Saoedi-Arabië zou TOPBERAAD EUROPESE REGERINGSLEIDERS VN-leger wensen in zuiden Libanon ETA-vleugel stuurt opnieuw Regering Ecevit lijkt Chinese diplomatie in Afrika achtergrond Oudste menselijke geraamte ooit in Europa ontdekt Akkoord over beleidsprogramma dreigbrieven geen vertrouwen te krijgen van parlement Bs. f' 99 ZAKKENROLLERS CHIRURGISCH Tsjaad beschuldigt HENGELEN ft Libië van bezetting kf (2) Moeilijk 19 7 7 3 O JUNI DONDERDAG 3 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker nne iête nen I slag 'k in Aan e toe werd rgers traf iing kus (1) iing n de en in 3 sta- i „In- aken ;egen New ruit traf (Van onze EEG-redacteur, Jan Gerritsen) LONDEN. Bij een vredesre geling tussen Israel en de Arabie ren „zou rekening moeten worden gehouden met de behoefte aan een eigen land voor het Palestijn se volk”. Dit is het belangrijkste nieuwe element in een verklaring over het Midden-Oosten waarin de Europese Negen een dringend beroep op Israel en de Arabische partij doen spoedig in een „con structieve en realistische geest” deel te nemen aan vredesonder handelingen. PEKING (AFP). China is, gebruikmakend van Russische tegen spoed op het Afrikaanse continent, bezig met een nieuw diplomatiek offensief om in loed te behouden en te vergroten bij een aantal Afrikaanse lanc ;n. De Chinese pers besteedde gisteren veel aan dacht aan het onderhoud van president Hoea Koeo Feng met Robert Moegabe, leider van de ZANU, de Zimbabwe African National Union. trijFcl EEG erkent voor het eerst recht eigen land Downing Street. Van links naar rechts: Guilio Andreotti (Italië), Gaston Thorn. BV srs voor de ambtswoning van de Britse premier James Callaghan in Het woord „zakkenroller” is overigens veel te romantisch. Bij „zakkenroller” denk ik aan zo’n artiest op de televisie, die tot grote hilariteit van-het publiek in de zaal een goedwillend slachtoffer van diens bretels ontdoet op een moment dat deze meent dat zijn portefeuille wordt gerold. Ik heb jaren lang geloofd dat een zakken roller iemand was die zich in de tram door de menigte worstelde en van het geduw en getrek gebruik maakte door ongemerkt je portefeuille uit je binnenzak te grissen. Maar dat schijnt al weer ouderwets te zijn. Het verdwijnen van de conducteur ver droot een paar jaar geleden enkele tram- gebruikers zozeer, dat zij in een explosie van particulier initiatief een aantal handi ge jongens op de trams plaatsten, die be hendig waren in het zakkenrollen. Vooral lijn 16, die van het Centraal Station naar Amsterdam-Zuid rijdt, kreeg een slechte naam, want in Amsterdam-Zuid zit het meeste geld. Niet dat het „grote geld” de tram pakt natuurlijk, maar vergeleken met de andere trams stoomde lijn 16 blijk baar toch naar de rijkste buurt. De be stuurder schijnt wel eens met galgehumor aan het Centraal Station door zijn micro foon te hebben geroepen: „Willen de zak kenrollers nu instappen, we gaan zo dade lijk vertrekken!” De ware professional SNIJDT de porte feuille of de portemonnee met een vlijm scherp mesje uit uw binnenzak. Onmerk baar jaapt hij met één, twee snelle bewe gingen een gat in uw jas, in uw broekzak of zelfs in uw lederen handtas, waarna hij het gezwel als een chirurg door de open wonde heen weghaalt. Sinds vele jaren is de officiële zakken roller op de Amsterdamse tram, die de passagiers aanvankelijk slechts 11 cent ontfutselde maar gaandeweg meer ging eisen voor zijn Amsterdamse humor, ver vangen door apparaten die alleen nog maar genoegen nemen met guldens, ter zijde gestaan door weer andere apparaten die met een gretige hap hun tanden in uw kaartje zetten waardoor uw aankomsttijd voorgoed is vastgelegd. De humor is er sindsdien een beetje uit, maar het schijnt dat Max Tailleur met het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf in onderhandeling is om die apparaten van een bandje te voorzien, dat na iedere inworp van een gulden de volgende Witz via de intercom ten gehore brengt. chts- ;adis- istraf Zuid- luldi- :hten j van n het Dat wil weer niet zeggen dat er geen tevredenheid heerst nu de kogel eindelijk door de kerk is. Het was voor iedereen duidelijk dat het akkoord de noodzakelij ke steun in de rug zou vormen voor het kabinet-Andreotti, op een ogenblik van diepe economische crisis en van politieke spanning, veroorzaakt door het toene mend terrorisme. De betekenis ligt dan ook niet zozeer in de afzonderlijke pro grammapunten, waarover de partijen het al veel eerder eens hadden kunnen wor den, als wel in het feit dat de partijen, die het kabinet tot nu toe gedoogden door zich Er zijn goede gronden om te betogen dat de christen-democraten op geen enkel we zenlijk punt hebben toegegeven aan de communisten. Het kabinet-Andreotti kan ongestoord verder regeren, en wat er nog over was aan linkse oppositie is nu geheel uitgeschakeld. Toch is daar wel degelijk een prijs voor betaald. Hoe de christen democraten het ook wenden of keren, de onderhandelingen waren een openlijke er kenning van het feit dat Italië niet langer zonder de communisten kan worden gere geerd. De tot nu toe praktisch onbeperkte macht van de christen-democraten, zoals die bijvoorbeeld tot uiting kwam bij het benoemingsbeleid aan staatsbedrijven en banken, is grotendeels aan banden gelegd en onderworpen aan parlementaire con trole. Dat alleen al is een teken dat er in Italië iets is veranderd. In de komende dagen moeten de partijen van stemming te onthouden, nu althans voor een belangrijk deel van het regerings beleid medeverantwoordelijkheid op zich nemen. En het ligt voor de hand dat het belangrijkste aspect hier ligt in de deelna me van de communisten, die in de Italiaan se politiek dertig jaar lang buitenspel zijn gehouden. dacht aan de verslechterende economi sche situatie in de gemeenschap. Premier Den Uyl constateerde na afloop, dat alge meen werd erkend dat de werkloosheid een hardnekkig karakter heeft („de cijfers verstijven”) en dat er „verzadigingen in de vraag” bestaan. De notie, dat een selectief beleid gevoerd moet worden, wint veld, aldus Den Uyl. De Nederlandse prer/er oefende tijdens het beraad kritiek op »e Europese Com missie, het „dagelijks bestuur” van de Eu ropese gemeenschap. De Commissie blijft achter bij de aanpak van industriesecto ren die te lijden hebben onder structurele overcapaciteit en onder sterke concurren tie van landen buiten de Gemeenschap. het nog eens worden over de wijze waarop het akkoord zal worden uitgevoerd. Chris ten-democraten en republikeinen wensen dat de vijf ondertekenende partijen een gezamenlijke motie indienen' om de rege ring uit te nodigen tot het voeren van het overeengekomen beleid. Socialisten en so- ciaal-democraten geven er de voorkeur aan dat het kabinet-Andreotti het akkoord omzet in wetsontwerpen waarover dan een parlementair debat kan worden gehouden. Dat is niet slechts een kwestie van parle mentaire formaliteiten, het is duidelijk dat de tweede oplossing de partijen grotere armslag geeft bij het bepalen van hun standpunt ten aanzien van de afzonderlij ke programmapunten. De communisten neigen tot de eerste oplossing, maar alleen als die ook door de socialisten wordt aan vaard. ZAPU daarentegen ontvangt recht streekse hulp van de Sovjet-Unie. Hoea Koeo Feng heeft volgens de Chinese pers tegenover Moegabe „krachtige steun" van China betuigd aan „het volk van Zimbabwe in zijn strijd tegen het imperi alisme, het kolonialisme, het racisme en het hegemonisme” en vóór onafhanke lijkheid en nationale bevrijding”. Wij be schouwen de overwinningen van het volk van Zimbabwe als de onze”, aldus de Chinese president. De Chinese pers pu bliceerde gisteren een lang commentaar ovei- de „opmars van het Afrikaanse volk in de strijd tegen het hegemonisme”. Deze term gebruikt Peking om het Russi sche strevén naar invloed aan te geven. Peking laat geen gelegenheid voorbij gaan om diplomatieke tegenslagen van de Russen op het Afrikaanse continent uit te buiten, met name sinds de kwestie- Angola en de recente inval in de Zaïri- sche provincie Sjaba. De verkoeling in de betrekkingen tussen Soedan en de Sov jet-Unie werd gevolgd door een bezoek De Libische afgevaardigde zei in ant woord hierop, dat Tsjaad de „imperialis ten” napraatte en nadeed. LIBREVILLE (Reuter). Tsjaad heeft de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) verzocht zich bezig te houden met de „gewapende bezetting” van een deel van zijn gebied. Naar uit conferentiekrin- gen in Libreville wordt vernomen, heeft Tsjaads minister van Buitenlandse Zaken Kamougue de OAE verzocht „al haar ge zag aan te wenden” om de rechten van zijn land te herstellen in de streek Aouzou, die naar zijn zeggen door Libische troepen is bezet. De minister beschuldigde Libië van het bewapenen en opleiden van rebellen in het noorden van Tsjaad en van het ver strekken van geld aan deze lieden. MADRID (DPA). De militaire vleugel van de Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft opnieuw brieven gestuurd aan Baskische industriëlen waarin betaling van een „revolutionaire belasting” wordt geëist. BEIROET (UPI). Saoedi-Arabië wil dat een VN-vredesleger wort gestatio neerd op de grens van Libanon en Israel, zo heeft het rechtse falangistische partij blad „Al Amal” gisteren gemeld. van president Nïmeiry aan Peking. Ook die gelegenheid greep China aan om de Derde Wereld te waarschuwen tegen de gevaren van de Russische invloed. Te genover de expansiedrang, de infiltratie en het hegemonisme van de Sovjet-Unie stelt China zijn eigen „belangeloze hulp” aan de ontwikkelingslanden. crea- rtvis- id tot itsen, eden ite te mder a van :ader >eten uête. ATHENE (Reuter). In een grot ten zuiden van het Griekse Thessaloniki is het oudste menselijke geraamte gevonden dat ooit in Europa is ontdekt, zo heeft de Griekse archeoloog Aris Poulianos in Athene bekendgemaakt. Meer dan honderd ondernemers zouden met de dood bedreigd zijn als ze de bedra gen, die oplopen tot tien miljoen pesetas (een half miljoen gulden) niet betalen. In het verleden zouden al tal van Baskische ondernemers zijn gezwicht voor deze af persingspraktijken. I van dins- het rt bij ichte igen, heeft t een tiech- iw in :laar- ik de :wart o ge- ver stapt, •ings- inge- Vol- J wa- ilich- „bij m”. Iemand van de reclassering vertelde me, dat een van zijn pupillen nu al voor de zevende keer wegens zakkenrollerij ge pakt was, door eigen stommiteit, zoals hij zelf verteld had: „Ik zag op lijn 16 een man met een hele dikke portemonnee in zijn kontzak, en hoewel ik wist dat we vlak voor de bocht bij het Concertgebouw za ten, kon ik het toch niet laten hem open te snijden. Maar door die bocht sneed ik net iets te diep, waardoor hij het voelde, en ja...” heeft is-ge- s tien in de e dat ng is in de dins- l met :>ord- Chi- dden Maar ook deze knappe techniek (de ther mische lans van de zakkenroller, zal ik maar zeggen) schijnt samen met die van het aloude, vakbekwame rollen toch steeds meer ingewisseld te worden voor brute intimidatie: kom op met je porte feuille, of anders... De vingervlugge tech niek waarvoor je nog wel bewondering kon hebben, is grotendeels vervangen door de bedreiging met het mes, vertelde de voorlichter van de Amsterdamse politie me. terse het was iaan- o.m. 3iden :itten Hier lag ook de grootste moeilijkheid voor de christen-democraten, die hun kiezers vorig jaar beloofden dat ze nooit samen met de communisten zouden rege ren, daarom wezen ze ook van het begin af het communistische voorstel van een „re gering van nationale eenheid” van de hand, en blijven ze er ook nu de nadruk op leggen dat een akkoord over bepaalde concrete beleidspunten geen verdere poli tieke consequenties heeft. Om dezelfde reden gaven zij niet toe aan de wens van socialisten en sociaal-democraten om het kabinet uit te breiden met enkele techni sche ministers, bij wijze van toezichthou ders op de uitvoering van het akkoord. Dat zou immers te veel lijken op een kabinets wijziging en dus op een verandering in de politieke verhoudingen. Naar schatting van de archeologen, die 10 jaar aan de opgraving van het geraamte hebben gewerkt, is het skelet 700.000 jaar oud. Naar de grot waar het geraamte is ontdekt, is de vondst de „Petralona-mens” genoemd. Poulianos zei dat in de Petralona-grotten verbrande botten en resten van vuurplaat sen zijn gevonden. Hieruit is opgemaakt dat de Petralona-mens het vuur kende. Nog steeds worden gevechten gemeld tussen rechtse christenen, gesteund door Israeli’s, en linkse Libanezen en Palestij- nen. Volgens „Al Amal” wil Saoedi-Arabië een VN-leger in het gebied, om zo een diplomatiek offensief te kunnen beginnen in de Libanese crisis. De recente bezoeken aan Peking van de premier van Kongo-Brazzaville, Louis Sylvain Goma, en van de vice-president van Somalië, Ismail Ali Abucar, pasten kennelijk ook in het streven van deze landen wat meer evenwicht te brengen in hun betrekkingen met China, ten koste van hun oude bondgenoot de Sovjet- Unie. verklaring uitgaf na het aantreden van ae regering-Begin in Israel. Premier Begin wijst territoriale concessies aan de Arabie ren af. De Negen zeggen te menen dat de vre desonderhandelingen met spoed moeten worden hervat. Zij blijven bereid een bij drage te leveren tot het zoeken van een regeling. Ook willen ze een aandeel nemen in garanties in het kader van de Verenigde Naties. Nederland wil deelnemen aan een VN-vredesmacht, zei Van der Stoel desge vraagd, maar het hangt uiteraard mede van de partijen af hoe die macht eruit zal zien. De regeringsleiders van de Europese Ne gen besteedden gisteren de meeste aan- e ge- idooi nten- Igens p der tpun- le tv- abel- )laat- tshof at de hters rhou- an de I zijn g ge- van Palestijnen op aia.'i o! 007 r X G? Communisten in Italië China volgt met bijzondere aandacht - evenals de Verenigde Staten - de ontwik kelingen in de „Hoorn van Afrika”. So malië heeft onlangs zijn ongenoegen geuit over Russische wapenleveranties aan zijn aartsvijand Ethiopië. De Somali sche ontevredenheid speelt China weer in de kaart. Ook na de breuk tussen Egypte en de Sovjet-Unie, in 1976, heeft China daar behendig gebruik van gemaakt. Subtiliteiten schijn je alleen nog wel eens bij de fietsendieven tegen te komen. Zij ketenen een reeds vastgeketende fiets nog eens met een eigen ketting vast, en wachten tot de eigenaar bij zijn mooie karretje terugkeert. Deze ontdekt tot zijn ergernis dat zijn fiets, nadat hij zijn eigen slot geopend heeft, nog steeds onwrikbaar vast zit dankzij een hem onbekende ket ting. Enigszins hulpeloos om zich heen kijkend gaat hij op zoek naar een fietsen stalling of ijzerwarenwinkel, en zodra hij dan uit het gezicht is snelt de sluwe zwijn tjesjager toe, ontsluit zijn eigen kettingslot en fietst vrolijk fluitend weg. Op die ma nier heeft fietsen-stelen nog iets artistieks en ook iets spannends. Zal het slachtoffer zo dom zijn z’n eigen slot te openen, of zal hij het daarna weer op slot doen voordat hij hulp gaat zoeken? Zal de vis happen of niet? Wie van hengelen houdt, moet ook van deze manier van fietsen-stelen houden! regeren in feite mee (Van onze redacteur in Italië, Hein ten Kortenaar ROME. Er ging niet bepaald een zucht van verlichting door Italië, toen diep in de nacht van dinsdag op woensdag bekend werd gemaakt dat vier gedogende partijen, waaronder de communisten, met de christen-democraten tot een akkoord waren gekomen over een beleidsprogramma. Het is nu eenmaal moeilijk om ruim drie maanden belangstelling te blijven opbrengen voor onderhandelingen die eindeloos heen en weer blijven zwenken, op beslissende ogenblikken worden uitgesteld en zich grotendeels bewegen op technische gebieden waar de gewone kiezer maar weinig weet van heeft. (Luxemburg), Helmut Schmidt (West-Duitsland), Anker Jörgensen (Denemarken) en de Nederlandse premier Joop den Uyl. Met de beslissing van de RRP is Turkij- ke weer een stap dichter bij een volledige regeringscrisis. De partij van premier Ece vit, de Republikeinse Volkspartij, heeft bij de verkiezingen van 5 juni weliswaar een overwinning behaald, maar de 214 zetels zijn niet genoeg voor een meerderheid in het 450 zetels tellende parlement. De RRP heeft de twee grote partijen, die van Ecevit, en de Rechtvaardigheidspartij van ex-premier Demirel, opgeroepen toch een dialoog te beginnen over een te vor men coalitieregering. De partij van Demirel, met 189 zetels, de nationale Reddingspartij met 24 zetels en de ultra-rechtse Nationalistische Bewe ging met 16 zetels hebben allen verklaard tegen de regering van Ecevit te zullen stemmen. De 229 leden van deze partijen vormen een meerderheid, maar Ecevit hoopte erop dat enkele van hen hun goedkeuring toch aan de regering zouden geven. Ook reken de hij op de stemmen van de drie afgevaar digden van de RRP. Dinsdag verlieten alle rechtse parlementariërs de vergadering toen de sociaal-democraat. Ecevit aan de presentatie van het regerihgsprogramma begon. Hoewel de rechtse partijen wel eensge zind zijn in hun oppositie tegen Ecevit, zijn de kansen voor een rechtse coalitierege ring niet zo groot, omdat de kleinere partij en een grote prijs vragen van Demirel. De grot waar het geraamte werd gevon den, werd in 1960 ontdekt door dorpelin gen uit de omgeving. Het lijkt waarschijn lijk dat de grot ongeveer 500.000 jaar volle dig afgesloten is geweest van de buitenwe reld. „Toen de geleerden het geraamte blootstelden aan de buitenlucht, verviel het gedeeltelijk tot stof. De schedel bleef echter gespaard. Deze was geconserveerd door stalagmieten,” zo zei Poulianos. ANKARA (Reuter) De Turkse pre- mier Ecevit heeft gisteren een nieuwe te- genslag gekregen bij zijn pogingen parle- mentaire steun te zoeken voor zijn min- derheidsregering. De Republikeinse Ver- trouwenspartij (RRP) heeft aangekondigd I dat haar 3 afgevaardigden in het parle- ment zich van stemming zullen onthou- den. Volgens de RRP dient een minder- I heidsregering niet de belangen van het land. ECEVIT Moegabe, die met ZAPU-leider Joshua Nkomo ook het Gemeenschappelijk Pa triottisch Front leidt, brengt een vriendschapsbezoek aan China. Volgens waarnemers hoopt hij op meer Chinese steun voor zijn bevrijdingsbeweging. China geeft al rechtstreeks hulp aan ZA NU, en indirect, via het bevrijdingscomi- té van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, ook aan het Patriottisch Front, zo verklaarde Moegabe onlangs. De verklaring die gisteren werd uitgege ven na afloop van het topberaad van de regeringsleiders van de negen EEG-landen loopt in belangrijke mate parallel aan de oproep die de Amerikaanse president Car ter dinsdag tot de betrokken partijen in het Midden-Oosten richtte. Het is voor het eerst dat de Europese Negen spreken over een „eigen land” voor de Palestijnen. Tot nu toe spraken de Negen over „territoriale expressie van de Palestijnse identiteit”. De term „eigen land” voor de Palestij nen, waarover de Negen in hun Midden- Oostenverklaring spreken, werd het eerst gebruikt door de Amerikaanse regering („homeland”). In Washington werd gespro ken van de noodzaak van een eigen land voor de Palestijnen. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) noemde de verklaring van de Ne gen iets specifieker dan de jongste Ameri kaanse stellingname. Hij wees erop dat de Midden-Oosten-verklaring van de Negen een samenvatting is van de standpunten die de EEG-landen de afgelopen jaren met betrekking tot het conflict in het Midden- Oosten hebben ingenomen. De Nederlandse bewindsman wees op de duidelijk uitgesproken onderlinge samen hang in de concessies die van Israel en van de „Arabische partij” worden gevraagd. „In het kader van een algemene regeling, aldus de verklaring, moet Israel bereid zijn de legitieme rechten van het Palestijn se volk te erkennen: ook moet de Arabi sche partij bereid zijn het recht van Israel te erkennen om in vrede te leven binnen veilige en erkende grenzen”. De Negen zeggen voorts dat alle partijen zich dienen te onthouden van verklaringen of maatregelen die een belemmering kun nen vormen voor het streven naar vrede. In verband hiermee wordt erop gewezen dat president Carter zijn Midden-Oosten- k

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3