Ontdek hoe Jekker ons aardbeiengebak is. Tumult om .w vervanging voetbrug door pont banketbakkerij jp.ha zen berg STOUTENBEEK WOONCENTRUM ROND JUNI NAAR PARALLELWEG SP i tl Voorwaarden Nieuwbouw 1 Mijoenen (Ft 9? 19 7 7 30 JUNI BEVERWIJK-HEEMSKERK DONDERDAG t 3Ö ,.v W (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Beverwijk krijgt z’n Hema. Na maanden on derhandelen hebben de gemeente, de NV Koninklijke Bijenkorf Be heer en Stoutenbeek Wooncen- trum BV volledige overeenstem ming bereikt over de vestiging van een Hema in de meubelzaak van Stoutenbeek aan de Brees traat. - -- i Neem nou eertó .onze aardbeientaart die gemaakt is van; amandeLeake met daaro' bavroiSe vullingopöemaakt 'tópden met sLagrccm. ibruaken wij verse aardbeien voor onze nentortélet. Onze aardbeientaart en. tartelet geven door hun versheid een verrassend lekkere smaak. Komt U maar eens proeven, bij Lange Nieuwrftraat 439 Umuiden. Telefcon 02550-16479 gem >p een. Luchtige met verse aardbei ■oom. Hema volgend najaar open (ADVERTENTIE) :i£H OP HET TWÈÜS GEZICHT het kanaal Toen de KBB zich, na eerst jarenlang voor het politiebureau als mogelijke toe komstige Hema-vestiging in de markt te zijn geweest, opnieuw als kandidaat voor Beverwijks eerste winkelstraat aandiende, kon de gemeente rustig met de directies van KBB en Stoutenbeek Wooncentrum rond de tafel gaan zitten, om over haar verlangens te praten. De gemeente Beverwijk kon zich in de onderhandelingen mengen, door als eige naresse van de bij meubelgiganten zo ge liefde strook grond tussen de Parallelweg en Rijksweg 9, voorwaarden aan de ver koop van het bouwterrein te verbinden. Die voorwaarden kwamen er op neer, dat voor Stoutenbeek weliswaar de gewenste ruimte werd gereserveerd, maar dat over de verkoop van de gronden pas gesproken kon worden als de gemeente zou instem men met het gebruik van de leegkomende panden aan de Breestraat. Op de plaats waar nu nog het kantoor van de ontvanger van de directe belastin gen aan de Koningsstraat staat, kunnen mettertijd vijfenveertig nieuwe parkeer plaatsen worden gerealiseerd. Het pand is al eigendom van de gemeente. In de 120.000, die de onderhandelings partners uiteindelijk wel wilden betalen, zijn dp verwervingskosten van dit pand niet ingecalculeerd. Wanneer aan de uit breiding van de parkeeraccommodatie ge stalte gaat worden gegeven, is momenteel ook nog niet te zeggen. Wel ziet de gemeen te uit stedebouwkundig oogpunt het open leggen van de markt als een verbetering. Nu de onderhandelingsfase definitief is afgerond, heeft Stoutenbeek Wooncen- trum geen minuut meer verloren willen laten gaan. Maandag zijn aan de Parallel weg de voorbereidende werkzaamheden van start gegaan, die het mogelijk moeten maken binnen een termijn van twee weken de eerste paal voor de nieuwbouw te slaan. Tijdens de bouwvakantie wordt door aan nemer Lokhorst, die de fundering en de bouw van het betonskelet voor zijn reke ning neemt, gewoon doorgewerkt. De festi- {8.7 p Het nieuwe meubelpaleis van Stouten- beek Wooncentrum krijgt een frontbreed- te van 80 meter en is 25 meter diep. Het viteiten bewaart men tot de opening van het pand, rond mei/juni 1978. Overigens gaf de verdwijning van de voetbrug aanleiding tot fiks gekrakeel. De Gids van Alta zet behalve de voor-, ook de tegenargumenten uiteen: „Door deze wijziging werd het publiek gedu peerd, immers met een draaibrug als destijds bestond, was het verkeer te land - en dit wel op één van de drukste punten in Kennemerland - meer gebaat dan met een stoompont, die voor over varen, heen en terug, nog altijd circa tien minuten nodig heeft”. Dat het Noordzeekanaal in die tijd nog niet bijster druk werd bevaren, blijkt wel uit de mededeling dat er toch vaak geen scheepvaart in het kanaal was waardoor via de brug ongehinderd kon worden overgestoken. „Protesten”, aldus het Velser gidsje, „hielpen niet, ook niet toen door ijsgang de stoom- ponten deerlijk in het nauw kwamen en slechts met moeite het verkeer konden onderhouden”. Nadat „tal van pennen in beweging waren gebracht” en de gebrekkige oversteeksituatie aanleiding was ge weest tot „kritiek zo hier, als in 's lands vergaderzaal” (of te wel de Tweede Kamer), kwam het rijk ook met het oog op het steeds toenemende gebruik van het pontveer aan de bezwaren tege moet, door een derde vrijvarende pont van kleinere afmetingen in de vaart te brengen. „De beide grote ponten”, zo besluit het Velser gidsje de uiteenzetting over de oversteekkwestie, „varen op kettin gen, welke aan de oevers bevestigd zijn. Het heeft heel wat moeite en kosten gevorderd om tot het tegenwoordige systeem te komen”. Dat „tegenwoordige” van het Gidsje Het is de bedoeling, de sfeer van Stou- tenbeek Wooncentrum zoals die nu aan de Breestraat te vinden is, in de nieuwbouw zoveel mogelijk te behouden. Daarom ver huist ook - in tegenstelling tot eerdere geheel wordt uitgevoerd in vier bouwla gen. De begane grond en derde étage springen ten opzichte van de andere ver diepingen iets in, waardoor het gebouw een speels aanzien moet krijgen. Het pand is ontworpen door architect Piet Wieren ga uit Heemskerk, in nauwe samenwer king met de directie van Stoutenbeek Wooncentrum. De zijkanten en achterkant van het bouwwerk worden uitgevoerd in sierbe ton. De voorgevel gaat deels uit bruin aluminium met rookglas en deels uit sierbeton of ook bruin aluminium bestaan. De entree wordt opgefleurd door een naar binnen doorlopende vijverpartij, terwijl het trappenportaal met de liftkooi wordt opgenomen in een grote glaszuil, waarin veel planten komen die het geheel een groen aanzien moeten geven. Wat de NV Koninklijke Bijenkorf Be heer voor de Stoutenbeekpanden betaald heeft, is niet bekend gemaakt. Waarschijn lijk gaat het om een bedrag in de orde van grootte van 4 a 5 miljoen gulden. De nieuwbouw wan Stoutenbeek aan de Pa rallelweg, waarmee maandag van start is gegaan, kan volgens de directie ruwweg geschat worden op zo’n 7 miljoen gulden. Daarnaast neemt Stoutenbeek het leeu wendeel van de aan de gemeente Bever wijk te betalen bijdrage van 120.000 op zich, te weten 80.000. Het restant komt voor rekening van de KBB, die om met zoveel vestigingen geen precedent te scheppen, niet meer dan veertig mille voor parkeervoorzieningen wenste af te dragen. - werd de verbinding onderhouden via een draaiende voetbrug (zie foto bo ven). Daarna werd onder druk van de Amsterdamse reders, die de brug een belemmering voor de scheepvaart acht ten, een stoompontverbinding aange legd. Van tunnels had toen nog niemand ooit gehoord. Op de rechterfoto, van aanmerkelijk recenter datum, de plek waar diezelfde stoompont eens afmeerde „op het twee de gezicht”. De aanlegsteigers behoren nu echter alweer een jaar of vijf tien tot het havenbedrijf van Van Gelder Pa pier, van verre zichtbaar door de toren hoge houtstapels. Reacties op deze ru briek: 02510-26546. VELSEN-NOORD. Wanneer er gens een kanaal wordt gegraven, moet natuurlijk meteen voor een behoorlij ke oeververbinding worden gezorgd. In het geval van het Noordzeekanaal aanvaardde de exploiterende maat schappij bij de aanleg van de water weg de verplichting, ter hoogte van de rijksweg Haarlem-Alkmaar een brug tussen de beide oevers te maken en in stand te houden. Het rijk, zo valt te lezen in de door de Amsterdamse uitgever D. Y. Alta sa mengestelde „Geïllustreerde Gids voor de gemeente Velsen” anno 1924, zorgde vanaf het moment dat het de lusten en lasten van de Amsterdamsche Kanaal maatschappij overnam, steeds voor het nakomen van deze verplichting. „Maar op aandrang van scheepvaart- belanghebbenden die de brug te Velsen een belemmering vonden, heeft de Staat krachtens een wet van 1899, in 1906 de vaste overgang over het kanaal weggenomen en daarvoor in de plaats gesteld een overzetveer door middel van twee stoomponten, waarvan in de regel één in reserve ligt”, aldus de Gids van Alta. Volgens de „Gids voor Beverwijk én omstreken” van Chr. E. Sepp (uitgege ven door P. H. Majoor en Chr. E. Sepp, Hoewel Beverwijk het belang van de komst van de Hema erkende (wethouder Kaebisch daarover: „Het vergroot de aan trekkingskracht van het Stadscentrum en dat is iets waarmee alle winkeliers blij zijn”) voorzag men wel problemen met betrekking tot de parkeersituatie. Daarom werden KBB en Stoutenbeek van gemeen tewege om financiële medewerking ver zocht ten behoeve van de uitbreiding van de parkeeraccommodatie aan de Markt. Hier komt het nieuwe Stoutenbeek Wooncentrum. Met de voorbereidingen van de bouw is inmiddels al van start gegaan. *-i| l van uitgever Alta is inmiddels al lang weer voltooid verleden tijd. Nadat eerst de in de volksmond als „radarponten” betitelde kettingveren geheel door i stoomponten waren vervangen, werd i een jaar of vijftien geleden bij de jong ste verbreding van het kanaal de route van de pont een paar honderd meter in de richting van het sluizencomplex ver legd. Daar - op de plek waar lange tijd het particuliere „pontje van Donker sloot” wandelaars en fietsers met be hulp van een oud sleepbootje op veel spectaculairder wijze overzette - vaart de Rijkspont nu nog. Nam de Velsertunnel een groot deel van het vervoersaanbod aan motor voertuigen over, de spoorwegtunnel verving aan het einde van de vijtiger jaren de spoorbrug die de beide oevers overkoepelde ter hoogte van de huidige veerpont-steigers. Op de spoorbrug, die ook moest wijken in verband met de toegenomen scheepvaartdrukte, ko men wij in een latere aflevering van deze rubriek nog terug. Vandaag de eerste aflevering van de rubriek „Op het tweede gezicht”, waar in in nauwe samenwerking met het Prentenkabinet Midden-Kennemer- land van het echtpaar J. van der Lin den wekelijks een stukje IJmond- noord anno 1900 wordt vergeleken met de actuele situatie. Die vergelijking geschiedt aan de hand van recent foto materiaal en oude ansichtkaarten, van welke laatste categorie het Wijk aan Zeeër echtpaar een respectabele verza meling bezit. De serie wordt geopend bij het Noordzeekanaal. Aan bod komen de verschillende oeververbindingen tus sen Umuiden en Beverwijk. Tot 1906 berichten - de Sun Art-afdeling mee naar het industrieterrein, als onlosmakelijk deel van het totale woninginrichtingsge- beuren. Om die verhuizing zo vlot moge lijk te laten verlopen, is men overigens van plan van januari tot en met mei een im mense uitverkoop te houden. Eind juni moet dan de Hema de beschikking over de Breestraatpanden krijgen, wanneer de verplaatsing van het Wooncentrum naar de Parallelweg een feit is. In het nieuwe pand krijgt Stoutenbeek Wooncentrum de beschikking over een verkoopoppervlak van circa 8000 m2 te gen zo’n 6000 m2 aan de Breestraat. Naast de overweging, dat het geen kwaad zou kunnen wat dichter bij de concurrentie te zitten (Van der Meer, Europa Meubel, Inden, Oisterwijk Meubel hebben al vesti gingen aan de Parallelweg) speelde voor al het feit dat aan de Breestraat geen uitbreidingsmogelijkheden meer waren, een belangrijke rol. Tenslotte hechtte men ook nog veel waarde aan de moge lijkheid, bij het nieuwe pand een parkeer terrein voor tachtig a negentig auto’s te realiseren. Stoutenbeek krijgt aan de Pa rallelweg de beschikking over 4400 m2 grond, waarvan 2000 m2 wordt bebouwd. Wat de Hema betreft, bieden de Stouten- beek-panden aan de Breestraat ook ruimte te over. Er wordt over gedacht, op de bovenetage een banketbakkerij onder te brengen en het voor het overige als maga zijn in te richten, eventueel ook voor het filiaal in Haarlem. De mogelijke concur rentie van de „Famila”-vestiging, die in september in de Beverhof haar poorten opent, wordt door een woordvoerder van de Koninklijke Bijenkorf Beheer niet op voorhand gevreesd. Wat naambekendheid betreft, moet dit bedrijf het so-wie-so te gen de Hema afleggen en enige beducht heid in omgekeerde richting lijkt dan ook meer op z’n plaats. Wat de openingsdatum betreft, wordt volgens de KBB-woordvoerder gestreefd naar uiterlijk oktober 1978. Ruim voor de Sinterklaas- en Kerstdrukte dus. Mocht dit niet lukken, dan verschuift men de ope ning met het oog op de moedercfag-omzet naar maart/april van het jaar daarop. Be halve dus door het bouwtempo van Stou- tenbeeks’ nieuwe wooncentrum, wordt de uiteindelijke opening van de Beverwijkse Hema in niet geringe mate door commer ciële motieven bepaald. Stoutenbeek en KBB die het, zoals be kend, over de verkoop van de panden in principe al geruime tijd eens waren, gaan de gemeente gezamenlijk een bedrag van 120.000 betalen als bijdrage in de kosten van de aanleg van extra parkeervoor zieningen op het Marktplein. Op grond daarvan mag de Hema z’n intrek nemen in de meubelzaak, terwijl Stoutenbeek een nieuw gebouw kan gaan neerzetten op het daartoe gereserveerde terrein aan de Pa rallelweg, tussen het hoofdkantoor van Smits’ Bouwbedrijf en het nog altijd te realiseren detailhandelscentrum van Stork. De miljoenentransactie krijgt volgend jaar mei/juni z’n beslag, wanneer Stouten- beek de nieuwbouw aan wat nu wel met recht de Beverwijkse „meubelboulevard” genoemd mag worden, in gebruik hoopt te nemen. De KBB-directie verwacht na de nodige verbouwingen uiterlijk per okto ber 1978 de Breestraat met een Hemaves- tiging te kunnen verrijken. Volgend jaar juni op z’n laatst verlaat Stoutenbeek de panden aan de Breestraat. Na de nodige verbouwingen hoopt de Hema er rond oktober z’n poorten in te kunnen openen. druk: H. Haarmans Beverwijk, kosten 0,50, verschijningsjaar onbekend) vormde de draaiende voetbrug niet al leen een ernstige belemmering voor de Amsterdamse handel en uitbreiding van de scheepvaart op Amsterdam, maar speelden bij de afbraak ook de plannen tot verbreding van l._C 1—----1 een rol. A W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9