Haarlemmermeer: luchthavenbeslissing in regeringsprogramma Drie auto’s met 3-Es sinas Samenwerking Pauksch moet in Nederland straf uitzitten blijkt knal- limonade Subsidieregeling eigen huizen gewijzigd „besmet” koper verdwenen FEN OOSTEN VAN SHETLAND-EILAND LERWICK: NOS stopt Tour de France-spel r aantal paqina'5 vandaag: 2Ö Duizenden reacties het woord is aan... I BRIEF AAN KABINETS FORMATEUR Te dik, weg af Strandverwachting agenda pagina 7 Overwegend droog Sec morris before you buy Lefebvre mogelijk geconfronteerd met „Inquisitie WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Europa-Israel Sg^=== \=ZNOOF?D= =ZEE= 2,3,4 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Haarlem: Barteljonsstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 suède, nappa, lamsvacht en sportieve bontjassen Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker artendorp BOVAG OCCASIONS Ml 5,6,7,9,11 13 (Van onze verslaggevers) LERWICK/DEN HAAG/LONDEN. Ten oosten van het Shetland- ailand Lerwick is de Britse marine in actie gekomen tegen Nederlandse vissersschepen die daar vanochtend bij dageraad, in weerwil van het woensdag aangekondigde vangstverbod, de netten hadden uitgewor pen. Vijf bemanningsleden van een inspectievaartuig gingen aan boord van de Katwijk 39, Johanna, controleerden het vistuig en verzochten schipper Maarten Jonker naar Lerwick op te stomen voor onderzoek- Binnen- en buitenland Plaatselijk Nieuws Kunst Radio en televisie- S trips 12 Economie 21 Beurs.20 Sport25,27 Toerisme15 Puzzel19 Medische diensten6 Foto/Film19 Schrijvende lezers19 Vrij(e)dag23 autobedrijf pats u NrSv/tormvogei/ bv i IB bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., 1' 39,35 p. kwartaal p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 p. post f 200,- Los^e nummers 70 ct. (Van een onzer verslaggevers) Nederlandse trawler door llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze Haagse redactie) (Zie verder pag. 4) (ADVERTENTIES) IIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII J De gemeenteraad heeft hier donder dagavond toe besloten, nadat de PvdA- (ook grote maten) Een vloot wierp graad Het warmtefront met veel bewolk te lucht trekt naar het noordoosten weg. Morgen geleidelijk meer zon en beter strandweer met een afne mende zuidwesten wind. In de middag ongeveer 20 graden. Zee water 15 graden. Vooruitzichten: zondag overwegend zomers aan het strand. De NOS ziet geen mogelijkheid om deze wedstrijd aan te passen en heeft vanoch tend besloten de prijsvraag af te gelasten. een motie van ongeveer dezelfde strek king had ingediend. De ruim 20.000 deelnemers, die zich reeds voor de wedstrijd hadden aangemeld, krij gen de excuses van de NOS aangeboden. Een gerechtelijke instantie in West-Berlijn heeft het rijbewijs in getrokken van een 64-jarige man die ruim 100 kilo weegt omdat, aldus het oordeel, hij te omvang rijk en daardoor te beperkt in zijn bewegingen is. Dit besluit werd genomen nadat over de dikkerd een medisch rapport van het insti tuut voor verkeersveiligheid was ontvangen. DEN HAAG (ANP). Minister Gruij- ters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening) heeft hoofdzakelijk om budgettai re redenen de subsidieregeling voor eigen woningen per 1 juli 1977 gewijzigd. De grens van de stichtingskosten, waar bij nog een gemeentegarantie kan worden verleend, wordt per 1 juli gebracht op 180.000 (was 175.000).Het rijk neemt voor de helft deel in de gemeentegarantie. Stoel dat hij bezwaar maakt tegen „eniger lei eenzijdige” Britse maatregelen om de haringvangst op het Britse deel van de Noordzee te verbieden. Van der Stoel zei dat de Britse regering een ernstige inbreuk maakt op de EEG- gedachte bij het eenzijdig overgaan tot het instellen van een vangstverbod. Zoals be kend konden de Landbouw-ministers van de EEG-landen het afgelopen maandag niet eens worden over de haringvangst op de Noordzee. Acht landen wilden een be perkte vangst van de schaars geworden Noordzee-haring alleen de Britten wen sten een volledig vangstverbod. beslissing over de nieuwe luchthaven moest volgens de motie «o spoedig moge lijk worden genomen, om te voorkomen dat in de omgeving van Schiphol in mi lieuhygiënisch, planologisch en infra structureel opzicht ontoelaatbare toe standen, ontstaan. Vorige week woensdag arriveerden de zes vrachtwagens op het douaneterrein bij Milaan, op een steenworp afstand van het bedrijf waar het koper moest worden afge leverd. Maar de volgende ochtend om half acht kregen de chauffeurs bezoek van een afvaardiging van Italiaanse vakbondsle den, die kwamen vertellen dat de lading koper „besmet” was en niet naar de plaats van bestemming mocht worden vervoerd. (Zie verder pagina 3) VRIJDAG 1 JULI 1977 67e jaargang no 203 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel.redactie: 15389, na kantoortijd: 02208-3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Eerst veel bewolking met van nacht hier en daar nog wat regen. Morgen vooral in het zuiden van het land ook perioden met zon. Matige tot krachtige zuidwestelij ke wind. Minima omstreeks 13 gra den. Maxima van 18 graden in het noordwesten tot circa 23 graden in het zuidoosten van het land. LIESHOUT (ANP). De witte dop pen van de literflessen 3-Es sinas kun nen met grote kracht van de flessen knallen. Dit is gisteren meegedeeld door de Keuringsdienst van Waren. De vruchtenlimonade is geimf4nfecteerd met gisting veroorzakende micro-orga- nismen. Umuiden, Kalverstraat 9. Tel 14806/18128 De gehele kollektie. Ambrose Bierce: Een egoïst is iemand die meer belangstelling voor zichzelf heeft dan voor mij. A tiek in de gemeente. In de brief zullen B. en W. verzoeken de beslissing over een tweede nationale luchthaven op te ne men in het regeringsprogramma van het te vormen kabinet. DEN HAAG Drie van de zes Neder landse vrachtwagens die met 150 ton Chi- leens koper onderweg zijn van Italië naar Nederland, zijn volgens een mededeling vanmorgen van de vervoersfederatie FNV in Frankrijk „verdwenen”. Hoe dit verdwijnen in zijn werk is gegaan, is nog onbekend. De vrachtwagens zouden door leden van de Franse transportbond wor den begeleid. Verder uitblijven van beslissingen zal aanleiding geven tot nieuwe ingrepen in de ruimtelijke ordening in de Haarlem mermeer, zoals thans in de Nota Ruimte lijke Ontwikkelingen worden voorge steld. Verder aantasting van het open middengebied van de Randstad zal daar van het gevolg zijn, aldus de motie. De HOOFDDORP. Burgemeester en wethouders van Haarlemmermeer gaan kabinetsformateur drs. Joop den Uyl namens de gemeenteraad een brief schrijven, waarin aandacht wordt ge vraagd voor de luchthavenproblema- De kabinetsforma teur zal onder ogen worden gebracht, dat het uitblijven van een beslissing over de tweede nationale luchthaven de gemeen te Haarlemmermeer voor steeds ernsti ger problemen heeft geplaats en zal De fabrikant uit Lieshout heeft in nauw overleg met de keuringsdienst inmiddels ettelijke honderdduizenden flessen teruggenomen van grossiers en detailhandelaren. Flessen met een oranje dop zijn volgens de keurings dienst voor Waren ongevaarlijk. De zaak kwam aan het rollen, toen in het afgelopen weekend een inwoner van Emmen werd gewond door een weg springende dop. De Johanna was in de loop van de nacht vanuit de Ierse Zee naar de Noordzee gevaren, samen met de KW-81, Johanna Hendrika, en de KW-49, Schout Velthuis. Op de 59e breedtegraad, ter hoogte van Lerwick, zetten zij de netten uit. Ze be vonden zich iets meer dan 12 mijl uit de kust. Alle drie schepen zijn eigendom van de visserijmaatsehappij Kennemerland. behoorlijke vangsten gemeld. De meeste schepen kregen in de loop van de dag opdracht na de eerste trek het Britse ge bied te verlaten en buiten de 200 mijlszone de vis te gaan verwerken. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft gisteren krachtig geprotes teerd tegen het verbod op haringvangst op de Noordzee dat de Britse regering woens dag heeft afgekondigd. Tegenover zijn Britse collega David Owen zei Van der veel omvangrijker Nederlandse van grote diepvrieshektrawlers de netten uit op de 56ste breedte- (ter hoogte van de Schotse stad Aberdeen), ook royaal binnen de 200 mijls- grens. Men had daar nog geen bezoek van de Britse marine gehad. Er werden wel DEN HAAG. De Oostduitse narcoti- cakoning Karl Pauksch, die in Zweden tot acht jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens smokkel van drugs en uit de ge vangenis wist te ontsnappen en in Neder land opnieuw is gearresteerd, moet in Ne derland de rest van zijn straf uitzitten. Tot die uitspraak kwam de Hoge Raad in Den Haag vanmorgen. Enige tijd terug besliste de rechtbank in Maastricht dat de narcoti- cakoning moest worden uitgeleverd aan Zweden. Tegen deze uitspraak van de rechtbank in Maastricht had Pauksch een cassatieberoep ingesteld bij de Hoge Raad. Britse marine opgebracht IJmuider Courant I Hoorareda.üe: Jos 1.. Lodewijks. f. Koning Uitgave Damiale Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - I Met ingang van die datum zal de maxi- I: male eerste jaarlijkse bijdrage worden verlaagd van 4700 tot f 4000. Voor eigen woningen in de beschutte sfeer blijft ech- j ter het bedrag van ƒ5200 gehandhaafd, aldus het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. plaatsen. De aanwijzing van nieuwe bouwplaatsen, onder andere in de Haar lemmermeer, is een direkt gevolg van het mislukken van het overloopbelejd en het voortdurend uitblijven van beslissingen van de centrale overheid over de aanleg van een tweede nationale luchthaven, zo werd in de motie gestald. Duizenden reac ties van mensen uit binnen- en bui tenland zijn bij hoofdonderwijzer Eef van der Vliet 1 van de openbare lagere school in Bovensmilde bin nengekomen naar aanleiding van de bezetting. Ieder een persoonlijk be danken kan hij niet daarom dit plaatje, waarop hij met een aantal van zijn kinderen de enorme hoe veelheid post sor teert. In een gespannen sfeer hebben de staats leiders van de Negen Europese landen in (Londen de voornaamste problemen van de Europese samenwerking onder ogen ge- kien. Het visserijconflict was de voor naamste factor van spanning en ongenoe gen, maar ook de onvermijdelijke consta tering dat de EEG volkomen faalt op het Lsociaal-economische vlak werkte de wre- vel in de hand. In die sfeer is een gezamenlijke uit spraak gedaan over de Europese politiek Iten aanzien van het Midden-Oosten. Ken nelijk hebben de regeringsleiders willen ivermijden dat ook bij dat onderwerp (scherven vielen. Met name Nederland 'heeft genoegen genomen met een uit spraak die verder ging dan de Nederland se regering zich ooit tevoren heeft willen veroorloven. Er is namelijk voor het eerst als gezamenlijke overtuiging uitgespro ken, dat „de behoefte van het Palestijnse volk aan een eigen land” dient te worden erkend. Weliswaar wordt aan die uit spraak de eis gekoppeld dat de Arabische partij „het recht van Israel om in vrede binnen veilige en erkende grenzen te le- I ven” eveneens moet onderschrijven, maar I dat laatste wordt niet meer, zoals voor heen, als voorwaarde voor een algemene regeling gesteld. Ofschoon Israels regering van dit ogen blik teleurgesteld zal zijn over de houding van de Europese landen, gebiedt de reali- teitszin de aanvaarding van het feit, dat ook na de verklaringen van de VS geen andere basis meer over was voor een steekhoudende Europese beleidsformule ten opzichte van het Midden-Oosten. Bo- i vendien, en dat is de meest in het oog springende factor in deze kwestie, heeft Israel de wat scherper gestelde Europese I wens om de Arabische partij in het geschil wat meer genoegdoening te geven, over zichzelf afgeroepen door zich te voorzien van een regering die overwonnen stand punten wenst te herstellen. De rechtse regering in Israel, sterk onder invloed van dogmatische orthodoxen en dus opnieuw religie en politiek op archaïsche wijze ver mengend, loopt de kans veel van de sym- pathisanten voor Israel elders in de wereld te doen twijfelen. Er ontstaat onwillekeu rig achterdocht ten aanzien van de Israeli- sche bedoelingen met veroverd en bezet gebied. Er ontstaat grotere bezorgdheid I en dat is voor Israel veel bedenkelij ker voor de uiteindelijke veiligheid van het land, indien de Israëlische regering zich zou gaan verschansen achter wallen en poorten onder bijbelse citaten. De Europese stellingneming heeft ook een lichtzijde. Onder de formulering die nu gekozen is liggen er voor Israel grotere kansen op betere, intensiever betrekkin gen op zakelijk gebied met de EEG. Diplo matie is ook de Israëliërs niet vreemd. De keus tussen twee kwaden op eigen gele genheid „heilige” oorlogen blijven voeren of zich in moderner trant verzekeren van goede commerciële en politieke relaties in de wereld geldt eigenlijk voor beide partijen in het conflict. Dat laatste „kwaad” is niet zo kwaad, ook al eist het aanvaarding van diplomatieke uitspraken die de sentimenten gevoelig raken. Vooral op het gebied van de landbouw genieten de Britten aanzienlijke voorde len. Met het oog hierop moet de regering in Londen zorgvuldig overwegen of ze dan tot eenzijdige maatregelen als een verbod j op de haringvangst kan overgaan, aldus minister Van der Stoel. Zijn collega Owen beperkte zich tot de uitspraak dat de Brit se maatregel, die vandaag van kracht wordt, is genomen met het oog op de noodzaak de haringvangst in de Noordzee te beschermen. Toen een akkoord ónmogelijk bleek, maakte de Britse minister van Land bouw, Silkin, die als voorzitter van het debat optrad, abrupt een einde aan het overleg. „Daarmee maakte hij misbruik van zijn voorzitterschap”, aldus Van der Stoel. De Rijkspolitie te water en de Dienst luchtvaart van de Rijkspolitie gaan nauw samenwerken de komende weken om de gedragingen van waterrecreanten op Ijs selmeer, Friese meren en de Waddenzee in de gaten te houden. Daarnaast zullen bei de korpsen nog enkele bijkomende taken vervullen. Ter beschikking staan o.m. een helicopter en een speedboot. Met het oog op de prijsstijgingen is het j hoogste bedrag van de stichtingskosten, j waarbij een maximale bijdrage wordt toe- gekend, verhoogd tot 105.000 (was 102.000). Tot een maximaal bedrag aan stichtingskosten van 127.000 (was 123.000) wordt nog een jaarlijkse bijdra ge 'verstrekt. VATICAANSTAD (AP). Paus Paulus zal de rebellie van de Franse aartsbis schop Lefebvre mogelijk laten onderzoe ken door de Congregatie van de Geloofs leer, vroeger berucht onder de naam „In quisitie”. Dit zal waarschijnlijk gebeuren voordat een officiële beslissing bekend zal worden gemaakt over de aartsbisschop. Lefebvre wijdde enkele dagen geleden 13 priesters, terwijl hem daarvoor de toe- I stemming ontbrak. Paus Paulus heeft her haaldelijk gezegd dat Lefebvre uit de kerkgemeenschap zou worden gezet wan neer hij priesters zou wijden. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De wedstrijd voor luis teraars van radio Tour de France, waarbij het gaat om het voorspellen van de juiste winnaar van elke Touretappe, is vanoch tend door de NOS afgelast. De politie van Hilversum heeft de NOS erop gewezen dat ze in strijd handelt met de Wet op de Kansspelen. Voor het organiseren van dit soort sportprijsvragen blijkt namelijk een vergunning nodig te zijn van de mi nister van Justitie. Deze vergunning heeft de NOS niet, maar kan ze ook niet krijgen, daar de minister slechts één zo’n vergun ning verstrekt en wel aan de stichting Sporttotalisator. 'Balfasi o z ATLANTISCHE^ OCEAAN SHETLAND EIL.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1