w Zomer- kostuums ƒ70 Opnieuw reeks aanslagen in Italië Aantal tarieven van banken ZWARE PIJP I V Telefoons bij reders roodgloeiend VERWARRING BIJ HARINGVLOOT 150. Veiligheidsraad: compromis over hulp aan Mozambique Engeland wenst einde aan Tien jaar voor medeplichtigheid aan moord Schrijver uit Oekraïne geeft nationaliteit op gasverspilling Tielse tolbrug korte tijd bezet wellicht in Nederland omhoog ROXASECT Frl lARVFimnnFR ^akkerlakkend mieren^ LARVENDODER ST. TROPEZ. Besmet koper’ morgen K Nieuwe registratie van radiozenders 1 Aansprakelijk Prisma,hel Nederlandse pocketboek. Bij elke boekhandel larvendodg Voor uw vakantie: 4 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 3 0 19 7 7 JUNI D' en ROXASECï ReisWjjzers Ideale combinatie van reis- en taalgids met foto-illustraties. Italië Costa del Sol en Zuid Spanje Costa Brava en Costa Dorado Mallorca, Menorca, Ibiza Marokko en Tunesië Portugal Oostenrijk Joegoslavië Griekenland Frankrijk Denemarken Engeland per deel 4,45 (Engeland 4,90) (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De verwarring bij de Nederlandse haringvloot is compleet nu de Britten de haringvangst in „hun” deel van de Noordzee met ingang van 1 juli hebben verboden. Op de Noordzee varen en wachten de grote trawlers uit Vlaardingen, Scheveningen, Katwijk en IJmuiden in rrote onzekerheid wat men nu wel en niet kan doen; hoe ver men kan doorvaren en wat er vannacht om twaalf uur nu eigenlijk precies gaat gebeuren. een kollektie die gezien mag worden natuurlijk bij. X Ve de< kw tijc me op om nie paarlaarsteeg 1 - haarlem Musea en kerken in Nederland boven de grote rivieren P.G. Bins P 1687 7,25 Prisma Toeristengids Zeeland, Brabant, Limburg P.G. Bins P 1081 7,25 Vakantieparadijzen in Europa J. de Wijs P 1619 5,10 (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Publikaties over de Bussumse orthopedisch chi rurg, die overbodige operaties zou hebben verricht en tegen wie een strafklacht is ingediend, hebben over deze arts nog meer klachten losgemaakt. Ook deze gevallen betreffen in het algemeen operaties aan voeten en heupen, die meermalen werden gedaan zonder dat de betrokkenen daarbij merkbaar baat hadden en zonder dat het doel daarvan duidelijk is geworden. nog in alle maten voorradig voor een laag „ZONNIG” prijsje (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ■I D A SPAARNWOUDERSTR 122 HAARLEM I Open Maandags 9 1 7.30 uur 13 1 7 30 uur Uit de gegevens die voorlopig over deze voorvallen bekend zijn geworden, blijkt o.a. dat patiënten die zich bij andere artsen beklaagden over de behandeling van de Bussumse chirurg te horen hadden gekre gen dat die andere artsen er „wel werk van zouden maken”. Het is echter vast komen te staan dat de klachten nooit zijn doorge geven. De zaak tegen de chirurg is pas aan het rollen gekomen nadat door de inspec tie der Volksgezondheid klachten waren ingediend. NEW YORK (Reuter). Afrikaanse en westerse leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zijn het gister avond eens geworden over een compro- mis-resolutie inzake de door Mozambique gevraagde steun ter versteviging van zijn defensie tegen Rhodesische invallen. Engeland en Frankrijk hadden bezwaar gemaakt tegen een eerder voorstel, waarin De betreffende arts heeft inmiddels zijn praktijk in het Amsterdamse Emma-Kin- derziekenhuis neergelegd. Hij zal zijn praktijk in de Lutherse Diaconessenin richting in Amsterdam ook neerleggen. De chirurg heeft inmiddels ook twee schorsin gen opgelegd gekregen. In maart is hij door het gerechtshof in Den Haag voor twee weken geschorst, deze maand kreeg hij van het Amsterdamse gerechtshof een schorsing van drie weken. In beide gevallen ging het om verschil lende ten laste gelegde zaken, die in hoger beroep dienden. De medische tuchtcolle ges in Amsterdam en Den Haag hadden in eerste instanties al schorsingen opgelegd. Mr. Schuurmans Stekhoven heeft vorige week namens de ouders van een Amster dams meisje een strafklacht ingediend in de zaak waarvoor het gerechtshof een schorsing van drie weken had opgelegd. De klacht, die bij de Amsterdamse werd aangedrongen op onmiddellijke en omvangrijke praktische hulp aan Mozam bique. Volgens deze landen zou dit uitge legd kunnen worden als een uitnodiging aan andere landen troepen te zenden. In de geamendeerde versie werd na lang beraad deze angel uit de resolutie getrok ken door „praktische hulp” te vervangen door „materiële hulp”. Volgens de Britse vertegenwoordiger, Ivor Richard, bete kent dit dat het zenden van militairen naar Mozambique door andere landen thans nadrukkelijk is uitgesloten. Marcelino dos Santos, een van de leiders van de in Mozambique regerende Frelimo- partij en naar New York gekomen voor het debat in de Veiligheidsraad over de be schuldiging van zijn land dat Rhodesië agressie pleegt, had gezegd dat Mozambi que voldoende mankracht heeft, maar te weinig militair materieel. Tot nu toe werd het gas verbrand, wat de Britse regering als verspilling zag. In ge sprekken met de beide oliemaatschappij en heeft zij erop aangedrongen ofwel een installatie aan te brengen waarmee het gas naar de kust kan worden gebracht, of een installatie te bouwen waarmee het gas in de zeebodem kan worden teruggepompt en later herwonnen. Shell en Essó waren bereid een terug- pomp-installatie aan te brengen, maar niet eerder dan in de lente van 1978. Het Brent-veld is het grootste olieveld dat tot op heden is ontdekt in de Noordzee. ’s Werelds grootste pijp is te bewonde ren in toonzalen van het Westduitse ta baksmuseum in Bünde in de deelstaat Noordrijnland-Westfalen. De pijp is 65 meter lang, weegt 150 kilo en er kunnen 66 pakjes tabak van elk 50 gram in. Bij rederij Kwakkelsteijn in IJmuiden zegt men dat er nog steeds onderling over wel in de kranten gelezen, maar officiële mededelingen hierover heeft nog geen en kele reder ontvangen. Vandaar dat de vloot voorlopig op stoomt naar de vangplaatsen van de ha ring, die op ongeveer 20 tot 30 mijl buiten de Engelse kust rond de 57e breedtegraad liggen, royaal binnen de grens van 200 mijl die de Britten hebben bepaald. legd wordt wat er moet gebeuren als de Britten inderdaad de vangst verbieden. „We zouden dan hetzelfde spelletje als in Ierland kunnen spelen en toch kunnen gaan vissen en ons laten opbrengen. Maar of dat haalbaar is, is nog een grote vraag. Het heeft ons in Ierland meer dan 100.000 borgsom per schip gekost om weer weg te komen. Als de netten overboord gaan, zijn de Britse patrouilleboten er zo bij”. Rederij Vrolijk uit IJmuiden heeft één boot in Denemarken liggen en één wach tend op de Noordzee. Twee andere traw lers van deze rederij zijn uit de Ierse het op touw zetten van een wereldomvat tende boycot van Chileense goederen. „De vervoersfederatie hamert al lang op zo’n internationale boycot, overigens zonder veel succes. Een boycot heeft volgens ons alleen maar zin als hij internationaal van karakter is,” aldus de vakbondswoord- voerder. „Bovendien staan we als Neder landse vakbonden juridisch sterker als we meedoen aan een boycot die een internati onaal karakter draagt dan wanneer het gaat om een actie die uitsluitend in Neder land speelt.” ROME(AFP). In de afgelopen nacht is in Rome een reeks aanslagen gepleegd, waarvan er een reeds is „opgeëist" door de „Rode Brigades”. Door de eerste aanslag werd een middel bare school geheel verwoest. Korte tijd daarna belde een onbekende met de mede deling, dat de aanslag het werk was van de „Rode Brigades”. De politie heeft een vlugschrift aangetroffen van de organisa tie, waarin in het bijzonder kritiek wordt geoefend op de huidige hervorming bij het onderwijs in Italië. Een tweede aanslag heeft grote schade aangericht aan gebouwen van de gemeen te Rome. Voorts zijn er brandbommen geworpen naar de woning van twee mensen, die rechts-extremistisch zouden zijn. Ook hier is de schade groot. Tenslotte is nog een auto opgeblazen van een functionaris van het ministerie van Financiën, wiens zoon een rechtse extre mist zou zijn. Enige dagen geleden werd een andere auto van dezelfde functionaris door een ontploffing vernield. Een nieuwe organisatie, zo is later meegedeeld, heeft zich verantwoordelijk gesteld voor enkele aanslagen. Het is de beweging van „Jonge Georganiseerde Proletariërs”. wateren, waar nog een kleine vrije van- gststrook was, teruggekeerd. Ook de Doggermij uit Vlaardingen heeft haar schepen wachtend op de Noordzee. „We wachten op enig bericht over hoe de situatie nu uiteindelijk is”, aldus een woordvoerder. Twee schepen van rederij Pronk uit IJmuiden liggen eveneens op de Noordzee te wachten. Bij de Stichting voor de Nederlandse Visserij in het Vissershuis in Den Haag adviseert men de reders de netten in de Noordzee te laten uitwerpen. Een woord voerder van de Stichting liet weten dat de Nederlandse overheid aansprakelijk zou worden gesteld voor eventuele schade wanneer Nederlandse vissers door de Britten zouden worden opgebracht. I we kir dei da: en en 1 ste an zw wc tra sla pk Da rui lui me e~i in MIDDELBURG (ANP). De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 39-jarige vrouw uit Vlissingen veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens medeplich tigheid aan moord op haar 44-jarige echt genoot, de binnenschipper C. Jacobs, 6 november vorig jaar. De eis was vijftien jaar onvoorwaardelijk. De moord werd gepleegd in samenwer king met twee kelners en haar 18-jarige zoon. Een 49-jarige Vlissingse kelner kreeg acht jaar (eis 12 jaar), de andere, 29-jarige kelner, minnaar van de vrouw, zes jaar (eis viereneenhalf jaar). De laatste is tegen het vonnis in beroep gegaan. De zoon werd tot twee jaar gevangenis veroordeeld, na een eis van viereneenhalf jaar. Maanden van tevoren maakten de vier plannen hoe de binnenschipper om het leven zou kunnen worden gebracht. De vrouw wilde van haar man af om met een ander een nieuw leven te beginnen. De schipper werd met drie geweerschoten vermoord toen hij op een bank lag te slapen. gei zaï noi nir vai aai rin be: dei nig MOSKOU (AFP) De Oekraïense schrijver Goeli Snegoeiriev heeft gisteren in Moskou bekendgemaakt dat hij uit protest tegen de politiek van het centrale gezag de Russische nationaliteit opgeeft. LONDEN (AFP). De Britse regering heeft gisteren de oliemaatschappijen Shell en Esso gelast de exploitatie te staken van het olieveld „Brent” in de Noordzee omdat de bedrijven hebben geweigerd de eerste- komende maanden een installatie te bou wen waardoor het gas, dat vrijkomt bij de winning van olie in het veld, gespaard kan worden. V gist ter had zich dat geb die stuc beg kon een was stoc H der de was be ti tot de kre H de tinj de de I om lev pre wa vei ke wa tin kis Sei A vo< 539 sch vai f 14,1 kle 13.' 12,: I kal 124 vie 16C wij scl 42- 90, bo 1 gei 43 1.4 1.8 De hensen Op het gebied van accreditieven, accep tatie, alvalering en garanties wordt de mi- nimumprovisie opgetrokken van 25 naar ƒ30. Het gebruik van nachtkluizen gaat 55 (was f 40) per jaar kosten, terwijl de vergoedingen van het in gesloten bewaring hebben van goederen en voor het op ver zoek verstrekken van informaties worden aangepast. Met ingang van 1 september, dus na afloop van het vakantieseizoen, zal de ver goeding voor het verrichten van een aan- of verkooptransactie in vreemd bankpa pier worden verhoogd van 1 tot 1,25 en in reischeques van 2,50 tot 3,50. De tariefverhogingen zijn tijdig bij het Ministerie van Economische Zaken ge meld en inmiddels goedgekeurd. Het me rendeel van de nu te verhogen tarieven is volgens de bankiersvereniging gedurende een aantal jaren vrijwel onveranderd ge bleven. „Ik wil geen burger zijn van een staat die de intelligentsia van het Oekraïense volk vernietigt. Ik houd op mijzelf te beschou wen als een burger van de Sovjet-Unie”, aldus Snegoeiriev. Hij onderstreepte dat hij de bepalingen van de nieuwe grondwet van de Sovjet-Unie verwerpt, met name die betreffende de minderheidsnationali- teiten. „Deze grondwet is van het begin tot het einde een leugen”, zei hij. Snegoeiriev is in 1974 uit de communisti sche partij en de bond van Oekraïense schrijvers gestoten. Hij zei dat die maatre gelen waren genomen, omdat hij toenter tijd had geweigerd zich niet meer solidair te verklaren met de schrijver Victor Ne- krassov, auteur van „In de loopgraven van Stalingrad”, die geëmigreerd is en op het ogenblik in Frankrijk woont. (Van onze correspondent) TIEL De Prins Willem Alexanderbrug bij Tiel is vanmorgen korte tijd bezet ge weest door leden van de aktiegroep„Tol- brug Taboe”, met acht auto’s werd het verkeer uit het land van Maas en Waal geblokkeerd. De tijdig aanwezige politie verhinderde echter dat de aktie een succes werd, door het verkeer over de andere baan te leiden hoofdofficier van Justitie is ingediend, maakt melding van het verrichten van overbodige operaties in de zin van mishan deling volgens artikel 301 Wetboek van Strafrecht. Volgens Schuurmans Stekho ven gaat het om „operaties zonder medi sche indicatie en zonder enig redelijk doel”. De gewraakte orthopedisch chirurg is volgens de uitspraak van het Haagse hof schuldig bevonden aan nalatigheid, waar door ernstige schade voor een patiënt ont stond. Door de operatie van een 15-jarige jongen, zonder een kinderarts of een inter nist te raadplegen, heeft hij ernstige risi co’s voor blijvend letsel genomen.' De grens die de Britten willen aanhou den ligt 200 mijl uit de Britse kust. Waar dat zou botsen met continentale aanspra ken op de zee (die zich ook tot 200 mijl in zee uitstrekken) wordt de grens zo ver teruggelegd, dat de scheidslijn precies hal verwege Groot-Brittannië en de overlig gende kuststaat komt te liggen. De telefoons bij de reders staan rood gloeiend van het onderling overleg en het overleg met het Vissershuis van de Redersvereniging in Den Haag. Boven dien is er intensief radiotelefonisch con tact met de schippers op de trawlers. De schepen zijn gisteren in de avond uren uit de Nederlandse havens vertrok ken met de vergunningen van het Produkt- schap voor Vis- en Visserijprodukten op zak. Volgens die vergunningen is nog steeds de visserij na 1 juli op de Noordzee vrij. Iedereen heeft de Britse maatregel Deze klachten zijn zowel binnengeko men bij de arts-advocaat dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven in Naarden, die de klacht tegen de chirurg heeft ingediend, als bij de inspecteur van de Volksgezond heid voor Noord-Holland, dr. Bienfait in Amsterdam. De oudste van de nu gemelde gevallen dateert uit 1963, enkele andere zijn van wat recenter datum. De reeks is al tot een tiental opgelopen. AMSTERDAM (ANP). Met ingang van 1 juli zullen de banken hun minimumta rieven voor sommige diensten gaan ver hogen, zo heeft de Nederlandse Ban kiersvereniging bekendgemaakt. Op het gebied van het betalingsverkeer worden enkele provisies verhoogd. Voor een tele fonische opdracht tot overboeking en voor een schriftelijke bevestiging daar van zal 4 (was 3) worden gerekend, terwijl de provisie voor telefonische ver werking van een opdracht stijgt van 6 tot 8. DEN HAAG (ANP). De PTT gaat per 1 juli een nieuwe registratiemethode in voeren voor radiozenders. Alle zenderge- bruikers, die in bezit zijn van een machti ging krijgen een registratiebewijs, dat bij de zender moet worden bewaard en een bijbehorende sticker die op het apparaat moet worden geplakt, aldus de PTT-pers- dienst. Dezer dagen krijgen 20.000 machtiging- houders in ons land een brief van de radiocontroledienst van de PTT, waarbij het registratiebewijs en de sticker worden aangeboden. De bedoeling van de registra tie is het gemachtigde radiozenderbezit een betere bescherming te geven en een beter inzicht te krijgen in het niet-legale zenderbezit. De aanleiding tot de registratie is de wetswijziging van 1 juli 1975, waarin niet langer alleen het gebruik, maar ook het bezit van radiozendapparatuur zonder machtiging strafbaar is gesteld. Nog meer klachten tegen orthopedisch chirurg (ADVERTENTIE) VLOOIEN PLAAG7L Als u net thuis van vakantie niet meteen besprongen wilt wor den door hongerige honde- of kattevlooien, moet u vlak vóór de vakantie even spuiten met Een woordvoerder van de Britse overheidverklaarde woensdag dat dit veel te laat zou zijn omdat in de tussentijd een hoeveelheid gas gelijk aan een miljoen ton olie-equivalent in rook zou zijn opgegaan. Ook afdoende tegen mieren, kakkerlakken en ander kruipend ongedierte Bij uw drogist. PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND BV AMSTERDAM De vrachtwagens rijden terug via Frankrijk en België. Ze zullen onderweg geëscorteerd worden door de Franse en Belgische vakbonden, aldus de woord voerder van de vervoersfederatie. De heenreis naar Italië liep via West-Duits- land, maar de vrachtwagens rijden niet via de Bondsrepubliek terug omdat vak bondscentrale daar om juridische redenen moeilijker is, aldus de vakbondswoord- voerder. Aan de Belgisch/Nederlandse grens wordt het escorte overgenomen door de Vervoersfederatie NVV/NKV. De ver voersfederatie verwacht dat de Engelse verzender van de partij koper, Rudolf Wolf, de lading zal terugnemen. „In ieder geval zullen wij er op toezien dat de lading niet via een achterdeurtje toch weer ver dwijnt. Het spul moet hoe dan ook weer terug naar Chili,” aldus de vakbonds- woordvoerder. Het Europees Comité van vervoersvak- bonden heeft inmiddels de vakbonden op geroepen actie te ondernemen om te voor komen dat het Chileens koper op de een of andere manier weer verdwijnt. De Vervoersfederatie NVV/NKV hoopt dat deze kwestie de internationale vakbe weging zal stimuleren ernst te maken met (ADVERTENTIE) Prisma UTRECHT (ANP). De zes Nederlandse vrachtauto’s met een partij besmet Chileens koper zullen vermoedelijk in de loop van morgenmiddag uit Italië in ons land terugkeren. De vrachtwagens waren door de Italiaanse vakbonden besmet verklaard en werden al meer dan een week in de buurt van Milaan vastgehouden. Volgens de Vervoersfederatie NW/NKV zijn de routevergunningen voor de terugreis inmiddels in Italië gearriveerd, zodat de vrachtwagens vandaag met lading en al de terugreis hebben kunnen aanvaarden. (ADVERTENTIE) BUTAANGAS KAMPEERARTIKELEN o o ?D[ GASVAKMAN TH 32A777 EXCLUSIEVE-HERENMODE- AANBIEDINGII ORIGINEEL LEREN JACKS 7-KLEUREN RESTANT 4AO FABRIKANT I vOl SCHOTERWEG-23-TEL. 263673

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4