Veel fouten door zenuwen Evert miste de wil om van Wade te winnen jaar geschorst Blankenburg Minister Boersma op voetbalbijeenkomst WIMBLEDON IN CIJFERS TV-uitzending STORT AFGESCHAFT WORDEN” „TRANSFERSOM MOET f V Chauvinisme ,,Ik zie wel. Minder geluk Matige kwaliteit 19 DONDERDAG 3 0 JUNI 19 7 7 SPORT L door Jan Preenen HILVERSUM. De NOS zendt vrijdagmiddag om 15.00 uur de finale damesenkelspel tennis tus sen Betty Stöve en Virginia Wade in Wimbledon rechtstreeks uit op Nederland 1. I Wimbledon BETTY STÖVE Spanning redde zwakke partij Betty Stöve heeft het gehaald: via een zege op Sue Barker in de Wimbledon-finale. '■"•J Achteraf kwam zij ook niet meer op die merkwaardige beslissingen terug: „Ik was niet zo fel om te winnen. De gedachte te zullen verliezen stoorde me ook niet zoals anders. Voor mij is het erg belangrijk dat ik erg geconcentreerd ben en me mentaal oppep. Als dat ontbreekt, kan ik door meisjes als Virginia Wade worden ge klopt”. De 32-jarige Virginia Wade bereikte daardoor voor de eerste maal de finale op Wimbledon, na eerder in 1974 door de Russische Olga Morozowa te zijn versla gen in de halve eindstrijd. Voor Betty; Stöve de beste oplossing omdat Evert nooit tweemaal zo’n slechte partij in één toernooi zou hebben gespeeld en Wade een' te kloppen tegenstander voor Stöve is. Ook al heeft de Engelse zich nog zo intensief voorbereid: „Ik heb een jaar lang naar dit Wimbledon toegeleefd omdat ik eindelijk wel eens wilde winnen. Zes maanden heb ik keihard geoefend om mijn service te verbeteren. Voor Kerstmis zei Ham Richardson, met wie ik heb sa mengewerkt, dat mijn service me zou blij ven opbreken als ik daar niets aan zou veranderen en dat het anders alleen maar verspilde moeite zou zijn. Vrijdag wil ik iedereen bewijzen dat ik ook een grote match aankan en me zelf onder controle kan houden als het er werkelijk om gaat spannen”. HAMBURG (SID/DPA). Oud-Ajacied Horst Blankenburg is door de Franse voetbalbond voor een jaar geschorst vanwe ge het feit dat hij zowel bij Paris St. Germain als bij Girondins Bordeaux een contract getekend zou hebben. Blankenburg, die tot voor kort bij Hamburger SV onder contract stond, ontkent dat hij bij Paris St. Germain een definitief contract getekend zou hebben: „Ik heb slechts een voorlopig contract getekend met het voorbehoud dat ik eerst nog met mijn vrouw wilde praten.” Naderhand ging de 29- jarige Westduitser in op een beter aanbod van Girondins Bordeaux, waar hij voor drie jaar contract tekende. Blanken burg gaat op korte termijn via zijn advocaat stappen onderne men om de schorsing ongedaan te maken. vonden tussen economische, voetbaltech- nische en sociale aspecten. De tweekamp speelde zich op zo’n be scheiden niveau af, dat het in de eerste set al opvallend was dat Betty Stöve de eer ste was die in de vijfde game haar opslag behield. Het afpakken van eikaars service zette zich daarna echter weer vrolijk De zelfverzekerdheid en de nonchalan ce die het optreden van Betty Stöve na afloop kenmerkten waren echter in de voorafgaande één uur en drie kwartier ver te zoeken geweest. Niet zozeer de kwaliteit als wel het iets minder slecht beheersen van de zenuwen heeft de uit slag bepaald van de halve-finalepartij tussen Stöve en Barker. (Van onze speciale verslaggever) WIMBLEDON. Betty Stöve, de eer ste vertegenwoordiger van Nederland die tot een finale enkelspel op Wimbledon is doorgedrongen, heeft voorkomen dat de prijsuitreiking vrijdag bij voorbaat een Engels onderonsje is geworden zoals in 1961 het geval was. Nadat Virginia Wade een nauwelijks geïnteresseerde Chris Evert met behulp van enkele lijnrechters buiten het toernooi had gezet, rekende Stöve verrassend af met Sue Barker. Met 6-4, 2-6, 6-4 zorgde de Nederlandse ervoor dat het chauvinisme op het eiland nog enigszins binnen de perken bleef. van lijnrechters had te klagen, had in de tweede ronde van deze loterij minder geluk. Barker brak al snel door de service van haar concurrente en dat terwijl de 21- jarige Engelse bijvoorbeeld over een op slag beschikte, die nauwelijks het woord service verdient en bovendien het initiatief meestal aan Stöve moest laten. „De reus uit Holland” of het „massieve blok”, zoals de Engelse bladen de Neder landse verre van complimenteus afschil deren wist echter bij vlagen helemaal geen raad met haar service en zeker niet met haar forehand-volley die de partij veel sneller had kunnen beslissen. Zij kwam Barker ook tegemoet toen deze in eerste instantie geen raad wist met een setpoint en een stopvolley zag mislukken. Op haar beurt liet Barker Stöve in de derde set niet voort. Totdat Stöve in de tiende game het vierde setpoint eindelijk wist te houden. Stöve, die tweemaal niet over assistentie Het vierde geval was het toppunt van vaderlandsliefde. Chris Evert deponeerde de bal precies op de lijn, waardoor het kalk opspatte. De lijnrechter twijfelde, was even van plan om zijn hand uit te steken ten teken dat de bal „uit” was, maar kwam razendsnel op zijn besluit terug. De scheidsrechter liet echter niet meer verder spelen en riep Wade uit tot winnaar. Ieder een zou heftig hebben geprotesteerd, be halve Evert, die haar „meerdere” meteen de hand schudde. Overigens wilde Evert haar tegenstand ster niet alle eer ontnemen: „De acties van Wade waren vandaag voor mij niet voor spelbaar. Zij zorgde voor voldoende varia tie in haar slagen. Ze wist ook meer geduld op te brengen dan ik had verwacht”. Dat neemt niet weg dat Wade evenals Stöve en Barker in de andere halve finale een ner veuze indruk maakte. Dat zij van Evert zou kunnen winnen was al snel duidelijk. Maar daarmee was alle tegenstand nog niet uit de weg geruimd. In ieder geval restte Wade nog een confrontatie met zich zelf. Maar liefst viermaal moest zij de voorbereiding van een service onderbre ken, omdat zij in haar zenuwen uit balans raakte. Allen in het begin van haar partij sloeg zij de bal regelmatig in eerste instan tie in. Jan Gróeneweg, NAC’s topscorer, is persoonlijk tot over eenstemming gekomen met Go Ahead Eagles over een twee jarig contract. Voor Groeneweg, die niet akkoord ging met de voorwaarden die de Bredase club hem bood, wordt een transferbedrag gevraagd van tussen de 150.000 en 180.000 gulden. De zaak tussen de beide clubs is nog niet beklonken. Vitesse heeft zich aanvallend op twee plaatsen versterkt. Terry Hendriks, 22-jarige spits van Go Ahead Eagles en de drie jaar oudere Hans Bleijenberg van Eindhoven, werden voor een periode van twee jaar gecontracteerd. Daar staat tegenover dat de komst van Wim Meijers van NEC minder zeker is geworden. NEC schijnt zijn vleugelspeler toch te willen behouden, nu Tahamata bij Ajax blijft en dus niet naar Nijmegen komt. Voorzitter Jan Masman merkte in zijn inaugurale rede op dat hij erop rekent dat de KNVB zal ingrijpen als de clubs de regels overtreden en zaken zullen doen met professionele arbeidsbemiddelaars. Mr. Masman meende uit de woorden van de bewindsman te kunnen opmaken dat de vergunning na een jaar zal worden ver lengd. „De minister wenst de stichting een lang leven toe. Dat vind ik meer dan een jaar”, waren zijn woorden. Hij beklem toonde voorts dat hij rekent op tijdelijke dan wel voortdurende financiële steun van de overheid. in de steek door de bal op cruciale momen ten eveneens in het net achter te laten. Betty Stöve kan mede daardoor gaan proberen om aan haar titel in het dames- dubbelspel in 1972 met Billy Jean King een enkelspeltitel toe te voegen. Bovendien heeft ze nog troeven uit te spelen in de mixed en het damesdubbelspel. „Ik vind het niet erg dat ik het nog zo druk heb. Het is beter dan dat je uren in of rond een hotel moet doorbrengen, dan verveel je je alleen maar,” aldus Stöve, die zich afwisselend heeft voorbereid met Ann Jones, in 1969 Engelands laatste winnares en Martina Navratilova. Sue Barker had zich in tegenstelling tot voorgaande gelegenheden eens niet alléén op het duel behoeven te prepareren. Bij wijze van hoge uitzondering liet haar coach Roberts zich op Wimbledon zien: „Tot nu toe was ik bang dat ik me belache lijk zou maken omdat ik nogal eens vreem de kreetjes slaak en opeens zomaar begin te lachen. Daarom volg ik liever de wed strijd alleen en hield ik telefonisch contact met Sue. Toen het zo belangrijk werd vond ik dat ik haar niet in de steek kon laten.” Sue Barker had hem in ieder geval hard nodig om haar hart bij uit te storten. Gewoonlijk pleegt ze haar nederlagen al leen te verwerken. Om die reden voelt zij ook niets voor vaste verkering: „Als ik een vaste vriend zou hebben, zou ik eerder over het verlies heen stappen en dat zou slecht zijn. Hij zou me weer moed inpra ten, maar dat is niet goed. Als ik in een rot stemming terug ga naar mijn hotel, ga ik de partij steeds maar weer doornemen. Daar leer ik van. Maar in dit geval weet ik wat ik niet goed heb gedaan.” In dit geval was het duidelijk wat haar tekortkomingen waren. En gaat het er op de eerste plaats om hoe zij deze misstap zo snel mogelijk kan vergeten: „Ik weet wat ik niet goed heb gedaan, mijn fout was dat ik Betty het spel heb laten maken waar door ik minder zeker van mezelf werd, hoewel ik echt niet met het racket in de hand stond te bibberen op de baan. Dat ik de tweede set won heb ik voornamelijk te danken aan de fouten van Betty. Ik zou ook de hele partij hebben gewonnen als het in de derde set nog 5-5 was geworden. Maar als het er op aan kwam lukte het gewoon niet. Er waren slagen bij waarmee ik als 12-jarige al geen moeite meer had maar die nu mislukten.” Vooruitblikkend naar de finale geeft Barker haar landgenote Wade de meeste kans: „Laat ik er wel bij zeggen dat mijn nationalistische gevoelens een belangrijk woordje meespreken.” Betty Stöve, die zich vrijdag niet alleen moreel gesteund weet door haar vader maar ook door haar moeder, die woens dag voor het eerst haar dochter in actie zag („Tevoren keek ik niet omdat ik daar niet genoeg rust voor zou kunnen opbren gen”) wilde zich niet aan prognoses wa gen: „Voor mij is de finale gewoon een match. Wade zal ongetwijfeld anders spe len tegen mij dan ze tegen Evert heeft gedaan, maar welke tactiek ze zal gaan uitstippelen weet ik niet. Dat zie ik mor gen wel. Trouwens, tot dit moment heb ik niet aan de finale gedacht. Er had nog zoveel kunnen gebeuren. Niemand had ook verwacht dat ik zover zou komen.” voetbal”. De bewindsman hoopte dat ook de clubbestuurders het belang van de nieuwe organisatie zullen onderkennen en ervan zullen afzien om zich langs illegale wegen té voorzien van werknemers. De stichting zal moeten komen tot het afsluiten van een CAO. Daarin moet wor den geregeld hoeveel werkuren een volle dige professional dient te maken en hoe veel een semi-prof. Naar de evenredigheid van dit aantal arbeidsuren zóu dan het basissalaris ten minste moeten overeenko men met het wettelijke minimumloon. De minister pleitte voor vier hervor mingsvoorstellen, die hij aanduidde als „de kleine vier”, te weten: het tot stand komen van een CAO. afschaffing van het transfersysteem. aandacht voor de sociale begeleiding en vorming van de spelers. het streven naar beschaafder omgangs vormen op het voetbalveld. Een delegatie van de stichting zal gaan fungeren als vertrouwensinstantie voor ontslagzaken van voetballers. Hij vond dat ook daardoor de voetballerij in h'et vizier van het reguliere arbeidsrecht komt. Hij sprak de wens uit dat een goed functioneren van de stichting een gunstige uitwerking zal hebben op andere takken van beroepssport, waar zoals hij zei „nu nog soms negentiende-eeuwse ar beidsverhoudingen bestaan.” Met name dacht hij aan de wielrennerij. Mr. Jacques Hogewoning, voorzitter be taald voetbal, verklaarde dat zijn sectie positief staat tegenover de activiteiten van de nieuwe organisatie. Hij achtte het van groot belang dat in de bedrijfstak betaald voetbal een evenwicht wordt ge- Dit te meer aangezien de financiële des kundige van de profs Ton Zwikstra heeft berekend dat er in deze sector dit jaar een kostenstijging zal zijn van maar liefst der tig procent. Hij vroeg zich voorts af bij eventuele afschaffing van het transfersys teem in Nederland wat er zal moeten gebeuren als een club dan bijvoorbeeld een Belg wil contracteren. De club van die speler zal een vergoeding eisen. De Neder landse vereniging heeft echter niet meer de financiële middelen. Toen zij merkte dat zij een kans had, had zij vrijwel steeds twee serveerbeurten no dig. Na de eerste set met 6-2 te hebben gewonnen moest Wade in de tweede reeks voorrang verlenen aan Evert: 6-4. Niet alleen omdat Wade het in die fase te moei lijk had met zichzelf, maar ook omdat Evert nauwelijks risico nam en overmoe dig oplopen van haar tegenstandster ver scheidene malen afstrafte. Het stichtingsbestuur is als volgt sa mengesteld: Mr. Masman voorzitter, Brouwer, Nijland (beiden FBO), drs. Snoeck, Paardekoper (beiden VVCS) en De Bruin (WON). Waarnemend directeur van de stichting is Joop van der Klink, manager van De Graafschap. Voorts is er een vacature voor Mr. Tripels die zijn benoeming niet kon aanvaarden „wegens onverenigbare functies”. In de eerste game van de derde set speelde de Nederlandse lijnrechter Eric Savalle een belangrijke rol. De scheids rechter wilde zich eindelijk eens in een twijfelgeval achter Evert opstellen maar op advies van Savalle, die had geconsta teerd dat de bal tweemaal in het vak van Evert had gestuit, gaf hij het punt alsnog aan Wade. Die eiste daardoor niet alleen de openingsgame op maar putte er de nodige inspiratie uit om de partij vervol gens met 6-1 uit te slaan. De laatste acht punten van de ontmoe ting vloeiden bijvoorbeeld alle voort uit misslagen van de tegenstander. Zoals de alles beslissende laatste actie van Barker, die de bal, na twee matchpoints van Stöve te hebben weggeslagen, in het net sloeg. Tevoren had zij het tweede matchpunt ingeleverd door een dubbelfout te produ ceren, waarmee ze haar totaal in dat op zicht opvoerde tot vier, overigens nog al tijd zes minder dan Stöve. Alleen de spanning kon deze zwakke partij nog levendig houden. Niettemin zou het centre-court allang zijn leeggestroomd als niet een Engelse in deze halve finale was opgetreden. Op papier was Sue Bar ker de grote favoriete. Weliswaar gaven de onderlinge duels tot woensdag een score van 3-3 te zien, maar de laatste twee ont moetingen dit jaar waren voor Barker, waarvan de laatste in New York City wel heel duidelijk. Nauwelijks 35 minuten wer den Stöve gegund om alle hoeken van de baan te bekijken: 6-0, 6-1. De tweestrijd woensdag had echter niets gemeen met een normaal tennisduel. Betty Stöve constateerde in haar nabeschou wing weliswaar dat het belangrijk was geweest dat zij het eerst de zenuwen onder controle had gekregen („De druk was wel erg groot maar ik wist na de eerste set dat ik een goede kans zou hebben”), maar in werkelijkheid leek zij mentaal steeds dicht bij het uiterste van haar mogelijkheden. Anders is het niet te verklaren dat zij op het oog simpele ballen onbewust cadeau gaf. Stöve was zichzelf als zij inderdaad niets te verliezen had en er sprake was van een achterstand of gelijke stand. Zo gauw zij de winst van een set of van de partij binnen bereik kreeg verkrampte zij. De allereerste game van de ontmoeting was tekenend voor het gehele verloop. Stöve stelde zich voor met een ace en produceer de vervolgens alleen nog maar foutieve slagen, met als dieptepunt een dubbelfout. Of Betty Stöve ook kan verhinderen dat koningin Elizabeth die vrijdag na 15 jaar eindelijk weer eens komt opdragen (of liever gezegd: moet, omdat Wimbledon 100 jaar is) de hoofdprijs toch nog aan een landgenote zal overhandigen? „Ik weet het niet. Ik ga er nog steeds van uit dat ik als zevende geplaatste niets heb te verliezen. Alleen maar te winnen. Vandaar dat ik straks in dezelfde situatie verkeer als vandaag. Ik besef dat ik nog de enige ben die een Engelse kan tegenhouden. Maar het maakt mij niet uit of ér nu zoveel publiek is of niet. En of de koningin onze match volgt of niet. Wie zegt mij dat ze vandaag al niet via de televisie naar me heeft zitten kijken?” ZEIST. Minister Boersma van Socia le Zaken heeft in Zeist het bestuur geïn stalleerd van de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal. In zijn toespraak zei de bewindsman dat er zijns inziens een ver bod moet komen voor het betalen van een transfersom indien een speler in Neder land van de ene club overgaat naar een andere. Hij is van mening dat een club niet het recht heeft om een in geld uitge drukte „soort toegevoegde waarde” van een speler in eigen zak te steken. Minister Boersma voegde daar aan toe dat hij besefte dat bij een algehele ophef fing van het transfersysteem in Nederland het buitenland de spelers gemakkelijkxzou kunnen weglokken. Hij vond dat bij ver trek naar het buitenland wel degelijk een transfersom zou moeten worden bedon gen. Dat geld zou niet naar de clubs moe ten gaan doch worden gestort in een fonds. Daaruit zouden dan bijvoorbeeld de socia le begeleiding en de vorming van spelers kunnen -worden bekostigd. De Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal, waarvan de voormalig voorzitter van FC Twente en thans burgemeester van Assen mr. Jan Masman voorzitter is, heeft Voorlopig voor een jaar de bevoegdheid gekregen om aan arbeidsbe middeling te gaan doen zonder winstoog merk. De minister juichte toe dat de werkge versorganisatie FBO, de belangenvereni gingen van de spelers (VVCS) en de trai ners (WON) de handen ineen hebben ge slagen waardoor de geboorte Van de stich ting een feit is geworden. Hij sprak van een „eerste stap naar gezondere verhoudingen in het betaalde Evert voegde eraan toe dat zij die vech- tersmentaliteit wel had gehad in de partij tegen oud-kampioene Billy Jean King: „Billy was mijn grote uitdaging in dit toernooi. Haar wilde ik per se verslaan. Daar had ik mijn zinnen op gezet. Daarna kon het me niet meer zoveel schelen. Ik had King verslagen, mijn doel had ik be reikt. Het resultaat was, dat ik nu heb verloren. Dat is mijn eigen schuld”. (Van onze speciale verslaggever) WIMBLEDON. De verslagen Wim bledon titelhoudster Chris Evert leek geen moment werkelijk betrokken bij haar partij tegen Virginia Wade. Maar liefst vier keer werd een door Evert gesla gen bal „uit” gegeven op momenten dat daar beslist geen sprake van was. In drie gevallen gebeurde dat in situaties waarin Wade het terreinvoordeel dreigde te ver spelen. De lijnrechters gingen er dan ook kennelijk van uit dat „als God onze konin gin (in dit geval Wade) niet redt, doen wij het wel”. De uitslagen van de wedstrijden, die woensdag op Wimbledon werden gespeeld, zijn: Damesenkelspel, halve finales: Virginia Wade (Gbr)Chris Evert (Vst) 6-2, 4-6, 6-1. Betty Stöve (Ned)Sue Barker (Gbr.) 6-4,2-6, 6-4. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: Car michael (Aus)-Ilona Kloss (Zaf)Smith-Mo- lesworth (Gbr) 7-5, 4-6, 6-4. Derde ronde: Grover Reid (Vst)-Kerry Reid (Aus)Ma- chette-Sharon Walsh (Vst) 8-9, 6-2, 6-3. Dent (Aus)-Billie-Jean King (Vst)—Docherty-Pat Bostrom (Vst)6-2, 6-4. John Mc Enroe-Mary Carillo (Vst)Bob Carmichael-Ilona Kloss (Aus/Zafr) 6-2, 5-7, 6-2. Herendubbelspel, derde ronde: Alexander- Dent (Aus)Lutz-Smith (Vst) 3-6, 6-4, 8-6, 6- 3. Kwartfinales: Alexander-Dent (Aus)Bal- Warwick (Aus) 6-4, 6-4, 6-2. Damesdubbelspel kwartfinales: Helen Cawley (Aus)-Jo Anne Russel (Vst)Brigitte Cuypers-Marise Kruger (Zaf) 8-9, 6-4, 6-2. F „DRUK WAS ERG GROOT

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19