n Schrik aan Gildenlaan: deel 1 stucplafond komt omlaag Inbraakpoging kiosk Pontplein in de visha Bewoner slaapt met watten in de oren haven- berichten ZIT IN DE VERDRUKKING” i II DE POSTHOEVE in drie hearings presenteren” „WELZIJN VAN BEJAARDEN „Conceptplan en prioriteiten c WONINGSTICHTING: SCHADEGEVAL STAAT OP ZICHZELF Hond uren aan paal 1 x. Kalkzandsteenfabriek verstoort de rust Nota elijk Dameskapsalon Jean Pierót Overleden na ongeval Jean Pierót Mode Coiffures haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. ,,Oud worden in Velsen" 5 19 7 7 30 JUNI DONDERDAG VELSEN-IJMUIDEN Ifi Ti Werkgroep Vorming en ontwikkeling voor Volwassenen: r VELSEN. Hoe kunnen mensen in Velsen oud worden ’’zonder ergernis, zonder gevoel op welke wijze dan ook achtergesteld te zijn?” Dat is de vraag waarover de gemeentelijke werkgroep bejaardenbeleid zich heeft gebo gen. En het resultaat van dit denkwerk is neergelegd in de zojuist verschenen discus sienota „Oud worden in Velsen”. Staatspensioen (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Bij het gezin T. Langenberg aan de Gildenlaan in Velsen-Noord ontstond dinsdagmiddag enige consternatie toen een deel van het stucplafond in de woonkamer met een klap naar beneden kwam. Het gebeurde rond drie uur. De drie gezinsleden die op dat tijdstip met twee buurkinderen in het vertrek aanwezig waren kwamen met de schrik vrij. De brokstukken van het stucplafond kwamen neer op en rond een tafel vol kamerplanten die er later wat verfomfaaid onder vandaan kwamen. De zitplaatsen zijn elders in het vertrek en niemand kreeg dus een schrammetje. - w w FT T 7 W naar (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) I r van- IJMUIDEN. „Het lawaai op en rond om de Kalkzandsteenfabriek maakt het leven ondraaglijk. Als ik nachtdienst heb probeer ik overdag te slapen met een prop watten in mijn oren, maar meestal kom ik vermoeid op mijn werk”. Deze persoonlij ke grief uitte een lid van de rijkskust- wacht gistermorgen tijdens een hoorzit ting van de provincie Noord-Holland. De klager bezit een dienstwoning aan de Seinpostweg, nabij de bewuste fabriek. De eigenaar van restaurant De IJmond toonde zich bevreesd voor de stofoverlast van het bedrijf. In de concept-revisiever- gunningen wordt echter geëist, dat het laden en lossen gebeurt met geslotên grij pers. De transportbanden moeten worden voorzien van een deugdelijke afscher ming. Een zorgvuldige bedrijfsvoering ga randeert een minimale stofoverlast. Een probleem daarbij is dat externe transport ondernemingen betrokken zijn bij de over slag. De chauffeurs van deze ondernemin gen zijn gemaand voorzichtig om te sprin gen met de te laden of te lossen stoffen. Een van de bezwaarmakenden had kri tiek op het tijdstip van de hoorzitting. Volgens hem hadden enkele personen niet kunnen verschijnen vanwege hun werk kring. Voorzitter mr. F. J. Meijer Drees merkte op dat hoorzittingen in de regel overdag worden gehouden. „Een hoorzit ting maakt deel uit van het maatschappe lijk gebeuren dat zich nu eenmaal voorna melijk overdag afspeelt”, aldus Meijer Drees, die wees op andere mogelijkheden om bezwaar aan te tekenen. Zo kan men zich tijdens een hoorzitting laten machti gen. Ook bestaat er gelegenheid schrifte lijk bezwaren kenbaar te maken. j het i ge- t me- ren is ■ende d ge- s na i ver- aan- ikpa- 25 en van van <tre- verd laris uwe leeft kele jnge iade een- ■pen die hier it is egd, loor ;ens and i en de 's in >ben Op de hoorzitting kon bezwaar worden gemaakt tegen de aanvrage van de Kalk zandsteenfabriek IJmuiden BV voor zoge noemde revisievergunningen. Die vergun ningen omvatten het hele bedrijf en ver vangen de bestaande regelingen. Met de aanvrage wordt een administratieve sane ring bewerkstelligd van het vergunningen bestand, dat betrekking heeft op de Hin derwet en de Wet inzake de luchtverontrei niging. De bezwaren die gisteren naar voren werden gebracht hadden vooral betrek king op de geluidsoverlast, die omwonen den ondervinden van het bedrijf. Het gaat daarbij om de herrie, veroorzaakt door af en aan rijdende vrachtwagens, het laden en lossen en het kabaal van de heftrucks. Toch is het opvallend, dat ruim ander half jaar geleden uit dezelfde buurt klach ten van bewoners kwamen over de slechte staat van hun flats. Toen ging het om scheuren in de plafonds, in hoeken van muren en om scheeftrekken hang- en sluit werk. De klachten bleken toen niet hele maal ten onrechte te zijn en de woning stichting heeft daarna zo snel mogelijk voör reparatie van de gebreken in de flats gezorgd. Kennemerlaan 184 IJmuiden - Tel. 14825 De nota stelt dat de bejaarden niet zo gemakkelijk meer aan het gewone leven deel kunnen nemen. Ze hebben een lager inkomen dat remmend werkt bij deelname aan allerlei activiteiten. Omdat ze gepensioneerd zijn en vaak geen bestuurslid van verenigingen mogen zijn - „ze zijn te oud” - hebben ze niet zoveel in te brengen. Ze hebben gemiddeld minder kennissen en het kost hun meer moeite- om bij te blijven. Bovendien zijn er de lichamelijke gebreken die komen met de jaren. Het zijn stuk voor stuk handicaps waardoor ze minder aan het maatschappelijk leven meedoen dan wenselijk en mogelijk is, zo conclu deert de werkgroep. Aanbevolen wordt de plaats van de gepensioneerde in de samenleving te versterken door bijvoorbeeld de be jaardenbonden meer zeggenschap te geven, door de bewo- Bij de samenstelling van de nota is de werkgroep ervan uitgegaan dat de bejaarden liefst zo lang en zo volledig mogelijk zelfstandig moeten blijven. Dat betekent dat zij meer aan het dagelijks leven deel blijven hebben. Met deze criteria kwamen als zeer drin gende activiteiten naar voren het „twee de kans-onderwijs”, zoals de dagmavo op het Erasmus avondcollege en de cursus Ouders op Herhaling met vervolgcursus door de Volksuniversiteit/VOV en bij de „maatschappelijke en politieke bewust wording” de alfabetisering van Turkse vrouwen door de Peregrinusstichting en de onderwijs- en vormingsactiviteiten van de Stichting gezamenlijke naschoolse vorming voor jeugdige personen met ver traagde ontwikkeling. ners van de verzorgingstehuizen meer inspraak te geven en door het bevorderen van cursussen gericht op bejaar den. Voorts zou het gebruik van de vijfenzestig-pluspas gestimuleerd moeten worden. Ook dienen bejaarden die thuis niet kunnen of willen baden, met hulp van de gezinsverzorging of -wijkverpleging naar een badhuis te kunnen gaan. Doch ook op andere punten signaleert de werkgroep achterstanden en problemen. De hulpverlening aan thuis wonende bejaarden vertoont gebreken. Voor verbetering komt zeker de warme-maaltijdverstrekking aan huis in aanmerking. Wachttijden zoals nu nog bestaan, mogen niet meer voorkomen, vindt de werkgroep. Dan het geld. Er zijn nog maar heel weinig bejaarden die uit eigen zak het verzorgingstehuis kunnen betalen. In veel gevallen springt de gemeentelijke dienst voor sociale zaken financieel bij. De bejaarden zelf houden voor eigen uitgaven dan maar een bescheiden zak- en kleedcentje over. De werkgroep adviseert het gemeehtebestuur aan de regering te vragen om voor de financiering van deze tehuizen een andere regeling te treffen. Ook zouden de telefoon- en dieetkosten apart door de sociale dienst dienen te worden vergoed. In de nota wordt gepleit voor een algemeen staatspensioen. „In geen geval mag de hoogte van de AOW worden losgekoppeld van het wette lijk minimumloon”, zo meent de werkgroep. Grote vraagtekens worden geplaatst bij het besluit van het rijk de instellingen voor gezinsverzorging financieel aan banden te leggen. „Daardoor komen nieuwe vormen van hulpverlening erg in het gedrang. Bijvoorbeeld de zogenoemde bemiddelingshulp, oftewel het verlenen van bemiddeling bij het aantrekken van hulp door de bejaar de zelf.” Donderdag aangekomen: Azolla, Leer, Binnenland; Diakan Love, Rotterdam; Team Castor, Port Said. Woensdag aangekomen: Alannah Wes ton, Thames; Aubrac, Antwerpen; Jemrix, Kingslynn, IJmuiden; Blankenstein, Ant werpen; Sethia Budhi, Jakarta; Anco Du ke, Rotterdam; Catanna Weston, Thames; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Ann- Lise Tholstrup, Arklow, IJmuiden; TS 42 Tough, Cont. Plat, IJmuiden; Brabant, Go tenburg; Claus Jurgens, Tilbury; Theodo ra, Port Jerome; Stad Bremen, Duinker ken; Leman 2, Rouaan. Woensdag vertrokken: Anglia Team, Teesside, IJmuiden; Soldrott, Le Havre; Tempest, Noordzee, IJmuiden; Tor Britan nia, Gotenburg; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; TS 42 Tough, Rotterdam, IJ muiden; Shara Weston, Leith; Biscay Star, Penzance, IJmuiden; Jemrix, Kingslynn, IJmuiden; Bab T, Bakarista, Archangel; Hinrich Oldendorff, Glasgow; Konstantin Tsiovkovski, Vent Spills; Helga S, Odense, IJmuiden; Roberts bank, Hamptonroad; Othonia, IJmuiden, Odense. VELSEN. De consumptiekiosk op het IJmuidense Pontplein kreeg afgelopen nacht inbrekersbezoek. Aan de kanaalzij- de werd een ruit vernield. Verder is ge tracht de toegangsdeur aan de voorkant te vernielen. De beschadigingen werden van nacht rond twee uur opgemerkt. Het vermoeden is dat het ongewenste bezoek bij de inbraakpoging gestoord is. Door de exploitant wordt niets vermist Idel- tijd ede- n de een lisa- ordt j het De nota is opgesteld omdat het gemeentebestuur de indruk heeft dat er aan het welzijn van de bejaarden in Velsen het een en ander ontbreekt. Daar komt nog bij dat het aantal mannen en vrouwen van 65 jaar en ouder in Velsen steeds maar toeneemt. Van 6581 in 1970 tot 7419 personen in 1976, terwijl het totale inwonertal terugliep van 67501 tot 63030. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In het Rode Kruis Ziekenhuis is woensdag overleden de 77- jarige heer G. van Es, die op maandagmid dag 20 juni als fietser in botsing kwam met een motorrijder op de Laan der Nederlan den. Hij werd met hersenletsel in het ziekenhuis opgenomen. i I vat- „De ro’n der ons van jrd- der- we lati- het der- van mta- ver- Ban- i het rden tele- en laar- :end, ver- n 6 andse Haag in de oord- lat de k zou shade >r de heeft dzee. oe de i een ederij op de scep- e mi naar gaat ijl de iring ver- rden Van de zijde van de provincie werd door de heer M. J. Hermelink meegedeeld, dat langs de terreingrens drie geluidmeetpos- ten worden geïnstalleerd. De heftrucks worden voorzien van geluiddempers en aan- en afvoer van materialen is volgens de nieuwe bepalingen slechts toegestaan tussen zeven uur ’s morgens en zeven uur ’s avonds. De fabriek mag tussen elf uur ’s avonds en zeven uur 's morgens niet in werking zijn. Hermelink erkende dat het geluidsniveau overdag dermate hoog zal blijven, dat het moeilijk zal zijn in die herrie rustig te slapen. Voor de klagende medewerker van de kustwacht zag hij geen andere mogelijkheid dan het aan brengen van geluidsisolerend materiaal aam de woning. VELSEN. De gemeentelijke werk groep plaatselijk Vormings- en Ontwik kelingswerk voor volwassenen heeft woensdagavond haar conceptplan gepre senteerd met daarin de beleidsaanbeve lingen aan het college en de prioriteiten in de activiteiten voor het jaar 1978. Dit conceptplan zal op drie hearings op ver schillende plaatsen in de gemeente be sproken worden, zodat iedereen op- en aanmerkingen kan maken alvorens er een definitieve beleidsaanbeveling aan bur gemeester en wethouders gedaan zal wor den. De werkgroep stelt voorop, dat, om de beleidsaanbevelingen in de praktijk te kunnen toepassen, onderzoek in de meest brede zin de grootste voorrang verdient. In een aantal fasen wil de werkgroep komen tot een zo afgerond mogelijk pak ket van activiteiten voor vorming en ont wikkeling van volwassenen in Velsen. De eerste fase, de inventarisatie en het opstel len van beleidsaanbevelingen, heeft dit jaar gestalte gekregen. Volgend jaar wil men vooral verder werken aan een betere afstemming van activiteiten, beleidsaan bevelingen en de behoeften. In 1980 zal dan een eerste vierjarenplan voor de acti viteiten voor volwassenen gerealiseerd kunnen gaan worden, waarbij volgens de werkgroep voorop moet staan, dat alle wijzigingen en voorstellen in het beleid niet zonder de betrokken instellingen en organisaties genomen kunnen worden. Een woordvoerder van de Woningstich ting Velsen noemt te warm stoken en daar door te sterke droging als mogelijke ver klaring voor het gebeurde. De schade is niet op elementaire constructiefouten te rug te voeren. Waar de stuclaag verdween, is in de flatwoning Gildenlaan 391 het rauwe beton van het plafond bloot geko men. Vergelijkbare schadegevallen heb ben zich in deze flats van de Woningstich ting nooit voorgedaan, aldus een woord voerder. Met de huisvesting van veel bejaarden is de stu diegroep niet gelukkig. In de verzorgingstehuizen be schikt men doorgaans over slechts één, vaak kleine, kamer. Volgens de aanbevelingen in de nota hebben alleenstaande bejaarden recht op een woon- en een slaap kamer. Geconstateerd wordt dat het W. F. Visserhuis in IJmuiden dringend aan vervanging toe is. Bestaande woningen moeten voor gebruik door bejaarden worden aangepast. Het aantal bejaardenwoningen voor zelfstan dig levende mensen moet worden vergroot. Voor een verslag van het gebeurde was gistermorgen alleen de 12-jarige zoon Pe ter bereikbaar. Zijn commentaar: „Zoiets had niemand verwacht, iedereen schrok zich daarom een hoedje”. Het eerste teken dat in de woonkamer iets abnormaals te gebeuren stond was het gedrag van de kat die bij een tikkend geluid vanonder de stuclaag als een razende heen en weer begon te rennen. Het gezin Langenberg komt pas achteraf tot die slotsom. Voor een vlugge reactie op het bewuste moment was geen tijd. Iedereen zat als aan zijn stoel genageld. Het gezin Langenberg is sinds 1975 huur der van de flatwoning die eigendom is van de Woningstichting Velsen. De 2-etageflat waar hij deel van uitmaakt werd in 1963 betrokken. De schade bleef gistermiddag tot het plafond beperkt. Het interieur van de betrokken woning (Gildenlaan 391) kreeg geen noemenswaardige averij. Het schadegeval is inmiddels gemeld bij de reparatie-afdeling van de woningstich ting aan de Waalstraat. Donderdag komt de herstelploeg, aldus een toezegging van de woningstichting. (Van een medewerker) Aan de woensdagmarkt werd aange voerd: 1.060 kg tong, 8 kg tarbot en griet, 539 kg kabeljauw, 68 kg wijting, 43 kg schol, 102 kg schar, 68 kg makreel, 170 kg varia. Prijzen in guldens, per 1 kg: grote tong 14,61-14,48, grootmiddel tong 13,39-13,20, kleinmiddel tong 13,53-13,23, tong een 13,73-13,41, tong twee 10,77-10, tarbot 12,28. Per 40 kg: tarbot 340-196, griet 240-186, kabeljauw een 138-126, kabeljauw twee 124-94, kabeljauw drie 118-96, kabeljauw vier 100, kabeljauw vijf 61-46, schol twee 160-114, schol drie 120, schol vier 84-52, wijting drie 73-50, makreel twee 62-21,60, schar 66-26, horsmakreel 30-10, steenbolk 42-39, rode poon een 170, rode poon twee 90, rode poon drie 67-49, inktvis 124-120, bot 31-16. Er werden de volgende besommingen gemaakt: (in guldens) SCH 36 3.400, SCH 43 4.600, UK 23 5.900, UK 78 6.000, UK 135 1.400, UK 145 2.100, UK 234 3.400, VD 18 1.800, WR 98 1.900, IJM 18 2.500. Uit Denemarken: RI 320 32.800. I In de nota wordt tevens aandacht besteed aan de gezondheidstoestand van bejaarden. De werkgroep acht een periodiek bevolkingsonderzoek nuttig omdat dan onvermoede ziektes aan het licht kunnen treden. „Als bejaarden ziek worden, moeten ze niet meteen in een ziekenhuis of verpleegtehuis worden opgenomen”, zo' wordt in de nota opgemerkt. Aan de voorlichting schort ook wel iets. Meer informatie is nodig op het gebied van voeding, gezond leven, veilig heid en dergelijke. Hiervoor zou de GGD kunnen worden ingeschakeld. Diverse soorten genezers moeten nauwer samenwerken. Maar niet alleen tussen hen. Een beter contact is ook van belang tussen personen werkzaam in de sfeer van de gezondheidszorg, de volkshuisvesting en de maatschappe lijke dienstverlening. Hier en daar bestaan al vormen van samenwerking zoals het Centraal Orgaan Opnamebeleid Bejaarden, dat zorgt voor de verdeling van de plaatsen in verzorgingstehuizen. De werkgroep heeft in de nota een schets gemaakt van zo’n samenwerkingsmodel. Er zou een overkoepelende gemeentelijke commissie opgericht moeten worden, waaronder allerlei specialistische kernen dienen te ressor teren. De nota „Oud worden in Velsen” zal in het najaar in de gemeenteraad worden behandeld. Bedrijfsleider C. Smit van de Kalkzand steenfabriek vertelde dat sinds kort een andere route is uitgestippeld voor de zwaar beladen vrachtauto’s, zodat de be woners minder last zullen hebben van het transport. Hij wees erop dat voor de op slag van de te vermalen stoffen een andere plek op het bedrijfsterrein is uitgekozen. Daarmee wordt de geluidsoverlast ook te ruggedrongen. Volgens Smit blijft het ge- luidsvolume onder de wettelijke normen mede dankzij de uitgevoerde adviezen van een akoestisch bureau, dat door de fabriek in de arm is genomen. Voor de activiteiten, die in de gemeente voor volwassenen plaats hebben in 1978 heeft de werkgroep een prioriteitenlijst aangelegd, waarin men aan de hand van een aantal critera aangeeft of de activiteit zeer dringend nodig is, dringend is of noodzakelijk is. Bij het bepalen van die prioriteit is de werkgroep ervan uitgegaan, dat de activiteiten gericht moeten zijn op de groepen, voor wie op dit moment weinig of niets gebeurt, te weten: mensen in conti nudienst; jong-volwassenen en mensen met een laag opleidingsniveau; dat de acti viteit gericht moet zijn op politieke en maatschappelijke bewustwording; dat hij het karakter draagt van een experiment als middel om behoeften duidelijk te ma ken en dat de voorkeur wordt gegeven aan activiteiten die gedragen worden door meerdere instellingen, organisaties of groeperingen. Onder de dringende activiteiten noemt de werkgroep de „her- en bijscholing” via avond-mavoAiavo/atheneum; de „maat schappelijke of politieke bewustwording” met Nederlands voor buitenlanders door de Peregrinusstichting samen met de buurthuizen, de VOS-cursus door Brul boei, Samvro en NW vrouwenbond, de politieke scholingscursus door de Samvro; bij de „creativiteitsbevordering”, de workshop dramatische expressie door de Stichting Witte Tejater en bij de „informa- tie/documentatie/voorlichting” de ge spreksgroep van de commissie van aange paste gezinsdiensten en de voorlichting voor buitenlanders door Peregrinusstich ting en buurthuizen. In het kader van de aangelegde criteria is de prioriteit het minst voor gespreksgroepen van de ker ken, de cursussen spreken in het openbaar en discussietechniek door de Volksuniver siteit, de cursussen mozaïek van de samen leving en wegwijs in het recht door de NKV sociale school, de cursussen van de Eiba, maatschappelijke oriëntatie door de NW IJmuiden, algemene muzikale vor ming door muziekschool/VOV cursussen vóór peuterspeehnoeders door de stichting peuterspeelzalen, lezingen over sociale on derwerpen door de Vrouwenbond NW, ouderparticipatie door de Vereniging van openbaar onderwijs, voorlichting over martelingen door Amnesty International, over de derde wereld door de Wereldwin kel en voorlichting ouders door de Open bare bibliotheek. Toch spreekt de werk groep hier van noodzakelijke activiteiten. BEVERWIJK. Bij de Beverwijkse po litie werd woensdagmiddag om zes uur gemeld, dat tegenover het pand van Ding-’ Ier aan de Breestraat een hond sinds half twee aan een paal was vastgebonden. Het dier beet naar alle voorbijgangers. De poli tie waarschuwde de Dierenambulance. De hond is tijdelijk opgesloten in een hok bij het politiebureau en wordt vandaag over gebracht naar het asyl in Velsen. De allerbeste vleesspecialiteiten die maken wij voor u in het fijnste restaurant met bar, open haard, en terras op één der mooiste plekjes in Haarlem en dat is Iedere vrijdag Scandinavisch buffet, uw Deense gastvrouw Liljan Post. Keuken geopend tot 23.00 uur. Volg bordjes Haarlem Stadion, ingang Sportweg, t.o. Kijkgrijp, Planetenlaan. Veilig verlicht parkeerterrein. Reserveringen en inlichtingen tel 023-265110. Geopend vanaf 17.00 uur. 's Maandags gesloten llllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll Bouwer was aannemingscombinatie Druisschaart en Witte te IJmuiden. Donderdag vertrokken: Flevoland, Hamburg; Aubrac, Le Havre; Brabant, Gotenburg; Ecker Oldendorff, IJmuiden, Lulea; Elan, IJmuiden, Londonderry. Ml Het stucwerk uit het omlijnde stuk plafond in een flat aan de Gildenlaan kwam tot grote schrik van de bewoners plotseling beneden. (ADVERTENTIE) fillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllQ

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5