oud papier maakt ophaalakties tot een farce Vakantiekrachten komen in de IJmond niet aan de slag Filmhuizen sluiten seizoen af met de Franse Themroc Adviesprijs «I TTl t Ir i Yale I Vernieuwing overweg gereed IJ V. -ew r "iw -swswffs’ J t J 1 V- V v--p.- I Mi 14 HOOGOVENS BIEDT GEEN PLAATS AAN SCHOLIEREN Niet reëel Gedicteerd Bedrijven opsporen die naar het noorden kunnen verhuizen Oprichting peutergroep in Zeeheldenbuurt Productiebeperking VAN GELDER, RECYCLING STOPT PROPAGANDA Mondjesmaat 11 ,Gezmsvoorlichting’ sluit wegens vakantie Subsidie-aanvrage voor herbouw „Zaanlandsche” a I Bij PEN in 1978 geen tariefsverhoging l xI «tóUs -I 5 19 7 7 JUNI 2 9 WOENSDAG MINISTER LUBBERS: - I l - 3L. ■o d- ;n id B 4 Jffl I .ld- :en- rde uit and de -2® 1W* (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De oud-papierhandel is bezig als een kaartenhuisje in elkaar te zakken. De VNP (Vereniging van Nederlandse Papierfabri kanten) adviseerde begin deze maand een kg-prijs van 3 cent. Niet alle opkopers gaan daarin mee. Uit concurrentie-overwegingen handhaaft een aantal een kg-tarief van 4 cent maar het beeld is toch wel: de inzameling van oud papier loont de moeite niet meer. De prijs ligt lager dan fabrieken en groothandelaren tot voor kort voor mogelijk hadden gehouden. I J F5* :-4t: werklustige scholieren bijna een laatste kans om nog wat vakantiegeld te verdienen. 1 l uit r - ’fi 1 1 1 Weinig rooskleurig is de toestand bij Van Gelder Papierfabriek Het accent is meer komen te liggen op de 1 i VELSEN. De gemeenteraad van Velsen zal in augustus een beslissing moeten nemen over een subsidie- en kredietverlening aan de Stichting Peu terspeelzalen voor het starten van een peuterspeelzaal in de IJmuidense Zee heldenbuurt. Aan de eerder gestelde eis dat er minstens twaalf peuters aangemeld moeten zijn, is inmiddels voldaan. Wan neer de peutergroep in het tweeklassige mavogebouw aan de J. P. Coenstraat zeil beginnen, is nog niet bekend. >ver- mid- n de s de ging n de ■ring Het provinciaal bestuur heeft in het ge sprek met beide ministers nog eens aange drongen op verbetering van de infrastruc tuur (wegen en spoorwegen). Weliswaar komt de Hemspoortunnel er nu, maar dat is niet genoeg. Er werd voor gepleit na aanleg van de Hemspoortunnel direkt te beginnen met de bouw van de Wijkertun- nel onder het Noordzeekanaal. Dit zou de werkgelegenheid ten goede komen, zo werd door het provinciaal bestuur gesteld. Wethouder Louwman van de gemeente Hoorn stelde voor, om de wijkertunnel desnoods toltunnel te maken. Waarom zou Rotterdam wel zijn toltunnel (Beneluxtun- nel) mogen hebben en Amsterdam niet, zo vroeg hij zich af. Noordhollands gedeputeerde voor eco nomische zaken, dr. ir. J. IJff, bracht de wens over, om de begrenzing tussen de werkingsgebieden van de WIR en de SIR gelijk te trekken. Dan zouden ook de groei kernen kunnen profiteren van regionale steun op grond van de WIR. Deze is nu slechts van toepassing voor een klein deel van de provincie (Amsterdam, Zaanstreek en de IJmond). Minister Lubbers beloofde deze suggestie mee naar huis te zullen nemen. Overigens toonde hij zich geen voorstander van zogenaamde gewennings- subsidies. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Er moet actiever worden gezocht naar bedrijven, die in aanmer king komen voor verplaatsing naar het noorden van de provincie Noord-Holland. Daarbij valt te denken aan die bedrijven, waarvan veertig percent of een hoger percentage van de werknemers dertig of meer kilometer van het werk af woont. Dit heeft minister Lubbers van economi sche zaken dinsdag gezegd bij een bezoek, dat hij samen met zijn collega Gruyters van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning aan de provincie bracht. Beide be windslieden waren naar het Haarlemse provinciehuis gekomen voor een bespre king van de problematiek van de werkge legenheid en de groeikernen in het noor den van de provincie. VELSEN De laatste voorstellingen van Filmhuis Velsen en het Alpha Film huis in dit seizoen bieden de kennisma- IJMUIDEN. De gemeente Velsen zal inzake de herbouw van de Zaanlandsche Houtimport gebruik maken van subsi- diefaciliteiten van de ministeries van eco nomische zaken en volksgezondheid die gelden voor bedrijven die uit de binnen stad wegtrekken. Het gaat daarbij niet, zoals per abuis in de krant van maandag stond vermeld, om verhuizing uit de IJmond. king met de Franse arbeider Themroc die de beschaving de rug toekeert. „Themroc” werd in 1973 gemaakt door de Franse regisseur Claude Feraldo, die twee jaar daarvoor „Bof” uitbracht. De persoon Themroc wordt gespeeld door de beroem de Franse auteur Michel Piccoli. De man Themroc is een arbeider die vrij plotseling de balen krijgt van zijn regelma tige bestaan met elke dag weer dezelfde gang naar en van het werk. Op een dag gaat hij weg van zijn werk, hakt thuis de gevel van z’n huis smijt de inboedel op straat en laat al wat beschaving is van zich afglijden om zich in een compleet anar chistisch bestaan te storten. Enthousiast wordt zijn voorbeeld ge volgd door buurtgenoten die hun gecondi tioneerde leventje ook verruilen voor een soort oerbestaan. Maar de gemeenschap tolereert dit soort afwijkend gedrag niet. De politie wordt er op af gestuurd en als laatste wordt een poging ondernomen Themroc en zijn volgelingen in hun „holen van huizen” in te metselen. Komisch, absurd, maar ook serieus is dit verhaal van Claude Feraldo. Op eenvoudi ge wijze maakt hij zijn bedoeling duidelijk, zonder in zware symbolieken te vervallen. Er zijn bijvoorbeeld geen dialogen in de film, de mensen produceren onverstaan bare geluiden waarvan de intentie wel duidelijk wordt door de bijbehorende beelden. Filmhuis Velsen aan de Knaalstraat in IJmuiden vertoont Themroc op woens dag- en donderdagavond om half negen. Op zondagavond wordt deze film ver toond in het Alpha Filmhuis aan de Moensstraat in Beverwijk. Het nieuwe seizoen begint voor Film huis Velsen op woensdag 7 en donderdag 8 september. De nieuwste film van Rei- nier Wemer Fassbinder „Satansbraten” staat voor die datum op het programma. Tot de regelmatige afnemers en door- verkopers van oud papier behoort de Van Gelder Recycling Groep bv, sinds 1975 een dochteronderneming van Van Gelder Papier, aan de Corverslaan in Velsen- Noord. Met de jongste prijsontwikkeling in het achterhoofd heeft directeur D. de Groot de bakens inmiddels nogal dras tisch verzet. Het kwantum ingekocht oud papier is afgelopen maand van vijftig ton per week naar vijfendertig ton terugge schroefd voor de kwaliteit „ongesor teerd”. De bevoorrading van de Recycling Groep aan de Corverslaan. Door de recente prijsval blijft de aanvoer meer en meer tot de betere kwaliteiten van drukkerijbedrijven beperkt. aanvoer van drukkerijen en andere pa- pierverwerkers die doorgaans oud papier van een betere kwaliteit leveren. Van Gel der Recycling Groep kan houtvrij oud papier dat gesorteerd binnenkomt uitste kend kwijt aan de Van Gelder-vestiging in Wormer. De gemengde kwaliteit wordt af- gezet bij kartonfabrieken in de Groningse Kanaalstreek. Daarmee is het echter na de recente prijsval mondjesmaat. Het is met het oud papier in Nederland de laatste jaren voortdurend bergafwaarts gegaan. De inzameling en verkoop was in 1974 nog dubbeltjeswerk. De scholen en verenigingen in Nederland zijn toen de prijs later terugliep braaf met inzamelen verder gegaan. Van Gelder Recycling heeft de kringloop van oud papier naar ‘ft n- ij- er en Scholen en verenigingen worden op dit moment niet meer voor de inzameling van oud papier warm gemaakt, „omdat zoiets in de huidige situatie niet reëel is,” aldus directeur De Groot die in de prijsontwik keling voorlopig geen verbetering ver wacht. Het verwachte effect is op korte termijn: clubbesturen en oudercommis- sies van scholen houden hun voorraden vast in afwachting van betere tijden en het inzamelen zal gestaakt worden. De ontwikkeling op de oud-papiermarkt is voor hem reden tot zorg maar moet in de huidige situatie onontkoombaar worden genoemd. Nederland heeft een inzame- lingsgraad van 43 percent. Van de pa- pierproduktie komt dat gedeelte als oud papier opnieuw beschikbaar. Papierver- werkende bedrijven brengen jaarlijks 300.000 ton terug in roulatie in de vorm van stroken en snij-afval. Uit ophaalakties komt daarnaast nog eens 550.000 ton in de balenpers. g 1 1 Minister Lubbers gaf een overzicht van de bestaande middelen om de vestiging van bedrijven te sturen. Daartoe behoren ook de wet investeringsrekening (WIR) en de wet selectieve investeringsregeling (SIR). be- boy- e zes ndse vast- i. De erop ch in epen „Ol- :oper toen uldig id en >n de par- et al- ook i ver- fe- en el- dd se- ou vd bij n. 7 I fe- m- >k- rd se in die in deze periode een beroep doet op ongeveer 15 uitzendkrach ten. Adjunct-directeur Th. J. Bakker vertelt dat het papierbedrijf met zijn vierploegendienst zich niet leent voor vakantiewerkers. Bovendien ziet het bedrijf zich genoodzaakt tot een productiebe perking die in juli gecombineerd wordt met de vakantiepiek. In die maand zullen twee papiermachines worden stilgelegd, opdat de opgelopen voorraden zullen slinken. Het aantal jeugdige werkers dat bij machinefabriek Stork-Velsen tijdelijk is inge schakeld, is op de vingers van één hand te tellen. Overigens maakt deze fabriek ook onder normale omstandigheden weinig gebruik van ongeschoolden. Het productiewerk bij dit bedrijf vraagt altijd geoefende of geschoolde werklieden. Het treurige verhaal wordt eentonig. Want bij rederij Kwakel- stein is de vraag eveneens sterk achteruit gegaan. In 1975 nam deze rederij veertig jongens in tijdelijke dienst voor het inpakken van haring. Woordvoerder Jack van der Valk meldt dat hij momenteel drie studenten aan het werk heeft die kistjes timme ren en de kantine schoonhouden. „Het stelt helemaal niets voor. We zitten met ons eigen personeel al in de problemen, getuige de werktijdverkorting”, aldus Van der Valk, die niet verwacht dat de situatie op korte termijn zal verbeteren. Alleen bij de bloembollenbedrijven, onder andere bij de firma Nijssen en Zoon in Santpoort zijn scholieren nog welkom. Deze week rapen bij hem 25 jongens en meisjes hyacinthen op het land. „Als voor het bollenbedrijf het seizoen aanbreekt, medio juli, moet dit aantal aangevuld worden met naar schatting 60 a 80 vakantiearbeiders”, aldus een woordvoerder van Nijssen. De geadviseerde kg-prijs is begin deze maand min of meer gedicteerd door de VNP. De Vereniging van Papierhandela ren stemde er niet mee in maar is met harde argumenten voor het blok gezet. Alleen door het drukken van de oud-pa- pierprijs blijkt de Nederlandse papierin dustrie bij machte tegen buitenlandse con currentie op te boksen. Ook in andere Westeuropese landen zit de oud-pa- pierprijs namelijk al op de bodem. Op langere termijn is het zicht op de marktsi tuatie: een kg-prijs die zich onherroepelijk Onderhoudsploegen van Hoogovens leggen de laatste hand aan de ver nieuwde spoorwegover gang in de Staalhaven- weg in Velsen-Noord, de verbinding tussen de Wenckebachstraat en de Noordersluisweg. De ov erweg is drie weken voor alle verkeer afgesloten geweest wegens repara tie en een grote onder houdsbeurt. Fietsers en brommers kunnen alweer van de weg gebruik ma ken. Een dezer dagen wordt de Staalhavenweg geopend voor snelver keer. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De economische malaise en de daarmee gepaard gaande toenemende werkloosheid treft in de zomermaanden ook de duizenden scholieren die op zoek zijn naar vakantiewerk. Evenals in de afgelopen twee jaar is er in de IJmond nauwelijks aanbod van werk voor tijdelijke arbeidskrachten. De directeur van het Gewestelijke Arbeidsbureau in Beverwijk, de heer J. C. Buis, spreekt van een zeer sombere situatie. „Het is nog nooit zo beroerd geweest. We hebben slechts voor enkele tientallen scholieren bemiddeling kunnen verlenen. De overgrote meerderheid is zelfs niet eens ingeschreven omdat er toch geen uitzicht is op een vakantiebaantje”, is het droeve relaas van directeur Buis, die de werkzoekenden aanraadt de pogingen maar te staken en met vakantie te gaan. Klopt de scholier bij het arbeidsbureau tevergeefs aan, bij de grootste werkgever in de IJmond, de Hoogovens, is het dieptepunt voor de werkzoekende scholier en student dit jaar bereikt. Voor deze zomer behoeft het staalconcern geen enkele vakantiekracht, terwijl normaliter zo’n twaalfhonderd jongelui hier werk vinden. Dit aantal was de afgelopen twee jaar al sterk teruggelopen. Zo werden in ’75 nog honderd scholieren tewerkgesteld bij Hoogo vens. Een ploegje jongeren bezig met het rapen van de gerooide hyacinten op een van de bollenvelden van Nijssen in Santpoort; voor een nieuw blanco produkt van meet af aan bevorderd door propaganda bij verenigin gen en scholen waarop de inzameling in Nederland steunt. Door een rijk vereni gingsleven en dichte bevolking is het inza melen van oud papier in ons land een ijzersterke traditie die met de tegenvallen de prijzen lelijk op de tocht is komen te staan. IJMUIDEN. Het bureau van de Stich ting voor Huishoudelijke Gezinsvoorlich- ting Velsen is in verband met de vakanties gesloten van 4 juli tot en met 24 augustus. In september start de Stichting, gevestigd Willebrordstraat 102, IJmuiden, met een nieuw en uitgebreid programma. •oSx ^7 A: door een grotere vraag. De oud-papierhandel zit in Nederland aan twee kanten knel. Er is de prijsontwik keling met daarnaast plannen van de VAM met rijksgeld papier uit vuilnis te schiften. De kosten van die operatie zullen een veelvoud van de papierprijzen bedra gen. De VNP heeft haar standpunt hierov er inmiddels in Den Haag kenbaar ge maakt. Papierwinning uit huisvuil wordt sterk van de hand gewezen. Directeur D. de Groot zegt er dit over: „Het papierpro- jekt van de VAM betekent een stoot onder de gordel voor de oud-papierhandelaren die toch al zo moeilijk zitten.” «x BLOEMENDAAL. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord-Holland (PEN) hoeft volgend jaar niet tot tariefsverho ging over te gaan, omdat naar verwachting 1977 en 1978 evenals vorig jaar met een positief resultaat worden afgesloten. In de maandag gehouden vergadering van de Raad van Toezicht op de provinciale be drijven zijn dan ook geen voorstellen daar toe gedaan. ''**;'^**<*x ~ti?

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5