Extra raadsvergadering in De Jansheeren J. H. Kok in Heemskerk 4 Installatie burgemeester BEWONERS VOELEN ZICH AAN ’T LIJNTJE GEHOUDEN NAMENS DUIZEND BEWONERS NOORDELIJKE WIJKEN 1 1 mP I M Mi T 'UB I Spoedvergadering Actie. Afwijzen i F rUF 2 9 JUNI 19 7 7 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 8 5 (Van een onzer verslaggeefsters) It? I X4 BEVERWIJK. Het buurtcomité „Rond de Wij kertoren” heeft de klachten en de teleurstelling op papier gezet van de buurtbewoners over het weinig doorzichtige beleid van het gemeentebestuur inzake de plannen voor deze buurt. Dit naar aanleiding van de op donderdagavond 23 juni gehouden buurtavond die door zo’n honderdvijf- tig buurtbewoners werd bezocht in de verwachting, dat burgemeester Hubers en de wethouders Kae- bisch en Bodewes eens wat duidelijkheid zouden verschaffen over de plannen voor verbetering en vernieuwing van de omgeving rond de Wijkertoren. Dwaalspoor (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK Namens de bewoners van de noordelijke wij ken van de gemeente Heemskerk hebben de heren J. de Waard en J. van der Zee bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland be zwaar aangetekend tegen de plannen, het groene gebied tus sen Heemskerk, Uitgeest en Ca- stricum voor de woningbouw te bestemmen. □□□□□□□□□□□□□□□□□□OGO□□□□□□□□□□□□□□□□□□£]- WOENSDAG - v- Buurtcomite „Rond de Wijkertoren teleurgesteld in gemeente Beverwijk F S4- Heemskerkers maken bezwaar tegen bebouwing Noorderveld 9 9 9 9 „De NORON geeft de richting aan voor het ruimtelijk beleid in Noord-Holland voor de periode 1980-1990. Wij hebben begrepen dat GS kiezen voor de voortzet ting van het groeikernenbeleid, aangevuld met mogelijkheden voor een beperkte uit bouw van het Noordhollandse deel van de Randstad. Wij kunnen dat beleid in alge mene zin onderschrijven. Wij kunnen ons evenwel niet verenigen”, zo schrijven de twee Heemskerkers, „met het aanwijzen van de bouwlocatie (2000 tot 3500 woningen) in een gebied, dat tot nu toe door de rijksoverheid, GS, provinciale staten en de betrokken gemeentelijke overheden gekoesterd is als een groenge bied, een bufferzone tussen het Alkmaar- se, de Zaanstreek en de IJmond”. Daarom belegde het buurtcomité op donderdagavond 23 juni, een week later dus, een spoedvergadering met de buurt bewoners om zich opnieuw op de situatie te bezinnen. Een weerslag van die laatste vergadering is nu op papier gezet en ge tracht is een nieuwe koers uit te zetten. Begonnen wordt met te constateren, dat deze buurt al meer dan veertig jaren door de gemeente is verwaarloosd, onder meer met het oog op „de grote sloop’, die nu pas Dit Noorderveld is, zoals bekend, door GS in hun Nota Ruimtelijke ontwikkelingen in Noord-Holland als een mogelijke bouwlo catie in de IJmond voorgesteld. De brief ivan de Heemskerkers gaat vergezeld van een lijst met ruim duizend handtekeningen van bewoners boven de 18 jaar van de aan het Noorderveld grenzende wijken De Maer, De Die en het Rendorppark. De meeste buurtbewoners kwamen op die avond half juni met grote verwachtin gen naar „De Nieuwe Slof” om van het gemeentebestuur nu eindelijk eens iets po sitiefs te vernemen. In die verwachtingen is men, zoals uit peilingen is gebleken, zeer teleurgesteld. In hun brief tonen de heren De Waard en Van der Zee zich verbaasd en teleurge steld dat, waar met de Velserbroekpolder en de Wijkerbroek ten oosten van Rijks weg 9 twee alternatieve woningbouwge bieden voorhanden zijn, in de NORON toch het gebied tussen Uitgeest en Heems kerk als bouwlocatie wordt aangemerkt. sinds kort ook door het gemeentebestuur niet meer wenselijk wordt geacht. „Maar wat wil de gemeente dan wel in deze buurt? Krijgen de bewoners daarover inspraak en wanneer kan er nu eindelijk eens worden begonnen aan de wederop bouw van dit verwaarloosde gebied?” Op deze vragen kwam volgens het buurtcomi té tijdens de bewuste buurtvergadering geen antwoord. Het enige antwoord zou zijn geweest een geheimzinnig structuur plan dat in de pen zit en via de gemeente raad en inspraakregelingen tot stand moet komen. De belangrijkste vraag vindt het comité of en in hoeverre er al uitgewerkte plan nen bij de gemeente bestaan voor sloop, nieuwbouw, veranderingen in het straten plan, vernieuwbouw van oude woonblok ken, enzovoort. Op de buurtavond van 16 juni is door b. en w. meegedeeld, dat er geen uitgewerkte plannen bestaan. 13.30 uur: zaal open. 13.45 uur: de heer en mevrouw Kok worden met hun kinderen aan de gemeentegrens bij de ingang van de camping aan de Rijksstraatweg verwelkomd door onder meer de loco-burge- meester. Daarna begeeft men zich onder leiding van de korp schef van de gemeentepolitie naar „De Jansheeren”. 14.00 uur: begroeting van de heer en mevrouw Kok en hun kinderen in de zaal met aansluitend het voorstellen van de leden van de gemeenteraad. 14.10 uur: opening van de buitengewone vergadering van de raad. Loco-burgemeester H. J. M. Roozen spreekt de heer Kok toe en installeert hem als burgemeester van Heemskerk. De raadsfracties krijgen hierna gelegenheid om te spreken. Ge meentesecretaris mr. F. Hofstraat spreekt de burgemeester als laatste toe en daarna zal de nieuwe burgemeester zich tot de raad richten. groenvoorzieningen zijn beloofd, maar worden niet op tijd gerealiseerd. „Het buurtcomité kan daarom niet aan de indruk ontkomen, dat „het gemeente bestuur de bevolking op een dwaalspoor wil brengen, want het is bekend, dat er reeds uitgewerkte ideënschetsen bestaan voor het gebied rond de Wijkertoren”. Deze dateren van eind vorig jaar en zijn op een conferentie in Noordwijk en later in de raadscommissies besproken. In deze schets staat aangegeven wat zal worden gesloopt, waar nieuwbouw komt en hoe de straten zullen gaan lopen. Zijn deze schet sen opeens weer van tafel geveegd? Waar om zegt de gemeente anders niet dat ze er zijn en wanneer de bevolking op de hoogte wordt gesteld. Waarom wordt er niets meegedeeld over de wijze waarop de straat-, buurt- en huur- dersgroepen actief betrokken zullen wor den bij de stadsvernieuwing”, aldus het buurtcomité, dat tijdens de laatste verga dering met de buurtbewoners enkele con clusies heeft getrokken. Ondertussen zal het buurtcomité met de verschillende groepen bewoners in ver schillende straten gaan werken aan de oplossingen van vragen en wensen die deze bewoners het meest direct raken. Gebaseerd op het buurtonderzoek zal in augustus verder worden gewerkt in werk groepen en tijdens buurtvergaderingen. Een groot aantal buurtbewoners zal op 14 juli de raadsvergadering bezoeken om te vernemen wat de gemeente aan stads vernieuwing wil gaan doen en met welke inspraakmogelijkheden. HEEMSKERK. Voor de installatie van burgemeester J. II. Kok op vrijdagmiddag 1 juli in „De Jansheeren” is het volgende programma samengesteld. Daarbij wordt gedacht aan inhalen van achterstallig onderhoud, het kopen van huurwoningen, beveiliging van straten en kruispunten, het puin- en vuilvrij maken van de buurt en vooral aan het creëren van speelgelegenheid voor de kinderen. Ver der heeft men het oog op het voorkomen van onnodige sloop en gedwongen verhui zing. i Wie gaat die inspraak regelen? Hoeveel ruimte is er voor die inspraak? Het buurt comité vindt, dat er in de nabije toekomst een antwoord op die vragen moet worden gegeven. Als de regeling van de inspraak door de BSCR wordt aanvaard, dan zal volgens het buurtcomité van tevoren vast moeten staan, dat er aan de bewoners, de buurtcomité’s, belanghebbenden en derge lijke voldoende inspraakruimte wordt ge geven. Inspraak over de afmeting en de kleur van straatstenen en stoeptegels noemt men als voorbeeld van mosterd na de maaltijd. Samenvattend komen de briefschrijvers tot de conclusie dat de bebouwing van het Noorderveld, zeker tegen het alternatief van twee andere oplossingen, moet wor den afgewezen. „Wij bewoners van de drie noordelijke Heemskerkse wijken willen de bufferzone groen houden, niet alleen in ons eigen belang, maar in het belang van de gehele bevolking van de drie betrokken gemeenten. Wij menen dat de beleidskeuze door GS onjuist is gemotiveerd en dat argumenten die bij andere locaties als een bezwaar worden beschouwd, voor het ge bied tussen Heemskerk, Uitgeest en Cas- tricum plotseling niet als bezwaar worden onderkend”. Met GS zijn de briefschrijvers echter wel van mening, dat er toch op grotere schaal dan thans in de IJmond gebouwd moet kunnen worden. Daarom verzoekt men het college, aan provinciale staten voor te stel len de Wijkerbroek en de Velserbroekpol der als nieuwe bouwlocaties in de IJmond aan te wijzen. Wat de Velserbroekpolder betreft sluit men zich geheel aan bij de 15.15 uur: sluiting van de buitengewone vergadering van de raad. Van 15.15 uur tot 15.30 uur wordt er een korte pauze gehouden. 15.30 uur: de bijeenkomst wordt voortgezet onder leiding van ceremoniemeester J. Vosselman Bosch. 16.30 uur: van de genodigden, die allen sinds 14 uur aanwezig zijn, zullen enkelen gelegenheid krijgen de nieuwe burgemeester toe te spreken. De heer Kok zal zich direct hierna kunnen richten tot de sprekers en de andere gasten, waarna er tot 16.45 uur weer een korte pauze wordt gehouden. Van 16.45 tot 17.30 uur krijgen de genodigden de gelegenheid in de sociëteitsruimte van „De Jansheeren” persoonlijk kennis te maken met de heer en mevrouw Kok. Van 17.30 uur tot 18.30 uur wordt er dan een open receptie gehouden voor belangstellenden die niet speciaal uitgenodigd zijn. Afhankelijk van de omstandigheden zal burgemeester Kok dan nog een slotwoord uit kunnen spreken. Het ligt in de bedoeling de bijeenkomst ter gelegenheid van de installatie van burgemeester J. H. Kok em half zeven af f? sluiten. in de NORON voorkomende zin: „De pro blemen worden niet opgelost, maar slechts voor ons uitgeschoven”. Ook niet bevatten kunnen de beide Heemskerkers waarom GS „geheel zijn afgeweken van wat de regering in de jongste Verstedelijkingsnota voor onze re gio aangaf, namelijk bouwlocaties in de streek Limmen-Heiloo en in de Velser broekpolder. GS”, zo vervolgt men, „wij zen de uitbouw van Limmen en Heiloo zonder meer af, omdat een landschappelij ke bufferzone noodzakelijk wordt geacht. Juist dit argument lijkt ons bij uitstek van toepassing op de door GS aangeduide bouwlocatie tussen Heemskerk en Uit geest en Castricum. De Noordermaatweg, die het gebied doorsnijdt, is als het ware de natuurlijke aan- en afvoerweg naar het PWN-duingebied en wordt als zodanig door zeer vele recreanten gebruikt”. Men onderschrijft in dit opzicht de be zwaren van de gemeente Castricum tegen tens het streekplan IJmond-Noord een agrarische bestemming heeft. Wel moest op gezag van de Kroon voorkomen wor den, dat in het Noorderveld teveel agrari sche bedrijfsgebouwen neergezet zouden worden. Tenslotte werden de betrokken gemeen ten in 1965 gevraagd mee te werken aan een gemeenschappelijke regeling voor het veilig stellen van de groene bufferzone, die in overleg tussen rijk en provincie de prio riteit „in de eerste categorie” kreeg. De briefschrijvers kunnen zich wat dit betreft geheel verenigen met het standpunt van het gemeentebestuur van Uitgeest. „De keuze van GS voor bebouwing van het Noorderveld”, zo vervolgt men, „is voor ons verbazingwekkend, temeer daar GS zelf stellen dat deze oplossing in de toekomst onvoldoende mogelijkheden geeft om de woningproblemen op te los sen”. In dit verband wordt gewezen op de het, door bebouwing van het Noorder veld, aan elkaar groeien van Heemskerk, Uitgeest en Castricum. Wat jarenlang wel degelijk een stuk beleid was, wordt plotseling en vrijwel zonder redenen omkleed verlaten, aldus wordt in de brief geconcludeerd. Daarbij herinnert men GS eraan, dat een groot deel van het betreffende gebied tussen Castricum, Uitgeest en Heemskerk -.krachtens het Streekplan voor Noord- - Kennemerland en een ander deel krach- Die avond werd ook het verslag over handigd van een in februari gehouden buurtonderzoek. Uit dit onderzoek bleek niet alleen de onzekerheid die er bij de bewoners leeft over de toekomst van de buurt, maar er werden in het verslag ook vele wensen verwoord met betrekking tot speelgelegenheid, parkeervoorzieningen, verkeersveiligheid en buurtvriendelijke nieuwbouw op de braakliggende ter reinen. Verkrotting, gevaar lijke verkeerssitua ties, braakliggende terreinen waar niets aan wordt gedaan, weinig speelgele genheid, zijn al lang bestaande klachten in de volgens het buurtcomité „Rond de Wijkertoren” al veertig jaren door het gemeentebe stuur verwaarloos de wijk. Het buurtcomité vindt, dat de teleurstel- ling die de laatste grote buurtavond heeft opgeleverd doorbroken moet worden en dat kan naar zijn overtuiging het beste als de buurtbewoners zich organiseren in het buurtcomité en in de verschillende te vor men straat- en belangengroepen en de aï bestaande werkgroepen. Op die wijze hoopt men tot positieve resultaten te komen. Het Noorderveld, dat de bewoners van de aangrenzende wijken De Maer, De Die en het Rendorppark ongerept willen laten, (luchtfoto fotopersbureau De Boer BV) gezamenlijke raadsvoordracht van de ge meentebesturen van Velsen, Beverwijk en Heemskerk. Tenslotte verklaren de twee Heemsker kers zich graag bereid, hun argumenten namens de bewoners van de drie noorde lijke wijken in een hoorzitting nader toe te lichten. „Niettemin zien wij in de buurt rond de Wijkertoren, dat het ene na het andere pand wordt gesloopt, andere dreigen te worden dichtgespijkerd, gevraagde tijde lijke voorzieningen voor speelruimte en Het burgemeestersechtpaar Kok, dat vrijdagmiddag officieel welkom wordt geheten in „De Jansheeren”. p t A, A V V

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9