèl voor a TERUG NAAR NEDERLAND Merkwaardig incident tussen Surinaamse KOPERTRANSPORT MOET Rubens groots getoond in Antwerpen afgraven van mergelplateau Lefebvre wijdde 13 priesters Zuidafrikaanse Verenigde Partij verdwijnt IX Werkonderbreking bij vleesgroep Unilever Autovakantieboek, „zoethouder” voor onderweg: Prins 66 jaar 50 Plattegronden, slechtsfl,25 Slechts f3,50 Nationalistische leider Sithole terug naar Rhodesië Sithole terug di< ki Postzegels wegens eerste Europese verkiezingen Italianen weigeren vrachtauto’s te lossen Geen probleem Stoffelijk overschot Michael Todd terecht ’I fe d 4 WOENSDAG 2 9 JUNI 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND W w Ml vrachtwagens te lossen uit protest tegen de Chileense junta. U kunt overal tanken. Maar waar ontdekt u die kleine extra’s? Waar zijn aanbiedingen net iets voordeliger? Bij Esso. Deze extra’s vindt u bij Esso benzinestations met ’t affiche „Esso doet wat Extra”. k: gro< vooi deze terv Dit wer veni r f JOHANNESBURG/PRETORIA/LIBREVILLE/NEW YORK. De Zuidafrikaanse politicus Sir De Villiers Graaf heeft gisteren officieel de oplossing voorgesteld van zijn Verenigde Partij. Hij zei dat hij spoedig zal aftreden als oppositieleider in het parlement. AMSTERDAM. De Italiaanse vervoersbond voert op het ogen blik overleg met de bonden in Frankrijk, België en Nederland over de terugkeer van Nederlandse vrachtauto’s met Chileens koper uit Milaan. Dat heeft een woordvoerder van het Chili-Comité Nederland gisteravond gezegd. Italiaanse transportarbeiders weigeren de STADSGfDS Plus van Nederlandse steden. Plus vermelding motels en parkeer plaatsen langs onze snelwegen. Unieke gids. Alleen bij Esso. (incl. BTW). 64 pagina’s vol puzzels, kleurplaten, spelletjes. Laat uw kinderen fijn bezig zijn voor (incl. BTW). Een 1 Het Comité wil ook contact opnemen i i i i t i i De Villiers Graaf zei op het congres van de Verenigde Partij in Johannesburg dat Zuid-Afrika zich gesteld ziet voor een ge heel nieuwe situatie en een oppositie op bredere basis en een andere regering no dig heeft. „Wat Zuid-Afrika op dit ogen blik nodig heeft is een gematigde blanke partij die de polarisatie tussen extremisti sche standpunten kan voorkomen en een forum kan bieden vanwaar gematigde blanken kunnen spreken met gematigde niet-blanken nu er nog gematigde blanken zijn”. De Verenigde Partij heeft 30 zetels in het 171 leden tellende parlement, terwijl de lijke mijlpaal in de Zuidafrikaanse poli tiek te worden beschouwd. Ambassadeurs van zestien landen waren in het museum aanwezig ter begroeting van het Belgische vorstenpaar. UITHOORN (ANP). De voedingsbon den FNV hebben de 4300 werknemers bij de Unilevervleesgroep bedrijven in Uit hoorn, Oss, Gieten en Olst opgeroepen morgen het werk voor een uur te onder breken. De actiecomite’s van de bonden hebben vanmorgen in de bedrijven pam fletten uitgedeeld waarin de oproep werd gedaan. Donderdagmiddag vergaderen de bonden met de directie van de Unilver- vleesgroep, die wordt versterkt met een delegatie van de centrale directie van Uni lever in Amersfoort over de moeilijkheden bij de vleesgroep. als zij hun zwarte broeders doden. Zij waren het er ook over eens dat gewapende strijd het enige middel is tot bevrijding van Zimbabwe (Rhodesië), Zuid-Afrika en Namibië. De zwarte nationalistische leider Nda- baningi Sithole heeft gisteren gezegd van plan te zijn over twee weken naar Rhode sië terug te keren. Sithole, die twee jaar in het buitenland heeft vertoefd, wil zijn aanhangers duidelijk aanwijzingen geven om zelf hun lot te kunnen blijven bepalen in plaats van deze rol door de „frontlijn staten” te laten ovememen. De werkonderbreking zal aan de mid dagpauze aansluiten. Met deze actie willen de arbeiders kracht bijzetten aan de bondseisen tot vervangen de werkgelegenheid voor de 1800 arbeid splaatsen die door reorganisaties bij de vleesgroep verloren gaan. Bovendien wil len de Unilever-arbeiders zekerheid over het voortbestaan van de vleesgroep. raad dat momenteel het zaad van een gepolariseerd algemeen conflict in zuide lijk Afrika wordt gezaaid. Minister Marce lino dos Santos, vice-president van de in Mozambique regerende Frelimo-partij, zei dat de Rhodesische invallen, waarvan er verscheidene door de regering in Salisbu ry zijn toegegeven, voor dertien miljoen dollar schade in zijn land hebben aange richt. Sinds maart 1976, toen Mozambique zich achter de VN-sancties tegen Rhodesië schaarde, zijn 1432 mensen in Mozambi que door Rhodesiërs gedood. Meer dan duizend van deze slachtoffers waren zwar te Rhodesiërs. Dos Santos voegde hieraan toe dat de plaatsen Mapai, Massangena, Mavonde en Chioco „volledig met de grond gelijk zijn gemaakt”. Hij zei dat de Rhodesische luchtmacht sinds mei van dit jaar „naast de gebruikelijke napalmbom men” 500 kilo fragmentatiebommen tegen doelen in Mozambique had gebruikt en dat voor het eerst het gebruik van gevechts vliegtuigen van het type Mirage was ge constateerd. Enkele vrachtwagens kunnen volgens hem zonder veel problemen via Oostenrijk en west-Duitsland naar Nederland terug. De bedoeling is dat de vrachtwagens, via Frankrijk en België, onder escorte van de bonden, terugkeren naar Nederland. „Dan kunnen we in de gaten houden dat het koper onderweg niet kwijtraakt”, aldus de woordvoerder. Dinsdagavond waren de benodigde papieren er evenwel nog niet. Maar de kans is groot, dat de besmette lading koper onderweg in Duitsland ver dwijnt. Nederlandse chauffeurs die het koper naar Milaan hebben gereden, zouden hun hebben gezegd dat ze het nooit gedaan hadden als ze hadden geweten dat hun lading besmet was. Vanaf de Nederlandse grens zouden de Nederlandse bonden het transport bewa ken tot Rotterdam. De Italianen hebben geëist, dat het koper teruggaat naar Chili. Het is mogelijk, dat het in afwachting daarvan eerst in Rotterdam wordt opge slagen, aldus het Chili-comité. Toen de reis zou begin nen, maakte de KLM een fout. Nadat alle passa giers met gereserveerde plaatsen aan boord wa- DEN HAAG (ANP). Er wordt wel licht een Europese postzegel uitgegeven ter gelegenheid van het feit, dat volgend jaar in de negen landen van de Europese Gemeenschap voor het eerst de leden van het Europese parlement rechtstreeks ge kozen worden. De politie vond de zak met Todd’s stoffe lijke resten vlak bij het kerkhof na een anonieme tip. De dader(s) zouden in de veronderstel ling hebben verkeerd dat destijds Todd een kostbare diamanten ring bij zijn be grafenis zou hebben gedragen en daar zou het om zijn begonnen. Todd was getrouwd met Elizabeth Taylor toen hij in 1958 bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. met de Engelse firma die het koper uit Chili heeft gehaald. De Chili-Beweging Nederland (een over koepelende organisatie) heeft zich inmid dels solidair verklaard met de actie van de latliaanse transportarbeiders. Net als de vervoersfederatie FNV ziet de beweging de actie als een daadwerkelijke stap in de richting van een internationale isolering van de Chileense junta. ren gegaan, werden in de vertrekhal enkele over gebleven stoelen toebe deeld aan passagiers die op de wachtlijst stonden. Per abuis geschiedde dit ook met de stoel die tus sen de heer en mevrouw Ferrier onbezet moest blijven. J- r i i i i i Prins Bernhard heeft vandaag in huiselij ke kring zijn 66ste verjaardag gevierd. CHICAGO (DPA, ÜPI). Het stoffe lijk overschot van de Amerikaanse film producent Michael Todd, dat in het week einde van een kerkhof bij Chicago werd gestolen, is terecht. H spr dro tuu kor is i aar beg nel wei wei Wei Ho< des Rol nel yro N non wei wei geli ker stei slee van en dez nen voo sub M de van ook de (SI1 H gez< kin] noo Dar wai per mei Dit sch dat van nin win pro kin, legt den V var hui IJ gaai de Eve aanl van Bui: enki ovei toch van mag De tentoonstelling, die voor ruim vier gulden toegankelijk is, blijft gedurende de zomermaanden dagelijks open. Er is een uitstekende catalogus beschikbaar met af beeldingen van alle aanwezige werken voor de prijs van 17,50 gulden. De plechtigheid, die werd gehouden op een terrein bij het seminarie van mgr. Lefebvre in Econe, werd bijgewoond door een groot aantal gelovigen uit Zwitserland, Italië, Frankrijk, Oostenrijk en West- Duitsland. i i van een nieuwe oppositiepartij. Deze zal bestaan uit de Verenigde Partij en aanhan gers van de Democratische Partij. Vertegenwoordigers van verscheidene Afrikaanse frontlijnstaten schaarden zich achter het Mozambikaanse pleidooi voor militaire hulp. Democratische Partij geen enkele zetel heeft. De Progressieve Hervormingspartij heeft twaalf zetels, voornamelijk in de rijke, liberale, Engels-sprekende gebieden van het land, maar alle oppositiegroepe ringen vallen in het niet door de 123 zetels die de regerende Nationale Partij van pre mier John Vorster heeft. Het opheffen van de Verenigde Partij dient als een opmerke- De opheffing van de Verenigde Partij zal vandaag worden gevolgd door de vorming In de zwarte woongemeenschap Atterid- geville bij de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria heeft de politie gisteren met char ges, traangas en de„niesmachine” een ein de gemaakt aan een betoging van scholie ren. Er zijn, volgens de pohtie, geen ge wonden gevallen en er werden geen arres taties verricht. Dat was eerder op de dag wel het geval toen scholieren uit Atteridge- ville en Mamelodi - een andere zwarte woonstad bij Pretoria - probeerden in de hoofdstad zelf te demonstreren. Er werden 23 arrestaties verricht. De in Libreville, de hoofdstad van Gabon, verzamelde Afri kaanse ministers van Buitenlandse Zaken van de conferentie van de OAE (Organisa tie voor Afrikaanse Eenheid) zijn van me ning dat de zwarte soldaten in het Rhodesi sche leger hun toekomst op het spel zetten PARAMARIBO (SNA, ANP).De Surinaamse minister van Economi sche Zaken, mr. E. J. Bruma, onder wie het luchtvaartbeleid ressor teert, heeft in een tele gram aan de president- directeur van de KLM geprotesteerd tegen de „onaanvaardbare behan deling”, die president Ferrier van Suriname ten deel is gevallen bij zijn terugkeer naar Suri name op 17 juni na zijn door de gijzelingsac ties mislukte staatsbe zoek aan Nederland. De tentoonstelling die alle benedenruim ten van het museum beslaat is groots opge zet. Ze bevat 109 schilderijen en 63 teke ningen waaronder olieverfschetsen. Ze ko men uit een groot aantal Europese landen, ook uit Nederland en uit Noord-Amerika. (ADVERTENTIE) Esso doet wat Extra Een woordvoerder van de KLM gaf gisteravond een wat andere voorstel ling van de gang van za ken. Volgens hem was al geruime tijd tevoren be sloten op 17 juni de vlucht naar Suriname uit te voeren met een ver lengde DC-8 die uitslui tend een economy-class zou hebben vanwege het grote vervoersaanbod. President Ferrier werd hiervan op de hoogte ge steld met de toevoeging dat hij wel eerste klas kon vliegen, doch dan een andere datum moest kiezen. De president gaf er echter de voorkeur aan om toch op 17 juni te reizen, ook al moest hij dan met zijn echtgenote genoegen nemen met plaatsen in de economy class. Sithole, die in brede kring wordt be schouwd als de meest populaire nationa listische leider in Rhodesië na bisschop Abel Moezorewa, de voorzitter van de Ver enigde Afrikaanse Nationale Raad, zei dat zijn aanhangers en het Rhodesische volk zo op zijn terugkeer hebben aangedron gen, dat hij geen andere keus heeft. Sithole loopt het risico bij terugkeer in Rhodesië te worden gearresteerd. Mozambique heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties om militaire hulp gevraagd om de „voortdurende daden van agressie” van Rhodesië af te slaan. Zambia, dat even eens aan Rhodesië grenst, verklaarde in de „De regering en het volk van Suriname zijn hoogst gegriefd over het gebrek aan egards van KLM-zijde tegenover het staatshoofd”, zo wordt in het telegram gezegd. Ge zien de „ernstige versto ring” in de verhouding met de KLM door dit in cident en de mogelijke repercussies verneemt minister Bruma gaarne welke vorm van genoeg doening de KLM overwe egt te verschaffen aan de president, de regering en het volk van Suriname. De president wilde van deze zaak geen pro bleem maken, maar de Surinaamse ambassa deur nam er geen genoe gen mee en eiste dat er een oplossing zou ko men. De purser meende echter dat hij onmoge lijk de ingedeelde passa gier van het toestel kon zetten. Daarom bood hij de betrokkene een stoel aan die in feite bestemd is voor het cabineperso neel. Alle partijen gin gen daarmee akkoord. (Van onze kunstredactie) ANTWERPEN. In aanwezigheid van koning Boudewijn en koningin Fabiola van België is gisteren in het Koninklijk museum voor schone kunsten in Antwer pen een begin gemaakt met de grote Ru- benstentoonstelling. Het was gisteren vierhonderd jaar geleden dat in het West- duitse Siegen de schilder Pieter Pauwel Rubens werd geboren die een groot deel van zijn scheppende leven in de Zuidelijke Nederlanden zou verblijven. België staat hiermee volop in het teken van het Ru- bensjaar. Na de vlucht schreef de KLM-directie aan presi dent Ferrier een brief, waarin zij zich voor on dervonden ongemak ver ontschuldigde. Intussen had minister Bruma zich echter al met een eigen brief tot de KLM ge wend, waarin hij zich over de gang van zaken beklaagde. Ook aan mi nister Bruma zou de KLM vandaag nog een schriftelijk antwoord sturen met een verkla ring van het incident. Na het incident heeft de KLM haar spijt be tuigd. Volgens een woordvoerder was het echter „door configura- tiewijziging niet mogelijk eerder gedane toezeggin gen te effectueren”. Con- figuratiewijziging houdt in dat een ander toestel voor een vlucht moet worden ingezet dan aan vankelijk de bedoeling was. K 4 Van deze waarschijnlijkheid heeft staatssecretaris Brinkhorst van Buiten landse Zaken gisteren gewag gemaakt tij dens de behandeling in de Eerste Kamer van het voorstel goedkeuring te verlenen aan de rechtstreekse verkiezing. MAASTRICHT (ANP). In tegenstel ling tot vele agrariërs en milieubewuste Zuidlimburgers zijn de leden van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Maastricht en omstreken niet gekant te gen afgraving van een groot gedeelte van het mergelplateau van Margraten door de Eerste Nederlandse Cement Industrie (ENCI) ten behoeve van de cementpro- duktie. Zij hebben dit gisteren geschre ven aan het college van Gedeputeerde Staten van Limburg. Volgens de Kamer van Koophandel moet de ENCI ook na 1990 in staat worden gesteld om haar economische activiteiten in Limburg voort te zetten. Dat is strate gisch van belang, aangezien de ENCI 70 percent van de Nederlandse behoefte aan cement dekt, en ook economisch gezien het aantal werknemers van circa 1400 en de jaarlijkse investering in de regio van tien miljoen gulden. Zou het door de ENCI geproduceerde cement uit het buitenland betrokken moeten worden, dan zou dit ons land jaarlijks 20 miljoen schelen op de betalingsbalans, aldus de KvK. Tenslotte wijst de KvK er nog op dat de ENCI alles doet ter bescherming van het milieu. Zij heeft installaties aangeschaft met behulp waarvan 99,8 percent van het ontwikkelde stof binnen het bedrijf blijft en daar meteen wordt afgezogen. veerd.DitmaalcircusAlthofdattotenmetl4 juli aan de Jan van Galenstraat zijn tenten heeft opgezet. Na de lange reis waren enkele dieren aardig vervuild en waren aan een schoonmaakbeurt toe. Kinderen uit de buurt mochten daarom gistermiddag hel pen mèt het afborstelen van de olifanten. De Vervoersfederatie NW-NKV be raadt zich op de vraag of men een boy- cotoproep zal doen of niet wanneer de zes met Chileens koper geladen Nederlandse vrachtwagens, die in Milaan werden vast gehouden, naar Nederland tergkomen. De woordvoerder van de federatie wees erop dat de vakbonden zich destijds juridisch in de vingers sneden toen ze in 1971 opriepen tot een boycot van het Duitse schip „Ol- dendorff” dat een lading Chileens koper aan boord had. De rechter meende toen dat de vakbonden zich hadden schuldig gemaakt aan een onrechtmatige daad en op grond van de jurisprudentie zitten de bonden daarom nu in een wat lastig par ket. De vervoersfederatie zal zich niet al leen in eigen kring beraden maar ook contact opnemen met internationale ver- voersvakorganisaties. ECONE Zwitserland (AP). De Franse bisschop Marcel Lefebvre heeft zich van het risico dat hij door paus Paulus VI in de ban wordt gedaan weinig aangetrokken door vanmorgen in het Zwitserse Econe dertien priesters en 22 sub-diaken te wij den. Afgelopen vrijdag had Paus Paulus laten weten dat het doorgaan van de wij ding in Econe „de onherstelbare breuk” met de kerk zou betekenen. De president en zijn echtgenote waren ver plicht in de economy-class plaats te nemen, hoewel zij first- class tickets bezaten. In het vliegtuig was geen eerste-klasseruimte be schikbaar.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4